Zondag 29 Januari 1895. 10 centiemen per nummer. 47s,e Jaar N. 2745. NIEUWS- EN AANKONDIGINGSBLAD VAN DE STAD EN 'T ARRONDISSEMENT AALST. Politiek overzicht. Gevallen Frankrijk. MIJNHEER JUDAS De Grondwetsherziening. Een en ander. DE DENDER-BODE. AR0NNEMENTPRI«3S Oil blad verschijnt den Woensdag en Zaterdag van iedere week, onder dagteekening van den volgenden dag. De prijs ervan is 6 frank 's jaars fr. 3,25 voor zes maanden fr. 1,75 voor drij maanden, voorop te betaien De inschrijving eindigt met 31 December. De onkosten der kwitantiën door de Post ontvangen, zijn ten laste van den schuldenaar Men schrijft in bij C- VAN DE PUTTE-GOOSSENS, Korte-Zoutstraat, N. 31, en in alle Postkantoren des lands. 4DVERTENTIEIVPR1JS Per drukregel, Gewone 15 centiemen Beklamen fr. 1,00 Vonnissen op 3e bladzijde 50 centiemen. Dikwijls te herhalen bekendmakingen bij accoord. fS'iet opgenomen handschriften worden niet teruggestuurd. Ileeren notarissen moeten hunne inzendingen doen, uiterlijk tegen den dijnsdag en vrijdag avond. Voor de advertentiën uit vreemde landen zich uitsluitend te wenden tot de Agencie Havas, te Brussel,32, Magdalena Straat en te Parijs, 8 Beursplaats. (Paris, 8 Place de la Bourse. Cuique suum. AALST, 28 JANUARI IH<)3 Eqypte. Arme KhediveCon summation estHet is volbracht Zooals werd gemeld is de transportboot Euphrates die van Indië troepen ver voerde naar Engeland, op bevel van het departement van oorlog te Alexandrie binnengeloopen en heeft er het 2ebalaljon van het Devonshire-regiment ontscheept, in afwachting dat ei- versterking kome van Malta en Gibraltar En zeggen dat de Franschen dachten dat de komst van Gladstone aan 't bewind de bezetting in Egypte zou doen eindigen. Het op Malta in garnizoen liggende re- gement linie-infanterie heeft nu ook reeds bevel gekregen naar Egypte tevertrekken. Wie is er nu meester in Egypte de kliedive of de Engelschen Daily News en Chronicle hespreken de crisis in Egypie en trachten Frankrijk gerust ie stellen. Door de vermeerdering van troepen wil Engeland geenszins Egypte inpalmen; 't zijn enkel de omstan digheden welke die vermeerdering noodig maakten. De tijdingen uit Frankrijk zijn nog al tijd verpletterd. Over eenige weken sprak men 't woord dieven uit, en vandaag heeft dat woord zooveel weêrklanken, dat men niet meer onderscheiden kan van waar ze alte- maal galmen. Is heel Frankrijk dan een bois de Bondy, een dievenhol, geworden Vele republiekeinen hebben gestolen om ter meestministers, leden van het parlement, bankiers, dagbladschrijvers hebben gerobberd als kaailoopers. En nog wel met het geld dat vele arme actiedragers hadden gestort, denkende met eerlijk volk te doen te hebben. De goden van den dag zitten beschul digd van dieverijen, in de gevangenis; ministers komen op en tuimelen neêr; het parlement smyt zijnen voorzitter van zijnen zetel en men brult naar Mazas Duitsche joden hadden de incorrupli- bele republikeinen vast, en dien zien dat Frankrijk vandaag zoo diep gevallen is dat men daar, voor geld, lijf en ziel ver koopt. Nooit werd er zoo'n schandaal in de ge schiedenis bekend. De republiek scheen vast te staan en zij stond enkel en alleen, omdat omkoo- perij en bedrog er de pilaren van waren. Vandaag worden de pilaren als solfer stekken gebroken, en er zou geen sterken 10* Vervolg. Zoohls Frankenstein had tiet een monster voortge- braclit.dat het geheel en al overheerschte dat het zelfs zijnen naam had ontnomen en het van eene aangena me landelijke gemeente vernederd tot den rang van rustig voorgeborchte, bewoond door arme lieden. Daar rond.wel is waar,stonden de hcerenwoningen der millionnairs van Irondflelds, smakeloos en zon der schilderachtigheid, omringd door even sinakelooze tuinen, met mathematische