10 centiemen per nummer. 47s' Jaar IN. 2719. NIEUWS- EN AANKONDIGINGSBLAD VAN DE STAD EN T ARRONDISSEMENT AALST. Politiek overzicht. DE KLUIZENAAR Over de Werkmanswoningen. De Grondwetsherziening. Een en ander. DE DENDER-BODE. ABONNEMENTPRUS Oil blad verschijnt den oensdag en Zaterdag van iedere week, onder dagleekening van den volgenden dag. De prijs ervan is 6 frank 's jaars fr. 3,25 voor zes maanden fr. 1,75 voor drij maanden, voorop te belaien De inschrijving eindigt met 31 December. De onkosten der kwitanliën door de Post ontvangen, zijn ten laste van den schuldenaar Men schrijft in bij c. VAN DE PUTTE-GOOSSENS, Korte-Zoutstraat, N. 31, en in alle Postkantoren des lands. ADVERTENTIEPRIJS Per drukregel, (Jewone 15 centiemen Reklamen fr. 1,00 Vonnissen op 3e bladzijde 50 centiemen. Dikwijls te herhalen bekendmakingen bij accoord. Niet opgenomen handschriften worden niet teruggestuurd. Heeren notarissen moeten hunne inzendingen doen, uiterlijk tegen den dijnsdag en vrijdag avond. Voor de adverlentiën uit vreemde landen zich uitsluitend te wenden tot de Agencie Havas, te Brussel,32, Magdalena Straal en te Parijs, 8 Beursplaals. (Paris, 8 Place de la Bourse. Cuique suum. AALST, 29 OCTOlïF.It IS92 Rome, 27 ocl. De Correspondence Unirersclle ver neemt, dat eene groep belangrijke perso nen uit de katholieke wereld, voornemens is te Rome een groot blad te stichten, met liet doel oppositie te maken, op eerbiedige maar krachtige wijze, legen de politieke denkwijze welke in 't Vaticaan hecrscht. Het blad zou in 't Fransch en in 't Ita- liaansch verschijnen en een internationaal karakter hebben. Tot titel zou het dragen: l'Intransigeant Catholiaue. (Onder alle voorbehoud meegedeeld). Men meldt uit Rome aan den Figaro dat de datum voor het aanstaande consis torie nog niet bepaald is, en dal het Vati caan en de Fransche regeering neg niet tot akkoord zijn over de nieuwe te benoe men Fransche cardinalen. Italië. Wat pretentieHet be sluit van den Spaanschen Katholiekendag te Sevilla, tot instelling van een comileit van rechtsgeleerden, dat voortdurend alle tegen de Kerk gerichte drukpers-aanval len tot het voorwerp eencr gerechtelijke vervolging zal maken en tevens voor het herstel der wereldlijke macht van den Paus zooveel mogelijk zal werkzaam zijn, heeft natuurlijk geenszins het twijfelach tige voorrecht van te bevallen aan de Italiaansche regeering Deze schijnt er zelfs eene diplomatieke gedachten- of liever depechenwisseling aan gewijd te hebben want verschillende Romeinsche bladen weten reeds te vertel len dat de Spaansche regeering aan de Italiaansche heeft medegedeeld, niet te zullen dulden, dat in Spanje een comiteit wordt gevormd, mei het doel het wereld lijk gezag van den Paus te herstellen. "Wij zullen zien. Turkije. De Dardanellen-ktocslie. De Dardanellen-kwestie is en blijft de spil waarop de politiek in het Oosten draait, Aan den Times wordt uit Constantino- pel geseind, dat Rusland vraagt vrijen doortocht door de Dardanellen voor zijne vloot der Zwarte Zee en voor oorlogs- materieel. De Porte schynt te duchten, dat dit enkel de inleiding is voor het eischen van andere concessiën, mogelijk wel de her ziening van het tractaat van Berlijn. 