Zondag 20 November 1892. 10 centiemen per nummer. 17sle Jaar N. 2721. NIEUWS- EN AANKONDIGINGSBLAD VAN DE STAD EN 'T ARRONDISSEMENT AALST. Politiek overzicht. DE KLUIZENAAR Een liberaal portret. De Grondwetsherziening. Muil en Pootziekte. DE DENDER-BODE. AKÖNNEMENTPRUS Oil blad verschijnt den Woensdag en Zaterdag van iedere week, onder dagleekening van den volgenden dag. De prijs ervan is 6 frank 's jaars fr. 3,25 voor zes maandenfr. 1,75 voor drij maanden, voorop le betaien De inschrijving eindigt met 31 December. De onkosten der kwitantiën door de Post ontvangen, zijn ten laste van den schuldenaar Men schrijft in bij C. VAK DE PUTTE-GOOSSENS, Korte-Zoutstraat, N. 31, en in alle Postkantoren des lands. ■iT-jpetS ADVERTENTIEPRIJS Per drukregel. Gewone 15 centiemen Rek la men fr. 1,00 Vonnissen op 3e bladzijde 50 centiemen. Dikwijls te herhalen bekendmakingen hij accoord. Niet opgenomen handschriften worden niet teruggestuurd. Heeren notarissen moeten hunne inzendingen doen, uiterlijk tegen den dijnsdag en vrijdag avond. Voor de advertentiën uit vreemde landen zich uitsluitend te wenden lot de Agencie Havas, le Brussel,32, Magdalena Straat en te Parijs, 8 Beursplaats. (Paris, 8 Place de la Bourse. Cuique suum. AALST, 19 NOVEMBFR 1S92 Frankrijk. Franschc Kamer. Wet op de Drukpers. In de Fransche Kamer is woensdag de bespreking begon nen van het wetsontwerp op de drukpers, bespreking, die van lieverlede veranderd is in een debat over de algemeene politiek der regeering, na eene prachtige redevoe ring van graaf de Mun. Men weet dat het ontwerp ten doel heeft de vrijheid der drukpers in te krim pen. Die inkrimping is in Frankrijk wel wat noodzakelijk en de conservatieven zouden aan de regeering wel wapens verleenen, indien zij niet wisten dat die wapens tegen hen zullen gekeerd worden. Verscheidene redenaars hebben woens dag voor en tegen het wetsontwerp ge sproken. De Dahomey-klucht. 't Begint er uit te zien of de Fransehen ons ferm op stoopen aan 't trekken zijn. Alle dagen roepen ze met veel lawijd uit we gaan Abomey overmeesterengeneraal Dodds is nog "op twee kilometer afstand van de hoofdstad; Belianzin is omsingeld Doch als de Fransche slechts een weinig nadenken, zullen zij dat triomfgeschal wel wat gaan wantrouwen. Reeds weken ge leden schreef men Behanzin's hoofdstad was ingenomen. Daarop kwam de tijding: Abomey is nog niet veroverd, maar men kan eiken dag de verovering verwachten. Sinds dien waren in vele Fransche bladen juichende artikelen te lezen over - de ze gepraal onzer dappere troepen, die op het oogenblik ongetwijfeld de Fransche drie kleur reeds doen wapperen op de muren van het barbarennost. En.., Abomey is nog altijd niet ingenomen. En wat de troepen betreft, de mannen der expeditie sterven onder het moordend klimaat als veldmuizen bij nachtvorst. De geneesheeren erkennen, dat de Europea nen het niet langer dan tien of twaalf weken in Dahomey kunnen uithouden, en de regeering scheept dan nog vcrsche troepen in, die de expeditie van Dodds moeten gaan aflossen. Dat wil zeggen de kolonne moet terug keeren, en eene nieuwe kolonne zal den geheelen tocht van Dodds door Dahomey van vorenaf moeten beginnen. In plaats van de schitterende rictorie- tijding van woensdag verzendt men uit Parijs het verkoelend bericht Gene raal Dodds zal zijne troepen eenigen tijd rust geven, alvorens verderop te rukken. Belianzin heeft onderhandelingen geo pend, maar waarschijnlijk zal Dodds daaraan geen gevolg geven. VAM LORETTO. Historisch verhaal uit den tijd der overweldigiging van de Kerkelijke Stalen in 1800. (18* Vervolg.) Waarom snelt gij hein niet Ier hulp t Wat kan ik alleen, tegen eencn troep van