Handel en Nijverheid. Aalst boven Een en ander. Allerhande nieuws. grond steekt. Ook heeft de ondervinding geleerd dat de groene lupijn de beste vette uitmaakt voor aardappels en alle lente vruchten. Het is ongelooflijk hoeveel nut de land bouwers van magere en zandachtige stre ken zouden kunnen trekken met de han delwijze te volgen die de Heer Verstappen aanwendten diehij zoo klaar en eenvoudig beschrijft in een fransch boek getiteld - De lupijnen twintig jaren groenbe- mesting en ontginning. - De grondbemesting eigenlijk is reeds lang gekend maar het is dank aan den Heer Verstappen dat zij al meer en meer verspreidt wordt, 't Is hij die de eerste het gedacht heeft opgevat om de wolfe- boon te zaaien in de vruchten zelve, om ze later als meststof te doen dienen aan eene volgende plant. Hij heeft zijn aandacht gevestigd op de theorie, onlangs door groote geleerden van Frankrijk en Duitschland voorge steld, dat de stikstof zich eeret tot sal peter moet vervormen (se nitrifier) voor aleer te kunnen door de planten opgeslorpt te worden, en dat deze werking bevoor- deeligd wordt door een oneindig getal zeer kleine woeker-diertjes in den grond aanwezig, die zich zeiven voortzetten met de wortelen der wolfsboon, vitsen, kla ver, enz. te steken, alzoo een aanwas veroorzakende dat aan de plant de kracht geeft een gedeelte der stikstof, uit de lucht geput, in den grond te laten ontsnappen terwyl de plant zelve bezig is met groeien. De Heer Verstappen heeft in zijne rog- ge- en aardappelvelden wolfboonen ge zaaid in evenredigheid van 100 Kilogr. per hectare. Deze zaaitng geschiedt om trent half Juni en moet niet ingerakeld worden. Wanneer hij nu zijne rogge pikt, heeft de wolfsboom minstens 10 centi meters lengte en dan maar begint hij dapper te groeien. Hetzelfde gebeurt inde aardappelen als het loof begint geel te worden en te verdorren. Rond October, wanneer de lupijn bijkans uitgebloeid is, wordt hij ingeploegd. In dit oogenblik strooit hij op het land 600 kilo Thomas slakken en 300 kilo. Kainiet per hektare; dit brengt eenen onkost teweeg van omtrent 40 frank per hectare. Stikstof, de kostelijkste bemesting, moet hij niet strooien vermits de wolf- boon meer dan genoeg stikstof bijbrengt. Daaruit volgt natuurlijk eene groote besparing in het mesten. Deze manier van handelen is niet alleen nuttig en voordeelig voor den landbouwer maar zij verdient ook nog de bijzondere aandacht van den eigenaar voor de bosch- landen. Inderdaad, het verbeteren der bosch- gronden bij middel van stalmest is koste lijk zulke outginning geschiedt traag zaam daarom is de wolfsboom zeer voordeelig. Zoolang men den slalmest aanziet als de eenige werkende kracht van vrucht baarheid zal de herstelling van uitgeputte gronden maar op kleine schaal gedaan worden de boschgronden, naast bij de hofstede gelegen zullen de eenige zijn waar men stalmest op brengt. Met de wolfsboon verandert geheel deze handelwijze, zelfs by de gronden die zoo slecht zijn dat er niets op groeit. Daar nog heeft men toch altijd eene partij land, waar deze plant kan aangekweekt worden bij middel van minerale mestoffen, en waar men op die wijze twee oogsten van dit groengewas per jaar kan opdoen. Deze twee oogsten kunnen zonder moeite 60,OtX) kilogr. groene wolfsboon opbrengen, die even veel kilogr. goede meststof uitmaken welke nog geen 3 fr. de 1000 kil. kosten zal. Men gebruikt de opbrengsten tot bemesting van andere gronden. Zoodoende is men den goeden uitslag van de vrucht baarheid van den grond verzekerd, alsook de weerde van de aanstaande boombe planting. De Heer Verstappen gebruikt reeds meer dan 20 jaar de wolfsboon tot mest stof hij is op dien weg gedurig verder én verder gegaan totdat hij nu eindelijk boert zonder eenig vee. Niettegenstaande dit, heeft hij jaarlijks buitengewoon schoone vruchten en dan nog in den slechten grond van geheel ons Belgen- land. Zijne opzoekingen en