Volle Aflaat Een en ander. Openbaar Slapelimis tc Aalst. 1 oOi) Bokkenrijders. 1892 Kaatsspel. Houtmerkt. Allerhande nieuws. De toestand der raapakkers is in 't alge meen zeer erbarmelijk. Ineen woord dus, men mag zeggen dat de oogst dit jaar uit muntend is voor wat de graangewassen betreft, inaar slecht voorde voederplan- ten, welke veel te lijden hadden door de droogte en de rupsen, welke inen dezen zomer overal in groote hoeveelheid heeft aangetroffen. Veeliaudel. De Montleur deelt het volgend ministerieel besluit mede De in- en doorvoer van runddieren ko mende uit Nederland is tot nadere schik king verboden. De reclïtstreeksche doorvoer van deze dieren zal slechts mogen gebeuren per jjzerenweg, in verzegelde wagons en zon der overlading tijdens het vervoer. Coiif^o. In eene bijzondere brief wisseling uit Boma aan den Courrier komen zonderlinge inlichtingen voor. De briefschrijver is ook van meening dat de onderneming des konings eene erge crisis doorworstelt volgens de eenen is het werk voor België reddeloos verloren, volgens anderen moet België maar vrank en vrij Congo als eene kolonie aannemen om later de vruchten van eenen moeilij ken arbeid te plukken. 't Is altijd stellig dat voor de kolonisatie het heel moeilijk zal zijn, de blanken hier heen te krijgen. De werklieden blijven hier niet, zij kunnen aan do aardewer ken veel geld verdienen, maar zy houden het niet uit en gaan liever terug naar hun vaderland. Schrijver deelt het volledig relaas meê van den oproer van zwarten aan boord de Oer trad Woermann waarover des tijds spraak is geweest. Volgens hem ismen met veel overhaasting te werk gegaan en had men, door te onderhandelen met de zwarten, heel gemakkelijk bloedverlies kunnen voorkomen. Men is te dikwijls te barbaarsch in de handelwijze tegenover de negers men beult hen af en ofschoon ze veel meer werk doen dan de blanken, slaat men er op alsof het beesten waren. Het is betreurensweerdig dat men het werk des Konings alzoo bederft. Cholera. Gezondheidsmaat regelen. Verscheidene provinciale ge neeskundige commissiën wijzen op het gevaar dat het vervoer van straat mest oplevert, voortkomende van plaatsen waar er gevallen van cholera vastgesteld werden. Dat vuilnis kan ziektekiemen be vatten, het vervoer en de behandeling ervan kan dus gevaar opleveren. Het is dus geraadzaam deze bewerkin gen zoo veel mogelijk te beperken en het vuilnis met ontsmettende stoffen te be sproeien. Gevaarlijker nochtans zijn het vervoer en de benulliging van den inhoud der beirputten, bestaande in de aangetasie huizen der plaatsen waar de smetziekte geheerscht' heeft Wanneer de verdachte uitwerpselen niet voorafgaandelijk ont smet geworden zijn, is het van noode vooraleer do putten te ruimen hetgeen in alle geval maar na de verdwijning der smetziekte mag gebeuren de drekstof- fen te ontsmetten, ingevolge de bovenge melde onderrichtingen. Een goed gekende geus van Hooi, was beschuldigd zyne kinderen in een geestelijk gesticht geplaatst te hebben. Seffens schiet de Gazette de Hug in vuur en vlam, en tracht haren vriend van die misdaad vrij te pleiten. Moest die man zijnen vader vermoord hebben, zeker zou de logiepers er zooveel beslag niet over maken. En dan razen die kerels over.... inkwi- sitie 1 I>e wereld wil bedrogen i j 11Als men nagaat, hoe gemakke lijk de menschen in de kleeren gestoken worden, hoe onnoozel en hoe lomp weg ze het. lieve geld uit den zak laten kloppen, dan moet men