NIEUWS- EN MNXONOIGINGSBLIO VAN OE STAD EN T ARRONDISSEMENT AALST. ij Donderdag 10 November 1892. 10 centiemen per nummer. 479le Jaar, N0 2722. advertentienimujs Politiek overzicht. OZPEÜtTÜNrG- Redevoering des Konings. DE DENDERBODE. ABÜiYNEMEIVrPRUS Dit blad verschijnt den Woensda» en Zaterdag van iedere week, onder dagteekening van den volgenden dag. De prijs ervan is 6 frank 's jaars fr. 3,25 voor zes maanden fr. 1,75 voor drij maanden, voorop te betaien De inschrijving eindigt met 31 December. De onkosten der kwitantiën door de Post ontvangen, zijn ten laste van den schuldenaar Men schrijft in bij C- VAN DE PUTTE-GOOSSENS, Korte-Zoutstraat, N. 31, en in alle Postkantoren des lands. Per drukregel, Gewone IS centiemen Iteklamen fr. 1,00 Vonnissen op 3= bladzijde 50 centiemen. Dikwijls te herbalen bekendmakingen hij accoord. Niet opgenomen handschriften worden niet teruggestuurd. lleeren notarissen moeten hunne inzendingen doen, uiterlijk tegen den dijnsdag en vrijdag avond. Voor de advertentiën uit vreemde landen zich uilsluitend te wenden tot de Agencie Havas, te Brussel,32, Magdalena Straat en te Parijs, 8 Beursplaats. (Paris, 8 Place de la Bourse. Cuique suum. AALST, 5 NOVEMBER 1*92 Duitschland. Bismarck's plezier! Ge moogt er van zeggen wat ge wilt, maar Bismarck is plezieriger af het be wind, dan er aan. Zijne verklaringen aan Hans Blum zijn er het ontegensprekelijk bewijs van. Dat het logiek is,zullen we niet bewee- ren zoo zegt Bismarck nu, dat noch Frankrijk, noch Rusland het zullen dur ven wagen Duitschland aan te vallenen 't was juist hij die, zoolang hij aan het bewind was, alle jaren het tegendeel zegde. 't Beste in heel het interview is, dat de oud rijkskanselier over alles heeft gespro ken, tot zelfs over den Distanzritt toe. Zoo verhaalde Bismarck bijv. dat de te rugroeping von Schlozer, Pruisisch gezant bij het Vaticaan, die onlangs heeft plaats gehad en in alle diplomatieke kringen veel opzien verwekte, in ongewoon ongege- neerden vorm is geschied. M. Schlozer, die door Bismarck een der degelijkste en verdienstelijkste diplomaten wordt ge noemd, werd zonder vermelding van re denen, eenvoudig aan de deur gezet. Hij ontving enkel een schrijven, waarin te lezen stond: - dat bij de algemeene diplo matieke wijziging, waartoe Caprivi voor nemens was,ook Pruisische gezantschaps- posten door anderen moesten worden bezet. In den loop van hot gesprek kwam men op de koloniale politiek van Duitschland, waarbij ook het Duitsch-Engelscli trac- taat betreffende Oost-Afrika en Helgoland werd aangeroerd. Bismarck verklaarde, dat hij zulk een verdrag nooit zou hebben gesloten. Zanzibar, de gewichtigste ha venplaats in Oost-Afrika, was toch reeds halfDuitsch, en zou in vijf A tien jaar wel geheel Duitsch zijn geworden. De aanwerving van Helgoland geeft geene maritieme versterking, maar ver zwakking van Duitschland in de Noord zee; want Helgoland zou nooit zoo ver sterkt kunuen worden, dat het in een oorlog niet aan eene Fransche vloot ten buit zou kunnen vallen. En daarmee zou Frankrijk een kolendepot in de Noordzee voor verdere actie winnen, hetgeen bij een onzijdig Engelsch bezit van Helgoland onmogelijk zou zijn geweest. Bismarck keurde ten strengste den Distanzritt Berlyn-Weenen af zoodus al wat de keizer heel goed vindt, is voor Bismarck zeer slecht. Franrijk. De Gaulois zegt dat in Belgie de kwestio der herziening een cri- tisch tijdperk is ingetreden en men enkel wenschen uitdrukken kan voor cene vre delievende oplossing van de moeilijkheid. Waar zullen echter de bedreigingen en w oelingen heen leiden De