Een en ander. Allerhande nieuws. Itaad van Werk- en Nijverheid in alle omstandigheden, heb ik de zekero waarborg dat onzeAfgevaardigden aan dit overheerschend belang niet zullen te kort blijven. Het ware ten andere een verraad van wege de regeering zoo wel als van wege het grootste gedeelte der katholieke volksvertegenwoordigers.de arme boeren, die hun altijd aan het roer brachten en behielden, in dezen beslissenden strijd te verlaten, en hun ten prooi te leggen hunner overweldigers. Moest dit verwijt, tegen ieders verwachting verdiend wor den, het ware de vernietiging, het einde van de Bewarende partij in België. J.V. Het gemeentelijk fonds zal voor 1893 meer dan 31 millioen beloopen. Ziedaar een schoon antwoord voor de liberale schreeuwers, die beweeren dat het gou vernement de gemeenten.. ten onder brengt A/ijn. De beer De Bruyn beeft een reglement uitgevaardigd nopens den verkoop van azijn. De opschriften moeten den naam van den fabrikant of van den handelaar ver melden alsook de aanduiding van de stof fen waarvan de azijn gemaakt is, zoodat men zal weten of kunnen weten of de azijn gemaakt is van wijn, appels, bier of iets anders. Het azijnzuur zal onder den naam van azijn niet mogen verkocht worden, dan indien het niet meer dan 8 grammen azijn zuur per 100 bevat. Indien de verhouding beneden de 3 grammen azijnzuur per 100 daalt mag, men zulk voortbrengsel ook geen «azijn meer heeten. Het volgende geval komt van thans af de beweegreden bevestigen welke wij reeds hebben doen gelden tegen het stel sel der geëvenredigde vertegenwoordiging in onze gemeenteraden, den schoonsten hutsenpot waarmede zekere lieden ons willen beschenken. Geheel de gemeenteraad van Pont-&- Celle moest verleden Dinsdag voor de cor rect ioneele rechtbank van Charleroi ver schijnen. Den 7 Juli des verledene jaars, had een liberaal raadslid, M. Go vaar ts, reeds moe ten verhijuen, onder betichting van be- leediging tegen den katholieken burge meester, M. Bastin in de uitoefening zij ner funcliën. M. Govaerts was beschuldigd van, in zitting des gemeenteraads en terwijl burgemeester het woord voerde, het baar te hebben nagedaan van eenen n die ergens aan draait. Bij de opmerking hem door den burge meester gedaan, zou hij geantwoord heb ben dat de mayor veel beter zou doen de gemeente afteloopen met eene viool op den rug dan in den raad te zetelen. M. Govaerts loochende die woorden ge zegd te hebben, maar bekende het gebaar te hebben nagedaan, Vyf getuigen loo chenden met hem mede dat hij de woor den zou gesproken hebben welke hem ten laste waren gelegd. Van eenen anderen kant bevestigden al de katholieken dat die woorden wel dege- lyk waren uitgesproken geweest. De debatten werden onderbroken en eene nieuwe instructie werd bevolen om te weten wie de waarheid had gezegd. 't Is dat de ernstigste kant der zaak be gint. Ten gevolge van dit onderzoek is ganscli de liberale meederheid van den raad voor decorrectioneele rechtbank ver zonden, onder betichting van valschen eed. De zaak verleden Dijnsdag opgeroepen, werd uitgesteld tot 29 Mei. tfcnmlieten. Een tijdschrift, de Katholieke Gids, bespreekt in zijne laat ste aflevering het vraagpunt der bandieten in Italië en antwoordt op de oudeen nu hernieuwde beschuldiging,dat die roovers ontstonden in de Kerkelijke-Staten, ten gevolge eenor zwakke regeering. Dat is eene oude en reeds meer dan eens weerlegde leugen het grootste getal der bandieten hoorde thuis in het Napelsehe, en zij zakten naar de Kerkelijke Staten af, om v eer verschillende reden. Hoe zijn nu de bandieten in Italië ont staan Men vindt ze daar van overeeuwen en het bergland was eene voortreffelijke schuilplaats om er zich in stand te houden. Toen Italië in kleine heerschappijen verdeeld was, voerden de vorsten niet zel den oorlog tegen elkaar en als die prinsen