NIEUWS- EN AANKONDIGINGSBLAD VAN DE STAD EN 'T ARRONDISSEMENT AALST. HERZIENING. Donderdag 29 December 1892. 10 centiemen per nummer. 47sle Jaar, 1\° 2756. jBBP* Politiek overzicht. MIJNHEER JUDAS Pensioenkas Een en ander. DE DENDERBODE. ABONNEMENTPRI.IS Dit blad verschijnt den Woensdag en Zaterdag van iedere week, onder dagleekening van den volgenden dag De prijs ervan is 6 frank 's jaars fr. 3.25 voor zes maanden lr. 1,75 voor drij maanden, voorop te betaien De inschrijving eindigt met 31 December. De onkosten der kwitantiën door de Post ontvangen, zijn ten laste Yan den schuldenaar Men schrijft in bij C- VAN DE PUTTE-GOOSSENS, Korte-Zoutslraat, N. 31, en in alle Postkantoren des lands. ADVERTENTIEPRIJS Per drukregel, Gewone 15 centiemen Reklamen fr. 1,00 Vonnissen op 3e bladzijde 50 centiemen. Dikwijls te herhalen bekendmakingen bij accoord. Niet opgenomen handschriften worden niet teruggestuurd. Heeren notarissen moeten hunne inzendingen doen, uiterlijk tegen den dijnsdag en vrijdag avond. Voor de adverlentiën uit vreemde landen zich uitsluitend te wenden tot de Agencie Havas, te Brussel,32, Magdalena Straat en te Parijs, 8 Beursplaats. (Paris, 8 Place de la Bourse. Cuique suum. AALST, 28 DECEMBER 1892 Frankrijk. Floquet's herkiezing-. By het openen van den gewonen zit tijd van het parlement op 10 januari, zal er zeker strijd gevoerd worden, bij de verkiezing van den voorzitter der Kamer van afgeveerdigden. Wegens de uitstekende leiding, die Floquet eigen was, werd hij jaar op jaar herkozen, ook met meewerking van een •goed deel der rechterzij Doch nu zal er oppositie zijn tegen zijne herkiezing tengevolge zijner dubbelzin nige verklaringen voor de commissie van onderzoek, ten aanzien zijner inmenging bij het verdeelen der gelden van de Pa nama-maatschappij aan de dagbladen, voor zoogenaamde frats de publicité, terwijl hij minister-voorzitter was La France, la Libre Parolel'Auto rité, le Matin en andere bladen komen nu reeds met. artikels voor den dag tot bestrijding zijner candidatuur. Hel verslag Broaardel. Werd baron Reinach vermoord.— Het ver slag Brouardel, over de lijkschouwing van baron de Reinach, wordt met onge duld afgewacht. Ohincholle schrijft in den Figaro dat dit verslag veel belangwekkender zal zijn dan men er zich aan verwacht, zoo be langrijk zelf, dat schrijver bijna niet de pen op 't papier heeft durven zetten. Uit het onderzoek van de hersens en der ingewanden blijkt niet alleen dat de baron door vergif is gestorven, waar nie mand aan twijfelde, maar ook dat het vergif zeven of acht uren vóór de dood genomen is, Welnu, 7 of 8 uren vóór zijne dood zag Reinach er in 't geheel niet uit als iemand, die zich wilde vergiftigen, daar hij nog, met M. Rouvier, naar Herz, naarCle- menceau, naar Constans, kortom, van Herodes naar Pilatus geloopen is om zich te redden. Waarom, als hij toch reeds vergif inge nomen had Of wist hij het soms niet en werd hij niet vergiftigd,door een ander hand dan de zijne. Men ziet van hier wat profijt de verde digers in het Panama-proces zullen trek ken uit een verslag, onweerlegbaar ge steund op de wetenschap en opgemaakt door een der meest beroemde moderne geneeskundigen. le Vervolg. GelooD gij dat hij ecnig voornemen koesterde om zich te zelfmoorden voor zoover ik hem gezien heb, zou ik durven zwecren van neen. Hij heeft ook niet gesproken van den brief wel ken hij verzonden had Geen enkel woord, mijnheer. Met uw welnemen, Miss Molly, hoe beviel u die gentleman Viel, mijnheer, antwoordde de geinige, wat ik schoor, vind was h|j nietmaar ik weet niet wat andere meisjes daarover zouden denken. Met dit laatste schol, trok Miss Chickies naar bare gewone plaats achter den toog om met de omstaan- itaanaers te babbelen over de geheimzinnige zaak, ter wijl Sergeant Spills, hoofd