Een en ander. Militieraad. Allerhande nieuws. Zwitserland schijnt ook zeer genegen zijne deuren te openen voor België en wij hebben maar te willen om in Zwitserland eenen nieuwen verbruiker te vinden, voor onze nijverheid. Heden vernemen wij, dat de handelson derhandelingen tusschen Belgie en Mexiko insgelijks eene allergunstige wending ne men. De voorstellen door Belgie gedaan, wer den allervoordeeligst onthaald. Het zal misschien van nut zijn hier te herhalen dat de Belgische handel en nij verheid sinds vele jaren reeds eenen allervoordeeligsten uitweg heeft gevonden voor zijne waren en zijne produkten, in Midden-Amerika en voornamelijk in Gua temala, Honduras en Salvador, ja zelfs tot in Canada. Verleden jaar heeft de Belgische me taalnijverheid voor omtrent 5 miljoen fr. koopwaren naar Guatemala verzonden, waaronder een groot ijzeren paleis dat geheel uiteen moert, dat bestemd is voor den zetel van het gouvernement in Gua temala en dat derwijze aaneengebrachl wordt dat het gemakkelijk, zonder het minste gevaar, weerstaan kan aan de her haalde aardbevingen welke dit land maar al te dikwijls teisteren. Gelijk men ziet, wordon de Belgische voortbrengselen zeer gezocht in de landen welke wij daar zoo even komen te noe men; laat ons hopen dat binnen kort onze voortbrengselen even gezocht worden op de Mexikaansche markten om later meer en meer zelfs in het noorden van de nieuwe wereld te dringen. In alle geval, de zaken staan goed en de Belgische handel en nijverheid mogen hopen, ja zeer veel hopen voor de toe komst. Wat «net oude timbei»a aanvangen Op duizend ver- schillige wijzen is het mogelyk aan den strijd voor het goede deel te nemen, wij zen, die heel dikwijls geene moeite, geene opofferingen vragen maar slechts een beetje goeden wil. .Viiilioenen timbers worden jaarlijks in België verbruikt. De onwetendheid is oor zaak dat zoovele klinkende duiten worden verloren gesmeten voor onze geloofszen- dingen in de verre algelegene streken van Azië en Afrika, door hel verbranden der briefkasjes waarop de gebruikte timber nog aankleeft. Hier en daar nogthans worden ze zorgvuldig door goede brave zielen bewaard en verzameld. Dit gebruik zou overal moeten doordringen. Vele weten nog niet hoe zulke niets- weerdige papierkens onze missionnarissen als geld kunnen dienen. Daarover maken zij alle voorstellingen, voor 't grootste deel onnauwkeurig. De oude verzamelde timbers worden aan liefhebbers van collection verkocht, aan hen die het zich als een genoegen stellen al de timbers, van al de landen in een album te verzamelen. Soms geven zij honderde franken voor een enkele timber als hij zeer raar is om vinden. De schoon ste verzameling van dien aard is die van koningin Victoria van Engeland en van een hooge postbediende van Berlijn. Het geld dat van den verkoop komt, want in oude timbers wordt reeds handel gedreven, is voor de missiën bestemd. Wie zou aan een goed werk niet willen meehelpen Wie zou het zijne niet willen bijbrengen om onze Afrikaansche broeders het licht van het geloof te kunnen bren gen Wie zou niet gelukkig zijn door zulke geringe opoffering, vele ongelukkige schepselkens van den dood in China te be vrijden Bewaar dus uwe timbers, verzamel ze, vraag aan uwe geburen hetzelfde te doen; vele kleintjes maken een groot. Een maal dat gy er eenigen hebt zytzoo goed ze aan den heer Frederik Raes te zenden te Hel- kelgem bij Burst. Hij zal ze dankend ont vangen en ze tot hunne verdere bestem ming sturen. De lezers van Den Denderbode wor den vriendelijk verzocht dit goed werk ter harte te nemen en dit aan alle brave jon gelingen of juffers te vragen, zij die bij toeval dit nummer niet zouden in handen krijgen en mijnen oproep tot hunne dienstveerdigheid niet lezen. De andere bladen en gazetten worden tot overname vriendelijk gebeden, öe gazetten van Frankrijk kon digen met voldoening aan dat te Parijs een komileit gevormd is om de vrymetse- larij opentlyk te bestrijden. Het stelt