Verzekering. Sluiting der Jacht. Iwein van Aalst. Kaatsspel. Houtmerkt. Allerhande nieuws. M. J ANSON. Het gouvernemet heeft het leger en de burgerwacht opgeroepen, om de stem van het volk te verdooven. Maar toch zal het grollen (Toejuichi)igen). Het tegenwoordig parlement is verval len verklaard, maar dit belet hetzelve niet het kiezerskorps te willen binden, door het algemeen stemrecht hinderpalen voor te leggen. Dat is revolutkmnair werk. (Toejuichingen) STEM. Zeg dat aan Frère (Gelach en protestation.) M JANSON. Door het kiesrecht aan eene groep Belgen te weigeren, maakt gij talrijke voorrechten Schuimbekkend, huilend loopt M. Jan- son loopt het tooneel op en neer, hij stampt als een bezetene, en de vuist naar het publiek uitstekend, roept hij Indien gij geen hoop lafaard zijt.zult gij protesteeren (Ovatie). Lafaards, lafaards en ellendelingen zoudt gij zijn, weerdig van slaven te wor den, indien gij onverschillig bleeft (M. Jansen heeft eene traan in het oog.) Indien gij de herziening aanneemt zon der algemeen stemrecht, zal ik er van doortrekken. Uwe houding zou mijne po litieke dood zijn. Teekens can verba zing.) STEM. Dat willen wij niet M. JANSüN. Maar ik ben nog niet dood STEM. Pierrot vit co (Gelach en pro- tes taliën). M. JANSON. M. Graux en de doctri naire partij zijn gedwongen geweest de herziening aan te nemen. Zy hebben veel eerbied voor den cijns. (Een bejaarde heer onderbreekt en men lacht.) STEM. Pak hem bij zijn vel en smijt hem builen [Gelach). M. JANSON. De regeering is bang en zij zal nog banger worden. En de vrees zal haar goede maatregelen ingeven. (Toejuichingen). Laat ons geene revolutie maken, dat zou te beest zyn En op dien toon gaat fj. Janson voort, tot er eindelijk geroepen wordt dat M. Graux moet spreken. Protestation GEROEP. Hij heeft geencn tijd.Gelach. Na de meeting hebben de deelnemers eene betoogiog door de stad gehouden. Op den Berg van 't Hof jouwden zij de gen darmen en de pompiers uit. OpIiitMingeu tot oproer. Op de meeting zondag 11. door de socia listen te Brussel gehouden werd de oproer openlijk gepredikt. Wij laten hier eenige verklaringen vol gen die er gehoord werden en men oor- deele M. Dcmblon. Wij moeten het algemeen stemrecht hebben of we zullen het nemen. Te Luik is men gereed orn op te staan. Onze gevoelens zijn repuklikeinsch, maar wij zullen niets onaangenaamszeg- gen, aan den koning niet legen< Htnunde /ijne taeliiiiiclaleii (Ovatie.) Anseele. Als de burgerij ons het algemeen stemrecht niet geelt, tusschen dit en twee maanden, zeg ik Wij hebben recht tot oproer. Brussel verkeert heden in denzelfd- n toestand als Parijs den vooravond der omwenteling van 1848.Als de Brusselaars mannen zijn,clan zegepraalt «Ie ■■evolutie Donder van toejui chingen). Wij zijn de macht. Als de burgerij den oorlog wil, dan zal zij hem hebben. Wy honderd legen tien. Wie zou ons durven weerstaan Niettegenstaande de gendar men zouden wij on/e tegen- Mti-evoi*H ïi» «stukken link kon. Laat ons zweren te sterven, liever dan too te geven (De aanwezigen slaan recht en zwaaien met de hoeden.) Het ordewoord is Overwinnen of ster ven Volders. De eersten in den strijd met het woord zullen ook de eersten zi voor de bajonnetten. Wij willen den oorlog [Ovatie.) De vergaderiug stemt dees besluit De meeting van 0 November, den dag voor de opening der Constituante en de