Aalst. Politie. Kaatsspel. Houtmerkt. Allerhande nieuws. He taltak in Itelgtië. Ons land verbruikt jaarlijks omtrent 13 1/2 millioen kilogrammen tabak, waarvan ruim 9 millioen kilogr. door andere lan den worden ingevoerd. Ka all rok van betgeen in Frankrijk wordt binnenge smokkeld, mag ons verbruik op 12 milli oen kilogr.. dus gemiddeld op 2 kilogr. per inwoner geschat worden. De belasting op den tabak brengt in Frankrijk 7,10 fr. per hoofd op in En geland 0,07 fr. in de Vereenigde Siaten" 5,1.7 fr. in Oostenr. k 4,26 fr. in Portugal 3,39 fr. in Italië 1,16 fr. in België 1,20 fr. In Belgiedus levert zij omtrent 7 millioen aan de openbare schatkist. Het inkomrecht heeft by ons eene aan merkelijke verhooging ondergaan. I)e wet van 28 Juli 1879 heeft het van 13,10 fr. op 20 fr. de 100 kilo gebracht en deze van 31 Juli 1883 heeft het tot 100 vermeer derd. De I 1/2 millioen kil. tabak, in België geoogst, komen van eene oppervlakte van 2400 hektaren en van niet min dan 180,000 verschillende opbrengsten,zoodat elk dezer opbrengsten in middelmaat slechts van 1 are 33 centiaren voortkomt. Eea weinig meer dan de helft van den inlandschen tabak wordt in West-Vlaan- deren gewonnen,waar de grond voor deze plant uiterst voordcelig is. De opbrengst is onbeduidend in de pro vinciën Luxemburg, Luik, Limburg en Antwerpen. Wie inde maciit?Voomiit wordt kwaad en slingert bliksems naar de progressisten, die verwonderd zijn dat de socialisten niet alles aannemen wat zij willen. De Ré/orme is een van die welke niet blameeren, dat Vooruit het voorstel-Jan- son in de scheurmand werpt. Het laatste blad brengt te binnen, dat de socialisten de macht zijn, en de pro gressisten maar mogen... meèloopen. In bittere woorden brengt Vooruit hun dat te binnen. Toen, in 1892, de leden der uiterste linkerzij, in de Kamer, moedig den grond wetsherziening bespraken, dan hielp dit niets en zij werden uitgelachen, uitge jouwd, uit de Liberale Associasie ge worpen en alles bleef gelijk het was. Waarom Omdat de redevoeringen geen weerklank hadden gevonden in iiet volk. Sinds 1887 is dit wel het geval geworden. Als gij, progessisten. nu spreekt van 't volk, )iu met onrustenopstand dreigt bij 't weigeren van 't kiesrecht, weet gij dat gij geloofd wordt, en daarom hebben uwe redevoeringen thans de kracht die zij in 1882 misten, alhoewel er dan wat meer talent en overtuiging in stak dan nu. Tegen wie is het kiesontwerp van M. Janson gericht Tegen de werklie den. Is het nu politiek die macht van zich af te stooten, zonder welke heel de kies- hervorming nooit iets worden zal De prosessisten zjjn dus, volgens de Vooruit, al wat zij nu zijn aan de socia listen verschuldigd, en zonder deze zijn ze niemendalle. Er is ook waarheid in die opmerking, zegt Het Handelsblad," en helisdus ook begrypelyk dat Vooruit het hun te bin nen brengt en doet gevoelen, dat zij de werkmanspartij niet zullenoverheerschen, maar dat zij mogen méégaan, indien zij de gehoorzame dienaars van de socialisten willen zijn. In 't Inml «Ier* vrijheid. Frankrijk is 't land der vrijheid.... dat is eene uitgemaakte zaak: vraagt het maar nan liberalen en socialisten. Een bewijs daarvan In den gemeenteraad van Parys, heeft men de afstelling gevraagd eener ge meente onderwijzeres, die 36 jaar dienst heeft. En weet ge om welke reden? Omdat ze 's zondags naar dekerk gaat. Dat is inderdaad de grootste misdaad, die men kan verdenken, en de poesjenel, die de afsteling