Een en ander. Iwein van Aalst. Allerhande nieuws. eene boer iels leent aan den anderen een stuk gereedschap, een wagen of een kar. Hoe gevaarlijk is dit niet als er bij een van beiden van de ziekto spraak is. Zoo kan de uitleener onwillekeurig oor zaak z\jn van de verspreiding der smet stof, en de leener deze op zijn erf inha len. In streken, waar de ziekte heerscht. doet men wel, zich te onthouden van het bezoek aan plaatsen, waar gewoonlijk veel vee bij elkander komt, of waar gere geld op een dag dieren uit verschillende ooi-den komen (herbergen, molens, mark ten). Hoe licht raakt men niet een dier of et-n drinkbak aan. Voorzichtigheid geldt hier want de smetstof kan inen aan de kleeren meedragen. Koopt geen vee, wanneer en waar de ziekte heerscht. Nadert gij ze, houdt dan zooveel mogelijk uw vee opstalen sluit dezen volkomen, opdat niemand er in kan komen zonder uw verlof. Overtuigt u eerst waar veehandelaars en slagers van daan komen, voor ge hen tot uwen stal toelaat leent geen uooi of strooi, of wa gens en gereedschappen van anderen, en geeft deze artikelen evenmin in bruikleen want ge zoudt in 't tegenovergestelde ge val de brug leggen, langs welke de ziekte op uw erf kwam. Het is altijd beier te voorkomen dan te genezen, en het kwaad komt te paard, maar het gaat te voet weg. 'I Kan echter gebeuren dat men vee van de hand moet doen of op eene andere plaats brengen, zonder het te verkoopen. Dan moet het toch loopen en den grond betreden. Zeker en als voorbehoedmiddel legen het kwaad, raadt men dan aan voor de wandeling de huid tusschen de hoeven met teer te bestrijken, of nog beter met eene oplossing van 30/0 carbolzuur en creoline. Ter plaatse komende waar men wezen moet, herhaalt men dat. Vertoont desniettegenstaande zich de ziekte, dan zondert men natuurlijk zoo volkomen mo gelijk de gezonde van de zieke beesten af. en betracht ten opzichte vooral van de laatste, de grootst mogelijke zindelijk heid. Is de besmetting geweken, wat natuur lijk bestatigd moet worden door een vee arts, dan ontsmet men den stal met alles, wat hij bevat, met warme loog of een ander middel. Het schijnt dat de muil en de pootziekte ook wordt overgebracht door ile vervoermiddelen van het vee. Een Duitscher zegt als het vee afgeladen is, wordt de mest in de wagens vergaard, dan is die mest niet te vertrouwen, en komt hij te avond of morgen met de hoe ven van eenig dier in aanraking, dan heeft er besmetting plaats, omdat de bacterie, die het kwaad veroorzaakt, in den mest niet doodgaat. De wagens worden dan gewoonlijk met kalk behandeld, ook wel maar wanneer een stuk vee besmet was, mot asch en zand, maar in deze stoffen gaat de bacterie evenmin dood, integen deel, ze leidt er oen leventje in van plei- zier. Zuur is echter een stof, waarin de kleine deugniet tut patres gaat, gelijk het geval is niet alle bacteriën, die stikstof in amoniak kunnen omzetten. Daarom ver dient het aanbeveling, eenig zuur in de stallen aan te brengen, b. v. in den vorm van superphosphaat, en tevens turfmolm (huntuszuur), om de vloeibare stoffen op te nemen. Dus doende, gaat de man voort, heb ik nog nooit last gehad van muil en pootziekte, ook niet toen de ziekte rondom mij heerschte R. N. (Gazet van Lier.) liet Meleniet. De slachtin gen in Dahomey opperen aan een groot dagblad de volgende akelige overwegin gen - Ziet gij twee groote Kuropeesche mo gendheden tegen elkander te velde trekken met de oorlogstuigen welke ons