Pater Huberland. De proefneming Stanhope. Een en ander. Hoppe en Geerst. Kaatsspel. Houtmerkt. Allerhande nieuws. Mevrouw de P... weduwe geworden zijnde, wilde niet hertrouwen. Ora haren kost te verdienen werd zy schommelineid onder den naam van Bernard. Zy toonde nu hare papieren, en deze werden in regel bevonden. De ongelukkige vrouw is gestorven en van den arme begraven. (Slandaerd van Vlaenderen.) De Courtier de Bruxelles heeft een interview gehad met pater Huberland, welke om gezondheidsredenen in België is teruggekeerd. De missionaris is niet ziek, maar eigen aardig meer afgemat van den arbeid. Hij heeft gedurende de laatste maanden te veel gewerkt aan het bouwen en oprich ten van missiën, aan het bezoeken van reeds bestaande missiën. Te Moanda werd een gasthuis opge richt voor de missionnarissen, alsook eene missie voor 44 kleine meisjes. Te Ncuvas, drie uren gaans van daar is eene missie voor jongens. Te Boma hebben de kerkdiensten, mis, biecht, angelus, enz plaats. De begrafenissen van de bekeerden hebben plaats met de godsdienstige cere moniën. Ook te Matadi, waar het klimaat het onguntigste is, heeft men ook eene volle dig ingerichte kerk, een geschenk van wege graaf Hippolite van Ursel. Daar is eene echte parochie. De goddelijke diensten worden door de zwarten regelmatig gevolgd. Matadi telt twee priesters Een hunner begeeft zich alle weken op 50 tot 60 kilo meters afstand naar de spoorwegwerken om voor de arbeiders Mis te lezen en biecht te hooren. Te Kinkanda is voor die spoorweg- werklieden een gasthuis ingericht. Pater Huberland hoopt bij zijnen terug keer eenige nonnen te*kunnen meenemen voor den dienst in de gasthuizen. Ook in den Opper-Congo is de toestand goed. Te Bangala, waar eene officieele colonie is, hebben in de maand mei alleen meer dan 250 kinderen het doopsel ont vangen. In deze colonie loerende kinderen lezen, schrijven, den wapenhandel, enz. Te Loualaburg is een geheel dorp van catechumenen, samengesteld uit 20 huis gezinnen. Hier worden de kleine meisjes naartoe gebracht, die men de kooplieden uit het zuiden bij tientallen, als koopwaar van weinig weerde, kan afhandig maken. Over het algemeen, zegt Pater Huber land, zijn de kinderen zeer verstandig. Toch moet men verschil maken tusschen den Opper- en den Beneden-Congo. De eenen beliooren tot eenen nieuwen machtigen stam, van welken men de beste hoop koestert. De anderen behoo- ren tot eenen stain die verloren, letterlijk door den alcool bedorven is. De missionnarissen trachten vooral de menscheneters te bestrijden en het zede lijk gevoel te doen indringen. Daarom sluiten zy huwelijken tusschen jongelin gen te beginnen van 16 jaren met meisjes te beginnen van 14. Deze worden in eene omgeving geplaaist, bevattende verschil- lige woningen, waar elk huisgezin dan de zijne krijgt en zoo nieuwe dorpen vormt, rondom de missie, welke er het midden punt van is. De missionnarissen worden bijzonder geacht. Araben zijn er in bedoelde streek niet. Deze komen slechts tot aan de Falls. Over de zending-Hodister kan pater Huberland niet veel inlichtingen meèdce- len. Hij heeft diens ongelukkig lot verno men toen hij Congo verliet. Dit nieuws had hem en zijne gezellen fel verwonderd, daar Hodister meer dan wiaook, geschikt was om met de Araben overeen te komen. Het kan wel zijn dat de begeerlijkheid dezer laatsteu kan opgewekt geweest zijn, door de onzagelijke kostbare koopwaar, welke hij bij zich had. Nu moet ipen opmerken dat Hodister de minst gewapende blanke was van allen die hen omringden en dus was het zooveel tc gemakkelijker, hem aan te vallen en te verpletteren, om zoo doende niet geheel ingesloten te worden. Pater Huberland denkt in mei naar Afrika terug te keeren. De amerikaansehe journalist Stanhope is te Parijs teruggekeerd en de Fransche dagbladschrijvers menschen die nog al gauw in geestdrift zijn hebben hem