NIEUWS- EN AANKONDIGINGSBLAD VAN DE STAD EN 'T ARRONDISSEMENT AALST. Donderdag 21 November 1892. 10 centiemen per nummer. 17sle Jaar, N° 2726. Politiek overzicht. DE KLUIZENAAR Wat is een liberaal Hoe men moordenaar ivordl. Een en ander. NDERBODE ABONNEMENTPRIJS Dit blad verschijnt den Woensdag en Zaterdag van iedere week, onder dagteekening van den volgenden dag. De prijs ervan is 6 frank 's jaars t'r. 3,2b voor zes maanden fr. 1,75 voor drij maanden, voorop te betalen De inschrijving eindigt met 31 December. De onkosten der kwitantiën door de Post ontvangen, zijn ten laste van den schuldenaar Men schrijft in bij c. van DE PUTTE-GOOSSENS, Kor te-Zou tstraat, N. 31, en in alle Postkantoren des lands. Al)VERTEIVriEi\PU!JS Per drukregel, Gewone 15 centiemen Keklamen fr. 1,00 Vonnissen op 3e bladzijde 50 centiemen. Dikwijls te herhalen bekendmakingen bij accoord. Niet opgenomen handschriften worden niet teruggestuurd. Ileeren notarissen moeten hunne inzendingen doen, uiterlijk tegen den dijnsdag en vrijdag avond. Voor de adverlenliën uit vreemde landen zich uitsluitend te wenden lot de Agencie llavas, te Brussel,32, Magdalena Straat en te Parijs, 8 Beursplaals. (Puris, 8 Place de la Bourse. Guique suum. AALST, 25 NOVEMBER IS92 Frankrijk.— Militarism. Kapitein Mollard, der militaire school van Saint- Cyr, in Frankrijk, heeft eene brochuur uitgegeven over den aangroei der ver- schillige Europeesche legers sedert 1869. In 18G9 had Frankrijk aan militie en reguliere troepen 1,350,000 Duitsch- land 1,300,000 Rusland 1,100,000 Oos tenrijk 750,000 Italië 570,000 Zwit serland 150,000 België 95,000. -In Frankrijk 2,500,000 Duitschland 2,417,000,Rusland 2,451,000; Oostenrijk 1,050,000; Italië 1,514,000 Zwitserland 212,000 België 128,000. Wanneer de op het getouw staande militaire wetsontwerpen in die verschil- lige landen er door komen, dan zullen zij tellen Frankrijk 4,350,000 Duitschland 5,000,000 Rusland 4,000.000 Oosten rijk 1,900,000; Italië 2,236,000; Zwit serland 489,000 België 258,000 man. De militaire uitgaven zijn sedert 1869 meer dan verdubbeld in Rusland, Duitsch land, Italië, Denemarken, Zweden, Noor wegen en Rumeniö. In Zwitserland waren de uitgaven in 1869 juist 2,500,000 fr. en nu 45 millioen Europa besteedt nu ongeveer K mil liard per jaar aan 't onderhoud zijner krijgsmacht in 1870 kon geheel Europa 7 millioen soldaten op de been brengen nu 12,500,000 en met de nieuwe leger- wetten die overal aau de dagorde staan 22 millioen Het besluit van kapitein Mollard is dat prins Bismarcks politiek van ijzer en bloed en de inpalming van Elzas-Lotha- ringen aanleiding hebben gegeven tot dezen monsteracliligen toestand. De teruggave van Elzas-Lotharingen aan Frankrijk alleen kan de algemeene ont wapening van Europa uitlokken. Engeland. Godsdienstvrijheid. Ter wille van haar groot belang deelen wij den juisten tekst meè der aanspraak van den lord chief justice van Engeland lord Coleridge, lot M. Stuart Knill, lord mayor an Londen. Daaruit blijkt dat de koningin volko men instemt met de keus van eenen ka tholieken lord-mayor. Uw verschijnen ter dezer plaatse, uw verkiezing en hetgeen daarmee is gepaard gegaan, zijn ecne getui genis voor eenieder, dat de tijd der onver draagzaamheid, die voorheen een schand vlek was voor ons land, achter ons ligt. Maar, al te dikwijls wordt uit het oog verloren, dat zulke misbruiken niet enkele godsdienstige of Staatspartijen in het bijzonder hebben aangekleefd De ver volgingen tijdens koningin Elisabeth wa ren minstens even barbaarsch als die VAN LORETTO. Historisch verhaal uit den tijd der overweldigiging van de Kerkelijke Stalen in 1860. (19* Vervolg.) Toen de Paus Aldobrandino zag, zei hij lot dezen En gij ook, mijn vriend, wees gezegend. Toen Aldobrandino den hoed lichtie en boog, maar niet, volgens christelijk gebruik, voor den Paus knielde, begreep Pius IX dat h ij met eenen ongeloovi- gen te doen had, en