NIEUWS- EN AANKONDIGINGSBLAD VAN DE STAD EN T ARRONDISSEMENT AALST. Herziening. Donderdag 20 October 1892. 10 centiemen per nummer. 475te Jaar, IV 2716. Politiek overzicht. DE KLUIZENAAR Nijverheidscrisis. Een en ander. DE DENDERBODE. ABONNEMENTPRUS Dit blad verschijnt den Woensdag en Zaterdag van iedere week, onder dagteekening van den volgenden dag De prijs ervan is 6 frank 's jaars fr. 3,25 voor zes maanden fr. 1,75 voor drij maanden, voorop te betaien De inschrijving eindigt met 31 December. De onkosten der kwilantiën door de Post ontvangen, zijn ten laste van den schuldenaar Men schrijft in bij C. VAN DE PUTTE-GOOSSENS, Korte-Zoutstraat, N. 31, en in alle Postkantoren des lands. ADVERTENTIENPRIJS Per drukregel. Gewone 15 centiemen Reklamen fr. 1,00 Vonnissen op 3e bladzijde 50 centiemen. Dikwijls te herhalen bekendmakingen bij accoord. Niet opgenomen handschriften worden niet teruggestuurd. Heeren notarissen moeten hunne inzendingen doen, uiterlijk tegen den dijnsdag en vrijdag avond. Voor de advertentiën uit vreemde landen zich uitsluitend te wenden lot de Agencie Havas, te Brussel,32, Magdalena Straat en te Parijs, 8 Beursplaats. (Puris, 8 Place de la Bourse. Cuique suum. AALST, 19 OCTOBER IS92 DuiTSCULANn. Vrienden onder-een! Verleden zaterdag passeerde te Berlijn in het strengste incognito de Russische grootvorst Alexis, broeder van den czaar. Hij vertoefde slechts korte tijd in het Hotel Continental en reisde onmiddellijk door naar Parijs, zonder zich om den Duitschen keizer te bekommeren, even min als de czarewitch Nicolaas te Wee- nen zich verleden week met Wilhelm en Frans Jozef bemoeide. Deze hadden trouwens ook hunnerzijds do nabijheid van den czaar te Skjernje- wiets onopgemerkt laten voorbijgaan. Zegt nog dat het niet altemaal vrienden onder-een zijn. Het militair wetsontwerpMen verzekert dat de keizer het ontwerp tot legerhervorming geteekend heeft. Het gouvernement zal waarschijnlijk vertrouwelijke uitleggingen geven aan de commissie Het ontwerp zou echter niet bekend gemaakt worden dan na het door den Bondsraad is aangenomen. De nieuwe belastingen, noodig voor de aanzienlijke vermeerdering van het effec tief, zullen niet voor Kerstdag aan den Reichsrath onderworpen worden. Oostenrijk. In de delagalies. De begrootingscommissie uit de Oosten- rijksehe delegatie heeft met algemeene stemmen het verslag, betreffende het mi nisterie van buitenlandsche zaken goed gekeurd. Het verslag verklaart onderandere.dat de minister het vertrouwen heelt weten te versterken, hetwelk hij de delegatie heeft ingegeven, door don vrede te helpen bevestigen. Griekenland. Twist met Rumeniê. Een kleine twist in het Oostersche huishouden De diplomatieke betrekkingen tusschen Griekenland en Rumenië zijn officieel af gebroken. De Grieksche gezant te Bucha rest heeft in eene nota de reden van zijne terugroeping uiteengezet, tevens de be scherming van Grieksche belangen opdra gende aan den Russischen gezant. Volgens een nader telegram is het af breken der diplomatische betrekkingen tusschen Griekenland en Rumenië het ge volg van gebrek aan overeenstemming tusschen beide regeeringen, over de uit voering van een testament van een Ru- meensch burger, die jaren geleden in Griekenland overleden is. Moeten ze nu voor zoo een kleinigheid ook al gaan ruzie maken VAM LOHETTO. Historisch verhaal uit den tijd der overweldigiging van de Kerkelijke Staten in 1860. (9° Vervolg.) Mijn vriend, gij zijl heden bijzonder zwaarmoe dig. Men moet alles voorzien. Luister dus aandachtig. Ik moet u niet zeggen dat, toen wij te Roomen kwa men, wij de soldaten van den Paus niet geoefend werden om Ie strijden, maar enkel om rooversbenden te vervolgen of binnenlandsche woelingen te onder drukken. Hoe kon de Paus ook, de vader der christen heid, denken