vijftien gewapende mannen - Indien gij hun medeplichtige niet zijt. snijd dan de banden los waarmede men mij gebonden heelt. In eenige oogenblikken was de kluizenaar bevrijd. Hij tastte op de plaats waar hem de dolksteek was toegebracht, en gevoelde slechts eene lichte, weinig bloedende schram, Breng mij een vuurwapen, gebood de kluize naar. Gaat gij vechten vroeg Ragione verwonderd. In de lucht schieten en de carbonari begunsti gen. i Als zij u hier vinden, zullen zij u vermoorden. Beter dc dood, dan eene laffe werkeloosheid, als het leven des H. Vaders in gevaar is. Eerst zegde men dus Behanzin's on derhandelingen worden afgewezen, de dood wacht hem. Nu is het reeds: Behan- zin onderhandelt, Dodds staakt zijne marsch en zal waarschijnlijk - niet toe geven. Morgen zal men misschien verne men Dodds heeft onderhandeld. En als dit bericht inkomt, kan men zeer wel verwachten spoedig te vernemen, dat de onderhandelingen niet van Belianzin, maar van Dodds zijn uitgegaan, en dat deze zijne marsch gestaakt heeft, omdat hij.... wel moest? Laat ons nog een beetje wachten De Paus en de Republiek. Men seint uit Rome aan den Figaro In het onderhoud tusschen den Paus en M. Cambon, Fransche gezant te Con- stantinopel, onderhoud dat 5 kwartiers duurde en zeer belangryk was, heeft de H. Vader herhaaldelijk en stellig ver klaard te volharden in zijne politiek op- zichtens Frankrijk. Z. H. laat zich niet ontmoedigen door de hinderpalen, welke de vijanden zijner verzoeningspolitiek overal opwerpen. Het Vatikaan zal alles voor Frankrijk doen en zijne party kiezen in Frankrijk en in den vreemde. Italië. De nieuwe Kamer. Nu de herstemmingen voor de Kamer afge- loopen zijn, is de balans opgemaakt. Alzoo is men tol de volgende cijfers gekomen 100 leden der rechterzij, die zich verbon den hebben jegens den vorigen minister president, markies di Rudini; 200 leden van het rechter- en linkercentrum, die gunstig gezind zijn jegens hel tegenwoor dig kabinet, doch die op een gegeven oogenblik uit elkaar kunnen gaan; 35 le den. belioorende tot den aanhang van Zanardelli, die minister van justicie was in het ministerie Crispi, maar die, zegt men, tracht naar het presidentschap van het ministerie en zich niet verbonden re kent aan Crispi45 handelbare radicalen; 25 onverzoenlijke radicalen en socialisten; 17 van de groep Nicotera; 30 aanhangers van Crispi; 50 leden van de Piëmonteesche groep. Wij geven deze lijst zooals wij haar vinden; doch raadzaam is het niet al te veel weerde aan deze classificatie te hech ten. Toen van minister president Crispi, indertijd bij de algemeene kiezingen, ge zegd werd eene groote overwinning bij de stembus behaald te hebben, zoodat velen hem nog een langdurig ministerieel leven voorspelden, was het hiermeè spoe dig gedaan. Hij viel als het ware bij ver rassing. Oostenrijk. De toestand in Hon- gari'é. Het katholiek Valerland van Weenen vergelykt den toestand in Ilon- garië bij dien van 1848 toen was het Te vergeefs echter trachtte de kluizenaar den man op te wekken, dien wroeging van het kwaad terug bracht, maar wiens lafhcrtiglicid hem machteloos maakte tol banduien. Daar zag de kluizenaar een jachtgeweer en greep bet wapen nu weer vernam men het geratel der wielen, welk eenigen tjjd niet hoorbaar was geweest, daar het rijtuig achter eene hoogte had moeten omrijden. Op uwen post, broeders riep eene stem, welke de kluizenaar erkende als die van den hoofd man. Dc kluizenaar onderzocht als een kenner het ge weer, terwijl hjj inwendig een vurig gebed deed. Hij lette niet op den postmeester, die meer dood dan levend op cenen stoel was gevallen en stamelde Mijn God, pan die ellendelingen ziebdan aan