ondervindingen heeft hij bijeenverzameld ineen boekwerk dat alle mogelijke inlichtingen bevat nopens de groenbemesting. Voor wie de zaak aanbelangt, is het boek weerdig doorbladerd te worden. De Beetworteloogst in Frankrijk. De Economiste Frangais zegt, dat in 't noorden van Frankrijk de beetworteioogst per hectaar verschilt van 28 a 40,000 kil. en zelfs meer in eenige deelen dezer streek. Invoerrecht op tabak in Duitschland. De Süddeutsche Tabakzeitung meldt, dat de rijks-kanselier verscheidene leden der commissie van 1878 (zijnde commissie voor tabak-onderzoek) naar Berlijn heeft ontboden, om hunne zienswijze te verne men over het denkbeeld om het invoer recht op tabak van 85 mark tot op 115 mark te verhoogen en voor den binnen- landschen tabaksbouw een contingent te bepalen. Volgens het bericht wordt dat denkbeeld door Hamburgsche firma's be streden en wordt er een levendig protest van andere zijden te geraoet gezien. Velocipede ol trapwiel. Hel Fondsenblad bespreekt het schrijven in de Fransche bladen, volgens hetwelk de velocipède of het trapwiel, in on volmaakten vorm, in 1865, door de slotmaker Michaux van Parijs, zou uitge vonden zijn. Onze Gentsche confrater haalt een schrijven aan van den heer P. Van Mof- faert, medegedeeld door 't Getrouwe Maldegern. bewijzende dat, reeds in 1843, iets dergelijks te Maldegern bestond. Er was hierechter geen spraak, schrijft - Hel Fondsenblad, - van een trapwiel of wielpaard, maar wel van eenen trap- wagen, vervaardigd door Karei De Lille, eenen Maldegemschen timmerman en meubelmaker van dien tijd. Hetgeen deze trapwagen gemeen had rfiet den tegenwoordige» velo was de wentelas. De wagen had drie wielen en kon 5 of 6 man laden, waarvan er vier op de pedaal stonden en trapten en een dissel bestuurden. Een weinig later werd te St-Joris- ten-Distel, door den timmerman Claeys, een soortgelijken wagen gemaakt,fiwaar- van de voortstuwers tegenover elkander zaten en de as,bij middel van rechtstaande bandboomen, met de armen in beweging brachten. - Het bewegingstelsel,zoo wel van dezen wagen als van dien van Maldegern, was hetzelfde dat den grondslag van den velo of van het trapwiel uitmaakt 'eene wentelas in beweging gebracht door hem zeiven die van liet voertuig gebruikt maakten. Zoolang er geen vroegere vervaardiger van een soortgelijk voertuig wordt aange haald mogen wij Karei De Lille beschou wen als do eerste benuttiger van het denkbeeld dat aan de vervaardiging van den velocipède of trapwiel tot grondslag ligt. Wij betwisten aan Karei De Lille de eer die onze confrater hem wil toekennen. Reeds vóór 1820, werd hier te Aalst, een dergelijk voertuig' verveerdigd door zekeren Bruneau, eenen wagenmaker wonende in de Nieuwstraat. Dit voertuig werd ook in beweging gebracht bij middel van eene wentelas. Eene reis naar Brus sel werd er meè ondernomen, doch het ging te traag, want het tuig was te zwaai en lomp, en Bruneau ontving als ver gelding zijner poging de bitterste spotter nijen zijner medeburgers. Een spotliedeken werd gedicht waar van het refrein hier nog hedendaags soms langs de straat wordt gezongen en lui dende als volgt Bruneau heeft een koets gemaakt, Zonder peerden, zonder peerden, Bruneau heeft een koets gemaakt Die alleen naar Brussel gaat! In 't begin der jaren 182'), in 1823 of 1824, werd er door gebroeders, schrijnwerkers te Audegem, een wagentje gemaakt, dat bfj middel van eene wentelas door twee mannen bewogen werd. Maar dan eens werd met dit voertuig eene reis naar Aalst en Dendcrmonde gemaakt.Een ooggetuige verzekert ons dat het tamelijk gemakkelijk rolde. De familienaam dezer schrijnwerkers van Audegem is ons onbekend alleen weten wij dat eenen anderen hunner broeders destijds koster was te Berlaere. In de jaren 1838 tot 1842 bestond er hier te Aalst een voertuig 't welk met de voeten werd bewogen, dus eenen wezen lijken velocipède of trapwiel. Het tuig was uit hout en ijzer