uitroepen ja, 't is maar al te waar. De wereld wil bedrogen zijn. Geld in een koffer laten liggen, zonder dat geld intrest te doen afwerpen, dat is gek en dwaas maar zuur gewonnen spaarpenningen uit zucht naar hoogen in trest, uit verlangen naargrooten per cent in ondernemingen wagen welke negen keeren op tien u den bal aan 't been lap pen dat is veel dwazer en nog oneindig onvoorzichtiger. En toch gebeurt het alle dagen, en toch laten duizenden menschen zich alleoogen- blikken bedriegen. Loten van Brussel, Antwerpen, Gent, Luik en andere steden die 2, 2 1/2 of 3 fr. intrest bezorgen, geven u de kans hooge premies te winnen en blijven altijd uit- keerbaar met winst of ten slechtste ge nomen met bitter weinig verlies. De Belgische leeningen, de annuiteiten, de buurtspoorwegen, het gemeentekrediet enz. enz. geven ook zekerheid. Aan het koopen van die loten zijne spaarpenningen besteden is dus wijselijk en verstandig handelen. Men wint wel niet veel, maar men blijft toch zeker van zyn geld. De snullen echter willen het zoo niet aan boord leggen, zij verstaan de zaak teenemaai anders, of beter men heeft hun poeier in de oogen geworpen en zoo laten zij zich heel lievekens knollen voor citroe nen opsulferen. Zjj willen van geene inlandsche loten weten; hunne geldpapieren moeten uit den vreemde komen; dat zijn me de loten! die geven intrestdaar zijn affairens meè temaken!!! Zij koopen Ottomanuekens, Argentijnen, Cordobas, Turcomans, Cor- rientes, Santa Fés, San-Juans, Brazilia nen, Uruguays, aandeelen der tramwe gen van Rome, der zilvermijnen van Pafagonië, der wijnbergen uit de maan, enz. En hoe meten ze er meê uit met hunne zotte aankoopen Twee, ten hoogste drie keeren ontvangen zij de kolossale intresten en daarachter geenen knopEn het ergste van al, hunne lekkere loten dalen zoo snel in waarde dat ze ecnigen tijd na den aankoop bijna niets meer waard zijn. En aan zoo'n papieren geven boeren, burgers en renteniers hunne zuurgewon nen spaarpenningen, hunne kleine erfe nissen en liunne duit voor duit bijeenge- telde kapitaaltjes Millioenen en millioenen worden zoo uit den zak der Belgen geklopt en toch worden ze niet wijzer en laten ze zich maar voortdurend foppen. Dijle- en Üemerbode. Zeker professor Machado vertelde op het vrijdenkerseongres te Madrid den volgenden hollen praat Evenals Christoffel Colombus eene nieuwe wereld ontdekte zoo zal het vrije gedacht - eene zedelijke nieuwe wereld voortbrengen, waarin Gelijkheid, Broe derlijkheid en Rechtvaardigheid zullen heerschen - Wij stellen daartegen de volgende ge lijkenis Evenals de vrijdenkers van 1792 ons assignaten, ledige beurzen, ongelijke toe standen en de bloedwet aanbrachten, zoo ook vergasten ons de sans culotlen van 1892 op gansche vrachten bombast, ten einde het verblinde menschdom des te gemakkelijker appelen voor citroenen te verkoopen. Het zout en zijne eigen* schappen. Het zout is een nut tig en tevens weinig kostbaar geneesmid del, dat men altoos bij de hand heeft. Zijn uwe oogen zeer vermoeid door schrijfwerk, naaiwerk of eene dergelijke bezigheid die eene groote oplettendheid vergt met de oogen, zoo wasch uwe oogen met eene oplossing van warm water en ruw zout. Dezelfde bewerking is dienstig voor de voeten, wanneer gij zeer ver moeid zijt. Neem een bad in deze oplos sing, welk gij evenwel iels sterker moogt maken. Lauw water, waarin men zout heeft opgelost, is een uitmuntend geneesmiddel voor de tanden. De verkoudheid