NIEUWS- EN AANKONDIGINGSBLAD VAN DE STAD EN 'T ARRONDISSEMENT AALST. Donderdag 12 October 1892. 10 centiemen per nummer. 47sle Jaar, I\° 2714. Politiek overzicht. DE KLUIZENAAR De Grondwetherziening. DEDENDERBODE. ABONNEMENTPimS Dit blad verschijnt den Woensdag en Zaterdag van iedere week, onder dagteekening van den volgenden dag. De prijs ervan is 6 frank 's jaars fr. 3.25 voor zes maanden fr. 1,75 voor drij maanden, voorop te betalen De inschrijving eindigt met 31 December. De onkosten der kwitanliën door de Post ontvangen, zijn ten laste van den schuldenaar Men schrijft in bij C- VAN DE PUTTE-GOOSSENS, Korte-Zoutstraat, N. 31, en in alle Postkantoren des lands. iDVERTENTIENPKIJS Per drukregel. Gewone 15 centiemen Reklamen fr. 1,00 Vonnissen op 3e bladzijde 50 centiemen. Dikwijls te herhalen bekendmakingen bij accoord. Niet opgenomen handschriften worden niet teruggestuurd. Ileeren notarissen moeten hunne inzendingen doen, uiterlijk legen den dijnsdag en vrijdag avond. Voor de advertentiën uit vreemde landen zich uitsluitend te wenden tot de Agencie Ilavas, te Brussel,32, Magdalena Straat en te Parijs, 8 Beursplaats. (Paris, 8 Place de la Bourse. Guique suum. AALST, 11 OCTOBER IS92 Frankrijk Feesten teRijsel. Zaterdag, 8 October, was het juist 100 jaar geleden dat het leger van hertog Albert van Saksen, ontmoedigd dooi- het wanhopig verzet der inwoners, het beleg van Rijsel opgaf. Deze historische gebeur tenis werd herdacht door groote feesten, welke werden opgeluisterd door de tegen woordigheid van M. Carnot, president der republiek. Als M. Carnot ergens heen gaat, regent het het heeft dan ook te Rijsel heel veel geregend iets wat men heel goed mis sen kon. Zooals men weet had onze koning baron Ruzette, gouverneur van West - Vlaanderen, gelast den president te gaan begroeten. De samenkomst had plaats in een der salons van de perfectuur. M. Carnot droeg de ster van groot-officier der Leopoldsorde, baron Ruzette droeg het commandeurskruis van het Eere- Legioen. Baron Ruzette groette M. Carnot, vol gen derwijze - Ik ben diep geroerd in naam van Z. M. den Koning der Belgen, mijnen vorst, den president der republiek Ie komen begroeten in de stad Rijsel, welker betrekkingen met ons land vriendschap pelijk en eeuwenoud zijn. De opdracht, waarmee Z. M. mij gelastte, heeft ten doel de banden, die tusschen de regeering des konings en die Uwer Exellentie bestaan, nog nauwer toe te halen en zoo mogelijk te versterken. Ik ben zeer vereerd uitgekozen te zijn geweest om die zending te vervullen. - M. Carnot verzocht baron Ruzette Z. M te willen bedanken voor de zending van hooge hoffelijkheid waarmeê hij was gelast. De president zegde ten slotte «Ik ben des te gevoeliger aan deze beleefdheid,aangezien het de tweede maal is dat de koning mij dergelijke eer aan doet. Ik bèn or gelukkig over, M. de baron, dat Z. M. een zoo uitstekend man als gij gekozen heeft om zijn tolk te zijn." M. Carnot verzocht M. Ruzette alsdan nevens hem plaat'' te nemen en een vrien delijk gesprek werd aangeknoopt. M. de president, die herhaaldelijk te Brugge moest geweest zijn,sprak met veel bewon dering over de oude Vlaamsche stad. Over de verjaging van Belgische werkliè uit Frankrijk, hebben die heeren niet ge sproken. Daarna had de ontvangst plaats dei- overheden, aanspraken tot den president, antwoorden van dezen laatste. Men be merkt de vaderlandsche houding van de katholieke geestelijkheid, die zich volle dig bij de feestelijkheden heeft aange sloten. VAM LORETTO. Historisch verhaal uit den tijd der overweldigiging van de Kei^kelijhe Staten in 1860. (7* Vervolg.) Als men de eer heeft den