NIEUWS- EN AANKONDIGINGSBLAD VAN DE STAD EN 'T ARRONDISSEMENT AALST. Donderdag 16 Februari 1895. 10 centiemen per nummer. 47ste Jaar, 2750. HERDERLIJKE BRIEF BEVELBRIEF Verordening voor den Vosten. Politiek overzicht. Een en ander. DË DENDERBODE. ABONNEMENTPRI.TS Dil blad verschijnt den Woensdag en Zaterdag van iedere week, onder dagteekening van den volgenden dag. De prijs ervan is 6 Irank 's jaars fr. 3.25 voor zes maanden fr. 1,15 voor drij maanden, voorop te betalen De inschrijving eindigt met 31 December. De onkosten der kwitantiën door de Post ontvangen, zijn ten laste van den schuldenaar Men schrijft in bij C VAN DE PUTTE-GOOSSENS, Korte-Zoulstraat, N. 31, en in alle Postkantoren des lands. ADVERTENTIENPRIJS Per drukregel, Gewone 15 centiemen Reklamen fr. 1,00 Vonnissen op 3' bladzijde 50 centiemen. Dikwijls te herhalen bekendmakingen bij accoord. Met opgenomen handschriften worden met teruggestuurd. Heeren notarissen moeten hunne inzendingen doen, uiterlijk tegen den dijnsdag en vrijdag avond. Voor de advertentiën uit vreemde landen zich uitsluitend te wenden lot de Agencie Havas, te Brussel,32, Slagdalena Straat en te Parijs, 8 Beursplaats. (Paris, 8 Place de la Bourse. Cuique suum. Aalst, 14 Februari 189.1. van Z. Em. den Kardinaal-Aartsbisschop en HH. Hoogw. de Bisschoppen van België TER GELEGENHEID VAN HET Jubiló der Bisschoppelijke "Wijding VAN Z. II. PAUS LEO XIII. Zeer Beminde Broeders, Op den 19 februari aanslaande, zal Zijne Heiligheid Paus Leo XIII, onze welbeminde Vader, den 50sU" verjaardag vieren van zijne Bisschoppelijke wijding. Zoo iets valt maar buitengewoon voor, en in helleven der Roomsche Pausen treft men maar weinig voorbeelden daarvan aan. In afwachting dan ook van dien heuglijken dag, vervult eene zalige aan doening de herten der geloovigen, en overal ontstaat, van eigen en ongedwon gen, het vast voornemen van het gouden jubeljaar des Heiligen Vaders plechtig te vieren door openbare betoogingen van geloof en godsvrucht door openhertige betuigingen van eerbied en liefde, zooals in 1888 het 50° verjaren van zijne pries terwijding overal herdacht werd. Met innige voldoening mogen wij ge tuigen, dat die gevoelens van kinderlijke verkleefdheid in ons geliefd vaderland zich op bijzonder troostelijke wijze ver openbaren. Maar niet zonder reden. Bel gië mag niet vergeten,dat Zijne Heiligheid tot de bisschoppelijke weerdigheid ver heven word, toen hij als pauselijke nun tius naar Brussel werd gezonden. Daarom achten wij het ook onnoodig. Z. B. B., u met lange redenen aan te zetten, om in dit feest deel te nemen door uwe gebeden en uwe dankzeggingen. Nog eens te meer zult gij bij deze plech tigheid openbare getuigenis afleggen, wij zijn er zeker van dat gij uwe voor vaderen niet verloochend hebt, en het geen hunne eer uitmaakte, zal ook onze eer blijven getuigenis zult gij afleggen uwer standvastigheid in het katholiek geloof, uwer getrouwheid en verkleefd heid aan den Stadhouder van Jesus- Christus. Wel is waar, is Leo XIII toteenen ouderdom gevorderd, welken maar wei nig bevoorrechte personen mogen berei ken, en die, volgens de H. Schriftuur, den inensch nog enkel last en droefheid mee brengt (1) maar ondanks die talfoozen bekommernissen van alle dagen ziet hij om zoo te zeggen zijne jonkheid zich her nieuwen gelijk die des arends. Geen van zijne zielsvermogens ziet men eenigerwij- ze afnemen of verzwakken. Zijne lichaams kracht het leven en de schranderheid van zijnen geest, de getrouwheid van zijn ge heugen, zijn gemak in het werken, de grootmoedigheid en vastberadenheid van zijnen