De Alcool is een vijand van de gezondheid. LANDBOUW. Een en ander. Teelt en handel der Hop. Allerhande nieuws. Onder dit opschrift lazen wij, in de de december aflevering van De Mor- gendster, - een artikel, waarin de heer Dr Peeters eene volledige beschrijving geeft van den weg, die de alcool maakt door het menschelijk lichaam. Wij geven het hier ter overweging aan onze lezers, ten einde hun nog een groote- ren afkeer in te boezemen voor de onge lukkige geneverplaag De alcool is een vijand van do gezond heid. Volgen wij hem op zijnen weg door het menschelijk lichaam, en wij zullen overal sporen ontmoeten van zijn ver- derfelijken invloed. De alcool is een bijtend vergift. In den beginne en in kleine hoeveelheid, prikkelt hij de maag op een niet onaangename wijze, roept er het bloed naar toe, doet meer sappen afschei den, en vergemakkelijkt min of meer verteering der spijzen. Maar wanneer men hem voortdurend of in meerdere hoeveelheid gebruikt, gaat de prikkeling tot ontsteking over, en wordt de werking der maag gestoord dan vertonnen zich brakingen des morgends, verlies van den eetlust, moeilijke spijsverteringen. Van de maag, dringt de alcool in de lever, en brengt er eerst prikkeling, later ontsteking te weeg. De gele kleur, welke men aan het oogwit van vele drinkers waarneemt, is een bewijs.dat de lever min of meer lijdend is. Wanneer deleveren de maag aangetast zijn, wordt het verte ringstoestel meer en meer onbekwaam zijne verrichtingen te vervullen en nemen de krachten af. De meeste geneverdrin- kers zijn mager, bleek, en vertoonen teekenen van een onvoldoende algemeene voeding. Langs de aderen in het hart gekomen en met het bloed gemengd, doet de alcool den pols feller jagen hij verspreidt zich bliksemsnel in alle deelen in de longen, die hem gedeeltelijk naar buiten brengen; in de nieren en de huid,die met denzelfden dienst gelast zijn, en te dien einde hunne werking bespoedigen. In de hersenen,doen zich ook verschijn selen van opgewektheid voorde gees' wordt vlugger, de verbeelding rijker hef uitdrukken der gedachten gemakkelijker- De uiensch voelt zich lichter, meer opge ruimd, alles schijnt hem toe te lachen maar, wanneer de prikkeling, door den alcool veroorzaakt, onophoudelijk ver nieuwd wordt in een zoo zwak en teeder weefsel als het zenuwstelsel is, dan ont steken en verweeken die deelen. Ja, wan neer een zeker hoeveelheid alcool plotse ling in 't lichaam ingevoerd wordt, neemt rnen teekenen waar van hevigen bloedop- drang of van geraaktheid, en kan de dood rechtstreeks het gevolg der dronkenschap zijn. De uitwerksels van den Alcool zijn dus dezelfde op de deelen van het lichaam, de maag, de nieren, de hersenen, de lon gen. Ik noem de longen 't laatst, omdat zy soms door door een byzondere soort van tering den drinker eigen, verwoest worden. Oogst in «Je Vereenlgde» Hinten. Bebouwde opervlakte. Graan 38,554.450 acres Maïs 70,626,058 acres;ÏIaver 22,063,835 acres. Opbrengst. Graan 515,949,000 bus hels Maïs 1,628,464 bushels Haver 661,035,000 bushels. Weerde. Graan 322,111,681 dollars; Maïs 642,146,630 dol. ;Haver 209,253,611 dollars. Oogst per acre. Graan 13.4 Maïs 23.1 Haver 24.4. Gemiddelde tcee>'de. Graan 62.4 Maïs 39.3 Haver 0.0 Wij vernemen met voldoening dat, ten gevolge der moorddadige tweegevechten van liet Brusselsche fin de siècle, de Senateur de Coninck meer dan ooit beslo ten is, eene wet tegen het tweegevecht néér te leggen. Hoe eer en strenger hoe beter. Volgens de Précurseur meldt, zouden de valsche bankbrief kens van 20 fr. welke door de Nationale IJank werden aange slagen. slechts in het begin van 1894, vergoed worden. De troebelmakers krijgen uit de kool -istricten precies geene goede tijdingen blijkt uit de bekomen inlichtingen, kalmte in de districten volledig is eu denkt niet dat de brusselsche er in gelukken zouden, op dozen «n 1k'roebels te verwekken, Al ,!r 'ie men maakt voor het algriai-.'