ïwein van Aalst 4' Ol'VOIÏlilXC. Allerhande nieuws. Dit werd de voorzitter van het hof be kend en deze zag zich verplicht, de zaak tot een volgenden zittijd te verschuiven. De gezwoorne zal de tot nu toe gedane kosten van het rechterlijk onderzoek moeten betalen maar de twee beschuldigden zullen zooveel langer preventief gevangen moeten zitten. MenschenetersTwee soldaten der gidsen verschenen voor de krijgsraad van Brabant. De een had in een gevecht het oor van eenen kameraad afgebeten. De andere had in eene danszaal cenen soldaat eenen beet in den neus toege bracht. De eerste werd tot twee maanden gevangenis en 50 fr. boete veroordeeld. De neuzeneter kreeg zes maanden gevan genis. De brabantsche krijgsraad schijnt dus eene neus liooger in weerde te stellen dan een oor. Maar 't waar ook, men heeft twee ooren en maar éénen neus. WerUeloozen t© Aalst. "Wij hebben een schrijven omvangen van wege de wcrkeloozen onzer Stad, onder teekend, als voorzitter, door Van der Eeken en, als schrijver, door Wagemans. Door dit schrijven wordt aan Dcnder- bocle gevraagd 1° Van een oproep te willen doen aan alle fabrikanten en goede burgers dei- Stad om hun werk te verschaffen. 2° Van alhoewel het hen tegen het hart sloot almoezen te vragen, eene inschrij- vingslijst te hunnen voordeele te willen openen. Op 'teerste punt antwoorden wij, dat deden wy zelfs honderd oproepen er hier door geen enkelen slag meer werk kan verwekt worden om werk te kunnen geven moet er werk zijn. Hadden onze heeren fabrikanten meer werk, ze zouden, men weze gerust, het niet verwaarloozen. Op 't tweede punt kunnen wij geen gun stiger antwoord geven, en ziehier waar om A. Omdat hel, volgens ons, een slecht voorgaande wezen zou, en men later bij alle werkstakingen zou verplicht zijn inschrijvingslijs en te openen. B. Omdat wij bemerken dat die bewe ging der wcrkeloozen door de socialitisehe leiders bijna gansch 't land door is ver wekt geworden, tot bevordering hunner politieke bedoelingen, in andere woorden, van 't algemeen stemrecht. Die werkeloozen zijn, wij zijn er van verzekerd, de speelpoppen der socialisten en radikalen zij werken ten voordeele der radikalen van den liberalen Werk manskring Concordia en, in recht vaardigheid, is inen verplicht zijne speel poppen te betalen. Wie werkt moet betaald worden. Aan uwe beurs dus, heeren van Con cordia Vooruit kondigde dezer dagen aan dat een brouwer van Aalst aan de Gentsche werkeloozen, bij hunnen doortocht te Aalst, honderd franks schonk. Die brouwer, naar men ons verzekert, is aan Concordia niet vreemd en daar hij do Gentsche speelpoppen der socialisten hielp bezoldigen, /al hij /ekerniet weigeren het ook voor uwe Aalstersche speelpop pen te doen en zich nog mildadiger willen toonen. Tenslotte en wal moer is.de Katholieke Werkmanskring zorgt, reeds sedert weken, voor zijne werkeloozen, dat de liberale Werkmanskring ook voor de zijnen zorge. op algemeen verzoek der Leden Zondag 22 Januari 1893, om 5 ure stipt. Botermarkt. - Heden zaterdag werden 812 klonten boter ter markt gebracht, wegende te samen ongeveet 0195 kilogr. Aalst.— Diefstal.