dat hij zich ooit zou te verdedigen heb ben tegen aanvallen op zijn gebied, en nog wel van zoogezegde katholieken, van de Piemonteezcn Hoe kon hij denken dat de katholieke landen en vorsten die hem omringden, hem aan zijn lot zouden overbren gen Die landen zullen eenmaal de wraak Gods onder vinden. Ik vrees voor mijn arm vaderland, voor Frankrijk. Het is mij alsof de machtige keizer, die het nu regeert, nog tijdens zijn leven de straf zal krijgen voor zijne belaging van het Pausdom. Moge de belden- De commissiën van XXI gelast met het onderzoek der voorstellen zijn druk aan 't werk. Wekelijks vergaderen zij soms verscheidene maal. De zelfde vraagstukken moeten door de beide commissiën onderzocht en opgelost worden, doch men bemerkt dat zij ver schillend te werk gaan. Van den beginne af heeft men in den Senaat eene neiging zien ontstaan die de betrachting van een eindelijk accoord tusschen de partijen te kennen geeft. Men schijnt waarlijk bereid zich van weder zijden toegevingen te getroosten om er toe te geraken. Minister Beernaert wordt zelfs door de liberale en radicale senateurs met welwillendheid aanhoord in zijne verschillige verklaringen. In de commissie der Volkskamers gaat het anders toe. De verschillige zienwijzen teekenen zich daar zeer scherp af. M. Frère, de leider der doctrinairs, heeft noggeene enkele zitting bijgewoond, doch uit de verklaring van M. Graux, die in zijne afwezigheid het orgaan dezer partij is, is het gemakkelijk af te leiden, dat de doctrinairs alles willen behalve wat het ministerie wil. Ook ziet men de doctrinairs gestadig bezig met stokken in de wielen te steken, de voorstellen en denkbeelden van ande ren te bevechten, en wanneer men ze uitnoodigt hunne voorstellen, hunne zienswijze te laten kennen, antwoorden zij onveranderlijk - Wij icachten de voorstellen der regeering af; wij zijn niet aangesteld om haar werk te doen Die handelwijze is weinig eerlijk vooral als men heeft aangenomen van de com missie van studie deel te maken. De afwezigheid van M. Frère kan niet aan 't eene of 't andere beletsel of aan gezondheidsredenen toegeschreven wor den voorzeker zal hij op 't too- neel verschijnen wanneer hij eenige hoop heeft om aan 't katholiek ministerie een van zijne sluwste toeren te spelen. Men bedriegt zich wanneer men denkt dat een zijner luitenanten.'t zij M. Graux,'t zij M. Neujean in zijnen naam verklaringen deden. Zij spraken slechts, in hunnen per soonlijken naam, want in het doctrinaire kamp is de denkwijze van M. Frère alleen de geldige, deze die zal voorgestaan en verdedigd worden en dit bij zooverre dat zijne onderdanige knikkers, op eersten ge biedenden oogslag, zonder blozen, hunne persoonlijke zienswijze zullen laten vlotten om zich met den autokraat 't accoord te stellen en zijn woord Ie spreken. Men ziet klaar en duidelijk dat M. Frère en zijne sleepdragers vijandig zijn aan de herziening, omdat zij er voor 't liberalismus niets goed van verwachten. Konden zij de herziening doen mislukken, ze zouden geen oogenblik wachten. Indien zij het maar luid op durfden verklaren, ze zouden ons zeggen, dat zij niet eene moed van zoovelcn van Frankrijk's zonen, die als zouaven zijn toegesneld, er genade voor afbidden En Oostenrijk, de katholieke natie, die doof is geble ven voor de rocpUcm des Pauzen Ik vrees dat bel volk later de gevolgen zijner lafhcrtighcid zal boe ten. De generaal was in vcrontweerdiging recht geslaan. Gelaat en gebaren drukten zijne gemoedsbeweging uit. Daarna kwam hij meer tot bedaren, bezag zijnen vriend, en zeide, terwijl hij met de hand langs hei voorhoofd slrcek i Ik geloof dat ik van mijn onderwerp ben afge dwaald. Waar spraken wij dan cigcnllijk over? Over het pauzelijk leger, generaal. Oh ja Gij waart, eren als ik. verwonderd, toen gij te Roomen