Zondag II December 1892. 10 centiemen per nummer. 17"' .laar IS. 2751 NIEUWS- EN AANKONDIGINGSBLAD VAN DE STAD EN 'T ARRONDISSEMENT AALST. W 1 fes MECHTILDA HERZIENING. «rf h M jj 1 Jf Politiek overzicht. Hoe schaamteloos WEESKIND. De jeneverpest. Een en ander. DE DENDER-BODE. ARONNEMENTPRIJS bit blad verschijnt den Woensdag en Zaterdag van iedere week, onder dagleekening van den volgenden dag. De prijs ervan is 6 frank 's jaars t'r. 3 25 voor zes maanden Ir. 1,75 voor drij maanden, voorop te betaien De inschrijving eindigt met 31 December. De onkosten der kwilantiën door de Post ontvangen, zijn ten laste van den schuldenaar Men schrijft in bij C. VAN DE PUTTE-GOOSSENS, Korte-Zoutstraat, N. 31, en in alle Postkantoren des lands. v' j J Guique suum. ADVERTENTIENPRIJS Per drukregel. Gewone 15 centiemen Heklamen fr. 1,00 Vonnissen op 3' bladzijde 50 centiemen. Dikwijls te herhalen bekendmakingen bij accoord. Niet opgenomen handschriften worden niet teruggestuurd. Heeren notarissen moeten hunne inzendingen doen, uiterlijk tegen den dijnsdag en vrijdag avond. Voor de advertenliën uit vreemde landen zich uilsluitend te wenden lot de Agencie tlavas, te Brussel,32, Magdalena Straat en te Parijs, 8 Bcursplaats. (Paris, 8 Place de la Bourse. AALST, 10 DECF.MBII» tutlï Oostenrijk. Militarism in Oos tenrijk. Oostenrijk heelt besloten, zijnen Duitschen bondgenoot te volgen op den weg van legeruitbreiding. De minister van oorlog te Weenen heeft ter openbare kennis gebracht, dat de keizer zijne goed keuring heeft gehecht aan het voorstel, om van 1 januari aanstaande deleger- sterkte op den voel van vrede met 25 regimenten voetvolk te vermeerderen en elke compagnie met 9 man te versterken. De Rijksraad zal dus eerlang een derge lijk militaristisch ontwerp ter behandeling krijgen, als thans de Berlijnsche Rijksdag onderhanden heeft. De al of niet aanne ming zal hoogwaarschijnlijk afhangen van het lot, dat de Duitsche legerwet zal ondergaan. Madrid, 9 dec. Ministerieele crisis. De aftredende ministers hebben besloten aan de konin gin-regentes den raad te geven.M.Sagasta aan 't bewind te roepen. M. Canovas del Castillo zegt dat hij meende uit het politieke leven te treden, doch dat hij nu moet streven ter herin richting zijner partij. M. Canovas heeft een lang onderhoud gehad met de regentes. Hij heelt het vast en onweerroepelijk besluit der ministers doen kennen van at te treden. De voorzitters van Kamer en Senaat zullen vandaag door de regentes worden ontvangen. MSagasta heeft meegedeeld dat de ge- heele lijst van het nieuwe liberale minis terie, zooals zij reeds bekend is gemaakt, voorbarig is. Intusschen wordt het nog altijd voor zeker gehouden dat er een kabinet-Sagasta zal optreden. Washington, 7 dec. Financieële toestand in de Ver eenig de-S talen. In het verslag van den secretaris van financiën wordi vast gesteld dal de ontvangsten van het vorige dienstjaar 425,868,260 dollars hebben be dragen en de uitgaven 415,575,977 dollars, die meerendeels betrekking hebben op de tolrechten. Aan liet einde van't dienst jaar was in de schatkist 120,992,377 dol lars. De secretaris beveelt een streng onder zoek aan van de landverhuizers, voordat zij aan wal gaan. De belasting per hoofd dient verhoogd, ten einde den stroom van landverhuizers tegen te gaan. Verder wordt de uitgifte van schatkist bons aanbevolen voor 20, 30 of 40 jaren, egen eene lage rente, ten einde de obliga- tiën der beslaande schuld af te lossen. De quarantaine zal toegepast worden tot dat het congres een ander besluit neemt. Het amortisatiefonds heeft een over schot van 990 millioen. De secretaris raadt aan de wet af te schaffen, volgens welke het surplus van het amortisatiefonds moet aangewend worden to' inkoop van obligatiën der staatsschuld. Verder wordt het aannemen van het tiendeclig stelsel aanbevolen. Dikwerf hebben de liberaleschrijvelaars ons reeds voorbeelden hunner verregaande schaamteloosheid onder oogen gebracht, doch dit maal gaat zij alle palen te buiten. En inderdaad, men moet tot den laagsten trap der schaamteloosheid ge daald zijn, om ter gelegenheid van het Panama-schandaal dat gansch de wereld in opschudding heeft gebracht, van ver- kristelijking der kapitalen te durven ge wagen. Ja. 