eischte in naam der vrij heid van gedachte vond toejuichingen. De Temps vraagt heel geestig of de vrijheid van gedacht alléén voor de ge meen leraadsheeren bestaat en niet voor de onderwijzeressen 't Zijn dezelfde mannen, zegt het blad, die vroegen dat men veranderde in de schoolboeken Petit poisson deviendra grand, Pourru que I'on lui prete vie. Het. woord Dieu in een schoolboek, dat was immers onmogelijk Tot zulkcchineezeryen,tot zulke dwaas heden, besluit le Temps, wil mende re gering drijven Frnnsche journalisten. In Maart 1815 kondigde de Parysche Moniteur de onverwachte terugkomst van Napoleon van Elba af. Het eerste be richt van den Moniteur was verre van beleefd, maar naar mate de kleine Corsi- caan I'arys naderde, veranderde ook de toon in de berichten - De kannibaal heeft zijn hol verlaten. De Corsikaansche wolf is in de baai van St-Jean geland. - De tyger is te Gay aangekomen. - De ellendeling heeft den nacht te Gre noble doorgebracht. - De tiran is te Lyon aangekomen. j - De overweldiger is vijftig uren van 1 Parijs gezien. - Bonaparte nadert met groote snel- beid, maar hy zal den voet niet binnen de I muren zetten. i - Morgen zal Napoleon voor onze poor ten zijn. De keizer is te Fontainebleau aange komen. - Zijne keizerlijke majesteit Napoleon kwam gisteren, omringd door zijne trou we onderdanen, binnen Parijs. Luchtvaart. De Duitsche vereeniging voor luchtvaart zal met be hulp van een geschenk van den Keizer, ten bedrage van 50,000 mark, eenen lucht bal maken, die zoo hoog zal zijn als een huis van vier verdiepingen. Met dien reu- zenluchtbal zullen dezen winter 50 toch ten ondernomen worden, en men beweert zells tot eene hoogte van 10,000 meters te zullen stijgen Om op die hoogte nog te kunnen ademen, zal men lucht mede- ncmen. Eeuwigdurende bewe ging. Men had er reeds eeuwen lang naar gezocht. Dit vraagstuk had de hersenen van honderden geleerden gepij nigd. Eindelijk heeft men ze ontdekt, de eeuwigdurende beweging, en dit nog te Constantinopel zoo ten minste schrijven twee geachte handelaars van de Turksche hoofdstad. Ziehier wat zy aan de horlogie- makers van Turkije schrijven Horlogiemakers van onzen Staat, wij hebben e'en zelfbewegend werktuig uitge vonden, dat eene kracht heeft van twintig kilogrammen en werkt om het even langs welken kant met het plaatst, zonder nochtans bewogen te zijn nog door eene veer, noch door den stoom, noch door elektriciteit, noch door welkdanigen moteur, die het eenige beweging mede deelt. Het is de eeuwigdurende beweging, welke tot op onze dagen onvindbaar was gebleven. Ziedaar wat aan vele zoekers de oogen zal openen Overvloed van graan in de Ver eenigde Staten van Amerika. De spoorwegmaatschappijen in Dakota, Ne braska en Iowa komen materieel te kort voor het graan vervoer. Zolders en stapelhuizen zijn met graan overkropt en men gebruikt de leegstaande gehouwen der stad als stapelliuizen. Er zijn nu 10,000 waggons graan die men niet ontladen kan, want alle entre pots, van Toledo tot Buffalo, zijn gevuld. Nieuwe uitvinding voor aankondigingen. Een zekere heer Sydney Hodges heeft een toestel be dacht, waarmede hij eene groote, schitte rend verlichte letter bij nacht op de wol ken kan doen verschijnen. Hoe hij dit doet, de bijzonderheden van zijne machien verzwijgt hij, maar aan een aantal des kundigen, waarbij een genie-officier, gaf hij eene uitlegging, die volkomen voldeed. Als de uitvinding wordt toegepast, zal weldra de avondlucht - - tenzij de maan schijnt er even bont uitzien als het aankondigingsseherm van eenen schouw burg. Bij zonneschijn kan de uitvinding van den heer Hodges nog niet worden toegepast, maar daar zal spoedig wel iets op gevonden worden. Dan zullen we weldra in plaats van b'auwe luchten en witte wolken niets meer zien dan reus achtige aankondigingen van zeep of cacao tenzij alle regeeringen der aarde zich ge zamenlijk ook een toestel aanschaffen en een verbiedend Hier niet aan te plak ken op de wolken doen schijnen. Keu vrouwelijke smid. In Californie heeft een meisje van 14 jaar het beroep geleerd van smid, Ze slaat er lustig op los en verkoopt de voortbreng selen van haren arbeid ten behoeve van de oprichting eener smederijschool voor vrouwen. Wat is Europa, waar men gewoonlijk blij is als men kookscholen opricht, toch achterlijk bij het land van Columbus .Aluminium. Aluminium is het metaal der toekomst. Men maakt er evengoed een pennenhouder van als, zoo als nu blijkt, een huis. Een huis van 16 verdiepingen zal eerlang te Chicago wor den opgericht, waarvan de voor- en de achtergevel met gegoten aluminiutn-pla- ten ter dikte van een Engelschen duim zullen worden bekleed. De samenstelling is 90 0,0 en 10 0/0 koper. Rechterlijk ki*onijk. Arme deserteur Men weet dat er voor de wegloopers van het leger geeno prescriptie bestaat en die ongelukkigen wanneer zij weèr in het land komen.steeds vervolgd worden, welken ouderdom zij mogen hebben. Zekere Jan Lindekens, soldaat-plaats vervanger bij de karabiniers was in 1874 gedeserteerd. Hij wist niets van de am- nistiën van 1880 en 1890 en had dus natuurlijk de pleegvormen ter bekoming van zijne genade niet vervuld. Tot nu toe werkte hij als boerenknecht in het noorden van Frankrijk. Ongeluk kiglijk kreeg hij lust om in het vaderland terug te keeren en dadelijk werd hij voor den krijgsraad gedaagd. Deze veroordeelde hem (gezien zijn 52 jarigen ouderdom) tot twee straffen van 28 dagen militaire gevangenis in plaats van twee jaren inlijving bij eenetucht- compagnie,zooals de krijgsauditeur vroeg. Een tweeslachtig dier. Is de kat een huisdier of een wild dier Toen wij nog ter school gingen rang schikten wij minneke-poes onder de huis dieren. De vrederechter te St. Jans Mo lenbeek heeft er echter anders over beslist. De kat van eenen bakker, die 's nachts over de muren klautert, een duivenkot bezoekt, daar 2 of 3 toekomende over winnaars van internationale prijskampen vermoord,mag door den eigenaar als wild gedierte beschouwd worden. Keert zij daarna weer naar hare wo ning terug, dan wordt ze weer huisdier. Doch in het geval,waarvan hier spraak is, had de gebuur van den bakker haar den tijd niet gegeven om tot den oor spronkelijk staat terug te keeren, maar haar met den dood gestraft. De eigenaar der kat klaagde den eige naar der duiven aan, en daagde hem voor den rechter, hem beschuldigend van zon der noodzakelijkheid een huisdier gedood te hebben. De vrederechter van Molenbeek heeft echter op grond van hoogergenoemde be weegreden den duivenliefhebber vrijge sproken. Konijnen proces. Men leest in de Gazette van Brugge, onder het handteeken van Staas het volgende Zooals velen reeds weten, heeft M.Vcr- dyen, procureur des konings te Veurne. eene konijnenkweekerij, gelijk er nergens een te vinden is. Zij is op grooten voet ingericht en bevat niet minder dan 1000 van die bevallige diertjes. Er dient opge merkt te worden, dat die konijnen ofte keuntjes