den Paus vergrijpen T In welk een gezelschap ben ik gc- rocht. Toen het rijtuig nabij het posthuis was, sprongen de gewapende bandieten uit en riepen den postiljon toe t Halt t Wie zijt gij vroeg de koetsier, terwijl hjj naar den holster greep waarin zijne pistolen verborgen De aanvoerder, die deze beweging bemerkte' riep uit t Geen tegenstand, of wij schieten u neer De postiljon, die zich door veertien man omsingeld eene politieke revolutie, thans komt eene maatschappelyké, want met den kuituur kamp zuilen de hartstochten ontketend worden en zullen allengs alle partijen zich van het Oostenrijksche staatsverband willen losrukken, gelijk men nu zelfs bij de groep van den katholieken graaf Appónyi kan waarnemen, en voortreffe lijke talenten geheel door hoogmoed en magyarism verstikt worden Alles staat dus op het spel zoowel de nationale als de kerkelijke belangen, en te St-Petersburg wrijft men zicli verge noegd de handen. Èéne lichtzijde biedt de zaak namelijk de ontwaking der sinds jaren ingesluimer de katholieken, wier geestkracht in den strijd zal verhard worden. Reeds schrijft de katholieke Magyar A Hem te Buda- Pcsth, dat een ministerie, hetwelk als n1 1 op zijn program het zoogenaamde burgerlijk huwelijk durft schrijven, niet meer op eenigen steun of zydelingsche hulp van de katholieken moet rekenen. Zulk een kabinet, zegt het blad, is een beslist vijandig kabinet, waarmee geen transactiën meer denkbaar zijn. De negen millioen katholieken vanHongarië moeten zich dus gereed maken, om onder Gods zegen voor troon en altaar tegen Belial te sirijden tot de overwinning toe. Een Bisschop gemarteld. De cor respondent van den Standard te Sanghaï meldt, in dato 11 november dat men nu inlichtingen heeft over de aanslagen tegen de missionnarissen in Chen-Si. Het voornaamste slachtoffer was bis schop Hugh, der Franciscanen. In de laatste week van augusti maak ten de fanatieken zich meester van den bisschop, bonden hem vast en sloegen hem zoodanig met steenen, dat hij voor dood op de plaats bleef. De houding der overheden was beter dan vroeger. De Spartanen of Lacedemoniërs, een dapper en heldhaftig volk der Gricksche oudhoud, hielden de dronkenschap als een der grootste kwalen van hunnen tijd en ten einde er aan hunne kinderen eenen onoverwinbaren afkeer van in te boeze men. vertoonden zij hen dikwerf hunne dronkengemaakte slaven. Aan ons, katholieke schrijvers, is het ook soms eens den plicht aan onze ge ëerde lezers zekere liberale schrijvelaars voor oogen te stellen en hun met den vin ger aan te toonen die verachtelijke persboeven, dit helsch slangengebroed die huurlingen der vrijmetselaars bij het leger van Satan zijn ingelijfd om gods dienst, priesters en kloosterlingen te laste ren, te bespotten, te bezwalken en aldus verachtelijk te maken. rag, begreep dat weerstand nutteloos zou zjjn. Maar daar klonk een pistoolschoteen carbonara tuimelde neer, en een man kwam uit het rijtuig ge sprongen, die du aanvallers met donderende stem toe riep Achteruit, ellendige bandieten Itcl was baron Amadeo de Trubessér ridder van u Dc Kap en den Degen. welke dien dag Pius IX ver gezelde, Trubesse, de ndder zonder vrees of blaam,die het als een geluk beschouwde zijn bloed te kunnen vergieten ter verdediging des Pauzen. Een dozijn dolken werd tegen den moedigen edel man opgeheven, en hut ware met hem gedaan ge weest, indien de carbonari niet doodelijt verschrikt waren door een geweerschot dat achter hen weer klonk. Zii meenden in eene hinderlaag gevallen te zjjn en ook in den mg te worden aangevallen. De ellendelingen aarzelden cenen oogenblik, waar van baron dc Trubessé en de kluizenaar, die men niet gezien bad, gebruik