!, Iaat den werk man zeer on voorv 11 Wat hy vraagt z- oenen b. 'of uil die sl reken, is de overgroot- uoek kolen te zien verdwijnen in ft- ii; ,ie maanden voortgebracht,en hiertoe zal de koude veel bijdragen. Zonder te zeggen dat de werkman een steunpilaar van den maatschappelijken toestand geworden is, mag men toch aan halen dat velen, door de jammerlijke werkstakingen, veel en droevig geleerd hebben. Socialism en revolver. Aan La Meuse wordt geschreven Zouden de socialisten smaak gevonden hebben in den revolver sedert het laatste opstootje te Gent Uit goede bron ver neem ik dat zy zich met vlijt toeleggen op de schietoefeningen met dit wapen. Het schijnt overigens dat de handel in revolvers zulke groote uitbreiding neemt, dat het publiek er zich over begint te verontrusten. De paarden in den Gonge. Te Mateba is een haras gesticht die de beste uitslagen oplevert. Men had er eerst Spaansche paarden gebracht, ko mende van Ténériffe, een der Canarie- eilanden. Men heeft er naderhand nog een Ardeensche hengst en twee merriën van ons oud nationaal ras bijgevoegd. De kruising lukte uitermate goed en weldra zal de haras van Mateba al de paarden leveren welke noodig zijn voor het bestuur en de uitbating van den Congo. De bewaking van den haras is toever trouwd aan eenen Luxemburger,den heer Marot. I>e burgerlijke slaat in I- rniilti*! jit. Hot aantal geboorten bedroeg in Frankrijk,in 1891, 10,000 min der dan het aantal sterfgevallen. Decijfers waren 866,000 geboorten tegen 876.000 sterfgevallen. Bij de vreemdelingen, die in Frankrijk vertoeven, overtrof het aantal geboorten dat der sterfgevallen met 9ü00. De Engelschen,welke in Frankrijk wonen hadden evenwel 478 sterfgevallen tegen over 368 geboorten. Bij de Belgen en Italianen waren 4000 meer gevallen van geboorte dan van over lijden. Bij de Spanjaarden bedroeg het aantal onwettige geboorten 6 p. h. By de Engelschen 11 p.h. en bij de Duitschers 30 p, h. In 1881 was het getal geboorten in Frankrijk 937,000. Sedert dit jaarging het bijna onafgebroken achteruit, Fransche zedeloosheid In 53 departementen stierven er meer menschen dan er geboren werdenI n 34 andere had het tegenovergestelde plaats. Voornamelijk in Fransch Vlaanderen en in Bretagne sloeg de schaal len gunste der geboorten over. Sedert 1881 overtroffen daar de geboorten steeds de gevallen van overlijden, met uitzondering van in 1890, toen er 38.000 meer stierven. Het aantal huwelijken bedroeg in 189! niet minder dan 285,000. Sedert 1881 was dit getalnietzoo hoog. behalve in 1884 toen het 289,000 bedroeg. Het getal echtscheidingen bedroeg in 1891, 5752. Dit is het hoogste getal sedert 1884-85 toen de echtscheiding opnieuw werd ingesteld. Van die echtscheidingen moeteu er 1642 of bijna 1/4 van het geheele aantal tot Parijs gerekend worden. Ziedaar cijfers die officieel zijn en bijge volg niet kunnen gelogenstraft worden. Daaruit blijkt hoe rot het Fransche voik is dat, net gelijk de oude Grieken en Romeinen, ten val gedoemd is. De bluffers der Grrrande nation die onophoudend zwetsen met hunne geleerd heid, hunne rijkdom, hunne