—Zaterdag der ver- ledene week kwamen twee Brusselsche, vrouwspersonen in den ellegoedwinkel van vrouw Yan Assche, Korte Zoutstraat alhier, en vroegen eenig goed te koopen van drij ellen voor één frank. Bij 't afme ten van' 't gekochte goed was eender vrou - won behulpzaam, docli zij hield het goed derwijze dat vrouw Van Assche niet zien kon wat er gebeurde. De gezellin der koopster nam een vrouwendoek of an der goed en verborg alles onder hare kleederen. De Politie werd verwittigd en gelukte er in een der diefeggen aan t.e houden en naar 't bureel te leiden alwaar zij volle bekentenissen deed. De aange- hóudene is zekere Theresia De Wageneer; j hare gezellin is er in gelukt met het ge- j stolene te ontsnappen. Diefstal. —Vrijdag avond tusschen ti a 7 ure werd alhier bij juffer weduwe Cammaert, winkelierster in tabak, ciga- ren en pijpen, Lange Zoutstraat, de glazen kas gestolen waarin men de pijpen, si gaarkokers, enz. ten toonstelt Deze kas behield op 't oogenblik verscheidene koste lijke rooktuigen de ge amenlijke waarde wordt geschat op 5 a 600 tranks. De dader of daders tot hiertoe onbekend. Verleden jaar kondigden wij eene manier aan om iemand naareene verkens- kermis uit te noodigen; wij laten hier nog eene andere volgen dioook wel ge-aspeldis: Bestemag ik u vragen om zondag aanstaande op klokslag 12 ure u by mij te bevinden ten einde over te gaan tot de opening van een testament ten onzen voordeele gemaakt door Sus Heer van Verckenskote De vriend Louis.... zal u met den inhoud van dit stuk bekend ma ken. Voorden Kodde si vil zal ik zorgen. Hopende, enz. 't. Is ronder lint;, zegde gister een arme borstlijder, 't is juist het goed koopste der geneesmiddelen tegen den hoest dat het beste is, want er bestaat geen.zelfs niet onder de duursten, dat my zoo veel baat schonk tegen mijnen hoest en mijne benauwdheden en 't welk nog- thans slechts één frank de groote doos kost, 't zijn de pastillen Walthery, in alle goede apotheken te verkrijgen. Ilnoltei't.—Naar 'tschijnt hebben de twee vluchtelingen uit het bedelaars werkhuis van Hoogstraeten, daags na de inbraak by de kinderen Van Caeckenbergh, te Burst aangehouden, hun alibi bewezen 't Is bewezen dat zij, op 't oogenblik dat het schelmstuk gepleegd werd, elders verbleven Ter gelegenheid der binderij en brande rij van Haeltert, maakt een onzer geachte abonnenten de volgende bemerkingen Z. M. de Koningen vele Kamerleden willen altijd maar het leger vergrooten en, volgens mij en vele andere personen,is liet noodzakelijk, ja, dringend noodzakelijk zelfs, dat de gendarmen voor politie en do veiligheid op den buiten versterkt worde, want hel wordt er van langs om slechter bijzonderlijk nu met de socialisten welke niets laten liggen dan 't gene te heet of te zwaar is. Kn blijft het zoo voortduren weldra zal men niet meer gerust over de straat, kunnen gaan. Dus geen soldaten maar gendarmen en nog gendarmen,want 't wordt noodzakelijk op den buiten. I)e laatste vorst.Wil men weten welke koude men gedurende den nacht van zondag op maandag heeft waargeno men in versehillige streken van België In het Observatoriam van Ukkel, -- 15o8 te Hechtel (bij Beverloo). 22o0 te Maeseyck, 16ol te Luik (Cointe) en te Gembloers, - 19o9 te Laroehe, 2lo0 te Bastenaken, 20o5; te Spa, 2404 en teStavelot, 25o0. Te Antwerpen teekendede thermometer 13o0. De nacht van maandag op dijnsdag de volgende waarnemingen Te Veurne, 12o9; te ükkel, 12o7; te Maeseyck, 16o7 te Spa, 19o9 en te Aarlen, 17o0. Brand in een schip. Op de He- negouwkaai te Brussel lag het schip Le jeune Corneille vastgevroren. De schipper Denis Fouchet bevond zich alleen in zijne drijvende woning. In den laatsten tijd had men opgemerkt dat hel. bij hem niet zeer pluis was in de hersen kas. De arme drommel had bovendien me nigmaal aanvallen der vallende ziekten. Het is waarschijnlijk in den loop van eene dusdanige crisis dat hij zondag avond zijn bed heeft in brand gestoken. Men vond hem stervend naast zijn bed. Hel vuur werd spoedig gebluscht. De