NIEUWS- EN AANKONDIGINGSBLAD VAN DE STAD EN T ARRONDISSEMENT AALST. Dondeidag 17 November 1892. 10 centiemen per nummer. 47s,e Jaar, N° 2724. Politiek overzicht. DE KLUIZENAAR Het socialism beoordeeld door John Burns. Antwoord op de troonrede Een en ander. DE DENDE AHONIVEMEIVTPRIJS Dit blad verschijnt den Woensdag en Zaterdag van iedere week onder dagteekemng van den volgenden dag. - De prijs ervan is 6 Irank 's jaars fr. 3,25 voor zes maanden fr. 1,75 voor drij maanden, voorop te betalen De inschrijving eindigt met 31 December. De onkosten der kwitantiën door de Post ontvangen, zijn ten laste van den schuldenaar Men schrijft in bij c. VAK DE PÜTTE-GOOSSENS, Korte-Zoutstraat N. 31, en in alle Postkantoren des lands. Guique suum. A DVERTENTIEN Pit IJ S Per drukregel, Gewone 15 centiemen Reklamen fr. 1,00 Vonnissen op 3' bladzijde 50 centiemen. Dikwijls te herhalen bekendmakingen hij accoord. Niet opgenomen handschriften worden niet teruggestuurd. lleeren notarissen moeten hunne inzendingen doen, uiterlijk tegen den dijnsdag en vrijdag avond. Voor de advertentiën uit vreemde landen zich uitsluitend te wenden lot de Agencie llavas, te Brussel,32, Magdalena Straat en te Parijs, 8 Beursplaals. (Puris, 8 Place de la Bourse. AALST, 18 NOVEMBER 1802 Frankrijk. Gebeurtenissen in Da- homey. Sprekende van de berichten omtrent het fusilleeren, op last van gene raal Dodds, van drie Duilschers en een Belg, die zich onder de krijgsgevangen gemaakte Dahomeyers bevonden, zegt de Temps dat aan liet ministerie van marine verklaard wórdt, dat geen enkele depeche van den generaal van deze feiten melding maakt. Het Duilsch gezantschap alhier richtte aan zijne regeering een verslag over deze zaak; de keizerlijke regeering zal geener lei stappen doen, alvorens de identiteit der gefusilleerde personen is vastgesteld. Voor ons zou het wei eens aardig zijn om te weten wat voor een soort van Belg en of liet eigenlijk wel een Belg is, dien men doodgeschoten heeft. Het ministerie-Loubet bedreigd. Het Fransche ministerie is fel bedreigd en waarschijnlijk zal de week niet afloopen zonder dat het geheel of ten deele ver dwenen zij. 't Is de Panama-zaak, die de bom moet doen springen. De meeste ministers, alsmeèM. Carnot, zijn tegen de vervolgingen, in te spannen tegen MM.de Lessèps en consoorten; MM. Bourgeois, Ricard en Viette houden daar entegen ten zeerste aan de vervolgingen, men zegt zelf dat zij voornemens zijn hun ontslag in te dienen, wanneer hunne collegas in de Kamer de niet-vervolging voorstellen. Een tweede punt, dat verdeeldheid verwekken kan is de wet op de drukpers, die deze week móet voor de Kamer komen. M. Loubet heeft reden om ongerust te zijn. Duitschland. Socialistisch con gres te Berlijn. De partijdag der Duitsche sociaal-democraten is maandag avond ten haifacht in de met roode vlag gen en draperieën behangen Concordia- zalen onder een sterken toeloop van be langstellenden geopend, met eene aan spraak van liet iid van den Rijksdag Singer. Als voorzitters werden eenparig geko zen Singer, uit Berlijn, en de redacteur Gottlieb, uit Bremen. Daarna werd de de orde van den dag vastgesteld. Ongeveer 500 afgeveerdigden uit alle deelen waren aanwezig, daartusschen de Münchenor afgeveerdigde von Vollmar, leider derStaats-socialisten. Van de buitenlanders is tot hiertoe alleen nog de Nederlander Van der Cool aanwezig. In zijne openingsrede herinnerde Singer dat voor 25 jaren de eerste socialistendag to Berlijn werd bijgewoond door 20 afge veerdigden, vertegenwoordigende 3,102 leden met eene partijkas van 1,502 mark. Thans bevat deze kas ongeveer een kwart millioen. Hij eindigde met liet gebruike lijke Leve op de internationale