Zondag Februari 1895. 10 centiemen per nummer. 17"" Jaar IV. 2717, NIEUWS- EN AANKONDIGINGSBLAD VAN DE STAD EN 'T ARRONDISSEMENT AALST Politiek overzicht. MIJNHEER JUDAS DE PRIESTER Snipperingskens. Ditjes en datjes. Volkskamer. - Landbouw. Een en ander. DE DENDERBODE ABÖNNEMENTPRIJIS Dit blad verschijnt den Woensdag en Zaterdag van iedere week, onder daaleekening van den volgenden dag. De prijs ervan is 6 Irank 's jaars fr. 3.25 voor zes maanden fr. 1,75 voor drij maanden, voorop te betalen De inschrijving eindigt met 31 December. De onkosten der kwilanliën door de Post ontvangen, zijn ten laste van den schuldenaar Men schrijft in bij C VAK DE PUTTE-GOOSSEKS, Korte-Zoutstraat, N. 31, en in alle Postkantoren des lands. ADVERTENTIEPRIJS Per drukregel, Gewone 15 centiemen Reklamen fr. 1,00 Vonnissen op 3e bladzijde 50 centiemen. Dikwijls te herhalen bekendmakingen hij accoord. Niet opgenomen handschriften worden niet teruggestuurd. Heeren notarissen moeten hunne inzendingen doen, uiterlijk tegen den dijnsdag en vrijdag avond. Voor de advertenliën uit vreemde landen zich uitsluitend te wenden tol de Agencie Havas, te Brussel,32, Magdalena Straat en te Parijs, 8 Beursplaals. (Paris, 8 Place de la Bourse. Cuique suum. AALST, 4 FEBRUARI 1*85 Engeland. Do parnellisicn in het Lagerhuis hebben bestolen een amende ment op het adres van antwoord voor te stellen, ten gunste van liet loslaten van alle iersche politieke gevangenen. Het nieuwe Homerule-oittwerp van Gladstone wordt door de nationale ier sche Liga in Amerika veroordeeld als een wettelijke woordenvloed,die geene enkele partij bevredigt Men weet dat die Liga een revolution- nair karakter heeft. Daarentegen keuren de nationalisten de inzichten van Gladstone goed. In het Parlement. Ofschoon eenige amendementen op het adres van antwoord ingetrokken zijn, blijft er toch slof genoeg over om de beraadslaging nog zeven dagen te rekken. De ministerieele partij verwekt althans de indiening van het home rule- ontwerp niet vöör den 13 dezer. Het wetsontwerp tot regeling van den verkoop van sterken drank heeft tot beginsel de invoering der plaatselijke keuze. De inwoners van elke plaats zullen terstond bevoegd worden verklaard, in dien twee derden der belastingbetalende ingezetenen het goedvinden, de sluiting van de tapperijen op zondag te verorde nen en te beschikken over het toestaan van nieuwe of het intrekken van bestaande vergunningen. Een ander wetsontwerp dient tot rege ling van den verkoop van builenlandsch geslacht vee, waarop de wet op do han delsmerken toegepast zal worden. Voorts wordt voorgesteld de wet op den verkoop van margarine te wijzigen in strengeren zin. Weenen, 2 feb. Pauselijk jubelfeest. De A cue Freie Presse bevat het volgende tele gram: Ter gelegenheid van het bisschops jubelfeest des. H. Vaders, zullen de kei zers Frans-Josef en \N ilhelm, koningin regentes Christina van Spanje, koning Georges van Saksen, prins regent Luit- pold van Beieren, koningin Victoria van Engeland en de Sultan van Turkije, ge zanten naar Rome sturen, om den II. Vader de gelukwenschen hunner vorsten over te brengen. Het Fransch -gouvernement zal die zen ding toevertrouwen aan zijnen gezant bij den H. Stoel. In april heeft een nieuw Consistorie plaats, waarin ongetwijfeld nieuwe car- dinalen zullen benoemd worden. onpartijdig beoordeeld door ecn protestaiitsch Domino. De waarheid is machtig zij breekt soms met geweld den mond open van die haar bestrijden. Wij vinden daar duizend getuigstukken van in de boeken dei- be- faamste leugenschrijvers, zooals Vol taire, J. J. Rousseau, enz. Nog onlangs hielden de dagbladen ons oen nieuw staaltje voor oogen van den dwang welke de waarheid kan uitoefenen op oenen geest aan