NIEUWS- EN AANKONDIGINGSBLAD VAN DE STAD EN T ARRONDISSEMENT AALST. Herziening. Donderdag 26 Januari 1895. 10 centiemen per nummer. 47ste Jaar, N° 2714. advertentieprijs Politiek overzicht. MIJNHEER JUDAS M. Frère on dc Vrijmetselarij. Algemeen Stemrecht. Een en ander. DËDENDËRBODE. ARONXEMENTPRIJS iedere week. onder Dil blad verschijnt den Woensdag en Zaterdag van dagteekening van den volgenden dag. De prijs ervan is 6 trank 's jaars fr. 3,25 voor zes maanden fr. 1,"5 voor drij maanden, voorop te betalen De inschrijving eindigt met 31 December. De onkosten der kwilantiën door de Post ontvangen, zijn ten laste van den schuldenaar Men schrijft in bij C. VAN DE PÜTTE-GOOSSENS, Korte-Zoutslraat, N. 31, en in alle Postkantoren des lands. Per drukregel, Gewone 15 centiemen Reklamen fr. 1,00 Vonnissen op 3» bladzijde 59 centiemen. Dikwijls te herhalen bekendmakingen bij accoord. Niet opgenomen handschriften worden met teruggestuurd. lleeren notarissen moeten hunne inzendingen doen, uiterlijk tegen den dijnsdag en vrijdag avond. Voor de advertenliën uit vreemde landen zich uitsluitend te wenden tot de Agencie llavas, te Brussel,32, Magdalena Straat en te Parijs, 8 Beursplaats. (Paris, 8 Place de la Bourse. Cuique suum. AALST, 25 JANUARI l*#3 Frankrijk. - Franse he Kamer. Wat nu Gaat de Fransche Kamer nu verstandig worden 1 Verleden zaterdag heeft ze de begrooting van eerediensten gestemd met groote meerderheid en zich zoo vriendelijk ge toond als het maar kon. Het behoud van het gezantschap bij het vatikaan gestemd met 150 stemmen meerderheid. De Kamer heeft vervolgens met 315 stemmen tegen 98 de door de regeering voorgestelde credieten op hoofdstuk 5 der begrooting van eerediensten goedgekeurd, en met 308 stemmen tegen 193 besloten den post, uitgetrokken voor de vicarissen generaal, die dooi' de commissie was uitgeschraptte herstellen. Met 290 stemmen tegen 218 heeft de Kamer een amendement aangenomen, waarbij de subsidie ten behoeve van ker ken en pastorijen met 490,000 fr. ver hoogd wordt. En ten slotte is er dan een voorstel in gekomen, waarvan de voorsteller verdient groot-officier der Eere-Legioen te worden benoemd. M. LeHérissé diende een voorstel in om de leden der tegenwoordige en der vooraf gaande Kamer niet herkiesbaar te ver klaren. Niet herkiesbaar meer.... We verwed den 10 tegen 1 dat dit voorstel wordt ver worpen. De houding der monarchisten. De Fransche monarchisten, die nog steeds weigerden, zich, volgens den raad des Pausen, bij den republiekeinschen regee- ringsvorm aan te sluiten en op dien grondslag eene sterke katholieke partij te helpen, putten uit de oneer, waarmeê de republiek door de Panama-schandalen overdekt wordt, nieuwen moed voor hun streven naar herstel der monarchie. Hun pretendent althans, de graaf van Parijs, heeft door graaf d'Haussonville in de Soleil, zijne getrouwen nogmaals laten oproepen. De prins, zoo schrijft M. d'Haussonville, ziet met diep leedwezen Frankrijks ellenden aan, en verwacht dat het land de noodzakelijkheid zal inzien van nieuwe mannen, die het moeten be schermen tegen de spilzucht der bewinds lieden, en tegen het dreigend veldwinnen der anarchie, waar de tegenwoordige re geering slechts lijdelyk toeziet. d'Haussonville verklaart.dat zijne vrien den zich aan het hoofd der beweging moe ten stellen, en eenen bond vormen van openbare eerlijkheid en maatschappelijke verdediging. Eene monarchale inrichting zal noodig zijn en deze is gereed Men zal haar alleen moeten uitbreiden en in haar opnemen alle conservatief-liberale groepen. Het zou intusschen voorbarig zijn,reeds nu een kiezingsprogram op te maken. Als de tijd daarvoor gekomen is, zal d'Haus sonville nauwkeurige onderrichtingen ge ven over de houding der monarchalen,die steun van zekere zijde zullen moeten af wijzen. d'Haussonville zegt aan zijne vrienden, dat zij zonder ophef de inrichting voor den komenden slag moeten gereed maken. Op den dag der crisis moet de monarchale partij gewapend verschijnen, om zoo de zaak der orde in handen te nemen en den graaf van Parijs bij te staan, in het ver- wezenzenlijke van zijne woorden. Op het beslissende oogenblik zal hij gereed staan. 