verveer digd, en de eigenaar ervan was de heer Louis Meert, de weerd van de alomge- kende afspanning Den Diepen Loch- ling Gentschesteenweg, heden bewoond door M. Edward Van Cauter. Wie dit zonderling voertuig had ver veerdigd, is ons niet ter wete gekomen. Een onzer vrienden, een ouderling van 84 jaren, zegt ons dat het tuig moeielijk te gebruiken viel. Een enkel zijner gezellen kon er meè rijden, namelijk den heer Martinus Cosyns, welke er meer dan eens inde vastenavondspelen meè verscheen. Wat wij hier neerschrijven kan door talrijke Aalstenaars bevestigd worden. Wij zeggen dus op onze beurt.- zoolang er geen vroegere vervaardiger van een soortgelijk voertuig wordt aangehaald mogen wij Bruneau aanschouwen als de eerste benuttiger van het denkbeeld dat aan de vervaardiging van den velocipède of trapwiel tot grondslag dient. Congo. Het nieuwe nummer van de Mouvement gèographique is bijna geheel toegewijd aan de ongelukkige expeditie-Hodister. Het bevat het portret van Arthur Ho- dister, bestuurder der expeditie van het Katanga-handelssyndicaat, .geboren te Schaarbeek den 14 augusti 1847, gedood nabij Riba Riba den 15 mei 1892. Verder de portretten van MM. Dr Jules Magen-, Fr. Noblesse en J. Pierret, re spectievelijk oud 26, 23 en 34 jaren, ge dood en Gaston Jouret oud 31 jaar. ge storven aan buikloopen van MM. Hansenne, Pauwels, Doré en Schouten, nog in leven. Ten slotte eene kaart van Midden - Afrika, met den wegwijzer der expedities Hodister, Van Korckhoven, Grenffell.Bia, Delcommune en Jacques. De Mouvement gèographique trek uit de verslagen van M. Doré en uit de twee laatste koeriers van Congo het volgende besluit, dat wij natuurlijk enkel ten titel van inlichting overnemen, zonder ons er onvoorwaardelijk bij aan te sluiten. De waarheid is thans gekend. Men weet, zonder dat hei mogelijk weze het te loochenen, dat het de expeditie Van Kerckhoven is die, officieel ingericht voor de ivoorjacht in het bassijn der Uellè,door hare zoogezegde menschlie- vende handeling, de woede der Araab- sche handelaars derLualaba opwekte Deze laatsten hebben zich willen wre ken en Hodister en zijne gezellen, vreed zaam gekomen om handel te drijven, zijn gevallen als eerste slachtoffers van die wraak. Le Mouvement gèographique ver haalt den dood van Hodister, met de bij zonderheden die reeds gekend zijn. Moed en /.elfopoflering. De barmhartige Broeders van St-Jan de Deo te Utrecht, hebben zich bereid ver klaard, tot verpleging van iedereen, zon der uitzondering waar en wanneer het zij, bij aldien de cholera epidemisch moest worden. De burgemeester van Utrecht heeft zulks aan al de geneesheeren der stad laten weten. De generaal clei* -lesuïe- ten. Zondag heeft in het klooster van Loyola, bij Billac, de kiezing plaats gehad voor den generaal der Jesuïeten. Het klooster, dat gewoonlijk open is, bleef dien dag gesloten. Ten half zes ure 's morgens kwamen de paters in de bijzondere kapel bijeen, waar zij eenigen tijd in meditatie bleven. Daarna hoorden zij de mis, welke door den generaal ad-interim werd opgedragen. Rond 7 ure werden de litanies gezongen, waarna de paters ter H. Tafel naderden. Na het einde van den dienst, trokken zij processiegewijs naar de bibliotheek, waar de kiezing moest plaatshebben. Ten tien ure was de stemopneming ge daan. De gekozeno is pater Martin, een Spanjaard. De Paus werd aanstonds over den keus ingelicht. Z. H. antwoordde dienzelfden avond met zijne goedkeuring en zijnen zegen. Pater Martin is 40 jaar oud, geboren le Melgar, provincie Burgos. Hij deed zijne eerste studiën te Melgar en ging dan naar het seminarie van Burgos. Zijn vader ver zette zich legen zijne intrede in het ge zelschap Jesu een oogenblik meende hij aan den wil zijns vaders toe te geven, maar, na eene geestelijke afzondering in de cathedraal van Burgos, trad hij in 1865 in het seminarie der Jesuiton. In 1868 werd hij door de revolutie ver dreven, maar hij keerde laier terug. Te Bilbao bestuurde hij een tijdschrift, geti teld Het 11. Hart. In 1877 werd hij rec torder hoogeschool van Salamanca, waar hij lange godgeleerde redetwisten had met den bisschop Izquierdo, die ten slotte be kende dat pater Martin de sterkste theologant van Spanje was. 