in het hoofd geneest spoedig, wanneer men alle drie uren zout water inademt. Itevvureii van viacli. In Portugal heeft men de gewoonte visch door middel van suiker tegen bederf te bewaren. Men neemt namelijk de inge wanden uit den visch, bestrooit hem van binnen met suiker en legt hem in eene horizontale positie, opdat de suiker er zooveel mogelijk indringe. Een tafellepel suiker is voldoende, voor een visch van vijf pond. De visch, op die wijze inge- suikerd, blijft lang goed, en heeft een goeden smaak. He rupaenplaag. Alle eigenaar, pachter, huurder, vruchtge bruiker of andere gebruiker, die zijne eigene erven of die van anderen benut tigt, is gehouden te rekenen van 1 novem ber tol 15 februari, de boomen, struiken hagen of kreupelhout, op gemelde erven staande, te ontrupsen of te doen ontrup sen, en dadelijk de beurzen of webben, die de rupsennesten uitmaken, te verbranden. De ondernemers van hel onderhoud der beplantingen langs de wegen zijn aan de zelfde verplichtingen onderworpen. --jjiflaummb. Aalst. Verzekering tegen brandgevaar. In zijn nummer van 25 september jl. heeft onze Confrater - Het Land van Aalst, - de personen die durven zeggen dat het onmogelijk is of zeer moeilijk voor Aalst om de verzekering tegen brand in te richten, vriendelijk verzocht, ja, uit gedaagd hun gezeilde in zijn blad of ineen ander weekblad der stad te staven of te verdedigen. De Dcnderbode heeft op 2 October die uitnoodiging beantwoord en zich bereid verklaard de kwestie te willen bespreken op voorwaarde dat - Het Land van A als!- een welbepaald plan van inrich ting vooruitzette. Twee nummers van Hel Land van Aalst, zijn sedertdien verschenen, maar geen enkelwoord is er over de inrichting van brandverzekering door de Stad in te vinden Wij begrijpen die stilzwijgendheid niet; onze Confrater is nogthans niet ziek, en ten andere de kwestie moet geene groote studie vergen aangezien hij, op 4 septem ber lest, zegde De naaste week een hoofdartikel op de Stad Aalst verzeke- - raarster tegen brandTot hiertoe - zijn er maar schermutselingskes gc- weest, nu begint de groote aanval. - Aalst boven Eerlijkheid en Vrijheid 1 - Tot de naaste week, menschen. Waar blijft gij, Confrater, met uwen grooten aanval. 't Woord is aan u. Confrater. Wij zou den geeme hel onze bijdragen tot de op lossing der kwestie, iets wat eene eer voor onze moederstad wezen zou. Zooals onze geachte lezers het waar- scliynelijk reeds vernomen hebben, is de opening van het openbaar Stapelhuis van Aalst vastgesteld op l"1 november toeko mende. Het zou overbodig wezen hier al de voordeelen aan te halen, welke deze in stelling voor kooplieden en nijveraars, enz. zal voortbrengen. Deze opsomming zou ons te verre leiden wij zullen ons bepalen bij de bijzondersten. Met het openen van een tolkantoor zijn de inwoners van Aalst en omlig gende plaatsen niet meer verplicht de koopwaren die zij uit den vreemden ont vangen, in eene andere stad te doen aangeven voor het betalen der inkom- rechten, hetgeen altijd, ongeminderd tijd verlies en soms moeilijkheden, nog al groote onkosten veroorzaakt. Immers zij moeten zich daarvoor wenden tot het Bestuur der IJzerenwegen of tot com- missionnarissen-verzenders.die zich ruim schoots doen vergelden. Voorlaan zal elkeen die formaliteiten voor zich zeiven ter plaats kunnen vervullen. En hoo dikwerf gebeurt niet dat koop lieden en nijveraars die met vreemde landen handelen voor weigering hunner koopwaren, of