oppcr-bevclhcbber van het pauzeljjk leger,den overwinnaar van Abd-el Kader in zijn bnis Ie ontvangen, antwoordde Caffarellj fier, - moet men zich zulk eene eere rok weerdig ma ken. Zijne vrouw hnd de laatste woorden niet eens ge boord zij was naar de deur geloopen, om den binnen tredende!) gast te ontvangen. Gij komt alsof gij geroepen waart, slgnor Sella, zeide zij i Brengt gij mijnen man nu eens lot reden. Hij beeft den gcbeelcn dag nog niets gcèten, en hjj weigert zelfs eenen oogenblik rust te nemen. Indien gij het toestaat, zal ik een klein ontbijt opdienen, ter wijl gij bij hem zijt, en ik hoop dat ook gij iets zult nemen. Wezenlijk, signora, ik wil niet weigeren, wantik heb reeds eene tamelijk reis gedaan. Bij het diner in de prefectuur zat M. de baron Ruzette op de eereplaats rechts van M. Carnot. Zondag, reed eene overheerlijke histo rische stoet door de slraten der stad. Jammer dat de regen hem eenigzins heeft bedorven. Oostenrijk. - Het Duitsch als voer taal. Een geruchtmakende verklaring van den Hongaarsehcn minister van oor log. Hij heeft in den schoot der delcgalie verklaard - dat liet volstrekt noodzakelijk was de Duitsche taal als eenige voertaal te bewaren voor den legerdienst over de geheele monarchie. Het is te voorzien dal de Magyaren, de Czeeken, de Polen en de andere nationa liteiten die verklaring niet zonder verzet zullen laten voorbijgaan. Itai.ië. Algemeene kiezingen. Eindelijk weet. men thans waaraan zich te houden, in wat betreft de algemeene kie zingen in Italiè. Zaterdag had ereen ministerraad plaats en aldaar werd besloten aan den koning voor te stellen,de Kamer-ontbinding thans te doen geschieden, de algemeene kiezin gen op 0 november te bepalen, de ballo teeringen op 15 november en de nieuwe Kamer op 23 november bijeen te roepen. M. Giolitti is naar Monza vertrokken, om den koning over deze beslissingen te raadplegen. New-York, 11 oct. Columbus feesten. - De Colombusfees- ten, die gisteren begonnen waren met godsdienstige plechtigheden in al de ker ken zijn heden voortgezet met de inhuldi ging cener schilderij-tentoonstelling en eenen optocht van de schoolkinderen door de rijk versierde straten. Het schouwspel was allerprachtigst. De onder-president der Vereenigde- Staten en de gouverneur van New-York bestuurden den optocht. Morgen heeft eene revue van zeesche pen plaats, en 's avonds gaat een groote stoet uit, de zegepraal van Amerika ver beeldende. Washington, 11 oct. Oogst in Amerika. De katoenoogst staat zoo slecht, dat de toestand sedert 1883 nooit zoo erg was. Op vele plaatsen zijn de botten door regen en koude gedood. Alleen in Texas klaagt men niet zoo zeer. In Louisiana, Arkansas en Tennessee is de oogst ver achteruit. Bcppo Sella ging binnen, en Caflarelli. die nu wel gedwongen was de eer van zijn huis op te houden, nam bij hem plaats. De beide vrienden begonnen een gesprek, terwijl de gastvrouw vlccsch, wijn en gebak opdiende. Komt generaal dc Lamoricifrc nu zeker bij u Is dat nu vastgcslcld 1 vroeg de carbonara. Zeker, vriend. De generaal zal binnen eenige uren bier zijn. i Ais hü maar bier otdaar geen oponthoud heeft Ik ken den generaal scdcrl jaren, en ik weet dal, als hij verhinderd is eene uitnoodiging aan te nemen, bij er te voren van kennis geeft. Nauwkeurigheid, zegt bij altijd, dat is eene der eerste plichten van den sol daat. Zoudt gij mij eenen dienst willen doen. Anto nio Zeker, vriend, indien dat in mijne macht is. Nu dan, ik heb u een verzoek te doen.... Twee, indien ge wilt. Ziel ge. ik ben vandaag zoo in mijnen schik, dat ik overal gunsten zou willen verspreiden. Welnu, bewijs er mij dan eene. t Welke