schipper werd naar liet 'hospitaal gedra gen waar hij bezweken is na eenen pijn lijken doodstrijd. Wanhopige daad. Een koper- draaier, 35 jaar oud, wonende in den om trek der Karthuizersstraat, te Brussel, had onlangs zijn werk verloren. Zijne vrouw, die blind is, had over eenige dagen in het gasthuis eene operatic aan de keel moeten ondergaan, en keerde «mandag genezen naar huis. Gedurende hare afwe zigheid was hare dochter overleden. Bij den terugkeer zijner echtgenoote.kon de man zijne wanhoop niet overmeeste ren, en dinsdag morgend hing hij zich in zijne kamer op. 't Was zijne blinde vrouw die liem vond hangen. Zij riep om hulp. Eenige geburen snelden toe en sneden de koord door, doch het was te laat. Moordaanslag. - Een jonge ser geant der carabiniers heeft dinsdag avond een revolverschot met los poeder gelost op de dochter van eenen huurhouder uit de Livornostraat te Brussel, met welke hij sedert drie jaar verkeerde en nu wilde afbreken. Proces verbaal is ten zijnen laste opgemaakt. Spoorwegongeluk. Een werk man van den ijzeren weg. welke donderdag morgend over de riggels ging, in de voor statie te Brussel, is door den sneltrein uit Oostende vermorzeld geworden. Het gerucht heeft geloopen dat twee treinen op elkander waren gebotst, doch dat was gelukkiglijk onwaar Het schijnt dat alweer een aantal banken te Brussel zijn tot stand gekomen, voor het verkoopen op krediet van stads- loten. Wij kunnen onze lezers niet genoeg waarschuwen tegen die geldwolven en geldschuimers, welke tot 30 en 40 ten honderd winnen op een lot van Brussel, Antwerpen, Gent of Luik. Men meldt ook dat liet Brusselsche parket een nieuw onderzoek gaat instellen. Volgens de Indêpendance hebben de voorstanders der brusselsche tentoon stelling van 1895 eene zitting gehouden, waarin M. Lemonnier het program heeft doen kennen M. Demot heeft in eene lange redevoering een oproep gedaan tot allen, zonder onderscheid van partijen. De inteekcnlijsten kwamen in omloop en de syndicale Kamer van hotelhouders tee- kendo dadelijk in voor 100,000 fr. Het kapitaal van 1 millioen is van nu af ver zekerd en gewaarborgd. In 2 uren tijds had men reeds 500,000 fr. ingeteekend. Zoo zwanzen de brusselsche gazetten. Als 't maar waar is..,. Een huis geplunderd. Roeren de aanhouding. Maandag avond,rond 10 1/3 ure, zag de policieagent Debels, wanneer hij door de Hippodroomlaan te Elsene ging, twee mannen, die elk met een groot pak geladen waren. De policieagent sprak de kerels aan. Terwijl een van beiden de vlucht nam met zijn pak, bracht de andere den policie agent eenen hevigen vuitslag toe. Deze, hierdoor half bedwelmd, hield evenwel eenen hardnekkigen strijd tegen den misdadiger vol. Terwijl hij zich verdedigde, gelukte hij er in op zijnen noodhoorn te blazen. Weldra kwam er een nachtwaker toe gesneld. De misdadiger werd goed gekneveld en tot aan het hulppoliciebureel der St. Kruisplaats gelrokken. De policieagent opende het pak dat de kerel droeg. Hij vond er 15 fijn lijnwaden hemden en talrijke andere voorwerpen in, zooals een zilveren stekjeshouder, zes tasjes in Chineesch porselein, enz enz. Ondervraagd over de herkomst dezer voorwerpen, verklaarde de man dat hij die gestolen had in de villa van den advo- kaat Van Brantegen. De policieofllcier begaf zich onmiddelijk derwaarts en festatigde dat versehillige deuren waren opengebroken. Al de meubelen waren insgelijks geo pend en de inhoud ervan, lag overhoop op den grond geworpen. Alvorens te vertrekken, hadden de die ven versehillige flesschen champagne ge ledigd. Zij hadden