macht en getalsterkte kunnen uit bovenstaande cijfers de overtuiging opdoen, dat zijwon der de hulp der vreemdelingenzouden eindigen met van de wereldkaart ge schrapt te worden. Opdonderdag 6 dezer, HH. Drie Ko ningendag, had alhier de plechtige Prijs- uitdeeling plaats aan de overwinners in den Kampstrijd voor best geplukte en ver zorgde hop, gewas 1892, welke, door de Commissie van studie tot bevordering van de teelt en den handel der hop, was uiige schreven. Te dezer gelegenheid hield de heer Lko GHEERAERDTS, Schepen onzer Stad en Voorzitter der Commissie, de volgende wel doordachte toespraak op welke wij de bijzondere aandacht van de hopplan- ters welke ons lezen zullen, inroepen Mijnheeren Het is telkens een groot genoegen voor de Commissie door liet Staatsbestuur aan gesteld tot de heropbeuring van den han del en de teelt der hop, te mogen over gaan tot het uitreiken der belooningen van den wedstryd. Immers zij bevindt zich alsdan (e midden van het puik der planters.welke.door hunne kunne en vlijt om de beste princiepen toe te passen en ie verspreiden, er zooveel toe bijdragen om scboone en goede hop in den handel te brengen. "Wakkere hopplanters van Vlaanderen en Braband, die aan onzen oproep hebt beantwoord en met prachtige stalen uwe onderscheiding hebt bekomen, gij, die be grijpt dat de welvaart der landbouwers onzer streken, grootcndeels afhangt van het verbeteren der hop, gij verdient onzen dank. Toen ik, in vroegere jaren, sprak over verbetering van de bereiding der hop dan was het met een benepen hart. Im mers de prijzen waren zoo laag gedaald dat de planter de hop nog alleen met ver lies kon voortbrengen.Duitschland eischte zoo hooge rechten dat de invoer schier onmogelijk was; Frankrijk bedreigde ons met eenen tarief, die, zoo het ons toe scheen, niet meer zou toelaten in dit land eene enkele baal te verkoopen. De toe stand was waarlyk bedenkelijk; menigeen meende dat hy hopeloos was. En zie, 1892 gaf een deugdelijk gewas; zorg te bewerken, zoo dat de brouwers in het buitenland haar op prijs s>elden. De vraag was overvloedig, de aftrok was levendig voornamelijk voor Engeland en wij mochten ons in loonende prijzen ver heugen. De Jury heeft zijne hooge tevredenheid uitgedrukt, over de hop die zy in den prijskamp heeft moeten beoordeelen. Er was groote vooruitgang, met voorgaande jaren vergeleken, zoowel in het plukken als in het drogen. Als men de hop be schouwt, die hier is tentoongesteld, als men hare fraaie kleur en haren aangena- men geur in acht neemt, dan zal het geenen kenner verwonderen dat zij in de naburige landen wordt geschat en dat zij met de goede marken der vreemde hop om prijs kan dingen. De voorkeur waarvan onze hop thans opnieuw geniet, doet reeds by nydigt vreemde mededingers den laster ontstaan Alzoo aarzelt men niet, ten onrechte, te beweren dat de hop alhier met vreemde hop van mindere hoedanigheid soms ver mengd wordt. In name onzer Commissie, in name van al de deftige kooplieden van Aalst, verhef ik mij krachtdadig tegen deze logen taal. Ja, ik voeg hierby,moest men alhier in de Stadswaag, bij de keuring, feiten van vermengingof'vervalsching bestatigen, als dan zouden de leden van de Jury en de Stads- overheden de strengste maatregelen in te spannen hebben, tegen de personen die zich zouden plichtig maken aan dusdani gen oneerlijken handel. Welaan dan hopteelers van Vlaanderen en Braband, moedig vooruit, op de baan van verbetering, vermijdt alle verontrei niging van uwe hop, bevrijdt deze