't is om van verbazing in onmacht te vallen, indien wij niet wisten dat wij lieden voor handen hebben die lot alle lasteringen en logeniaal bekwaam zijn van 't oogenblik zij er eenige kans in zien hunne gezwoorne vijanden, de R. K. Kerk en hare kinderen er door te bena- dceligen,verachtelijk en hatelijk temaken. En het Panama-scbandaal zou volgens de liberale scribenten eene verkristelijking der kapitalen wezen Verkristelijking der kapitalen Verjoding, ja, der kapitalen, ziedaar de waarheid, de onbetwistbare waar heid 't Was immers de roode jood baron Reinach die tien miljoen franks in handen had, bestemd om stemmen, oog sluiting en zielen te koopen. Verjoding, ja,van kapitalen om de twee derden der Fransche Kamerleden, ten meerderen deele godverloochenaars en goddelooze republikeinen om te koopen. Verjoding, ja, van kapitalen om de gansche liberale en republikeinsche druk pers met goud tej beladen en haar te doen liegen en bedriegen Verjoding, ja, der kapitalen om den arm van 't gerecht machteloos te maken en aldus financieële knoeiers en anderen joodschen bucht aan hunne al te wel verdiende straf te ontrukken. Aan die omkooperijen is het toe te schrijven dat men de spaarpenningen van 'l Fransche volk en nog andere volkeren heeft kunnen bemachtigen. Duizenden zijn er door geruïneerd en in hunnen ouden dag tot den hedelzak gedoemd ge worden. En dit schandaal, die omkooperijen, die onbetwistbare joodsche financieële knoei erijen, durven de liberale schrijvelaars, eene katholieke onderneming, eene ver kristelijking der kapitalen noemen OF HET I. In 184o woonde te Weenen Mme de weduwe Schoonhau/en, die sedert de dood van haren echtge noot over twee jaren, aan de handelszaken had vaar wel 'gezegd en afgezonderd leefde. Zij had gecnc kin deren en smaakte het grootste genoegen met het welzijn harer familie te bet.crtigen en de armen te troosten en ie helpen. Hare nichten en neven beant woordden echter niet aan de weldaden die zy van haar ontvingen zij waren ondankbaar en benijdden zelfs dat zij tranen droogde door den benoeftigen eene be hulpzame hand toe te reiken. Op zekeron dag begaf de weduwe zich naar Presburg waar eene belangrijke zaak haar had geroepen, en haren intrek bij eene bloedverwante van haren over leden man. Zij verbleef aldaar eenige dagen,en maakte Loopt naar den weèrlicht,schaamteloos helsch gebroed Om aan de zoogezegde verkristelijking der kapitalen eenen schijn van geloof baarheid te geven, stellen de liberale scribenten de ingenieur, M. Ferdinand de Lesseps en zijne familie voor als overtuig de en ieverige katholieken. Of M. de Lesseps en" zijne familiele den katholiek of protestant zijn, dat verandert niet aan die knoeierijen der miljoenen. MM de Lesseps vader en zoon waren slechts de ondernemers en hadden in de geldkwestien niets te zien. Zij hebben de werken slecht opgevat en wellicht nog slechter bestierd en daar alleen blijven zij verantwoordelijk voor. 