Troonrede, hernieuwt den eed van het Park van St-Gillis, zonder rust Ie strijden tot den dag dat het algemeen stemrecht zal worden ingevoerd. Verklaart dat bet volk wil dat Constituante, onder bedreiging de Natie legen haar zien op testaan.den cijns door het algetneene stemrecht vervange, dat alleen aan het volk voldoening schenkt. En beslist dat allen, werklieden, be dienden en kleine burgers, die het ste i echt willen. Dinsdag rond het Paleis der Natie en op den doortocht van den koninklijken stoet moeten gaan schreeu wen In re hel algemeen stemrecht Men ziet het de socialistische belha mels die ellendige volksbedriegers spreken onbewimpeld. Wij vragen mag dat alles zoo stratf- loos gebeuren Is de wet in den zittijd van 1890-01 door de Kamers gestemd cn door het Staatsblad afgekondigd waarbij de ophitsingen tot oproer en revolutie, zelfs al blijven zij zonder gevolgen, met gevang worden gestraft, dan eena doode letter geworden T Men laat die opruiers, die opstokers, die volksverleiders maar begaan, waarom heeft men dan die wet gestemd en afge- kondigd Zou die wet soms slechts een musschensehrik wezen To Gent wordt heden de 75e ver- jariug van de inrichting der Staatshooge- school gevierd. De minister de Burlet woont de feesten bij. De liberale studenten en de socialisten zijn nu samenspannen om eene betooging togen den minister in te richten. De ka tholieke studenten, in algemeene verga dering vereenigd, hebben daarom besloten zich bij de feesten te onthouden, en heb ben aan het ministerie de uitdrukking van hun leedwezen daarover en liunne eerbiedige hulde gezonden. l>e beroemde vaster Sueei doet aankondigen, door de nieuwsbladen dal zyn eetlustontnemend vocht te koop is. Wie weet of die edele drank, vroeg of laat, niet in de zeden dringt en als hij aan cievielen prijs wordt te koop aangeboden, zal hij menig arm huisgezin uit netelachtigen toestand helpen. Ook zullen de bittertjes aller kleur en smaak haast niet rneer troonen achter de schenkbank, want het grillig mensehdom, na zich eerst de maag te hebben bedorven om eetlust te krijgen, zal zich opnieuw de maag bederven, om den eetlust weg te nemen Iloelijzers zonder na In een der Franscho tijd schriften wordt melding gemaakt van eene nieuwe vinding op het gebied van paardenbeslag. Deze uitvinding betreft een hoefijzer, dat, zonder nagels, stevig aan den voet van het paard wordt beves tigd. De voet wordt, na alvorens gereinigd te zijn, op het ijzer geplaatst, dat vervol gens door eenige hamerslagen vast tegen den hoef wordt aangedreven, doordien eenige aan liet ijzer bevestigde punten ter lengte van 5 millimeters in het hoorn dringen. Daarna wordt het ijzer door middel der lianden, welke zich eraan bevinden, met een schroef aan den achterkant van het ijzer bevestigd, vast aan den hoef ver- boaden. Deze wijze van beslaan is boven de gewone te verkiezen, wijl de talrijke ongevallen, door vernagelen, enz. ont staan, geheel vervallen. Bovendien kan een ieder, zonder smid te zijn, het paard op deze wijze zelf van beslag voorzien, waarvoor men niet meer dan een kwartier noodig heeft. Daarbij is het ijzer zeer stevig en niet duur. In Engeland wordt deze wijze van beslaan reeds sedert vele maanden met goed ge volg toegepast. IIunil)ui*f(ei* speelgoed en «l<- «rlioksra. Het zij mij geoorloofd, - (schryft een Dnitsche brief wisselaar van de Pali-Mali- de