ontvangen op eenen punch, waar de man verscheen in de kleeren van eenen zieken oppasser uit het gasthuis van Hamburg langen witten kiel en blinkende knoppen. Yvette Guilbert kwam eenige liedjes zin gen en in plaats van punch, dronk men veel champagne. M. Stanhope is een slimme gast 't is daarenboven een stoute kerel Ameri kaan van kop lot teen. Zulke reporters heeft de Xeic- York Herald noodig en M. Gordon Bennett betaalt hen goed. Zij maken reelaain voor zijn blad op een •lossale manier en... de toer is gespeeld. Want wetenschappelijk bc«cliouwd, is r i'neming Stanhojie, niet afdoende. Aar. nen dat de man alles heeft gedaan wat maar mogelijk was om de cholera te krijgen, dan bewijst dit nog niet dat de inspuiting vanM. Haffkine van de cholera vrijwaart en dat deze hem alleen behoed heeft. De moed van Stanhope is niet in 't spel de kwestie is, of die waaghalzerij heeft bewezen, wat er diende bewezen te worden. Ze zijn wel goed die parijzer schrijvers, die van Stanhope met kracht en geweld een held willen maken, terwijl de groote engelsche en duilsche dagbladen eens fijn de schouders ophalen en duchtig de waaghalzerij afbreken en nutteloos noe men. En zelfs de fransche dagbladen, de Figaro by voorbeeld, keurde de onder neming af. Er is nog wat anders. Men vergeet dat er te Hamburg misschien 2o0 geneeshee- ren waren die, zonder injectie, hetzelfde werk deden als Stanhope en die nog zoo springende levend zijn als hij men ver geet dat er wel honderd katholieke lief dezusters in de hospitalen verbleven, zwakke vrouwen, die met een bewon- derensweerdigen moedde zieken oppasten, de dooden lijkten en kistten, aan de bed den der stervenden waakten en baden zonder de inspuiting Hatrkine. Een weinig bewondering voor haar» als 't u belieft ze werden niet daarheen gezonden om reklaam Ie maken en dol lars te verdienen en als ze in haar kloos ter terugkeeren, wacht haar geen punch en geen champagne... Maar zoo is de wereld. Doet ge eene heldendaad in stilte, dan zwijgt men u dood doet ge een waaghalzerij met veel lawijd, dan wordt ge vooral in de par tij van het licht een groot man. Hoe miserabel X. (Handelsblad.) De tweede afdeeling van den Hoogeren Arbeidsraad heeft dinsdag de vraag be sproken, of in de drukkerij, voor de dag bladen, het nachtwerk en het zondag- werk mag toegelaten worden voor de werklieden, die onder de bescherming der wet staan. Met eenparigheid min ééne stem, werd er besloten dat er geene uit zonderingen aan de wet moeten voorzien worden. De raad lieéft zich verder bezig gehou den met kwesties rakende de kunstnijver heid, de tabakfabrieken, de bakkerijen, enz. La Chronigue-, een Brusselsch liberaal orgaan, is misnoegd omdat M. Van den Peereboom, minister van spoorwegen, maatregels heeft genomen tegen den invoer in ons land van vuile Fransche gazetten. Naar het schijnt, worden die Fransche zwijnerijen, ondanks het bestaande ver bod, toch nog binnengesmokkeld. Een controleür was dezer dagen gelast hier over een onderzoek te doen langs de Duitsclie grens, doch vruchteloos want er werd niets door hem ontdekt. Dit onderzoek mishaagt aan het libe raal blad de controleurs, zegt het, zijn aangesteld om den dienst te verbeteren en niet om den invoer van vreemde nieuws bladen te bewaken. Al die zwijnerijen zou - La Chro nigue - liever maar onbelemmerd het land zien binnentreden en verspreiden niet te verwonderen want zy helpen meê om de verachterde Belgen op den Fran- schen leest te schoeien, of liever, ze te beschaven en te verlichten. La Chronigue toont hier weer de tipkens barer liberale hoornen I>e Belgen ïn Pn» de-Ca lala. Men weet dat de minister van binnenlandsche zaken, door lusschen- komst van de gouverneurs der provinciën, aan alle burgemeesters een volledig ver slag heeft doen vragen over den toestand der Belgische werklieden, in I'as-de- Calais van hunnen arbeid beroofd. Een verslag, bij 't ministerie ingeko men, toont dezen toestand onder een nog pijnlijker daglicht, dan men het zich eerst inbeeldde. 