17 beschuldigden voor hel assisen hof. Eindelijk is het werk van M. Franqueville afgeloopen de rechter heeft zijne conclusies aan den procureur der republiek overhandigd. Voor geen enkel lid der Kamer en Senaat is er een bevel tot niet-vervolging uitgesproken. Zullen dus voor feiten van omkooperij voor het assisenhof terecht staan .- MM. Emm. Arène, Dugué de la Fau- connerie en de oud-ministers Ruche, Rouvier en Antonin Proust, afgeveerdig- den MM. Beral, Albert Grèvy.Léon Renault en de oud-ininisters Devés en Thévenet, senaieurs MM. Charles Baïhaut, oud-minister Sans-Leroy en Gobron, oud-afgeveerdig- den Blondin MM. Charles de Lesseps, Marius Fon- tane en Henri Cottu. Volgens Havas zou M. Franqueville echter het dossier zonder conclusies hebben afgegeven en aan het parket over laten eene beslissing te nemen eerst binnen drie dagen zou men dus juist weten wie er vervolgd en wie er niet vervolgd zal worden. Lijkschouioing van baron de Reinach Het algemeen verslag over de lijk schouwing van baron de Reinach werd maandag door de wetsdoktors en schei kundigen verzonden naar den procureur der republiek. In dit document wordt verklaard dat er geen spoor van vevgifl ontdekt is en dat er dus niet tot vergiftiging mag besloten worden. De geneesheeren verklaren dat deze uil slag onvermijdelijk was, aezien de ont binding der lichaamsdeelen. Maar de scheikundigen durven ook niet beweeren, dat de baron aan natuur lijken dood is gestorven. Want het is heel goed mogelijk dat, binnen de drie weken, die verloopen zijn tusschen de begraving en de ontgraving, de ontbinding alle sporen van vergif heeft doen verdwijnen. De schuld valt op de regeering, die zoo lang de lijkschouwing heeft geweigerd. 9* Vervolg. M. Fanks b'cef staan nevens het uftdoovende vuur de (wee ellebogen geleund op de sehoorstecnmantel en in diepe gepeinzen verzonken. Wat is hij veranderd, dacht hij bij zich zeiven. Niet meer de vrolijke jongen van over lien jaar. Hoe liet verdriet iemand veranderen kan en de liefde ook Ik zal er mijn werk van maken die Miss Varlins eens te spreken als ik te Ironelields ben. Misschien breng hen uog bijeen.... maar voor wat duivel maakte hij mij die twee leugens wijs Hij verliet op zijne beurt het vertrek" nam ecnen kandelaar aan uit de handen van Miss Chikles cn ging naar bed. Toen hij de deur zijner kamer sloot, kwamen zijne gedachten andermaal o;> Roger Aston en nog maals zocht hjj eene opheldering voor de leugens en het zonderlinge gedrag van zijn viiend. Ook dezes schrik en angst herinnerde hij zich thans. M. Fankszette zijne kandelaar neer op dc tafel, haalde boekje cn potlood te voorschijn cn in snel schrift zette hjj zijne indrukken ncér over zijn gesprek met Roger. Ik had geen reden, schreef hij, Roger te onder vragen maar die naam Wosk et C1', Irondlields. in trigeerde mij. Zonderling samentreffen in alle geval. Misschien komt er niets van, het is zelfs hoogst on waarschijnlijk dat er iets van kome. En toch kunnen deze regels waarin ik dit onbelangrijke gesprek sa men vat, mij van nuUe zijn in toekomst. Wie weet, ja, wie weet De kans dort dikwijls veel en hel toeval brengt ons soms dan draad iu han den, die ons door den doolhof naar onbekende uilgan gen zal geleiden. Die twee leugens Welke is de reden wnarom Axton niet de waarheid zegde 1 Sinds Ventnor heeft hij haar niet meer gezien, hij heelt van haar