't Is en blijft onbetwistbaar dat de ge pleegde financieële knoeierijen in de Panama-onderneming, liet werk zyn der joodsche bankiers van Parijs, met mede hulp van al de Samuels. Levi's en andere republikeinen der ministeriën, met mede werking van schier al de afgeveerdigden en senateurs, met medeplichtigheid der republikeinsche drukpers, en met oogen verblinding der magistratuur. Zietdaar de vruchten van het algemeen stemrecht in plaats van onbaatzuchtige lieden,tcorden er knoeiers en koopwaar naar de Kamers gezonden De gematigde liberalen, of liever, de doctrinairs zijn onbekwaam om de her ziening naar hunne wenschen te doen ge beuren. Zij verstooten het algemeen stemrecht door de radikalen voorgestaan. De beide liberale groepen der Volkska mer verkeeren dus in volkomene oneenig- lieid, en alle verdere verstandhouding schijnt ons onmogelijk, want geen van beide zal den duim willen leggen. De Rechterzijde verstoot ook het alge meen stemrecht. Buiten eenige uitzonderingen zijn al hare leden voorstaanders van liet bewo- ningstelset. Aan hare krachten alleen overgelaten is het aan de Rechterzijde ook onmogelijk het stelsel door te drijven 't welk haren voorkeur heeft. Volgens ons is de herziening alleen mo gelijk mits een accoord of eene verstand houding tusschen de katholieken en de behoudsgezinde liberalen of doctrinairs. Zal die verstandhouding zich verwezen lijken Voor 't heil des Vaderlands ware het grootelijks (e wenschen, anders zal de herziening gevaar loopen van naar de maan geblazen te worden. Wat zou er 't gevolg van wezen moes ten katholieken en liberale behoudsge- zinden zich niet kunnen verstaan 1 De doctrinairs zouden eenvoudig in de kaart spelen van de ra-Jikalen, want het ware een zegepraal voor deze laatsten na afgedane zaak, van deze gelegenheid gebruik om de merkweerdigheden te bezichtigen, welke de stad aan bood. Op zekeren dag, dat zij tegen den avond zich in de kerk der II. Maagd bevond welke ter gelegenheid der meimaand heerlijk was versierd, en waar het heeld der moeder van Jesus onder eenen troon van bloemen en loovcr prijkte, knielde zjj neder en bleef lang in het gebed verslonden zij bad God en de Moeder-Maagd voor haren dierbaren echtgenoot dien dc dood haar had ontrukt, doch welken zij ctkcn dag nog herdacht. Nadat de godsdienstige oefeningen ge ëindigd waren, bleef zij nog eenige oogenblikken bid den, terwijl de getoovigen langzaam en eerbiedig de kerk verlieten Plotseling werd zij nit hare godsdien stige gepeizen getrokken door een licht gerucht zij wendde het hoofd om, en bemerkte een meisje van 9 i» 10 jaren, dat eenige stappen van het Lieve-Vrou- wenbeeld was neêrgeknleld- Tceder hield het kind de oogen naar het beeld van de Moeder des Zaligmakers gericht cn bad half luide O moeder van Jesus, moeder van barmhartigheid, heb medelijden met mij. eene arme wees, ik weet Diet tot wie mijnen toevlucht ie nemen dan tot u, die, zooals mijne overledene moe der mij dikwijls zegde, de troosteres der bedrukten.de beschermster der ouderloozc kinderen zijt. Ach, sta mij toch bij, verlaat mij niet, maar wees mij eene l tweede moeder i omdat het zou bestatigd wezen, dat het onmogelijk is, zonder hunne medewer king. de herziening tot een goed einde te kunnen brengen. Van den anderen kant zou het wel kun' nen gebeuren dat bij eene onvermijdelijke ontbinding der Kamers, het kiezerskorps moede gemaakt en ongeduldig geworden door dit voortdurend gebrek aan ver standhouding tusschen de behoudsgezinde partijen zich langs den radikalen kant zou werpen. Blijven tegen werken zal dus aan de doctrinairs weinig baten, want zij kun nen wel stokken in de wielen steken, voorloopiglijk de herziening doen misluk ken door hunnen kwaden of slechten wil, maar zy zeiven zijn en zullen altijd in de onmogelijkheid blijven de herziening door te drijven zonder de medehulp der katho lieken. En inderdaad, moest het kiezers korps hen de meerderheid in de beide Kamers schenken, nooit zal die meerder heid de twee derden der leden bereiken om de herziening naar hare wenschen door te drijven. Nu, mocht die liberale meerderheid legen alle verwachting groot genoeg we zen om met medehulp