vergeten een groot reeds samengebonden pak met zilverwerk mede te dragen. De aangehouden kerel is een genaamde Victor V. landbouwer te Audergem. Hij weigert zijnen medeplichtige te doen kennen. In kokende loog gevallen. Dinsdag middag is het kind, Alexander Flaineng, oud 2 jaar, wonende School straat te Gent, in eenen ketel kokende loog gevallen. Deze was eenige oogenblik- ken te voren op den grond gezet en ter wijl de moeder in de plaats daarnevens ging, is het ongeluk voorgevallen. liet kind is naar liet gasthuis moeten overge bracht worden. In eene voordracht over eenige dagen te Gent gegeven, heett de geleerde Dr van Ermengem bewezen dat de schrik, dien het volk voor de cholera heeft, ongegrond is. Volgens den geleerden voordrachtge ver, is de cholera de minst besmettelijke ziekte, als men de voorzorgen in acht neemt, door de wetenschap aangeduid. De zindelijkheid van het lichaam is het beste der behocimiddelen, en allen die bang zijn voor de cholera mogen zich ge rust stellen, indien zij de aangeduide voorzorgen niet veronachtzamen. Inder daad. de cholera-bacciel dringt in het menschelijk gestel slechts door besmet voedsel of drank. De hoofdzaak is dus van alle besmette levensmiddelen te mijden Moordpoging. Dinsdag hebben M. Ilayoit, onderzoeksrechter.Ververken, grefller; Ballieux, wetsdoklor; Thierens, landmeter bij liet gerecht en Michel, oud kolonel wapenkundige, zich met den buurtspoorweg naar Woinmelgem bege ven. Met denzelfden trein reden ook drie der vermoedelijke daders;vader en zoon Smits bijgenaamd de Stek en Verheyen van Oeleghem, welke door 4 gendarmen wer den bewaakt. Zij werden naar het huis van den jacht wachter Van Sant gevoerd en daar met een vierde, Diels, genaamd, voor het slachtoffer gebracht, welke hen dadelijk herkende. De zoon Stek kon hij zoo duidelijk niet aanwijzen, doch de wonden die hij op de hand tiad, bewijst genoeg dezes plichtig- lieid. De vier plichtigen zijn terug naar het celgevang gevoerd. Er werden Ier plaats de plans opge maakt. De aangehoudene zijn reeds meermaals veroordeeld voor wildstrooperij. De toestand van het slachtoffer betert goed. Wreede moord. Maandag avond kwam er een werkman van Gheluwe terug van Meenen, waar hij in eene fabriek wrocht, met zijnen loon van veer tien dagen, beloopende tot 38 fr. Langs de baan, tusschen Mecnen en Gheluwe, wierd hij aangevallen en met liet marteol van eenen wagen het hoofd ingeslegen. Het geld, dat in zijnen broekzak ge naaid was, wierd er uitgewrongen en meègenomen, De ongelukkige laat eene weduwe ach ter en zeven kinderen. Men heeft vermoedens op eenen Ghelu- wenaar, die bekend staat als een slechte kerel, 't Is te hopen dat men den wree daard welhaast zal vast hebben. Nadere bijzonderheden. Het slacht offer is een stoker van de gasfabriek van Meenen, bijgenaamd Maantje Soenen, van van 48 tot 49 jaar oud. Hij vertrok maan dag ten 6 ure 's avonds met den tram van Meenen naar Gheluwe. Hij had juist zijn loon ontvangen in de gasfabrief voor 14 dagen werk, de som van 38 fr. I-Iij stapte van den tram te Gheluwe- plaats en vertrok van daar te voet, naar huis. Hij woont tusschen Gheluwe en Dadizeele, aan den Artoishaek. 