't Is een man van hooge gestalte,zwaar, met dikke wenkbrauwen, grijze oogen, zeer krachtdadig en weinig spraakzaam. Hij spreekt zeer vloeiend italiaansch, fransch en engelsch, schrijft Castiliaansch met soberheid, duidelijkheid en sierlijk heid. Hij is de vijfde Spaansche generaal van zijne orde. Men zegt dat hij niet zeer sterk van gezondheid is. Naar 't schijnt hadden de Spaansche en Oostenrijksche gouvernementen de can- didatuur van pater Urraburu ondersteund. Sterfgeval. Dood van Ernest Renan. De ver maarde Fransche schrijver Ernest Renan, is zondag morgeud te Parijs overleden in den ouderdom van 69 jaren. Hij was op I7jarigen ouderdom in het seminarie getreden van St. Sulpicc, te Parijs, doch verliet het na korten tijd,ging studeeren op de Hoogeschool, waar hij later leeraar werd. Hy had nog jong het Geloof verloren en leerde aan de Hoogeschool de goddeloosste ketterijen, bijzonderlijk nopens de God heid van Jesus-Christus. Hij werd in 1864 zelfs afgesteld daar voor, en werd weer professor na den val vap liet keizerrijk. Het werk van Renan dat het meest ge" rucht maakte is zijn Leven van Jesus eene opeenstapeling van goddeloosheden. M. Ed. Drumont, schrijft zijn gedacht over Renan. Ik heb zegt hij, veel met vrij denkers omgegaan, die zeer aardige jon gens en eerlijke lieden waren. Ik heb met onverschilligen, twijfelaars, godlooche naars en Boedhisten Terkeerd; met joden zeer hatelijke gesprekken gevoerd. De eenige mensch die mij altijd een onver winbaren afkeer inboezemde was Renan. Toen Victor Hugo mij eens voorstelde met hem te middagmalen, dankte ik be leefd, en toen ik mijne denkwijze deed kennen, dacht de dichter zooals ik. Die man heb ik altijd aangezien als de type van kerels, waarvan ik mij altijd hard nekkig verwijderde van den slechten priester, die het uitwendige heeft behou den van den priester en die met een fzoet- sappigen, doch afschawelijken haat den godsdienst vervolgt, dien hij verzaakt heeft. Van al de gekende vergiften, zegde Saint-Victor, is de gal van den schoolvos het hevigst, en toen hy dit schreef, dacht hy gewis aan Renan. Er was niets in Renan van den oproe rige, van den stoutmoedigen godslaste raar, die dreigend de vuist ten hemel steekt, om tegen het onrecht op de wereld te protesieeren niets van Jan Huss of van Luther. Met het uiterlijke van den kunstenaar, bleef hij altijd de menheer de priester in banverbreking met de gees telijkheid. De hoedanigheden van den priester, te rughouding en voorzichtigheid, worden bij hem, die den slechten weg opgaat, huichelarij en schurkerij. Dat was het geval bij Renan. De geveinsde en haat dragende man, zette geen woord vooruit zonder voorbehoudingen, die dit woord weer vernietigden. Hij staarde zijnen on dervrager aan, alvorens hij in deze of in genen zin sprak. Die vluchteling uit het Seminarie, die aan Christus niet wilde gehoorzamen,was zoo plat voor de machtigen van den dag als eene kerkratRenan was de onbe- schaamste najager der fortuin, die er in deze eeuw heeft geleefd. Van alle schrijvers van dezen tijd was deze zoogezegde vrijdenker, de minst vrije denker. Zoolang hij leefde had hij nooit den moed eene overwonnen zaak te ver dedigen. Hij verzette zich nooit tegen een onrecht, hij schandvlekte nooit een mis bruik, hij wekte nooit in de ziel eene edelmoedige drift op. Het talent heeft soms de bewondering kunnen opwekken, door zekere gelukkige uitdrukkingen het Karakter van den man heeft niets verwekt dan misprijzen. Zijn eerste geluk was hij den keizer verschuldigd, de republiek heeft nooit iets met hem willen te doen hebben. Ook Figaro is juist niet heel