om aan het tolhestuur eenige inlichtingen te verschaffen, ver plicht zijn naar Antwerpen, Brussel of Gent te reizen, 't geen onkosten en tijd verlies veroorzaakt.Daar zal nu een inde aangebracht zijn. Voor den groothandel en de nijverheid zal de openbare stapelplaats insgelijks van het grootste nut wezen. Om slechts te spreken van de kooplieden in kolo niale waren, tabak fabrikanten, wijn stekers, enz., dezen kunnen nu, bij eene voordeelige gelegenheid, groote aankoo pen doen, zonder verplicht te zijn on- middelijk de tolrechten te betalen, aan gezien deze slechts eischbaar zijn op het oogenblik dat de koopwaren, voor het verbruik verklaard, het stapelhuis ver laten. Wat nog meer is, zij kunnen altijd hunne waren terug verkoopen voor den uitvoer naar andere landen. Het vervoer van groote hoeveelheden is ook voordeeliger, vermits het per schip kan plaats hebben, rechtstreeks bij over lading van de hooten. De Anlstersche schipperij zal er dus insgelijks haar voordeel bij vinden. Daarenboven, en dit is nog het belang rijkste punt, naar wij uit goede bron ver nomen hebben, zullen de magazijnrechten veel minder zijn dan in andere steden, te welen 10 centiemen per maand en per 100 kilos, per hectoliter of per 100 fran ken, volgens de eenheid die tot basis dient voor het heffen der inkoomrechten. Bij voorbeeld de tabakfabrikanten die nu in Antwerpen 18 centiemen betalen, win nen daarbij acht centiemen, of bijna de helft, per maand. Ons Stedelijk Bestuur mag er dus tier op wezen eene zoo nuttige instelling, waarvan men al de voordeelen maar zal beseffen na eene proefneming van eenige maanden, aan de Stad en het Arrondissement Aalst verschaft te heb ben. Ktechterlijk kronljk. De Onbevlekt Ontvangenis beleedigd. Een werkman van Luzern (Zwitser land) had zich in beleedigende woorden uitgedrukt tegenover twee andere werk lieden, die hem vroegen of hij op den feestdag der Onbevlekte Ontvangenis werkte. De rechtbank dier stad veroordeelde hein hiervoor tot 6 fr. boete. Hij ging tegen dit vonnis in beroep en de bondsraad was van oordeel dat de straf moest behouden blijven; daar zijn antwoord de godsdienstige denkwijze van anderen gekwetst had. Men verwacht dat dit punt in de Zwit- sersche Kamer een levendig debat zal uit lokken. I»e Maatschappij De Bokkenrijders te Aalst, zal op Maandag 7 november aanstaande, de 2G"U" verjaring vieren der Katholieke Overwinning in de Gemeente- kiezingen. Dien dag zal er,om 10 ure des morgens, in de St. Martinuskerk, eene solemneele Zielmis gezongen worden voor al de afge storvene Leden van den Katholieken Rij- dersbond. Op zelfden dag,des avonds om 7 ure, in het lokaal «De Borzc van Amsterdam Avondmaal den Leden des Bonds aangeboden. J. M. J. C. C. C. G. Z. J. C. in de kerk der Arme Claren Coletinen, ter gelegenheid der Gedurige .\.;»nl>i<I<liiijg den Dijnsdag 25 October. Orde dkr goddelijke diensten 's Morgens om 0 ure, de eerste Mis; om 8 ure «ie Hoogmis, door den Eerw. Heer Deken Raemdonck 's namiddags ten 4 urer, Sermoen, door den Eerw. Heer Van den Abeele, Pastoor van 't hospitaal daarna het Lof met Te Deum. ZONDAG 23 October 1892. Om 10 ure. Fr. Coppens, Haaltert, tegen Alph. Van Ighem, Audeghcm. Om 1 3/4 ure. Groote heslissing. Fl. Meganck, tegen Aug. De Haeck. Premie aan onze geëerde inrolt rijven». JAN DE LICHTE. Ongemeen is.