T Ik verlang aan uwen edelen gast voorgesteld te worden. Ik zal nog beter doen ik vraag u met hem ten eten. Oh, dat zou to veel eer zijn En dan, wat zou de Het gemiddelde van den maïsoogsl is 79,8 0,0, wat beneden het vroegere mid deltal is. Haver gemiddeld 21 met 3 bushels per acre rogge 12 met 7 bushels per acre. Gemiddelde opbrengst der aardappelen 70,7 0/0. Boekweit gemiddeld 86 0/0 en tabak 83 0/0. De groote commississiën, zoo door de Kamer als den Senaat aangesteld om een ontwerp van grondwetherziening op te maken, zijn reeds herliaaldemaal bijeen geweest. Er kan nog geene spraak zyn tot eene bepaalde beslissing over te gaan, maar wel van de neergelegde voorstellen kennis te nemen. Deze zijn talrijk. Wij laten hier deze voorstellen volgen: A. Voorstel van den heer Paul Janson. Algemeen stemrecht mits de volgende uitsluitingen I. Zij die in staat van failliet zijn ver klaard, tenzij zij verschoonbaar werden verklaard, tenzij ze in eer en krediet wer den hersteld, of tenzij ze een concordaat verkregen en het uitgevoerd hebben 2. Zij die openbaar bekend staan als een huis van prostitutie of ontucht hou dende 3. Zij die wegens kennelijk slecht ge drag buiten de voogdij gesloten of van deze afgesteld zijn 4. De notarissen, griffiers, openbare ambtenaars krachtens vonnissen of rech terlijke beslissingen afgesteld 5. De advocaten die vun de lijst worden geschrapt 6. Zij die aan de militiewetten niet vol deden. Niettemin zal die ontzegging ver vallen, wanneer zij den ouderdom van 40 jaar bereikt hebben 7. Zij die tot het leger behoorende,wer den afgesteld of van hunnen graad ontzet; 8. Zij die, krachtens de artikelen 13 en 14 der wet van 27 november 1891, ter be schikking van de regeering werden ge steld 9. Zij die, krachtens artikel 16 derzelfde wet, ter beschikking van de regeering ge steld geweest zijn. Die ontzegging zal ver rallen vijfjaar na hunne invrijheidstel ling. 10. Zij die veroordeeld werden krach tens artikel 39 der wet van 27 november 1891. Deze ontzegging zal vervallen vijf jaar na den datum waarop de straf zal ondergaan of verjaard zijn IIZij die eene veroordeeling beliepen in uilvoering van artikels 93 tot 217 van het kieswetboek van 1881. In dat geval zal de duur der ontzegging door den rechter bepaald worden en ten minste 3 jaar, ten hoogste tien jaar bedragen 12 Zij die, ingevolge de bepalingen van artikels 31, 32, 33 en 34 van 't strafwet- generaal ervan zeggen lk zie wel dat gij mijnen edelen vriend niet ken). hij is even eenvoudig als aanzienlijk. Ja. tegenover u, die een oude vriend van hem zijtmaar met mij is dat een ander geval. Neen, de generaal is zeer welwillend tegenover iedereen. Begrepen dus Gij komt met ons eten Geerne. Maar zoodra ik bemerk dat mijne tegen woordigheid hinderlijk is... Begint gij dan alweer T n Nu, zoo als gij wilt dan, vriend, De sluwe Beppo had zijn doel bereikt. Nu kon Aldo- brandino komen Een boosaardige glimlach speelde rond de lippen maar Caflarelli, die geen men- schenkenner was en daarenboven zich geheel aan zijne blijdschap over het vereerend bezoek van gene raal dc Lamoriciire overgaf, bemerkte er niets van. Om zijnen vriend gunstig te stemmen, bleef Sella hem over generaal'dc Umoricière pralen, vroeg hem dc bijzonderheden over diens levensloop, over zijne heldenfeiten in Algiers, waar hij de oproerige Arabie ren voor het fransch gezag deed bukken, en over zijne erkzaamheden ten voordeele des Pausen want gij. zeide hij tot zijnen eenvoudigen vriend, gij zijg Ie hoogte van alle bijzonderheden wegens den held. Niet weinig gevleid, schonk Caflarelli nog eens in, en hij ging zijnen gast op breedsprakige