wil, alles, in dien hoogeerweerden ouderling, blijft even jong en ongeschon den, en schijnt meer en meer den last der vermoeienis en der jaren te trotsen. Zegenen wij God voor dit onverwachte lang leven des H. Vaders waarlijk is het eene uitstekende weldaad zijner bermer- tigheid. Dit blijkt wonderklaar uit de ge schiedenis over 't algemeen immers is de regeering der Opvolgers van don H. Pe trus maar van korten duur doch in stor machtige en moeilijke tijden ziet men ge woonlijk dien regel opschorsen. Zoo heeft onze XlXe eeuw meer dan ei nen Paus zien lieerschen tijdens eene lange reeks van jaren, juist als er groote moeilijkhe den op godsdienstig of maatschappelijk ge bied oprezen, Wondere schikking der goddelijke Voorzinnigheid, die, in hare inzichten vol bermhertigheid over de we reld, den tijd zeiven scheen ten dienst te willen stellen van de Opperherders der katholieke Kerk. Het lang leven van onzen HVaders is nochtans de eenige reden niet, die ons tot dankbaarheid moet aanzetten. Daar valt tijdens de 50 jaren van zijn bisschoppelijk ambt menig feit aan te stippen, hetwelk onze dankbaarheid nog moeten vergroo- ten. Hoe bracht Leo XIII die 50 jaren over? Gedurende al dien tijd bekleedde hij de meest verschillende en belangrijkste amb - ten dat gansche leven was eene onafge broken opoffering voor de glorie van God, voor den dienst der Kerk, de uitbreiding des rijks van 't Evangelie en het welzijn der zielen. Wat al blijken van voorzich tigheid en goedheid, van verstand en wijs heid gaf hij, toen hij zoo eervol het Pause lijk Hof als nuntius vertegenwoordigde bij den koning van België, toen hij zijne geliefde kerk van Perugia als voorbeeldig herder bestierde Het is hier de plaats niet een voor een al de gedenkweèraige daden te herinneren die, sedert zijne verheffing tot het Opper priesterschap, zijne regeering hebben ver heerlijkt. Laten wij enkel bijvoegen, dat er weinige zijn in die lange reeks zijner Voorzaten op den stoel van Petrus, die eenen zoo machtigen, zoo weldadigen in vloed geoefend hebben als hij. Met eene diepe kennis van menschen en zaken be gaafd, en ten volle de behoeften en stre vingen onzer hedendaagsche maatschappij verstaande, gebruikt Leo XIII de talrijke en buiten gewoone hulpmiddelen der ka tholieke leering, om de wereld te verlich ten, te heiligen en te redden. Blijfi hy nu ondanks zijn onophoudend en kloekmoe dig verzet tegen de inpalming zijner sta ten, van zijn tijdelijk gezag nog beroofd, dan heeft hij toch dooi- de uitgestrekheid van zijn vernuft, door den luister van zijn woord, en de ingevingen der liefde welke zijn hert vervult, eene zedelijke opper heerschappij veroverd, die hem door nie mand betwist wordt, dat hij de groote man is van onzen tijd. Wie zal dan nog verwonderd staan, dat de gansche christenheid feest en bidt bij het aanstaande vieren des jubilé 's van eenen Opperpriester, zoo heilig, met zulk gezag bekleed en zulke wetenschap be gaafd? wie /al verwonderd staan, dat de kinderen der groote katholieke familie hunnen Vader, uit al de streken der we reld, hunne gelukwenschen en trouwbe wijzen toesturen Te Rome zelf, voor de voeten van Leo XIII, zal België dc hulde van zijn geloof en van eerbied neerleggen eene nationa le bedevaart, die men volop bezig is met in te richten, zal die verhevene taak op haar nemen. Wij verwachten van uwe verkleefdheid en edelmoedigheid het wel gelukken dier reis, welke het hert van O. H. Vader met een zoo zaligen troost zal vervullen, en voor ons geliefd vaderland de waarborg van een inilden zegen zal wezen. Bij het gebed, bij de blijken van liefde en eerbied, zult gij, Z. B. B.. de gift uwer kinderlijke milddadigheid voegën. 