NIEUWS- EN AANKONDIGINGSBLAD VAN DE STAD EN 'T ARRONDISSEMENT AALST. Donderdag 19 Januari 1895. 10 centiemen per nummer. 4?7sle Jaar, IV 2742, abonnementprijs advertentieprijs Politiek overzicht. De Grondwetsherziening. MIJNHEER JUDAS Welke zij n de beste banken Dronkenschap en Ontucht DE DENDERBODE. Dit blad verschijnt den Woensdag en Zaterdag van iedere week; onder dagteekening van den volgenden dag De prijs ervan is 6 frank 's jaars fr. 3.25 voor zes maanden fr. 1,75 voor drij maanden, voorop te betalen De inschrijving eindigt met 31 December. De onkosten der kvvitantiën door de Post ontvangen, zijn ten laste van den schuldenaar Men schrijft in bij C. VAM DE PUTTE-GOOSSENS, Korte-Zoutstraat, N. 31, en in alle Postkantoren des lands. it'.!: tn. Per drukregel. Gewone 13 centiemen Reklamen fr. 1,00 Vonnissen op 3e bladzijde 50 centiemen. Dikwijls te herhalen bekendmakingen bij accoord. Niet opgenomen handschriften worden met teruggestuurd. Ileeren notarissen moeten hunne inzendingen doen, uiterlijk tegen den dijnsdag en vrijdag avond. Voor de adverlentiën uit vreemde landen zich uitsluitend te wenden lot de Agencie llavas, te Brussel,32, Magdalena Straat en te Parijs, 8 Beursplaats. (Paris, 8 Place de la Bourse. Guique suum. AALST, 18 JANUARI 1X95 Frankrijk. De Paus en de tegen woordige toestand in Frankrijk. In eenen brief aan graaf de Mun, den ge- kenden Fransclien katholieken slrijder, in dato 7 januari 1893, zegt Paus Leo XIII i Hoe dikwijls hebben wij het niet herin nerde dat, zoo lang de Kerk en de bur gerlijk maatschappij malkaar de hand gaven en gezamenlijk werkten, in zijnen eigen werkkring, de Fransche natie als dan grootsche ondernemingen kon ten uitvoer brengen en aan 'l nageslacht eenen glorierijken naam overlaten. Maar helaas met hoeveel stelligheid bewijst ook de geschiedenis niet dat, wanneer de noodlottige raadgevingen eener valsche politiek die kostbare eensgezindheid in gevaar brengen, Frankrijk alsdan, ver scheurd door onvruehtbaren twist, ellen dig de prooi werd van kortziclilige en ikzuchttige.sectarissen die, na zelfvan het gevoel van eer en plicht te hebben verloren, tot groot nadeel van de natie hun eigen belang stelden boven hel al gemeen welzijn. Herhaaldelijk hebben Wij, gezien deze omstandigheden en geroerd door een ge voel van vaderlijke genegenheid jegens Frankrijk, de oudste dochter der Kerk, het woord gericht tot tie Fransche natie, om aan alle man met gezond verstand en goeden wil de noodzakelijkheid te be oogen vanbij gemeen overleg, den republiekeinschen regeeringsvorm te aanveerden, daar deze aanveerding het eenige middel is om, door samenvoeging van wilkskrachten, den godsdienstvrede te herstellen en met hem de eensgezind heid tusschen alle burgers, den eerbied voor de overheid, de rechlveerdigheid en de eerlijkheid in het openbaar leven. Wij kunnen enkel deze zelfde ge voelens aanraden en bevestigen, thans dat Wij, meer dan ooit. Frankrijk de hulp van al zijne 'zonen zien noodig hebben Wy noodigen allen uit hun eigen belang en hunne politieke oneenigheid terzij te stellen, om hunne krachten te vereenigen tegen het gemeenschappelijke gevaar, om het vaderland tegen te houden op de glad de helling die naar den ondergang voert, door in de openbare instellingen, vrijheid, rechtveerdigheid en eerlijkheid te doen zegevieren en den eerbied in te voeren,die verschuldigd is aan 'i geloof van de meer derheid der Franschen. Deze wijze woorden van den Paus zijn een doorklinkend antwoord op de aanval len dergenen die, uit louter dommigheid, bewéeren dat liecl de Panama-kwestie maar eene conservatieve samenzweering is tegen de republiek, 't Is niet de repu bliek die gestolen heeft, 't zijn de tegen woordige republikeinen en 't is tegen hen dat de strijd is gericht. Als de republiek vrij, eerlijk verdraagzaam is zal niemand der bekwaamheid en dus geene toegeving zich beklagen, behalve de onverdraagza- 1 -1J~- men en de dieven Paid de Cassagnac beschiddigd. Paul de Cassagnac, bestuurder der Aido- rité en lid der Ivamer.is maandag in open bare ziiting der commissie van onderzoek beschuldigd geworden. M. Dupuy-Dutemps verklaarde, dat hij als particulier, en niet als lid der com missie, in het blad La Depêche, van Toulouse, de beschuldigingen heett uitge bracht. tegen de Autorité. Hij houdt er evenwel aan te bevestigen dald<> /%utoi-ïté fi*. 