geen eigen legertje van partijgangers hadden, namen zij troepen aan 't geen overigens alom het geval was. Eens den oorlog afgeloopen, zetleden die troepen niet zelden de vijandelijk heden legen de dorpen en steden, voor eigen rekening voort. Anderen, die zich ook in de bergen terugtrokken en door hunne tegenpartij verbannen werden, voerden nog altijd den partijoorlog en men noemde hen banditi een woord, zegt M. Nuyens in den Gids, dat vroeger meer den zin had van banne lingen dan van bandieten. Allengs ontaardden die gedurige partij oorlogen in strooperijen, zooals dit ove rigens ook hier plaats had na den succes sie-oorlog en ook na den boerenkrijg in 1798. De revolutionnaire bewegingen inltalië hébben de bandieterij zeer sterk doen aangroeien. Zij werd door de geheime .clubs en wat dies meer aangewend, om de pauselyke regeering in Europa ver dacht te maken,en de revolutie in de hand te werken. Heden heeft zij eene overgroote uit breiding bekomen en de regeering schijnt niet in machte om dien kanker te bestrij den maar de revolutionnaire pers heeft haar doel bereikt de Paus-Koning is gevallen en het geicenschle gouverne ment is daargesteld Eene hoot voor 4.000 passagiers. Een scheeps-inge- neur, met name James Graham, heelt een model vooreen geheel nieuwe transatlan- tisgche passagiersstoomboot afgewerkt. Het bestaat uit negen scheepsrompen, die in groepen van telkens drie achter elkan der gevoegd zijn. Het daardoor gevormde groote vaartuig heeft weder den gewonen scLeepvorm maar natuurlijk van kolossale afmetingen. Zijne lengte zal 440 meters, zijne breedte 44 meters bedragen. Volgens het onder werp zal het reuzinschip 7 paar schroeven hebben, die door 7 machienen van 50,000 paardenkracht in beweging worden ge bracht. De boot zal 4000 passagiers kun nen vervoeren en 7 1/2 millioen kosten. loornvee. Het schijnt dat. het afnemen der hoornen het melkgeveu en het vetworden van het hoornvee bevor dert. Het is de dierkundige Neumann, die zulks het eei'st opgemerkt en bewezen heeft. Amerikaansche veekweekers hebben daaromtrent proefnemingen gedaan en de stelling van Neumann ten volle bewaar heid gevonden. Om het groeien der hoornen te beletten, branden zij die dood als zij begennen uit te schieten met eene scheikundige stof, welke aan de dieren weinig of geene pijn veroorzaakt. Rechterlijke kronijk. Zekere Deneve de aanvoerder der Gentsche werkloozen is zaterdag mor- gend door de rechtbank veroordeeld tot 2 dagen gevang en 15 frank boet of 3 dagen gevang voor overtreding der poliiieregle- menten bij betoogingen. Hij maakte deel van de kommissie der werkloozen, die zich naar de Kamer der volksvertegen woordigers begeven heeft en het was hij die met de uildeeling der gelden voor de werkloozen gelast werd. Het openbaar ministerie verklaarde zeer slechte inlichtingen over zijne voorgaande te hebben. De Neve is een oud deserteur. In Frankrijk liet hij eene vrouw met ver scheidene kinderen zitten. Hij had er her haaldelijk met de justicie af te rekenen en staat er nog onder mandaat van aanhou ding, onder andere van aftroggelarij. Wettelijke besluiten. Bij koninklijk besluit van 30 januari is het volgende bepaald, aangaande de jacht op de kikvorsehen Art. 1. Te dagteekenen van het tegen woordig besluit, is het verboden, op de gansche uitgetrektheid des Rijks, kikvor- schen te nemen of te verzenden, te koop te stellen, te verkoopen of te koopen. Nochtans de eigenaars van vorssclien- poelen gelegen in de gemeenten door den Minister aangewezen mogen, volgens do voorwaarden en gedurende den te bepalen tijden uitsluitelijk ter bestemming van den vreemde, doode kikvorsehen in hun geheel of bij deele verzenden. art. 2. De Minister mag insgelijks, in het belang der wetenschap of om reden van algemeen belang, afwijkingen aan de schikkingen van 1 van het vorig artikel