- de bijval welken het on langs verschenen boekwerk De Groote Bende van Jan De Lichte genoten heeft. En met recht, want men mag zonder overdrijving zeggen dat dees werk de algemeene verwachting niet alleen ver vuld maai- zelts overtroffen heeft. Onder letterkundig, zedelijk en ge schiedkundig opzicht zal Jan I)e Lichte, bij de Vlamingen welgekomen zijn. 't Is immers geene bloote opsomming van gruwelen en wandaden, maar een boeiend en belangwekkend verhaal met leerzame zedelessen doorzaaid. Een schoon dus en nuttig boek voor huisgezinnen, prijsdeelingen, volksbib- liotheeken en leesgezelschappen. De geringe prijs van fr. 1,25, (600 bi. in-8° met schoone platen), waaraan dit boekwerk verkocht wordt, stelt hem ter beschikking van eenieder. Alwie hem zal gelezen hebben, zal zyn geld en zijnen tijd niet beklagen. Rot er markt.Heden zaterdag werden 900 klonten boter ter markt gebracht, wegende te samen ongeveer 7204 kilogr. Aalst. I*olïtie. De verledene week waren werklieden werk zaam aan de herstellingen van het dak eens huis in de Lange Zoutstraat. Men weet dat de dakwerkers gemeenlijk hun nen mortel maken ter straat, nabij de zep. 't Was rond den avond, een klein, zeer klein hoopje mortel lag nog ter straat een politieagent komt in 't hoogere be doelde huis binnen en vraagt op barschen toon Is het hier dat er op hel dak wordt gewerkt? «Opliet bevestigend antwoord, luidde het even barsch Ge kunt hem (aan den dakwerker) zeggen dat bijaldien de mortel ter straat niet wordt wegge ruimd er tegen u procesverbaal zal ver klaard worden. Wij beknibbelen niet, integendeel wij zeggen die politieagent deed hier maar zijnen plicht, maar wat wij beknibbelen, 't is dat er twee maten en twee gewichten worden gebruikt. Waarom mogen zekere personen op weinigen afstand verder, dagen en nach ten, ja, meest des nachts,karren, wagens, rijtuigen, kruiwagens, tonnen, ladders, meteen woord, volle gerief ten dienste der heeren dieven, in volle straat laten staan, zonder dat die politieagent hen ooit de minste opmerking maakt Onder die aangehaalde voorwerpen zijn er nogthans die bijna 100 maal grooter zijn dan het klein, zeer klein hoopje mortel. Waarom die twee maten en twee ge wichten Mysterie en misschien uitzet Nog een vraagsken.- Waarom verplicht men niet dezen die, om stellingen op te richten, de kassei van den bijgang hebben moeten opbreken,dadelijk alles te herstel len In 't begin dezer week schopte eene reeds bejaarde juffer,rond 8 uredes avonds, tegen de kasseisteenen, die hooger liggen ten gevolge van herstellingswerken aan 't huis der Lange Zoutstraat, waar M. René De Winter, vleeschhouwer.gaat woonen, en viel met het aangezicht tegen de stecnen. Het mcnsch bekw am ernstige wonden aan neus en mond zij bloede geweldig. Weken zullen er verloopen eer zij zal hersteld wezen. Wij rekenen het ons ten plichte tot onze achtbare heer Burgemeester te zeggen De politiedienst ter straat laat veel te wenschen over. De politieagenten wor den niet genoegzaam bewaaktvelen be vinden zich 't meest waar zo niet moeten zijn en wanneer er ergens iets voorvalt, zou men eerder eene witte raaf ontmoe ten dan een polilieagent. Er zijn er die de spreuk Minst moeien best - behen dig in de pratijk weten te stellen. Wij bekennen ook dat er politieagen ten zijn die op hunnen dienst passen en op wiens gedrag niets te zeggen valt, maar ongelukkiglijk ze zijn in minder heid. De politiedienst ter straat is onvoldoen de en dient heringericht te worden. .Valst. De socialisten hebben hier weêr een nieuw lokaal betrokken in de Sint Jorisstraat en eene samenwer