der radikalen de herziening te konnen verwezenlijken, dan zal zy van hare princiepen, van hare vijandschap legen het algemeen stemrecht moeten afstand doenDoet zij er geene afstand af, in andere woorden, neemt zij het algemeen stemrecht niet aan, zij blyfl de gevangene der radikalen en de herzie ning kan ook onmogelijk gebeuren. Is dit doel, 't is te zeggen hunne eigene nederlaag, dat de docirinairen bereiken willen Het is dus klaar en duidelijk dat indien de doctrinairs hunne vaan voor de radi kalen niet willen strijken, zij zich recht zinnig met de katholieken moeten ver slaan Want men verlieze het niet uit het oog, 't zou de katholieke Rechterzijde alleen niet zijn die de overwonnene zou wezen, de doctrinairs zouden 't zefdo lot ondergaan en de radikalen over beide zegepralen! Het ongelukkig kind weende en snikte. Madame Schoonhau/en was door die woorden cn tranen bewo gen. Zij trad noder en wachtte in stilte tot dat het meisje zou opstaan en de kerk verlaten. Nu volgde zij het kind op en vroeg, wanneer zij beiden aan de kerk deur waren gekomen, zonder te toonen dat zjj iets ge hoord had Wat deert u, mijn kind Gij ziet er zoo bedroefd uit. Hoe bevindt gij u hier zoo alleen -- Ach, madame, antwoordde de kleiue, ik bun be droefd omdat ik zoo ongelukkig hen. Ongelukkig, gij, en nog zoo jong Het is heden de verjaardag der dood van mijnen goeden vader, hervatte het meisje, en Je verledene week is myne moeder hem in den hemel gaan vervoegen. O, het was dan voor uwe overledene ouders dat gij daar in dc kerk zoo vurig bad T Ja, madam-), voor hen en voor mijopdat God hun eene plaats bij de «Dgelen wille geven voor mij opdat Maria en Jesus mij willen bijslaan, want ik beo zeer ongelukkig. Maar, mijn kind, uwe kleederen duiden toch geenc ellende aan Het is waar, madame, zoolang mijne ouders leefden, had ik aan niets gebrek. De arbeid hunner handen was toereikend om mi) te onderhouden en op Volgens de ofilcieele statistiek wordt in België in de 155,000 herbergen 70 mil lioen liters jenever vertapt, die aan de Belgische natie kosten 135 tnillioen fr. Van de 1.500,000 mannen zijn er, vol gens nauwgezette berekening, 300,000 wier geestvermogens door het misbruik van sterken drank gekrenkt zijn. Volgens dezelfde berekening sterven jaarlijks 25000 personen een vroegtijdigen dood, wegens het misbruik van sterken drank. Ineen tijdverloop van 15jaren nam de bevolking toe met 14 p. b., en het ver bruik van jenever met 37 p. h. Het getal krankzinnigen met 45 p. h. Het getal misdrijven met 73 p. h. Het getal zelfmoorden met 80 p. h. te toeden. Na den dood mijns vaders won mijne moe der nog genoeg om ons beiden het noodigc te ver schaffen Maar nu, helaas heb ik niets meer dan eenige kleedingstukken, en niemand wil zich mijner ontfermen. En uwe familie dan vroeg de weduwe. Ik heb een oom, antwoordde bet meisje treurig, en ik hoopte dat bij medelijden met mij hebbe en mij in zijn huis nemen zoude maar het schijDt dat hij dit niet tan doen. omdat hij zelf vier kinderen heeft, en hij zegt Jat hij geene middelen genoeg beeft om zich met een kind meer te gelasten. Maar kunt gij u niet tol een der vrienden uwer overledene ouders wenden Die hebben mij naar mijn' oom gezonden. De pastoor dezer kerk, de eerw. heer Fistcr, die mijne moeder gedurende hare ziekte dagelijks kwaui bezoe ken. is dezen morgen nog bij mijn oom geweest en heeft hem gesmeekt van mij toch niet Ie verlaten. Doch mjjn oom antwoordde, dat hij zich met mij niet kon gelasten. Arm kind. bervalte Madame Schonhauzen, hij moet zich daar in zeer bekrompen toestand bevinoen. of een ongevoelig hert hebben. En wal gaat gjj nu doen Ik was in deze kerk gekomen om bet aan God te vragen, antwoordde het meisje zuchtend ik was Het getal bedelaars en landloopers tnet 150 p