NIEUWS- EN AANKONDIGINGSBLAD VAN DE STAD EN 'T ARRONOISSEMENT AALST. Herziening. Donderdag 12 Januari 1895. 10 centiemen per nummer. 47 ,e Jaar, N° 2740. Politiek overzicht. De nota van M. Frère. MIJNHEER JUDAS itelgië en linndelsbelreLkingen. DËDENDERBODE ABONNEMEINTPRIJS Dit blad verschijnt den Woensdag en Zaterdag van iedere week, onder dagteekening van den volgenden dag. De prijs ervan is 6 Irank 's jaars fr. 3.23 voor zes maanden fr. 1,13 voor drij maanden, voorop te betalen De inschrijving eindigt met 31 December. De onkosten der kwitanliën door de Post ontvangen, zijn ten laste van den schuldenaar Men schrijft in bij C VAN DB PUTTE-GOOSSENS, Korte-Zoulstraat, N. 31, en in alle Postkantoren des lands. ADVERTENTIEPRIJS Per drukregel, Gewone 15 centiemen Reklamen fr. 1,00 Vonnissen op 3-bladzijde 50 centiemen. - Dikwijls te herhalen bekendmakingen bij accoord. - Niet opgenomen handschriften worden niet teruggestuurd. lleeren notarissen moeten lmnne inzendingen doen, uiterlijk tegen den dijnsdag en vrijdag avond. - Voor de advertenliên uit vreemde landen zich uitsluitend te wenden lot de Agencie llavas, te Brussel,32, Magdaiena Straat en te Parijs, 8 Beursplaats. (Paris, 8 Place de la Bourse. Cuique suum. AALST, II JANUARI l*»5 Frankrijk. Het - Comité de XI. Het comiteit der XI, dat in de v erga dering,door de verschillende socialistische groepen in het Volkshuis gehouden, be noemd is, heeft gelijk men weet, een kort leven gehad. Een paar dagen heeft het be staan. Doch de socialisten hebben er iets anders op verzonnen. Zij hebben een bond gevormd met hel doel om in alle wijken van Parijs sectiën te stichten ter aanbe veling hunner candidaten, bij verkiezin gen voor de gemeente en de Kamer. De vijf verschillende socialistische groe pen possibilisten, aanhangers van Brousse, en possibilisten, volgelingen van Allemane, Blanquisten, Gucsdisten en independenten, hebben elk tien gemach tigden benoemd, waarbij de socialistische gemeenteraadsleden en afgevecrdigden van Parijs uitgenoodigd zijn zich aan Ie slui ten. De gemachtigden hebben nu twee bij eenkomsten gehouden, waarin zij het eens zijn gewordi n omtrent het beginsel eener gemeenschappelijke handeling. Aan liunne vereeniging hebben zij den naam gegeven van Bond voor een revolu tionair optreden, ter verovering der sociale republiek. - De vijftig gemachtigden, die eene soort van midden-comiteit vormen, zullen nu weldra eene vergadering beleggen, om naar men meent te weten, een manifest aan het volk uitte veerdigen. De bureelkosten bereiken 8,100,000 fr. Men ziet dat de verspillingen het on waarschijnlijke nabij komen men durft bijna die reusachtige exploitatie niet uil- leggen. Een feit zal een gedacht geven van de wijze, waarop men te werk ging om een dam te maken te Gatum, heeft men een voudig het ma'erieel, geschat op twee millioen, begraven onder de aarde den, tusschen de radico-socialistische groep en de doctrinaire groep en dat hij de medewerking van den eersten groep onverbiddelijk zou verstooten en zich dan in de onvermijdelijke noodzakelijkheid bevinden zich in de armen te werpen van hem, M.Frère, en zijne sleepdragers. En dan was, oh zoet vooruitzicht voor de liberale budjetvreters dan was de Zweden. - Socialistische zegepraal regeling en lm,re °e«'^h^d "a" te Stockholm.