door den algetneenen verpüchtenden dienst en de obussen met meliniet worden medege bracht i. Hot zoude eene afgrijselijke slachting zijn. Een leger van verschillige honderd duizenden mannen, zou in eenige uren, kunnen vernield worden. .Men zou zelfs, na den veldslag, den uitersten troost niet kunnen genieten aan de gesneuvelden de laatste eer te bewijzen. n Het zouden geene lijken wezen welke men op het slagveld zou vinden; het ware slechts een brij, samengesteld uit lappen en brokken van uiteengerukte beenderen en vleescli in een bloedig slijk, in eene afschuwelijke verwarring ondereenge- inengd. - Hoe in die brokkelingen van hoofd schedels en verspreide lidmaten de over blijfselen herkennen van eenen bloedver want of vriend - En dan nog is het niet zeker dat er na den veldslag genoeg levende personen zullen overblijven om die ontzaglijke 'massa inenscheubry, door het meliniet gemaakt, in den grond te delven. Men zal misschien, dit alles ter plaatse laten liggen rotten!Alsdan zullen uit dit menschel ijk beendergruis, de pest, de cholera en do typhus ontstaan, die dege nen zullen treffen welke door hel meliniet en het roburiet zullen gespaard geweest zijn Dit zijn geene verheugende vooruit zichten. Liegen en eerrooven, dat is de dagelyksche kost van socialistische en andere geuscho gazetten. Men weet dat Vooruit van Gent on langs veroordeeld wierd door de recht- bank van Kortryk voor lasteringen jegens M. ('antillon-De Mulié, hoofdman van de Gilde dir Ambachten vanKortrijk. Het socialistenhlad van Meencn, het Volksrecht, herhaalt nu in zjjncn numero van zondag laatst dezelfde lasteringen waarvoor Vooruit is veroordeeld ge weest. M. Cantillon zal het daarbij niet laten, en zal handelen gelijk met Vooruit. Het Volksrecht moet reeds in bezit zijn van gezegeld papier. Dat is wel gehandeld, 't is de eenige middel ora die lasteraars te kortvleuge len. De Vorwarls, een der organen van de Duitsche socialisten, meldde in zijn num mer van 4 novemher, dat het socialisten blad le Peuple, van Brussel, in het jaar 1893, van de Duitsche vrienden een hulp geld ontvangen heeft van fr. 5,055,75, zegge vijf duizend vijf en vijftig ft', vijf en zeventig centiemen. Die mannen schreeuwen heele dagen dat het volk met hun is en ze kunnen nog geene lezers genoeg krijgen om te be staan Dat is echte schaamteloosheid En de Brusselsche socialisten, die van Duitsch geld leven, verwijten den koning en zijne ministers dat zij aan Duitschland verkocht zijn en werken hier de Fran sche propagande in de hand (■ij la <-l>t miaschien reeds dik wijls gezocht naar de oplossing van het raadsel, dat den dood van prins Rudolt omgeeft Ge hebt geene oplossing gevon den Wel, gij domkop Het raadsel was toch zoo klaar als de dag, als ge maar op den rechten weg had willen zoeken. De Echo de Paris had het in eenen omzien vast. Toen het blad die geheime wonderdoos opendeed, sprong er flap eenen pater jesuiet uit. Prins Rudolf, die even als zijne moeder een pruisenhater was, heeft zich niet ge- zelfmoord, neen hij werd door de jesuie- ten aan zijn eindje gebracht. Bah wie had ooit kunnen denken dat de jesuieten handlangers waren van Prui sen, dat hen zoo ongenadig afstrafte Er was daar wel een klein liefdehisto rieken tusschen, zegt het blad, maarrrrr de ontknooping van alles komt van de paters... En die ezelarijcn worden door de Bel gisch liberale of door de zoogezegde onzij dige pers, onder ander door de Soir, over genomen, en