Porijzer pers over de herziening in België. De Siècle vindt dat de Ka mer behendig zou doen, niet tegen den stroom in te werken en het algemeen stemrecht verleenen zooniet is er waar- lyk hier en daar eene ontploffing te vree zen.De kiesbetoogingen worden gevaarlijk. De Esla feite zegt dat wanneer het al gemeen stemrecht niet komt, België voor minstens 50 jaar de prooi zal zijn van het clericalism De Petit Parisien is van meening dat België gelegen tusschen Frankrijk en Duitschland,waar hel algemeen stemrecht heerscht, het voorbeeld zyner machtige naburen moet volgen. Italië. Kiezingen in Italië. Rome, 7 oct. Zijn gekozen tot hiertoe 184 ministerieelen en 71 opposanten; er zijn 17 balloteeringen, meestendeels gun stig aan de ministerieelen. De ministers Giolitti, Brin, Finoccharo- Aprile, Bonaci en Genala zijn herkozen alsmede MM. Crispi, Zanardelli en di Ru(}jpi. MM. Cavalotti, Canzio en Santini zijn Terslagen. 8 November 1892. Mijne Heeren, De Belgische Grondwet is thans de oudste van het Vasteland. Ons dierbaar Land heeft eene lange reeks jaren vrede en vruchtbareontwikkeling er aan te dan ken meer dan eenmaal heb ik. evenals gij, de wijsheid er van openbaarlijk er kend. Maar de werken der menschen duren maar eenen tijd de instellingen moeten in overeenstemming gebracht worden met het midden dat zij beheeren en, dank aan den bereikten vooruitgang, kunnen de instellingen van vóór eene halve eeuw, hoe vrijzinnig dan ook, heden verbeterd en verjongd worden. Daarom hebt gy, in overeenkomst met Mijne Regeering. beslist, dat er reden be staat om verscheidene punten onzer staatsinrichting opnieuw te onderzoeken; en bij deze plechtige en bijzondere raadpleging, welke door onze Grondwet is voorgeschreven, heeft het huidig kie zerskorps u opgedragen eene aanzien- lyke uitbreiding te geven aan het stem recht. Andere vraagstukken van denzclf- den aard zijn daarmede verbonden, en de oplossing er van zal het hoofddoel zijn van den zittijd die heden wordt geopend. Met de herziening der Grondwet te doen afhangen van eene stemming uitge bracht door eene afzonderlijke meerder heid, hebben onze vaderen hunnen wil laten kennen dat zij geen partijdig werk mag zijn. In dien geest, Mijne Heeren, zullen u door Mijne Regeering voorstel len onderworpen worden. Ik twijfel geens zins of gij zult ze in dien zelfden geest on derzoeken. En de vaderlandsche gevoelens die uwe vergaderingen bezielen telkens als het een groot nationaal belang geldt, zijn een zekere waarborg dat de herziene Grondwet nogmaals een werk van een- draent, wijsheid en vooruitgang zal we- I zen. Gedurende dezen zittijd zal de bespreking dier vraagstukken, welke bespreking voor de toekomst des Lands van zoo hoog belang is, grootendeels de werkzaamhe den der Nationale Vertegenwoordiging innemen, cn overigens is het misschien beter aan de toekomstige afgevaardigden van het uitgebreide kiezerskorps de studie over te laten van andere nog hangende vraagstukken. Maar gij zult het u evenwel lot eere re kenen, de studie niet te onderbreken der middelen tot verbetering van den toestand der werkende klassen. Wauner Ik, bij de opening van den zit tijd van 1880, uwe aandacht daarop ves tigde, kondigde Ik eene reeks belangrijke maatregelen aan, betreffende namelijk de scheidsraden, de regeling van den arbeid van vrouwen en kinderen, de beteugeling der dronkenschap, de verbetering der werkmanswoningen, alsook de voorwaar den tot aankoop er van,de afschaffing der misbruiken die zich voordoen bij het betalen van werkloon, de uitbreiding der instellingen van voorzorg, onderstand, verzekering