in het werk den raad, welke de Paus Leo XIII komt te geven: Strijdt tegen de vrijmetselarij, openbaart hare oogwitten, doet hare ondernemingen mislukken, verijdelt hare hoop. De ontdekkingen der schandalige die verijen waaraan de Joden en de vrijmet selaars in Frankrijk zich hebben plichtig gemaakt,bieden de gunstigste gelegenheid om aan het Fransclie volk te doen zien hoe het bedrogen werd. Niemand is geern bedrogen Ondervin den dat iemand liegt is genoeg om voor altijd verachting en afkeer op te vatten. Niemand werd hedendaags meer bedrogen dan het Fransclie volk, en het kon aan de valschheid geen geloof hechten. Eindelijk gewaar wordende hoe het door klinkende woorden van vrijzinnigheid en gelijkheid verdoofd werd, eindelijk voelende hoe het verslaafd is, keert het hem tegen zijne be driegers en zal het zijne dwingelanden overmeesteren. Het orgaan van het Comité anti-ma- gonnique te Parijs ingericht, heeft voor titel De ontmaskerde vrijmetselarij. Het masker aftrekken dat zij voor haar aangezicht draagt is de zekerste middel om deze goddelooze sekte gelijk Leo XIII ze noemt, te ontwapenen. In België zijn de moortellogiën ook ver spreid. Men heeft niet bewezen dat de broeders tot heden de Fransclie voorbeel den gevolgd hebben, noch de belangen van het land aan de Joderij verkocht. Bankiers, koophandelaars, bijzonderen zi;n nochtans reeds slachtoffers geweest van de Joden. De vrymetselaarsgazetten hebben dik wijls geholpen om - beurzenslagen te te slaan. Op bevel van Joden wierpen zij onrustwekkende maren in het land. De aktien leegden, de Joden kochten. Het slecht nieuws werd gelogenstraft, de aktien rezen, de Joden verkochten en wonnen millioenen uit de spaarkas der burgerij, 't Is ook alzoo dat de zaken in Frankrijk begonnen. Verkooprechten.- De rech ten op de registratie en overschrijving der verkoopingen van onroerende goederen bedragen thans in Holland 6-50 per hon derd. Te rekenen van 1 Mei aanstaande echter zullen zij, ingevolge de wet van 27 September 1892, nog slechts 2,15 per honderd bedragen. In België zijn de registratie en omschrij vingsrechten nagenoeg dezelfde als in Hol land. Wanneer zullen onze wetgevers, die beweren zoozeer met den droevigen toe stand van den landbouw bekommerd te zijn, hel voorbeeld van Holland volgen De VVinter.- Het is niet alleen in Belgie dat de koude streng is, ook in Frankrijk en wel voornamelijk in het Zuiden is de koude buitengewoon streng voor die streek. Te Nimes staat de thermometer gesta dig tusschen 10 en 12 graden onder zero. De Rhone is op verscheidene plaatsen toegevrozen. Te Marseille, op de kusten der Middel- landsche zee, vlotten er groote ijsschollen in de vaarten en in de Durance. Te Toulouse zijn twee personen gestor ven van bloedopdrangen door de koude veroorzaakt. Te Carpentras heeft het zoo hard gevrozen dat het verkeer in de straten be lemmerd is. Te AlenQon is de Sar the toegevrozen. Er is veel sneeuw gevallen te Media, in Algertë. De bergen zijn er mede bedekt. Heel Oostenrijk door hebben er groote sneeuwstormen gewoed, die het verkeer grootelijks belemmerd hebben. TusschenWeenen en Buda-Pest hebben de treins in 2 dagen niet kunnen rijden. Twee treinen, uit Weenen naar Trieste vertrokken, zijn in den sneeuw blijven steken. In de stad zelf kan men slechts nog in sleden rijden. De bevoorrading der stad lijdt door de inoeielijkheid van het verkeer met den buiten ïloe moet men vei'vroze- «en behandelen - Nu liet volop winter is vinden wij het niet onge past eene grove dwaling te bestrijden, betrekkelijk het behandelen van vervro- zenen. Er wordt bij hoog en bij laag slaande gehouden dat men den lijder in eene zeer warme plaats moet brengen. Welnu, niets is gevaarlijker, niets is doodelijker dan de schielijke warmte. Men legge hem integendeel in een koud vertrek en men overvrijve hem sterk met sneeuw en men diene hem koude baden toe. Naarmate de werking vooruitgaat,worden de wrijvingen minder sterk en de baden minder