nauwkeurigheid aange legd maat de booge wereld reed zelfs niet eens door het dorp om zich naar hare buitenverblijven te bege ven en deed alsof zy het bestaan des dorps niet kende. En toch hadden vele hunner voorouders arm ge leefd iu dit dorp, toen Irondfields nog geen stad was, en in hunne nieuwe gevonden weelde vergaten zij dat in die ellendig^gemeente eens hunne wieg had ge staan het herrinnerde hun hunnen oorsprong en daarom schuwden en verrachtten zij het. Iu de voornaamste straat, smal eu kronkelend, met oude huizen aan beide zijden, daar staande als geesten stoot noodig zijn, om het gebouw te doen in duigen vallen. Het Fransche volk heeft, gelukkig voor de tegenwoordige republiek, allen zedelij ken zin verloren het ziel het schandaal met gapenden mond, met eene soort van bewondering, voortrollen. Indien er hier spraak ware van een po- liek schandaal, zelfs maar van een hard woord, door Duitschland, bij voorbeeld, uitgesprokeno, ge zoudt de poppen zien dansen Maar men heeft immers maar.... ge stolen, en 'tzijn republiekeinen die gesto len hebben en dat doet het volk niet meer opspringen. Stelen och, dat doet immers ieder een. Men ziet Staatslieden en ministers lus- schen de gendarmen naar de gevangenis leiden, en de Parijzenaar vindt zijn mot pour rire. Onder eene monarchie zou men voor de Panarrfazaak eene revolutie hebben ge maakt. Onder de republiek roept men a bas les voleurs maar als men morgen heel de zaak in den doofpot steken kon, zou men het niet laten. En men zou weèr voortgaan, zooals men bezig was. Neen, Frankrijk heeft allen zedelijken zin verloren, en er schijnt geene enkele party nog zoo gaaf en gezond te zijn dat zij eerlijke redders leveren kan Overigens,een eerlijk gouvernement zou onmiddellijk al de oneerlijken tegen zich zien opstaan, en deze zouden het neer werpen. De oneerlijken zijn lang meester ge weest in Frankrijk, omdat de oneorlijken er het machtigste waren. Zij die het eerlijk meenden kunnen niets meer, omdat zij in meer dan een ge val aan den tijdgeest hebben toegegeven, omdat hunne partij machteloos en ver brokkeld is. Waarop zal die afschuwelijke warboel uitloopen Ziedaar wat door alle ernstige mannen gevraagd wordt, zonder nog een bepaald antwoord te geven. De republiek is in het hert geraakt, ja, en wat men ook doen moge om haar te lapzalven, zij zal er niet van genezen. Doch een eerlijk conservatief ministerie dat den toestand zou willen redden, zou het nooit uithouden. Bij zijn optreden zouden al de hevige partijen die, de vorige gouvernementen, hoe diefachtig ook, ondersteunen, opstaan en losbulderen te velde trekken. De willekeurige republiek, zooals zij nu bestaat, was immers het werk van ie isten van alle soort, en aan die stichting zullen zij niet laten raken Stelen - dat kan maar hunne politiek moet meester blijven. Wat zal er dan volgen uit het verleden, bevond rich den apotekerswinkel, een fonkelnieuwr huis, met groote vitriencn, en boven de deur, in gouden letters op lichtblauwen grond, den naam. VVOSK etC1*. Achter de spiegelruiten ontwaarde men groote (les- schen, met roodc, groene en gcele vochten gevuld, die, wanneer de gas achter hen flikkerde, op het ge laat der voorbijgangers eenen spookachtgen schijn wierpei. AHe soorten van patente geneesmiddelen waren daar zoo voordcelig mogelijkt gerangschikt bokalen rat tandenborstels, koekfes van Pears' zeep. flesschjes met wonderbare geneesmiddels, sponsen, bakken met buizen in glas en caoutchouc, doozen met poeder, kortom, alles wat tot den handel behoort. Kleine kaartjes, waarop den prijs en de hoedanig heid der voorwerpen waren aangeduid, waren aange duid, waren op zichtbare wyze tentoongesteld. Binnen stond een glanzende mahoniehouton toog. beladen met