van de slechte geuren en bijzonderlijk van den houtreuk. Alwie de aanwijzingen onzer Commissie volgt zal deze gebreken vermijden in zijne hop. Zij stelt steeds kosteloos ter beschik king voor de wijziging der eesten, het gekende ijzeren stelsel van buizen voor hetdroogen der hopbellen, bij middel dei- verwarmde lucht en er wordt ook een thermometer bijgevoegd zoodat men op eene gelijke warmte kan droogen. Dus geen hout noch coksgeur meer, noch hop wier lupuline door te groote warmte is briffngekJeurd, nog enkel hop met eene aangename fraaie kleur en eenen echten fijnen geur die door de kenners zal ge waardeerd worden. Hopteelers bewerkt thans toch uwe waar zoodanig dat onze Aalstersche hop geheel en gansch hare oude faam bij onze brouwers en op de vreemde markten terug winne, en de prijzen zullen u, evenals dit jaar, voor uwen arbeid ruim schoots beloonen. Priesterlijke Benoeming. De E. H. J. Van de Velde, is onderpas toor benoemd te St-Martens-Laelhem. Is professor benoemd in de Bisschoppe lijke Normaalschool te Sint-Nicolaas. de E. H. Petrus-A ugustinus De Wael,priester der laatste wijding. BOND der Katholieke Bekwaamheidskiezers. 2e SEKTIE. Prijsschiehng op den Bah, op Maandag 9 Januari 1893. om 8 1/2 ure 's avonds, ter herberg De Koeibelle, bij den heer Valery De Vylder, Leopold- straat. o v b I fctcu UI li laauisoii i ledei-een bevlytjgde zich om zyne hop met der klopmachienen. HotHeden zaterdag werden 708 klonten boter ter markt gebracht, wegende te samen ongeveer 5670 kilogr. Aalst. Nachtverblijf. Gedu rende 't afgeloopen jaar 1892, werden er, in het nachtverblijf alhier, 1601 personen van beide geslachten opgenomen. De onkosten voor voeding hebben beloo- pen tot fr 381,95 en worden door het Bureel van Weldadigheid gedragen. Vlanmseli Taalgildc. Morgen Zondag 8 Januari, om 10 1/4 ure 's morgens, zal ter herberg - Het Pavil joen, bij M. Ein. Van de Maele, Groote Markt, eene openbare vergadering plaats hebben. DAGORDE 1° Moedertaal en OpvoedingVoor dracht gegeven door M. Klein, van Lokeren. 2° Schilder Jozef Mcganck, Aanspraak door M. Pieter Van Schuylenberoh, werkend lid. Ingang vrij en kosteloos voor eenieder. van Itiem. Berde opvoering van fwein van Aalst. Bij het ter pers leggen vernemen wij dat de heer De Bruyn, Minister van Land bouw en Openbare werken, officieel heeft laten weten dat hij, vergezeld van zijn Cabinets-oversie, de vertooning van mor gen zondag zal komen bijwonen. Nog andere hoog geplaatste heeren en de leden van'tVlaamsch Leescomiteithebben hunne waarschijnelijke tegenwoordigheid aange kondigd. De heer Minister zal om 5 1/4 u. ontvangen worden. Itrniulrninp. Dijnsdag avond, rond 10 ure, is er brand omstaan ter sagiënfabriek der firma Leclercq-Declercq en C"10, Meulescbette, in een der werk- plaatsen Salie des balteurs genaamd, 't geen in 't Vlaamsch beduiden wil Plaats Het vuur gevoed door de licht brand- barestofdie er bewerkt wordt.nam weldra eene groote uitbreiding. Op weinige oogen- blikken stond alles in vlam en vuur. Ge- lukkiglijk was de brandende werkplaats van de andere weefzalen gescheiden door een muur. Onze vrijwillige Pompiers waren dap per ter plaats en konden de overige gebou wen van vernieling bewaren. De schade aan 't gebouw, dat overigens geene stagie heeft,is betrekkelijk gering in vergelijking van deze aan de klopmachie nen en koopwaren die verbrand en erg be schadigd zijn geworden. De waarschijne lijke oorzaak van deze ramp is hel wrijven van een hard voorwerp tegen het staal van een der klopmachienen. De schade wordt berekend op 23 a 25 duizend franks. Alles is verzekerd doch, naar het schijnt,niet in evenredigheid der geledene schade vooral door de vernieling der koopwaren. De verzekeraars zijn de maatschappijen Norwich Union en Gladbach.