koud. Een weinig wijn of bouillon toedienen is aan te prijzen, als men daardoor de ademhaling niet meer belem mert. Recepl. Geen beter middel tegen springende handen dan honigwater; een eetlepel vol honig op eenen lieter water. Dit maakt de huid zacht en lenig. Wilt gij het nog beter maken, doe er dan nog een lepel glycerine bij. Rechterlijk ki»onijk. Le Eeuple, het socialistisch orgaan van Brussel, is veroordeeld tot 500 frank schadevergoeding en drie inserties van het vonnis, voor laster tegen den eerw. heer Ponchaux, pastoor van La Bouverie. Zoo als men ziet. zijn de socialisten tegen den godsdienst niet Een handelaar van Brussel had beloofd aan eenen andere eene levering te doen. Eerst nam hij inlichtingen, zij voldeden hem niet en hij wilde dus niet leveren. De klant heeft den handelaar betrok ken en deze is tot 300 fr. schadeloosstel ling veroordeeld. De rechtbank zegt dat men eerst inlich tingen moet nemen, eer men zich tot leveren verbindt. Yan den anderen kant, bleken de inge wonnen ongunstige inlichtingen valsch'te zijn. Nieuwe bankbiljetten. De Nationale Bank zal, te beginnen van 15 januari, bankbiljetten van 20 fr. uitge ven met een nieuwen type. Zij trekt echter de oude biljetten van 20 fr. niet in, behalve die welke de handteekens dragen van Anspach-Bauffe en Anspach Ver- straeten. Arrondissement Aalst. De zittingen des militieraads van het arrondissement Aalst zullen voor 1893 plaats hebben, ten stadhuize van Aalst, om 9 ure des morgens, in het volgende orde Den maandag 6 maart 1893, voor de militianen van het 25® kanton Aalst. Den dinsdag 7, voor de militianen van het 26® kanton Moorsel. Den woensdag 8, voor de militianen van het 27® kanton Lede. Den donderdag 9, voor de militianen van het 28® kanton Oordegem. Den vrijdag 10, voor de militianen van van het 31° kanton Steenhuyze-Wijn- huyse. Den zaterdag 11, voor de ipilitianen van het 30® kanton Herzele Den maandag 13, voor de militianen van het 29e kanton I-Iaaltert. Den dijnsdag 14, voor de militianen van het 34° kanton Idegem. Den woensdag 15, voor de militianen van het 32® kanion Sottegem. Den donderdag 10, voor de militianen van het 33® kanton Geeraardsbergen. Den vrijdag 17, voorde militianen van het 35e kanton Ninove. Den zaterdag 18, voor de militianen van het. 36® kanton Meerbeke. Den dinsdag 4 april 1893, om 10 ure des morgens, voor al de militianen over wiens reclamatiën gedurende de vorige zittingen geene uitspraak is gedaan. De Plak-nlinanuk van Den Denderbode wordt gelijktijdig met het tegenwoordige nummer aan onze geëerde geabonneerden van de buiten toegezonden. Drukfeilen. In de redevoering uitgesproken door M. Leo Gheeraerdts, ter gelegenheid der prijsuitdeeling aan de overwinners in den Hopkampstrijd van 1892 zijn twee drukfeilen geslopen te weten 1L' alinea8®n regel, men leze kunde in plaats van kunne. 6° alinea1® regel men lezen De voor keur die onze Kop.... L.ancl van Riem. Gelijk het te voorzien was, heeft de derde opvoering van Iwein van Aalstee n nog talrijker publiek uitgelokt dan de twee eersten. Geen wonder ook leze vertooning werd gegeven ten voordeele der armen. Even als vroeger waren de voornaamste en defstigste familiën onzer Stad vertegen woordigd en bemerkte men ook talrijke heeren en dames uit "onze naburige ge meenten en tot zelfs van 4 uren in het ronde. Pet leescomiteit van Gent was ver tegenwoordigd door twee harer leden, de heeren Van Rysgoedt en Micliiels. Rond 5 1/2 ure werd Z. E. de heer De Bruyn, Minister van Landbouw, Nijverheid*en Openbare Werken en zijne Dame, verge zeld van den heer Van Wambeke, onzen Burgemeester en Ondervoorzitter der Kamer, door de Bestuurleden van 't Land van Riem ontvangen en verwelkomd. Bij de intrede des heeren Ministers hieven de weinige tegenwoordige leden van 't orkest het Vaderlandsch lied aan. De heer Louis De Sadeleer onze jeugdige en reeds zoo verdienstrijke vertegenwoordiger vereer de de vergadering ook door zijne tegen- woorheid. Deze