maakten om hunne wapens te herladen. Onderwijl stak Pius het hoofd uit de portier en beval zijnen trouwen ridder het vuren te staken. Gehoorzaam tot in de dood, stak de Trubessé zijne pistool np maar als getrouwe lijfwacht des Pausen, trok hij den degen, en deed het geduchte wapen blik semen -voor de oogen der carbonari, die op het rijtuig des Pausen toeschrcden. Zij waagden geenen stap ua- der. De ndder trowens was blesitl -en krachtig. Wij zeggen niet dat alle liberale schrij velaars zedelooze, liederlijke schurken zijn, neen, dat nietmaar wij durven be vestigen dat men onder hen, verachtelijke wezens aantreft, wier schriften men in zijne woning niet mag laten binnendrin gen wil men zijne huisvrouw eerbiedigen en de zuiverheid, de eerbaarheid, de zede lijkheid onder zijne zonen en dochters be waren. Nu, dat willen wij bewijzen, geëerde lezers,... Leesten oordeelt Op 4 dezer loopende maand november verscheen voor de Brabandsche jury ze kere liberale schrijvelaar, met naam Willems Jozef-Bernard, van Sl-Jans- Molenbeek, bestierder en uitgever van La Fripouile, - het eenigste geïllus treerd liberaal blad onzes lands. Willems was beschuldigd van in niet min dan elf artikels de openbare zeden te hebben beleedigd of geschonden en uit dien hoofde werd hij veroordeeld tot ze venmaal 15 dagen gevangzitting. De beschuldigingsakte leert ons dat be doelde Willems zijn vuilblad opstelde met de medewerking van correspondenten die hem onderteekendc en dikwerf niet on- derteekende mededeelingen ter hand stel den, maar die onder zijne verantwoorde lijkheid werden openbaar gemaakt. Zij leert ons verder dat-La Fripouille» gewoonelijk zedenschendende verhalen bevatte en zich als politiek orgaan voor gaf met de vuilste feiten aan priesters en kloosterlingen len laste te leggen. De zaak werd met gesloten deuren ver handeld ter oorzake van de ongehoorde laagheid der feiten den beschuldigde ten laste gelegd. Vooreerst was die liberale bestierder der Fripouillc verplicht te bekennen dat zijne artikels zeilenschendcnd waren, maar wat bracht hij tot zijne verontschul diging in v-La Fripouillc zegde hy is een libe- raai blad, dat altyd voor de liberale zaak op de bres heeft gestaan. Alleen zocht men den Godsdienst te doen verachten met de priesters te bcschul- dig en van bedrog en zedebederf. Wat meer is, de opperhoofden der liberale partij hebben zich altijd van La Fripouille bediend om den politiekea strijd te voeren. De Voorzitter van de jury vroeg aan den beschuldigde of hij in zijne verhalen waarheid vertelde of ten minste in de gedachte verkeerde dat zij waarheid wa ren. Wat antwoordde de beschuldigde Wil lems Hij bekende «lot zijne verbalen louter uitvimlKela waren, «lie hij wel wit-t valseli en lo^enaehtif; te zijn. Maar bemerkte zijn verdediger: - Indien het waar is dat de verhaalde feiten valseh J en logenachtig zijn, dan was het toch aan den beschuldigde toegelaten val- sche en loqenachtige feilen te versprei den met hel doel verachting en mis prijzen voor den Godsdienst te ver wekken en dit was slechts de uitoefening van zijn recht. - In den loop van zijne pleitrede ver klaarde zijn verdediger verder De beschuldiode moest onvermij- delijk in de zedeloosheid vervallen ««lit gebeurt aannllen «li© legen <1© prieMer» melirij- ven.i Wat spiegeltje, liberale scbrijvelaars En verderMen beschuldigt ons, riep de advokaat uit, de jeugd te beder venmaar La Fripouille werd niet veel per nummer verkochtzij had meestal als eersle inschrijvers de liberale Association en de liberale Volksvertegenwoordigers en Sena- teurs. Zietdaar, geëerde lezers, wy hebben onzen plicht gedaan en u even als de Spartanen, zekere liberale