geneesmiddelen voor de menigvuldige ziekten waaraan de mensrh onderhevig is en op den achteigronc een met glas omgeven lessenaar, onder een gasbek en alwaar men het zwart, grijs worden de hoofd kon ontwaren van M. Wosk of den rossen hair- hos van zijnen leerling. M. Wosk (die ook de Compagnie verpersoonlijkte) was een zeer ernstig man, altijd in 't zwart gekleed, Eene militaire dictatuur de republiek van den sabel Wie zegt u dat de gebeurtenissen, die elkaar zoo snel opvolgen, Frankrijk niet daartoe drijven Laat ons niet verder gaan; maar van daag mogen wij reeds zeggen De Duitsche bajonetten hebben aan Frankrijk zooveel kwaad niet gedaan, als de Duitsche geldjoden. In alle geval de Reinachs hebben dat land verder afgemaakt. De bajonnetten hebben het stoffelijk vermoord, de Duitsche Herzen hebben het zedelijk onder den voet getrapt. Want de Fransche grootsprekers heb ben den moed niet gehad te weerstaan aan den dans der goudstukken. Ziehier een beknopt verslag der belang rijke beraadslaging die maandag in de herzieningskommissie der Kamer heeft plaats gehad. M. Janson verklaart dat hij het ver wijt van stijfhoofdigheid niet verdient. Hy heeft zijnen geest van toegevendheid ge toond door de voorstellen betrekkelijk de geëvenredigde vertegenwoordiging, het referendum en andere voorstellen der re geering aan te nemen. Van het beginsel des algemeen stem rechts zullen wij niets afstaan. Het voorstel van M.Frère is een onover koombare hinderpaal voor een groot ge tal burgers om in het kiezerskorps te ko men. Wat den ouderdom betreft kunnen wy toegevingen doen. De ontwerpen der regeering, veel bree der dan deze van M. Frére en Graux, be krachtigen nog een aantal betreurens- i weerdige uitsluitingen Ook voor den waarborg van verblijf kunnen wij trachten ons met de regee ring te verstaan. Om aan onze gedachten van toegeving eenen tasbaren vorm te geven, gaat M. Janson voort, wil ik hier verklaren dat wij bereid zijn den kiesouderdom van 25 jaar en twee jaar verblijf in dezelfde ge meente aan te nemen. In 1830 had men in eenige weken de grondwet gemaakt. Waarom Omdat het congres in overeensteming van zienswij ze was met de openbare denkwijze. Wij werken reeds jaren aan de herzie ning, omdat wy geene rekening houden van den volkswil. M. Janson bezweert de kommissie het algemeen stemrecht aan te nemen, met voorwaarde van ouderdom en verblijf die wij kunnen onderzoeken. In plaats van eene ontbinding te doen, raad ik de regeering aan een referendum of volksraadpleging in te richten. met een heilig gezicht, altijd zich in de handen wrij vende alsof hij ze waschte met entzichbarc zeep en waterracl een slepcnden, lichten kuch, die, hy in het gesprek uicngdc als hij het oogenblik daartoe passende vond. Hij zou een voortreffelijk lijkbidder hebben gevormd, een ideale stilzwijger. doch het noodlot had nu dit uiterlijke vau een lijkbidder, met eene allerdroevigste tronie, gegeven aan ccncu apotheker. Men zal bekennen dal het noodlot zyne grillen heeft. M. Wosk maakte echter in zijnen winkel eene zoo gord mogelijke figuur en bracht zijne pillen en krui den eu middeltjes aan den man inet een uiterlijk alsof hij zeggen wildeik hoop dat het u goed zal doen, maar ik twijfel cr sterk aan. Hij was ook een steunpilaar van de anglicaansche kerk en ging 's zondags met de schaal lond, op droef- gccstigen toon, zoo lijkbidderacfitig, alsof by aan de cbristene zielen eene almocs vroeg eu wanhoopte er ccue tc krijgen. Zijn naam was Ehenezer cn zyne echtgenoote, eene vrouw van onzekeren ouderdom, deed hem bukken onder een ijzeren wil, ongetwijfeld omdat zjj geen kinderen had om over tc heerschen. Mev. Wosk kon echter geen meester spelen over den leerling, zooveel als had zij dit wel had willen doen. Met