zeidc hem Indien gij christen z|jt. zal ik voor uwe heiliging bidden indien gij ongeloovig zijt, zal ik God sraee- ken dat HU u de genade des geloofs schenkc, tot loon voor hetgeen gij voor zijnen Plaatsbckleeder gedaan hebt. Veertien dagen na den aanslag op Pius IX, hadden de goedgezinde onderdanen des Pausen het verdriet,te zien dat de koning van Piémont, aangespoord door de carbonari, generaal Cial lini met vijftig duizend man eenen aanval liet doen in de Kerkelijke Staten. Men hoopte, door de ontzaglijke overmaehl, gene raal de Lamoricière vrees aan Ie jagen maar vruch- onder koningin Mary want het moet erkend worden, dat onder Elisabeth met stuitende huichelarij werd voorgewend, dat de katholieken de doodstraf ondergin gen uiet om wille hunner godsdienstige overtuiging, doch wijl zij eenc staatswet overtraden. Maar juist die staatswet merkte die overtuiging als eene misdaad aan. Nog in mijne jeugd waren overblijf selen dezer strafwetten tegen de katho lieken van kracht; wet ten, zoo barbaarsch als er slechts aangehaald kunnen worden zoolang de wereld bestaat. - Dergelijke herinneringen moeten ons gemachtigd en, voorzichtig doen zijn in onze wederzijdsche oordeelvellingen; zij belmoren ons besluit, om allen geest van onverdraagzaamheid tegen te gaan, ie bevestigen, onverschillig van welke zijde die verachtelijke gezindheid poogt door te breken. Oostenrijk. - Het nieuwe Hongaar se he ministerie.Hel nieuwe ministerie is in Kamer en in Heerenhuis verschenen. In de Kamer legde de minister de vet- klaring af dat de regeering niet aan het bewind blijven zou als liet verplicht bur gerlijk huwelijk niet gestemd werd. Het gouvernement wil niets anders dan den godsdienstvrede bewaren. In het Heerenhuis herhaalde M.Wekcr- lé zijne verklaringen; de invoer van liet verplicht burgerlijk huwelijk werd bestre den door graven Ferdinand en Gira Zichy en Nicolaas Esterhazy. In de katholieke wereld te Weenen aanziet men heel de liberale beweging in Hongarie als voortspruitende uit de jaloe zie van de protestanten tegen den invloed der katholieke geestelijkheid. Men vreest niets voor de naaste toekomst, want er zal nog veel water door den Donau vloeien eer die wetsontwerpen in toepas sing komen. Moest ik u deze vraag stellen, lieve lezer, zoudt gij er een bepaald antwoord kunnen op geven En nochtans niet een woord is meer op de lippen, van niets wordt meer gesproken en gehandeld dan daarvan Volgens den zin van het woord zelf beteekent het vrijheidgezind, vrij- lievend, maar daarop steunend om de po litieke partij in België die dezen titel draagt, als vrijheidgezind te aanzien waar voorzeker appelen voor citroenen, holle woorden en ijdele beloften als klinkende munt aannemen. Wie is er min vrijheidgezind niet alleen in België,maar in al de landen, Frankrijk, Duitschland, Zwitserland enz. bijvoorb. dan de liberalen Zij hebben gedurig het woord op de lippen maar van de daad zelf zijn zij de grootste legenstaanders, de hevigste en verklaardste vijanden. teloos. Wetende dat Hoornen onder de bescherming van de fransche wapens was, richtte hij zijne troepen op Aneona, de basis zijner operation maar het vijan delijk leger was hem voor geweest. Toen de lamori cière met zes duizend man Ie Lorctio kwam, vond hij den weg op Ancona afgesneden door de Pièmontee- Een gevecht was onvermijdelijk; het werd de rocm- weerdige dag van Casteilidardo. In den vroegen morgen van dezen dag zond de generaal eene verkenning uit. Zij bestond enkel uit twee man. De een was Alfonso, die vol vuur den pau- sclijken oppcr-bcvelhebber de diensten van zijnen vluggen arm, en vooral zijne kennis van de omstreken had aangeboden. Alfonso had dit kloekmoedig besluit uit eigene beweging genomen, daar het hem onmoge lijk was werkeloos toe te zien naar den kamp tusschcn ongeloof en recht. Zijn vader was sedert den vorigen dag vertrokken waarheen, dat wist Alfonso nietmaar Albohrandino had hem