de doling verslaafd. Een proleslantsch schrijver uit Hano ver liet den volgenden lof van de katho lieke priesters vloeien uit zijne pen, die hij verder slechts gebruikt om den katho lieken godsdienst te bespotten. De schaar der Roomsche priesters is eme heldenschaar. Zij doorslaan den strijd, welke de politieke aangelegenheden dezes tijdvaks hun leveren, met eene standvastigheid, die ons aan de Romein- sche legioenen doet denken, en het is met verbaasdheid dat de volkeren nederzien O]) die mannen, die door gecne wereldsche macht zich laten dwingen om iets te doen in tegenstrijd met de wetten hunner Kerk. Zij laten zich verbannen en uitplunderen; zij treden de gevangenis binnen maar zij volharden, zich door niets latende roeren of buigen. Jaagt hen vandaag weg, mor gen vindt gij hen weder aan hunne taak. Dat zijn priesters Dat zijn helden Dat zijn mannen Nauwelijks zes maanden geleden kwam eene verschrikkelijke tijding onze harten ontroeren. Een Fransch vaartuig werd overzeild door eene Spaansche stoomboot, en in de zee begraven met de reizigers en de bootslieden. Dit ijselijk drama duurde ternauwernood tien minuten. Terwijl de baren binnen het schip rukken, terwijl de ongelukkigen schielijk uit hunnen slaap gewekt, te samen vluchten op hel dek in eene onbeschrijfelijke wanorde terwijl de cenen tranen, de anderen gebeden storten en anderen nog stilzwijgend zich aan de wanhoop overleveren, in dit akelig oogenblik loopt een katholieke priester rustig en bedaard tusschcn de rangen der ongelukkigen hij geelt de absolutie en verzekert allen, die berouw gevoelen, van de vergiffenis hunner zonden,in den naam van den God, voor Wiens vierschaar zij weldra gaan verschijnen. Wat verheven tafereel van priester- moed Zingt den lof uwer veldheeren, die in, het gewoed van den strijd kloekbloedig hunne borsten voor den kogel ontblooten; zingt den lof uwer staatslieden,die onver schrokken naar don pistool zien welke een moordenaar tegen hen uitsteekt. Dat is heldhaftig maar wat zijn zij vergeleken met dien priester Ziet gij hem alleen rustig daar waar, iedereen beeft en huilt? daar waar iedereen terugdeinst voor de verschrikkelijkheid des doods Ziet hem 12* Vervolg. Een oogenblik later hoorde Fanks een kreet van verbazin.' achter den lessenaar opstijgen en onmiddel lijk daarop verscheen M. Judas, hel bock in handen. Hij was zichtbaar ontroerd en zijne koude hand beefde toen hij hel boek op den loog neêrlegde. Wat is er toch vroeg Fanks, achterdochtig, van zijnen stoel oprijzende. Dat zaliku later uitleggen, antwoordde Judas inct eenen gemaakten glimlach. Hier is in alle geval wat gij verlangt. Deze pillen werden gemaakt voor M. Se bastian Mcslstane. Sebastian Melstano, herhaalde Fanks, peizende Dat was dus zijn naam Ja, Sebastian Melstano, zegde Judas op lagen toon. Hij kocht deze pillen den 11 november en ver trok den volgenden dag naar Jarlehcster. Fanks aanzag bij die woorden den leerling niet ver baasde blikken, doch bedwong zich spoedig en vroeg hein op den onverschilligsten toon der wereld Zoo Hoe wist gij dat hij naar Jarlchester ging Omdat ik Melstane persoonlijk ken. Wij logeerden in het zelfde kosthuis hij verleide mij dat hij naar die plaats vertrok en'hij naam, g- loof ik, die pillen raeê daarheen. Nu zie ik de doos maar mijn vriend, waar is die Mijnheer Judas stak met eene echt dramatische be weging de hand uit en richtte zyno onbestendige oogen op het mameren gelaat van den detective. Leest g|j de dagbladen vroeg Fanks, de stem verheffende. Ja maar ik heb zooveel moeite met het En- gclsch. Neem dan iemand om hel u te vertalen, zegde Fanks koel, en dan zult ge zien dat een odbekende zelfmoord pleegde te Jarlchester Die man was Sebas tian Melstane. En