niet meer gehoord. Daar moet ik het fijne van zoeken. Maar, schrijf ik nu niet alsof ik Roger verdacht Mijn verhoor was wel streng, maar zijne antwoorden geleken veel op uitvluchten. Gedurende bcel het ge sprek scheen hei mij toe alsof hij wantrouwig was Die houding stond mij niet aan. u Ik heb het recht mij tc mengen in Axton 's zaken maar naar leugens vroeg ik hem toch niet. Zou er eenige betrekking kunnen beslaan tus schen den doode en Miss Varlins Onmogelijk, cn loch is het zonderling. t Ook die opene deur wekt mijn aandacht. brief, geschreven door den overledene. Op de post In zijne bulle van 8 december 1849, schreef Z. H. Pius IX, zaliger gedach tenis, onder andere het volgende over de vrijmetselarij: Luistert niet naar deze stolsels van het verderf die misbruik makende van de woorden vrijheid en gelijkheid, voor bijzonderste doel hebben in het volk de verderfelijko uitvindingen van a gemeenzaamheid en socialismus te ver- spreiden. Luistert niet naar de leiders van coinmunimus en socialismus, die, handelende nochtans volgens verscliil- lige leerstelsels en middels,voor doelwit hebben de werklieden en mannen van minderen stand in gedurige ophitsing te houden enallengskens te gewennen aan daden die nog misdadiger zijn. Dezen zijn door de arglistige taal van die op- hitsers bedrogen, en verleid door schijn- beloften van eenen voorspoedigeren le- vensstaat. De maatschappij zoude van onder te boven omgekeerd worden door die strijden van burger tegen burger, door de uitbuitingen, door de moordery- en. Dan zouden eenige mannen, ver rijkt door hetgeen zij gestolen hebben, zich van het bestuur te midden der puin- hoopen meester maken. Ja, dit schreef de groote Paus Pius IX. Maar wie zou er ooit hebben kunnen denken dat een hardnekkig gezworen vijand der R. K. Kerk, 43jaren later, die voorzeggingen van haar zienlijk Opper hoofd zou bekrachtigen. En inderdaad, die bekrachtiging treffen wij aan in een officieel stuk dat naar aan leiding der herziening van onze Grondwet door M. Frère werd geschreven. Luistert en ziehier wat M.Frère ons zegt: Het is genoeg voor ons, om hier klaar te zien, te herinneren wat dezen willen, die op hoogmoedigen toon en dreigende wijze het volle algemeen stemrecht cc eischen. Het is voor hen maar een mid del om hunne plannen uit te voeren. De bijzondere eigendom, welk een mensch bezit moet afgeschaft zijn. Men moet gemeenzaamheid inrichten (Alles aan den Staat) Grond, huizen, werk- cc winkels, fabrieken, kapitalen van alle soort, alle werktuigen moeten tot de gemeenzaamheid komen, die over het goed door hare afgeceerdigden zal be- schikken. cc Die geld bezitten zijn dieven. Zij wor- «den rijk ten koste der werklieden. Het is rechtveerdig hun Ie ontnemen wat zij ontroofd hebben. <c Wanneer wij zullen meester zijn'zeg- de socialisten, wij zullen de gevangenis- sen openen om de kleine dieven te laten cc uitkomen en er de grooten, de kapita- listen, de burgers, enz op te sluiten. In afwachting, wij moeten de ge- meen te overmeesteren om onze plannen op dat grondgebied uit te voeren, zoo- veel mogelijk, tot dat de macht van wet- ten te maken ons toebehoort. Kan die vijand van Kerk en Paus nu eene hetere getuigenis geven dat de voor zeggingen van Z. II. Pius IXzich hebben verwezenlijkt. En nogthans hebben M. Frère en zijne sleepdragers met die voor zeggingen bitterlijk gespol, maar nu ook moeten die spotvogels nederig bekennen dat zij,ondanks al hun liberaal verstand,in de wereldzaken niet verder zagen dan het puntje van hunnen neus I. Men las onlangs in eene groote libe rale gazet van Brussel dat men in 1888 te Verviers, op eene bevolking van vijftig duizend inwoners, 399 huishoudens telde die als armen ondersteund worden. In 1892,was dit nummer geklommen tot 457 huishoudens