in het publiek als waarheid verkondigd. Walgelijk Selderij is een uitmuntend genees middel voor hen die aan zwakke zenuwen lijden. Zij kan op ieder uur van den dag gebruikt worden en daar de smaak ervan goed is, behoeft men ook niet tegen iets meer op te zien. Allen, die met den eenen of anderen vorm van zenuwlijden zijn aangedaan, zullen, naar men wil, door het dagelyksch gebruik van selderij be terschap in hun lyden opmerken. (■cklcurde koiiHcn. Men moet zeer voorzichtig zijn in het dragen van gekleurde kousen en sokken. Zij zijn immers de oorzaak van huidaandoening en beenzweren. Gewoonlijk weet de lijder niet dat die kousen de oorzaak zijn van zijne kwaal en ondanks het leed dat zij hem berokkenen, blyft hy ze dragen, 't Zijn vooral de roode kousen, die uit En geland komen, waartegen in geneeskun dige bladen wordt gewaarschuwd. M. Eugeen Lecéque heeft weer eenen boterham naar Dendergalm gezonden. Volgens dit radikaal heerschap zijn zijne tegenstrevers allen logenaars en hij alleen is een eerlijk en waarheidlievend menscli. Welke pretentie toch Wij hebben des tijds geschreven dat .M. Lm"que hier naar Aalst is overge waaid uit speculatie op de lage loonen. De zoo eerlijke M. Lecéque betwist het en zegt ons dat hij te Aalst slechts de nij verheid kwam voortzetten van M. Haas, aan wien hij zijne kapitalen had ter leen gegeven. Wat blijkt hieruit Eenvoudig dat het wijlen M. Haas was «lie met dc kapitalen van M. ftevéque te Aalst op de lage loo nen kwam speculeeren. Voor ons ligt er daar geen verschil in want M. Leveque had er belang, groot belang bij, daar M. Haas zijn vertegen woordiger was. Maar zeg ons, gy. zoo eerlijken M. Le céque hoe komt het dat de firma van T vellekensfabriek, zelfs onder M. Haas, den titel aannam van Lecéque O", iets waar er nooit verandering werd aan toe gebracht. En hier spreken wij bij ondervinding. Drukwerken hier te Aalst, op verzoek van M Haas uitgevoerd, bewijzen ons dat de firma van de eerste jaren af Lecéque <f- O' is geweest gelijk zij 't heden nog is. Wij hebben ook bevestigd dat er werk lieden zijn bij M. Lecéque die maar 12. 13 en 14 centiemen per uur winnen en dat houden wij staan. De hoeren Leden en Bedienden van het Bureel van Weldadigheid, en niet dezen van den Berg van Bermhertigheid, heb ben meer dan eens, en dit bijna wekelijks, loonbriefjes gezien, niet door M. Lecéque geschreven,maar den stempel zijner firma dragende waardoor het bewezen wordt, dat zekere werklieden maar de centiemen per uur winnen die wij hebben aange duid. Wij moeten dat bewijzen, zegt M. Levèque. Het Armbestuur heeft ander werk dan collectie te houden van zulke briefjes. De waarheid de onbetwistbare waar heid is dat zulke briefjes met den stempel der fabriek Lecéque fen Bureele van Weldadigheid werden vertoond, door werklieden die hulp kwamen vragen. M. Lecéque tiert dat wy hierin liegen gelijk een tandentrekker. Wy laten onze geëerde lezers nu oor- deelen tusschen de heeren Armmeesters, gekende deftige en eerlykc Aalstenaars welke bevestigen en de Brusselsche spe culant die loochent. Maar wat is 't Niets is gemakkelijker dan loochenen, Tout mauvais cas est niable, zegt 't Fransche spreekwoord. Maar nemen wy een oogenblik aan dat de loonbriefjes met den stempel van M Lecéque valsch zijn, wat volgt er uit Dat er iemand van dien stempel zou kunnen misbruik gemaakt hebben om het Bestuur der Weldadigheid te misleiden. Wat onze vraag betreft aangaande de vijf werklieden