- Bij de gister gehouden en voeten gebonden en kon men haar i ja zij ook,de radico-socialisten, schreeu- Het plan van M. Frère wordt hierdoor Jj^ he( ontwerp der ,-egeering de gansch in duigen geslagen. De doctrinaue letlering der sleden door den buiten leider had gedacht dat M. Beernaert lus- „„i meebrengen schen twee vuren stond, in andere woor- Maap verUeZen zij dan uit hel oog dat liet algemeen stemrecht, dat zij zoo hardnekkig voorstaan, de verplettering der steden door den buiten nog meer zal verzekeren 1 Bij voorbeeld in 't Arrondissement Aalst telt men honderd in de zestig dui zend inwoners en de steden, Sottegem er bij begrepen, tellen er slechts ongeveer 45 duizend. En zoo 't is met de Arrondissementen verkiezing voor den Volksrijksdag zijn de gezamenlijke socialistische candidaten gekozen met i2,000 van de 21,000 uitge brachte stemmen. Onder de gekozene is eene vrouw. De geldverspillingen der Panama- Compagnie. Do Eclair geeft belang wekkende cijfers over de uitgaven der Panama-maatschappij De bureelen van Parijs en New-York hebben gekost 42 millioen, zonder te re kenen het huis van den bestuurder, zijn buitengoed.' waarvan het bouwen 26 millioen kostte. De dienstboden voor de bureelen heb ben 13 millioen getrokken. Voor stallingen 3 millioen, voor peer den en rijtuigen 1,075,000 fr. De bestuurders trokken een totaal van 27,500,000 franks. Het reizen kostte duur. M. de bestuur der had in Panama een luxe-waggon van 210,000 fr. en voor reiskosten staan aan- geteckend 45 millioen. Voor kolen 13 millioen. En de ziekendienst, wat heeft die niet gekost Hospitaal te Panama 28 millioen; hospitaal te Colon 7 millioen sanatorium te Tabega 2,325,000 fr., apothekerskorps 24 millioen, de veiligheidsdienst voor de polieie der campementen 11,500,000 fr. voorwaarden opdringen. Maar M. Beernaart heeft zijn schuitje beter bestierd, hij heelt de doctrinairen en radico-socialistische klippen weten om te varen, in een woord, hij heelt met geen van beide groepen eenige ver bintenis aangegaan en de katholieke regeering blijft vrij den steun te aan- veerden van den groep welke de meeste waarborgen voor de maatschappelijke orde zal toestaan. Zoo het reeds werd meegedeeld, ver- I weldra zal die oplossing gekend zijn werpt M. Frère de herzieningsvoorstellen I NVant,naar men ons schrijft,zal van regee- der regeering en stelde hij de vraag of [•ingszijde op den meesten spoed aange- zijne eigene voorstellen door de commis- I drongen worden. Het ontwerp der regee siën met welwillendheid zullen worden rjnrr kan in eenige weken besproken onderzocht. M. Woeste in naam der worden en alles afgedaan zijn vóór de Rechterzijde, en, na hem, M. de Burlet in I paaschvacantie. naam der regeering, hebben hem hierom trent een gunstig antwoord gegeven. Alle onderhandelingen tusschen de I catholieke meerderheid en den doctrinai- ren groep is dus onmogelijk verklaard en een strijd is ontstaan tusschen MFrère, den doctrinairen aanleider en het hoofd des cabinets, MBeernaert. Het doel van M. Frère is tastbaar wat hij wil, 'tis door zich hardnekkig te houden in de kwestie der herziening, het katholiek ministerie te dwingen zich aan zijne eischen gansch ten voordeele der I aanlokt. De voorstellen der regeeriug worden algemeen door de Rechterzijde bijgetre den en, beschikte zij over 't vereischte getal stemmen, zouden zij voorzeker aan genomen worden mits hier en daar ge ringe wijzigingen. De algemeene goedkeuring aan katho lieken kant is wel juist datgene wat de liberalen meest tot een hevig verzet aan- liberalen te onderwerpen of af te treden, en dit wel, omdat liet met de medewer king der Rechterzijde alleen de herziening niet heeft kunnen tol goed einde brengen. Ziedaar in weinige woorden de taktiek I van den autokraat Frère blootgelegd. Onder doctrinair opzicht, mag men die taktiek behendig noemen, maar ongeluk- De grootste grief der doctrinairs is, zoo wij vroeger zegden, de verplettering van de steden door den buiten. Ook schreef het oogaan van den Luiksehen autokraat dezer dagen dat het stelsel der regeering de meerderheid ten eeuwigen dage aan de Vlaamsche provinciën verzekerde, en liet. bijgevolg, ook voor eeuwig aan de libe ralen zou onmogelijk wezen nog aan Brussel, Gent, Antwerpen, enz. enz., in mindere maat wel is waar, gelegen. Ondanks de