's Anderdaags 's morgens heeft men den werkman gevonden,nevens den steen weg van Gheluwe naar Dadizeele, recht over het Christusbeeld dat daar langs den kassei staat, op het land, op eenige stap pen van den weg. De man was letterlijk het hoofd ingeslagen, en gansch het lichaam door gewond zijne kleederen waren gescheurd. Het wapen waarmede de man dood ge slagen is, was eene spil van eenen krui wagen, men heeft die spil Ier plaats gevonden De werkman was kloek en sterk, mis schien de sterkste man der streek hij moet hard geworsteld hebben, maar is met de spil neèrg' veld. De voorbijgangers zagen daar 's ander daags 's morgens bloedsporen in de sneeuw en zoo vonden zij het lijk van den werk man gansch vervrozen. Het slachtoffer laat eene weduwe achter met 7 kinderen in de diepste armoede. Hij was een zeer goede werkman. De aanslag moet gebeurd zijn rond 7 ure 's avonds. De daders zijn onbekend. Men heeft 's anderdaags te Gheluwe eenen landlooper aangehouden en woens dag morgend naar het gevang van Yper geleid. Men zegt dat die landlooper een zekere wrok had tegen het slachtoffer, maar er bestaan geene redens om hem te beschuldigen. Er bestond reeds van vroe ger een aanhoudingsbevel ten zijnen laste. Dijnsdag namiddag was de vrouw van Frans Van Hee, van Snaaskerke, (Brugge) eene boodschap gaan doen bij hare terugkomst vond zij haar kind, oud vier maanden, bijna geheel verkoold in de wieg liggen. Er waren nog kinderen in huis, en men is nog niet te weet gekomen lioe het ongeluk gebeurd is In den nacht van zondag tot maan dag omtrent 2 ure,zijn dieven ingebroken ten kantoore van het verzendhuis Van Gendt en C^'.Christinastraat :e Oostende. Eerst hebben zij den lessenaar opengebro- broken en een aantal sleutels die erin lagen beproefd op den brandkoffer. Geen middel ziende om dien te openen, hadden zij dan eenvoudig den brandkoffer opge nomen en op een kruiwagen geladen. Zoover stonden de zaken, toen een gebuur juist le huis komende, hun werk kwam storen. Dit scheen de dieven niet aan te staan en zij gaven hem eene gednehtige rammeling Hei gerucht had echter andere geburen doen bijkomen en een der inbre kers nam de vlucht. Daar loopt den dief, loopt er achter zei nu iemand tot den tweeden, hem voor iemand van den huize nemende. De dief liet dit geen twee mdal zeggen en volgde zijnen makker. Tot nu toe is men op hun spoor niet ge komen. Het getal kinderen, te Nieupoort en in den omtrek door eenen razenden hond gebeten en ter verpleging naar het ge sticht Pasteur te Parijs gestuurd, beloopt tot elf. Moord te Waterland-Oudeman, Het Hollandsch parket van Middelburg en het Belgisch parket van Gent, hebben zonder ophouden gezocht naar de daders van de inbraak en de moord bij den bur gemeester der Belgische grensgemeente Waterland-Oudeman. 't Is het parket van Gent welk de daders ontdekt heeft, of dat te minste twee manskerels als verdacht heeft doen aanhouden. I)e Gazette van Eecloo geeft over de zaak de volgende bijzonderheden De misdaad is zoowel langs de Hol- landsche als langs de Belgische zijde on derzocht geworden De officieren van het openbaar mi nisterie uit Middelburg, in Zeeland,waren vrijdag 6 januari te Waterland-Oudeman. Na den heer Predom en zijne dienst meid ondervraagd te hebben, vertrokken die heeren naar IJzendijke, en zij hebben langs geheel de grens onderzoek gedaan naar al de personen die, uit de Vlaamsehe grensgemeenten afkomstig, langs den Hollandschen kant verbleven. Zaterdag zette het parket van Gent zijn onderzoek voort, en den uitslag was beslissend de vermoedelijke daders wer den ontdekt. - Op bevel vandenprokureur des konings waren niet min dan twee-en-dertig man nen door de gendarmen van Bassevelde, en Sl-Laureins opgelicht en in de herberg van M. Ivo Van Hulse, op Bentille, voor den onderzoeksrechter gebracht. Men oordeele over de opschudding en den toeloop Uit de verklaringen van den heer Predom en zijne dienstmeid, en uit de inprintsels door