't Zijn niet alleen mijnwerkers, die de slachtoffers waren der Fransche geweld plegingen maar ook landbouwers door fransche pachters voor den oogsttijd in dienst genomen, werden doorgezonden, als onweerdigen weggejargd. En dat gebeurt bij 't gulhartigste volk van de wereld en 't zyn de Belgen, zoo gastvrij, zoo hartelijk, die men aldus behandelt. Ik ben het «aan de waarheid verplicht te zeggen, dat de deftige fransche kolonie te Brussel verontweerdigd is over die handelwijze, en dat niet langer geleden dan Maandag, M. Rolland, voorzitter der fransche handelskamer, door Chinchollc van de Figaro geinterviewd, gezegd heeft, dat hij beschaamd was over de houding zyner landgenoten. (Bijz. briefw. Handelsblad.) Dompers. Elk weet dat de prijskamp tusschen de lagere scholen dit jaar algemeene klachten ^eeft doen ont staan in gansch de schoolwereld. De vra gen waren te moeilyk en daarbij te aardig gesteld. Niettegenstaande al dat, komen onze katholieke dompers van den buiten er we derom goed door. Zoo bijvoorbeeld, behaalt de school van Pelegem bij Detnze, bestuurd door den heer Govaert, ze» diplomas. Volgens het reglement moesten maar viei* leerlingen meêkampen. Baarbij behalen al die prijswinners nog ten minste de drie vierden der punten in de Fransche taal. Een zevende mededinger van die school, die verleden jaar 174 punten bekwam en bekroond werd, is nu gevallen Daar de sukkelaar hyzichtig is, heeft hij de taak op het bord niet kunnen lezen. De katholieke school van Machelen bij Deinze, bestuurd door den heer Rokegem, komt niet min schitterend uit den strijd. Zij bekomt insgelijks vier- diplomas op zo» medekampers. Budjet van Brussel.Wat een ellendig budjet Hoe droevig, hoe armzalig En hoe zitten wij leelijk in nesten, in den krot tot over onze ooren Van de famcuse leening van 86 blijft er nog 1% millioen over en voor het budjet van '93 moet daarvan nog wel 2,400,000 worden afgenomen. Wat men ook doe, binnen twee jaar moet weer aan het leenen. En dan opgepast voor De Mot Met de begrooting voor 1893 heeft het college ook een verslag ingediend over den bestuurlijken toestand in 1891. Onder andere treft men daarin inlichtingen aan over 't verval der Brusselsche vrije Hoo- geschool. Voor 't studiejaar 1891-92 waren er 1499 inschrijvingen, 't is te zeggen 194 minder dan 't jaar te voren. En dan nog, van die 1499 ingeschreven studenten, boden er zich maar 1130 voor de examen aan, waarvan er 438 werden uitgesteld en 9 geweigerd. Zoodus, wel 45 0/0 dei- studenten werden gebuisd. Ze gaat goed, onze fameuze Hooge- school Voetreis. Een Franschman is te voet van Parijs naar St-Petersburg gegaan. Zijne reis is goed afgeloopen hij is den 1 Oktober, 's middags te St-Peters burg aangekomen, hetgeen hij per tele gram naar Parijs heeft geseind. De reiziger had een laagje Fransche aarde of zand tusschen twee zolen in zijne schoenen gelegd, ten einde den Duitschen grond niet te raken als hy door Duilsch- land trok I Er zijn nog elders zotten dan te Gheel Champagne. Hoeveel Cham pagne wijn wordt er in Frankrijk wel voortgebrachtwaar gaat het meeste daarvan naartoe Op die vragen gaf Le Soleil dezer dagen de volgende inlichtin gen De noodige wijn voor de fabricatie van Champagne wordt voornamelijk en bijna uiisluitelijk door drij arrondissementen geleverd: Reims, Eperay en Chalons. Deze brengen dooreen jaarlijks 450,000 liters wijn voort, die voor het grootste deel in schuimwijn worden hervormd. De verkoop is in do laatste 25 jaar merkelijk toegenomenhij bedroeg, in 1866, 13 1/2 miljoen tlesschen.in 1880, 20 miljoen, in 1890, 25 1/2 miljoen. Dit was het hoogste cijfer, in 1891 ging het op 24 1/2 miljoen terug. Het grootste deel van den champagne gaat naar het buiten land in 1868, 12 1/2 miljoen, in 