er geene zijn van de gewone soort, welke men in onze streek aantreft. Neen, het zijn er bekend onder den naam van de konijn Angora, prettige, lieflijke beestjes, met lang, fijn en zijachtig haar en een uitnemend schoon vel. Volgens men beweert heeft M. Verdyen eenige specimen van die konijnen, met groote kosten uit Perzië doen aan brengen Hij was voornemens eens het getal konijnen aangegroeid eene nijverheid aan te gaan die volgens zijne gedachten hem in korten tijd moet schatrijk maken. Nu. M. Verdyen wordt voor de koop handelsrechtbank van Brugge gedaagd, om tegen hem te hooren uitspreken de vernietiging van eene overeenkomst geslo ten tusschen hem en zekeren E. Ehrenfelt van Amsterdam, betrekkelijk het aanlee- ren van de aankweek dezer konijnen, het bereiden en verkoopen van het .haar, de vellen, enz. M. Verdyen had aangekondigd by middel van omzendbrieven dat er te Veurne eene konijnkweekerij bestond en dat men, mits eene zekere vergoeding, aan de belanghebbenden deze nijverheid zou aanleeren, welke jaarlijks eene tamelijke schoone winst moest opbren gen. Willende soortgelijke nijverheid begin nen, kwam M. Ehrenfelt naar Veurne, en na eenige voorloopige briefwisseling werd er eene overeenkomst gesloten, bij welke M. Verdyen zich verplichtte aan M. Ehrenfelt de konijnenenkweekerij te leeren en hem 115 konijnen te leveren, mits eene som van 6000 fr. op gesteld tijdstip te betalen. Maar voor den valdag was Mas Ver dyen betaald, omdat hy voornemens was eenen aankoop te doen van een onroerend goed, voor welke zijne beschikbare geld middelen niet toereikend waren. M. Ehrenfelt kwam naar Veurne, begon zijnen leertijd, maar zag dat de kweek van konijnen weinig kon opbrengen. De vastgestelde som was echter betaald en M Ehrenfelt vroeg voor de rechtbank de vernietiging der overeenkomst. Zaterdag heeft de koophandelsrecht bank. gelijk gevende aan M. Verdyen, zich onbevoegd verklaard en de zaak voor de burgerlijke rechtbank verzon den. Tegen dit zonniszal waarschijnlijk door M. Ehrenfelt in beroep gegaan zijn, zoodat de zaak dreigt van nog wat te slepen. Sterfgevallen. Heden zaterdag morgend is alhier, in den nog jeugdigen ouderdom van 37 ja ren, na eene kortstondige ziekelijkheid, godvruchtiglyk overleden den heer (■imtiiaf Van 1>:imme,Bestier der der Aangenomene Vrije Katholieke School der Moorselschebaan. Ten gevolge der wet van 1879, verliet de heer Van Damme, uit gewetensdwang, het officieel onderwijs. Sedert de stichting der Vrije Katholieke Scholen in onze stad stond hij aan 't hoofd der Jongensschool en was altijd het toonbeeld van den ge leerden, bekwamen, ondervindingrijken en lietdevollen onderwijzer De eerzame overledene is tevens altijd gelast geweest met de bereiding onzer katholieke jeugd lot het kiesexaam en 't is aan zijnen on verdroten iever en geduld dat velen te danken hebben dat zij in het exaam ge lukten. Het afsterven van den heer Van Damme is waar verlies voor onze Aal- stersche Katholieke Party. R. I. P. Heden zaterdag is alhier, in den ouder dom van 70 jaren, na eene langdurige ziekelijkheid, godvruchtiglijk overleden den heer Krans Ifintiwens, vader van den Eerw. Pater Evarist Bauwens, en des heeren Isidoor Bauwens, genees heer. De heer Frans Bauwens een der voornaamste veekweekers en vleeschhou- wers onzer streek, was alom op den buiten bekend. R. I. P. Wij vernemen met spijt het overlijden van den eer' heer Bruno de Tollenaero, pastoor te Welle, geboren