die nimmer zullen aange nomen worden, omdat zij voor de Dom pers hebben gekozen, zullen wij afwach ten wat er later gebeuren gaat Maar zeg eens, M. Lecéque, wat denkt gij over uwen Dcndergalinschen advokaat die uitkraamde dat uwe werklieden,dezen zelts die een talrijk gezin hebben, met fr 1,60 daags goed kunnen leven en nog bovendien sparen, terwijl, volgens hem, de kleine bedienden en werklieden van den Staat met 4, 5 fr. door de wereld niet kunnen geraken Een domhoofd alleen, niet waar, kan zulke tegenstrijdig heden uitzeeveren Opschorsing van abonnement. Op 27 November aanst, zal het Zang- Tooneel- en Letterkundig Gezelschap 'T Land van Riem, met medewer king van juffer Julia Verguit, opvoeren, het geschied kundig lyrisch drama - IWEIN VAN AALST,» door Doctor Is. Bauwens, muziek van toondichter Gustaaf Pape. Het drama speelt in 1128 het eerste bedrijf in de Ridderszaal van den Burcht van Aalst het tweede in den Kerker van het slot van Folket bij Thielt en het derde op den Buitenhof van het Kasteel van Aalst. - Orkest en Kooren (175 Uilvoer ders,) onder de leiding van M. F. L. Van den Bogaerde, Bestuurder der Konink lijke Harmonie. Nieuwe tooneelver- sieringen van M. Modeste De Mette. Kostumen van M. De Leu. Nieuwe pruiken van het huis W. Klinckenborg Prijzen der Plaatsen Voorbehou- denc genummerde plaatsen, fr. 2,50 Beneden plaatsen fr. 2,00 Balcon fr. 1,00 derde Rang 50 centiemen. Ingangkaarlen zijn te bekomen ten lokale des Gezelschaps by den heer R. Hermans, Albcrt-Liénartstraat, tot den Zondag der Vertooning om 3 ure namid dag. De voorbelioudene genummerde plaatsen ten zelfde lokale tot daags vóór de vertooning. Bureel 5 ure. Gordijn 5 1/2 ure slipt. N. B. De vertooning zal eindigen vóór het vertrek der laatste treinen voor Gent, Denderleeuw, Dendermonde en tusschenstatien. Landbouwcomice, (Aalst-Zuid.) Algemeene Vergadering der Leden, morgen Zondag, 20 November, om 3 ure namiddag, in het lokaal De Meiboom. DAGORDE Bescherming onzer Landbouwpro- dukten. Belangrijke mededeelingen. Wij herinneren onze lezers dat eene Tentoonstelling van Chrysan'henen, Frui ten en Bieënteelt, in de zaal van S'-.Mar- tens-Gesticht zal plaats hebben op Zondag 27 dezer en volgende dagen. Ilotcrmnrkt.— Heden zaterdag werden 913 klonten boter ter markt gebracht, wegende te samen ongeveer 6400 kilogr. Koninklijke Maatscliap- Iij van Harmonie. Morgen Zondag, Feest der H. Cecilia. Gedurende de Mis van 11 ure, zullen de volgende stukken uitgevoerd worden 1Gcillai'xe Telia, openingstak. Rossini. i. Caprice sir trois Honrs. Mercadantc. Des avonds Banket. Poging tot in- liraak. Gedurende den nacht van vrijdag op heden zaterdag hebben dieven gepoogd in te breken bij de kinderen Van Nuffel, Klapsiraat, alhier. Het huisgezin Van Nuffel is slechts samengesteld uit reeds bejaarde vrouws personen. Jan Podevyn gaat er alle nach ten slapen, en betrekt de voorkamer van het eerste verdiep langs de straat. Op klokslag van 11 ure, hoorde hij een ge rucht van braak, hij opende het venster, en zag drijzwartgemaakte mannen,waar van eenen met een groot breekijzer het venster poogde open te breken. Podevyn wierp een zwaar stuk ijzer naar de inbrekers en heeft waarschijnlijk een van hen getroffen twee der inbre kers waren gekleed met éene vest, de derde droeg een blauwen kiel, twee had den ook eene muts op, en de anderen eenen hoed. Nadat ze gevlucht waren, ging Pode vyn buiten aan het venster zien, en vond een klein