1875, 17 miljoen, in 1890, 21 1/2 miljoen, in 1891, 19 1/2 miljoen flesschen. Frankrijk drinkt nauwelijks een vijfde deel van zijnen Champagne. In de laatste jaren echter is het gebruik in Frankrijk eenigszins toegenomen, waartoe de nieuwe tolrech ten van andere Staten hebben bijgedragen. De grootste afnemers van Champagne zijn Engeland en zijne koloniën, de Vereenigde Staten, (ofschoon daar op eene flesch Champagne 12 frank rechten moet wor den betaald,) Rusland, Zweden en Noor wegen en België. De gemiddelde opbrengst van den Champagne, is jaarlijks 100 a 110 mil joen frank. Verzekering tegen twee- en drielingen. Moet men de Financial News gelooven, dan gaat eene maatschappij van Londen eene verzeke ringskas stichten van hoogst oorspronke- 1 ij ken aard. Mits eene geringe storting welke zij be talen op den dag des huwelijks, zullen do echtgenooten verzekerd worden tegen de stoornis welke in het budjet van een huis gezin kan teweeg gebracht worden door het verschijnen van een twee- of drieling. De grootste knus der wereld. De heer Robertson, de kominissaris gelast met de bewaking der melkorijen van Kanada heeft de grootste kaas der wereld gemaakt. Deze kaas zal in de tentoonstelling van Chicago op eene pyrainide worden ge plaatst. Ilij weegt 22,000 pond. Na de tentoonstelling zal hij naar Engeland gezonden worden. Tweelingzusters. Ieder kent de Siamèesche tweelingbroederst welke in de zijde aaneengegroeid waren] Volgens de dagbladen van Bombay mel den, zullen zij geheel en al in de schaduw gesteld worden door de tweelingzusters Radica en Dodica, oorspronkelijk van Orissa, in Engelsch-Indie, en die evenals de Siameesche tweelingsbroeders onaf scheidbaar vereenigd zyn. Deze wonderkinderen zijn vier jaar oud zij gelijken elkander als twee druppelen water en zijn buitengewoon schoon. Hetgeen zonderling mag hreten is dat de tweelingzusters zich zeer vlug kunnen bewegen. Zij zijn op weg naar Europa. Bot ABCder dronkaards. A. armoede; B. bedelarij; C. cre- diet; D. diefstal; E. eerrooverij; F. fopperij; G. godslastering; - H. huiskrakeel; I. idiotism; J. jenever- pijn: K. krankzinnigheid. Enz., tot aan de letter Z zelfmoord. ■r-n^CBgIXv- Het Provinciaal Bestuur van West- Vlaanderen heeft verleden jaar een pro vinciale kampstrijd ingericht van suike- rij, geerst en hop. Deze tweede jaarlijksche kampstrijd zal op Zaterdag 22 October 1892, om 9 ure voormiddag geopend worden in de groote zaal der Stadslialle te Brugge De ingang is kosteloos. Eene voordracht over de tentoongestel de voortbrengsels zal dien zelfden dag, te middag, gegeven worden door M. Bauwens, Staats-landbouwkundige. De kweekers en kooplieden van hoppe, geerst en suikerij mogen insgelijks stalen ten toonstellen van de voortbrengsels die zij te verkoopen hebben, mits de aandui ding van de beschikbare hoeveelheid en den verkoopprijs. Alle personen die verlangen voorwer pen of toestellen welke betrek hebben op de brouwerij-nijverheid, ten toon te stel len, mogen dezelve toezenden ten laatste den woensdag 19 October 1892, mits vóór den 15 den heer Voorzitter der provinciale landbouw-commissie er van te verwitti gen. Wij denken dat de inrichting van eenen dei-gelijken kampstrijd te Aalst, hoogst voordeelig wezen zou aan de teelt en han del der hop en van de geerst, ST.-RAPHAËLS GENOOTSCHAP tot bescherming van de LANDVEBIIUIZERg. Algemeen sekrelariaat te St. Andries bij Brugge. Landverhuizing naar Brazilië. Op een der laatste schepen die te Ant werpen eenigen der ongclukkigen terug gebracht hebben welke zich hadden laten meêlokken naar Brazilië, was er een groep Polen. - Wij weten, verklaarden deze arme lieden, - wat er ons bij onzen terug keer te wachten staat. Wij zullen naar Siberië gebannen worden om zonder toe lating ons land verlaten te hebben (doch de uitbanning naar Siberië is duizendmaal beter dan de pijnen die wij in Brazilië on derstaan hebben. Er zijn ons vele hartroerende tijdingen toegekomen over het schrikkelijk lot van de menschen die naar Brazilië zijn gaan wonen, maar niets zou een beter gedacht kunnen geven van den toestand dan de verklaringen dezer ongelukkige Polen. Zeker, Siberië is nooit aanzien geweest als een land van vermaken, en men weet hoe wreed het lot is van de bannelingen; en nogthans, deze menschen aarzelen geen stond zij verkiezen Siberië.