en pensioen. Sedert werd dat programma grooten deels uitgevoerdandere even belangrijke wetten werden gestemd, de Hoogere Arbeidsraad heeft aan de belangen van den werkenden sland de inrichting gege ven, welke reeds bestond voor Land bouw en voor Nijverheid, en men mag verzekeren dat onze wetten betreffende den arbeid niet beneden dio van andere landen staan doch vooral op dat gebied moeten dc verbeteringen van gisteren dienen tot prikkel voor de verbeteringen van morgen, en Ik vestig uwe welwillen de aandacht op de wetsontwerpen, die u zullen voorgelegd worden aangaande het werkverdrag, de vorming van beroeps- j bonden, de bescherming der kinderenen de spaarkassen en kassen van onderlin- gen bijstand. In den loop dezer laatste jaren hebben belangen van denzelfden aard gewichtige nieuwigheden doed ontstaan in gerechts- en strafzaken. Ik wys enkel op de nieuwe inrichting van den openbaren onderstand, de instelling {van «le voorwaardelijke in vrijheidstelling en veroordeeling, de be scherming der ontslagene gevangenen, de beteugeling van bedelarij en landloo- perij. Ik twijfel geenszins ofdegunstige stem ming der Wetgeving zal voortduren bij de nieuwe pogingen die op denzelfden weg zullen gedaan worden ter verbetering onzer wetten. Ik wensch dat ook weldra de Kamers zich bezig houden ine! de verdere herzie ning van het Wetboek van strafvordering van liet Burgerlijk Wetboek en mei de even dringend noodzakelijke bewerking van een Wetboek van rechtsvordering in krijgszaken. De toestand der openbare gezondheid, die een oogenblik bedreigd werd, is be vredigend. De plaatselijke overheden zullen niet vergeten dat hun eerste plicht is, de voor waarden der gezondheid te verzekeren. Het hoofdbestuur zal alles doen. wat in zijne macht is, om ze in die taak bij te staan en om onze wetten betreffende de openbare gezondheid en den geneeskundi gen dienstop de hoogte te houden van den vooruitgang der wetensehap. De Landbouw, die nog steeds erg be proefd is, werd evenwel met eenen betrekkelijk overvloedigen oogst gezegend; Mijne Regeering zal vastberaden de door haar aangevangene verbeteringen voort zetten, met name de uitbreiding van het landbouwonderwijs in al zijne vormen.de inrichting van syndicaten cn de vermeer dering der vervoerwegen. Ook nijverheid en handel werden zwaar beproefd bij de moeilijkheden, die uit eenen in alle opzichten benarden toestand j voorspruiten, zijn nog de steeds in streng- j beid toenemende bescherm ingsmaatyege- len op tolgebit-d onzen uitvoer komen belemmeren. Maar dank aan wonderen van wils kracht en werkzaamheid, zijn onze voort- brengst en ons handelsverkeer over 't al gemeen niet verminderd. In de plaats der verloren of bedreigde vertierwegen, ont- staan er allengs andere,en dit is het voor- J werp der gestadige bezorgdheid Mijner Regeering. Onze betrekkingen met de andere Staten ten blijven het kenmerk dragen van wederzijdscli vertrouwen. Herhaaldelijk hebben belangrijke inter nationale bijeenkomsten op ons grondge bied plaats gegrepen, en België heeft aan de werken van vooruitgang op hoogst eer volle wijze deelgenomen. Weldra nog zal op aanvraag der Verecnigde Staten van Amerika, Brussel de zetel zijn eener ver gadering, gelast met het onderzoek der zoo ernstige vraagstukken, die in verband zijn met de muntquaestie. De versterkingswerken aan de Maas, die thans voltrokken zijn, zullen liet Land nog beter in staat stellen om de plichten te vervullen, welke onze onzijdigheid ons oplegt en waaraan wij vast besloten zijn nooit te kort te komen. Burgerwacht en leger blijven steeds bezield met