* Opgepast voor «ie /ak kmrolirra Verleden zaterdag en ook heden zaterdag werden er ter markt alhier, twee dames van haren geldbeugel beroofd en beide bevatten eene nog al ronde som. ^'on<lt»lïii{;. Tot hiertoe is er nog niets ontdekt geworden aangaan de het kind bij den heer Jan Bapt, Riga gevonden. De kleine vondeling is gedoopt geworden onder den naam van J. B. Geldhof. De heer Riga was peter en zijne meid, die het kind vondt, meter. Goede nacht Geachte lezers, indien gij gansch den nacht wilt slapen zonder noch aan hoest, noch aan belemmering der ademhaling te lijden, neemt,eer gij u te bed begeeft, een of twee an die lekkere Walthery-pastillen.waar van zoo veel goed wordt gezegd voor de genezing van vallingen, verkoudheden, bronchitis, belemmering der ademhaling keelpijn, enz. enz. Een frank de groote doos in alle de goede apotheken. Prinses Clementina wordt kloos terzuster. Te Brussel loopt het gerucht dat prinses Clementina, die, sedert het overlijden van prins Boudewijn, ontroost baar is over dezes verscheiden, over een drietal dagen, het voornemen zou te) ken- nen gegeven hebben aan de koningin en aan den koning het kloosterleven te om helzen. Men zegt dat de koning het voornemen der jeugdige prinses niet goedkeurt maar dat de koningin integendeel en zeer mede ingenomen is. De koning moet gezegd hebben t Is altijd in januori dal harde slagen onze koninklijke familie treffen. Deze tijding deelen wy mede onder alle voorbehouding. Tweegevecht Gillain, Van den Berghe. Ziehier wal er nu verteld wordt over het ongelukkig tweegevecht Gillain - Van den Berghe, dat den dood van een der vechters voor gevolg gehad heeft. De majoor Gillain en M. Eugeen Van den Berghe, waren beiden verliefd op eene weduwe, wier man onlangs in een zothuis gestorven is. Zij hadden elkander door eenige vrienden leeren kenen, in het huis dier vrouw. Omtrent 15 december hadden de wed' en M. Van den Berghe elk een naamloo- zen brief ontvangen. Na gezamentlijk overleg, besloten zij aan elkander de brieven toe te sturen, om te ontdekken of deze soms niet geschreven waren, door een hunner dienstboden. De weduwe ont ving reeds 's anderdaags haren brief. M. Van den Berghe had echier twee dagen later den zijne nog niet ontvangen, en begaf zich naar de woning der weduwe om hem terug te vragen. Hij vond er den majoor Gillain, die, zonder iets te zeggen, hem drie, vier kaakslagen toebracht. M.Van den Berghe, vertrok aanstonds en begaf zich naar het policiebureel om eene aanklacht in te die nen. weerden ter beschikking van den ver liezer hield. Vrienden kwamen tusschen en de klacht werd ingetrokken. De twist herbegon ecliter en een nieuw tooneel had plaats. Dezen keer eischte M. Van den Berghe een tweegevecht, en daar hij beschouwd werd als de beleedigde, had hij de keus der wapens en koos de pistolen. M. Van den Berghe bewoonde een ap partement op den steenweg van Charleroi donderdag, omtrent half één, ging hij uit, gekleed met een splinternieuw kostuum, dal zijn kleermaker hem 's morgends had gebracht. Aan het dochterken van zijnen huisbaas, die hem vroeg of hij voor het eten terugkwam, antwoordde hij glim lachend Ik denk van ja, in alle geval, dat de meid bij mij alles wel in orde brenge voor straks. De