dat hjj ccnigen schijn van verzet aan dm dag legde, maar hij wijt altijd eenen uitweg te vinden en als eenen paling uil hare handen tc glibberen, in M. Beernaert wyst er op dat het al gemeen stemrecht eene geheele hervor ming in ons gemeentestelsel zou teweeg brengen. Al. Frére. M. Janson verklaart toege vingen gedaan te hebben. Hij heeft niets anders gedaan dan zich aan te sluiten bij zijne eigen gedachten, welke door de re geering aangenomen werden. Op het be ginsel van het algemeen stemrecht doen do radikalo geene toegeving, 't Is daar juist dat do moeilijkheid ligt. Het referen dum dat M. Janson voorstelt zou geene de minste weerde hebben. De geraadpleeg de personen zijn niet bekwaam de vragen te begrijpen die hun zullen gesteld wor den. Al. Janson. Wij hebben nog een toe geving gedaan, door aan te nemen dat het begingsel der nieuwe kieswetgeving in eene bijzondere wet en niet in de grond wet zal geschreven worden. Voor de gemeente, zegt M. Janson, zou het kunnen rechtveerdig wezen dat de kiezers een zeker deel belastingen betalen. MFéron deelt die zienswijze. M. Graux. Zult gij de bijgestane per sonen als kiezers aannemen M. Janson. Ik kan niet aannemen dat al de personen, die op eene of andere wij ze bijgestaan zijn, uit het kiezerskorps gesloten worden. M, Féron. Wij willen een nieuw be wijs geven van toegevenheid door te ver klaren dat de radikalen geene voorwaarde sine qua non maken der inschrijving van het beginsel van 't algemeen stemrecht in de kieswet. Indien wij ons beginsels niet kunnen doen zegepralen, zullen wij ons aansluiten bij elk breed stelsel dat ons zou voorgelegd worden, Hier ontstaat eene levendige woorden- wisseling tusschen M M. Frére en Fëron over de gevolgen van het algemeen stem recht op gemeentegebied en over het re ferendum. Al. Woeste, verklaart zich vijandig aan de verplichtende stemming, door het gouvernement voorgesteld. M Al. Sainctelette en Woeste stellen voor de bespreking der herziening in de Kamer te beginnen op 21 februari aan slaande. M. Beernaert vraagt den 28 februari te bepalen. Zaterdag nieuwe en waarschijnlijk de laatste vergadering. De oproep van het Groot-Oosten van België ten gunste van het algemeen stem recht is verschenen. In dien oproep wordt gezegd dat de vrijmetselarij niet onverschillig kan blij ven aan de grondwettelijke herziening dat eene algeracene vergadering der bel- gissche vrijinetselarijen, op 30 maart 1891 gehouden, zich met eene overgroote meer derheid ten gunste van het algemeen stemrecht verklaard heeft. zoover dat zij nooit niet goed wist hoe eigenlijk hem tc pakken. Zoo kwam het dat, inderdaad, de leerling zelf mees ter speelde over Mev Wosk (meesterschap dat zij be sefte maar niet wilde bekennen) cn, daar nu Mev. Wosk, baas was hoven M. Wosk, er in begrepen de Compagnie, zoo mag men zeggen dat M. Jules Guiuuad heer cn meester was in het huishouden. Een moeilijke naam om uit te spreken, vooral te Irondfields, waar fransch ccne onbekende taal was in het voorgeborchte. Suburban Irondfields, zoooals men zegde, liet men dan ook den familienaam vallen en na ecnigen tijd was dc leerling algemeen bekend onder den vertrouwdijken naam van Monsieur Jules, op zyn cngeisch Munseer Joolees. Mev. Wosk, die zich echter veel met de zaken van den winkel bemoeide en hijgevolg goed het karakter van den leerling kende die daarcnliovcn thuis was iu de leer van den bjjbel, zooals dit paste aan de vrouw van den deken der kerk, vond een zekere ge meenschap in den naam cn in het uiterlijk tusschen Munsrcr Joolees en Judas Iscarioot, weldra doopte zij hein dan ook met dien laatstcn naam, Mijnheer Ju les werd M. Judas en daar die na >m voor de bewo ners gemakkelijk om uit Ie spreken was. kende spoe dig heel Irondfields