toestemmen. art.3. De overtredingen van artikel 1 worden nagespoord, vastgesteld, vervolgd en gestraft overeenkomstig de schikkin gen van het Landelijk Wetboek art. 4. Zijn afgeschaft al de bestaande reglementen over de zaak, alsmede voor melde Koninklijke besluiten van 28 Ja nuari en 11 November 1890. Verbrekingshof. M. L. de Ilondt, raadsheer bij het beroepshof van Gent, is tot raadsheer bij het hof van verbreking benoemd, in vervanging van M. Dumont, overleden. A.alst. Een schip geladen met houillekolen en 't welk men aan de Sas- kaai aan 't lossen was voor rekening der heeren Callebaut gebroeders, is gezonken. Het vaartuig had, men weet niet hoe, een lek bekomen, en was reeds half gelost toen het onder water liep De scheepvaart is er gelukkiglijk niet door gestremd. Haallert. Het lijk van den ge- naamden Philemon Van der Stockt, land bouwer, is aldaar maandag morgend uit eenen bornput opgehaald. Men veronder stelt dat de ongelukkige er den avond te voren, door de duisternis misleid, er zal ingestüikt zijn. Aangaande den diefstal bij den graaf van Vlaanderen heeft men neg niet de minste opheldering gevonden. Elke aanduiding, zoo wel die der twee Portu- geezen als die van den man welke in een rijtuig zou gestapt zyn, is ijdel bevonden. De bedienden van het huis loven groote premies uit voor het vinden van den dief. De vreedzame socialisten. Vrij dag avond hielden de Brusselsche radika- len en socialisten eene meeting in St. Michelmet het doel te handelen over het referendum. Op liet einde der vergadering werd er op den trap hevig gevochten. Een agent in burgerskleeding, die in de zaal wilde komen, wierd door de socialisten mishan deld. Een officier van politie kwam met een tiental agenten den trap opgeloopen, om den aangeranden agent te ontzetten. A bas les Mouchards riepen de socia listen, terwijl zij de agenten achterna den trap afstormden. De agenten verge zelden bunnen bedreigden gezel tot aan den hoek der straat. Dit was eene on voorzichtigheid. want eenige stonden na dien valt de ongelukkigen opnieuw te midden eener groep socialisten die onder het zingen der Carmagnole de Goudstraat afkwamen. De agent werd dadelijk opnieuw belee- digd en geslagen.De agenten, die opnieuw kwamen toegeloopen, werden gestooten en overrompeld.De agent keerde terug op zijne slappen, achtervolgd door de hui lende socialisten, en nam zijne toevlucht in de herberg der Salle St.Michel. Met geweld drongen de socialisten dit lokaal binnen. Stekskenspotten en allerlei andere voorwerpen werden hem naar het hoofd geworpen. Dank aan de bewoners, kon de agent zich op de eerste verdieping verbergen. Nog ruim eene halve uur zijn de socialisten in het lokaal blijven huilen en tieren. Bij het uitgaan werden in het lokaal verscheidene ruiten gebroken. Gentsche socialisten en de loting. Zondag namiddag heeft de aangekondigde betooging tegen de lotingplaats had. Er is weinig bijzonders over te zeggen. De verschillige afdeelingen van Vooruit namen er deel aan, ook de socialitische maatschappijen vandeaanpalendegemeen ten St-Amansberg, Ledeberg en Gentbrug- ge. Driemuzieken «luisterden den optocht op. De progessisten waren ook door eenen groep vertegenwoordigd. Verscheidene opschriften werden in den stoet gedragen, zooals De bloedivet bestaat nog slechts in Belgié en Holland, twee landen waar hef volk geen stemrecht heeft De bloewei zal alleen door algemeen stemrecht afgeschaft worden. J De vrouwenclub droeg het volgende Als vrouwen en moeders eischen ivij 1 de afschaffing der bloedwet en deel in het landbestuur. De twee opschriften van den progres- sistischen kring luidden De gewapen de natie en rechten naast plichten. De jonge vooruitstrevende wacht be strijd de Bloedwet. Burgers doet af stand van uwe voorrechten. Verscheidene groepen, waaronder de lotelingen, droegen