't Is waar, dat een groot getal godsdienstige en maatschappelijke werken de hulp der katholieke liefdadigheid inroepen maar het werk dat we u thans aanbevelen, is een der edelste welke u voortdurend moe ten ter herte gaanhet geldt hier immers de belangen van God en van zijnen Gezalfde, de belangen van de waarheid en de deugd, van het recht en de rechlveerdigheid. 't Is eene zaak die de weerdigheid van den H. Stoel en dc onafhankelijkheid van zijn bestier aangaat, en, als een gevolg daar van, dc vrijheid en den voorspoed der Kerk, liet geestelijk en maatschappelijk welzijn der gansche wereld betreft. Wij koesteren dan het volle vertrouwen, dat bij onzen oproep zult mild beantwoorden, en er uwe eer in stellen, uwe aalmoezen te evenredigen met de noodwegdigheden, waar de Stadhouder van Jesus-Christus op dit oogenblik in verkeert. Te dien einde hebben wij bevolen en j bevelen wij als volgt 1° Het vieren van hel Bisschopsjubilé van Z. II. Leo XIII, dat op den 19 februari eigenlijk verjaart - wordt voor de Bisdommen van België uitgesteld tot j den Zondag van La'lare. Op dien dag. 12 Meert, zal men na de hoogmis, welke met al de plechtigheid der grootste feestdagen zal geschieden, het Te Deum zingen, daarna de gebeden voor Onzen Heiligen Vader den Paus en het Tantum ergo, gevolgd door het gebed Deus qui nobis, enz. en den zegen van het Allerheiligste Sacrament. 2" Eene geldinzameling zal op dienzelf den dag gedaan worden volgens de inzich ten van den H. vader, in aide missen van al de kerken en kapelle des lands. Geven op den feestdag van den H. Fran- ciscus van Sales, den 29" Januari 1893. f PETRUS LAMBERTUS, CARD. GOOS- SENS. AARTtB. VAN MECHELEN. f JOANNES-JOZEF,Bisschopvan Brugge f VICTOR-JOZEF, Bisschop van Luik. t ISIDORUS-JOZEFBisschop van Doornijk. f ANTONIUS, Bisschop van Gent. t JOANNES-BAPTISTA, Bisschop van- Namen. Overwegende dat ons land, nog onlangs door besmettelijke ziekten is beproefd ge weest, en mits, volgens het gevoelen van bevoegde mannen alle gevaar nog niet verdwenen is; zoo maken wij gebruik van de macht, die Zijne Heiligheid in zijne vaderlijke bezorgdheid ons verleend heeft, en bepalen wij, bij uitzondering voor dit jaar, de verordening voor den Vasten als volgt I. De wet van den vasten is opge schorst in ons bisdom, gedurende heel den aanstaanden vasten; diensvolgens zal men, op de dagen dat het toegelaten is vleesch te eten, zulks mogen doen zelfs op verschillende maaltijden. II. De wot van het vleesch derven is insgelijks opgeschorst gedurende hetzelfde tijdstip, bij uitzondering van Aschwoens dag en den Vrijdag van iedere week; nochtans blijft het verboden gebruik te maken van viscli en vleesch, op denzelf den maaltijd, zelfs des Zondags. III. Het gebruikt van zuivel en boter is toegelaten op al de dagen van den vasten. IV. Het gebruik van eieren is toegela ten alle dagen en zelts meermalen daags, uitgenomen op Aschwocnsdag en Goeden Vrydag. V. Men is verplicht driemaal te lezen de Vaderons en Wees-gegroet, en eens de akten van geloof, hoop, liefde en be rouw, iederen dag dat men van de dispensatie van vleesch te eten, in dezen Bevelbrief verleend, gebruik zal maken. Men zal zich nochtans van deze ver plichting kunnen ontslaan, met in den of ferblok van den Vasten,ieder volgens zijne middelen en godvruchtigheid, eene aal moes te storten. Deze aalmoes, die ver plichting is voor allen die de voorge- schrevene gebeden niet onderhouden, zal lot goede werken besteed worden,volgens Ons advies en de gebruiken van