dag voor het tweegevecht had de ongelukkige de zaak verteld aan zijnen broeder en hem gezegd Een tweege vecht met het pistool, dat beteekent niets. Bijna altijd komen de tegenstrevers er van af zelfs zonder elkander te raken. Zie maar wat er over eenige dagen in Frank rijk gebeurd is tusschen de heeren Clé- menceau en Deroulède. HuwelijksaflruggelarijOver eenige dagen melden wij dat een persoon van Brussel vervolgd werd voor aftrug- gelarij van 10,000 fr., ten nadeele van eene winkeljuffer, met welke hij trouw belofte had gewisseld. De juffer diende eene klacht in, maar de oneerlijke verloofde was naar Luik gevlucht, waar hij in eene deftige familie dezelfde rol speelde. Hij toonde daar den rol gestolen weer den zijner brusselsche verloofde. Hij be weerde die gevonden te hebben en liet in een dagblad aangekondigen, dat hij de Dit alles was enkel om bij de Luiksche familie als door en door eerlijk te boek te staan. Tevens overlaadde hij de doch ter des huizes met geschenken. Jammer dat daags nadien de politie breekspel kwam maken, door den slim- men Don Juan achter de tralies te steken. De aftruggelaar is weduwnaar en vader van verscheidene kinderen. Jonge dwaaskoppen. Een meisje van Hoei was met eenen jongeling naar Brussel gevlucht. Op verzoek der ouders zocht de politie haar op en ontdekte hare schuilplaats. Het meisje werd woensdag bij den commissaris geroepen, in de wijk waar zij zich verscholen hield. Op het punt zijnde van het politiebureel binnen te treden, dronk zij een fieschke met vergif leeg en zakte stervend neèr. Binnen kort zal de oude Sle-Catlia- rinakerk, te Brussel afgebroken worden om er de midden-statie der electricileit- maatschappij te bouwen. Het is eene engelsche maatschappij, die deze fabriek opricht met inachienen van gezamolijk 3000 peerdenkracht. Er zal eene schouw gebouwd worden van 56 met. hoog en 2 m. 50. doorsneê. Men zal niet mind- r dan 2800 kilos sfeenkolen per uur verbranden of 67,200 kilos kilos per dag. De oude toren der kerk wordt behouden. Een Roman. Over eenige weken vond men te Sl-Gillis, op eenen dorpel een pas geboren kind, dat doordeagenl ten naar hel politiebureel werd gebracht. De vrouw van een der agenten trok zich het wicht aan en voedde liet met hare andere kinderen op. 't Werd het lievelingske van het huis. Eenigen lijd later kwamen bij de vrouw nu en dan naamlooze brieven aan, waarin zij verzocht werd, met liet kind of alleen op eene bepaalde plaats te komen. Zelfs boden zich verleden week twee onbe kende heeren in hare woning aandragen de om hare kinderen te mogen zien Alles was vruchteloos de vrouw zoo- wel als de agent, die een strik vermoed den, willen van hun kind geen afstand meer doen. Men heeft gepoogd den sleutel van dit zonderlinge geheim te vinden,doch vruch teloos. Heeft de moeder, die het kind verlaten heeft, nu berouw gekregen, dat zi' zich bekend make Schandaal te Etterbeek. Het Journal de Bruxelles verneemt dat de gevluchtte gemeenteraadsheer H. terug gekeerd is en dat de aanklagers hunne klacht hebben ingetrokken. Het gerucht loopt dat de schuldeischers zullen vergoed worden. Zij zijn, naar men be weert,den donderdag bijeengeroepen. De duivenliefhebbers.die te Gent een congres hebben gehouden, waren met 200. Eon. voorloopig comtieit is gekozen, dat gelast is een reglement te maken, de nationale en andere kampstrijden regelen de. De belangrijkste kwestie aan de dag orde was, welke richting men in 1893 zal nemen voor de kampstrijden. M. Loicq, van Brussel, haalde