breekijzer of liever een beitel tusschen de vensterblinden steken. Die beitel is 15 centimeters lang en draagt het merk F. B. Betreurlijk is het, dat men tot 's mor gens gewacht heeft om de politie te ver wittigen. Het schijnt nogthans dat men op het spoor der daders is. Erembodesem. Op Zondag 1 December aanst. gaat de Katholieke Bekwaaraheidskiezersbond dezer gemeen te, ter zaal des Gemeentebuizes, eene lmisten-ijkt; Vcrtooning geven met de medewerking der Fanfaar- Maatschappij, Een blyspel - Geneesheer legen dank een tooneelspel De boer met zijne hesp, - zullen opgevoerd worden. Verder klucht- en andere liederen. Deze vertooning wordt gegeven ten voordeele der Armen van de Gemeente. Prijzen der plaatsen Voorbehoudene plaats, fr. 2.00 1® plaats fr. 1.00 2® plaats, fr. 0.50. Opening der Zaal om 3 1/2 uro. Gordijn om 4 ure stipt. Geeranrdsbergen. Wij lezen in de Patriote.- De onderwijzer gelast met de opvoeding der weeskinderen in het weezenhuis van Geeraardsbergen is weggejaagd gewor den. Schandelijke feiten worden hem ten laste gelegd; tengevolge van een onder zoek door den heer pastoor van het hospi taal gedaan, is eene klacht nedergelegd. Het parket heeft een onderzoek inge steld. De gezondheidstoestand van M. Coomans betert voortdurend. Sedert eenige dagen kan hij reeds wandelingen in rijtuig doen. Treurig feest. Ter gelegenheid van liet naamfeest des konings boden graaf de Merodo.Wesierloo, minister van buitenlandsche zaken en gravin de Merode, de leden der diplomatie, te Brussel aan wezig, een groot diner aan. Op het einde van het feest had een treurig voorval plaats. M. de voorzitter van het verbrekingshof gevoelde zich plotseling ongesteld. Naar het werkcabinet van den minister overgebracht, heeft hij aldaar, ondanks de toegebrachte zorgen, den geest gege ven. Een blad zegt over dit droevig voorval het volkende M. Bayet, eerste voorzitter van het verbrekingshof, was reeds sedert twee jaren lijdend. Te midden van den diner gevoelde hij eene soort van verstikking en M. Bayet kon zich.door M. Mesdach de ter Kiele en graaf Carl van der Straten ondersteund, naar eene der andere salons begeven. Men schaarde zich rondom hem en de pauselijke nuncius had den tijd om den stervenden het H. Oliesel toe te dienen. Tien minuten later was M. Bayet een lijk. Eene oude zaak. De politiecom missaris eener voorstad van Brussel heeft eene aanklacht ontvangen, betreffende een feit, dat over een jaar of twee geheel Brussel in opschudding bracht. Men zal zich herinneren dat een onder officier der karabiniers tijdens eenen kar- navalnacht op geheimzinnige wijze ver dween, na met twee dames gemaskerd te zyn uit geweest. Men vond zijn lijk le Laeken in de Wil- lebroeksche vaart. Volgens de aanklacht in kwestie zou de onderofficier het slachtoffer eener mis daad zijn. In een hotel nabij de Zuidstatie, te Brussel, was maandag avond een vreemd koppel afgestapt. De hotelhouder, die hen dinsdag niet zag beneden komen, ging rond 1 uur aan hunne deur kloppen. Hy kreeg geen antwoord, doch dacht een versmoorden doodsreutel te hooren hy opende de deur en zag de 2 jongelieden op den vloer liggen, ten prooi aan de hevigste pijnen. Hij riep de politie en een geneesheer. Deze stelde vast dat het paar zich vergiftigd had bij middel van een afkooksel van cultoppen. Dank aan de spoedige zorgen, konden zij tot het be wustzijn teruggeroepen werden, Zij be kenden dat zij sedert veertien dagen hun ne ouders, die te