roode kaarten op hoed of klak met opschrift: Weg met de bloed wet. Het was omstreeks half 4 toen de stoet van den Ottogracht vertrok het schoone weèr had veel volk uitgelokt, dat echter, na den stoet gezien te hebben, zijne wan deling hernam. Bijzonder talrijk was de stoet niet, en men ging eenen goeden stap in 7 muniten trok hij voorbijhij kon volgens schat ting van liet Fondsenblad zoo wat rond de 1800 man tellen. Opzichtens de militieloting, voegt de Gazette van Gent er bij, waren op ver scheidene plaatsen briefjes aangeplakt waarop men las Weg met de bloedwet. Oorlog aan den oorlog. Oorlog aan de paleizen. Dood aan do kapitalisten. Vrede in de hutten. Een ander luidde als volgt De bloedwet is voor ons jongelingen Wat de bloedraad voor de Geuzen was Eene marteling. Verzetten wij ons daartegen. Maandag, dag der loting had eene groote menigte socialisten post gevat voor het stadshuis. Men zong de Marseillaise en het Stemrechtlied. enz. Een politieagent wilde eenen jongeling beletten den trap der Varkensmarkt op te gaan, en er ontstond eene woordenwisse ling. Het publiek trok partij voorden jon geling en er ontstond eene geweldige woeling. Steenen en andere voorwerpen werden naar de pollilie geworpen, zoodat de agen ten den sabel moesten trekken. Eenige socialislen zijn gekwetst doch zij hebben de vlucht kunnen nemen. Eenigen der woelmakers konden aangehouden worden. Zij werden onder het gefluit en gejouw der socialisten weggebracht. Er zijn bijzondere politiemaatregelen genomen. Eene depeclie aan la Gazette meldt dat het onderzoek een complot tegen burger meester Lippens heeft dsen ontdekken. Men verzekert zelfs dat degene, die hem vermoorden moest, reeds aangeduid wasl Als men het verslag van Vooruit over 't gebeurde leest, zou men zeggen dat de politie uit eenen troep barbaren, en de so cialisten uit eenen groep lammeren be staat. Ook zouden het allemaal geene so cialisten geweest zijn, die de politie onge lijk gaven. Wij lezen in het tijdschrift der ko ninklijke maatschappij van geneeskunde, dat in de maand december de cholera in Belgie schijnt verdwenen te zyn. Er be- j staat echter nog gevaar dat de schrikke- i lijke ziekte langs de kanten van Duinkerke j terug ingevoerd wordt, i Thans lieerscht er in ons land eene an- dere ziekte, waarvoor men zoo zeer niet bevreesd schijnt, en die nogthans talrijke slachlolfers maaktde roode koorts, die jaarlijKs in Belgie meer dan 4000 overlij- dens veroorzaakt. Het is hoogst noodig dat er maatregelen tegen de uitbreiding dier ziekte genomen worden in vele plaatsen zijn er reeds aan bezweken. Eeelt I «lei* «lieren.Vol- gens de laatste berekening is het gebleken j dat de olifant meer dan 100 jaar leeft de rhinoceros 20 de kemel 100 de leeuw- van 25 tot 70 de tijger, de luipaard, de tijgerkat en de hyena 25 jaar de kastor 50 de damhert 20 de wolf 20 de vos van 10 tot 18 de lama 15 de berggeit 25 de aap en de boschman (groote aap) van 10 tot 18 de aas 8 het eikhoorntje 7, het konijn 7 het verken 25; de hert iets minder dan 50 het paard 30 de ezel 30 het schaap wat min dan 10 de koe 20 de os 30 Onder het pluimgedierte treft men de zwaan; de papegaai en de raaf die 200 jaar leven de arend 100 de gans 80 de hen en de duif van 16 tot 18 de valk van 30 tot 40 de kraanvogel 24 de meerlan van 10 tot 12 de pauw 20 de pelikan van 40 tot 50 ;de lijster van 8 tot 10 het ko ninkje van 2 tot 3 de nachtegaal 3; de grasmusch met zwarte kop 15 de distel vink van 20 tot 24 het roodborstje van 10 tot 12 de veldleeuwerik van 10 tot 30 de weileeuwerik van 5 tot 6 de vink van 20 tot 24, en de spreeuw van 10 tot20jaar. Fit ANK It IJK. Hel einde èens vreks. Delarme, een ouderling van 70 jaar, is in de rue Bichat te Parijs, in eene ellendige barak van hon ger gestorven. In zijne matras heeft men voor 50,000 frank titels