hy bracht zichzelven den dood toe vroeg de leerling Ja, lees de dagbladen. Maar, a propos. Mijnheer Judas dat is uw naam geloof ik daar gij Scha' tian Melstane kent, zuu ik u wel eenige vragen over hem willen stellen. M. Judas haalde eene keart, met eenig geschrift daarop, uit zijnen binnenzak en reikten die de dct< live over. Mijn naam, mijnheer, mijne woning. Indien mijnheer mij de eer wil doen mij te bezoeken in mijn kosthuis, zal ik hem alles vertellen wat hij wensr-ht met de hand ten hemel geheven, de eeuwige glorie aan de stervenden verzekerend Welnu, onder honderd priesters der Roomsche kerk, vindt men er negen en negentig die aan dezen gelijken, en onder honderd ministers der protestantsche kerk zou men misschien zoo een enkele vinden. De Roomsche priester is onbuigzaam, omdat hij weet dat God hem eene waar achtige macht vergund heefljwij,integen deel, wij hebben niets dan de macht van het woord De welsprekendheid heeft bij ons de overhand verkregen wij zijn predikers, maar wij denken er niet aan dat wij te zelfdertijd priesters zouden moeten wezen. Treurig, heel treurig is de rol door den baas der doctrinairen in zake der herzie ning gespeeld. Hij gevoelt maar al te wel dat, na de uitbreiding van het kiezers korps, hij zal moeten uitroepen Finis i doet rime uit is mijn rijk dezer aarde De tuimelperten van zijnen sleepdrager van Doornijk en zijn niet min zonderling en aardig Bij deze ligt maar een drift in 't hertaan 't schotelken zitten en de klerikalen uil de ministeries wegjagen. Om luiiiii einde te geraken, is hij bereid alle rollen in comedieslukken te aanveer- den. liet einde wettigt de middelen, leert de grootvader der geuzen, en wordt druk door de achterkleinzonen toegepast. In 1865, daagde een ontwerp op, uit gaande van M. Guillery, van Brussel, en strekkende om het getal kiezers voor provincie en gemeente te vermeerderen. M. Bara grolde '1 gelal kiezers vermeer deren was onvoorzichtig en hij kon loch dit recht aan de geuzen alleen niet schen ken. Nochtans dierf hij 't ontwerp niet openlijk tegenwerken, maar deed liet te meer onderduims. Hij was voor een groot deel in de oorzaak waarom de gang dier zaak vertraagde, zoodanig dat het slechts, in 1870, op de bureelen van den Senaat geraakte. De kiezingen van juni, vaagden dit ontwerp weg en brachten eene katho lieke meerderheid aan 't roer. Men mag niet vergeten dat M. Bara alsdan reeds minister was. Een demokratieke vlaag had over Brus sel gewaaid. Het kiezerskorps moest uit gebreid worden. Welhaast verscheen een voorstel van socialist Defuisseaux. Men bevocht het hevig de handelingen duur den vier dagen. Het in aanmerkingnemen wordt in stemmen gelegd. 23 leden der linkerzij stemmen ja, waaronder MBara! 't Manneken van Doornijk was partijgan ger der herziening. In 1878, valt het katholiek ministerie Malou en wordt vervangen door eene geuzenkliek Frère-Bara-Graux. In 1883, komt M. Jansen aan 'l hoofd der Brusselsche radikalen met een nieuw voorstel te berde M. Bara stemt tegen het in aanmerking nemen. Hij was geen partijganger der herziening meer, hij was aan 't roer cn dit is al wat hij begeert. In 1887, keert hy zijne kaart en veran dert hij van kazak. In 1800,stemt hij met volle handen het voorstel maar geeft zich wat later voor den landstorm, den laat st en verdediger der bedreigde grondwet uit. Sedert staat hij M. Frèredapper ter zij om alles op den nek der katholieken le draaien. Wat hij echter eigenlijk wil in do plaats zetten van art. 47 dat weten wij nog niet,maar zijne laatste verklaring in den liberalen bond van Doornijk ver raadt zijn pyramidaal bosje; hij geeft ter zelfder tijd de uitlegging van zijne, politiek: c Wij moeten in de herziening een enkel doel betrachten