't Valt te bezien of Engeland dien vrijen doortocht door de Dardanellen zal dulden; want ge weet, langs de Dardanellen komt VAM LORETTO. Historisch verhaal uil den tijd der overiceldigiging van de Kerkelijke Staten in 1SG0. (12* Vervolg.) Van vader op zoon hadden de Ragione's het ambt vervuld dal de carbonaro nu bekleedde, en ook bij hoopte eenmaal door zijnen zoon te. worden opgevolgd. Maar eene doodelijkc ziekte sloeg het kind en dreigde zijne vooruitzichten in rook te doen opgaan. Terwijl de troostelooze ouders op de komst van den geneesheer uit de naburige stad zaten te wachicn, vorderde het doodsgevaar van hun kind dapper. Ragionc was wan hopig van droefheid, toed een vreemdeling van voor naam uiterlijk voor het posthuis stilhield en verlangde van peerden te wisselen. Toen hjj de roodgeschreide oogen van Jen postmeester zag, vroeg h(j wat hem deerde, en de vader verhaalde dat zjjn cenig kind op sterven lag. Drcng mij bij hem, i had de vreemdeling bevo len. Is mijnbeer doktor vroeg de arme vader, en men in de Middellandsche Zee en daar heeft John Buil de pretentie vpn het evenwicht te willen behouden. Frankrijk zou 't wel geerne hebben dat de Rus met zijne oorlogschepen in de Mid dellandsche Zee kon komen dan waren ze langs die zijde seffens te samen en Italië zou dan, in geval van oorlog, door twee vloten kunnen bestoken worden. Nu, zoo ver is het nog niet Wreedheden in China. De Journal des Dêbats, sprekende over de laatste aanvallen tegen de christene mission na- rigsen irt Chen-Si en Fo-Kin, zegt dat de Chineesehe overheden nog altijd even onverschillig blijven on de Europeesche gezanten (e Pekin: door hunne oneenig- heid de schuld zijn van den toestand. Wil men nieuwe wre dheden voorko men, dan moeten de Europische diploma ten meer wilskracht beloonen. De mannen uit Vooruit nemen geerne den schijn aan gansch alleen de ware liefde en genegenheid voor den werkman te bezittén. Neemt een edelmoedige katho lieke strijder de volkszaak in handen, dan doet hij of te wel de socialisten naapen.of te wel,handelt hy uit persoonlijk belang. Kunnen zij echter zijne menschlievend- heid en onbaatzuchtigheid niet loochenen dan schreeuwen zij bij hoog en bij laag wel dat is een stuk socialismus, dat is door en door socialistisch gewerkt. Alle weldenkende werklieden moeten echter daarbij de schouders ophalen en zeggen Praat voor den vaak, gastjes, daarmee gaat gij zelfs geen eenvoudige meer bedriegen. De handelwijze der roode oinwcntelaars schiet klaarblijkend uit in do kwestie der werkmanswoningen. De lezers van Den- derbode weten datinbijna alle nijverheid- middenpunten er maatschappijen reeds be staan of ingericht worden met het mensch- lievend doelwit den werkman te helpenen by te staan om hem een schoone en gezonde woning aan te schaffen. Lijk men allicht begrijpt heeft een net en proper huisje den besten en mildsten invloed op de zedelijkheid enop de gezond heid van den bewoner. Het is onbetwijlel- baar dat in vuile, nederige, niet verlichte hutten, de mensch alle gevoel verliest van menschelijke weerde. Het is ook feitelijk bewezen dat in zulke woningen de kinde ren bleek en mager opgroeien en de sterf gevallen verschrikkelijk groot zijn. Bij gebrek aan middelen is de werkman ongelukkiglijk te dikwijls gedwongen zulke woningen te betrekken. Welnu wat willen die maatschappijen. Niet alleen het oprichten van gezonde schoone huizen maar zelfs door zekere op het bevestigend antwoord, kuste bij hem de han den van dankbaarheid en leidde hem naar boven. Oh, mijnheer, zeide hjj, indien gij mijn kind redt, behoor ik u toe met lijf en ziel. Ik zal u te gelegener tijde uwe belofte herinne ren, i zei de vreemdeling, inct eene soort van satani- schcn lach, dien Ragione echter in zijne overspanning niet bespeurde. Op den trap kon men reeds den scherpen, hijgen den kuch van den kleinen Igder hooren. Keelontsteking, mompelde de vreemdeling, en wel eene van de gevaarlijkste. Toen hij het kind den mond had doen openen en cencn blik in de keel had geworpen, zeide hij Ik heb mij niet vergist. Hij haalde eene doos met instrumenten uit den zak en nam er een zilveren buisjen en een scherp lancet uit, dat hg behendig voor de oogen van het kind ver borg. Houd den mond goed open, zcido hij tot den kleinen jongen, die nog slechts met moeite kon ade men a schrik niet, als gij een weinig pijn meent te gevoelen. Op behendige wijze maakte hij daarop eene insnij ding, die de moeder meer op het gezicht van 't bloed deed ontstellen, don dat zij het kind pijn veroorzaak. te. Mijn God, wat doet gij aan mijn kind 1 kreet de beangste moeder. schikkingen den werkman is staat stellen daar eig.