gezegd dat hij wel eenige weken afwezig zou zijn. Na hetgeen Alfonso van zijnen vader gezien had hij het posthuis van Ragione, twjjfelde hij niet, of Aldobrandino zou zijn plan goedkeuren. Een andere zouaaf vergezelde Alfonso. Beiden richtten zich naar de twee hoeven van Cro- cetie, een weinig buiten CaslelGdardo, die de Lamori cière wilde bezetten, om tot standpunt zijner bewegin gen te dienen. Zü schreeuwen voor de vrijheid van geweten en nemen den schijn alsof de katholieken de verdrukkers zyn dier vrij heid, die volgens hen, de hervorming van Luther, Calvin en consoorten in de wereld zou gebracht hebben. Terwijl zij zoo tieren berooven zij de katholieken van die vrijheid en ontzeg gen hen het recht hunne leerstelsel vrank aan den dag te toonen. Niettegenstaande de klare regels van de Grondwet, heeft de eenalige burgemeester van Luik, M. l'ier- cot, de processie niet verboden Heeft zij onder de geuzenrangen zelfs in de Kamers geene auvokaten, geene verdedigers ge vonden Eerbiedigde men de vrijheid der bedevaarders van Oostakker diode burge meester van Gent ongehinderd liet dood slaan en vermoorden door een hoop jonge geusjes van de laagste soort Riep men in 1857 niet Weg met de kloosters Weg dat papenras? Wie heeft de baldadig heden vergeten die, in ons land, zijn ge pleegd gedurende de jaren zeventig? Wie kent de schandige tooneelen van Gent, Antwerpen, Luik, Mechelen en Brussel niet Wie heeft in zijn geheögen niel de dagen van juni 13, 14 en 15, in 1876, wanneer de kiezingen ten gunste der ka tholieken waren uitgevallen tegen de algemeene verwachtingen der geuzerij Wat men langs weltelijken weg niet kon bekomen.dat wilde men door straatlawijt zegevierend wegdragen,en van dit straat rumoer gaven in de Kamers de kopstuk ken zelf het signaal. Ik vrage dus, en de geschiedenis der laatste 50 jaren wettigt volkomen die vraag, welke vrijheden zijn door de libe ralen gespaard geweest, welke rechten niet door hen onder de voeten vertrapt Het antwoord is geen enkele en de geuzen zijn en zullen altijd blijven de grootste vijanden der persoonlijke vrij heid. Hun doelwit is de inmenging van den Staal in alles, al de rechten rond het Bestuur saam te trekken om met de wet telijke macht gewapend dc hatelijkste dwingelandij te kunnen uitoefenen tegen andersdenkenden. Die strekking hebben zij gemeen met de socialisten. Daarom worden de liberalen overal met hunne stemmen begunstigd. Ik vroeg zooeven welke vrijheid door de geuzen erkend wordt. Er is een dat van het kwaad, Het goede wordt ver drukt, hel. kwaad heeft lossen teugel; de vleugelen der waarheid worden ge knakt, de leugen mag zich vrij ten dage toonen. Die vrijheid alleen bestaat voor de liberalen wier kopstukken uitroepen, God is dood, leve de duivel. «(M. Robert) Het is onmogelijk eene nette beperkte en klare bepaling van het liberalism te geven. Het is een kameleon die gedurig van kleur en gedaante verandert, en de grootste slagen aan liet gezond verstand toebrengt. De geuzen schreeuwen nu wit, dan zwart en uil hunne handelwijze wordt men niet wijs. Ontkennen, looche- i Misschien, had de Lamoricière gezegd, zult gij in eenc dier hoe»en mijnen vriend CalTarclli aantref fen. Zegt hem dan dat ik u gezonden heb en hij u alle noodige inlichtingen moet geven. Toen de beide zouaven bij de hoeve van Crocttte kwamen, waren de Pif-monteezcn er reeds geweest. Generaal Cialdini, die ook het belang dier positie inzag en twee sluwe verkenners noodig had, had den aanvoerder der carbonari twee betrouwbare mannen gevraagd. Alle carbonari uit den omtrek, waren name lijk door hunne leiders bijeengeroepen en mieken een afzonderlijk korps uit. Ziedaar de oorzaak van het on verklaarbaar verlrck van Aldobrandino. De militaire kommandaut der carbonari had Aldo brandino en Beppo Sella uitgekozen, omdat deze den omtrek, en zelfs dc inwendige richting van eenc der hoeven kenden. Voor den oogcnhiik vergaten de