den leerling enkel onderden naam van Mijnheer Judas. Geen naam kon die sluwen, mageren man, met zijne stcelsche stappen als die cener kat, beter pas sen zyne onbestendige, groenachtige oogen, die niets Het Groot-Oosten van België heeft bijgevolg besloten, zonder rust noch duur te strijden voor de afschaffing van kiestvoorrecht, hetwelk de klinkende logenstraffing is van de gelijkheid der burgers en de broederlijke gezindheid tusschen de kinderen van zelfde Vader- - land (Ah may Oef Het Groot-Oosten verklaart dus dat de eenige billijke en rechtveerdige op- lossing van het vraagstuk, hetwelk door de Karners inoet opgelost worden, in overleg met den Koning, het alge- meen stemrecht in groote letter) is.» Het stuk is geteekend Bij verordening vanhet Groot Oosten van België a.Houzeau de Leiiaie. Of het de zaak van het algemeen stem recht zal bevorderen, daar twijfelen wij grootelijks aan. Er was een tijd, dat onze tegenstrevers bij hoog en laag het ontslag van 't Minis terie eischten en de ontbinding der Kamer. Nu echter wordt de ontbinouig hun beloofd, indien zij niet tot akkoord kunnen geraken over de Gronwetsherzie- ning, maar ze worden bang en boos Ze hebben nu liefst geene ontbinding, zij die immer beweren dat de openbare denkwijze en 't Land met hen waren Ze rieken dus lont en worden wel gewaar dat hunne schoone dagen van dreigen en tempeesten uit zijn. Dit zal hen wellicht aanzetten als wyze lieden te handelen, en de herziening der Grondwet aan te nemen gelijk het Minis terie deze voorstelt. Herziening. De beraadslagin gen over de herziening zijn bepaald op dijnsdag 28 februari, en men hoopt dat zij voor de paaschvacantie zullen eindigen. PnuHelijk jiil>el(eei«l. Het gezantschap gelast met aan Z. H. Leo XIII, namens de Belgische Regeering een adres van gelukwensching aan te bieden, ter gelegenheid van zijn jubelfeest, zal samengesteld zyn uit Mgr. den prins de Ligne en twee persomen welke nog niet aangeduid zijn en welke prins de Ligne mag kiezen, behoudens koninklijke goed keuring. De Belgische regeering zal geen ge schenk aanbieden, maarZ. M. de koning zal aan den H. Vader zijn levensgroot geschilderd portret zenden. I>e liberale bestendige deputatie van Braband, heeft zich tegen het refe rendum verklaard, als zijnde niet wettig. Men weet dat de besturen van verschei dene voorsteden van Brussel besloten had den een referendum in te richten over het algemeen stemrecht. De galeiboeven der ka zerne. Hier is een artiken dat Zon dag op de meeting van den Landsbond te i Boom door den geachten Anlwerpschen volksvertegenwoordiger M. Van den Bemden, werd gelezen en welk een alge- meene ontroering verwekte by de talryke toehoorders het zal voorzeker de lief hebbers van 't Allemau Soldaat niet doen vermeerderen. Het stuk is vertaald uit een fransch dagblad en getiteld De galeiboeven der kazerne: Eene afzending van militairne gevange nen is uit Parijs vertrokken. Zij gaan eene straf ondergaan van 90 dagen op het fort Barreau, departement Isère. De opsluiting in het fort Barreau wordt toegepast in geval van herhaalde onge hoorzaamheid. Het fort is op eene hoogte gelegen, de cellen zijn er, in den winter, bovenmate koud de muren storten er tranen en de ziltighcid is er verschrikke lijk. In elke cel is er eene slaaf mot ringen waarin de veroordeelden vastgeschroefd worden. Gedurende 15 dagen blijven zy alzoo aan handen en voeten gebonden. De ande re 60 dagen in gewone cel. Wanneer de gestrafte daaruit komt, wordt hij in gasthuis opgenomen en dan moet hij gaan dienst doen in de koloniale discipline-kompagnie van Nicuw-Caledo- nië Ziedaar hoe vermakelijk het soldaten leven is in de landen van het Alleman Soldaat De per» inCongo. Met de stoomboot Woennann, uit Hamburg