radico-socialistische groep de voorstellen der regeering niet gunst iger onthaalt dan de doctrinairs, wordt eene verstandhouding tusschen hem en de Rechterzijde als mogelijk aanschouwd. Velen gelooven meer aan eene mede werking der radico-socialisten dan aan de overgave van den doctrinnre kalkoen troep die onder de bevelen van eenen zoo nijdigen, als stijfhoofdigen drijver maar altijd gedwee voorloopt. Immers de radico-socialisten welen dat zij het algemeen stemrecht, in de huidige omstandigheden, niet verkrijgen kunnen en 't ware dus eene dwaasheid voor hen den grooten stap vooruit op de baan der kiesuitbreiding te weigeren die hen aan geboden wordt, en, misschien zullen zij zich bevredigen mits de voorwaarde dat de Grondwet eene deur openlate langswaar het algemeen stemrecht later kan binnen treden. Ten slotte zeggen wij,dat er in ofllcieele kringen groot vertrouwen heerscht en men het voor zeker houdt dat de voor stellen der regeering de 2/3 der stemmen zal vereenigen. kiglijk moet zij dienen om iemand in de I -t bewind flees staatsgeldschotelken) te klem te brengen welke zich nog bellen- 1 gerak8n. diger toont, door zorgvuldig te beletten I Dje bekentenis van't liberaal orgaan is dat zijne tegenstrevers over de herziening goud Waard, want zij bewijst dat de meester worden. I yiainingen de meerderheid uitmaken en En inderdaad, in het vertoog der be- I duSi onder opzicht onzer taalrechten, legreden dat de voorstellen der regeering I sedert jaren reeds, aan de willekeur dei- voorgaat. wordt er uitdrukkelijk door I waalschc minderheid zijn onderworpen J-* u"* 1geweest. En dit heeten wij cenc schreeu wende onrechtveerdigheid. Wij willen aannemen dat de doctri nairs,door ikzucht aangedreven,dien grief van de verplettering der steden laten hooren, maar dat de radico-socialisten er van gewagen durven dat schijnt ons eene onbeprijpelijke dwaasheid. 5* Vervolg. Dat blijft te bezien, zegde Franks glimlachende. Kom nu Roger, en vertel mij uw verdriet. Ofschoon wij malkaar in geen tien jaar zagen, heb ik dikwijls aan mijnen ouden schoolvriend gedacht. Open uw hart voor mij; het zal uw verlichten, indien het niets anders doet. Aldus aangezet klaarde Roger's droefgeestigheid op en. zich gemakkelijk iu den stoel zettende, blies hij eene dikke rookwolk uit en begon het verhaal zijner geschiedenis. Ik vrees dat mijne geschiedenis alles behalve nieuw is, zegde hij openhertig. Toen gij de school ver liet, bleef ik er, zooals rc weet. Binnen maanden stierven echter mijn vader en mijne moeder en zon bevond ik mij ccne welvoorziene wees. Als ik zeg wel voorzien, meen ik een inkomen van 300 pond jaars en iedereen kan rijkelijk leven met zes pond per week, als hij geen buitensporigheden doet. j Zijnde aldus onafhankelijk van den duivel, de wereld M. Beernaert gezegd, dat het ontwerp op verscheidene punten in strijd is met zijne j persoonlijke denkbeelden of zienswijze. Het doel dezer verklaring valt lichtelijk te begrijpen zij is eenvoudig de deur j openlaten voor wijzigingen of amende- inenten, aan de regeering alle vrijheid van handelen overlatende. Ziehier, volgens 7 Handelsblad den zeer verkorten inhoud der nota. door M. Frère in de herzieningscommissie gelezen: Na eene krachtige protestatic tegen ze kere geruchten in de drukpers, die M. Frère voorstelden als hebbende in over eenkomst met MM. Beernaert en Woeste het ontwerp van kieshervorming opge maakt, gaat hij over tot het kritisch on derzoek van hei ontwerp. De regeering zegt hij, spreekt van haar levendig verlangen, de overeenkomst der partijen te zien tot stand komen. in waarheid heeft men zich bepaald, bij het verwijderen, uit het voorontwerp yan 1891, der schikking die rekening hield bij den huurder op den builen van het ge bruik der aan zijne woning verbondene gronden, I)at is de eenige