dit Bisdom. Zijne Heiligheid verlangt dat de ge loovigen, terwijl zij van deze buitenge wone toelatingen gebruik maken, zich met meer iever toeleggen op de werken van godvruchtigheid, die van aard zijn om ons de goddelijke bermhertigheid, genadig te maken. Bijgevolg zet de H. Vader hen aan den Heer} te ver zoenen door het oefenen van de liefde werken jegens den armen, door het deel nemen in de gebeden en goddelijke diens ten die {in de kerken geschieden, en door het ontvangen der HH. Sakramenten; want daar valt niet aan te twijfelen, dat een groot getal kwalen die ons treffen, moet toegeschreven worden aan de god delijke Rechtvaardigheid,die de mensehen welverdiende straffen overzendt voor het bederf der zeden en vooral de schelmstuk ken waarmee de aarde overdekt is. VI. Aangezien de militairen van allen graad, hunne huisvrouwen, kinderen en dienstboden, alsook de andere personen in dadelijken dienst, onderworpen zijn aan Ons geestelijk gezag, en dat hun toestand eene bijzondere toegevendheid van Onzen kant vereischt, zoo staan Wij liun toe, bij uitbreiding van dispensatie, het gebruik van vleesch op alle dagen van het jaar, uitgenomen op Goeden Vrijdag. Op Goe den Vrijdag zullen zij zicli moeten ge dragen gelijk de andere geloovigen. Vermits de toestand der gendarmen en der douaniers, die in werkelijken dienst zijn, dezelfde toegevendheid ver eischt, ter oorzake van den vermoeienden arbeid waartoe zij bij dag en bij nacht ge houden zijn, stellen Wij die personen gelijk met de militairen, de bedienden van den ijzeren weg die in werkelyken dienst op dé treinen zijn.de in dienst zynde post boden en bedienden der accijnsen, alsook de commissarissen en bediende der po litie. VII. Wij meenen aan de geloovigen van Ons bisdom wederom dë drie volgende punten te moeten herinneren Het is hun toegelaten vleesch te eten op den plechtigen feestdag van Kerstmis, zelfs als Kerstmis op eenen vrijdag valt. Het is hun streng, en op doodzonde, verboden, vleesch te eten op alle andere vrijdagen van liet jaar. De vastendagen, buiten den veertig- daagschen vasten, zijn de woensdagen, vrijdagen en zaterdagen van Quatertem per de vigiliedagen vóór de plechtighe den van Sinksen, van de HH. Apostelen Petrus en Paulus, van Onze-Lieve Vrouw Hemelvaart, van Allerheiligen en van Kerstmis. VIII. Krachtens pauzelijke verleening, staan Wij Onze diocesanen toe, voor één jaar, vleesch te eten op de zaterdagen die geene vastendagen zijn. Op verzoek van zijne Heiligheid wakkeren Wij hen aan, dit te vergoeden door goede werken en almoesen. IX. Ingezien de aanhoudende duurte van de boter, laten Wij toe, voor één jaar gebruikt te maken van afgesmolten vet in plaats van boter, voor al de dagen waar op het zuivel toegelaten is. Bovenstaande Herderlijke Brief en schikkingen voor den Vasten zullen van den predikstoel afgelezen worden in de kerken, openbare kapellen, geestelijke gemeente en kollegies van Ons bisdom.Zij zullen daar geheel den Vasten, volgens gewoonte te lezen hangen. Gegeven te Gent, onder Onze handtee- kening. Onze zegel en de tegenteekening van Onzen Sekretaris, den 6 Feb. 1893. t AXTOreiUS, Bisschop van Gent. Op bevel van Zijne Hoogwaardigheid den Bisschop, A. De Meester, Sekretaris. Fransche Kamer. De republiek en Leo XIII. M. HüBBARD onder vroeg zaterdag de Fransche regeering over de politieke beteekenis gegeven, inde tegenwoordige omstandigheden, aan het bijzonder gezantschap, den Paus toege zonden bij gelegenheid van zijn bisschops jubilee. M. DEVELLE antwoordde dat alle naties der wereld, zelts keizer Wilhelm van Duitschland en de