sociaal democratie en op het proletariaat in alle landen. Engeland. Groole belooging in Trafalgar-Square. Zondag heeft men te Londen den - blocdigen zondag - her dacht, den oproer van 1887, ten gevolge waarvan de meetings in Trafalgar- Square werden opgeschorst. De arbeidersgroepen, radicale en socia listische vereenigingen hadden eene be tooging ingericht, om aan de werkeloozen een blijk van deelneming te geven cn de heropening der Square voor 't houden van meetings te vieren. In Scotland Yard was eene volledige ambulancie ingericht, met het oog op mo gelijke gebeurtenissen Rond 3 ure begon het er levendig uit te zien in Trafelgar-Square. De politie liet alleen aan redenaars toe te klimmen op het poeterstaal van Nelson's monu ment, dat tot spreekgestoelte dient. De socialisten zyn in stoet aangekomen meisjes droegen roode vlaggen en de mu ziek speelde de Marseillaise. Van alle kanten kwamen nu achter eenvolgende optochten met muziek en schaarden zich rond de tribunen. Men schat dat er 80,000 manifesteer- ders waren. De orde in die menigte was, zooals altijd in Engeland, bewonderens- weerdig. Rond half 5 liep de meeting af. De redenaar die het meest bijval be haalde, was John Burns. VAM LORETTO. Historisch verhaal uit den lijd der ovenceldigiging van de Kerkelijke Staten in 1860. (17* Vervolg.) Vot dankbaarheid vloog Alfohso zijnen vader om den hals, en Aldobrandino zag met innige Helde op den schoonen jongeling nctr, met weemoed beden kende wat er van bem geworden zou zijn, indien de invloed ecner christelijke moeder hem niet behoed had voor het volgen van het voorbeeld zijns vaders. Vreczende dat zijn vader misschien van gedacht zou veranderen, verhaastte Alfonso het vertrek. Hij stelde voor te pcerde te reizen, ten einde zonder zich te zeer te v ermoeien, toch veel te kunnen zien, en onder weg verscheidene andere plaatsen te bezoeken. Den volgenden dag vertrokken vaderen zoon,onder eene scboone stralende Meizon. Ja, dat ia eene omstandigheid die mij altijd' een raadsel is gebleven, sprak Aldobrandino op den weg van Foligno met zijnen jeugdigen reisgezel rijdend. Italië. De troonrede. De bal loteeringen, die verleden zondag plaats hadden, zjjn meest allen afgeloopen ten voordeele der regeering, die aldus over eene ontzaggelijke meerderheid beschikt. De officieuse dagbladen melden dat de minister-president de hoofdtrekken van de troonrede aan de goedkeuring des konings zal onderwerpen. De troonrede zal vooral handelen over de buitenlandsche politiek, eene gewich tige verklaring behelzen betreffende liet drievoudig verbond, en ten aanzien der betrekkingen met Frankrijk zich bepalen tot eene toespelüng. Een der paters van het collegie heeft mij meer maals bijzonderheden van de moord op graaf Rossi verhaald, antwoordde Aironso. - Hij kende per soonlijk iemand die erbij was tegenwoordig geweest. Ik was in November 1848 buitenlands, hernam Aldobrandino maar ik weet zeer juist hoe het ge gaan is, uil ofliciêele bescheiden. Documenten 1 vroeg Alfonso. Toch niet liet proces-verbaal der pauzelijke geudarmerie Neen... ja. stamelde de carbonara verlegen, die zich bijna verpraat had. Vertel mij dat eens. vader. Misschien hoor ik nu iets van andere zijde. Welnu, ge weel zeker niet dat de drie carbonari, die tot den aanslag waren aangewezen, te Frascati eerst geoefend werden, in bun bedrijf Men leidde ze eene geheime grot binnen, waarin drie Hjken lagen. Alsof het een looneelspe! ware geweest, werd lino door eenen onbekenden gemaskerden man uiteenge daan hoe zij moesten treffen, om snel en zeker (c dooden. i Ziehier, zeide hij, t waar de slagader ligt. En hjj deed hun de proeve tot moord voor op de lijken. De eerste