te Eecke, den 10 Oogst 1829 en benoemd als pastoor te Welle, den 12 Maart 1888. Mijnheer de Opsteller Met genoegen heb ik in uwen Dender- bode,sedert acht dagen, het artikel en den brief gelezen over de plichten der Politie betrekkelijk het uitvoeren der reglemen ten op het reinigen der straten, enz. enz. Ziehier alweer eene der grootste nala tigheden die een agent kan begaan en die erge ongelukken na zich zou kunnen sle pen Den donderdag avond, recht over de Werf kapel, aan het in afbraak zijnde houten huis, voortijds eigendom van wij len M. Van Brougel, lag er te midden der straat ten minste 4 a 5 karren steengruis en aarde, iets wat de agent en nachtwa kers der wijk zeker toch wel hebben zien liggen, daar de agent der Zoutstraat wel het klein hoopje moortel van recht over de huizen van juffer Ringoir ontdekte. Er bestaat een politie-reglement 't welk voorschrijft dat de eigenaars verplicht zijn, bij 't vallen van den avond, eene brandende lanteern te plaatsen aan de uitdelvingen en hoopen steengruis die men den tijd niet had weg te voeren, maar zulks is hier weèr niet geschiedt, vermits ik er om tien ure des avonds ben voorbij gegaan en er hoegenaamd geen licht, nog geen vinkmaaiken, brande. Wat mag er hier weèr onder schuilen De eigenaar in kwestie is een tabak- fabrikant, nogthans de kosten van eene lanteern 's nachts te hangen zijn toch zoo doodelijk nietde petrole en olie zijn toch zoo kostelijk niet Het ware te wenschen dat alwie zich over den dienst der Politie te beklagen heeft, gebruik maakte van de eene of an dere gazet om er zijne klachten in uit te leggen, dan zou er misschien bevel gege ven worden de agenten beter te onder richten nopens hunnen dienst, want 't is lijk uwen .correspondent schrijft men trekt een burger of werkman eene politie- frak aan en hij zou in eens meer verstand der reglementen moeten hebben dan een advokaat of rechter. Tot later. Met alle achting 28 October 1892. Gij sege m Het Gemeentebestuur komt het besluit te nemen dat.in 't belang der openbare gezondheid de beir- of aal- putten der werkmanswoningen, door zijne zorgen kosteloos zullen hersteld en gecimenteerd worden. Tot bestrijding der onkosten, heeft het Gemeentebestuur de geldelijke hulp des Gouvernements inge roepen, hulp, welke voor dergelijke wer ken wordt toegezegd bij omzendbrief van den heer De Bruyn, minister van Land bouw en Openbare Werken, Op de buiten vooral wordende slechtste kareelsteenen van den oven, gebruikt tot het maken van beir-, aal of mestputten, met een woord, men zegt 't steekt zoo nauw niet. Dit is een verkeerd gedacht deze putten moeten uit de beste materialen gemaakt worden en men moet zorgen dat ze waterdicht zijn, want zijn ze het niet, de vuile vochten dringen in de grond en trekken naar den steenput die soms maar twee of drie stappen van daar verwij derd is. Het drinkwater wordt aldus besmet en is de ooraaak van besmettelijke typhuskoorts en andere ziekten, die,gelijk de statistieken het getuigen, talrijk op den buiten beslatigd worden. Het Gemeentebestuur van Gysegem en bijzonderlijk de heeren P. Mertens en Cochez halen er eer van en het voorbeeld dat zij geven dient overal nageleefd te worden. Premie aan onze geëerde inschrijvers. JAN DE LICHTE. Ongemeen is de bijval welken het on langs verschenen boekwerk I)e Groote Bende van Jan De Liciite genoten heeft. En met recht, want men mag zonder overdrijving zeggen dat dees werk de algemeene verwachting niet alleen ver vuld maar zelfs overtroffen heeft. Onder letterkundig, zedelijk en ge schiedkundig opzicht zal Jan De Lichte, bij de Vlamingen welgekomen zijn. 