den bes.en geest. Men kan op beide rekenen om 's Lands onafhankelijk heid te verdedigen en om die inwendige orde te handhaven zonder welke de vrijheid slechts een ijdel woord is. Sedert 1830 heeft België overgroote sommen besteed ter verbetering van zijne ceconomischc inrichting de daartoe gedane uitgaven beloopen bijna zooveel als het bedrag der openbare schuld. Maar hóe groot de reeds aangevende poging ook weze, zij moot voortgezet worden op dat gebied, evenals op ieder ander, gaat men achteruit, zoo men niet vooruitgaat. Niettegenstaande belangrijke verminde ringen van lasten en de voor de schatkist schadelijke gevolgen der moeilijkheden waarin de nijverheid verkeert, blijft onze geldelijke toestand bevredigend. Mijne regeering zal er zich op toeleggen dien zoo te behouden. Onder de belangen, die ons aller be zorgdheid vergen, is er geen van hooger gewicht dan de verstandelijke ontwikke ling des Volks. Het is door eene gestadige uitbreiding van het onderwijs, door den glans van letteren en kunsten dat de mindere Staten moeten trachten eene meer aanzienlijke rol te vervullen. Het onderwijs in alle graden ontwikkelt zich. De wet van 1890 op het begeven van academische graden eischt van hen, die hoogere studiën willen doen, wezenlijke bewijzen van aanleg en heeft aan het hooger onderwijs een meer praktisch karakter gegeven. De studenten van alio faculteiten worden voortaan met de toe passingen der wetenschap bekend ge maakt. Sedert acht jaar is de bevolking dei- lagere scholen steeds aangegroeid en de evenredigheid dei- leerlingen, welke een getuigschrift van bekwaamheid erlangen in de kantonale wedstrijden, is geklom men van 27 io' GO ten honderd op het algeheel getal mededingers. Hier ook is dus een groote vooruitgang verwezenlijkt. Mijne Heeren, in het leven eener natie komen historische stonden voor, waarop de te nemen besluiten eenen beslissenden invloed kunnen uitoefenen op hare toe komst. En zulken stond beleven wij thans. Gij zult. bij het onderzoek der vraag punten. die zich hier voordoen, u bezield gevoelen met diepe liefde voor het Lan.l, met die edelmoedige inzichten,welke meer dan ooit vereischt worden door de onop houdende beweging der hedendaagsche gèdachten. Ik reken er dan ook op, dat wij nuttig en duurzaam werk zullen verrichten en dat wij aldus, met Gods hulp, meer en meer zullen bijdragen tot den voorspoed van ons geliefd Vaderland. Zijne Majesteit groet de vergadering en gaat heen onder dezelfde eerbetuigin gen als bij zijn intreden. Van ali.e kanten Leve de Koning Van morgens ten 8 u. heeft de stad Brus sel eenen uitzonderlijken aanblik. Reeds ziet men ten alle kante een groot aantal inanitësteerders, dragende allen op den hoed eene witte kaart, met het opschrift: Saffrage Universe/. Allen richten zich naar den kant van het Maison du Peuple en zingen repu- blikeinsche liederen. Ten half twaalf trekt een overgrooto stoet de stad door. Aan 't hoofd rijdt eene bakkerskar van de socialistische coöpera tief en de manilesteerders zingen Vive la république, A bas le roi de carton In den stoel worden groote opschriften gedragen, insgelijks met de woorden Suffrage Untversel. Ten 11 ure ure worden drie poorten van het Park gesloten cn alleen de poort langs de Koninklijke straal blijft open. Er staan daar talrijke politieagenten en gendarmen om de socialisten, die zich in 't Park be vinden te bewaken. Anseele, de leider der Gentsche socia listen is ten half 11 te Brussel aangeko men, vergezeld van vijftig inan. Uit Tubbcke kwamen 200 metaalbe werkers. Andere deputaties werden ver wacht uit het