wijze dc hel denfeiten van den generaal zitten uitmeten, boek en van de bijzondere strafwetten, en volgens de onderscheidingen die daarin aangeduid worden, van het stemrecht ont zegd zijn 13. Zij die eene "veroordeeling beliepen tot minsten drie maanden gevangenzitting uit hoofde eener overtreding die hunne eerlijkheid bevlekt, zooals schrift verval- sching, diefstal, misbruik van vertrou wen, afiruggelarij. bedrog over den aard en de hoedanigheid van koopwaren, ver- valsching van levensmiddelen, afpersing van handteekens, enz. Die ontzegging zal ophouden tien jaar na den datum, waarop de straf ondergaan werd of verjaarde. 14. Zij die werden veroordeeld tol meer dan drie maanden gevangenzitting voor bedreigingen, opstand of beleediging en geweld jegens de ministers, de leden dor wet wetgevende Kamers, de houders van het gezag of van de openbare macht, de magistraten enz. In dat geval zal de rechter den duur bepalen van de ontzegging, die ten minste twee en ten hoogste vijfjaar zal beloopen. Bij hervalling indien de tweede veroor deeling de straf van gevangenzitting oplegt, mag de rechter niet nalaten de ontzegging van het stemrecht gedurende vijfjaar uit te spreken 15. De huisvader die zal nagelaten heb ben te zorgen dat zijno kinderen van 7 tot 12 jaar lager onderwijs genieten. B. Voorstel van baron de Selys- Longchamps. Algemeen stemrecht. Het algemeen stemrecht uitgeoefend op twee trappen en door dc wet geregeld. De kiesverdeelingen gebeuren door de wet. Het land verdeeld in zoovele omschrij vingen, als er afgeveerdigden te noemen zijn. Twee omschrijvingen noemen eenen Senator. Geen cijnsvoorwaarden meer om kies baar voor den Senaat te zijn. De wet duidt die voorwaarden aan. C. Voorstel van graaf Goblet- d'Alviella. Vertegenwoordiging der minderheden. In eene belangrijke studie doet deze Senator de onrechtvaardigheid uitschijnen van het kiesstelsel, dat aan de meerder heid d9 kiezing overlaat. Daartegen stelt hij de voordeden, die uit de geëveuredigde vertegenwoordiging der partijen zouden volgen. De tegenwerping, die dit stelsel moeilijk is in voege brengen, wederlegt hij door voorbeelden berekend volgens het stelsel van professor d'I-Iondt. Ten slotte stelt hij voor artikel 48 als volgt te wijzigen De kiezingen, door die grondgebied ver deelingen en in die plaatsen, welke de ret aanduidt doen gebeuren. De wet neemt de toepassing van het princiep der geëvenredigde vertegenwoor diging aan. de carbonara met geveinsde belangstelling en onafge broken aandacht zat te luisteren. Na verloop van eene uur en half, toen [de goede landman nog sleeds zal te vertellen, kwam een der herders die Caflarelli op den uitkyk gezet had, bin nenstormen en riep Meester, daar komt de generaal reeds Antonio vloog uit zijnen stoel op cu ijlde zijnen hoogen bezoeker te geraoet. Beppo zag hem grijnzend na en maakte van dc ge legenheid gebruik om zich naar buiten te begeven, waar Aldobrandino in een boschje verscholen zat. Gij hebt maar ctfnc uur meer te leven,generaal, gromde hij lusschen dc landen. En gij. Aldobran dino, die den Oppersten Raad hebt durven trolseeren, gjj zult hetzelfde lot ondergaan, als gij uwe taak hebt verricht. Op bet oogenblik dat dc generaal, vergezeld van zij nen adjudant, de hoeve van Caflarelli binnentrad, aan geen gevaar denkende, reed de kluizenaar, in gezel schap van eenen ollicier, over den weg nabij Macerata. Toen de kluizenaar te Ancona, in verschillende gasthoven, den bureel-overste van generaal de Lamo- ricièrc vruchteloos gezocht had, keerde hij naar het kwartier van den generaal terug. Gedurende deze gedwongene wandeling, had de kluizenaar