Sultan, bijzonder gezanten naar Leo XIII sturen, om hem geluk te wenschen ter gelegenheid van de 50® verjaring van zijn bisschopswijding. Het gouvernement der republiek heeft dezelfde zending toevertrouwd aan zijnen gezant te Rome. Dit is eene daad die de Kamer mag bcoordeelen.maar de minister heeft haar niet uit te leggen. Spreker weigert dus [te antwoorden en vraagt aan de Kamer de interpellatie te verschuiven ten onbepaalden titel. (Levend, toej. rechts en in 'l centrum M. HUBBARD zegt dat dees antwoord hem niet verwondert van wege eenen minister die de tusschenkomst des Pausen in de Fransche politiek goedkeurt. Uilroepingen Ook verwonderen hem de toejuichingen der gematigde ccpubliekeinen en der repu- blikeinsclie conservatieven niet, wier bondgenootschap thans in het oog valt. Men ziet nu waarheen de nieuwe repu bliek leidt. Dat de Kamer het onthoude. (Uitroepingen.) De verschuiving der interpellatie wordt met zeer groote meerderheid gestemd. Tegen donderdag wordt eene groote interpellatie aangekondigd over de alge- meene politiek der regeering. De Kamer van inbeschuldigingstelling heeft vonnis gegeven in de zake van Pa nama. Voor MM. Rouvier, Deves, Alb. Grévy Leon Penault en Cottu is een bevel van niet vervolging gegeven. MM. Antonin Proust, Béral, Dugué de la Fauconnerie, Baihaut, Sans-Leroy, Blondin,Arton, Charles de Lesseps en Fon- tane zijn voor het eedgerecht verzonden. Paul de Cassagnac zegt diesaangaande in zijn blad Geen schuldigen geen enkel Alleen lijk Baïhaut, en nog maar omdat men hem niet kan laten ontsnappen Dat is eene ernstige ontkooping, en zij is zelfs ongelooflijk onbehendig 1 Want het raadsel blijft altijd hetzelfde: Waar zijn de 8 tot 900 millioentjes gebleven, die niet aan de vaart gebruikt zijn - Geen antwoord. Evenmin eene voldoende antwoord zekere chèque onuitgelegd en onuitleg baar. En uit dat alles zal blijken dat er al leen maar strenge wetten zijn voor de kleinen,voor de nederigen, voor dearmen. De senateurs en de afgevaardigden o die staan boven de wet Zij maken wetten... voor anderen. Hun gaat dat niet aan. Altijd die smartelijke geschiedenis van dien ouden sukkelaar, die eene kool gestolen had en tot 6 maanden gevang werd veroordeeid. Indien hij in de plaats een chèque genoten had,zou hij het voordeel der niet- vervolging genieten. Ook stellen wij vooreen wetontswerp neer te leggen, dat heel zekerzal gestemd worden, want het komt overeen met de republiek. Het zal maar een bepaling bevatten; Eenige bepaling. Het gerecht zal geene opzoeking meer doen en zal ook geene straffen meer uitspreken tenzij in diefstallen beneden de 1000 frank Want de republiek is,gelijk den arend die de koning der vogels is, een gouver nement de haut vol. (Dobbelzinnige woorden, die willen zeg gen van groote vlucht of van grooten dief stal naar keus.) De Patriole zegt, dat M. Robert, eon der hervormers van de politieke zeden des lands, onwettig zijne schaèvergoe- ding trekt van volksvertegenwoordiger. Volgens het blad heeft M. Robert, ver tegen woordigert der hoofdstad, zijn domi- Cilium gekozen te... Uccle. in het Chateau de zinc maar men zegt dat hij daar nooit te vinden is. Van 152 leden trekken er 143 schaè- vergoeding. MM. Beernaert, de Burlet, De Bruyn, Vandenpeereboom, ministers. Buis, Demot, Lemonier, Lepage, Richald, afgeveerdigden, staan op de lijst als gedo micilieerd te Brussel zij trekken geene vergoedihg M. Robert, aangeteekend als gedomicilieerd te Brussel, Klein Karme lietenstraat, 4. trekt de vergoeding. M. Robert, dat verdient een gegrond antwoord....

De Denderbode | 1893 | | pagina 1