't Is immers geene bloote opsomming van gruwelen en wandaden, maar een boeiend en belangwekkend verhaal met leerzame zedelessen doorzaaid. Een schoon dus en nuttig boek voor huisgezinnen, prijsdeelingen, volksbib- liotheeken en leesgezelschappen. De geringe prijs van fr. 1,25, (600 bl. in-8° met schoone platen), waaraan dit boekwerk verkocht wordt, stelt hem ter beschikking van eenieder. Alwie hem zal gelezen hebben, zal zijn geld en zijnen tijd niet beklagen. ZONDAG 30 October 1892. Groote beslissing-. Om 1 3/4 ure. Alph: Van leghem, Audegem, tegen de Fr. Muylaert, Herdersem. Rotermarkt.Heden zaterdag werden 884 klonten boter ter markt gebracht, wegende te samen ongeveer 6200 kilogr. Kring de Vriendschap en Werk ma nskring. Mor gen zondag luisterrijke Avondfeest, den heeren Leden aangeboden door de heeren Meesters der Zondagschool van St. Marti- nus. Opening om 5 1/2 ure. Gordijn om 6 ure. Kinderen onder de iO jaren zullen niet aanveerd worden. Deleden- kaarten van den Werkmanskring zullen moeten vertoond worden. De leden van den kring De Vriendschap alleen mogen van de leden huns huisgezins ver gezeld zijn. Er zal een streng toezicht ge houden worden. Ingang langs de Zonnc- slraat. IJzerenweg.-Hntrigge- ling. Een koopwarentrein is gister vrijdag, omtrent de statie van Dender leeuw buiten de sporen geloopen. Niets dan stoffelijke schade. De reizigerstreinen tusschen onze stad en Brussel ondergin gen ter oorzake eene vertraging. Brand van het kunshoolfabriek tcLebbeke. Donderdag nacht is er in een deel van de fabriek-De Naeyer brand uitgeborsten. Het vuur woedt met geweld voort. Door die ramp zullen 1000 werkliè van arbeid worden beroofd. De voornaamste gebouwen van de fa briek zijn totaal afgebrand. Er blijven nog over de machine, de schouwen, een lang gebouw langs den spoorweg, het huis en het bureel. Men denkt dat het vuur is uitgeborsten ten 2 ure des morgens. Toen de eigenaars gewekt werden, ten half 3, stond alles reeds in lichtlaaie vlam. Duizend werkliè zullen zonder arbeid zijn de schaè is aanzienlijk en voor het oogenblik niet te schatten. De kunstwolfabriek hoorde toe aan de gebroeders Florimond en Valentijn De Naeyer (firma P. F. De Naeyer) het dreef een overgrooten handel. Het was daar dat uil de lompen en vod den, de wol gehaald werd, die, in Enge land vooral, andermaal wordt gebezigd. De fabriek was volgens de nieuwste be vindingen ingericht,en het geleverde werk toonde dat de eigenaars op de hoogte van den tijd waren. De gloed was hevig en werd hier te Aalst gezien. Er zijn bevelen gegeven om de tweede divisie voetvolk zoo spoedig mogelijk van de nieuwe Mauser-gewecren te voorzien. De troepen, welke deze divisie vormen, zijn de 5C, 6°, 7e en 8° linieregiminten, een bo tail Ion carabiniers en eene compagnie der genie. Gedurende de week van 16 op 22 October werden er op de staatsspoorwegen 73764 wagons voorden vervoerdienst van koopwaren gebezigd. In 1891 bedroeg dit getal gedurende de zelfde week slechts 71275. In de Violettenstraat, te Brussel, stond een koetsier met zijn rijtuig eene dame te wachten en al trappelend zijne voeten te verwarmen toen een man, die hem beweerde te kennen, een praatje aanknoopte en een borreltje met hem ging pakken. Andere personen kwamen in de her berg en deze vestigden de aandacht