derde opvoering, in 't algemeen beschouwd, mag eenen nieuwen triomf voor t Land van Riem genoemd worden. Algemeen was men vol bewondering en uitterst te vrede. Velen die Iwein van Aalst nu voor de eerste maal zagen opvoeren, verklaarden de eerste gelegenheid tezullen waarnemen om de vertooning eene tweede maal bij te wonen. Wanneer zal die gelegenheid zich voor doen Men had eene 4® opvoering beslo ten op 29 Januari aanst., doch, om reden die wij hier niet te beoordeelen hebben, werd er op die beslissing teruggekomen Na het tweede bedrijf werd aan juffer Julia VerguH.in naam van het Bureel van Weldadigheid.doorden heer Burgemeester Voorzitter van rechtswege van dit Be stuur, een prachtig bloemkortje behan- digd. als een blijk van dankbaarheid en achting over hare belanglooze medewer king. Eindigen wij inet eene warme hulde té brengen aan de tooneelisten en figuran ten allen hebben zich meesterlijk van hunne taak gekweten. Eene bijzondere melding zijn wij nog thans verschuldigd aan juffer Julia Ver guit en aan de heeren H. Arys, in zijne beide rollen van Dirk van Elzaten en Heinbert den Cipier Gustaaf Pape in de rol van Iwein; Pol. De Paepe in Wil lem Cliton; Valerius De Vylder in Daniël van Dendermonde; Van Boghout in Ram- bold van Straten en in de welke hij zich waarlijk overtroffen heeft,want inderdaad nog nooit zagen wij eene lage ziel, een verachtelijke verrader natuurlijker en dus meesterlijker voorstellen J. Quintyn vooral in de rol van minnezanger J. Van Hauwe in Walter de snoode verra der; P. De Nul in Pieter de oproerling. Het lied van den wijn zong hij met waar gevoel. Een bijzondere hulde ook aan de heeren van 't orkest en inzonderheid aan den heerF.-L. Van den Bogaerde, de geniale meester, aan wien 't welgelukken der dry opvoeringen ten grooteren deele te dan ken valt. En nu een woord van dank, in naam der noodlijdenden, aan allen die hunne medewerking tot 't welgelukken van dees liefdadigheidsfeest hebben verleend. Waeken. Zondag heeft alhier een luisterrijk Concert plaats gehad in de groote schoone zaal der Congregatie voor de jongelingen. De stukjes, een drama, eene boertige alleenspraak en een klucht spel, zijn zeer wel gespeeld. Het feestje was puik en de zaal proppend volk Onder de spelers hebben bijzonder uit gemunt voor het drama De Hand van God de heeren Boddin, Van Acker en Van der Haeghen voor het kluchtspel Jocrisse. de vondeling, de heeren Robbrecht en Van Neste, Kortom 't was deftig en schoon en t publiek heeft er eenige aangename stonden beleefd. Een jonge klerk-gritfier der recht bank van Brussel is aangehouden voor ontvreemding van voorwerpen, die in processen tot overtuigingslukken hadden gediend en in beslag waren genomen. Onder de ontvreemde voorwerpen waren boeken, steenkolen, flesschen met suilen melk, enz. Deze zaak had veel opschud ding in de stad gemaakt, veel meer, naar het schijnt, dan zij weerd was. Voor zijn moedig gedrag bij den aanval der Arabieren, werd aan kapitein De Cainps door koning Leopold eenen eeresabel geschonken. Ontvreemding van 40,000 fr. De vermoedelijke daders op de vlucht. M. G..., bestuurder van de verzeke ringsmaatschappij Neto York, gevestigd te Brussel, heeft eene klacht ingediend tegen twee zijner bedienden, welke be langrijke ontvreemdingen zouden gepleegd hebben. De een was sekretaris en de andere kassier. Beide hadden 's morgens op het gewone uur hunne woningen verlaten, en de bestierder, die eene onregelmatigheid vreesde, onderzocht de kas. Er was slechts weinig geld aanwezig. Bij nader onderzoek miste men rond de 40,000 fr. Het schijnt dat de ontvreemdingen duurden sedert de maand november. Men zoekt de plichtigen op. Hunne signale menten zijn in alle richtingen gezonden* Eene ophitsende plakkaart van de socialisten te Gent, roept de werklieden bijeen op eene meeting. Er wordt in ge zegd dat het volk 100,000 werklieddn uit daagt, welke den honger trotseeren om het algemeen stemrecht te bekomen. In dien de regeerders de werklieden niet helpen, zullen zij binnen eenige jaren te kiezen hebben tusschen den dood door den honger, den zelfmoord, de plun dering of den opstand. 