die van ollicieele liefdadig heid leefden, daar zij zich geen werk had den kunnen verschaften. Daarop schrijft het socialistisch blad, Le Peupie Indien wij nog gedurende vijf en twintig jaren het cijnsstelsel blij- ven behouden, hetwelk zich geenszins r bekommert met sociale hervormingen, zullen de twee derden van België door de offiicieele liefdadigheid moeten on- dersteund worden. Hetgeen zal schoon zijn I Ziedaar de manier op dewelke onze so cialistische leiders redeneeren om het volk te verblinden. Gij en ik, wij vragen ons af wat liet cijnsstelsel met dien toestand te stellen heeft. Men zou ons ten minste moeten toonen, zelfs indien de voorspel ling door het blad gedaan min of meer ernstig was;menzou moetentoonendathet algemeen stemrecht ons daarvoor zou be vrijden. Indien Le Peupie zich de moeite had gegeven eenen oogslag te werpen op de landen waar het algemeen stemrecht in al zijnen bloei heerscht, zou het blad zich wel gewacht hebben van zulke kolossale zottigheid te zeggen. Nemen wij Frank rijk als voorbeeld en redeneeren wij zoo als Le Peupie redeneerde voor Verviers. In een jaar zyn er 60000 kinderen van min dan 15 jaren, 44000 jonge lieden en 26000 ouderlingen te samen 136000 personen van ellende en honger gestor ven Het algemeen stemrecht heeft hun geen brood verschaft, Te Parijs moet het budget van openba ren onderstand hulp geven aan 43.000 kinderen, 367.000 armen bij dewelken men brood te huis draagt, 154.260 wor den er in de gasthuizen en godshuizen onderhouden heeft men mij niets knnncn zeggen. En tocli, als ik wist naar wie die brief is gezonden, had ik den sleutel der zaak in handen. Wil Roger iets voor mij verborgen houden 1 Ken de hij den doode Ik durf bijna niet antwoorden op die vragen Te Irondlields zal ik in alle geval meer vernemen over den doode. Misschien brengt mijn onderzoek mij bij Miss Varlins... Doch welke betrekking zou or be staan Waarom mistrouw ik toch Roger, zijne manieren, zijne uitv luchten en dit zonderlinge samentreffen: Wosk et C'« en Judith Varlins, beiden te Irondfields IV, MIJNHEER JUDAS. Irondfields ls geen schoonc stad, zelfs hare warm ste bewonderaars zouden het niet hebben durven be weeren cn zegde bijgevolg niets. Wel gebouwd, wel aangelegd, wel verlicht, kon zij, zoo spraken de in woners en ze meenden het goed, gemakkelijk de schoonheid en schilderachtigheid missen, waarop de steden van de middeleeuwen, met Imnne kronkelende straten en huizen met puntgevels zoo geernc bluffen. Wat ellendige dingen, zegden zij, die slaperige ca- thedraal sleden, srhoon gemaakt door de hand des tijds arme dingen inderdaad in vergelijking met bet groote Irondlields, het werk eener eeuw van nijverheid en een ras van practijk Ziedaar de ware, ernstige sociale her vormingen welke Frankrijk aan het alge meen stemrecht te danken heeft. Is dat geen lief en admirabel uitwerksel van die groote hervorming En zeggen dat vele ongelukkigen het geschrijf van die bladen voor gewijd brood De kommissie der Kamer hield maan dag namiddag eene zitting, die ten deele ingenomen werd door eene redevoering vau M. Janson. Er volgde eene lange bespreking, waar aan voornamelijk MM. Frère, Beernaert, Graux. en Woeste deelnamen. M. Janson zegde dat hij en zijne aan hangers het algemeen stemrecht willen, doch verklaarde bereid te zijn overeen te komen mits zekere voorwaarden. Hij verkoos het stelsel der regeoring boven dit van M. Frère. M. Janson verklaarde verder dat hij het algemeen stemrecht met de voor waarde van 25 jaren ouderdom aanneemt. Wat de gemeente betreft, zou men mis schien kunnen eischgn dat, om kiezer te kunnen zijn, men een zeker deel gemeen tebelastingen moet betalen. Dat kan zeer rechtveerdig zijn. tA.Fei'onsloot zich aan bij de verklarin gen van M. Janson