-naar van te worden. Is er iets menschlievender, iets edel moediger dan zonder eenig eigen belang, zijn geld te pande stellen voor deze volks zaak En toch wil Vooruil er niet van hooi en. Dit is weeral een middel tot dwingelandij voor den werkbaas en dan, zegt hij, zal den arbeider gansch aan de macht van zijnen patroon zijn overgeleverd, aan stevige banden zijn vastgekluisterd. Woordenkramerijanders niets. Wij weten het reeds het einddoel van het socialism en is het invoeren niet van ver beteringen in liet lot van den werkman. Neen, wij moeten trachten, zegt een hun nor kopstukken, van de werklieden oproermakers te vormen. Daar ligt de rede van hunnen tegen stand tegen deze edelmoedige pogingen van onze volksmannen. Inderdaad moest de werkman eens eigenaar van zijne haardsleê zijn, dan zou hij de neiging tot opstand verliezen en wanneer hij in troe bel water niet zou kunnen visschen zou hij hel oor niet meer lecnen aan de oproe rige ophitsingen van zekere menners, die langs den rug der werklieden tot hun eigen doelwit willen geraken. Aldus wat de werklieden liefde tot den arbeid, genegenheid tot spaarzucht in kan boezemen dat keuren onze roode oproer makers af. Waarom Het eigenbelang! Moetik dat bewijzen? I oo>mt is tegen de deelneming in de winsten. In een pennetwist met den Strijd omdat dit geuzenblaadje veel door werklieden wordt gelezen, is hy gedwongen geweest over die zaak zijn oordeel te doen kennen, anders had hij er wellicht over gezwegen, om de werklie den in onwetendheid te kunnen laten en op zijn gemak holle volzinnen te kunnen uitkramen Ik ben voor de deelneming in de win sten niet, zegt Vooruit, daar schuilt iets achter, en is slechts een verdoken middel om de werklieden uit te buiten Ook ver volgt hij om de kroon op zijne bewijs voering te zetten, de werklieden zouden dan vergeten - algemeen bezit van bijzondere eigendommen te maken. Daar is 'tzij zouden dan van geen socialism meer willen hooren spreken en t ware gedaan met het triumviraat in Gent van Anseele.Van Beveren en Millio. Ik vinde die woorden niet uit. Zij staan geboekt in eene nota van Een wandelingsken door ecnige socialistische schriften door F. R. bl. 8. Volgens dit werkje heeft Vooruit dit uitgekraamd in zijn nummer van 5 Februari 1892. Werklieden dus opgepast voor den zeever van Vooruit. Laat u in zijne strikken niet vangen. Want gij zijt slechts de speelbal vanzijne heerschzucht. Overweegt die zake bij uw eigen, be spreekt ze onder u en gaat te rade bij personen die met de ware gevoelens van Maar de vreemdeling, zonder zich te bekommeren om den uitroep, plaatste bet buisjen inde wonde. l>e zieke gaf eenen zucht van verlichting, en zijn dank bare blik zocht zijnen redder. Ziet, zoo, goed gelukt, Het kind is nu huilen ge- ar, i zei Ie de onbekende op beslisten toon. De moeder wierp zich aan de voeten van den vreemdeling en overstelpte hem met dankbetuiging Ragione was dronken van vreugde hij liep naar li. t ziekbed, naar den onbekende, en wist zelfs niet wat hjj deed. He vreemdeling bekeek zijne horloge en zei kalm Ik ben eene halve uur ten achter. Vaarwel, i Hoe kan ik mijne dankbaarheid betuigen snikte de moeder. Ik bewijs diensten, maar neem er gecne aan, was het trotsche antwoord. Mijnheer, al moest ik mü voor u laten dooden, ik ben er