aan dacht te vestigen op het feil, dat er in dezen tijd van het jaar een aanzienlijke voorraad Duitsch speelgoed wordt uitge voerd. Het grootste deel is in Hamburg onder het hevigst woeden der cholera en juist in de meest besmette buurten ver vaardigd. Allicht kunnen deze snuisterijen de kiem der gevreesde ziekte bevatten en haar overbrengen, daar jeugdige kinde ren doorgaans het speelgoed aan den mond brengen. Een oud spreekwoord zegt Het is niet genoeg te kakkelen men moet eiers Hel jagen, te koop stellen, rond te ven ten is verboden van 1° Na den 18° november, de grijze pa trijzen 2° Na den 3° December, alle soor ten van wil ;e vogels uitgezonderd de fe zanten, kwakkels, hazelhoenders, riet- hoenders of kwakkelkoningen, korhanen, de watervogels, alsook deze die vermeld zijn in 1 artikel O van het reglement van 14 augustus 1889 betrekkelijk de insectenvretende vogels; noch thans herin nert de minister dat, onder deze laatste, er uitzondering gemankt is voor de raai' en de postduif, in het gedeelte van het rijk aangeduid in het koninklijk besluit van 28 april 1891, waar dit besluit, tot nadere schikking, verbiedt deze twee vogels van den 1" december tot den 14" september te vernietigen, te verkoopen en te vervoeren 3" Na den januari 1893, de hazen, fe zanten, kwakkels, hazelhoenders, riet hoenders of kwakkelkoningen en kor hanen. 4° Na den 3* januari daaropvolgende, de reebokken, herten en damherten 5" Naden 18" april 1893, de watervo gels, zooals wilde eendvogels, kieviten, lappers, pluivers, enz. Het vervoeren en handeldrijven in ze kere soorten van wild, die in het land niet voortgebracht worden en die de koop lieden uit den vreemden doen komen, zijn ten alle tijde toegelaten; onder dit wild moeten gerekend worden het rendier, de witte haas van Rusland, de boschsnep, het sneeuwhoen of witte patrijs, het groote korhoen, het Sehotsche boschhoen, de roode patrijs, de patrijs van Virginia, de Amerikaansehe collin, alsook de uit- heemsche vogels voor kooien en verza melingen, zooals de fezant lady Amhertt. de vergulde en de verzilverde fezant en al de .andere vogels, die in België niet in wilden toestand leven. (Monileuv.) Onze Confrater^ Het Land van Aalst kak kelt nu reeds twee jaar over de verze kering tegen brand door de Stad en tot hiertoe heeft hij geen eitje gelegd, hola ik wil zeggen: heeft hij nog nooit uitge legd hoe en op welke wyze ons Stads bestuur er dan eens 250 duizend franks, een andermaal 200 duizend franks jaar lijks zou kunnen bij winnen. Of het nu een groote aanval of enkel een schermulselingsken is dat weten wij niet, doch in zijn nummer van Zondag 11. schryft onze Confrater: - De verzekering tegen brand zal eene som gelds genoeg opbrengen, ruim genoeg voor alle kosten, om de jaar wedden der kleine bedienden te ver- hoogen en de lasten af te slaan... In Holland zijn veel Parochiën die eene verzekering tegen brand inrichten, waarom Aalst niet Men sla d'hand aan 't werk en van de naaste jaar zul len er vruchten z.ijn. 250,000 fr. gaan jaarlijks uit Aalst naar vreemde Maat- - schappijen. 