de daders in de sneeuw achtergelaten, was er opgemaakt dat de misdaad moest bedreven zijn door mannen die wijde ffuweelen broeken droegen en schoenen met grove nagels op. Zulke mannen treft men hier in den omtrek aanhet zijn vooral deze die jaar lijks naar de aardewerken in Frankrijk en elders gaan, en dan 's winters, als die werken ginder stilvallen, naar België terugkeeren Elke man van de 32 moest afzonder lijk voor den onderzoeksrechter komen en daar, ten aanhoore van den heer Predom en zijne meid, de woorden herhalen den nacht der misdaad uitgesproken Uw - geld of uw leven Gij liegtlest hebt gij duizend frank ontvangen die liggen in huis en moet gij ons afgeven - Loopt nu maar voort —'Haast u,haast u! Er komt volk! Daarna werd de kleederdracht van eiken gedaagden opgenomen. Dat verhoor liet nog al twijfel be staan. De meid meende onder den troep eenen kerel te erkennen die daags vóór de inbraak en de moord als bedelaar op het hof was geweest c-n aan wien zij een stuk van tien centiemen gegeven had doch zij dierf niets bevestigen. Het gevolg van liet. onderhoor was, dat den heer onderzoeksrechter tot eene huiszoeking overging bij zekeren Martens, van den Landsd'jk. op Bassevelde. Het gehuchte Landsdijk ligt op het scheidspunt van vier gemeenten Basse velde, Caprijcke, St.Tan-in-Eremo en Watervliet. - Bij de huizoeking werd niets ver dachts, tenzij een verschgewasschen hemd ontdekt. Maar op de plaats van de misdaad had men eenen lederen broekbank opgeraapt en dien onmiddelijk aan het parket over handigd. Die broekband had den onder zoeksrechter tijdens de huiszoeking op zak, en hij had hem hier onbemerkt laten vallen. In het zicht van moeder Martens, raapte hij dat verpletterend bewijsstuk op, en vroeg ann de vrouw, den band too- nende,\vat dat was. Het antwoord luidde: - Dat is de broekband van mijnen Fons Het was genoeg.De beide zoons Alfons en Karei Mariens voelden de hand van den gendarm VandeLocht en den gen darm Bouckaert. Gekoord en gebonden werden de twee verdachten meègeleid. Het gerucht van die dubbele aanhou ding liep met de snelheid van den bliksem rond, en onder het wraakgeschreeuw van het volk, werd den een door de gendar men van Eecloo, de andere door de gen darmen van Bassevelde, in versehillige richtingen naar Gent gevoerd. Maandag morgend werd de dienst meid van den heer Predom, alsook de dienstmeid van den heer Pieter Dossche, te Gent tegenover de twee aangehoudene jonge mannen gesteld. Op het aandringen van den onder zoeksrechter, was Karei Martens in de verhoorzaal bij den kachel gaan zitten om zich le warmen. Aan de kachel vond hij eenen vreemdeling gezeten, die hem zeide dat hij eene lange straf uitgedaan had en nu losgelaten ging worden. Beide mannen deden welhaast ver trouwelijkheden aan elkaar, en Martens bekende aan den vreemdeling dat hij daar gebracht was van diefte en moord ver dacht. De vreemdeling merkte hem aan dat hij eender was gevaren, dat hij wel gestolen, doch niet gemoord had. - Karei Martens antwoordde dat ook hij wel de diefte had helpen begaan, maar niet de moord dat zijn broeder aan de deur op wacht had gestaan en met de de dienstmeid en den knecht van den be stolen boer gevochten had. "Als Karei Martens wat later tegen over de dienstmeid van den heer Predom en de dienstmeid van den heer Dossche was gesteld, vroeg hem den onderzoeks rechter of hij staande hield wat hij aan den vreemdeling, te samen bij den kachel gezeten, verteld had geholpen te hebben aan de diefte, maar niet aan dc moord, cn dat het zijn broeder Alfons was, die tegen de