000,000 heelt getrokken. M. de Cassagnac, besloot M. Dupuy, kan en zal niet loochenen. M. Paul de Cassagnac schrijft in dc Autorité eenen open brief aan M.Brisson, voorzitter der commissie van onderzoek Hij beklaagt er zich in dat M. Dupuy- Dutemps, li l der commissie, van zijne ambtsbevoegdheid misbruik maakt om in het blad La Dépêche leugens en laster te verspreiden tegen zijne collegas, M. Dupuy schrijft Heeft M. Paul de Cassagnac niet.voor zijn blad en voor de bladen van het Gers-departeinent, 0-5,000fi-nnk geinkasseerd (Aldus niet OOO OOO frank zooals hoogcr wordt gezegd.) Wat die aantijding betreft,zij is valsch AI.de Cassagnac Heelt lioe- genaanul niets ontvangen. De A utorité heeft den prijs harer aan kondigingen en reklamen ontvangen, evenals ai de andere bladen, evenals de Justice, waarvan de bestuurder. M. Lel ie tan, lid der commissie is. Wat de dagbladen van het Gers-depar- temem aangaat, M. de Cassagnac geeft aan M. Dupuy de allervolledigste logen straffing van "dit feit. Hij doet een beroep op de commissie om te weten of hare leden het recht heb ben van, als leden «lei* com missie, hunne ambtgenoten te beleedi- gen en te kloineercn. Wat bewijzen van onpartijdigheid heeft men dan nog Maandag namiddag hield de herzienings kommissie der Kamer van Volksvertegen woordigers eene zitting. Er werden lange redevoeringen uitgesproken door M. Beernaert en M. Graux. De achtbare minister van financiën heeft opnieuw de ontwerpen der regeering ver dedigd en zijne meening uitgedrukt dat de ontwerpen va., "rère en Graux geene rekening houden dan van het beginsel doen aan de meerderheid der Kamer die zicli ten voordeele der occupatie ver klaard heeft. M. Graux heeft alsdan langdurig zijn stelsel uiteengedaan. Volgens hem komen er in zijn ontwerp ernstige toegevingen voor, daar hij even als in liet occupatie- stelsel de geheel en al behoeftige burgers uithe» kiezerskorps weert. Hij verklaart dat de bekwaamheid alleen een ernstigen grondslag voor het kiesrecht uitmaakt. De redevoering van den Brusselschen af- geveerdigde heett ruim eene uur en half geduurd. Zij relde vooral over de redenen waarom de onbekwamen moeten uitge sloten worden. M. Féron hpeft doen ogmorken dat het voorstel Graux hel artikel 38 der Grond wet in bespreking brengt. Volgens dit artikel kunnen de Kamers kieswetten stemmen en wijzigen bij stem ming der meerderheid. De wijziging is noodig, aangezien, volgens het voorstel Graux, de kieswet alleen door eene meer derheid der 2/3 van de stemmen '.zou kun nen aangenomen worden. Zaterdag komt de kommissie der XXI opnieuw bijeen. Maandag morgend hielden de leden der rechterzij van de XXI van Senaat en Kamer eene vergadering in het palcis der Natie, ten einde maatregelen te nemen tegenover de houding der linkerzij, die hare ondersteuning weigert aan de voor stellen van M. Beernaert. Al de leden der kommissiën en de ministers van financiën en binnenlandsche zaken woonden de zit ting bij. M. Woeste heeft zich niet heel en al vijandig verklaard aan de voorsteilen van M. Beernaert, maar hij heeft er bij ge voegd dat het voorstel van MFrère zeer ernstige waarborgen aanbiedt. Ilij is van gevoelen dal in alle geval de cijns van li) fr. en de bekwaamheidswet van 1883 goede grondslagen