de vernietiging van liet klerikalism on van de macht der Bis schoppen en priesters. De doctrinairen bleven niet 't accoord. M. Graux, Buis, enz. scheidden zich van M. Frère. Met wien M. Bara zich zal voegen dat is nog af te wachten. Het heeft ten anderen ook weinig belang. Iets is overstaan baar, onbegrijpelijk, dat is hoe de kiezers van Doornijk zich met zulken rimram,met zulke ongerijmde handelwijze nog te vreden houden. Dat teekent ze af, zou Vooruit zeggen. (Donderdag is 't de beurt van kazak- keerder Graux.) te weten. Hm Ik vrees dut dit buiten uwe macht zal zijn. M. Gninaud. antwoordde Fanks, de kaart beziende. In alle geval, dezen avond, (cn 8 ure. moogl gij mij verwachten doch vooreeist zou ik nu nog e<-n cn an der over deze rillen verlangen te vernemen Zij werden door mijnen vriend gekocht den 11 november, zegde Jndas, die den post in het bock aan wees. Er is geen twijfel mogelijk. Wie heelt het recept geteckend Een doktor, mijnheer, een doktorik kan den naam niet uitspreken, uwe engelsche namen zijn te har-I voor mijne tong maari'-. zal, vervolgde Judas, wien eene plotselinge gedachten door het hoofd schoot, u zelf het recept tonnen. Andermaal verdween hij achter den lessenaar en kort daarop kwam hij terug met een klein blaadje pa pier, dal hij voor Fanks op den loog uitspreidde. Iller is het, mijnheer Fanks nam het papier op en las het volgende H Acid. Arten. g, i. Pulv. Glijcijrrh. gr. XV. Ext. Glijcijrrh. gr XXX. Miace. et. divide, in. pilule. A"» Ml. Sig. Toic. pills. Eene Ie nemen eiken avond alvorens slapen gaan. JACOB JAPIX, M. D. Men heeft al dikwijls de vrage gesteld Wat zullen de liberalen doen als ze aan 't roer nog eens geraken. M. Bara in volle Kamers heeft die vraag reeds beantwoord als hij zegde, in 1881 reeds, «Wanneer de liberalen nog eens aan 't besluur komen zal men eene krachtdadige liberale politiek doorvoeren.Dit beteekent: school- oorlog, sclioolenkwest, vervolging, enz. Dendergalm en is op zijnen meester niet achteruit gebleven hij schrijft Wees streng tegenover de gekruinden zoo gij wilt dat ze ootmoedig jegens u zijn. Vergelijk daarmeè nog zijne fameuse be paling van de vrijheid en g'hebt een staaltje van een geuzenkarakter Ja, wij ook, wij gelooven dat het beter is dit volksken (geestelijken en jesuiten) over de grenzen te jagen. O liberale dwaasheid Dit. zelfde blad schrijft over de loting Deze week is liet nogmaals loting. In vele gezinnen zullen weèr onrustige dagen, siapelooze nachten doorgebracht worden in afwachting dat het blinde lol vreugde of wee aanbrengt. Hoeveel tranen zullen niet gestort worden, hier tranen van blijdschap, maar ginds tranen van droef heid door moeders, wien op lotingsdag een zoon, een broodwinner wordt ont rukt. Ik zie dat pc twaalf pillen hebt bereid, zegde Fanks, nadat hij hel recept had gelezen. Ja, mijnheer, twaalf pillen. Dat is uwe gewone getal. Fanks staarde een oogenblik peizend voor zich uit daarna den rug keerende naar den leerling, ging hij lot aan de deur, zag naar den mist uit en dacht hij zich zeiven Er waren twaalf pillen in de doos toen Melstane ze kocht den 11 november. Gezien zijne eigene ver klaringen aan Miss Chikles nam hy eiken avond regel matig eene dezer versterkende pillen. Den I" nam hij er dus eene hij verliet Irondfields den 12' 's mor geus en zal ongetwijfeld te Loud n l-ebben vernacht waar hjj ook eene pil n mi den 15 kwam hij te Jar|- cherster aan en nam er een derde. I)at maakt, daar by dien nacht stierf, drie pillen. D' Drewcy nam ins gelijks drie pillen ter ontleding, dit maakt dus zes, juist de hein der twaalf, zoodat er slechts zes zouden moeten overschieten. En ik vind er nog acht in deze doos. Grootc God, vanwaar komen nan en wat betee kent die