- boven Bra zilië Wij achten het onzen plicht dit feit openbaar te maken, want wij vernemen dat de Braziliaansche regeering nieuwe contracten heeft gemaakt met. kooplieden in menschenvleesch en dat deze handel even schanJelijk als winstgevend gaat herbeginnen. Wij beroepen ons op onze lezers 't is de plicht van ieder man wien het hart op de rechte plaats slaat, van te belette dat deze slavenhandelaars er in gelukken nieuwe slachtoffers naar Brazi lië meê te lokken.Het martelaarsboek van do Belgische landverhuizing is al vol genoeg Priesterlijke Benoeming. Zyn Onderpastoor benoemd te Aalst, de E. H. II. Mys, professor in de Nor maalschool te St. Nicolaaste Zeven- eecken, do E. H. J. Andries. Is Proost benoemd te Drongen, de E. H. Matthu, professor te Geeraardsbergen. Zyn Professor benoemd in de de Nor maalschool te St. Nicolaas, de E. II. De Feyter, landbouw-ingenieur; tcGeeracrds- bergen, de E. H. Heyvaert, coadjutor te Overslag. Zijn LDirecteur benoemd der Zwarte Zusters te Geeraerdsbergen, de E. H. E. Schutyzer; van hel Hospitaal te Aalst, de E. H. L. Van den Abeele, onderpastoor op St. Martinus alhier. ZONDA'G 9 October 1892. Om 10 ure. August De Haeck, tegen Jean De Neve. Om 1 3/4 ure. Fr. Coppens, Haaltert, tegen Alphonse Van Ighem, Audeghem. Itolermarkt.Heden zaterdag werden 821 klonten boter ter markt gebracht, wegende te samen ongeveer 5751 kilogr. \alKt. Gister vrijdag voormid dag, heelt men bij de delvingen tot het opbouwen van een huis in de Hoveniers- straat, ter plaats waar vroeger de smids heeft gestaan, laatst bewoond geweest door Joannes Bourgeois, eene ton ontgra ven inhoudende een menschelijk geraamte, 't welk bij de eerste aanraking in gruis viel. Het hoofd alleen bleef gedeeltelijk in zijn geheel. Dadelijk sprak men van ver borgene moord. Wij gelooven er niets van; eenige jaren geleden bij de uitdelvin gen op den koer van 't zelfde huis tot het bouwen van eene cilern, werden er daar ook talrijke menschenbeenderen opge worpen. Volgens de overlevering, bestond aldaar over eenige honderden jaren een klooster en naar alle waarschijnelijkheid zijn de aldaar staande huizen op het ge- wezene kerkhof gebouwd geworden. Heden zater dag morgend is de expresstrein, gemeenlijk de Malle geheeten, ontriggeld tusschen Erembodegem en Denderleeuw. De me- caniekkundige en de vuurstoker alleen werden verwond, deze laatste zeer lichte lijk. De trein is een vijftigtal meters neven de baan geloopeu; de riggels en dwars houten zijn vervrongen en verbrijzeld. De twee verwonden zijn ter verpleging naar onze stad gezonden. Geen enkel reiziger bekwam eenige ernstige verwonding.Ver dere inlichtingen ontbreken. Burgerwacht van Brussel. De burgerwacht van Brussel telde op 31 meert van dit jaar 5463 leden, waarvan 4102 jefkens, 487 jagers-verkenners, 491 artilleristen, 241 belgische jagers en 143 wachten te peerd. Gedurende liet verleden jaar werden er door den tuchtraad 2666 vonnissen uitge sproken; dat is een vonnis voor elke twee wachten. 