deed het met verschrikkelijke behen digheid na de geheimzinnige leermeester bebofle hem grootdijks. Met den tweeden ging het even goed. De derde trof slecht, met bevende hand zijn meester haalde verachtelijk de schouders op. i Als graaf Rossi morgen de trappen van het Kamcrgchouw opgaat, zeide hij, zult gij hem op den schouder likken. Ilij I John Burns, parlementslid voor Bat- tersea, leider der Engelsche socialisten, werd door Jules Huret van den Figaro geinteryieuwd over de sociale kwestie en wat hij zegde verdient wel in aandacht gehouden te worden. John Burns, die met wijlen cardinaal Manning aan t hoofd slond der groote londener werk staking is de eerste de beste niet... wat hij zegt getuigt dit ten volle. Volgens hem moet noodlottig het oogenblik komen dat het kapitaal, wan neer het geen concessies meer zal kunnen doen, door het proletariaat zal worden verslonden. Vroeg of laat, volgens John Burns moet het gebeuren. Wanneer Wij, Engelschen, sprak hij, zyn zoo haastig niet ais op liet vaste land. Wij bevredigen ons met de zaken te laten vooruitgaan, langzaam, maar zeker. Ja, hier loopt men niet hard eer dat wij bouwen, leggen wij goede, sterke, breede grondvesten, en dan eerst beginnen we aan bouwen te denken... In Frankrijk denkt men maar op afbreken en dan zet ten ze gauw, gauw een huis, zonder zich te bekommeren of het sterk is. Wij willen langzaam hervormingen bekomen al wat wij krijgen is goed om te bewaren. - Ik, voor mijn deel, heb twecoogen, eene gericht naar den grond, op zoek naar practische dingen de andere hemelwaarts gericht, naar het ideaal. Welnu, mijn twee oogen hebben beiden evenveel werk. Ik herken dat het socialism als theorie heeft gedaan en dat het uur is gekomen om op te bouwen... Om af te breken vroeg Huret. Of zijt ge geen aanhanger van de revolutie O, neen, in 't geheel niet en ik ben daarover totaal in oneenigheid met mijne vrienden, de Fransche en Duitsche socia listen. Alle kleine hervormingen, die wij vragen cn die wij aannemen, leiden ons er toe belangrijkere te vragenals ik eene ladder bestijg, trap ik sport voor sport als ik er tien in eens wil bestijgen breek ik den hals en dat is mijn doei niet. t Is heel schoon jaren lang te roepen we gaan de burgerij omverwerpen, maar mot dat geroep ligt ze er niet. Maar hoe hoopt ge dan uw doel te bereiken vroeg Huret. John Burns stond op; haalde eenige boeken uit zijne bibliotheek, legde die open voor bem op tafel en sprak dan op ernstigen toon Het verschil tusschen de Engelsche socialisten en die van het vasteland be staat hier in dat wij bewijzen kunnen geven van ons bestaan. In deze boeken zult ge kunnen lezen dat do Trades Unions geen nesten van reactie zyn, zooals de vaderlandsche zal natuurlijk omkijken de slagader komt daardoor binnen uvt bereik één sloot, en alles is klaar, i Zoo geschiedde het ook den 13 November 1850 viel de patizeljjkc minister, door eene dolksteek in den hals getroffen, op de trappen van hel Kamergebouw. Stradella had de vreeselijke steek niet gegeven. Vol afschuw had hij het misdrijf aangezien, was daarna Hoornen ontvlucht, en sedert dien tijd heeft niemand hem ooit teruggezien. Stradella, Stradella hernam Alfonso peinzend Hij had dien naam nog gehoord, doch kou zich niet herinneren waar en wanneer. Des avonds kwamen de heide reizigers te Foligno n cn deden eene wandeling door de stad. Daarn# gingen zij eenen restaurant binnen en bestelden er flench wijn. Hebt gij den Pans gezien, mijnheer vroeg de eerd vriendelijk. Den Paus antwoordde Aldobrandino. Ik kom liet van Roomen, mijn vriend. Maar, mijnheer, de Paus is hier, te Foligno ge weest. Hier 1 vroeg Alfonso opspringende. Ja zeker, over zoo eene halve