der politic van Jarlehestcr voor de tafel werd geroepen om zijnen eed te doen en züne getuigenis af te leggen. Een knorrig en droog uiterlijk, met scherpe stem, nooit te veel woorden bezigende, altijd sprekende met korte en afgebeten Iinnen- J Charles Spills, mijnheer, sergeant der politie te Gedurende het verlof der Kamers zul len de commissiën der herziening hare werkzaamheden hervatten. De heer minister van geldwezen zal het ontwerp van herziening door de regeering voorgesteld, zeer kortelings aan hare be raadslagingen onderwerpen. Dit ontwerp is,naar men ons verzekert, gansch opgesteld volgens de wensclten der katholieke meerderheid, dus, in andere woorden, volgens den wel uitgedruklen wil der overgroote meerderheid des lands. Het ontwerp schijnt aan de rechterzijde geene tegenkanting te zullen ontmoeten, zelfs de katholieke aanhangers van 't al gemeen stemrecht zullen het niet bestrij den en het aannemen als eenen groot en stap voorwaarts op de baan der uitbrei ding van het kiesrecht. Wanneer men op politiek gebied niet alles kan verkrijgen wat men verlangt, is het wijselijk handelen zooveel te nemen als men maar verkrijgen kan uit vrees van zonder iets afgeschept te worden. De regeering mag dus op hunne medewer king rekenen. De vraag is thans Wat zal de houding wezen der radikale en liberale fractiën Op de steun der radikalon kan de regee- rtng in geener voege rekenen. Het zijn onverbiddelijke voorslaanders van het al gemeen stemrecht zij willen het alge meen stemrecht en willen liet mordicus want al ander voorstel dan het puur en simpel zullen zij hardnekkiglijk bevech ten. En de doctrinairs, wat zullen zij doen Van eene verstandhouding tusschen doc trinairs en radikalen kan geen spraak meer wezen sedert hunne openbare schei ding.Immers MM. Frère en Bare verstoo- ten 't algemeen stemrecht uit hunne gansche krachten. De doctrinairs moeten dus eene party kiezen en hiermeê zitten zij in groote ver legenheid. Indienzij van den eenenkant het ontw erp der katholieke regeering wantrouwen, vreezen zij van den anderen kant nog meer van, indien zij het ontwerp der re geering bytreden, door de liberale druk pers hevig aangerand en als verraders van het liberalendom uitgescholden te worden. De groote en kleine liberale helhonden zouden geweldig blaffen en woedend hun ne landen vertoonenEn 't ergste der zaak is dat de doctrinaire leiders daar ze zelfs geen kruimelken meer van 't budjet aan die helhonden kunnen voorwerpen, ook op hen geen den minsten invloed incer hebben en ze bijgevolg tot zwijgen niet meer kunnen brengen gelijk voor tijds. 't Valt dus licht te begrijpen hoezeer de doctrinairs in nesten zitten. Jarlchester, Jim Bulkins berichtte mij den dood van den overledene lk kwatu hier en zag het Ijjk liggen in het bed. I)e lakens wareu tot aan de kin opgetrokken. Mijn gedacht is dat hij stierf in z|jn bed. Heb het reis koffer van den overledene onderzocht. Bevatte linnen (niet gemerkt), eeinge kleedingslukkcn (niet gemerkt), toiletartikels van dagelijksch gebruik. Ook een tee- kenbock met eenige veel gebruikte potlooden. Hebt gij ook teekeningen gevonden vroeg de coroner, opgestookt door den Londoner detective. Geen enkel. Geen schetsen, geen portretten Neen, mijnheer Klecdingstukken door den overledene gedragen donker blauw serge costnum, dobbel gevoederd. Ook geen namen op de klceren. Evenmin. De lits waarmee men de kleeren op hangt en waaraan de kleermakers gewoonlijk hun adres bevestigeu, was weggenomen. In de zakken ge zocht gevondenpennemes, klein zilveren geld (twaalf shillings en zes pence)verder doos pillen die voor de jury ligt. Op de lavabo nog een zilveren hor- logie en, een zilveren ketting beurs met groot zilve ren geld bevattende zes sovereigns. Meer niet. Zoodus niets dal u eenige inlichtingen kan geven