gevonden. Delarme had den volgenden brief ge schreven Ik ben gelukkig te sterven deel mijn geld niet uit aan de kapitalisten HOLLAND. Schromelijk ongeluk. Dicht bij de statie van Velzen, op de lijn van Heider- Amsterdam, is een manoeuver-lokomotief in het kanaal der Noordzee gestortmen had eene brug vergeten te draaien, en dit heeft het vreeselijk ongeluk veroorzaakt. Drie personen zijn verdronken. De scheepvaart op het kanaal is onderbroken. XE AALST. EKRSTB afdeeling. Verslag der pogingen tot verzoening tusschen de patronen en Werklieden der Naamlooze Maatschappij Vereenigde Spinnerij en Garentwijnde- rijen te Aalst. 1* Zitting gehouden op den 9 januari 1893, om 8 112 ure des avonds, onder Voorzitterschap van den heer A. Van de Velde; Geheimschrijver, den heer Paul Leirens; Leden de heeren Prosper Van der Smissen, Alfons Vernaeve en Frans De Trog. Een vertoogschrift is, van wege de werk lieden in staking op hoogernoemde fabriek, aan den heer Burgemeester gezonden, ten einde den Raad van Werk- en Nijverheid bijeen te roepen om hunne wederzijdsche geschillen te onderzoeken. De Raad ontvangt dit bewijs op vrijdag 30 december 1892 en noodigt de Bestuur ders der Naamlooze Maatschappij te samen met de werklieden uit op vrijdag 6 januari 1893, om 8 1/2 ure 's avonds, om de mid dels van verzoening in het werk te stellen. De heer Druwé afgevaardigde des fa- brieks verklaart de tusschenkomst des Raads niet te erkennen, vermits de zaak in de handen van het gerecht is. De Voorzitter geeft uitleg over de arti kels der wet toepasselijk tot dit geschil en doet eenige opmerkingen. Op dezes aandringen verbindt zich den heer Druwé ten voordeele der stakers tusschen te komen bij het bestuur des fabrieks. De werklieden verbinden zich ook des anderdaags op de fabriek aan te bieden. 2' Zitting van den 18 januari 1893zelfde Voorzitterschap en Leden, om 8 1/2 ure des avonds. De Raad onderhoort de werklieden over het onderhoud dat zij gehad hebben met den Bestuurder,den heer René Borreman, waaruit blijkt dal hun bezoek het gunstig gevolg niet gehad heeft, het welk door den Raad zoo vurig verhoopt was. De heer Druwé verklaart, in naam des heeren Borreman, dat de werklieden zoo haast mogelijk zullen in dienst genomen worden, maar dat het hun onmogelijk is degenen weg te zenden die de werkstakers vervangen. De werklieden zijn te vreden. 3" Zitting van den 25 januari 1893zelfde Voorzitterschap en Leden, om 8 1/2 ure des avonds. De Voorzitter verklaart als volgt: Mijnheeren, vernomen hebbende dat men op de fabriek der Vaart, het nachtwerken weder ingericht heeft, bijgevolg dat men volk aanvaard heeft,heb ik mij derwaarts begeven, om te' onderzoeken of het feit waar was.Ik wierd door den heer Druwé ontvangen, die mij zegde er hoegenaamd niets van te weten, ook vroeg hij mij of ik verlangde den lieer Borreman te spre ken, ik. zegde het zoude mijn vurigste wensch zijn. De heer Borreman wierd dus van mijne komst verwittigd. Ik groete den heer en vroeg Is het waar, Mijnheer, dat men op uwe fabrieken 'snachts werkt, bij gevolg, dat men volk aanvaard heefi Hij zegde mij dat men hoegenaamd met de nacht niet werkte, en dat men mij slecht ingelicht had over het aanvaarden van volk, dat er in de fabrieken een meerderjarig meisje aangenomen was, om zich in regel te stellen met de wet op de vrouw- en kinderarbeid. De Voorzitter verklaart verder nog aan den Raad nogthans goed ingelicht te zijn dat men 's nachts werkt, als ook dat men volk aangenomen heeft en geeft vervol gens het woord aan den heer Druwé, af gezant der Naamlooze Maatschappij. Deze heer verklaart dat hij nu weet dat er 'snachts gewerkt wordt op den Tragel, maar dal hij zulks niet wist wanneer de heer Voorzitter zich op de spinnerij aan geboden heeft.als ook dal er 2 werklieden zijn aangenomen op den Tragel uit oor zaak dat de