en verklaarde verder dat do regoering zich zeer inschikkelijk toonde en hij ook niet wanhoopte dat zijne vrienden der uiterste linkerzijde, mits eenige voorwaarden, zich met de rechter zijde zullen verstaan. De kommissie benoemt ten slotte drie verslaggevers M. de Smet deNacyer is gelast met het verslag over al de vraag stukken die met de kiesher vorming in verband staan M. Melot zal verslag op maken over de kwesties die de herinrich ting van den Senaat betreffen M. Schol- laert is verslaggever over al de andere herzieningspunten. De kommissie zal zaterdag terug bijeen komen. Vasten. Daar ons land, nog onlangs, door besmettelijke ziekten be proefd is geweest, en volgens het gevoe len van bevoegde mannen, alle gevaar nog niet verdwenen is, zullen HH. Hoog waardigheden,de Bisschoppen van België, hiertoe bijzonder gemachtigd door den H. Stoel, gedurende den toekomenden Vasten het gebruik van vleesch toelaten alle dagen uitgenomen op Aschwoensdag en den vrijdag van iedere week. Irondlields met zijne rijen eenvoudige huizen, zijne breede van boomen ontdane straten- zijke modderach- tigc rivier vloeiende onder eene akelige spoorwegbrug zijne machtige ijzersmelterijen met hooge schouwen, die bij dag rook en bij nacht vuur braakten, met zijn onophoudelijk geraas dat duurde de zes werkdagen der weck De inwoners behoorden tot hc ras der Cyclopen. Ruwe zwarte mannen, van herculcsche gestalte, on bekend met manieren cn opvoeding vrouwen mei armoedig uiterlijk, zure gezichten, wantrouwig blik kende naar de voorbijgangers van onder de shalws die zij op het ontwarde hoofd droegen cn hoopen met kinderen, juist genoeg gekleed als noodig. grimmig als de grauwe, met rook doortrokken lucht, eruitzien de als henden kleine duiveltjes als zij fpeeldeH in verlaten straten en met hunne schrille stemmen het gerucht der smeltovens overschreeuwden Eene nijverheidsstad. bewoond door menschen zon der gedacht van schoonheid, alleen belust op eene vermcedcring van weekloon of een extia borrel in bet drankhuis Menschen zonder naastenliefde, zonder godsdienstzin de roemrijkste zegepraal onzer eeuw van beschaving was die koude stad, de oogen altijd ge richt op de atschuwelijke dingen hier beneden, zon der ze ooit te veheffen naar den blauwen hemel daar omhoog Wanneer het regende en het regende er veel - was Irondfields slijkachtig en wonncer Irondfields slijkachtg was, was het afschuwelijk want de regen viel door de wolk van rook die immer boven de stad hingen maakte alles, zoo mogelijk, nog vuiler. Doch, Irondfields was daarmcé tevreden het had naam in handels- en nijverheidskringen en zijne pro ducten werden verzonden naar de vier hoeken der wereld, in ru:ling daarvan veel geld opbrengende, waarvan iedereen leefde, de patroons vooralde werk lieden ook" I)c buiten rond de stad mocht evenmin aanspraak maken op de benaming van schoon. Dc natuur, altijd metdie zwarte, ruwe geruchtmakende stad voor hare oogen verloor den moed b|j den arbeid eu gaf zich de moeite niet seboone dingen voort te brengen voor menschen die eens wisten wat 'schoon wis en die, hadden zij het geweten, het toch heel nutteloos ding hadden gevonden. De velden rond Irondlields wareu al niet veel beter dan de stad, want de schaduw van den rook lag over alles en, waar de zon niet schijit, daar heerscht geen vrolijkheid. Aan eenen kant van Irondfields, evenwel, had de natuur eene zwakke poging gedaan om tecken van le- vente geven doch het was slechts in een klein dorp, de oorspong van die groote, geruchtmakende stad. Iu de goede oude dagen was het scliooee dorpje ge legen tusschen lachende velden, nevens eene lieve ri vier was een vuile, modderige stroom geworden en het dorpje had zelfs geen naam meer. (Wordt voortgezet.)

De Denderbode | 1893 | | pagina 1