des koetsiers op eenige kunstjes, die zij met de kaart deden. De eerste vriend kende die kunstjes ook en hij gaf den koetsier er zelfs uitleggin gen over. Intussclien trokken de twee anderen er van door, sprongen op het rijtuig en in eenen oogwenk waren zij verdwenen. Daarop maakte de andere zich ook uit de voeten. De politie zoekt de dieven op. Treurig ongeval. Mad. M.. wo nende op den Waterlooschen steenweg te Brussel, ging dinsdag avond eenen oogen blik uit in eenen naburigen winkel iets te koopen. Het kind van niad M. bevond zich dicht bij het vuur in zijn stoeltje. Wanneer de moeder terugkeerde vond zij het wichtje met het gelaat tegen de stoof' liggen. Ganseh het hoofd en de borst waren nog slechts ééne brandwonde. Men diende het kind onmiddellijk al de noo- dige zorgen toe, doch te vergeefs. Het stierf een uur later in de ijselijkste pijnen. Hoe het water altijd naar de zee loopt. Gevonden dè zuster van den te Brussel overleden Janssens, die eene. fortuin nalaat van 200,000 fr. is gevonden nadat er bij M. Gehentau, bij welken hij inwoonde, meer dan 200 brieven waren aangekomen, van personen, die beweer den met hem in familiebetrekking te staan. De zuster, thans echtgenoote Dierckx, had de tijding door do dagbladen verno men zij woont te Gouda en is 2 millioen rijk. Zij had haar broeder in geen 24 jaar meer gezien. Een kind verdronken. De ont aarde moeder aangehouden. De droeve zaak van het kinderlijkje, vrijdag uit het kanaal van Willebroeck te Laken getrokken, is opgehelderd. Er heeft inderdaad eene misdaad plaats gehad het kind is in het water geworpen door zijne moeder, zekere Barbara V...., van Ukkel. Over omtrent twee jaren opende de plichtige eenen kruidenierswinkel in een huis dat de eigendom harer ouders was. Na do geboorte van het kind, werdt dat naar Scherpenheuvel bij eene voedster gebracht. De vader had beloofd met Bar bara V. te trouwen, doch hij verliet haar; deze hoopte echter nog altijd. Dat was nu twee jaren en half geleden en Barbara V. begon te wanhopen. Donderdag laatst ging zij naar Scher penheuvel haar kind bezoeken zij zegde aan de voedster dat zij van zin was haar kind elders te plaatsen, en bracht het mede naar Brussel. Van de Noorderstatie gingzij recht naai de Grocndreef, ging eenigen tijd langs het Kanaal van Willebroeck, en wierp einde lijk haar kind in het water. Het lijkje werd vrijdag morgend ont dekt. Zaterdag las de voedster van Scher penheuvel zulks in een dagblad en be merkte dat de beschrijving van het lijk overeenkwam met deze van het kind dat zij opgekweekt had. Daarbij ontving zij een schrijven van juffer V... dat haar kind in het water ge vallen was. Zij kreeg vermoedens en deelde die meè aan de gendarmen, die de politie van Brussel verwittigden. Maandag deed het parket een onderzoek te Ukkel. Juffer V... was naar Scherpen heuvel; toen ze terugkwam in de Noorder statie werd ze aangehouden. Zij heeft bekentenissen gedaan, erby voegende dat zij van gedacht geweest was zich ook te verdrinken maar dat zij de vlucht genomen heeft, toen zij haar kind hoorde schreien. Lafaards. Twee kloosterzusters kwamen dezer dagen rond 7 ure 's avonds door de Tasson-Snelstraat, te Brussel. Dry jonge heerkens, echte modeplaatjes, spraken haar op eene onbeschofte wijze aan. De heilige vrouwen zetleden hunnen weg voort zonder op die beleedigingen acht te slaan. Dan raapte een der schoe- liën afval van groenten op, en wierp er mede naar't hoofd van eene