250,000...." Geen woord nog over de wijze van inrichting en handeling. Onze Confrater zegt nu niet dat er 250,000 winst kan verwezenlijkt worden: die som gaat maar jaarlijks uit de stad, zegt hij. Wij hebben inlichtingen genomen en wy hebben nu de overtuiging dat de totale som hier te Aalst als verzekeringspremiën uitbetaald de 120 duizend fr.niet te boven gaat. Van die som moeten natuurlijk de schadeloosstellingen in geval van brand, de interesten der kapitalen, de bcstuur- kosten afgerekend worden,die zeer veran- delijk zyn,en men zou dan nog 250,000 fr. kunnen winnen volgens onze Confrater Wat zouden er maatschappijen van brandverzekering ingericht worden als men met eene bruto ontvangst van 120 duizend, een 1/4 millioen winnen kan En hoe zouden de thans bestaande Maatschappijen in hunne vuisten lachen Maar het zou soms ook wel eens gebeuren dat men er zou aan toe leggen al ware de winst nog zoo groot; bij voorbeeld, had de Stad de verzekeraar- ster geweest bij de brandramp van de magazijnen der Vereenigde Spinnerij en Garentwynderijen, ze ware voor eeuwig en drij dagen geruïneerd geweest. Indien de kleine bedienden, door de verzekering, verhooging van jaarwedden verwachten en wij de stedelijke lasten willen zien afslaan, zal er lang, zeer lang to wachten vallen. In Holland, schrijft onze Confrater, zijn veel Parochiën die een verzekering tegen brand inrichten. Aangenomen Maar hoe noemt men die Parochiën, waar zijn ze gelegen Aliens, Confrater, zeg het ons wij zullen te samen 't reisje ondernemen wij zullen gaan zien en hooren.en kunnen wij de zaak klaar spinnen, de Aalstenaren zullen er ons eeuwig dankbaar over blijven. Sixtus kan ons vergezellen; zijn nieuwen hoed opzetten en zijn karabien- tje meenemen, om op 't waterwild te ja gen, Lippen kan ook méégaan.... en Wis- ius.... en Marcus.... en Macharis Allons, Confrater, zoo niet te blijven kakkelen, eiers leggen dat is de kwestie, want al dat gekakkel, gelooft ons vrij, begint aan klap tegen den vaak te gelij ken! Priesterlijke BenoemiDg. Is Pastoor benoemd te Smeerhebbe- Vloerseghem, de E. II. P. Van der Meulen onderpastoor te Meldert. De E. H. O. Van Waeyenberge, priester in het Seminarie, is coadjutor benoemd te Iddergem. Op 27 November aanst, zal het Zang- Tooneel- en Letterkundig Gezelschap 'T Land van Riem, met medewer king van jufFer Julia Verguit, opvoeren, liet geschiedkundiglyrischdrama - IWEIN VAN AALST,» door Doctor Is. Bauwens, muziek van toondichter Gustaaf Pape. Het drama speelt in 1128 het eerste bedrijf in de Ridderszaal van den Burcht van Aalst het tweede in den Kerker van het slot van Folket bij Thielt en het derde op den Buitenhof van het Kasteel van Aalst. - Orkest en Kooren (175 Uilvoer ders,) onder de leiding van M. F. L. Van den Bogaerde, Bestuurder der Konink lijke Harmonie. Nieuwe tooneelver- sieringen van M. Modeste De Met te. Kostumen van M. De Leu. Nieuwe pruiken van het huis W. Klinckenborg Prijzen der Plaatsen Voorbehou- dene genummerde plaatsen, fr. 2,50 Beneden plaatsen fr. 2,00 Balcon fr. 1,00 derde Rang 50 centiemen. Ingangkaarten zijn te bekomen ten lokale des Gezelschaps bij den heer R. Hermans, Albert-Liénartstraat, tot den Zondag der Vertooning om 3 ure namid dag. De voorbehoudene genummerde plaatsen ten zelfde lokale tot daags vóór de verlooning. Bureel 5 ure. Gordijn 5 1/2 ure stipt. N. B. De vertooning zal eindigen vóór het vertrek der laatste treinen voor Gent, Denderleeuw, Dendermonde en tusschenslatiën. Rechterlijk kronijk. Een hond op de inspectie. Belang rijke rechtspleging. Op het einde van October 1892 werd een Antwerpsche burgerwacht, M. X. voor den tuchtraad geroepen, omdat hij