tendre voor den afgestorven schrijver. Wcrkmanskrïng. Fes tival. Ondanks het ongunstige we der is het feest allerbest gelukt geweest. De uitvoeringen door de verschillige deel nemende maatschappijen hadden in de ruime zaal plaats. Eene talrijke menigte, welke men op 2O00 personen mag schatten verdrong zich in de zaal en den hof. De verlichting en opstijging van den luchtbal zijn moeten tot later uitgesteld worden. i%.alst. Gedurende het 3" kwar taal van dit jaar, heeft het télégraafkan- toor van Aalst 1246 postverzendingen per bode besteld, waarvan 1240 binnen en 6 buiten den omtrek der plaatselijke uitreiking. Naar Congo. Bij het aanstaan de vertrek van de Lualaba zullen zich inschepen MM. Jos. Gillard, voor den Staat dr Alexandre de conducteurs van werken Moreau en Prunieau de boekhouders Van :der "Veken en Van Pa rijs verder machinisten, werfoversten, werkmeesters, ketelmakers, handels agenten, timmerlieden, enz. allen voor rekening der verschillende maatschappij en. De eerste groep missionnarissen der missie van Kwango, bestaande uit paters Jesuïeten, zal deze week scheep gaan. Deze missionarissen zijn de eerw. pa ters Emiel Van Henexthoven, E. Liagre, E. De Meulemeester en J. B. Dumout, zoon van den gekenden aardrijkskundige. De missie is vergezeld van de broeders Lembary, Gillet en De Sadeleer. Men weet dat de parketten van Brussel en Parijs over eenige dagen meen den de vervaardigers der valsche bank briefjes van 20 fr. ontdekt te hebben. Het schijnt dat hetgereclit daar eenen leelij ken flater begaan heeft. Te Parijs werd eene huiszoeking ge daan bij M. Schlumberger, scheikundige bij het bestuur van posten en telegrafen. Die scheikundige heeft inderdaad onlangs bankbriefjes nagemaakt, doch juist om het bestuur der bankte verwittigen. Hij is zelfs daarvoor te Brussel veroor deeld geweest, omdat hij bankbriefjes op dik papier als bijvoegsel aan een week blad had uitgegeven. Hij had dit nochtans enkel gedaan om de menschen op hunne hoede te stellen en de Bank te verplichten een nieuw stelsel van drukwerk aan te nemen. De huiszoeking in zijne woning gedaan is vruchteloos gebleven, doch M. Schlum berger is niet tevreden en dreigt met een proces. De invrijheidstelling van Leon Pelt- zer is door de bestuurcommissie der ge vangenissen bepaald verworpen met vier stemmen tegen vier en twee onthoudin gen. De twee onthouders zouden willen dat men eerst de lijsten nazag van andere veroordeelden, die ook reeds 10 jaren ge vangen zitten en meer belangstelling ver dienen dan de moordenaar van den ad vocaat Bernays. Geheimzinnige zaak. Yerledene week meldden de dagbladen dat een in woner van Brussel, eene klacht had neer gelegd bij den procureur Willemaers, tegen eenen persoon, dien hij formeel be schuldigde, zijne tante vergiftigd te heb ben. De tante, eene 70 jarige dame, woonde met hare dochter, die met een ministe- rieelen ambtenaar van den buiten was, getrouwd, doch er van gescheiden leefde. Het zou gedurende de afwezigheid der dochter en der meid zijn, dat de vergifti- gecs hun werk zouden hebben volbracht, iets wat volgens den beschuldiger niet moeilijk was, daar de beschuldigde per soon er in huis kwam voor zaken. De oude dame zou onmiddellijk na den maaltijd ziek geworden zijn. Er werden geneesheeren ontboden, dank aan wier zorgen zij daags nadien beter werd. Maar ten tweeden dag verergerde haar toestand en daags nadien stierf zij na een pijnlijken doodstrijd, zeggende Ik sterf vergiftigd Het onderzoek duurt voort. Men heeft bij den advocaat der dochter een naamloo- zen brief gevonden, door deze laatste hem overhandigd en waarin gezinspeeld wordt op een gevaar dat haar bedreigde. Die brief eindigde met de woorden Over weeg en handel snel Het onderzoek duurt voort. De doodeis begraven. Sommige bladen maken hieruit op dat het onderzoek ge staakt wordt. Wij hebben evenwel nog niet vernomen dat de person, tegen wien een aanhoudingsmandaat werd uitgeveer- digd is los gelaten. Vrijdag laatstleden heeft de heer Ka4 rel der Weduwen, landbouwer en herber gier, te Asper, eene wondere vangst ge daan, te weten eene rat wegende eenen kilo. Hij heeft ze zondag met twee vrienden opgesmuld. 