uur. i Dat hebben wjj niet getroffen, vader. Terwijl wij naar den Paus willen gaan, gaat hij ons voorbij, i Welnu, mijn jongen, *0 zullen het anders doen; wij kunnen hem volgen, indien ge wilt. Oh, zeer geerneik brand van verlangen om socialisten ons uilschelden't is altijd het zelfde. In Frankrijk mispryst men alles wat niet onmiddellijk iets omverwerpt of wat niet den schijn heeft revolutionnair te zijn maar nu moet men toch beken nen dat de Tirades Unions de peerden zijn die trekken naar het socialism. Over twee jaar, op het Congres van Liverpool, waren anderhalf millioen tra- des-unionisten vertegenwoordigd. Er moest worden gestemd over de bij treding der T'radcs Unions tot het volledig col lectivistisch program. Er waren toen 53 stemmers voor ons en 263 tegen, verstaat me wel, 263 die wilden dat het trades- unionism geen socialism zou worden. Welnu, dees jaar, te Glasgow waren er maar 153 opposanten en wij badden reeds 128 aanhangers. Toekomenden keer heb ben wij de meerderheid 1,500,000 arbei ders zullen in geweten het socialism aan klevenons socialism wel te verstaan Ziedaar wat het is, goed te weten inrich- John Burns heeft dus betrouwen in den eindzegepraal zijner zaak... Wij zouden veel af te dingen hebben op de wensche- lijkheid van het feit dat de Tra des Uni ons tot het socialism overgingen maar dees artikel is geen weerlegging, 't is enkel eene aanhaling van de woorden des Engelschen leiders. Weet ge wat deze denkt over de arbei ders van liet vasteland... hij verstaat daardoor natuurlijk de socialisten. Wat praatziek, te veel woordenrijk maar niet praktisch, zonder geest van in richting Neen, inrichten kunnen ze niet ziedaar hun ongeluk. Spreker is in 't geheel niet van gedacht dat in Engeland eene verandering van Slaatsregiem de gedroomde economische '•erandering moet voorafgaan. De Staatsvorm, zegde hy, heeft niets te zien met den vooruitgang der gedach ten van gelijkheid. In Frankrijk, daar is de gelijkheid meer ingebeeld dan werke lijk, ofschoon ge de republiek hebt. In Engeland een monarchiek land, heeft men daarentegen natuurlijk liet gedacht van gelijkheid. Is het geen schande, in een vrij land, M. Carnot een jonpske te zien omhelzen, die in Rus is verkleed en daar bij zeggen Ik omhels Rusland I Zoo be lachelijk zou een koning niet zijn. Het ontwerp van adres, in antwoord, op de troonrede, door de kommissie der Kamer opgesteld, zegt onder andere, sprekende over de herziening België heeft geene onderneming van afbraak aangegaan het is van zin een werk van bevestiging tc voltrekken, be stemd om aan de instellingen eenen bree- deren grondslag te geven. Het kongres van 1830 had, op bewonderenswaardige wijze, de breedste vrijheden weten over een te brengen met de doelmatigste waar borgen van orde en de koning herinnert terecht aan de weldaden welke wij hem verschuldigd zijn.Doch uit de vooroilgang welke de Grondwet heeft gezaaid zijn nieuwe verlangens en nood wend iglieden gesproten, welke zij voorzien had en waarin het land ons, op bijzondere wijze, den last heeft opgedragen Ie voorzien. Alzoo, alhoewel besloten zijnde slechts met eeno eerbiedige hand eenige der bepa lingen onzer Grondwet aan te raken, is de Kamer, evenals Uwe Majesteit, van gevoelen dat het nuttig is, op breede schaal, een grooter getal burgers te laten deelnemen aan het beheer der openbare zaken. Om deze vaderlandsche taak te volbrengen zal zij zich laten leiden door de gedachte zelve van het Kongres en zal zy de voorstellen, welke het gouverne ment haar zal onderwerpen, onderzoeken met den vaslen wil de Grondwet te ont wikkelen zonder ze te doen wankelen en voor deze hervorming de bijtreding te verwerven van al de