toe bereid, riep de ongelukkige vader uit- Ik zal u mogelijks aan uwe bclofle herinneren. Maar zorg dat, wat de doktoor ook zegge, gij het buis jen in de keel van het kind laatdaardoor ademt bet, en anders zal het stenen. De operatie is eene nieuwe uitvinding, die aan eenen plattelandschcn geneesheer wellicht nog onbekend is. Ik zal cr op passen, mijnheer, zeide Ragione vastberaden. Heden nacht, omstreeks drie ure, kont ik weer voorbij en zal uw kind eens komen zien. genegenheid en liefde voor de werkende klasse zijn bezield. Die zullen u op de rechte baan helpen. Later hierop vervolg. X. Dinsdag namiddag heeft de Commissie van den Senaat eene nieuwe zitting ge houden. De ministers Beernaert en de Burlet woonden de zitting bij. De beraadslaging rolde over de parle mentaire vergoeding der senators. Met 15 stemmen tegen 3 onthoudingen wordt de geldelijke vergoeding aan dn senators verworpen. Met 11 stemmen tegen 6 stemt de vergadering het kosteloos ver voer der leden van den Senaat op de Bel gische spoorwegen. Een lid vroeg dat er minstens 1 ver kiesbare op 1000 inwoners zijn zou. Vol gens de huidige grondwet moet er 1 ver kiesbare voor den Senaat op 6000 inwoners zijn. De Commissie onderzoekt vervolgens het voorstel van graaf Goblet d'Alviclla volgens welk een aantal nieuwe reeksen verkiesbaren voor den Senaat voorgesteld orden. De verdaging wordt gestemd voor de geëvenredigdc vertegenwoordiging en voor het voorstel de Steurs. De bespreking van het nieuwe artikel 47 zal eerlang plaats hebben. Voor het vraagstuk der herinrichting des Senaats wordt ridder Descamps, senator van Leuven, met algemeene stemmen tot ver slaggever aangeduid. Do volgende zitting zal plaats hebben op 8 november. Woensdag namiddag hield de Herzie ningscommissie van de Kamer eene zit ting MM. Beernaert en de Burlet woon den de zitting bij. M. Beernaert geeft kennis van statis tieken betrekkelijk het getal gemeehte- kiezers door den cijns en dit der huizen welke een kadastraal inkomen van min stens it) fr. hebben. Er zouden volgens deze statistiek 30 0/0 kiezers zijn in de hoofdplaatsen der arrondissementen, 70 0/0 in de andere. Er zouden ook 120,000 gedeelten van huizen zijn die aan de bewoners het kiesrecht zouden ver schaffen. M. Neujean bedankt M. de minister van financiën voor zijne statistieken. Deze redenaar komtdaarna alweer voor den dag met de grief dat het stelsel de Smet de Naeyer de verplettering zal zijn der steden door de Stemmen van den bui ten. Indien men de bekwaamheid aan nam zou het evenwicht spoedig hersteld zijn. Wat M. Neujean (het evenwicht noemt, is enkel de verplettering van den builen door de stad. Er dient hier vermeld dat de liberale heer Neujean zich volstrekt vijandig ver klaart aan het algemeen stemrecht. Dit zeggende, liep de vreemdeling haastig den trap af. In vollen galop reed hij mei zijn rijtuig heen, want dc postmeester had den koetsier eene drievoudige fooi beloofd, als hij de verlorene halve uur inhaalde. Des nachts, bij zijnen terugkeer, bevond dc onbe kende eene merkelijke betcr.-chap, cu hij was zelfs zoo welwillend, cenige uren aan het ziekbed te ver toeven, om de uilwerking zijner geneesmiddels gade te slaan. Toen Ragionc hem bij zijn vertrek nogmaals drin gend vroeg waarmede hij hem eenen wederdienst kon bewijzen, zeide dc geheimzinnige doktor Geld heeft gecne aantrekkelijkheid voor mij. Ik maak deel van eene vereeuiging die zich voor doel stelt bet welzijn van 't menschdom te bevoorderen. Oh, hoe geerne zou ik ook lid daarvan willen wezen Maar.... Dat is niet onmogelijk. Wij hebben al evenveel rechten en plichten om naar het goede te streven. Binnen kort als uw zoon hersteld is, zal ik u op eenen mijner tochten meenemen, en u