naar Congo vertrokken, is hot volledig materieel eener drukkerij verzonden, bestemd voor de Zwcedsche zendelingen van Kibundi. Deze gaan een dagblad uitgeven niet ten behoeve der blanken, maar bijzonder bestemd voor de negers. Dat is de eerste poging om de bescha ving bij middel der pers in Congo tc ver spreidon. Met belangstelling ziet men den uilslag te gemoet. Hei goed dei* armen. wordt in Parijs ook zonderling beheerd. Zoo meldt de Lanterne dat van de 1milliocn fr. die deze lioofstad jaar lijks aan het armbureel verleent, er niet min dan ikO ten honderd aan de vingers blijven plakken, voor bestuurkosten. Dus 30 millioen voor de bureelrattery en 70 millioen voor den arme. Die Parij- zerralten knagen goed aan den kaas. De cbolerabacil bij de vlieden. De Deutsche mod. zei- tung deelt mede dat dokter Simonds bij eenevlieg.dïe in eene lijkenkamer had rond schenen te zien, waren niettemin overalhet rosse hair lag hem dun gezaaid pint op het hoofd hel ten gere, pupcr en witgekleurde baardeloos gezicht gaf den indruk wcêr eener duivclsche ziel ja die naam eens verraders paste hem. cn daar hij erzelfs, als god loochenaar en vijand van den bybcl, mee lachte, werd hjj ten slotte niets anders meer aangesproken dan door zijnen bijnaam. Hij sprak redelijk goed engclsch, op zaehtcn, feme- lijken toon met vreemden tongval cn gebruikte soms fransche woorden, die in dc ooren zijners toehoorders als Grick-c'i weerklonken. Hij was, daarenboven, goed verstaanbaar, daar hij steeds met gebaren te werk ging, dan de schouders verheffend, later met de koude witte hand wuivende, als om kracht te geven aan het gesprek en met de oogen meer zeggenden dan zijn uiond spreken kou. Als hy de oogleden neéisloeg, las men op dit ge laat lk luister nederig naar uwe wijze woorden, mijn heer. Wanneer hij u dan wcêr stout iu dc oogen be zag, was hel alsof hy zegdeJa beschouw mij maar goed ik ben een schuldeloos w ezen. Kn als hy de oogen met een spleet tc samen trok eu zijn oogappels deed schijnen als die van een kat, dan scheen hij te roepen Wees voorzichtig, want ik ben cvaarlyk Zoo, met zijnen rug zijne handen, zijne oogen en zijnen mond.mrt al zyne gebaren en teekcos, was het gesprek niet Mijnheer Ju las heel verstaan: aar. on danks zyne fransche woorden en zijnen vreemden tongval. Den dag, yvaarop wij onze intreden doen in Iron- liiclds, regende het wat overigens met het seizoen overeenkwam, ofschoou, met uitzondering van den regen, in die stad al dc maanden aan elkander gelijk- ten, zoo ondroordringbaar dik was de rookwolk, ver mengd met mistlucht. die er boven hing. Ken koude, klammigc mist, vulde de stralen en drong tot in de huizen door. Voetgangers schenen u, op enkelestappen,afslands, reusachtige verschijningen, door ecue wolk omgeven gaslichten worstelden tegen de alles overhecrschendc duisternisrijtuigen en wagens reden stil en traag voorbij, alsof ze behooren tut eeuen eindeloozen lijk stoet. En slechts twee ure 's namiddags Zekerlijk dc duisternis, die zich plots over het land van Egypte verspreidde, kon niet sterker zyn dan deza neen. zy moet zelfs beter zyn geweest, daar Egypte een warm land was cn de Willigheid verdreef, terwijl zij hier de lucht bedierf en de inwoners in de huizen de werklieden in de fabrieken en dc voorbijgangers in de straat eene rilling over het lijf joeg, Het gaslicht brandde in den winkel van Wosk et Ci*, achter dc groote vitrieuen, die zooveel mist bui ten hielden als zij maar konden gaslicht dat eeuen onzeker n, geeiachligen glans wierp op M. Wosk, die achter den lessenaar de recepten oveilas en op Mijn beer Judas, die achter den toog de recepten gereid maakte en llesciijcs iu hel lere papieren wikkelde. (Wordt voortgezet.)

De Denderbode | 1893 | | pagina 1