kwaamt, slechts eenige met oude gewe ren bewapende troepen te vinden elf balailjons van 600 man, benevens eene cavalerie bestaande uil een peloton dragonders, en eene artillerie die enkel den naam van dit wapen had en uit een samenraapsel van allerlei onbruikbare kanonnen bestond. Dat was geen leger. De Pans, die vertrouwen stelde in zijne onder danen, was een vorst des vredes. i Dat veranderde eventwel spoedig. Frankrijk, Bel gië, Nederland, Oostenrijk, Zwitserland en Ierland zonden ons de edelste hunner zonen, die tot geoefende soldaten werden gevormd. Daarin, mijn vriend, hebt gij u zeer verdienstelijk gemaakt. Onze 18,001) man zijn uitstekend geoefend, en met eenen geest bezield uitbreiding van 't stemrecht maar eene besnoeiing willen, door de afschaffing van eenige reeksen katholieke kiezers die hen in den weg loopen, gelijk het vroeger nog gebeurde. I)e uiterste linkerzijde handelt integen deel openlijk zij verkiest het algemeen stemrecht en verklaart het luid op De rechterzijde verzwijgt ook niet wat zij verlangt zij verlangt eene grootc uit breiding van het stemrecht, al de veer krachten dor natie omvattend, de eigen dom, het verstand en het werk, maar verstoot het algemeen stemrecht. Ondanks die verschillige denkwijzen en houdingen verliest de regeering nogthans de hoop niet tot een accoord der partijen te geraken en zij handelt dan ook in dien zin, door het verschaffen van statistieken en het geven van inlichtingen en uitleg gingen aan de beide commissiën. Laat ons hopen dat de vaderlandsliefde zal de bovenhand verkrijgen en wij ons eindelijk in eene vaderlandsohe overeen komst der partijen zullen mogen verheu gen. De herzieningscommissie van den Se naat heeft Maandag namiddag eene nieuwe zitting gehouden. M. Finet deed eene lange verklaring ten voordeele van het stelsel der kiezing in twee graden. In feite is de Senaat in België nooit ge roepen geweest om ernstig aan de Kamer weerstand te bieden. Aangezien Sena teurs en Kamerleden door dezelfde poli tieke vereenigingen en door hetzelfde kiezerskorps aangeduid worden, konden er tusschen onze twee groote vergaderin gen geene ernstige konflikten ontstaan Met de uitbreiding van het kiezers korps zal deze toestand vermoedelijk ver anderen. De Senaat zal thans meer dan vroeger een waarborg moeten zijn tegen mogelijke overhaastingen der Kamer. M. baron Bethune ontwikkelde zijn voor stel betrekkelijk de herziening der arti kels 42 en 53 der Grondwet. Volgens dit voorstel zou de ouderdom der kiezers voor den Senaat op 25 jaar moeten bepaald zyn. Het betalen van 10 frank rochtstreeksche belastingen of het bezit van een bekwaamheidsdiploom zouden het stemrecht verleenen. Het. artikel 53 betrekkelijk het kiesrecht voor den Senaat zou moeten behouden wor den. M. Bethune is tegenstrever van twee verschillige kiezerskorpsen voor Senaat en Kamer. M. Legrand is partijganger van het algemeen stemrecht. Hij denkt echter niet dat men eens klaps van het bestaande stelsel tot dit uitgebreide stemrecht mag overgaan en stelt als overgangstelsel voor, de tijde lijke waarborgen te zoeken in den ouder dom en do bekwaamheid van den kiezer. die in geen ander leger Ier wereld heerschen kan, om dat geen voor eene reebtveerdiger zaak kan strijden. Onze cavalerie van bersaglieri bewijst groote diensten aan dc grenzen de artillerie is verbeterd Perugia, Viterbo, Spolcto en Ancona zijn kloek ver sterkt. Ja maar mag ik ook weten waarom gij zulk een bijzonder belang stelt in de verdediging van Au- cona Daartoe heb ik deze reden Al reken ik niet op dc hulp der fransche regeering voor de venlediging van den Kerkdijken Staat, tocb ben ik overtuigd dat de fransche troepen niet licht Roomen zullen verla ten. Hier ook ligt een punt van eer. Maar des tc meer moeten wjj bezorgd zijn voor de andere