'tZiet er lief uit Schrikkelijk moordlooneel. I)e Gazette van Eecloo deelt de volgende bijzonderheden meè, over het ijselijk moordtooneel, dat in den nacht van dijns dag op woensdag te Waterland-Oudeman plaats had, bijzonderheden, die in som mige punten van het eerste verhaal mer kelijk verschillen. In die gemeente, pas buiten het dorp, woonde M. P. Predom, kleine landbou wer en burgemeester van Waterland- Oudeman. M. Predom is 82 jaren oud, en zijn huisgezin bestond uit eenen dienst knecht Petrus Van de Voorde genaamd, 55, en eene dienstmeid, Amelie De Clercqi 65 jaren oud. Dijnsdag had M. Predom ter gelegen heid van nieuwjaar het bezoek van eenen neef ontvangen, en alle vier brachten den avond met kaarten over. Tusschen 8 en 9 ure had de overgekomene neef afscheid genomen, en waren M. Predom, alsook zijn knecht en zijne meid slapen gegaan. In den vooravond had Amelie, de dienstmeid, volgens gewoonte de venster luiken gesloten doch, door het spel zegt zij, had ze vergeten die langs binnen te sluiten. Aldus was tiet inbreken vergemakke lijkt. Burgemeester Predom sliep in de kamer de meid in de keuken en de knecht op den zolder. Omtrent 1 uur van den nacht werd de eerste uit den slaap gewekt. Hij had gerucht gehoord en sprong het bed uit. Het venster stond open, en nau welijks had hij zulks bemerkt, of twee mannen grepen hem bij de borst. Terwijl de een zijn hand over den mond van den ouderling hield, zette de andere hein een groot mes op de keel en zegde uw geld of uw leven De oude man antwoordde dat hij liever zijn geld dan zijn leven miste en, altijd door het groot mes bedreigd, opende liij eene kas. In die kas stond een schotel met een vijffrankstuk en eenig koperen geld. Dat werd spoedig door de twee schurken bemachtigd. Daarop nam M. Predom eene beurs, die ongeveer 150 fr. inhield, en stelde hen die ter hand, zeg gende Daar is het geld dat ik in huis heb. Gij liegt was het woest antwoord, laatst hebt gij duizend fr. ontvangen die liggen in huis en gij moet ze ons afgeven Op het gerucht was de dienstknecht naar beneden gekomen. De twee boos wichten ziende, ging hij tot tegenweer over, toen hij door den grootsten van de twee met het mes gesloken werd. De burgemeester werd middelerwijl door den anderen dief in bedwang gehouden Tusschen den diénstknecht en zijnen aanvaller begon nu een gevecht op leven en dood. De meid was uit haar bed gesprongen en stond half dood van schrik, door eene spleet yan de deur alles af te spieden. Eerst niet wetende wat te doen, trok zij op eens hare kamerdeur open en liep langs de achterdeur weg maar hier viel zij in de handen van een derden schurk die daar op wacht stond. Hij wierp haar omverre doch na eene poos liet hij haar los en zegde a loop nu maar voort 1 In het gevecht was de knecht doodclijk gewond. Nog gelukte het hem op te staan en naar buiten te sukkelen op liet oogen- blik dat de dief, die de wacht aan de deur hield en door de vlucht van de meid onge rust was gemaakt, door het opene venster aan zijne 2 kameraden, die in huis nog naar de duizend frank zochten, toeriep Haast u, haast u! Er komt volk- De meid was al schreeuwende naar het dorp om hulp geloopen de kneeht suk kelde naar het naaste geburenhuis. Daar lagen de menschen in slaap zij hoorden op hunne deur en op hun venster stam pen en eene flauwe stem iets uitroepen- Zij openden, doch zagen niets tenzij in de maneschijn eenen bloedplas op den sneeuw en een bloedig spoor dat naar het houtkot liep. In het houtkot vonden zij hunnen onge- lukkigen gebuur Van de Voorde in zijn bloed liggen hij had verscheiden steken bekomen en de halsslagader was afgesne den. Op het geschreeuw - Haast u, er komt volk waren de dieven schielijk door het venster teruggesprongen, en hadden met hunnen buit de vlucht genomen.Toen de menschen