werklieden die in staking waren in de spinnerij dit werk niet ken den. De Voorzitter antwoordt dat men met zoo te handelen nooit tot verzoening zal geraken. De werklieden verklaren dat wanneer men gaarne werkt, het niet moeielyk is om op korten tijd alle werk te leeren. De Raad stelt voor aan den heer Druwé of bij aanvaardt van, binnen de 2 dagen, aangezien hij beloofd had de werkstakers de eerstele aanvaarden en aan zijn belofte niet volkomen had, 4 werklieden te aan vaarden. De heer Druwé verklaarde geen ant woordt te kunnen geven aangezien hij eerst den heer Borreman moest raadple gen. De Voorzitter vraagt aan de werklieden of ze dit voorstel aanvaarden als verzoe ning. De werklieden verklaren te vreden te zijn. De Raad beslist dus nog 2 dagen geduld te hebben, en indien men niet overeen kwam, het artikel X op de wet van Werk- en Nijverheid zal toegepast wor den, 't welk zegtWanneer er geene overeenkomst mogelijk is, worden de beraadslagingen samengevat in een procès- verbaal dat openbaar wordt gemaakt. -£e Zitting van den 28 januari 1893, om 10 1/2 ure voormiddagzelfde Voorzitterschap,dieristdomde Geheim schrijver den heer Prosper Van der Smissen, Leden, Vernaeve en De Trog De heer Van der Smissen geeft op ver zoek des Voorzitters lezing vaneen besluit door den heer Procureur des Konings aan den heer Burgemeester gezonden die liet volgende bevat De heer Procureur des Konings zijn parket zal geene vervolgin gen inspannen ten laste der werklieden tegen welke den heer René Borreman, op den 19 december 1892, eene klacht heeft ingediend uit hoofde van krenking der vrijheid van het werk. Volgens belofte, den 25 januari door den heer Druwé gedaan, in naam van den heer Borreman, dat er 4 werklie den zouden aangenomen worden voor do woderzydsche verzoening, heeft men in de spinnerij 4 der werkstaaksters aanvaard. De heer Druwé denkt hiermede voldaan te hebben aan het verzoek des Raads en der werklieden. De werkstakers zijn hierover niet te vreden en verklaren dat het moesten 4 werkstakers zijn. De Raad deelt het gevoelen der stakers en de Voorzitter zegt, aangezien er 32 stakers zijn, waaronder 25 van het man- nevolk en 7 meisjes, zoude men voor de verzoening moeten 3 stakers en 1 staah- ster aangenomen hebben. De Raad geeft aan den Voorzitter met zijne onpartijdige handelwijze volkomen gelijk, dus is het besluit des Raads dat het moesten drij stakers en één meisje zijn, Na nog meerdere pogingen om tusschen meester en werkers verzoening te beko men die niet lukken, neemt den Raad het volgende besluit Aangezien er drij verschillende gedach ten zijn van wege de werklieden,patronen en Raad, stelt de Raad voor een Iwist- scheider te noemen die zal beslissen. De werklieden nemen den heer Verly nde, Vrederechter des kantons Aalst als twist scheider. De heer Borreman zal dezen namiddag zijn keus aan den heer Voorzitter zenden. De heer Voorzitter antwoordt op de vraag der werklieden of alles zal openbaar gemaakt wor den, dat de Raad aan zijn woord niet zal te kort blijven. De zitting wordt om 11 1/2 ure gesloten. Des namiddags komt de heer Druwé in name des heeren Borreman verklaren aan den Voorzitter dat het bestuur geen twist- scheider neemt maar als verzoening 4 werkstakers zal aanvaarden. De Voorzit ter zegt dat het enkel was om den twist- scheider te doen kennen maar niet meer over het aanvaarden van volk. De Raad beslist Aangezien de heer Borreman geen twistscheider aanveerdt, moet de Raad verklaren dat, voor verzoening, er moesten drij stakers en eene staakster aan vaard worden. De procesverbalen der vier zittingen met dees besluit geslo ten, zullen, naar luid der wet, openbaar gemaakt worden De werklieden zullen morgen zondag nog ontboden worden om over de nieuwe voorstellen des heeren Borreman te onderhan delen.

De Denderbode | 1893 | | pagina 2