CONFERENCIE Allerhande nieuws. Hebben de gemeen teraden het recht zich in te lichten over de wenschen der burgers, zij hebben hot recht niet een kieskorps te vormen, dat door de wet niet erkend is als de gemeenteraad het volk raadplegen kan,dan is dit enkel in wette lijke bestaande vormen. Dit is hier het geval niet, en daarom is hunne houding onwettig. Goedkoop reizen. In het ministerie van spoorwegen houdt men zich bezich met een ontwerp, dat voorzeker, indien het uitgevoerd wordt, een grooten bijval zal bekomen. Er is spraak reis kaarten voor acht dageu uit. te geven aan den prijs van 20 fr. en die zouden toelaten op ai de spoorwegen van den Belgischen Staat te reizen. Congres «Ier werkelo»»- zen. Zondag had te Brussel een Con gres der werkeloozen plaats. Als men ziet hoe het in de openbare zittingen van dat congres toegegaan is, kan men wel den ken dat de toon in de geheime vergade ring nog wat hooger zal gestegen zijn. Om een gedacht te geven van het geweld waarmede men er gesproken heeft, halen wij slechts twee staaltjes aan uit de rede voeringen die uitgesproken werden Citoyen Lerneau. Men wil onze bewe ging in het geweld versmachten en men rekent op het leger. IJdele hoop Het leger zou na eene halve uur worsteling met ons zijn, en de loopen der geweren zouden zich keeren tegen de mannen die zouden gebieden op het volk te vuren.Da verende toejuichingen) Naar het schijnt heeft men in de hooge kringen gezegd dat men de hoofden moest treffen. Wat wil dat zeggen? Dat men ons moet neerschieten of in de gevangenissen laten creveeren 1 Welnu, kameraden, wij geven u hetzelfde ordewoord den dag dat wij in de straat zullen gaan om te ne men wat ons toekomt, is de leus slaat op de hoofden (Bravos). Ben gezel besluit dat uit den tegen- woordigen toestand niets anders kan voortkomen dan de revolutie, (Toejuich.) Maar wij verwittigen de zoogezegde overheden, dat voor elk hoofd dat van de schouders van een werkman rolt er tien der hunnen zullen vallen (ovatie). Klopt er op gezellen, klopt er op zegt de re denaar om zijne rede te sluiien. In de zittingen werd er geen enkel praktisch, ernstig woord gesproken over de werkeloosheid. Niets dan deklamatie, haat en bedreiging, redevoeringen, aan- eengeflanst met de ronkende volzinnen welke den gewoonlijken kost van de le zers der socialistische bladen uitmaken. Ziedaar de vruchten van de socialisti sche propaganda Ziedaar den weg waar de werkman geleid wordt die zich door deze propaganda het hoofd op hol laat brengen Eene nnlatenscliap welke thans te Brussel open is, schudt niet min dan omtrent 3,3000 erfgenamen wakker. Allen zijn afstammelingen in rechte lijn van een paar brave lieden, die in de 17* eeuw in ons land leefden. Een zoeker heeft die lijst eens nagezien en ziehier de bestatiging welke hij gedaan heeft. Tot onze groote verwondering, zegt de navorscher, hebben wij bemerkt dat de afstammelingen van die brave lieden nu tot de meest verschillige standen be lmoren. Benevens markiezen en barons welke de oude beginselen der aristokratie ver dedigen, vinden wij dweepzuchtige demo kreten Gendarmen staan er bij beruchte wild- stroopers, achter welke men achtbare leden van hel gerecht ontwaart. Wij zien er nederige landbouwers, geachte geneesheeren, arme fabriekwer kers, voor wien de weinige franks die hun toekomen een onverhoopt buitenkansje uitmaken rijke handelaars, gekende geldmannen, die vies zullen opkijken om- dal zij maar zooveel op te strijken hebben rondleurders en varkensslach ters, dagbladschrijvers en kruideniers, generaals en anarchisten, zwervende muziekanten en renteniers, grondeige naars en Iandloopers, enz. enz. Ziedaar dus de afstammelingen dier brave echtgenooten van over 200 jaar, gekomen, de eencn