der nonnen. Toen konden de zusters hunne veront- weerdiging niet meer bedwingen. Dit maakte de rakkers nog vroolijker. Gelukkig kwamen er twee mannen tus schen, welke de beleedigers eene afstraf fing toedienden, die deze lang onthouden zullen. Zij namen dan de vlucht, halfdood van schrik, een hunner, liet zelfs zijnen zijden hoed achter. Wij gelooven dat die geusjes hun laag spel niet meer zullen herbeginnen. Die lafaards De politie van Schaarbeek heeft ein delijk de hand kunnen leggen op den per soon. die sedert eenige weken reeds eene zoo groote menigte valsche zilveren geld stukken verspreidde. Hij werd gevat, dank aan de oplettendheid van eenen herbergier, die een valsch half frankske ontving en zonder dat de valschmunter zulks merkte, de politie verwittigde. Reis Antwerpen-Parijs en terug. De heeren G. Slaets, L. Janssens en F. Viddeleer, leden der reizigersmaat schappij Stanley-Club lokaal Jezusstraat 60, te Antwerpen, hebbende reis te voet van Antwerpen naar Parijs aangegaan den 2 Oktober, ten 8 ure 's morgens zij zijn te Bergen aangekomen ten 9,03 ure den vierde Oktober en te Parijs den 13' ten 1 uur 's middags. Zij zijn uit Parijs vertrokken den I4e ten 9 ure 's morgens zij zijn te Bergen aankomen den 21* ten 4 1/2 ure 's namiddags en te Antwerpen ten 7 ure, 23 Oktober. Maandag avond heeft in de nabijheid van de statie Louise-Marie, te Ronse, het verminkte lijk gevonden van den genaam- den Hubo, den gekenden leider der socia listen te Ronse. De man was letterlijk door den trein vermorzeld. Uit het onderzoek door den commissaris van politie en den statie overste gedaan schijnt te blijken dat de socialistische lei der, wiens lijk men op de spoorbaan heeft gevonden, niet verongelukt is, maar zich gezel 1 moord heeft. De kerk heeft hem de godsdienstige begrafenis geweigerd. De teraardebestelling heeft 's nachts ten drie ure plaats gehad, op verzoek der familie en om alle betooging der Gentsche socia listen te vermijden. Een inwoner van Moescron werd een dezer laatste nachten uit zijnen slaap ge wekt door een geweerschot. Hij sprong recht en dacht niet anders of er had eene misdaad plaats. Hoe groot was echter zijne ontzetting toen hij ont dekte dat er brand in zijne woning was uitgeborsten. De hitte had het schot doen afgaan, gelukkig in tijds genoeg om den man ge legenheid te geven met zijne vrouw do vlucht te nemen. Een man verstikt in eenen beir- put. De genaamde H. Chevalier-Pas- lean, 34 jaar. ging maandag avond huis waarts. Hij stapte dwars over zijnen hof en daar het zeer donker was, schopte hij tegen het kleine muurtje dat den 3 of 4 meters diepen bcirput omringd. Schielijk het evenwicht verliezende,viel hij voorover in den beirput en kon zelfs niet eenen kreet slaken. Hem niet ziende naar huis komen, gin gen zijne bloedverwanten, rond één ure naar hem op zoek, langs de wegen die hi'i volgen moest. Eindelijk, rond 5 ure, zagen zij, bij de klaarte hunner lamp, oen deel van den overjas van Chevalier uitsteken boven den beir. Een geneesheer, die in allerijl gevraagd werd. kon slechts den dood beslatigem Deze moet ocgenblikkeljjk geweest zijn. Het is onze lezers bekend, hoeveel aanslagen en pogingen lot ontriggeling er reeds op den Fransehen Noorderepoorwen meestal op Belgisch grondgebied plaats hadden, en reeds meer dan eens lot on-e- vallen aanleiding gaven. Dijnsdag heeft de afdeelingoverste van Erquelines naar Thuin op zijnen inspeo

De Denderbode | 1892 | | pagina 2