twee exlra pillen Zich plots om keerende plaatste Fanks zich weèr v oor den toog. Z(jt gij zeker u niet vergist le hebben vroeg hij aau den leerling. Hebt gij geeu veertien pillen gemaakt in plaals van twaalf? Judas schudde hel hoofd en wees op het recept de woorden N° XII. Niet waar, lezer, wat schoone waar heid die woorden bevallen Maar ik ver wed duizend dukaten dal gij nooit raden zult welke middelen aan dit treurtoonoel een einde gaan stellen Ik zal het u maar seffens zeggen 't is de persoonlijke dienstplicht. Een maal dat die hervorming is ingevoerd zullen er geene tranen meer gestort worden, de arme moeder, aan wie haar hoop en troost en steun wordt ontrukt, zal haar zoon zonder wee zien optrokken omdat de zoon van haren rijken gebuur ook ransel en geweer moet gaan dragen Wordt daar eens wijs uit,dat de plaats vervanging de schuld is der tranen van blijdschap on verdriet, die op de lolings- dagen stroomen De hoogste vogel der ongerijmdheid is afgeschoten Bravo cn proficiat Den der- galm. De herziening loopt in de war zegt 't blad uit de Vooruitgangstraat. Aan wie de schuld 1 Natuurlijk aan de onverdraagzaamheid der geuzery. Vele toegevingen heeft reeds M. Beernaer daan en de jannèn der linkerzij tieren luider al of niet. Nochtans sedert de eerste minister hen met eene nieuwe ont binding heeft bedreigd schijnen zij te be daren en zich wat kalmer en zachtmoe diger te toonen. Dendergalm ook heeft schrik voor eenen nieuwen oproep aan't kiezerskorps. Waarom Was hij niet altijd verdediger van het stelsel dal het kiezerskorps alles moest beslissen Waar blijft zijn geheugen 7 Dendergalm is voor 't algemeen slem- recht a Ca Janson, t is te zeggen, met zijn 15 uitzonderingen. Zou het misschien zijn omdat er alsdan middel is het kie zerskorps te snoeien lijk zijne vrienden het deden in 1878 en 1879 Wie weet Onze geachte Volksvertegenwoordiger, de heer L. De Sadeleer heeft de gelegen heid der bespreking van de begrooting van Landbouw, enz., waargenomen om de belangen onzer landbouwers weèroens warm te verdedigen. Wij laten hier naar 't beknopt verslag de redevoering volgen welke hij,in zitting van 1 Februari II. uitsprak en waarop wij de bijzondere aandacht onzer geëerde lezers van den buiten inroepen De heer De Sadeleer. Ik ben genoodzaakt aan de regeering uitleggin gen te vragen aangaande de schadever goeding verleend aan de eigenaars van afgemaakte dieren. De Kamer herinnert zich dat verleden jaar het amendement der heeren Van Cleemputle, Herry en andere leden wierd aangenomen, waarbij het vroeger krediet met 200.000 frank werd verhoogd. Hot inzicht der Kamer was dat men die sotn zou verdoelen onder de eigenaars van af gemaakte beesten, op welke, na het af maken, de longtering waargenomen wordt. De heer Cartuyvels. Dat is klaar De heer De Sadeleer. Welnu, slechts eene som van 90,000 frank zou daarvoor uitgegeven zijn. Dus is het te denken dat een gedeelte van het krediet naar eenen anderen dienst overgebracht of dat het uitdrukkelijk inzicht der Kamer miskend werd. In elk geval meen ik dat de posten,uit dien hooide op de begrooting uitgetrokken, nauwkeurig moeten aange duid worden. Indien het gestemd krediet ontoereikend was, dan houd ik mij over tuigd dat de Kamer het volgaarne zal ver- li oogen. De heer Cartuyvels. Zeker I De heer De Sadeleer. De scha de door den landbouwer geleden, moet billijk vergoed worden, welnu, 75 frank voor beesten van 300 tot 400 frank, dat is veel te weinig. Deze onrechtvaardigheid gaf ten platle- lande aanleiding tot gegronde klachten en de Kamer heeft lot plicht er het oor aan toleenen. Men zal moeten onderzoeken of artikel 9 der begrooting duidelijker moet bepaald worden, dan wel of men een nieuw amendement dient