kandidaat stellen in de vereeniging die ik bedoel. De postmeester kon in gcenen deele vermoeden dat de man met zijn welwillend uiterlijke, de redder van zijnen zoon, het hoofd was van het geheim genoot schap der carbonari. Te laat zag Ragione in welk eenen afgrond hij ge vallen was, en de vrees voor de geheime samenzweer- De Luiksche afgeveerdigde vraagt nog- maals-dat al de bckwaamheidskiezers, de milicianen die hunnen dienstlyd vervuld hebben, alsmede de laureaten der school prijskampen die de 6/10 der punten be kwamen, als algemeene kiezers zouden aangenomen worden. M. Woeste verklaart het woningstclscl niet verlaten te hebben. Aangezien de rechterzij alleen de herziening niet doen kan, moet men natuurlijk tot een akkoord geraken. Do herziening moet gebeuren. De spreker vraagt aan de Linkerzij een ontwerp neer te leggen. Zooniet zal men nooit ('akkoord geraken. Men moet eene formmil vinden welke het land voor lan gen tijd moet rustig laten. M. Sainctelette verklaart minder dan vroeger het beginsel der bewoning gene gen te zijn. De redeneering van M. Fóron heeft hem eenigzins van gevoelen doen veranderen. Het beginsel der bekwaam heid schynt hem meer waarborgen aan te bieden. M. Graux is van gevoelen dat de Com missie geen ernstigon uitslag kan opleve ren. De leden hebben het recht niet hunne COllegas te verbinden. Alle voorstel van wege de linkerzij is dus voorbarig. Dat de regeering beginne met hare denkwijze te doen kennen. M. de Smet de Naeyer. Indien de linkerzij voorstellen deed. zouden wij kunnen zien of er geen middel ware elk ander te verstaan. Het stelsel der bewo ning (occupaiie) wordt niet ne varietur opgedrongen, het kan gewijzigd worden. M. Janson stelt voor, in tegenwoordig heid der moeilijkheid om zich te verstaan, het land te raadplegen. Hij zegt dat men de verlangens van het nieuwe kiezers korps moet kennen. De radikale afge veerdigde van Brussel brengt hulde aan de wijze en voorzichtige houding der regeering. Niemand kan het ministerie ten kwade duiden aldus te werk te gaan. M. Janson wil van geene bekwaamheid. Donderdag nieuwe zitting; M.de Burlet was aanwezig. M de Burlet legt twee statistieken neèr welke de laatste aanhangers van den cijns tot de huisbewoning hebben overge haald. Het stelsel der huisbewoning en dit van den cijns van 10 fr. geven beide het zelfde getal kiezers. M. Houzeau zegt de meening te doe len van M. Helleputte dat men niets goeds zal maken van de herziening, als men den werkenden stand niet werkelijk eene vertegenwoordiging geelt. Alleen met het algemeen stemrecht is er een defini tieve uitslag te bereiken. M De Smet wil niet hooren van de vertegenwoordiging der belangen. M Janson acht dat heteenige moge lijke overgangssysteem, dat van M. Helle- putte; het sluit ten minste niemand uit. Zeker .zou het voordeoliger zijn het alge- ders. deed bcm den eed afleggen die hem aan hun ge nootschap bond. In den gemaskerd» voorzitter, der vergadering, die het Stilzwegen bewaarde en slechts fluisterend met zijnen rechtercB buurman sprak, had Ragione zijnen geleider ineenen Ie herkennen, die plotseling was verdwenen, toen b(j hem de loge had binnengeleid. Ragionc verafschuwde zijnen toestand, en hij weiisclite soms zelfs den tij.l terug dat lijn zoon op het sterfbed lag. maar hij nog vrij was. Te kleingees tig om dc wraak der carbonari te trotseer», had hij slechts een doelIe zorgen dat zijn zoon niet viel in den strik die hein gespannen was. Onder deze omstandigheden was het begrijpelijk dat dc postmeester met weerzin en huivering de deur ging openen maar zoodra de buitenstaande was binnen getreden, en hij hein weer in -Ie gestalte aanschouwde zoo als in den bedcnkelijkcn nacht, even hooghertig en koud, zag