26 werden er tot gevangenisstraf ver oordeeld de overigen tot boeten. Slechts 364 wachten kwamen zich voor den tuchtraad verantwoorden. Al de an deren lieten zich bij verstek veroordeelen. Het paleis van justicie te Brussel is de grootste kemel, dien men ooit te Brus sel geschoten heeft. Pas was dat millioenen-verkwistend gebouw afgewerkt, of men bevond dat het onpractisch was en zooveel gebreken had als deuren. Ook is men rechts en links het monster aan 't verbouwen, om het ten minste nut tig te maken. Men zal nog eindigen met voor te stel len heel hel paleis af te breken en het op nieuw te maken. Waarom niet Drama te Brussel. Op het plein voor het oud-paleis van justicie is donder dag middag ten half één, een drama voor gevallen. Een schildersgast heeft drie revolver schoten gelost op de meid van M. Brülé. Be moordenaar had gevraagd aan het meisje om met haar kennis te maken, maar daar zij hem altijd afwees, besloot hij zich te wreken. Het slachtoffer werd zwaar gewond, aan den hals en in het hoofd, opgenomen. Men vreest voor haar leven. De moordenaar heeft zichzelvon in handen der politie overgelverd. Lui van 100.000 fr. Eene brave werkzame vrouw, die twee loten bezat, Kwam die dezer dagen bij eenen wissel agent der Zuiderlaan uitwisselen. De agent zag de lijst der uitgetrokken nummers na en kon eenen kreet niet weerhouden een der loten was uitgeko men met 190,000 fr. De vreugde kan iemand dooden en daarom ging de agent met voorzichtigheid te werkhij sprak eerst van 1000, van 5000, van 10,000 en) zoo voorts tot 100,000 fr. Toen de vrouw dit cijfer hoorde viel zij in bezwijming. Zij kwain echter spoedig tot haar zei ven weèr. Ditmaal is 't geluk niet slecht gevallen Valsche half franks kens.Erzijn tegenwoordig te Brussel zeer veel valsche halve frankskens in omloop, mot het beeld van Leopold II en het jaartal 1866. Valsche bankbriefjes van 100 franks zijn in omloop. De teekening is tamelijk grof. De woorden 100 franks in water merk ontbreken. Een Hollander was dinsdag avond omtrent 7 ure, in een hoedenwinkel der Koninginnedreef te Laeken, geslopen; niemand ziende, drong hij in de achter kamer, die tot slaapkamer dient, en hij was er bezig met een lessenaar open te breken, toen hij door de meid van den huize verrast werd. Deze, eene kloeke boerin, greep hem vast, hield hem in bedwang ondanks zij nen geweldigen tegenstand, en leverde hem ten slotte aan de politie over. Zal men er dan toch in gelukken, Leon Pelzer los te maken 't Schijnt dat men alle mogelijke moeite aanwendt. De twee leden, die zich onthouden hebben, verlangen een algemeen onder zoek over al de gevangenen die tien jaar zitten, daarin begrepen de moordenaar van Bernays. Als dit onderzoek is afgeloopen, en dit zal binnen kort zyn, zal men... definitiet stemmen. De commissie uit elf leden bestaande, waren allen aanwezig, uitgenomen M. de deken maar M. Van der Kelen, bur gemeester, die anders nooit komt, zegt een blad, was daar. De twee geneesheeren waren er voor Pelfzer los te laten M. de procureur- generaal Van Schoor verklaart er zich tegen. In het publiek is men geenszins gene gen voor de loslating, en wij gelooven dat men geen ongelijk heeft maar de werking van de Br.'.s is zoo machtig, niet waar, Mijnheeren! De pachter der Hollandsche Schure te Ieperen. had een jong peerd in de wei de loopen. Een rakker van de stoutste soort was er deze week schoon weer meê gaan spelen. De boer die's avonds naar zijne tabakveldan was gaan zien, had peerd en dief ontmoet, maar er geene aan dacht opgegeven. Boch 's anderdaags be merkte de knecht die het eten bracht dat het peerd weg was. Opzoekingen werden gedaan en het nieuws einde en ver ver spreid. De dief, die de grenzen over was, werd te Rijsel geknipt. Het is een ge naamde C., een man van 't ras, want hy heeft reeds meermaal een eitje met moe der Themis te pellen gehad en zijn vader werd voor zijne goede daden een voetje gekort. Wildslroopersdrama. (Nadere bijzonderheden.) Zondag, rond 11 ure 's morgens, hoorde de jachtwachter van den baron van Spiere, Louis Moerman, verscheidene schoten. Denkende dat het een vriend zijns meesters was die schoot, gaf hij er weinig acht op, maar nadat hij den ijzeren bareel voorbij was, zag hij eenige honderde meters verder, op het grondgebied van Dottenys, dat de jagers