over den naam Letterlijk niets, mijnheer. Gezocht, doch geen naam gevonden. Later onderzoek, nog geen naam. Dat intrigeerde mij geweldig Seinde naar Londen voor detective M. Fanks.die nu zit aan uwen linkerkant- Wij zeggen hierhooger dat de doctri nairs liet ontwerp der regeering wantrou wen dit wan-rouwen wordt hen inge boezemd door het stelselderhuisbewoning dat onder andere zal voorgesteld worden. Wat hen in de huisbewoning tegen het hoofd stoot.'t is dat zij aan de buitenlieden zooveel rechten zal verleenen dan aan de stedelingen.Tot hiertoe werden de buiten lieden geslachtofferd, of zoo wat als parias behandeld en die onreehtveerdigheid wil len de liberalen behouden omdat zij weten dat dc buitenlieden in overgroote meer derheid katholiek en behoudsgezind zijn. Do huisbewoning roepen de liberalen zal de verplettering der steden door den buiten wezen en zulk ontwerp kunnen wij niet stemmen. Maar zeg eens is deverplctlering van den buiten door de sleden dan zoo recht- veerdig Dus uit deze verklaringen, moet men afleiden dat de doctrinairs hunne mede werking aan de regeering zouden verlee nen op voorwaarde dat de stedelingen zonden be voorredt tigd blijven gelijk het thans bestaat. Maar de regeering zal zich daar wel van wachten, want zo weet dat de ka tholieke meerderheid wil dat de herzie ning een werk van rechtveerdigheid wezo 't welk aan eiken buitenman of stedeling zijn recht verzekere. Dedoctrinairs zullen dus kortelings moeten verklaren wat stelsel zij betreden, 't deze der regeering of dit der radikalen die het algemeen stemrecht willen. Indien zij nu geen.der beide sielsels aan nemen dan wordt de ontbinding der Ka mers onvermijdelijk. En wat dan?... Wij, katholieken heb ben haar niet te vreezen, maar mogen de doctrinairs aldus spreken Verdeeld als zy zijn. zou eene ontbin ding voor hen de noodloltigste gevolgen naar zich slehen. Te Brussel en overal waar men dank aan samenspanning zege praalde, zouden de doctrinaire candidaton naar de maan geblazen worden, en op vele plaatsen door katholieken vervangen worden. Ja, zonder eenigen twijfel bijna, zou het kiezerskorps, door zijne uit spraak, de regeering in staat stellen van, zonder eenige hulp der libcralenof radika len, de herziening tot een goed einde te brengen ten voordeele clei* vrije katholieke onderwijzei'H. Te Gent is eene Maatschappij van ouderlingen bijstand voor onderwijzers en onderwijzeressen der vrije katho lieke en aangenomen scholen van Oost- Vlaanderen gesticht, gelijk er in meest al de andere provinciën des lands reeds bestaan. Sergeant Spills, hiermee zijnen plicht hebbende vol bracht, groette zooals een houten beeld zou groeten en maakte plaats voor Joe Staggers, koetsier voor eigen rekening. Wie Joe Staggers zag moest onwillekeurig aan peer den denken. Lang, roodkleurig en zwaarlijvig, ract een flauwe stem, flauw geworden door jenevereen god wanneer hij op den hok zat achter vier peerden, een gewoon raenschenkind achter den toog in eene kroeg. -• Joseph Staggers, mijnheer. Ik voer sedert tien jaar en meer de koets van Winchester naar Jarlehes tcr. Twee dagen geleden, dinsdag, ik weet het goed want mijn bruine beeft een hoctijzer verloren, stond ik in de statie, als er een heer op mij afkomt en vraagt Rijdt gij naar Jarlchester zegt hij. Ja, zeg ik zoo, spring er maar in en weg zijn we. Hij kwam zitten nevens mij om te praten over de streek. Dat is hier al ver van Londen I zegt hij zoo. Ook, zegde bij dat hij kwam van Londen t Hij zegde wat ik u daar even verklaarde, mijn heer. Hij sprak van den buiten, ofschoon hij geen koej uit een kali herkende De getuigenis van Joe Staggers werd algemeen door de leden der jury'voor nul en van geene weerde ver klaard maar M. Kanks, van Londen, detective had er een ander gedacht over, haalde zijn geheimzinnig