penneboeven voor oogen gesteld om u le laten oordee- len tot welke laagheden, lot welke wraakroepende snoodheden zij bekwaam zijn. God weet hoevele schuldolooze priesters en kloosterlingen het slachtoffer zijn ge worden hunner snoodc logens en laste ringen Ja, hoevele onschuldige priesters en kloosterlingen werden er door 'l ge recht niet getroffen, onteerd en van ver driet vroegtijdig ten grave gebracht Wat mag men nu gelooven van al die verhaalselkens die de liberale organen bijna wekelijks meêdeelen over zatte pastors, enz., enz Niets want't is al valschheid, logentaal en lastering. Ten slotte wat moet men denken van lieden gelyk de liberale Kamerleden die in zulke moddergoten gelijk «LaFripouille» Hun gcestebrood gaan zoeken Geëerde lezers, beant woordt gij zeiven deze vraag.... De Senaatkommissie hield woensdag twee vergaderingen, éëne vóór den mid dag en eene na den middag. M. de baron de Coninck kondigt aan dat hy een voorstel ten voordeele van 't rechtstreeksch algemeen stemrecht wil neerleggen. l)it voorstel zou aldus opge steld zijn Zijn kiezers al de burgers die den ouder dom van 25 jaar bereikt hebben en die sedert 3 jaar gehuisvest zijn iu hunne kiesomschrijving. Zijn uitgezonderd de behoeftigen en deze die aanhoudend door de openbare weldadigheid moeten ondersteund wor den. Baron, steek uwen degen op, beval Pius IX weder. De Truoessé stak het wapen in de schecde hoewel het den dapperen krijgsman ontzaglijk voel kostte, de laffe bandieten ongehinderd de hand aan cenen wecrloozen grij/.aaril te laten slaan. De aanvoerder der carbonari beval dun Paus op brutalen toon, uit het rijtuig te stappen. Maar, hoort, daar klinken hoefslagen over den harden steenweg... De carbonari schrikten. Zg zijn wei sluw cd stout moedig maar ware dapperheid kennen zg niet. liet was te duister, om te zien hoeveel ruiters er kwamen aangereden. Het waren Aldobrandino co zijn zoon. Alfonso, toen hg geweerschoten hoorde, had den teugel gevierd en rende met volle vaart op dc bende hoosdoeners toe. in wier midden hij het wit gewaad des Pausen zag. Als bij ingeving, begreep Alfonso dat Pius IX in eene hinderlaag was gevallen. Aldobran dino, bevreesd dat zjjn zoon voor zijnen tnoud zou boeten, volgde hern spoorslags. Twee pistoolschoten weerklonken, en een carbonara viel dood neer, terwijl een andere kermend ineenzakte. Vuur! beval nu dc verwoede aanvoerder. Maar voor dal deze en gene zijn revolver had gegrepen, be ten weer drie hunner in hel stoftwee door de kogels der onbekende ruiters, en een door den degen van baron de Trubessé, wiens soldateohert boven dat van den dienaar was gekomen, toen h(j weer kruit ge- rook. Ondertusschen hadden de carbonari hunne wapens gegrepen Een kogel gierde door deluchl Alfonso was aan den linker schouder gekwetst. Dit wekte de woede des vaders op. lig trok den degen, sprong van het peerd, en viel op zijne tegenstanders niet het blanke wapen. Wat de carbonari meest verontrustte, was dat ach ter hen voortdurend gescholen werd. Zij w isten niet dat de kluizenaar in de lucht school. Aldobrandino doorstak eenen carbonara, die met den dolk in dc hand op Alfonso toesprong. Hij werd getroffen door eenen anderen Carbonara, die echter onmiddellijk ouder cenen kogel viel. Baron dc Tru bessé had zgue pistolen weer uitgehaald en zich voor den Paus geplaatst, dien hij niet zijn lichaam be schermde. Te vergeefs waarschuwde Pius dat men hel gevecht zou staken. Zijne verdedigers waren te zeer door ede len drift verhit, om iets van dat hevel te hooren. Terwijl twee carbonari met den ponjaaid de Tru bessé aanvielen, sloop dc aanvoerder achterom en sprong op den Paus toe. Daar lig niet legen gewapen