hij in hem slechts den redder zgns zoons. Hebt gij eene boodschap ontvangen vroeg hij. Zooeven is hier een man geweest, die mij kwam zeggen Als hel opperhoofd u ondervraagt, zeg dan dat dc verwachte persoon ten tien uren hier zal zijn. Alle maalregels zgu genomen. De onbekende had de wenkbrauwen gefronst, toen hij zijnen titel hoorde noem». H|j wildcgonbekend blijven voor Ragione, dien hij wel vertrouwde, maar van wiens scherpzinnigheid en geheimhouding hij meen stemrecht aan te nemen. Vindt men dat men te veel recht geeft aan de werk lieden, dan kan men dit recht bej>erken onder oogpunt der vertegenwoordiging. M. Coremans is in princiep gunstig aan het voorstel-Helleputte; maarerzyn zooveel tegenwerpingen op te maken, in wat de uitvoering betreft, dat het nooit de voldoende meerderheid vinden zou. Een eerste basis van het kiesrecht zou zijn de huisbewoning, op voorwaarden van welstellendheid gegrond. Een tweede basis zou kunnen aangeno men wordeneen minimum van be kwaamheid. Al de grieven tegen het eenvoudige stel sel van huisbewoning zouden daardoor verdwijnen, want hy die geen bepaald huis bewoont, zou op eene andere wijze het kiesrecht kunnen verwerven. 't Is op die manier dat de overeenkomst zou kunnen geschieden. M. Woeste is het tot akkoord met M. Coremans. Hij doet een beroep op de leden der linkerzijde om te samen eene formuul te vinden tot algemeene bevredi ging. M. de Burlet namens de regeering verklaart dat het gouvernement niet on genegen is de zienswijze van MM. Woeste en Coremans aan te nemen. Dat men een voorstel indiene en wij zullen onderzoe hen. M. Graux spant weèr het oude zaagskedat het gouvernement voorstellen zou moeten indienen en ten slotte besluit de commissie tot woensdag uiteen te gaan en dan de stemmingen te beginnen. Volgens men ons uit Brussel meldt is de heer Woeste, de geachte leider der rech terzijde, voornemens, na de stemming der herziening, een wetsvoorstel op het lager onderwijs neèr te loggen. Miliciuiien voor 189%. Bij ministerieel besluit wordt het binnen komen der milicianen van 1892 verdaagd, tol nader bevel voor de gemeenten Antwerpen Antwerpen, Mechelen, Boom. Terhagen, Ruinpst, Ecckercn, Bornhem, Mariakerke, St-Amands, Hobo ken. Brabant Molenbeek, Anderlecht, Vilvoorde, Liedekcrke. Oostvlaandercn Gent, Aalst, Steen dorp, Baasrode, Moerbeke. Hcnfgouto Cuesmes, Fleurus, Fra- meries. Jemappes, Quaregnon, St-Ghislain Antoing, Bru.vellcson Vaulx. geencn Imogen dunk had. Hij antwoordde dus Hebt gij niets anders Dal eerste raakt rag niet. Toen Ragione hem verwonderd aanzag, sprak hij Ik zal de bondschap aan hel opperhoofd over brengen, zoodra hij hier is. Maarik heh van hem eene boodschap voor u. en wel deze Gij moet zorgen, zeide hij, dat onze vergadering niet gestoord worde. Gij zoudt wel begrijp» *elk eene eer ce Opperste Raad u aandoet, door bij u te vergaderen. Ragione antwoordde niet, maar dacht b|j zich zclven Ik zou liever die eer niet hebben. - Zorg er dus voor, vervolgde de onbekende, dal niemand vermoeden kan wat 'er hier in uw huis omgaat. Zend uwe dienstboden weg. Mocht cr het een ol ander gebeuren, dan zouden de Broeders er u ver antwoordelijk voor stellen ten koste van uw bloed. Diep bevreesd door deze bedreiging, wilde Ragione heengaan om aan hel bevel le voldoen, inwendig liet earbonarisme en zijucn geheelen aanhang verwen- sehendc doch dc onbekende weerhield hem. Hoor eens, - hernam bij, het gaat om uw leven. Zorg dat er niemand binnenkomt, dan degenen die op dezelfde wijze zich zullen doen kennen als ik dat gedaan heb. Gij zult beden eene onderscheiding beko- waarnaar door velen zeer verlangd wordt, doch eer weinig verwerven. (Wordt voortgezet.

De Denderbode | 1892 | | pagina 1