gedeelten van de Kerkeijjkc Staten. Perugia, Spoleto en Viterbo nu kunnen lang weerstand bieden, maar voor de over macht zouden zij moeten buigen. Daarom heb ik voor- ai Ancona willen versterken en er eene onneembare vesting, eene laatste noodklip van maken, waarheen de katholieke landen van al over land en al over zee kunnen Ier hulp komen. Het kanon dat Ancona zou Immbardeeren, zou in alle katholieke natiën eenen schok veroorzaken. Triest is voor de poorten van Ancona, en een bevel van Weenen, kan de plannen van Picmont in duigen slaan. Zoolang de pauzeljjke vlag aan dc beide uiteinden van den Kcrkeiijken Staat zal wapperen, zullen de Piemonteezcn tc ver geefs de overige gedeelten bezet houden. Wij kunnen de gebeurtenissen afwachten en op God vertrouwen. Men zou kunnen bepalen dat ieder burger (de onweerdigen uitgezonderd i op 35 jari gen ouderdom algemeene kiezer zou wor den. Al de burgers van 25 jaar die lezen en schrijven kunnen, zouden ook het stemrecht verdienen. Met eene wet op het verplichtend onderwijs zou men dus al ras al de burgers in het kiezerskorps hebben. Voor den Senaat zou men op 35 jarigen ouderdom kiesbaar moeten zijn. De cijns der kiesbaarheid zou ook veel verlaagd dienen te worden. Volgens M. Legrand zou zijn stelsel een millioen kiezers voor de Kamer en 775,000 kiezers voor den Senaat geven. M. Crocq verdedigt het stelsel van de vertegenwoordiging der belangen. M. Peltzer verdedigt zyn voorstel dat als kiezers beboudt dezen die sedert 02 jaar aan het land vrede en welvaart ge schonken hebben. Het andere derde zou den werkers toehooren. De spreker denkt het nuttig zijn stelsel voor don Senaat alleen toe te passen. Niet alleen de herziening en Congo baren zorgen aan onze regeeringzij is ook zeer bezorgd, en ten rechte, over de toekomst onzer nijverheden onze spinnerijen, onze ijzersmelterijen, onze glasblazerijen zien gedurig den kring hunner vreemde clienteel inkrimpen. De landen, die onze voortbrengselen kochten, brengen op hunne beurt dezelfde artikelen voort, en houden aldus lang zaam op onze schalplichtigen te zijn. Aldus hebben sommige Amerikaanscho kapitalisten een zeker aantal glasblazers van Charleroi en Jumet naar Amerika gelokt, onder voor deze laatsten zeer voordeelige voorwaarden, om die nijver heid ginder in te planten. En van dat oogenblik af begonnen wij dc uitvoer- wegen te verliezen, welke onze glazen en spiegels vonden in de Vereenigde- Staten. Zelfde feit gebeurt thans voor Spanje. Men meldt dat er in de omstreken van Charleroi jonge ingenieurs van Barcelona verschenen zijn, naar België gekomen om het personeel aan te werven voor de glasblazerijen, die zij voornemens zijn in Spanje op tc richten. Een vijftiental onzer beste glasblazers zijn reeds aangeworven met dit doel. De feiten van dien aard schijnen steeds talrijker te zullen worden, en van een anderen kant zijn de grenzen van Fran krijk, waarheen vele koopwaren gezon den werden, door de hooge tarieven voor ons gesloten. Het gouvernement is niet in staat die crisis te doen ophouden maar het doet al het mogelijke om voor onze nijveraars de voorwaarden der meest bevoordeeligde natiën te verkrijgen. Nu werd generaal de Lamoricière onderbroken door Antonio CaOarelli, die zijnen hoogen gast aankondig de dat bel ontbijt gereed was. Dc vreugde straalde van Antonio's gelaat, zoo fier was hij, den opper-bcvelhebbër van het pauzelijk leger aan zijne tafel te zullen liebbcn. Op den oogenblik dat men aan tafel zou gaan, her innerde bij het zich, dat hij Bcppo Sella aan den gene raal moest voorstellen. Bcppo was eventwel niet daar. Dat is aardig, dacht de brave boerhij was zoo verlangend om de eer der voorstelling te genie ten. Weldra echter zetten zjjnc bezigheden en bezorgd heid hem deze gedachte uit het hoofd. Terwijl CalTarelU