Bergen wonen, verlaten hadden. Geen geld hebbende om naar huis weer te keeren, hadden zij zich willen zelfmoorden. Beiden verkeeren in be- denkelijken toestand. In den Hippodrome te Gent waar een parijzer comiek vertooningen geeft, had dinsdag het volgende incident plaats. Die kluchtspeler kan tamelijk goed de fi guren en houdingen voorstellen der voor naamsle personnages van onzen tijd. Op het oogenblik dat hij, terwijl de Braban- ronne gespeeld werd, Leopold II voor stelde, hebben eenige socialisten, die zich in de zaal bevonden, een hevig gefluit doen hooren. Dit voorval, juist op het naamfeest des Koning, lokte hevige pro- testaties uit. Schipbreuk in het kanaal van Temeu zen. Maandagnacht zijn in het kanaal van Terneuzen, niet verre van Terdonck, twee zeeschepen op elkander gevaren. Een der schepen, dat ccne lading van 1000 ton erts aan boord heeft is gezon ken. De schade is aanzienlijk. Maar het ergste is, dat de scheepvaart daardoor ge durende eenige dagen zal gestemd zijn en de talrijke stoombooten, die gereed lig gen om te vertrekken, moeten blijven wachten. Teruggebracht. Over eenige maanden geleden werd het Land van Waas in opschudding gebracht door het plotseling vertrek naar Amerika, van zekeren Camerman van Kalloo. destijds een voornaam bediende in de suiker fabriek. Hy had zich naar Brazilië begeven doch hel Belgisch gerecht zocht hem op, on- dekte w aar hij zich bevond.en vroeg zijne uitlevering aan het Braziliaansch gouver nement. Dikwijls is hij aan de Amerikaansche politie kunnen ontsnappen, doch is einde lijk gevat nu wordt hij naar België teruggebracht met de stoomboot Masque- lin. Hij wordt beschuldigd met het geld vaneen groot getal landbouwers te zijn opgesteken gelijk het gewoonlijk door de suikerfabrieken gedaan wordt, moest hij de boeren, die beeten zaaiden voorde fabrief, een voorschot geven doch hij is met het geld vertrokken Het ontvreemde wordt op 130 duizend frank geschat. Camerman behoort tot eene zeer deftige familie van het Land van Waas. Toen hij bediende werd in de suiker fabriek, zwaaide de toenmalige eigenaar Boeyé over Kalloo zijnen liberalen scepter Camerman werd even liberaal als zijne omgeving en eindigde met de onafhanke lijke zedeleer in praktijk te stellen. Schrikkelijke moord te Poperin- ghe. Deze stad is in opschudding ge bracht door eene wreede moord welke ge pleegd werd in de volgende omstandighe den De boldersgilde van - 7 Zwijnland vierde haren feestdag. Daar de maat schappij over geene bijzondere zaal be schikt, is zij verplicht hare feesten in de benedenzaal tc houden. Terwijl men volop aan 't feesten was, kwamen twee boerenknechten in dron ken toestand binnen. De voorzitter M. J. Vandromme deed hen opmerken dat de herberg voor dien avond niet vrij was, en verzocht hun beleefd henen te gaan de binnengekomenen weigerden, er ontstond eene worsteling en de knechten werden buiten gedreven. Oogonblikkelijk keerden do boeren terug gewapend met zware stokken, stampt en de deuren in splinters en dron gen onder gehuil en geschreeuw binnen een gevecht begon, de ruziemakers wer den opnieuw buiten gedreven, doch juist op het oogenblik dat Vandromme de deur wilde sluiten werd hem een messteek toe gebracht, en viel hij badend in zijn bloed achterover, Do wonde was schrikkelijk om zien, de ingewanden hingen hem uit den buik 1 Men liep een geneesheer en de gendarmerie halen die oogcdbllkkelijk ter plaats waren. Doktor Devos verzorgde den