zouden zijn voor het kiesrecht. M. De Lantshcere, voorzitter der Ka mer, heeft eenigzins de gedachten van M. Woeste schijnen aan te nemen. Eenige senators schijnen insgelijks de meening van den afgeveerdigden van Aalst bij te treden. M. Beernaert heeft op krachtdadige wijze de voorstellen van het gouverne- menl verdedigd. Volgens hem geven deze voorstellen voldoende waarborgen. De achtbare minister verklaarde zijne voor stellen in hun geheel te houden staan. Coremans heeft aangedrongen op het vereenvoudigen van liet kiesoxmaan. dat in het voorstel-Beernaert aangeduid ordt. De werklieden moeten gemakke lijk toegang kunnen hebben tot het kie zerskorps, zoowel in de stad als op den buiten. M. Beernaert sleedt deze zienswijze bij. M. de Smet de Naeyer zegt in de kom missiezitting van den namiddag statistie- 1 Vervolg. Wat een vreemd samentreffen zegde hij pein zend; en toch ben ik met verbaasd. Zulke soorten van dingen gebeuren zoowel in het werkelijke leven als in romans. Waai beid is zonderlinger dan verbeelding zegt ergens een schrijver, ik weet niet meer welke, maar bet is In alle geval een wijs man, een wonder baar opmerker, om zulk een diep gedacht in zoo wei nig woorden saam te vatten. Het is inderdaad verwonderlijkantwoordde Roger, aandachteloos, alsof bij met zijne gepeinzen op eene geheel andere plaats was. Het toeval wil dat de naam der plaats waar Zij Weer met eene gro"te Z Waar zij woont, voleindigde Axton. zich op die doos bevindt. Maac, wat is uw gedacht daarover, Fanks Mijn gedacht vroeg Fanks. Wel dat is dat w( nu het spoor hebben gevonden ter oplossing van heel dat geheim. Verschrikt staarde Axton zijnen vriend aan; geen oord kwam hem over de lippen. Zooals ik zeg, vervolgde Kanks, de pillendoos m en weer keerendc, er met schuddende alsof hij ze wilde doen spreken. Luister goed, mijne veronderstel ling is niet moeilijk om tc begrijpen. Dc man, naatr onbekend, komt hier heen en sterft kort na zijne aan komst Men onderzoekt; uitspraak: zelfmoord! Flauwt praat; ik zeg Moord En deze doos is de eerste scha kel der ketting wnarmede ik den moordenaar zal vast leggen. Doch, ii propos, zegde Fauks, wicn eene plot selinge gedachte door het hoofd ging. hoe lang zijt gij reeds hier te Jarlchesler 1 Eene werk of zoo wat. Dan waart gij hier toen die man stierf Hum 1 Verschoon mij dat ondervragen. Vraag geen verschooning, zegde Roger, rustig ge worden. Hoor me zooveel uit ulshetu lust. liet schijnt eene tweede natuur te ziju bij u, detectives, iedere te verdenken. Verdenken 1 herhaalde Fanks op belcedigdcn toon. Groote God, Axton. wat gaat u door het hoofd 1 Ik zou eerder mij zeiven verdenken dan u, kruitje-rorr mij niet.'Maar ik ben er op uit deze zaak klaar te spin nen en moet natuurlijk ook de personen uithooren die met den doode onder liet zelfde uak woonden. Gij zgt een v.n die personen; ergo dus, ik ondervraag u. En over wat Oh, over zeer vele dingen. Welnu, vooruit; doch ik zeg u op voorhand dat ik niets weet. ken te zullen voorleggen die bewijzen dat het occupatiestelsel in de steden meer kiezers zou geven dan de cijns aan 10 frank. Voor iedereen en voor den werkman in 't bijzonder is de rechtbank eene der slechte banken. Die daar naartoe moet, buiten het. geval van noodzakelijkheid, komt aan een slechl kantoor te recht. De bank van leening is bijna zoo erg als de influenza. Als zij u met m eens doodt,dan zal zij u tocli stillekens aan alle krachten ontnemen. Dus bij die bank moet liet de werkman ook mei gaan zoeken. De toonbank, waar men zijn zuur gewonnen centen aan druppels verdrinkt, is alleen goed voor den baas, die de cen ten opstrijkt, voor de anderen brengt zij meestal armoede en verdere onheilen aan. Er zijn nog vele andere banken, die evenmin deugen en die wij bijgevolg stil zwijgend moeten voorby stappen. Twee