beide tegenstanders hunne persoonlijke veete. Op cenigeu afstand van Caiïarelli's hoeve, slopen de beide tegenstanders zoo behoedzaam mogelijk voort,daar zijjvrecsdcn dat dc boerderij,zoo zij niet reeds door een detachement van het pauselijk leger was bezet, door cenige achtergelaten bedienden zou bewaakt worden. Inderdaad werd dc hoeve bewaakt door den ouden Cassandro, die reeds als kleine jongen door Antonio's vader was opgenomen en er in vrede meer dan zestig jaren had gearbeid. Cassandro. die nog ccn goed ge zicht en een scherp gehoor ha l, bemerkte weldra de heide carbon m en ging op loer liggen. nen dat is hunne methode, dat is ook hun wezen en natuur. Daarom zullen wij het liberalism schet sen in verschillitze vragen en grondbe ginsels en datis het beste middel om die kazakkeerders te loeren kennen. Het liberalismus omvat verschillige secten: l°De,doctrinairen of oude pruiken, zij hebben met de uitbreiding van 't stem- reel) t geleefd; i" de vooruitstrevers pro gressisten of radikalen, de sleepdragers der socialisten; 3° de socialisten. Dat deze laatsten bii het liberalism moeten gevoegd worden zal ik in een volgend artikel aantoonen. X. De afgrijselijke misdaad, door den anarchist Petit te Luik geplcegd.en waar van wij de bijzonderheden hebben meêge deeld, doet aan de Gazelle de Liège de volgende welgepaste overwegingen ma ken Hoe men moordenaar wordt, dal leert ons eens te meer de persoonlijke geschie denis van citoyen Pel it, die zoo lafhartig gepoogd hoeft eenen ouderling te vermoor den. Geheel jong nog en met een ellendig uiterlijk, werd hij aangenomen in een onzer gestichten tot bescherming der werklieden hij moest er wegens slecht gedrag weggejaagd worden. De zoogezegde leerjongen zocht vooral de stielen op waar weinig moest gewerkt worden, en alzoo eindigde hij met als zanger op te treden in eenen der slechte kleine cafés-chanlant van de wijk port de la Batte. Het socialism te Luik verschenen zijnde aarzelde Petit niet eene leering te omhel zen waarvan het laatste woord voor hem was, zooveel geld mogelijk winnen met de minste moeite docli daar het socia lism geene spoedige uitkomst genoeg gaf, begaf Petit zich, overigens met eene vol maakte logiek, bij de anarchisten en 't is in hun gezelschap dat hij het socialisten lokaal la Populaire bezocht en in de laatste jaren, deelnam ,'ian al de oproe rige betoogingen der partij. Toen, tengevolge der dynamietontplol- fingen, de politie de hand legde op dc meest gekende aanhangers der anarchie, was Petit onder de aangehoudenen, maar na eene eerste ondervraging werd hij los gelaten. Hij trok geen voorbeeld uit de les hij bleef anarchist en gister kon men de bij zonderheden zijner misdaad in ons blad lezen Men loocliene nu nog den invloed der propaganda bij middel van plakkaten en printen. Om dc moordpoging op den heer Frésart te plegen heeft Petit, zou men zeggen, zicli vergenoegd met de ingebeel de misdaad na te volgen, waarvan de plakkaten van den Petit Parisiensedert - Wat zouden die piémontecsche ongeluksvogels hier komen uitrichten t bromde de oude man tus schen dc tanden. Komen zij liet hier verkennen of leegplunderen Dan mogen zij oppassen, want Cas sandra heeft nog mark in zijne becnen, al is h(j zeven tig jaar Cassandro verborg zich achter eene openstaande deur en zag de twee spitsbroeders langs zich vooibij gaan. Hoe verwonderd was hij niel, toen hij Bcppo herkende in gezelschap van Aldobrandino. dien bij ge zien had bij zjjne moordpoging op generaal dc Lamo ricière Toen hij een weinig hersteld vas van de onlroering welke deze ontdekking hem veroorzaakte, dacht hij Ik was dus uiet gemist, toen ik dien llcppo van medeplichtigheid aan het schurkcstuk verdacht, al wilde mijn meester dat met van zijnen weerden vriend Sella gelooven. Ondertussclicn sloop hij de heide carbonari achterna die in de eetzaal traden, en daar zij meenden dat dc boerderij verlaten was, luidop spraken. Ik ten erg ongerust over mijnen zoon, Beppo, zei Aldobrandino. Sinds gistcien is hij niet thuis. Wal weet gij nu daarvan Gij hebt toch Lorcllo immers al van eergisteren verlaten, - Ja maar ik hen van nacht naar huis geweest, i Hoe onvoorzichtig G(j hebt geene Kinderen, Beppo. Gij weet niet welk eene zorg het hert eens vaders vervuil, als hij daags te voren, de geklenrde afbeelding op de muren der stad ten toon spreidden. 