h, Deze ergelijke en bedroevende toestand wordt voor het grootste gedeelte toege schreven aan hel toenemend gebruik van jenever, die een grooter geesel is voor het inenschendom en grooter verwoestingen aanricht dan de pest, de cholera, de hon gersnood en de oorlog. Met recht kon aan de litanie van alle Heiligen worden toegevoegd van den geesel des jenevers, verlos ons Heer. In de provincie Luxemburg hebben eenige nyveraars als afschrikkend middel bovenvermelde statistiek in hunue fabrie ken met groots letters opgeslagen. Zal dat middel baten Wij betwijfelen helzeer. Een oude jeneverdrinker bekeert men zoo licht niet. Voor het ingeworteld kwaad is schier geen baat. Er moet een anti-jenevergeslacht wor den gekweekt Door vereenigde krachten van goedge- zinden beslaat hiertoe de mogelijkheid. Men stelle geen andere jeugdige personen aan, dan die, welke totaal afstand doen van sterken drank en weldra zal men in alle takken van nijverheid, op alle buree- len mannen krijgen, die meer en beter werk leveren,dan de jenevermannen. Een nieuw geslacht, dat den oorlog aan den jenever verklaart, moet het vooroordeel den kop indrukken, dat in ons land de je never een noodzakelijke behoefte voor den werkman is. Door den jenever den oorlog te verklaren, zullen veel plagen, rampen en misdaden uit de maatschappij verban nen worden. Maar dit is niet alles De matigheid moet eene groolere be krachtiging hebben, dan eene tnensche- lijke overeenkomst tot bevordering van het geluk van den mensch. Die be krachtiging is de Godsdienst. Hij alleen is machtig genoeg orn de onredelijkheid der driften te bestrijden. l^riiiM Albert. Z. K. H. Prins Albert, geboren te Brussel, op 8 April 1875, z.al den 17 december aanst. plechtig als onderluitenant ontvangen worden in het regiment der Grenadiers. De 17 December is het dc verjaardag der intrede van I,copold II te Brussel. Z. M. heeft den wensch uitgedrukt de inlijving van Prins Albert in het werkelijke leger met dezelfde plechtigheid fe zien geschie den als deze van wijlen Prins Boudewyn. Prins Albert van Vlaanderen is een groote struische jongeling. In de uitdruk king van zijn gelaat leest men eenvoud. Onze toekomstige troonopvolger schijnt zeer geestgierig en wil alles door zich zei ven zien en ondervinden. Hij is even zachtaardig als wijlen zijn broeder Prins Boudewyn. Erg op zijn gemak schijnt de jonge Prins nog niet te zijn. als hij zich te midden van ofilcieele plechtigheden bevindt diep bedroefd toen ik dc kerk binnentrad, maar ik heb dc H. Maagd zoo vurig gebeden van my onder bare be scherming Ie nemen, dat zij mijn geloof niet zal verla ten Ik vind mij thans ook meer gerust gesteld ik ga nu i aar den eerw heer Fister, en ik zal doen wat hij mij /eggen zal van aan te vangen. Ik wil werkzaam cn oppassend zijn, en in alles den raad volgen, welke mijne moeder mij stervend beeft gegeven, waar en waarin men mij ook moge plaatsen. Naarmate het weeskind sprak, voelde de weduwe haar medelijden en hare genegenheid voor hetzelve toenemen. Gelukkig de bedrukten dó- gcloovrn en bidden, zegde zij. zij zullen in hunne grbedeu verhoord en in hunne droefheid vertroost worden. Hierna wendde zij zich tot het meisje, en sprak Ik geloof dat Jesus en de H. Maagd uw gebed verhoord hebben en u ter hulp zijn gekomen. Zeg mij vooieerst uw naam. Ik heel Mechlitda Relzler, madame. Goed, breng mij nu bij den eerweerden heer Fivter. En waarom, madame, wilt gij mij bij den biechtvader mijner moeder zaliger brenj.cn T vroeg het kind. Dewijl ik hem misschien een middel zou nen aanduiden om u spoedig eene andere moeder te en de eerebewijzingen die hein van alle kanten ten deel vallen, schijnt hy eerder te ontwijken dan te zoeken. In de omgeving van den Prins, zegt men dat hij met evenveel vlijt studeert als