naar de inspectie was gekomen, vergezeld van zijnen hond, die hem overal in de rangen volgde. De betichting luidde dat hij zoo den dienst gestoord en belachelijk gemaakt had. De man werd, ondanks de pleidooi van zijne advocaat, veroordeeld tot... drie dagen gevangenis, omdat, wat eene ver zwarende omstandigheid scheen uit te maken, de hond opzettelijk afgericht scheen voor de oefening, waaraan hy had deel genomen. X., ging in verbreking en het hof ver nietigde het vonnis, omdat de voorzitter van den tuchtraad verwaarloosd had, de getuigen hunnen eed af te nemen. Hij werd dus naar andere rechters verzon den. Voor deze beweerde X. dat de citatie niet in orde en dus nietig was. Hij kreeg gelijk, maar men zond hem eene andere citatie, die ditmaal geldig was. Voorden nieuwen tuchtraad verschij nend, voorgezeten door den bijgevoegden vrederechter M. Witteveen, beweerde X. dat er prescriptie was en de raad hem dus niet meer kon veroordeelen. 't Hielp eiet, X kreeg ditmaal 20 frank boete. Verre van zijne rechters te vervloeken, bedankte hij hen, omdat zij zoo genadig waren, doch ging niettemin opnieuw in verbreking. Ditmaal heeft het hof de veroordeeling voor goed vernietigd, omdat er prescriptie is. Hoe een onnoozele hond gedurende meer dan een jaar het gerecht, tot zelfs het bootste hof last kan aandoen Nu. X. is vry, maar hij zal weten aan wat prijs. Premie aan onze geëerde in sell rij vors. JAN DE LICHTE. Ongemeen is de bijval welken het on langs verschenen boekwerk De Groote Bende van Jan De Lichte genoten heelt. En met recht, want men mag zonder overdrijving zeggen dat dees werk de algemeene verwachting niet alleen ver vuld maar zells overtrofFen heeft. Onder letterkundig, zedelijk en ge schiedkundig opzicht zal Jan De Lichte, bij de Vlamingen welgekomen zijn. 't Is immers geene bloote opsomming van gruwelen en wandaden, maar een boeiend en belangwekkend verhaal met leerzame zedelessen doorzaaid. Een schoon dus en nuttig boek voor huisgezinnen, prijsdeelingen, volksbib- liotheeken en leesgezelschappen. De geringe prijs van fr. 1,25, (600 bl. in-8° met schoone platen), waaraan dit boekwerk verkocht wordt, stelt hem ter beschikking van eenieder. Alwie hem zal gelezen hebben, zal zijn geld en zijnen tijd niet beklagen. ZONDAG 13 November 1892. om 9 ure GROOTE KAMPSTRIJD 200 FR. PRIJZEN. Tusschen de partijen van Tollembeek, Braine-le-Comte, Aalst en eeue partij samengesteld uit vijf hoofdmans van de omliggende parochiën. Botermarkt.Heden zaterdag werden 738 klonten boter ter markt gebracht, wegende te sainen ongeveer 5950 kilogr. Jnarmerkt van St. Mar tinne. Onze jaarmerkt heeft gister ondanks het vrijdag was, tamelijk veel volk naar onze stad gelokt. Onze peerden- merkt was weinig belangrijk, een 25tal peerden en 3 veulen en dat was alles. De hoornveemarkt integendeel was heel belangrijk. 300 Koeien, veerzen en multc-ns waren te koop gesteld. De ver handeling was nog al levendig ondanks de schaarschheid van het voeder. Wanneer den 11 november, in 1887 op eenen vrijdag viel, werd onze Jaarmerkt daags daarna, des zaterdags, gehouden, en dit gebeurde vroeger nog wel eens aldus. Wij begrijpen waarlyk niet waarom men dees jaar met dit oud gebruik heeft afge broken. Volgens ons zyn er twee middels om onze jaarmerkt van november te doen herleven, 't is van ze altijd op eenen zater dag, ofwel, van peerden en veemarkt op 't zelfde plein te houden, de eene maal op 't Esplanadeplein, de andere maal op de Houtmerkt, en dan alles wat opdien dag en op dit plein te koop wordt gesteld vrij van plaatsgeld te laten. De premiën voor het hoornvee uitge loofd zijn aan de volgende personen toege wezen a. 1" 25 fr. voor het grootste getal groot en klein vee ter merkt gebracht aan Frans Van Hauwe, koopman te Berlaere. 