de mannen was opgewassen, schrikte de ellendeling niet terug voor eene misdaad jegens eenm grijsaard. Alfonso had zijne bedoeling voorzien hg stormde op den laffen aanrander toe en sloeg hem met den kolf van zijn pistool neer. De bandiet stond met cenen kreet op, meer van woede omdat zjjue prooi hem ontsnapte, dan van pijn De wet duidt de gevallen van onweer- diglteid aan. De achtbare senator van Dixmude ver klaart van het algemeen stemrecht geen schrik te hebben en denkt zelfs dat deze hervorming noodig is. Andere leden doen opmerken dat het kiesrecht enkel mag toegekend worden aan de personen die weerdig zijn dit recht uit te oefenen. In Frankryk hoeft het algemeen stemrecht slechte uitslagen op geleverd. M. Crocq verdedigt insgelijks het alge meen stemrecht en bestrijdt het beginsel der bekwaamheid. De spreker verklaart zich partijganger van het stemrecht der vrouwen. Een lid verklaart niet te gelooven dat het land inderdaad het algemeen stem recht vraagt. M. de Coninck doet opmerken dat het bestaan eener kleine minderheid socialis- icn geene reden is om aan de wettige eischen van hel volk le weerstaan. Do redenaar zegt dat hij zijn ontwerp zal uit breiden en het stemrecht toekennen aan de vrouwen. M. dc baron Sélys-Longchamps ver klaart zich partijganger van het algemeen stemrecht in twee graden. De volgende zitting zal plaats hebben op donderdag, 24 november. Welke is de oorzaak der ziekte Ze is eigen, voornamelijk aan runderen schapen en varkens, en ontstaat noch door eene zekere voorbeschiktheid, noch door den invloed van het weer, noch door onrein en slecht voeder, maar door zekere smetstof, welke zich bevindt aan den muil en de hoeven der dieren, maar ook kan voorkomen aan de huid, in het mest en in het voeder. Die smetstof hecht zich aan alles, waar mee het dier in aanraking komt. De besmetting kan op onderscheidene wijze veroorzaakt worden. Koopt men vee op plaatsen, waar de ziekte heerseht, of van een besmetten stal, krijgt men knechts of meiden uit eene boerdory, waar de muil en pootziekte voorkwam, bezoe ken veehandelaars of slachters zuivere stallen, en betasten zij daar of in de wei gezond vee, aangenomen dat ze eenigen tijd te voren in aanraking zijn geweest met aan de bedoelde ziekte lijdende dieren of voorwerpen in hunne onmiddelijke om geving, dan kan in ai die gevallen, door genoemde personen of door het gekochte vee, de smetstof worden overgebracht. I)e weg zelf wordt besmet en gezond vee, dat dien weg betreedt, wordt eveneens lij dend. Nog erger wordt de zaak, als zieke die ren uit eene kuip drinken en daarna ge zonde beesten in diezelfde kuip hun dorst lesschcn.En hoe vaak komt dat niet voor! En hoe dikwijls gebeurt het niet, dat de en nam de \luehl, terwgl hij het teeken tot den terug- loeht gaf. waaraan de res nog overige carbonari haas tig voldeden. De laatste die de vlucht nam, was dc korte, lenige man mui wicn Aldobrandino handgemeen was, daar deic Alfonso had gekwetst. Ellendeling, die sloot ral u duur te slaan ko men riep Aldobrandino, terwijl bij eenen uitval deed. Aldobrandino, Aldobrandino, riep nu rjjn tegen stander uit, die dc slum berkend had. Bcjipo Sella rei Jo Aldobrandino verwon derd. f Ja. Beppo, die het u wel ral doen boelen, dat gy het carbonarisme bestrijdt en xjjne aartsvijanden helpt. Daarmede was de carbonara in het duister verdwe nen. Aldobrandino rag om naar rijnen toon. Dere lag aan dc voeten van Pins IX geknield. God regene u, mijn roon, wicn de hemel veroor loofd hrett heden dc vijanden der Kerk te bestrijden, sprak de Paus, terwijl hg den jongeling de beide han den op hel hoofd legde. (Wordt voortgezet.)

De Denderbode | 1892 | | pagina 1