kende bakkerij gesticht. Zou men soms niet kunnen varen gelijk vroeger. IS rond. Donderdag morgend, rond 1 ure, hoorde men alarm blazen. Eene groote tarwe-mijt, toebehoorende aan den heer Aug. D'Haese, landbouwer, te Herzele, stond gansch in vuur. Spoedig was er hulp en de brandspruit ter plaats na vier uren werkens heeft men het vuur kunnen uitdooven, doch van de mijt zal w einig of niets overblijven dat iets waard is. Alles schijnt verzekerd te zijn, men mag de schade op ruim 2000 fr. schatten. Men vermoedt dat de oorzaak aan kwaadwilligheid moet toegeschreven wor den men doet naarstig onderzoek. De heer Bernard Van der Stricht,dienst doende burgemeester, was van de eersten ter plaats en heeft zich in eenen val min of meer bezeerd aan den arm, hetwelk hem toch niet belette moedig voort te blussclien, Vele andere welwillende burgers heb ben zich hierbij onderscheiden de pom piers echter waren in klein getal. Een der zeven wonderen van ons vaderland, eene vrije liberale school is te Geeraardsbergen.... verdwenen.De school in kwestie werd voornamelijk ondersteund door een liberalen fabrikant, die tijdens de laatste vacanlie klink trok en ophield te betalen. Toen de leerlingen bij de her opening der lessen naar de school kwa men, vonden zij de deur gesloten. Een jonge werkman der gasfabriek van Brussel, oud 17 jaar, de genaamde J. Hendrickx, geraakte dinsdag avond met zijnen voet tusschen de riggels van de spoorbaan. Ondanks alle moeite kon de jongeling niet losgeraken. Een trein welke juist kwam aangereden, heeft den onge lukkige het been vermorzeld. Hendrickx is in zeer onrustwekkenden toestand naar het St-Jansgasthuis gebracht. Een persoon van rond de 40 jaren oud heeft in de Old English Bank, een valschen wissel van 2500 fr. uitgegeven. Men heeft het feit eerst ontdekt, nadat de bedrieger reeds met het geld weg was. In de Centrale Hallen te Brussel, werd woensdag morgend een levenden beer bij opbod verkocht. Het dier was uit Parijs gezonden en werd toegewezen voor 180 fr. Drama in een koffiehuis. Woensdag avond kwam een heer en eene dame, een koffiehuis binnen, nabij het postbureel te Brussel, Anspachlaan. Zij vroegen een diner. Toen liet maal geëindigd was, kwam een andere heer binnen, en deze nam plaats naast de dame. Hij vroeg een bock. Toen de bediende het bestelde glas bracht, vroeg de eerste op tergenden toon nog twee glazen cognac voor zichzelven en zijne gezellin. De tweede, die de echtgenoot der jonge vrouw was, werd door die houding zoo zeer in woede gebracht, dat hij opstond, eenen revolver te voorschijn haalde en drie schoten loste. De eersten troffen de vrouw in de hand en in het aangezichthet derde haren cavalier. Geen der drie wonden is gevaar lijk. Aangehouden zijnde, bekende de pleger der moordpoging zijne misdaad, er bij verklarende dat hij hiertoe was gedreven door de tergingen van den genaamden B., die zijne vrouw vergezelde. Deze bevre digde zicli niet met haar steeds te bezoe ken en meè te leiden, doch hij hitste haar zelfs op om met haren man af te breken. Het parket onderzoekt de zaak. Strijd om een valsch bankbillet. Woensdag kwam een koopman der Jolly- straat om een effekt te betalen, in de Na tionale Bank tc Brussel. Onder de papieren, die hij neerlegde was een bankbillet van 20 fr. dat door den bediende voor valsch herkend werd. Geef het mij terug, zegde de koop man en ik zal u een ander geven. Ik mag dat niet doen, was het ant woord van den