2° 20 fr. aan Frans Raes, koopman te Oultre. 3° 10 fr.aan Joannes Goddyns, koopman te Appels. 1° 10 fr. aan De Graeve, koopman te Denderhautem. 25 fr. voor het grootste kalfbeesten aan De Bakker-Boulinck, koopman teHeldergem. c. 20 fr. voor de schoonste kalfvaars (2 tot 4 tanden) aan De Bakker-Bontinck, voornoemd; 10 fr. aan De Corte, koop man te Vlierzele. 25 fr. voor 't grootste getal klein vee of ossen aan De Vriese, koopman te Uytbergen. 25 fr. aan Frans Van Hove, voor noemd, voor het grootste getal klein vee gedurende drie maanden, wekelijks ter merkt gebracht te hebben. Waartoe dient het?*tls waar, waartoe dient het duurder ge neesmiddelen te koopen aangezien men met enkele doos Walthery Pastillen van een frank, verzekerd is de hoest te genezen hoe verouderd en hoe pijnelijk hij ook wezen moge. Depot te Aalst bij de apothekers De Waele, Kerkstraat en Ghysselinck, Molen- staat en overal in alle goede apotheken. Herdersem. Morgen Zondag 13 dezer maand zal in de parochiale kerk van Herdersem, het H Sacrament des Doopsels toegediend worden aan juffer Kausi, voortkoinstig uit den Hoogen Congo. De E. H. De Feyter, Pastoor van Herdersem en Dame de Kerchove van 't kasteel te Gijsegem zullen als Peter en Meter optreden. Juffer Kausi is de beschermelinge van Dame de Kerchove. Deze plechtigheid zal plaats hebben tus schen Vespers en Lof. Advokalen. Sedert de maand Juli hebben 58 nieuwe advokaten voor den voorzitter der eerste kamer van het beroepshof van Brussel den eed afgelegd. En nog immer komen er zich nieuwe aanbieden. Gaat dit zoo voort, dan zal de Brussel- sche balie binnen twee of drie jaar de in schrijving van haren duizendsten ambte naar mogen vieren. Een ware overvloedskrisis. De socialist Schenk. De persoon die Dijnsdag laatstleden een pak kleine papierkens naar den koning wierp, heeft in zijne eerste ondervraging verklaard, dat het zijn inzicht niet was, den koning te beleedigen, zelfs van hem niet te treffen. Hij had het pak onder zijnen overfrak verborgen en tegen zijne verwachting vloog het niet uiteen het was te stijf in elkander gewrongen. Wat er van zij, Schenk zal vervolgd worden voor beleediging van den koning. Donderdag avond zijn de gendarmerie, de politie en de pompiers van Brussel andermaal geconsigneerd geweest. Soldaten-socialisten. Een offi cier van het Brusselsche garnizoen ont moette Woensdag eenige milicianen, die van de jaarlijksche revue terugkeerden. Zij zongen de Marseillaise. Do officier riep een hnnner uit de rij, deed hem méégaan en ondervroeg hem in wacht, welke ter gelegenheid der gezegde revue in het stadhuis is ingericht. Zijne kameraden wachtten hem in een naburig herbergsken. Toen de ofllcier na de ondervraging daar weèr voorbij kwam, werd hij door een luid gefluit en gejouw begroet. Allen zijn gekend. De Pays Walton meldt dat sedert eenigen tijd, een rondreizende Vlaamsche troep het Passiespel vertoont voor de mijnwerkersbevolking van Charleroi, het Centrum