meermaals dc hand in den Imrstzak geste- ken, om naar dc horloge te grijpen, welke hij zoo vrij gevig had weggeschonken aan dien armen Silvio Bac- Graaf Goblet voorziet dat de Senaat, door een kieskorps, verschillend van dit voor de Kamer der Volksvertegenwoordi gers, zal gekozen worden. D. Voorstel van den hew Nothomb Algemeen stemrecht. De Kamer der Volksvertegenwoordi gers zal rechtstreeks door het algemeen stemrecht gekozen worden. Zijn kiezers zonder voorwaarden van cijns Al de Belgen 1. Vijf-en-twintig jaren ten volle oud. 2. Bewijzende drie jaar achtereen in dezelfde plaats te hebben verbleven. E. Voorstel der heeren Dufrane- Friart, Louis Richald en Maurice Lemonier. Verhooging der parle mentaire vergoeding. Dit voorstel heeft voor doel de vergel ding der Kamerleden te verhoogen. De leden van den Senaat zouden even als die der Kamer op de volgende vergoe ding recht hebben 1. De vergoeding zal bestaan in tegen woordigheids-penningen van de volgende waarde 25 Frank voor de bijwoning van elke sectie of commissie. 50 Frank voor die der zitting. 2. Zij reizen kosteloos op den ijzeren- weg tusschen de naaste sialic van hunne verblijfplaats en Brussel. F. Voorstel der heeren de Smel-de Nayer, Victor Fris, Aug. Delbeke, Em. Melot, Arthur Ligy en Eug. Meeus. Huisbewoning. Het artikel 47 der Grondwet, wijzigen als volgt De Kamer der Volksvertegenwoordi gers, saaingesteld uit afgeveerdigden, rechtstreeks gekozen door burgers, 25 jaar. ten volle oud, waaraan de kieswet het stemrecht toekent. Kunnen alleen aangenomen worden, om deel van het kiezersporps te maken. 1. De eigenaars van onroenrende goe deren, op het kadaster voor ten minste 100 frank inkomen ingeschreven. 2. Zij, die ten minste een jaar, in hoe danigheid van voornamen bewoner, een zeilde huis of een {zelfde gedeelte van een huis betrekken, van eene waarde, door de kieswet volgens de bevolking der ge meente vast te stellen. Deze waarde mag niet beneden de 1,050 Irank zijn. Voor de gemeenten met meer dan 20,000 inwoners, inoet de waarde gesteld zijn op het dubbel van die der gemeenten beneden de 5000 zielen. De wet schrijtt voor hoe de waarde der huizen en der gedeelten van huizen zal berekend worden het kadastraal inko men van het bebouwde inkomen dient daartoe als regel. cello, die ook wel teleurgesteld moest rijn, doordien generaal de TingremoBt afwezig was. In zijn ongeduld, kwam de kluizenaar vroeger op het militair bureel terug dan de zouaaf hem gezegd bad, zoo dat dc ollicier dien lig zocht, nog niet was aangekomen. Deze bleef echter niet lang meer weg. Do borecl-overstc van den opper-bevetliebber was nog j"»g maar hij had reeds de leerschool van het lijden doorgcloopen. Hij ontving den kluizenaar met den mcesten eerbied en vroeg waarmede hij hem van dienst kon zijn. i Generaal dc Tingrcmont is een mijner beste vrienden, zei dc bezoeker, en ik moet hem noodza kelijk spreken, zoo spoedig mogelijk. Ik weet dat hij met generaal de Lamoricière op eene inspectie-reis is; maar dat is niet voldoende om zeker bij hem, te ko men. Ik kwam u verzoeken m(j inlichtingen te geven over tijd en plaats waar ik den generaal vinden kan. Met veel genoegen. Ik geloof niet dat.da opper bevelhebber zijne reis geheim wil houden. Hij heeft zich eerst naar Perugia begeven, al over Fabriano en Gualde. Van daar wil bij uaar Foligno Macerata gaan, om over Lorelto naar hier terug te keeren. i Ik ben u ten hoogste dankbaar. Indien ik dl» over Lorelto, Macerata, Tolentino en Foligno naar Perugia reis, kom ik zeker den generaal tegen Ja, als hjj niet van reisplan veranderd is. (Wordt voortgezet.

De Denderbode | 1892 | | pagina 1