bediende. De koopman protesteerde en de be diende bleef voortdurend weigeren, tot de eerste eindelijk zegde Welnu, laat bet mij dan nog eens zien, opdat ik de goede uit de valsche kunne onderscheiden. De inkasseerder gaf het billet te goeder trou w af doch de koopman stak het in den zak, zeggende Nu behoud ik het.Zieliier een ander. De bediende was gefopt. Maar de over winning van den man met het bankbillet duurde niet lang, want de bediende wei gerde nu het effekt af te leveren. En hij sloot het bureelraamke. Daar niet meè tevreden, verwittigde hij den po litieagent, die de wacht had in de voor zaal en deze verzocht den koppigaard be leefd, het billet af te geven. Nieuwe en nog krachtdadiger weige ring dan vroeger. De agent was verplicht den man naar het politiebureel te brengen, waar hij toch eindelijk verplicht was het valsche bank billet neer te leggen. Het is de eerste maal sedert het bestaan onzer bankbilletten, dat de Nationale Bank zulken maatregel nemen moet. Het is echter stellig dat de personen, die door het afnemen van die billetten be nadeeld worden, zullen vergoed worden. De Bank is hiertoe goed in staat ter oor- zake het profijt, dat zij jaarlijks heeft door hel verloren gaan van bankpapier in brandrampen en andere ongevallen. Mad. Louisa D... keerde woensdag morgend, rond 10 ur§ terug naar Ukkel, van de markt van Sint-Gillis, (Brussel) waar zij boter en eieren was gaan ver koopen. Op 100 meters afstand van de kerk der H. Drievuldigheid, werd zij aan gesproken door eenen kerel die haar den weg naar Ma Campagne vroeg. Op den oogenblik dat de pachteres zich omwendde, om hem de baan te wijzen, wierp de kerel haar ten gronde en ont nam haar haren geldbeugel, waarna hij langs het veld, wegvluchtte. Mad. D... liep den bandiet achterna, roepende Houdt den dief 1 Verscheidene boeren zetten hem aan stonds achterna. De schurk ziende dat hij ging aangehouden worden, wendde zich toen om en dreigde zijne vervolgers met eenen revolver. Een der boeren wierp toen eenen steen naar hem, die zoo juist trof, dat de dief nederviel. Aanstonds werd hij overvallen en gebonden naar de gendarmerie geleid, waar hij na ondervraging opgesloten werd. Het is een kerel van Franschen oorsprong. Hij is 32 jaar oud Men houdt hem ter beschikking van het gerecht. De belasting op de velocipeden te Brussel, is door de commissie van den provincieraad gestemd, niet op den bezit ter maar op de velo. Elke velo zal dus van een merk voorzien zijn, bewijzende dat de taks betaald is. De eigenaar zal het tuig dien tengevolge aan anderen mogen leenen of verb uren. Verstandige lezers. Wat ver standige, geleerde bollen de brusselsche gazetten onder hunne lezers tellen, blijkt uit de vragen die de Chronique schier dagelijks bij middel van hare bolle te be antwoorden heeft. Beeld u in dat een dier bollen aan zijn blad onder andere vroeg hoeveel kubieke centimeters er in eenen kubieken meter gaan. Die berekening is al te sterk, ant woordt het blad daarop, en het verwijst den vrager naar.... eenen leerling der lagere school. Heel wel geantwoord. Maar wanneer diezelfde bol morgen zijne denkwijze zal doen kennen in zake van politiek, van herziening of andere dingen, die Kamer of gouvernement aangaan, dan zal het blad zijnen praat toch voor goede munt aan nemen. De gemeenteraad van Anderlccht heeft in zijne laatste zitting eene stemming uit gebracht, waardoor beslist is, voorlaan het minimum van dagloon in de openbare