en aldaar den grootsten bijval geniet. Dagelijks, zegt het blad, is er toeloop van toeschouwers, onder welke men, naast min of meer vurige kristenen, hardnekkige liberalen, hevige socialisten, overtuigde vrijdenkers, mannen en vrou wen van de verschillendste standen en denkwijzen aantreft. De vertooningen worden onder een eer biedig stilzwijgen gegeven en maken diepen indruk op de aanwezigen. Men hoort zuchten en ziet tranen vloeien. Geen onbetamelijk woord komt de tooneelen sturen dit zou ook door het publiek niet geduld worden. Er komt te Luik eenig licht in zaak van den diefstal der 150,000 fr. uit eenen vervoerwagen van den spoorweg. De dief is namelijk een man, die met der gelijk werk den kost verdient hy wordt namelijk reeds vervolgd voor diefstallen van 500,000 en zelfs van 1,500,000 fr. Het is de Engelsche politie, die hem op zijn portret herkend heeft. Congres van duiuenliefhebbers. Naar gemeld wordt door het week blad De Reisduif, zal te Gent een groot duivenliefhebbersfeest ingericht worden. Dit feest, waarvan het initiatiefis ge nomen door de beschermmaatschappij van Vlaanderen, zal bestaan uit een groote tentoonstelling van reisduiven, materieel cn allerhande benoodigdheden, welke met de duivenliefhebberij in verband staan. De tentoonstelling zal aanvangen den 3 december, om den 5 december te sluiten en heeft plaats in het Grand Hotel, hoek der Vlaanderenstraat en Kuiperskaai. Op zondag. 4 december, zullen de voornaamste liefhebbers van het land in congres bijeenkomen, om over de inrichting der prijskampen te spreken en middelen te beramen, ten einde eenige misbruiken welke in de liefhebberij be staan, te wee ren. Eindelijk, zooals op alle feesten, zal dit feest ook gesloten worden met een groot banket. Sequah overleden. De vermaar de Sequah die verleden jaar in België olie verkocht tegen het rumathism, is te Lon den, na eene kortstondige ziekte overle den. Zijn broeder stierf weinige dagen voor hem. Fit WK RIJK. Ontploffing van eenedyna- uiietbom. Dijnsdag morgend werd te Parijs eene bom gevonden aan de deur van het ge bouw der mijnmaatschappij van Car- maux. Men bracht ze voorzichtig naar een politiebureel. Daar ontplofte zij eens klaps. De uitwerksels der ontploffing zijn verscnrikkelijk. De vloeren in het politie bureel zijn ingezakt, de muren geborsten en al de vensterruiten gesprongen in een omtrek van 50 meters. Verscheidene menschen kwamen om. De pompiers zijn onmiddelijk ter plaats gesneld en hebben de reddingswerken begonnen, doch het was moeilijk de slachtoffers te vinden, die onder de puinen begraven lagen, De slag der ontploffing was zoo hevig dat stukken schedel en vleesch tot op den overkant der binnenplaats gesprongen zijn. De slachtoffers zijn afschuwelijk ver minkt. M. Pousset, geheimschrijver van den politiekommissaris, werd op den slag gedood al zijne kleèren waren hem van het lijf gescheurd van zyn hoofd blijft or niets meer over. Aan de ingangdeur lag het lijk van een agent, met- eene gapende wonde in den buik, waaruit de ingewanden ontsnapten. In den hoek zag tnen het lijk van een brigadieronder eenen bank dat van den portier van het huis der maatschappij Oarmaux insgelijks onthoofd, Het lichaam van den geheimschrijver des kommissaris is geheel en gansch onkennelijk. Het hoofd is af, de billen zijn gebroken, de beenen zijn vermorzeld en de ingewanden zijn