drie wildstroopers waren. Hij snelde naar hen toe om proces verbaal op te maken. Hij was nog onge veer 25 meters van hen verwijderd, wan neer een hunner zich ontdekt ziende op hem aanlegde. De wachter, die hem erkende,, riep uit met de grootste koelbloedigheid: Ik ken u zooveel te slechter voor u, indien gij schiet. Tegenover deze krachttige houding, nam de kerel de vluchtdoch een der wildstroopers legde op den jachtwachter aan en schoot. De arme jongen slaakte een luiden gil. Hij was getroffen in het rechter oog. Van zoohaast het schot ge lost was, sprong de hond des boschwach ters, die zijnen meester vergezelde, naar den moordenaar, doch deze schoot zijn wapen nogmaals af, ditmaals op het dier, dat levenloos neerveel. Hierop nam deze wildslrooper ook de vlucht. De derde, die niet gewapend was, bood zich aan bij den wachter, die,niette genstaande zijne wonde, hem wilde aan houden en verklaarde de wildstroopers niet te kennen. Ik kwam terug van de hoeve Delavrie, zegde hij, en ik woonde enkel als nieuwsgierige de jacht dezer personen bij. Hij gaf overigens eene kaart waarop de naam stond vanC. H,, hande laar in peerden te Dottenijs. Ofschoon vreeselijk lijdend, droeg de wachter zijnen hond in eene naburige estaminet en begaf zich toen naar de sta tie, waar hij verzorgd werd door den geneesheer Lefebvre. De gendamerie van St Genois, onder het bevel van den brigadier Leboucq, snelde naar Spiere en stelde onmiddelijk een onderzoek in. Maandag heeft het parkethet onderzoek voortgezet. Men hoopt de schurken wel dra in handen te hebben. Het is waarlijk een mirakel dat de boscliwachter niet gedood werd. Vier korrels zijn onder het oog blijven zitten. Men heeft er nog maar twee kunnen uit halen. Dit drame heeft de vreedzame gemeente Spiere in groote opschudding gebracht Brand op de Vlasmarkl te Ant- icerpen. Gevaarlijke redding. Maandag avond, rond half 12, is er een tamelijk hevige brand uitgeborsten in de woning van M. J.-B. Degraef, koopman in vodden, oude kleeren lood en zink,enz, welke het benedenhuis en de 1° verdieping bewoont. Op het tweede woont langs voor een man met zijne vrouw en langs achter een persoon alleen. De zolder dient tot magazijn. De man der achterkamer werd rond gezegd uur gewekt door den verstikken- den rook, die door de speten der deur in zijne kamer drong. Hij rukte die open en had nog juist den tijd genoeg, om door de vlammen heen, den trap af te vluch ten. Die vlucht was niet zonder gevaar,want het vuur verzengde reeds zijne hairen en baard. Hij snelde naar de herberg op de Sint Jansvliet, waar hij wist dat Degraef en zijne vrouw alle avonden een kaartje gaan spelen. In tusschen snelden de geburen naar de politie, welke per telefoon de pompiers verwittigden, terwijl anderen de bewo ners der voorkamer poogden te redden, welke nu ook waren wakker geworden en door het venster om hulp riepen. Door het openen der straatdeur had het vuur meer tocht op den trap gekregen, en de redding was dus niet zonder gevaar. De geburen openden de deur der ne venstaande herberg, en de zoon van eenen inwoner der Brouwstraat, die men kent onder den naam van Leonarke, stouwer, stapte uit het venster der herberg op den dorpel van het venster der brandende wo ning. Met levensgevaar en geholpen door een anderen persoon, dien het ons spijt niet bij naam le kennen, gelukte hij er in, de vrouw en vervolgens den man langs bui ten behouden over te brengen. Toen kwamen de pompiers, welke werkten tot kwart na 1 uur, wanneer zij de plaats verlieten. Ten 2 ure werden zy echter terugge roepen, daar het vuur in de puinen op nieuw begon op te vlammen. Later in den nacht heeft Degraef met de geburen eene derde maal het smeulende vuur moeten uitdooven. De schade wordt gerekend op 10,000 fr. verzekerd bij de maatschappij De Schelde. Het huis,hoort toe aan den eerw. h. Thys.

De Denderbode | 1892 | | pagina 2