zijn er eventwel die wij den wer kenden stand aanbevelen, dat is de werkbank wij bedoelen den arbeid en de spaarzaamheid. De arbeid moet den schoorsteen doen rooken liet is van den arbeid dat alles moet komen. Doch de arbeid kan nog niet helpen, de arbeid kan niets duurzaams bewerk stellingen als de spaarzaamheid met mee helpt. Men zegt dikwijls Zet de tering Naar de nering. Dit beginsel moet men echter goed ver staan, want anders zal het nog slechl uitkomen. Iemand die b. v, alles verteert wat hij verdient, zal nooit komen waar hij zijn moet,dal wilt.zeggen op de spaar bank. Is do tijd slecht, is het werk schraal en zijn de verdiensten klein, tracht dan de tering le zetten naar de nering en zie toe dat gij er meè rond komt. Maar zijn de tijden beter en de verdien sten grooter, leg dan een appeltje weg voor den dorst, want vroeg of laat komt het te pas. Heeft de werkman niets gespaard dan zal hij wel weldra in verlegenheid komen, dat kan niet anders. Immers er komen dagen en dikwijls maar al te onverwacht dat gij niet meer werken kunt. Kr komen tijden dat de op voeding der kinderen wat meerkost. Er komen oogenblikken dat ge aan uw zoon of dochter een uitzet wilt geven. Ter oor- zake van ziekte of bij het. vernieuwen van 't een of 't ander meubel moet gtj somtijds eene buitengewone uitgave doen. Hebt gij dan niets op de spaarbank,dan moet gij naar de bank van leening en deze is gewoonlijkde laatste van den werkman, want hy weet wel wanneer hij er voor de eerste maal naartoe gaat maar niet wanneer hij voor de laatste maal zal gaan. Indien de arbeider, zegt onze Paus Leo Xlll.in zijn Encycliek over de werk manskwestie. - een loon verdient vol doende om in zijn onderhoud en dat van vrouw en kinderen te voorzien, dan trachte hij door zijne wijsheid en spaar zaamheid het zoo ver te brengen dat hij zich een klein inkomen verzekere.» Die woorden van den Paus zijn van veel beleekenis, zoowel voor de werk gevers, als voor de werklieden. Het is duidelijk dat- Leo XIII veronderstelt dat den loon des werkmans zoodanig zij dat hij niet alleen genoeg verdient om te leven, maar ook dat hij kan overleggen, doch alleen wanneer hij spaarzaam en verstandig is. O die deugd, die heilzame deugd van spaarzaamheid, indien zij meer werd beoefend, wat al rampen zouden verhoed worden en wat zouden er meer menschen gelukkig zijn onder alle opzichten, niet alleen voor hel tijdelijke maar ook voor hot geestelijke. Ik zal ii eens wat zeggeu, jonüiuan, sprak Fanks op vaderlijken toon, gij moet wat opgeruimder worden. Heel die liefde geschiedenis heeft u liet leven van dei) zwarten kant doen iuzicn. Eeue overdosis van liefde, poiizie en eenzaamheid maakt een tuau onbekwaam om van helleven te genieten; zoodus als gij wijselijk wilt handelen wat ge voor den oogenblik niet doet en indien gij uwe zenuwen een weinig wilt in werking zetten, help mij dan licht brengen in dit duistere ge heim. Ik vrees slechts een armzalig detective te vormen Oclavius. Dat blijtt te bewijzen. Ziehier, oude jongen. Ik werd hierheen geroepen voor deze zaak en. daar de w ijsgeer, ti van Jarlchester het. naar hunne meening zoo goed hebben aan boord gelegd dat ik hier hei vijfde «iel aan een wagen ben, wordt ik afgedankt, doorgezonden coor Jarlchester et C>«. Doch, daar ik weinig zulke belangwekkende zaken in hand- n krijg, ga ik nu eens, voor mijn eigen voldoening, deze zaak ophelderen. Maar ik geloof dat bet bij u lieden eene ziekte is overal uwen neus te willen insteken Heel Juist. Wij noemen dat dctcctivekoorts. i Werk met mij en ik zeg u op voorhand dat ge spoedig i aan dezelfde ziekte m l lijden als ik. i Neen, dank u; ik houd liever aan mgne vrijheid. En aan uiets doen Wel. ga uw gang maar, Roger. Als gij het geneesmiddel dat ik u voorschrijf niet nemen wilt dan blijft ge maar