ongelukkige terwijl de gendarmen alle moeite hadden om die kerels aan te houden. Daar zij hevigen tegenstand bo den, en met een mes gewapend waren, zijn de gendarmen verplicht geweest ge bruik hunner wapens te maken. De daders zijn aangehouden. Vandromme is nog niet dood, maar volgens de verklaringen van den genees heer zal hij zijne wonden niet overleven. Hij is berecht geweest. Woensdag avond rond zes ure is te Leuven eene hevige brand ontstaan in eene groote verwerij, toehoorende aan M. Marchal. In weinig tijds had het vuur zulke uit breiding genomen, dat de werklieden ver plicht waren te vluchten, zonder dat zij de veiligheidsklep konden openen. Het vuur werd beperkt. De schade is zeer groot, men berekent haar op 100,000 fr. zegt een blad van Brussel, Het parket van Tongeren heeft een onderzoek ingesteld wegens eenen naain- loozen brief, gericht aan M. Ch. Graux, volksvertegenwoordiger te Brussel,waarin doodsbedreigingen tegen een zijner bosch wachters stonden en het in brand steken van het kasteel voorspeld wierd. Het ge recht denkt ep het spoor des schrijvers te zyn. Wedding. Tusschen M. Frans Dufour, die een goed ruiter is, en M. Cl. Desomer, uitstekend velocipedist, werd eene weddenschap aangegaan, om den afstand van Turnhout tot Merxplas,zijnde omtrent 8 kilometers, in den korsten tijd af te leggen. De eerste te peerd, de tweede met zijn trapwieler. Op klokslag 3 ure vertrokken de wed ders van de Groote Markt ie Turnhout. Talrijke nieuwsgierigen wandelden op den steenweg van Turnhout naar Merx- plas. om hen te zien voorbijtrekken. M. Dufour deed de afstand op 19 minu ten, de wielrijder, M. Desomer in 20. Zoodat de ruiter de overwinning behaal de. Stoutmoedige dievenbende. Men schrijft uit Turnhout De bende, die sinds eenigen tijd het omliggendeonveiligmaakt en wier laatste diefstallen te Ryckevorsel tc Bowel nog in aller geheugen staan,heeft nogmaals van zich doen spreken. Ditmaal zijn zij ingebroken bij de echt- genooten Vetters, bejaarde lieden, die te Herenthout in de Doornstraat wonen. Rond middernacht hoorde Vettere ge loop van personen rond zijne woonst hy stond op en bemerkte 5 kerels, die bezig waren met schuur- en achterdeur van 't huis vast te binden. Langs den voor kant der woning poogde men de deur in te loopen bij middel van eene soort van boom, Onmiddelijk vroegen de bandieten geld aan Vetters deze beweerde er geen te bezitten. Ja wel, hernamen de schelmen, ge hebt geld. Vermits ge gisteren eene koei- beest verkocht hebt op Nylen-markt. Alsdan ging Vetters met zijne vrouw op den zolder vluchten, trok de ladder naar boven en plaatste op de valdeur twee zakken graan, ten einde de schurken te beletten deze open te stooten. Echter had den de booswichten weldra eene ladder uit de schuur gehaald en stampten ermeè de valdeur open, zoodat het graan op den grond stortte. Boven dreigde Vetters, met eene snij dende bijl gewapend, den eerste die op den zolder dierf klimmen, den kop te klie ven. een der dieven onder de valdeur staande, bedreigde Vettere, terwijl de anderen het huis doorzochten. Mot hunnen rijken buit beladen, trok ken de booswichten er van onder, zeg gende Moederke, nu moet ge niet meer bang zijn, we trekken er met de centen van door. De daders van dezen stoutmoedigen diefstal hadden zich van eene deur bedro gen, daar het dc gebuur van Vettere was, die daags te voren eene koe verkocht had. Daarom zijn ze echter bij Vetters niet slecht gevaren. Men schat