meid en den knecht gevochten had. De verdachtte antwoordde ja. Vervolgens werden de twee dienst meiden ondervraagd,alsook een douanier, die den nacht van de misdaad twee man nen langs zijnen weg ontmoet had. Door alle drie werd Martens herkend. Dijnsdag nieuw verhoor. Eerst werd Karei Martens en daarna Alfons Martens, tegenover de meid van den heer Predom en de meid van den heer Dossche,alsmede van de gendarmen Bouckaert en Van de Locht gebracht. Alfons Martens moest in de zaal over en weder voor de tuigen wandelen,terwijl de rechter M. De Bast hem ondervroeg. Een gendarm was zoo geplaatst, dat hij in 't zicht van den rechter en van de meid van den heer Predom stond.Spreken mocht de meid nietdoch als Martens goed in haar zicht stond, deed zij een bevestigend teeken met het hoofd aan den gendarm, en de gendarm op zijne beurt deed een bevestigend teeken aan den heer rechter. De kerel was daarmeê herkend. n De doenwijze van den verdachte was zeer lomp. Onbeschaamd loochende liy alles af en deed niets dan op den vloer spuwen, tot bijna op de voeten van den rechter, en dan,als het verhoor reeds lang geduurd had, begon hij te zeggen dat hy te zeggen dat hij grooten honger had, waarop de heer De Bast hem ant woordde Daar zijn veel menscben die meer honger lijden en het min verdienen dan gij. - Het verhoor van maandag was tol des anderdaags uitgesteld de voornaam ste getuigen waren te Gent moeten over blijven om hunne getuigenis te kunnen voortzetten. Voorde twee dagen had de zitting zeventien uren geduurd. Het was eerst ten 11 ure van den nacht, dijns lag, dat zij opgeheven werd, en dat Alfons Marlens naar de gevangenis werd terug geleid. - De gebroeders Karei en Alfons Mar tens zijn twee kloeke mannen, wederzijds 24 en 26 jaren oud. Beider voorgaande spreekt geenszins in hun voordeel. Men weet dat er drie manskerels in de zaak betrokken, zijn. Van den derden is er niets met zekerheid bekend.Men zegt dat het een bloedverwant van de gebroe ders Martens is. zekere V.... van Basse- velde, en dat hij door de Hollandsche j policie aangehouden en aan het Belgisch gerecht overgeleverd is geworden. Men zegt ook dat er nog andere aanhoudingen zijn gedaan. -• Donderdag zijn op Waterland, door den wachtmeester der" gendarmen van Bassevelde, een man en zijne vrouw aan gehouden, op wie verdenkingen wegen van medeplichtigheid met de gebroeders Martens; zij zijn verdacht het geld dat bij burgemeester Predom werd ^gestolen ver heeld te hebben men voegt erbij dat do drie inbrekers dien nacht ten huize van t i deze heide verdachten eenen pot kofflj hebben gedronken. - - Zonderling ongeval. Een zon derling doch treurig ongeval, heeft te Leuven plaats gehad. Een genaamde Jozef P..., wonende in de Fonteinstraat, wilde den steel zyner pijp kuischen met een strooitje. Het strooitje brak. Hij nam alsdan eene brijnaald, plaatste die op eenen knop zijner ondervest en stak de naald in de pijp. De stalen punt gleed af den knop en drong P... in de borst tot aan het hart. Eenige stonden later was de ongeluk kige dood. Maandag avond, omtrent 10 ure, zette eene vrouw, die bij M. J.B. Luyckx, herbergier te Hal woont, op hare nacht tafel nevens een nachtlicht, eene kom die petrol bevat had. Zij stak het nachtlicht aan en wierp het nog brandende stekske in den kom. Vervolgens ging zij naar beneden, een kindje van 7 maanden in de kamer alleen latende. De petrool die nog aan de kom kleefde, vaOe vuur en deelde den brand mede aan de bedgordijnen. Op de kreten van het kind kwam een twaalfjarig meisje uit eene naburige kamer toege