ongenezen. Die on- Ziedaar twee ondeugden,die reeds diepe wortelen hebben geschoten in den tegen- woordigen werkmansstand, en eene menigte naar socialistische vereenigingen naar ondergang en dood sleepen. Welk is nu de plicht der ouders om hunne kinderen van deze twee ondeugden te bevrijden A. De Dronkenschap 1° Zij moeten hunne kinderen eenen afschrik inboezemen voor de dronken schap. Als de oude Grieken afschuw voor die ondeugd wilden inboezemen maakten zij eenen slaaf dronken en toonden hem in dien staat aan de opkomende jonkheid. Thans moeten geene slaven meer dronken gemaakt worden. Er loopen immers dron kaards genoeg vogelvrij op de straat 1 2° Hun toonen dat de dronkenschap eene menigte ziekten schenkt aan liet menschelijk lichaam, dat zij talrijke slachtoffers sleept naar het graf en dat deze de verzwakking en ondergang van een volk bewerkt. 3° De dronkenschap sticht ook nog twist en tweedracht in de huisgezinnen, geeft aanleiding tot vloeken en vechten, ontrooft eer en laam aan hare gevoellooze slachtoffers. Zij onderhoudt ook nog de armoede en ellende in de ongelukkige huisgezinnen. B. De Ontucht 1° De godsdienstige plichten wel doen onderhouden. Veel eerbied inboezemen voor dc godsdienstige instellingen. bewoorite liefde zal u zwaar op het liart drukken en uwe gezondheid, uw arbeid zullen er onder lijden. Beiden zullen ziek zijn, beste vriend, en tusschen doktors en critickc» zoudt ge wel eens kwade dagen kunnen beleven. Maar wat onzin praat ge nu toch? riep Roger uit, wijl hem eene rilling over het lijf liep. Onzin Denkt ge dat Omdat ik n den rechten weg aanwijs, dien ge volgen moet.... Evetiw alles is de kwestie niet. ik bedoel mgne kwestie; en daar go nu toch de detcctivekoorts niet h.-hhen wilt wees dan ten minste een geneesmiddel en tracht mijne ziekte te verjagen. Vooruil dan, kameraad, zegde Axtoon cn, hg keerde zijnen stoel derwijze dat hij zich goed n liet vuur uitstrekken kon en tevens dat de schaduw op zijn gczcht viel, zoodat Fanks er niet meer open hoek op lezen kon. Octavius haalde nu zijn geheimzinnig not .boekje voor den dag, alsmede een klein potloodje, dat in zijne zenuwachtige vingers ccne dramatische beteekenis kreeg. Ik ben gereed, zegde Fanks, den punt van zijn potlood plaatsende op een nieuw onbeschreven blad. Eerste vraag Kent gij den doude Goede God. wat zou ik Ik weet zijn naam met. ik weet met hoe bij er uii zag. Gij hebt hem nooit gezien 1 Hoe zou ik lieiu ooit gezien hebben Ik ben hier op zwerftocht in de omstreken, ga 's morgends vroeg ;n keer 's avonds laat weer. Deze persoon is ten o ure aangekomen en ten 9 ure naar bed gegaan; ik ben eerst ten 10 »rc naar huis gekeerd. In den nacht heb ik hem niet gezien cn 's morgeus was hij dood. En hot lijk hebt ge niet gezien Neen, zegde Roger schrikkende; ik houd niet van akelige bijzonderheden. Dichter, ja wel; maar mijne inspiraties zoeken in het afgrijselijke, in den dood, neeu dal niet. Ik ben niet van dc school Poé-Baude- laire el C1". Dat heb ik ook liever; maar wij zijn niet bijeen om litteratuur tc bespreken. Ter zake, dus. Waarom hebt gij het onderzoek niet bijgewoond Wel, omdat ik er niet hij noodig was. luderdaad, dat is ook een reden, merkte Fauks op, ti rwijt hij vette Hjn<-n tcekende in ztjn boekje; maar toch verwondert het mij dat men u niet als ge tuige heeft opgeroepen. Waarom dat Ik weet niets van de zaak. In 't geheel niets lu 't geheel niets I Bij dit stellige antwoord sloeg M. Fanks'ontmoe- digd zijn boekje toe, stak het met eenen zucht terug in den zak cn wierp zijn potlood op de tafel voor zich. Beste Roger, met zulke geneesmiddelen als gij is mijn detective koorts si- ebt te geuezen. Beu ik zulk een slecht geneesmiddel als dat Welnu, dau zal ik u wat anders vertellen Wordt (voortgezet.)

De Denderbode | 1893 | | pagina 1