hij met stiptheid zijne christene plichten kwijt. Prins Albert is een vijand van overdreven beslag en ijdele parade. Hy is een uitmuntend ruiter en zyne waagstukken te pcerd in het uitgestrekte park van het kasteel der Amerois, deden de gravin van Vlaanderen, die voorbeel dige huismoeder, reeds menigmaal den schrik over het lijf gaan. Eenvoudig en oprecht in zyne manieren, is de toekoms tige koning der Belgen het toonbeeld van den rondborstigen braven jongeling. Prins Albert is de Vlaamsche taal machtig en spreekt deze zeer nauwkeurig maar mot eenigszins Duitschen tongval, zooals overigens al de kinderen van den graaf van Vlaanderen. De Lntmk. De belasting op den tabak wonit door den heer Nyssens, Volksvertegenwoordiger van Leuven, in zijn verslag hevig aangerand. Het achtbaar lid houdt deze belasting als volksplagend en oordeelt verder dat het niet op 't oogenblik is dat de land bouw zoo beproefd wordt dat men de voortbrengsels der aarde belasten moet. Te dezer gelegenheid wordt er geschre ven dat de meeste gekende Belgische tabak degene is van Obourg by Bergen, die in een vijftiental dorpen en op eene oppervlakte van 160 hectaren wordt gekweekt. De jaarlijksche opbrengst beloopt,zegt men, .JUO.OOO kilogr en niet tegenstaande gebruikt men jaarlijks in België alleen 600,000 kilogr. tabak van dien naam. Die cijfers schijnen ons over dreven, doch wat wij stellig weten is,dat de beste puike soorten van Appelteer scben, Idegemschen, Onkerzeelschen ta bak sedert jaren door voorname tabak- fabrikanten van Bergen en omstreken worden opgekocht en als tabak van Obourg vervent worden. Overigens is er weinig verschil tusschen do beste soorten van Obourg en deze der Dendervallei. Melkni j verheid. Prijs kamp. Het bestuur dor landbouwbe- roepschool voor meisjes te Bouehout-bij- Antwerpen zal met het doel de beste toestellen te kunnen aankoopen voor het onderwijs, op 26 december en volgende dagen ccnen bijzonderen prijskamp in richten voor mekanieke handontroomers, roomkarnen, bolerkneders, kausperssen en anderen voorwerpen en gereedschap pen ten gebruike der rnelkerijen. De beloo ningen beslaan in diplomas en in den aankoop der toestellen, welke alvorens verscheidene proefnemingen zullen moe ten ondergaan. Tezelfder omstandigheid wordt in het lokaal der school, door zorg der land- bouwcomicen Contich en Boucliout, een bijzonderen prijskamp voor boter en kaas op 3 Januari en volgende dagen ingericht. geven, mus het antwoord in alle geval wee* verze kerd. dat gij niet verlaten zult blijven. De weduwe cn haren beschermeling waren weldra bij den gecstcljjten aangekomen. Het was een grijs- aard, die sedert veertig jaren in de parochie wa*. ||ij was bemind, geacht cn gevierd voor al bel goed, dat hij persoonlijk deed, en voor datgene wat hij door god vruchtige en medelijdende personen liet verrichten. Hij hel binnentreden der weduwe groette hy hsar be leefdelijk, drukte haar zjjnc verwondering uit van haar met uit weeskind ic zien, dat hjj zijne goede Mechtilda i noemde, en vroeg welk baar verlangen was. Dc goede dame verzocht hem eenige woorden af zonderlijk te zeggen, waarna zjj hem UiHegde water tusschen ha.ir en Mechtilda in de kerk was voorge vallen, alsmede het medelijden cu de genegenheid dié zij dadelijk vóórhel weeskind had opgevat. (,0k dce.l /ij hem haren locstand kennen, vroeg hem uenig na richt wegens de ouders van Mechtilda. en wegens de bavinding harer familie. De achtbare geestelijke l ad dadelijk het inzirhl dier goedhartige vrouw geraden en beantwoordde e'k harer vragen, waarna zy hem haar verlangen te kronen gat van Mechtilda als kiud aan Ie nemen, en voor hare opvoeding te zorgen, lerwjjl zy hem verzocht hiervan kennis aan haren oom te geven. (Wordt Voortgezet.)

De Denderbode | 1892 | | pagina 1