't Is van den dolk, dien men op die print in eene borst ziet steken, dat hij zijn wapen heeft gemaakt en het is onder het woivenvel dat er de trekken van den romans-moordenaar verbergt dat hij de zijne verborgen had. In dc eerste uitleggingen, door hem over zijne misdaad gegeven, heeft Petit ziclt vergenoegd met het herbalen van eene der meest in gebruik zijnde dwaal- leeren, op de rovolutionnaire meetings, welke hy regelmatig bijwoonde. Aan den agent die hem trachtte het ver achtelijke van zijnen aanslag voor oogen te brengen, antwoordde hij dat die rente nier een nutteloos wezen was, die, zonder iets voort te brengen, leefde ten koste van het volk en dat het geene groote misdaad kon zijn, hem uit dc samenleving te doen verdwijnen. I)e moord schynt dus het laatste woord te zijn. van hen, die naar de leeringen van het socialism luisteren. Herziening;. De herzienings kommissie der Kamer heeft zaterdag zit ting gehouden, onder voorzitterschap van den heer De Lantsheere. De heer de Bur- let woonde de zitting bij. Verschillende voorstellen van den heer de Smet de Naeyer, aangaande de kies- baarheid voor den Senaat werden aange nomen met 7 sten, de overige aanwezige leden tegen stemmende of zich onthou dende. Uit de ttangenomen voorstellen blijft dal men, om kiesbaar te zijn voor den Senaat, ofwel onroerende goederen moet bezitten mot een kadastraal inkomen van 12,000 fr. ofwel ingeschreven zijn op de lijst der meest belaste inwoners van liet rijk, opgemaakt in de verhouding van 1 op 40,000 inwoners, ofwel gedu rende eenen beptialden tijd een der hooge ambten uitgeoefend hebben,door de Grond wet te bepalen. Vervolgens is nog gestemd dal er reden bestaat om uit de Grondwet alle hinderpalen te verwijderen tegen het inrichten der evenredige vertegenwoor diging, De vraag of het princiep der evenredige vertegenwoordiging voor den Senaat in de Grondwet zou geschreven worden, alsook het voorstel van den heer Helle- putte afzonderlijke vertegenwoordi ging van kapitaal, wetenschap en arbeid werden verworpen. Do heer Frère heeft zich bij al de stem mingen onthouden. Nit1 it verzekert dat M. Woeste eenen briet heeft ontvangen, waarin zijn huis in do Troonstraat met vernieling wordt bedreigd eer de maand ten einde is. Het gerecht is verwittigd. voor zjjnen ecnigen zoon vreest. Wat vreest gij dan t Dat hij dienst genomen heeft onder de pauzelij- ken Dal zou wat moois zijn De zoon van een opper hoofd der carbonari, die pauzelijkc zouaaf is Ja, en ik ben daarover meer ontsteld dan door de hevigste verwijten van onzen hoofdman, toen hij tegen mij uitviel en zei dat ik de gevangneming van Piuv IX had doen mislukken. Het was ook wel ongelukkig, dal gij uwe broeder» mie st bestrijden zonder dat gij hel wist. W(j hebben elkaar bevochten, zonder elkander te herkennen, en toen dit eindelijk gebeurde, waren wjj zoo opgewonden dat dc een werkelijk den ander aan de spits van zijnen degen zou geregen hebben lleppo's gemaakte vricudei|jkc Mik nam eene uit drukking van woestcn haat aan. toen hij bemerkte dat Aldobrandino zich door andere gedachten liet mce- slecpen en niet op hem lette. Wacht m.iar. vriend, dacht hijhet i-arbona- risme doet geene dingen ten halve. Te midden in het gevecht znll gij sneuvelen, ca 't zat geen pauzelijkc kogi l wezen dieu doet vallen, Rcppo klopte op Ahlohrandino's schouder en zei i Kom, vriend, de generaal wacht naar ons rap port. Alle Iwec verlieten nu de hoeve. (Wordt voortgezet.)

De Denderbode | 1892 | | pagina 1