concessie. Daarentegen,als om die toegeving weer in te trekken, staat het ontwerp het stem recht toe aan alle eigenaars van goederen die eene weerde hebben van ten minste 2000 fr. dit is te zeggen dat de boer, die een klein stukje land bezit, kiezer wordt, terwijl in de stad bijna niemand te dien titel het kiesrecht bekomt. Hetzelfde denkbeeld vertoont zich in de bepaling van den graad van onderwijs. Als toegeving aan de partijgangers der wet van 1883,schaft liet ontwerp aide be- kwaamheidskiezers van rechtswege af, hen alzoo een verkregen recht ontne mende. Het laat ook aan den wetgever de vrij heid het kiesexaam te vergemakkelijken tot zoo verre dat men weldra zal afdalen tot de kennis van lezen, schrijven en de vier regels van cijferkunst. Sprekende over het grondbegin der huisbewoning vindt M.Frère hier dezelfde reden van critiek. In Engeland volstaat men niet met de huisbewoning. Deze moet onderworpen zijn aan den armentakst, deze taks moet door den bewoner betaald worden welke ook in de dorpen al de plaatselijke taksen moet betaald hebben. Wat meer is, in Engeland bestaat de difl'erentieele taks niet, ofschoon in dat land gelijk hier de weerde in de steden merkelijk verschilt,met die op den buiten. Indien zegi M. Frère, het princiep van den differentieelen cijns wordt aangeno men als eene voorwaarde sine qua non van liet ontwerp, dan is alle discussie overbodig, en alle overeenkomst onmoge lijk. Welke zal de uitgestrektheid zijn van het alzoo gevormde kiezerskorps vraagt M. Frère. Dienaangaande wordt geen enkel stel lig cijfer opgegeven. Het oorspronkelijk program brengt het getal niet boven de 600,000 maar de voorstellen zullen dit waarschijnlijk 50 per cent hooger bren gen. De overmacht, besluit M. Frère zal aan het getal komen. Zij zal zich vooral doen gelden op de samenstelling der gemeen tebesturen, welke door de socialisten, onder den naam van Werkmanspartij, zoo zeer betracht wordt. Het is gemakkelijk te voorzien wat in dit geval het lot zal zijn van de groote nijverheidsgemeenten. In die voorwaarden is ons ten plicht opgelegd, de belangen des lands te be schermen, in gevaar gebracht door de ontworpen maatregelen, welke ons niet toelaten, het ontwerp van de regeering te ondersteunen. het vleesch, waardoor ik versta den patroon, den uitgever en den critieker, begon ik de dichtkunst te beoefenen. Ik won er niet mei. natuurlijk, want wij leven nu in een tijdperk van sensatie-letlerkunde maar ik vond een vermaak in 't venen schrijven en ik doolde door Engeland en geheel Europa op onbesten dige wijze; eene soort van groote dichtersreis, levende op eene manier die noch de armoece van Goldsmith, noch de weelde van lord Byron herinnerde. Ik gaf een bundel gedichten uil en de crilieken braken hem af zij vonden er vele gebreken en geen enkele deugd in, Ik was het hart in over deze nieuwe moord o terkundige onschuldigen en nam de vlucht naar het land van Egyptein goed engclsch. ik kwam Ventnor op het eiland Wight. Daar ontmoette ik. Haar Met een hoofdletter H, niet waar murmelde M. Fanks mei deelneming. Voor de tweede maal Verschooning, onderbrak hem de detective; mag ik weten «aar gij haar voor de eerste maal zaagt Oh, in de eene of andere plaats, zegde Roger als of hij daar wilde overstappen dat heeft niets met de zaak te stellen. I'e eerste maal. wel hel was op bet eiland Wight, de eerste maal. Ik dacht het niet dat het de tweede was, beste jongen.Maar ik begrijp dat de tweede maal het critieke ■•ogenblik was. Juist. Het was in augustus laatstleden,zegde Axton snel sprekende, ten einde aan Fanks geen gelegenheid meer te geven hem te onderbreken. Ik was, zooals ik u zegde, te Ventnor. met het doel er een drama te schrijven, in shakcspeariaanschen stijl, met een gloed moderne barbaarschheid, wat ze te Parijs zouden noemen fin