mannen die door drongen zyn van de gevoelens van wys- heid en voorzichtigheid welke de natie bezielen. Ton slotte zegt het adres Sire. tot hiertoe is de lotbestemming van het inonarchieke en grondwettelijke Belgie voorspoedig geweest. Om ze stevi ger te maken, op den oogenblik dat vraagstukken van eersten rang eene op lossing cischen, verwacht het land van de wetgeving hervormingen welke, eeno juiste rekening houdende van de groote openbare belangen en het land voor waag stukken bewarende, doordrongen zyn van eenen geest van stevigheid en vooruit gang. Do Kamer begrijpt dc grootheid dezer zending zij zal pogen, onder Gods bescherming en in overeenkomst met de regeering, ze tot goed einde te brengen. Zjjne Heiligheid tc zien. Moeten de heeren niet logecren 1 vroeg dc eerd. Neen. Zeg ons in welke richting de Paus gegaan Hoeveel rijn wij schuldig 1 Hereken maar alsof ij gelogeerd hadden. De Paus is naar Spoleto gereden, antwoordde weerd vriendelijk, terwijl Aldobrandino inet hem afrekende, en Alfonso toezag dat dc beide peerden goed gezadeld werden. Gij zult Zijne Heiligheid niet meer kunnen inha len voordenaasle halte, mijnheer. Waar is die naaste halte i Op zoo acht mijlen afstands, aan hel huis van Ragione, den ouden postmeesier. De peerden werden voorgebracht, en de beide rui ters vertrokken in flinken draf. Allouso was vol blijd schap, dat hij nu weldra den zegen van Christus' Plaatsbekleder zou ontvangen, cn Aldobrandino was verhengd over het genoegen dat bij zijnen zoon aandeed, wiens neerslachtigheid nu geheel voor bij was. In het huis van Ragione iag de kluizenaar van Lo- rello, door Marchcsi's dolk geiroffi n. op den vloer der kamer die aan de carbonari tot plaats van bijeen komst had gediend. Gelukkig was hjj als door een wonder behouden. Dc ponjaard was afgeschampt. De man was als tusschen leven cn dood. Hij was als dood, doordien hij vast en Trapplaten in Coneo. Men leest in de Gazelle de Liège. Op verzoek van Z. M.Koning Leopold II beeft Z.H. de Paus aan de Belgische Trap pisten eenen tredenden brief geschreven, om hen te verzoeken in den Vrijen Congo^ staat een klooster te slichten. Deze week hebben de paters die held haftige zending aan vee rd. Het zijn de Trappisten van Westmalle, by Antwerpen, geholpen door die van Achel, in Limburg, welke de colonie zul len vormen. De Staat zorgt voor de kosten van in stelling, doch de plaats waar zij komen zal is nog niet bepaald gekozen. Indien de slichting gelukt, zal er eeno strafkolonie worden bijgevoegd. zeker gedacht had dal zijne laatste uur gekomen was hij was levend, doordien zijne roerloosheid alleen eene verdooving of eene soort van bezwijming was. Zonder eigenlijk l.escfvan hetgeen er rondom hem voorviel, hoorde hij dc deur opengaaD. Ragione trad binnen. De postmeester was diep ontroerd. Ongerust en door; zelfverwijt gefolterd, w ist hij niet wal tc doen. Hij had alles gegeven om den Paus, .lie door zijne medeplichtigheid Udreigd werd, te kunnen redden hij door deze blocddorstigcn naar binnen hadzien sleepen. Ontrond Irad Ragione op den gevallene toe en zei na hem bekeken en overlast te hebben God dank, dc arme man is niet dood. Toen bemerkte bij dat de geheime deur nog open stond, en hij sloot die zorgvuldig, om niet door de carbonari in z(jn menschlievond werk verrast te wor den. Na eene poos, kwan, dc kluizenaar lot zijn zeiven. Zijt gü gekwetst, vader, vroeg RagiODe. Mij dunkt dat de dolk afgeschampt i». Wie heeft u getroffen Een der carbonari. Maar, zjjt gjj ook niet. Oh, gij loopt van mijnen kant geen gevaar. Ik verlang slechts u te redden, en ook den H. Vader, In dien dit mogelijk ware. (Wordt voortgezet.

De Denderbode | 1892 | | pagina 1