aan te bieden. Volgens het verslag der middenafdeeling schijnt de regeering geneigd het cijfer te verhoogen van 't krediet dat voor de longtering werd uitgetrokken. Dat krediet beloopt 90,000 frank en de Kamer heeft daartoe 260 000 frank gestemd. Ik Loop dat het maar een eerste stap is op deze liaan en wij verzoeken de regeering er nog eene te doen. Men zou dezelfde scha devergoeding móeten verleenen voor de longtcering als voor de besmettelijke ziek ten. Men moet ze noodzakelijk op denzelf den voet plaatsen. De heer minister zal, hoop ik, de aanmoedigende maatregelen nemen die in het verslag der middenaf deeling worden herinnerd. Thans blijven er mij nog enkele woor den te zeggen over het keuren van 't vleesch. Men heeft de keuring uitgestrekt tot het varkensvleesch en dat gal aanlei ding (ot talrijke klachten. De landbouwers die een varken mesten, moeten daarvoor aanzienlijke kosten betalen, eerst ten huize en vervolgens op de markt. Ik reken er op dat de regeering deze gegron de klachten zal annhooren. j Kiesex&mon. 'Uit eenen om zendbrief van M. den minister van bin- ncnlandsche zaken blijkt, dat de kiesexa- men zullen plaats hebben in de eerste helft der maand maart. Ja, dat is twaalf, zeker, murmelde Fanks. trach tende kalm Ie blijven, maar toch ontroerd hij de ge dachte dat hij nu eindelijk iets stellig- had ontdekt, waarop hij sleunen kon. En hebt gij zelf die pillen ge maakt, vroeg hy voort aan Judas, zyt gij zeker, liccl zeker dat er sleChls twaalf waren Op mijn woord van eer, antwoordde Judas, zijne oogen w(jd openende, met hunne onschuldigen hlik maar ik vraag niet aan mijnheer dat hij mij gelnovcn zou. neen, in het geheel niet. Mijn meester telt aüy l de pillen na. Dal is de gewoonte, niet waar? vroeg M. Fanks in gedarhten verzonken, dal is een soert van toezicht Op dit oogcniihk, alsof hij gevoelde dat zijne tegen woordigheid werd vereischt, kwam M. Wi.sk terug in den winkel, waarop Mijnheer Judas hèin in knrie woorden heel de zaak uiteenlegde. Miju leerling hm heeft gelijk, bracht M. Wosk in liet midden, op droevigeu toon, alsof hjj eer betrenrdc wat hij zegde dan iets anders. Ik herinner mij heel goed die versterkende pillen van M. Melstane cnik hm heb ze geteld. Er waren er twaalf. Zij' ge daar zeker van Ik hen ervan overtuigd. Ik voor mij zeiven kan het ook bevestigen, zegde M. Judas doch indien mijnheer zich wil hegeven ten huize van den doctor, dan zal hij het nog beter verne men. i'at is heel gemakkelijk. Waar woont doktor Japix? vroeg M. Fanks, ter wijl hij de doos in den zak stak.Ik zal hem opzoeken en hem gaan spreken. M. Wosk schreef het adres op een stuk papieren reikte het met eene buiging d-n detective over. Er is toc'i hm niets slechts gebeurd met die medicijn vroeg hij zenuachlig. Ik ben hm! zeer voorzichtig en mijn leerling, mijnheer Judas, ver dient hm alle vertrouwen. Ik weet niet of er iets slechts met die pilen is gebeurd.zegde M Fanks, tcrwyl hij weesop zijnen binnenzak, maar gij kent liet vers Meer is daarin dan het oog kon ontwaren. Shakespeare, zooals gij ziet. Ecu wonderbaar dichter hij heeft een juiste op merking vooralle-'. M. Gulnaud, zal ik ii dezen avond spreken. M Wnsk, morgen kom ik hier tcrog betref feilde deze gillen. Toen hy in den mist verdwenen was, wat gebeurde toen hij slechts de deur geopend, wendde de apothe ker zich met verschrikt gelaat tot zijnen helper. Ik hoop, mynheer Jndas, dat die pillen die pillen O, die zijn in zich zeiven heel goed, opreeht goed, antwoordde mijnheer Judas, tcrwyt hij de oogen bijna geheel toekneep. Morgen zal ik u spreken over dit... dit geheim, ge weet wel, besloot hy in het fransch, le mysUre de Jarlchesterre. (Wordt voortgezet.)

De Denderbode | 1893 | | pagina 1