de moeilijkheden aan welke men heeft om de duiven in Frank rijk op te laten, waar buitensporige rech ten de duiven bij den invoer treffen Hij stelde voor dat al de Belgen, zonder uit zondering, Frankrijk zouden verlaten en Duitschland verkiezen. Dit voorstel is door de vergadering aanveerd. Brutale wildslroopersMen leest in Vooruit Verleden week kwamen te Wachtebeke, in den klareu dag eene bende kerels, met geweeren gewapend. Sommige droegen leege zakken. Aan het bosch en het goed van M. A. gekomen begonnen zij te jagen. Spoedig lagen er een aantal hazen en konijnen ge sneuveld. Een bosch wachter en gendarmen kwa men toegesneld. Menschen, zegde de boschwachter, ik mag u dat niet toelaten, want anders ben ik mijne plaats kwyt, en het is mijn brood. Het is ook voor ons brood, en dat niemand liet zich aantrekke of wij schie ten, antwoordden de jagers. Toen liet men hen begaan, en wanneer er genoeg wild lag, vulden zij hunne zak ken, en gingen' er meê van door. Van waar zij kwamen weet men niet, sommigen, zegt men, waren gemaskerd. Aanranding. Vrijdag morgend 30 december laatst, ging Bernard Van Hamme zijnen pacht betalen bij zijnen eigenaar te Gent. Toen hij tusschen Sleidinge en Ever- gem gekomen was. werd hij aangerand door drie zwartgemaakte kerels. Een hield hem eene pistool voor de borst, zijn geld of zijn leven eischende. De twee anderen tastten in zynezakken en bemachtigden eene som van rond de twee honderd franks in zilveren geld daarmee namen zij de vlucht, zonder ■erder hun slachtoffer af te tasten. Alzoo heeft de pachter zijn gouden en papieren geld behouden dat hij op zijne borst geborgen had. - Verbrand. Woensdag danste een kind uit de Kerkstraat,te Gentbrugge in ue koorde in de keuken. Opeens sloeg de koorde over eenen ketel kokend water welke er door omvergetrokken werd en op bet kind stortte, welke erg verbrand werd aan het linkerbeen. Schrikkelijk moordlooneel. Men meldt uit Eecloo Een vrccselijk moordtooneel heeft onze De burgemeester der kleine gemeente Waterland, M. Predom, een tachtigjarige grijsaard, woont alleen met eene meid en eenen knecht. Dinsdag avond was hij Ier gelegenheid van een nieuwjaarsbezoek wat later dan naar gewoonte uitgebleven en ten 9 ure slapen gegaan. Te midden van den nacht werd hij eensklaps gewekt door kwaaddoeners met j zwartgemaakte gezichten, die bij middel i van braak waren binnengekomen. In de kamer van den ouderling gekomen, vroegen zijzijn geld of zyn leven. De burgemeester, meer dood dan levend van den schrik, gaf zijne sleutels af en de dieven, de kassen en schuiven openend, maakten zich meester van al het geld en weerden, die zij vonden. Maar op het gerucht, dat de dievon maakten, kwam de meid binnen. De ban dieten grepen haar vast,sloegen en kwet sten haar zelfs, totdat haar hulpgeroep ook de knecht binnenkwam. Thans was het op hem dat de schelmen hunne woede uitwerkten, en zij hielden niet op voor dat de arme knecht den geest gaf voor het bed van zijnen meester, wiens leven hij kwain beschermen. Rlool voets en half gekleed was de meid naar builen geloopen om den veldwachter te roepen, doch toen deze kwam, waren de moordenaars verdwenen en de arme burgemeester zat te weenen bij het lijk van zijn trouwen knecht, die onder zijne oogen vermoord was. Men haastle zich eenen geneesheer te roepen, en deze diende de noodige zorgen aan de meid toe,die wel ernstig gekwetst is, doch wier wonden niet gevaarlijk zijn. Men heelt het spoor der moordenaars gevolgd tot op eene mijl afstands