vol vreugde was, zette de kluize naar, die van inspanning en ongerustheid beefde, zijn pcerd aan, dat al schuimde het, nog te traag naar zij. nen zin over den weg vloog van Foligno naar Castel- fidardo. Door dc vertraging welke dc hoevenaar onwetend in het ontbijt had gebracht, liad dc kluizenaar den tijd gevondeu. Tolentino te passeeren, toen de generaal zioh aan tafel zette. Tot groote teleurstelling van Antonio sloeg de La moricière, die door bet kampleveu gewend was zich met karige» kost tevreden te stellen, weinig acht op dc uitgezochte spijzen die in ruimen overvloed wer den opgediend. Eene boodschap van zijne vrouw, kwaui Antonio wéér op den loop zetten. Bcppo Sella Dat geeft natuurlijk aanleiding tot eene toenadering met Engeland,Duitschland en Zwitserland, die er evenveel belang bij hebben, dat het stelsel van vrijhandel niet geheel en al verloren ga. (Corrcsp. Handelsblad.) St-Llovene-EsBchc. Van de zes leerlingen onzer aangenomene school die aan den wedstrijd hebben deel genomen, behaalden er vijf het diploma met 195.5, 171,7, 170.3, 161.9, 155.4 punten. Zuster lieruadetta. De Figaro meldt dat Zuster Bernadetta, Maria Soubiroux. die tegenwoordig was bij de eerste mirakuleuze verschijning der II. Maagd, te Lourdes, den 11 Februari 1858, zaterdag morgend overleden is in het oude huis dat zij in deze stad be woonde. Zaligverklaring van C>o- lumbtiH. Volgens een bericht uit Rome aan de Temps heeft de Paus ver klaard, dat hij alle documenten betref fende de zaligverklaring van Columbus aan de congregatie der Riten zal doen ge worden. Alweèr oen geuzen< schandaal. Zekere heer Frede- rik Matthcei, een der hevigste geuzen van Bolihey, in de provincie Namen, wierd, op 16 Mei laatstleden, door het beroeps hof van Luik veroordeeld tot 12 maanden gevangenis voor aanslag op de zeden. De geuzen van Botthey, die niet vies zijn gevallen in de keus hunner - groote mannen kozen hem 's anderendaags den 17" tot gemeenteraadslid. Sedertdien stond Matthoei aan het hoofd der geuzerij in die gemeente en voerde er het hooge woord. Dit schoon bestaan ging, helaas gestoord worden Over eenige dagen, den 8 Oktober, boden de gendarmen zich in zijn huis aan om hem meè te leiden, ten einde hem zijne schuld aan het gerecht te doen betalen. Mijnheer de gemeenteraadsheer vond die handelwijze onbeleefd en wilde zich door de gendarmen niet laten wegvoeren. In tegenwoordigheid eener talrijke menigte, had er een verwoed gevecht plaats tus schen hem en de gendarmen deze bon den hem eindelijk en brachten hem naar Namen, waar hij in de gevangenis werd opgesloten. Men kan denken welke opschudding die feiten in die streek verwekken I had naar hém gevraagd. Oh, Beppo, dat is waar ook, zeide de boer, en hij ging zijnen bekende in eene nevenkamer vinden. Weldra verscheen hij weder in de zaal en zeide Generaal, een mijner beste vrienden, Beppo Sella, die vernomen heeft dat gij te mijnen huize waart, heeft de eer verzocht aan u te worden voorge steld. Zeg hem dat ik. zoodra ik gedaan heb, te zijner beschikking zal zijn. Gij /jjt wel goed, generaal,zeide CaflfarelU maar ik ben zoo vrij geweest, ik rekende op uwe goedheid, mijnen vriend Sella uit tc noodigen met ons te ontbijten. Ik vrees nu echter dat u zulks niet aangenaam zal zijn. a Maar Antonio, gij zijt immers de gastheer, en gij kunt uitnooden wien gij wilt. u Ja, generaalmaar ik wil n geen gezelschap legen uwen zin opdringen.... V'o'strckt nietl.aat den man maar komen. Let amis de. not amis tont not amis, niet waar i lk mag dus mijn vriend binnen leiden Zeker, zeker, hoe eer hoe liever. Eenige oogeublikken Uier trad de carbonara binnen en groette den pauzelijken opper-bevelhebber met zij nen lieftalligsten glimlach en erne diepe buiging (Wordt voortgezet.

De Denderbode | 1892 | | pagina 1