de siècle. Op eene wandeling buiten Ventnor ontmoet ik Judith Varlius. Dat was de tweede maal dat gij haar vroegt liever dat gij haar ontmoette!, bracht Fanks in het midden. Haar naam is dus Judith. Heldhaftige naam, waarbij men zich cenc koninklijke vrouw verbeeldt, ccne trotschc Cleopatra, of ccne in dien zin. Ik scliil- :r mij haar voor als eene grooie Semiramis. Roger schudde het hoofd. Neen, ceneschoone vrouw niet. Slank, vriende lijk, bevallig ook, doch niet schoon. Maar vriend, wie heeft de koninklijke Semiramis ooit schoon genoemd Maar ik begrijp u haar geest schooner dan haar gelaat. Als haar gelaat zoo schoon ware als haar geest, mijnheer, antwoordde Axton alsof hij een vers voor droeg, zoo ware zij de meest begaafde vrouw der we reld. Zooais Dulcinea, niet waar. Don Quichotle Roger? En gij ontmoette malkaar herhaaldelijk en haar zicht deed in uw hart de liefde ontvlammen, zooals de staf van Mozes water deed springen uit het zand der woestijn I Neen, zoo gemakkelijk ging het niet. Judith was vergezeld van eene nicht, eene lieve, blondhairige deerne, waarvan zij zeer veel hield. i Judith of die Oh, had gij die blondhairige ook reeds gezien Ja wel, maar ik had geen aandacht op haar ge nomen. Wel, Florry Marson... Dat is de nicht Ja, Florry Marson was een lichtzinnig, onbe dacht meisje, dat was toevertrouwd aan Judith's zor gen dior hare ovcrlcdcue moeder. Wiens overleden moeder, die van Florry vroeg de detective. Wel, Florry'» moeder antwoordde Roger met ongeduld, en Judith zorgde over haar als was zij haar oogappel. Toch geloof ik dat het een harde taak was. want Florry Marson was een van die opvliegende ka rakter*, die alle soorten van dingen doen zonder na denken. Zij was bestemd om te trouwen met een man Spolger genaamd- Toch nietde verspreider tan Spolger s Zoet- middel de Goede Nachtrust f Juisthij is de eigenaar ervan. En de onbedachte Florry hield niet van hem Hoe weet gij dat vroeg Roger op verschrikten toon. Omdat ik Spolger gezien heb en hij niet schoon genoeg is voor zoo ncn ijlhoofding ding, als gü Mis» Marson beschreven hebt. Gij hebt gelijk. Zij zou met hem trouwen omdat het haar vaders wensch was, doch zjj had vroeger een persoon bemind, een deugniet, met goed uiterlijk maar geen geld, en zij was nu naar Ventnor gezonden, om hem niet meer te zien en het verleden te vergeten. De onderhandelingen lot het sluiten van handelsverdragen met Spanje, Portugal en Rumenie welke België sinds eenigen tijd heeft aangeknoopt, zijn reeds ver ge vorderd en staan op het punt van te ge lukken. Maar, het is bijna een roman, zegde Fanks, vro lijk En hoe heette de deugniet Roger bewoog zich onrustig op zijnen stoeldoch geen enkele zijner bewegingen ontging het loerende oog van den detective, die niets zegde en wachtte. Ik weet het niet zegde eindelijk Roger, hel hoofd afwendende. Dat is een leugen, dacht Fanks bij zich zelven, toen hij de wijze zag waarop Axton deze schijnbaar onschuldige vraag beantwoordde. Duivels, waarom tracht hij mij die nuttclooze leugen op de mouw te speten Ik weet niets van dien kerelvervolgde Axton gejaagd; ik weet maar alleen dat hij de sehuld is van mijnen tegenspoed. Hoe zuo Wel omdat Judith flT«s Varlias— om zijnent wil mijn huwelijksaanzoek afsloeg, Wal? wal komt de deugniet tusschen uw huwe lijk doen Weel ik hetantwoordde Axton op ontmoedi- genden toon. De reden die zij mij opgaf toen zij mijn verzoek afsloeg, was dat zij hare nicht Florence niet alleen mocht laten; maar zjj scheen zeer ontroerd toen sij sprak van... van Florry's vroegeren beminde. Maar herinmrt gij U zijnen naam niet Troef Fanks, wicn de aarzeling van Axton niet was ontgaan. Neen, ik herinner mij het niet, antwoordde Roger, angstig. Maar waarom vraagt gé mij dat op nieuw Wordt (voortgezft.)

De Denderbode | 1893 | | pagina 1