van de plaatst der misdaad. Overal was er bloed op de sneeuw zichtbaar. Een der dieven moet dus gekwetst zijn, Het was de eerste maal dat de meid vergeten had de vensterblinden te gren delen en de dieven hebben van die om standigheid gebruik gemaakt. Het parket heeft zich naar Oostcamp (Brugge) begeven, om onderzoek te doen in zake van liet volgende feitEen her bergier hoorde gerucht in zijne kamer. Hij doorzocht het huis en vond eenen dief, welken hij eene zoo ongenadige ranseling toediende dat hij misschien op dit oogen- blik reeds dood is. De misdadiger was een schelm van de ergste soort. Vernieling en Moord. Uit Wijngene Verleden zondag avond wer den alhier vreeselijke baldadigheden ge- pleegd, gevolgd door eene wreé moord. Het was tusschen 10 en II ure van den avond. Eenige woeste kerels wilden in het reeds gesloten herbergske De Krieke zijn, gehouden door de weduwe De Clerck, niet verre van het grondgebied van Thielt. Daar ontstond de grootste herrewar stoelen en meubels, kannen en glazen] tafels en vensters, immers al wat er zich ter herberg bevond, werd in stukken ge slegen zelfs het dak van 't huis werd niet gespaard Op de verwoesting volgde daar spoedig een vreeselijk moordenaarsgevecht. Men hoorde brieschen en moord roepen een kwartier verre. Zekeren Isidor Neyrinck boerewerkman van enkel 23 jaar oud en woonachtig te Thielt, werd het hoofd doorkloven mot eene spade. Als de moorderij ten einde was, werd het slachtoffer Neyrinck gedregen ineen nabijgelegen huis. De politie van Wijn- gene, op wiens grondgebied de moorderij gebeurd was, werd toen verwittigd en een geestelijke geroepen. Neyrinck kon nog de heilige Olie ontvangen, maar daarmede al. Hij heeft nauwelijks eenen dag zijne wonden overleefd zijn hoofd was ijselijk om zien. Maandag is het parket van Brugge ter plaats geweest om een onderzoek te doen over die ongehoorde wreedheden. Zekere De Blaere, van Wijngene, is aangehouden als vermoedt hjke dader. Men spreekt ook nog van andere personen die als mede plichtig aan de verwoesting in het her bergske verdacht zijn, onder andere van eenen wonende te Schuijffers-Cappelle De dader, wil men, zou zich binst de verwoesting, enkel gewapend hebben om de vrouwspersonen Jie in buis waren te beschermen. Slachtoffer van Nieuwjaardag is voor dag, een dag van bar Edouard Malfait, 72 jaar, wonende in straat, te Koririjk, ha. glaasje meer dan na; ken, bij zooverre dat hi, huis trok. Rond 4 ure, de s< dochter van Malfait w, huis gegaan om te ni de deur gesloten. Zij k rank. vei "u een drink- igheden. oude man van Munkendoorn- Zon.ilag ook een éwüoiite gedron- 1 len naar nzoon en de en naar vaders- jaren en vonden in liuiswaarts, wanneer zij op een honderd me iers verre een man in eenen gracln vonden liggen zij trokken hem er uit en erkendek maar al te wel hun vader; vruchteloos pooi den zij hem tot het leven terug te r oepen. Mallait was gekwetst in 't aangezicht hy zal met het hoofd vooren in den gr acht gestuikt zyn en er niet meer uitgeraa kt. Een wreed ongeluk is Maandag" achternoen, ten 4 1/2 ure, voorengevallen in de Budastraat, te Kortrijk. Adolf Debrauwe, voerman, geboren en wonende te Wevelghem, kwam aldaar gereden met zijnen wagen geladen met vlas, omtrent de 1000 kilos. Hij zat van vooren opden wagon nevens zijnen knecht zonder dat deze het in tijds bemerkte' stuikte Debrouwere voorover van den wageneen voer- en achterwiel reden gebracht?0 j nabijzijnde hospitaal gedregen, waar men

De Denderbode | 1893 | | pagina 2