nota-bockske voor den dag en schreef er eenige regels ;n, tot groote verwondering van al de aanwezigen en van Joe Staggers voornamelijk, die maar niet kon be- Deze maatschappij, die ook de burger lijke verpersoonlijking vragen zal, heeft namelijk voor doel hare leden le doen opnemen in de Spaar- en Pensioenkas van den Staat, 't is le zeggen, hun te helpen een pensioen te bekomen,in evenredigheid der diensten welke zij aan de samenleving bewijzen. Deze nieuwe instelling mag aanzien worden als de bekroning der inrichting van het katholiek onderwijs in Vlaan deren. Eene zoo nuttige maatschappij, sinds lang gewenscht door het ouderwijzend personeel, werd dringend gevraagd op de laatst gehouden katholieke kon- gressen. Deze vraag werd warm ondersteud door den heer Woeste, wiens genegenheid voor het katholiek onderwijs algemeen gekend is, en thans hebben moedige mannen de hand aan 't werk geslagen. Het nut, of beter het voordeel van deze schoone instelling, wordt door de onder wijzers zoo goed begrepen.dat,den eersten dag, reeds meer dan honderd wereldlijke vrije katholieke onderwijzers van de 450 welke in Oost-Vlaanderen de jeugd onder wijzen. zich als lid lieten opschrijven. Voortaan zal de jonge onderwijzer, bij het aanvangen zijner loopbaan, niet meer weerhouden worden door de vrees, op lateren leel'tyd geen pensioen te genieten, indien hij dienst neemt in het katholiek onderwys. Eene inrichting van vertrouwen aangezien zij gesteund is op instellingen door den Staat gewaarborgd, als daar zijn de spaarlijfrent- en pensioenkassen zal hem in staat stellen zich, te kleinen koste, aan voortreffelijke voorwaarden een pensioen te verzekeren. Het nieuwe werk is geplaatst onder de hooge bescherming van Z. D. Hoogw. Monseigneur Stillemans, bisschop van Gent, wiens verlichte verknochtheid aan het vrij, katholiek onderwijs niet weinig heeft bijgedragen om de maatschappij tot stand te brengen. Ziehier de samenstelling van liet be sturend komiteit der nieuwe maatschappij: Eere-Voorzitter de heer graaf Jozef de Hemptinne. Voorzitter de heer Daniël Kervyn de Meerendree, Koutcrdreef, te Gent. Onder-Voorzitters de heeren G. Cooreman, senator en Beschrijver, hoofd onderwijzer te Hu.vsse. Secretaris de heer J. Buyens, hoofd onderwijzer. Molenstraat, n. 6, te Sint- Amandsberg. Schatbewaarderde eerw. heer De Riemaecker. bestuur, Chartreuzcnstraat, te Gent. Leden do zeer eerw. heeren Sonno- ville, aartspriester en vikaris-generaal, kanunnik De Vos, opziener der dioceane scholen (1), kanunnik J. Verschurren, kanunnik Thuysbaert, kannunuik La Compte, priester Van Cauwenberglte, de grijpen «at hij zoo belangrijks had verteld. Eit nu werd Dr Drewey opgeroepen. Een belangrijke getuige. Dr Drewey hij had hei onderzoek poet mortem over het Ijjk gedaan en de juryleden, die hel flauw begonnen te vinden, schoten nu uit hunne droomen wakker M. Fanks keerde een nieuw blad om in zijn geheimzinnig bockskr en Doctor Drewey, stralend, deftig, geheel in het zwart gekleed, met den professionneclen glimlach om de lippen, legde nu met veel statigheid zijne verklaring af. Ik heb het lichaam van den overledene onder zocht. Het lijk is dit van een man van ongeveer 28jaar slecht gevoed en met betrekkelijk weinig spy's in de maag. De maag zelve was in gezonden toestand doch ik voud de bloedvaten van het hoofd ongewoon ge zwollen. De oogappels waren saamgetrokken en veel andere verschijnselen doen mij tot de overtuiging ko men, welke ik zonder aarzelen hier uitdruk, dat de overledene stierf aan eene overdosis van morphina of opium. Zoodat uw gedacht is dat de overledene eene al te groote dosis vergif innam t bracht de coroner in liej midden Verschooning I viel Dr Drewey op kwaden toon uit. Ik zegde u dat hjj stierf van eene al te groote hoe veelheid ik ben niet bereid