het gestolene op minstens 2000 fr. Er worden thans veel diefstallen en pogingen tot diefstal gepleegd te Bowel, en daar het getal personen, en hunne ma nier van plunderen nagenoeg overeen komt, veronderstelt men dat deze diefstal met die van Bowel wel wat in betrek king staat, en dat men hier te doen heeft mot eene wel ingerichte dievenbende,wier overleg en stoutmoedigheid van aard zijn om vele menschen te verontrusten. Geen der dieven, alhoewel het schijnt dat deze niet vermomd waren, is door de bewoners herkend. Eene depeche uit Wasmes, 18 no vember meldt dat op 300 meters afstand van deze statie weêr eene poging tot ont- riggeling heeft plaats gehad. Drie zware blokken hout waren door eene misdadige hand op de riggels gelegd, en veroorzaak ten aan eenen voorbijrijdenden trein een hevigen schok, die echter zonder gevolgen bleef. Eene nieuwe poging tot ontriggeling heeft te Thuin plaats gehad. Toen de trein van Parijs naar Charleroi moest voorbij rijden, waren stukken riggels dwars over de baan gelegd en met ijzeren kettingen vastgemaakt. De baanwachters hebben de hinderpalen bij tijds kunnen wegnemen. De plichtigen zijn alweer niet te vinden. Anarschistische misdaad te Luik. Het schijnt te blijken dat de twee aan gehoudenen, Petit en Cybers,alleen plich- tig zijn in de moordpoging op M. Frésart. Cybers blijft evenwel voortdurend looche nen. Eene klak en een stuk gereedschap, dat aan zijnen patroon toehoort, zijn ech ter verpletterende bewijzen tegen hem. De toestand van M. Frésart is plotse ling verergerd, zoodat hij van de HH. Sa cramenten moest bediend worden. De toestand van M.Frésart is hopeloos. Uit het onderzoek is stellig gebleken dat de moordenaars twee in getal waren. Cybers zal weldra bekentenissen doen. De sleutel, met welken de moordenaars zyn binnengekomen, is gevonden in het bezit van Petit. Hij had dien reeds weken op voorhand gemaakt. Een jongen bevestigt dat hy 2 personen het huis van M.Frésart heeft zien binnen gaan, en hij verzekert dat hij hen zou herkennen. In het bosch van Kinkempois groeien de viooltjes, dat het een plezier is. De markt van Luik is er mede gevuld, én zij vinden zeer veel aftrek. —Moordpoging op eenen ingenieur. Over eenigen tyd kreeg een jonge werkman der pletmolens van Saint-Fiacre bericht dat men zijne diensten welke zeer veel te wenschen overlieten niet meer noodig had, te beginnen van het einde dezer maand. Maandag had hij, na eenen twist met den meestergast, gezegd dat hij liever sef fens henen ging dan nog eene maand te blijven. Men betaalde hem en hij vertrok. Maar hij liet aan verscheidene personen hooren, dat hij zich wreken zou en dins dag morgend eenen ingenieur ontmoetend trok hij eenen revolver te voorschijn en loste drie schoten, op twee of drie meters afstand. De eerste kogel doorboorde de hand van den ingenieur, de twee andere gingen verloren. De moordenaar is gevlucht. Recept. Vooral wanneer keel ziekten heerscht, geef dan uw kinderen minst eenmaal per week een ajuingerecht te eten. Iets om te lachen. Waar de hoogmoed huist. Dezer dagen waren eenige jongelingen in een koffiehuis aan 't babbelen en schertsen en men kwam op de bedrijven welke hunne vaders deden. Er waren zoons van notaris sen, advokaten, fabriekanten en rente niers. Men vroeg aan den jongen Chris- pinus, den zoon van eenen bakker, wat zijn vader deed. Mijn vader zegde hij, met hoog moed, is koophandelaar in gebakketi meel.

De Denderbode | 1892 | | pagina 2