uit het lijf wegge rukt. Een brigadier der politie is gevallen in zijne haast om ter plaatse tc komen en is korten tijd later overleden, aan de gevol gen van zijnen val. Er zijn vijf dooden. De bestierder van den scheiwinkel meent dat de bom ontploft is door het omkeeren van het tuig. Baron Reille, bestuurder der mijnmaat schappij van Carmaux, had talrijke dreigbrieven ontvangen. In de kamer heeft de minister Loubet verklaard dat de overheid met de meeste strengheid de daders dier barbaarscheden zal straffen, indien zij gevonden worden. Ziehier het volledig verhaal van het gebeurde Dijnsdag morgend, een kwart na elf ure, werd de portier van het huis n°ll, Avenue de l'Opéra, M. Simon Garnier, verwittigd, dat een tamelijk groot pak rechts in den entresol was neer gelegd, nabij den ingang van de bureelen der mijnmaatschappij van Carmaux. De bureeljongen van [de maatschappy, Garin, had het pak zien liggen en hy ver- tigdejden portier. Deze kwam zien en vond inderdaad een groo rond pak, dat in een dagblad gewikkeld en met een koord je toegebonden was. Garnier, een oud sol daat, sneed het koordje door en deed het dagblad open. Hij bemerkte alsdan eenen ketel in geut- ijzer die 't onderste boven lag, 't is te zeggen dat het deksel op den groud lag. Met veel voorzorg nam hij den ketel op, hij woog omtrent vyf a zes kilos,en bracht hem in de rue d' Argenleuil, waar het huis insgelijks eenen uitgang heeft, ter wijl Garin de politie ging halen. Intusschen onderzocht Garnier den ketel. Hij bemerkte dat het deksel gesloten was bij middel van smalle ijzeren banden. Onder het deksel zag hij een wit poeier liggen Vreezende dat het dynamiet kon zijn en het wellicht zou ontploffen met erop te trappen, vroeg hij aan zijne vrouw een servet, waar hij den ketel inwikkelde. Intusschen kwam de politie ter plaats zij nam het voorwerp in de servet meê en ging, vergezeld van Garin, naar het poli- tiekommissariaat van het Palais Royal, Rue des Bons Enfants. Wat is er nu in het politiebureel ge beurd, na dat de bom er was binnen gebracht. Men zal het nooit juist weten, want geen enkele ooggetuige heeft het overleefd. Nauwelijks waren er eenige seconden verloopen nadat de agent Réaux en M. Garin het kommissariaat waren binnen getreden, toen eene verschrikkelijke ontploffing plaats had,kort als een kanon slag. maar honderdmaal heviger. Men hoorde het gerinkel van vensterruiten en zag eene dichte wolk stof en rook opstij gen, die voor eenige oogenblikken alles verborg. Het was dan 20 miniuten voor 12 ure. Woensdag avond heeft de politie een man aangehouden, dien men in den mor gend van de ontploffing nabij n. 11 van de Avenue de l'Opéra gezien heeft, 't Is zekere Victor Rabe, 24 jaar oud, geboren te Leipzig en die over drie maanden uit Londen is gekomen. Hij zal geconfron teerd worden met de meid van Mad Pa- rent die den kerel gezien heeft. De begrafenis der slachtoffers heeft donderdag plaats gehad. M. Loubet heeft de families der slachtoffers bezocht. De aangehoudene Rabé schynt in be trekking te staan met een jong Duitscher die den dag voor de ontploffing in de bu reelen der maatschappy van Carmaux gezien werd. De anarchisten gaan voort met het zenden van dreigbrieven. M. de baron Redle heeft er nog verscheidene ontvan gen. Hij heeft ze aanstonds aan den on- derzoeksrechter overhandigd.

De Denderbode | 1892 | | pagina 2