te zeggen dat hij die zelf Dan moet iemand anders hem die dosis hebben toegediend Daar kan ik geen enkel woord op antwoorden. heeren Alfred Piers de Raveschoot,Arthur Verhaegen, lid der bestendige deputatie van Oost-Vlaanderen. De Man, hoofd onderwijzer le Geeraardsbergen, Goethals, onderwijzer te Si-Nikokaas,Trirez,onder wijzer te Lebbeke en, Verstraeten, onder wijzer te Eekloo. Behalve eene maandelijksche storting van éénen frank in de kas van dezen onderlingcn bijstand, wordt elk lid ver plicht zich aan te sluiten, 't zy bij de staatspensioenkas 'i zij bij de staats- spaarkas. De door de standregelen vastgestelde stortingen veranderen volgens den ouder dom der personen die lid worden en volgens de belangrijkheid hunner jaar wedde. Bijzondere en zeer groote voordeden worden verzekerd aan de onderwijzers en onderwijzeres^pndie, in 1879, gehoor gevend aan de stem van hun ggweten.het ofliciëel onderwijs verlieten. Er zijn ook cerc-, bescherm- en wel doende leden. Ite eere-lcden betalen 5 frank, de be- sch er mieden 20 fr. en do weldoende leden 50 fr. per jaar. Eerstdaags zullen inschrijvingslijsuii ten huize der vrienden van liet katholiek onderwys aangeboden worden. Alle giften worden in dank aanvaard en mogen gezonden worden aan den eerw. heer De Riemaecker, bestuurder, Char- trcuzenstraat, 1, te Gent. Wij twijfelen er niet aan of onze lezers, die het katholiek onderwijs zeer genegen zijn, zullen ook, in de maat van hun ver mogen, deze uitmuntende nuttige en nocdige instelling ondersteunen. (Ij De zeer eer», heer kanunnik De Vos, is sedert de stichting overleden. Dankhrieijes van XO Fr. Ofschoon weinige valsche briefjes van 20 fr. nog in omloop zijn, toch blijft het mistrouwen ten lande voort bestaan en wordt het bijna onmogelijk eenige beta ling in deze muntsoort te doen. Dit wan trouwen, zoo nadeelig aan de dagelijksche verhandelingen, werd veroorzaakt door een dagbladartikel, dat de ronde der pers gemaakt heeft, meldende dat te beginnen van nieuwjaar de briefjes van twintig fr. door de openbare besturen niet meer zou den aangenomen worden. Wij haasten ons dan ook te zeggen dat de openbare besturen die briefjes niet zul len weigeren daar zij dit recht niet heb ben. De bankbriefjes van 20 fr. worden voortdurend door de bank uitgegeven net als vroeger en de bank zal ze voort durend aannemen dees jaar, toekomend en altijd. Want, een bankbriefje is een schuldbewijs tegenover de Bank en deze schuld blijft, zooals alle schulden, geldig gedurende 80 jaar. Wanneer denkt ge dat de overledene is gestor. ven, doctor vroeg ren jury-lid. Dal is nok eene moeilijke vraag om te beant_ woorden. In de meeste gevallen van vergiftiging door opium beeft de dood binnen de zes h twaalf uren plaats. Ik onderzocht het lijk van den overledene tus schen een en twee uren den volgenden dag en, naar alle waarschijnlijkheid, was de man toen reeds tien uren dood. Te oordeclen naar dc getuigenis van Mist Chickies, ging hij slapen ten tl ure dus, wanneer h(j alsdan de dosis opium of morphina heeft ingenomen, wat geleidelijk is aan te nemen, moet bij rond 4 ure 's morgends gestorven zijn. In zijnen slaap t Waarschijnlijk, opium is immers een sfaapinid- d En zag zijne maag er uit als die van iemand, die gewoon is opium in te nemen Neen. in het geheel niet. Volgens u dus, bocht dc coroner in het midden, moet de overledene het vergif hebben genomen ten 9 ure, toen hij slapen ging en, uit de getuigenis van Miss Chickies blijkt dal dc overledene zelts verklaarde de pillen Ie nemen voor hij te bed ging. Vair het u niet in het oog dat de overledene, na reels vroeger eene pit hebben genomen, cr hij vergissing nog eene geno men heelt toen h(j te bed ging en dat die vergissing hem het leven heeft gekost. Wordt (voortgozet.)

De Denderbode | 1892 | | pagina 1