sneld. Gansch het bed stond reeds in brand. Het moedig meisje greep het kind, dat reeds door de vlammen omringd was, en bracht het in veiligheid. Er daagde spoe dig hulp op en de brand werd uitgedoofd. Het arm kind had reeds erge brandwon den aan het gelaat en de handen bekomen. Men vreest voor zijn leven. Gedood door de koude en den alkool. Men heeft dinsdag morgend op do baan van Nijvel te Gosselies het lijk gevonden van eenen genaamden Hendrik Monie. Deze kerel die men 's avonds te voren dronken had gezien, zal langsheen den weg gevallen zijn en niet meer kunnende rechtstaan, doodgevrozen zijn. Hij laat eene weduwe met acht minder jarige kinderen na. Twee duivenmelkers kregen zondag avond twist in eene herberg te Gosselies. Toen zij buiten gingen heeft een hunner een revolverschot gelost op den andere, die erg gekwetst werd. De dader is aangehouden. In de steenkoolmijn. In de mijn Manche d'Hapiette is de ophaalbak, die ten gevolge van den vorst niet tusschen het raamwerk door kon, blijven hangen. De meester-porion en twee werklieden daalden néér om den bak los te maken, toen zij door het breken van eenen balk van eene hoogte van 50 meters in de diepte werden geslingerd en op den bak te recht kwamen. Twee hunner werden in den loop van den nacht dood en de andere zwaar ge kwetst gevonden. De gekwetste is dc meester-porion. 3,000.000 geweeren. Er is veel gesproken over de groote bestelling, die door de russische regeering aan eenen luikschen fabrikant zou gedaan zijn. 400,000 geweeren zouden aangekomen zijn, om in repetitiegeweeren veranderd te worden deze eerste bestelling zou gevolgd worden door anderen, totdat men het cijfer van 3,000,000 bereikt had. Een blad heeft inlichtingen genomen en meldt thans, dat de zaak verre over dreven is. Er zijn tot nu toe slechts eenige hon derden geweeren gezonden ten titel van proefnemingen er zijn in 't geheel slechts 400,000 geweeren te veranderen. frankrijk. De wolven in Frankrijk. In den loop van 1892 heeft men in Frankrijk 491 wolven gedood, Sedert het begin der koude vertoonen zij zich op versehillige bewoonde plaatsen. Eene verstandhouding wordt bereid tusschen Frankrijk, Duitschland, Zwitser land, Luxemburg en België om deze die ren eenen ongenadigen oorlog aan te doen. Levend verbrand. Twee onge lukkige werklieden, zonder woonplaats en zonder geld, vroegen maandag avond aan den burgemeester van Sannois, Seine et Oise, den nacht te mogen doorbrengen in het wachthuis. Dat werd hun toege staan. Dat wachthuis is in de meirery zelfs en bestaat uit eene kleine kamer, waarin twee houten veldbedden met strooi staan. Bij de Siberische koude waren de twee werklieden spoedig bijna versteven. /Jij legden het strooi op eenen hoop en staken het in brand om zich te wannen. Zij wer den echter spoedig door een dikken rook verstikt. De veldbedden vatten vuur en 's morgends vond men de lijken dor twee ongelukkigen geheel verkoold. Jonge moordenares. Te Vara- cieux, bij Grenoble, heeft men in eene beek het lijk gevonden van een 12-jarig meisje, dat ernstige wonden aan het hoofd droeg. Men had ze den vorigen dag gezien met hare 14-jarige gezellin, Blanche Deschamgs. Deze werd ondervraagd en hare ontwijkende antwoorden deden spoedig vermoedens oprijzen. Eindelijk deed zij bekentenissen. De kleine Philomena Lambert had Blanche beschuldigd haar geld gestolen te hebben, eene som van 10 fr. en zij had het zelfs tegen de meesteres in liet werkhuis ge zegd. Blanche had het geld teruggegeven, maar behield eene wrok tegen Philomena.

De Denderbode | 1893 | | pagina 2