aanbesteding voor te schrijven. Acht personen van Ledeberg, die gegeten hadden van het vleesch van een kalf, die gestorven was aan eene darm ontsteking, zijn er ziek van geworden twee nog al erg. Twee personen van het zelfde huisgezin, die van het vleesch niet gegeten hadden, hebben niets gevoeld. Een onderzoek is geopend men weet niet van waar het vandaan kwam. Ongeluk op de Vlaatnsche kaai te Antwerpen. Hoeveel noodlottige voorbeelden zullen er nog moeten zijn, eer de werklieden, die in beir- of mestputten moeten afdalen, de noodige maatregelen nemen, tegen de opstijgende salpetergas- sen. In de magazijnen der Bornhemsche brouwerij, op de "Vlaamsche kaai, had woensdag, alweer ccn ongeluk plaats, zoo als wij er reeds zoo dikwijls aan te halen hadden. De metser Jos. Anthonissen, wonende tc Berchem, daalde rond half zes in den mestput neêr doch half weg gekomen viel hij door bedwelming getroffen, in de diepte. Een werkgezel, die op zijne beurt de ladder afklom om hem te rededn, begon ook reeds te zwijmelen, zoodat men hem haastig moest ondersteunen en bovenhalen. Intusschen was reeds een doktor toege sneld en men trok den gevallen werkman bij middel van eenen haak op. Het was te laat. Anthonissen had reeds den geest gegeven. Het lijk is naar het St-Elisabethsgast- huis gebracht. Een brutale diefstal heeft woensdag nacht in de Mertensstraat, nummer 34, te Antwerpen, plaats gehad. De dieven, die waarschijnlijk in groot getal waren, hebben, na bij middel van beklimming en braak te zijn binnen geko men een zwart marmeren schouwgarni- tuur, beeldjes, tafelgerief en een overjas gestolen. Toen de bewoners van het huis, door het blaffen van den hond gewekt, de dieven op de vlucht dreven, bevonden deze dat eene schrijftafel en een ander groot meubel reeds gereed stonden om weggedragen te worden. Het le regiment jagers is uit het kamp van Beverloo vertrokken, en heeft de helft zijner troepen in het hospitaal van Burg-Leopold te Hasselt moeten ach terlaten, ten gevolge van don typhus. Zelfs het muziekkorps is voor eene maand opgeschorst. De geneesheeren van Bergen pro testeeren tegen degenen, die de typhus- koorts, waaraan vcrschillige personen te Flenu stierven, den naan van liool- typhus geven. Deze ziekte bestaat niet. In den loop der maand september werden de volgende eetwaren door de in spectie van den vèeartsenijdienst der pro vincie Limburg, als ongezond voor het verbruik aangeslagen Wij maken er mel ding van, om het publiek zelf tegen het gebruik van sommige eetwaren le waar schouwen. Te Tongeren. Den 15 september, 454 bedorven sauciesen, behoorende aan vier verkoopers. Den 29 september, 224 haringen en 87 sauciesen,behoorende aan vijf verkoopers Vijf kinderen werden vergiftigd door het eten van bedorven saucies, in eene kermistent gekocht, eenige minuten voor de inbeslagneming. Een aflruggelaar-cognachande- laar. Het Journal de Mons verhaalt als volgt de aanhouding van eenen slim- men aftruggelaar, die bij middel van aankondigingen in dagbladen, de lichtge- loovigen in de kleeren wist te steken. Over eenige dagen verscheen in twee Brusselsche bladen de volgende aankon diging Maison de Cognac, spéc. de fine Champagne, dem. dans ch. province un agent dépositaire pour la ven te et tenir depot. App's 3 a 500 fr. par mois. Caution exigée' 2000 fr. Belle position a personne sérieuse. Inutile écrire sans pouvoir verser le cautionn. Eer. B. P. ptB r1", Mons.

De Denderbode | 1892 | | pagina 2