't Is ook Parijsche mode I Een landbouwer van Audergem, be- statigde eiken morgend dat de schoonste vruchten uit zijnen hof verdwenen. Woens dag verborg hij een wolfijzer lusschen de kooien, 's Anderendaags 's morgends om trent 3 ure, hoorde hij noodkreten in den hof. De landbouwer en zijne zonen met gaf fels en stokken gewapend, gingen zien en vonden' eenen dief met den rechterarm in liet wolfijzer gevangen. Elke beweging die hij deed om zich los te rukken, deed hem huilen van de pijn. De dief werd uit zijnen neteligen toe stand verlost en aan de gendarmerie over geleverd. 'i Is een welhebbend landbou wer, gekend om zijne gierigheid. Wildslroopers. Uit Kortrijk wordt gemeld dat in een gevecht tusschen jachtwachters en wildstroopers, een der eersten erg gekwetst is. Hij heeft eene lading hagel in 't gezicht gekregen hetgeen wellicht het verlies van een zijner oogen voor gevolg zal hebben. De plichtigen worden door het gerecht opgezocht. Het is als bij mirakel dat de wachter niet gedood werd. De lading hagel, bal makende was op de klep zijner klak terecht gekomen en daar uiteengespat. Russische landverhuizers, die naar Amerika waren vertrokken, werden daar niet toegelaten, zoodat hun schip terug naar Europa keerde. De haven- en stedelijke besturen van Antwerpen vernomen hebbende dat men voornemens was,die landverhuizers langs Grimsby of New-Castle bij gedeelten in onze haven te brengen, namen onmiddel lijk de noodige maatregelen. Zaterdag morgend vergaderde de ge zondheidscommissie en deze nam een be sluit, krachtens hetwelk het loodswezen verzocht werd, de schepen die Russische landverhuizers aan boord hebben, geene loodsen te verschaffen. Het loodsbestuur telegrafeerde om in structies naar den minister en^den hoofd bestuurder en het antwoord luidde dat aan het loodswezen bevel gegeven werd, de voorschriften der gezondheidscommis sie te volgen Dien tengevolge is er aan zee- en rivier- loodsen verbod opgelegd, gezegde schepen binnen te brengen. Men schrijft aan het Handelsblad Maandag avond, ten 10 1/2 ure, zijn drie bandieten lang den kelder, in de hoeve gekomen van de weduwe Dovens Schoen setters, landbouwster in de Ertbrugge- straat, 4, onder Deurnc. Toen de dieven de ijzeren kolom uit den buitenmuur had den gepakt, ontwaakte de landbouwster en riep op hare dochter en kleindochter, die in hare kamer sliepen. Op dit oogenblik kwamen drie misda digers van middelbare gestalten, als werklieden gekleed, hebbende het hoofd bedekt met zakdoeken, tevoorschijn. Een der drie zegde: Niet roepen noch lawijd maken. Wij zijn acht in getal en moeten geld hebben. Geef ons ieder 5 fr. en wij zullen weggaan. De vrouw en de twee meisjes waren halfdood van schrik en konden geen woord meer spreken. De schelmen namen de petroollamp van de kas in de keuken, gingen in de bene denkamer, en braken er alles open, vier kassen en twee kommoden. Zij stolen 200 fr. in zilverstukken, gouden borstspeld en twee gouden oor bellen (oud model), gouden medaillon en twee gouden oorbellen (langwerpig model) met witte steentjes bezet. In de keuken haalden zij een brood uit de kas en drie groote hespen uit de schouw; een zakje, inhoudende 200 noten namen de dieven ook meè, verder hebben zij ter plaatse vijf eieren uitgedronken. Dan zijn ze alle drie vertrokken langs de stal- en achterdeuren. De knechten, die alsdan gewekt werden, kwamen de politie van Deurne verwittigen, die aanstonds ter plaats kwam. De daders worden door de politic opgezocht. Bij eenen landbouwer te Boom, zyn een aantal hoornbeesten moeten afge maakt worden tengevolge eener ziekte door ingewandswormen veroorzaakt.

De Denderbode | 1892 | | pagina 2