binnenland. Talrijke groepen werklieden doorkrui sen de stad onder het zingen der Carma- gnol en der Marseillaise. De menigte begeeft zich naar den kant der stad, waar dc koninklijke stoet voor bij moet trekken. Het Maison du Peuple is vol even als dc Place de Bavière. Al de metaal- en houtbewerkers hebben den arbeid gestaakt. De plakkaarten, waardoor het volk wordt aangezet om Leve de Koningte roepen, zijn door de inanifesteerders afgerukt. Te Laeken zijn kleine plakkaartjes op de muren geplakt, om de arbeiders tot werkstaking aan te hitsen. Die plakkaar tjes zijn door de politie afgescheurd en de plakkers aangehouden. De leden van Senaat en Kamer hebben plaats genomen op de banken der zitting zaal. Achter hen bevinden zich de dames der Senateurs en Volksvertegenwoordi gers. De tribunen zyn overkropt van volk. Al dc Senaats- en Kamerleden zijn in habiet. De ministers zijn allen aanwezig, ook M. de Merode; generaal I'ontus is in groot uniform. Ten half één neemt het bureel plaats aan «Ie groote tafel der snelschrijvers, voor den troon. M. Soupart presideert, en MM. Raemdonck en De Rouillé nemen naast lietn plaats. De voorzitter opent de zitting. Het is 12 ure 50 wanneer de Koningin, vergezeld van de gravin van Vlaanderen, hare intrede doet. Ook de prinsessen Cle mentina, Hendrika en Josephina verge zellen H. M. De hooge vorstelijke personen worden geleid naar den troon die haar, rechts van de Kamer voorbehouden is. De Koning heeft om 5 minuten vóór 1 uur het paleis verlaten, vergezeld van HH. KK. IIH. den graaf van Vlaanderen en prins Albert en van eenen talrijken en schitterenden staf. Talrijke vivals bersten los op den door- tbcht Zijner Majesteit. Men roept, van den eenen kant Leve de Koning en van den anderen kant Leve het algemeen stemrecht Ook werd er eenigzins gefloten, maar het gefluit werd door de toejuichingen verdoofd. De Koning deed ten 1 u. 5 zijne intrede in de Kaïner. Al de aanwezigen slaan recht en roepen Leve de Koning I)e radicale afgevaardigden van Brussel blijven stilzwijgend. De Koning spreekt zijne redevoeringen uit, hebbende aan zijne rechterzijde den graaf van Vlaanderen en links prins Albert. Er heerscht eene plechtige stilte in de zaal. Na dat de Koning de troonrede heeft uitgesproken en terwijl Z. M. de zaal ver laat roepen al de leden Leve de Koning I Doch de radicale afgeveerdigden Janson, Uichald en hunne collegas van Brussel en Beiden, roepenVive le suffrage uni- versel. Heel de rechter- en linkerzijde staan i-echt en beantwoorden dien roep niet een daverend Leve de Koning M. Janson roept dan.; Leve de Een dracht Op dit oogenblik wordt eene overgrooté menigte papierkens met de woorden .- Vive le suffrage univcrscl van de tri bunen door eenen toeschouwer naar be neden geworpen. Dc politie houdt onmiddellijk drie per sonen aan, die zich in de openbare tribu nen bevinden. Het zijn twee werklieden en een heer met hoogen hoed. Bij den terugkeer des Konings hadden dezelfde incidenten plaats als bij de komst van Z. M. Een socialist roept Weg met den Ko ning doch werd aangehouden. Men roept weer Levo de Koning en anderen schreeuwen Leve liet algemeen stemrecht en de kleine papierkens vlie gen rond liet hoofd Zijner Majesteit. Hoeinlihtieclie wnnorderu le ItniHHel. Zooals het werd aangekondigd, moesten maandag avond tu Brussel versehillige meetings plaats hebben, om de gemoede ren op te hitsen in vooruitzicht der ope ning van den parlementairen zittyd. Te beginnen van 1 ure was al de politie geconsigneerd, eu in hel stadhuis bevond zich eene afdeeling karabiniers.

De Denderbode | 1892 | | pagina 1