uit de buurt en uit het dorp sommigen met rieken en vorken, ter plaats snelden, vonden zij njemand. Met eene blaaspijp gewapend, had burgemees ter Predom de drie schurken pogen te achtervolgen. M. Pieter Dossche was met allen spoed om doktor Servranx naar Watervliet en oin de gendarmen naar Bassevelde gere den. Intusschen was de E. H. pastoor Cocquyt toegesneld en kon nog den ster venden Van de Voorde het H. Oliesel toe dienen. De man was van de spraak be roofd en bezweek in de armen van den priester. Woensdag morgend werd, tusschen de naaste huisjes en de hofplaats van M. Predom, in eene gracht bloed en sporen van eene worsteling ontdekt. Is de dienst knecht Van de Voorde in zijne vlucht tot daar door zijnen moordenaar achtervolgd geworden, is het daar, en niet in huis, dat hij den doodsteek heeft bekomen? Dat zal uil het onderzoek blijken. Bentille, 7 jan 9 ure voormiddag, Zoo even zijn hier door drie gendarmen uit Eecloo vier Eecloosche mannen aan gebracht, en door vijf gendarmen uit Bassevelde zeven mannen uit den omtrek van Bentille. Het parket van Gent is hier afgestapt bij den herbergier, M. Ivo Van Hulse, en daar worden de aangehoudenen ondervraagd. Volgens een ander verhaal, zou de kerel die aan de deur op wacht stond de moor denaar van den knecht zijn, en dat wordt uitgelegd door de omstandigheid, dat, toen de dienstmeid de deur uitvluchtte en door dien kerel den weg afgesneden werd, de knecht insgelijks langs daar het huis uit liep, Hij zou slechts de meid, na haar reeds aan de hand te hebben gekwetst, hebben laten loopen, om den knecht te kunnen aanvallen en hom dood te steken. Brand. Een schrikkelijke brand heeft zondag nacht een der voornaamste veestallen van Neckerspoel, te Mechelen, vernield. Het was rond 11 ure dat de brand uitberste in het achtergebouw der woning van M. Teugels, veekoopman. Zoodra het alarm werd gegeven, snel den talrijke burgers ter hulp alsook de politie met de twee brandspuiten van het stadhuis. Ook kwamen de vrijwillige pom piers met hun bluschmaterieel ter plaatse. Men begon het vuur moedig te bestrijden, doch bij gebrek aan water was het onmo gelijk te blusschen. Ondanks de ieverige pogingen, die men in het werk stelde, werdén de stallen de prooi der vlammen. Een prachtpeerd van 3000 fr. weerde vond den dood in de vlammen, eene koei werd gedeeltelijk verbrand. Zooals naar gewoonte werden vele daden van moed en zelfopoffering aan den dag gelegd. Twee pompiers .bijzonder MM. J. Dogaer en Gust. Van den Broeck stelden meermaals hun leven in gevaar. De schade door dezen brand veroor zaakt is zeer groot. De gebouwen zijn verzekerd. Een assurancieagent. Een Hollander, die zich uitgaf voor agent van verzekeringsmaatschappijen, kwam zater dag namiddag; in den winkel van M. Olieslagers, leertouwer, in het Klapdorp, te Antwerpen. Hij wilde eene portefeuille koopen.doch vroeg om er twee te mogen meenemen, om die op zijn bureel te laten kiezen. M. Olieslagers stemde toe, doch zond den man eenen leerjongen achterna. Deze volgde hem op, de geheele stad en Bor- gerhout door, terwijl de man huis aan huis zijne portefeuille poogde te verkoo- pen. 's Avonds ten 8 ure had hij ze verkocht. Toen deed de jongen hem door de politie der 2° wijk bij den kraag vatten. De twee portefeuilles waren 25 fr. weerd. Vrijdag avond is in de statie van Thourout een pijnlijk ongeluk voorge vallen. Zekere Vankeirsbilck, van het Maagdeveld, kwam met zijne dochter van Brugge met den trein van 5 1/4 ure. Hij bemerkte maar dat hij te Thourout was, als de trein vertrok naar Lichtervelde. I-Iij sprong er af, gleste en viel met het ongelukkig gevolg dat zijn voet onder een der wielen geraakt en dat twee, drie teenen afgereden werden. De statieoverste M. Amelynck sprong toe, redde den gevallene,maar was zelfs bijna het slacht offer zijner moedige daad. Een statiebe- diende R. Verhaeghe, die om de dochter tegen te houden en verdere ongelukken te

De Denderbode | 1893 | | pagina 2