op de hoogste, de anderen op de laagste sport der maat schappelijke ladder. De alBtamnielingen van .lakol» van Arteveltle. Sedert een twintigtal jaren, heeft men zich bijzonder bezig gehouden met de familie der Van Artevelden, zoo nauw verbonden nan den strijd der Vlaamsche gemeenten legen de alleenheerschappij der graven van Vlaanderen en de heersch- zuclit van Frankrijk. Het schijnt, en zulks zal eerstdaags door ontegensprekelijke dokumenten vast gesteld worden, dat do afstammelingen van den lieren Vlaamschen ruwaard, Walen geworden zijn. Hun familienaam is gewijzigd. Van Artevelde of D'Artcvelde is veran derd in Dartevelle, en talrijke familiën van 't bestuurlijk arrondissement Tlniin, !e I.obbes, Mont-Sainte-Geneviève. Dou- ti ionnes, Carnières, zijn drager van dezen naam. De oudheidskundc kring van Bergen zal in 't kort mededeeling ontvangen van van eene studie over dezen geslachtboom, opgesteld door eenen der afstammelingen van deze vermaarde familie, die aan Vlaanderen de moedigste verdedigerszijner rechten schonk. Eene vlcesclictende koe. Eene vleesche lende koe is wel de won derbaarste uitzondering bij een geslacht, dat tot de herkauwers behoort. Het tijd schrift A'alurüliste geheeten, verhaalt omtrent eene koe in Texas, dat zij ratten en muizen vrat, die zij zelve ving. Zij moet zulk eenen smaak in versch vleesch gehad hebben, dat zij slechts bij gebrek daaraan hooi gebruikte en zelfs eens twee harer kalveren verslond, die niet vol doende bewaakt waren. Rechterlijke kronljk. De Etoile Beige veroordeeld. De burgerlijke rechtbank van Brussel heeft woensdag haar vonnis uitgebracht in het proces, ingespannen door M. de Burlet tegen de Etoile Beige, voor een lasterend artikei, betreflende het aankoo- pen van eene schilderij voor rekening van den Staat. De Eloile is veroordeeld tot twee inlas- schingen in tiaar eigen blad, en eene in een ander blad, volgens keus van den eischer. Belgische Bedevaart naar O, L. V. van Lour des en naar het H. Hert van Montmartre te Parijs. Deze bedevaart ingericht met de mede werking van Mgr. Cartuyvels, onder-rec tor der hoogscliool van Leuven, onder de bescherming van de Heeren Woeste, Staatminister, den graaf de Rouillé en Raepsat, volksvertegenwoordiger, Baron V. easier van Gent enz. enz, zal plaats hebben van 8 tot 14 April gedurende de Paaschvankantie, om gedurende die ver lofdagen toe te laten godvruchtiglijk de groote heiligdommen van Lourdes en Parijs te bezoeken. Vergadering der bedevaarders te Ber gen (Mons) den Zaterdag 8 april, en ver trek naar Parijs ten 11 ure 20 's morgens. De bijtredingen en de reiskosten moeten toegezonden worden voor 15 maart. Prijs heen en weer van Bergen naar Lourdes 1° klas 140 fr. 2" klas 90 fr. 3* klas 60 fr. De inrichters hebben het goed gedacht gehad de prijzen vast te stellen niet alleen voor de vervoerkosten, maar ook voor het eten, het slapen en het bezoek der bij zonderste merkwaardigheden van Lour des en Parijs, zoodat de bedevaarders ge durende heel de reis en hun verblijf geene andere kosten te betalen hebben. Deze prijzen zijn als volgt 1* klas 200 fr. 2e klas 130 fr. 3* klas 100 fr. .Voor verdere inlichtingen schrijve men naar den bestuurder der bedevaartM. Alfred Francois, Groenstraat (rue Verte) 100 te Brussel of naar M. Daens Mayart Eiland Ghipka, Werf alhier. Priesterlijke Benoeming. Zijne Hoogweerdigheid de Bisschop van Geni heeft, ingezien den wenseh der be volking en der geestelijkheid, en de nood wendigheden der plaats, eene nieuwe parochie ingericht op den zeer bevolkten en belangrijken wijk van het Vlaamsch Hoofd. De E. H. Janssens, onderpastoor te S. Laureins, is pastoor benoemd der nieuwe parochie. Sterfgeval. De eerw. heer Van Herzeele, pastoor van Wichelen, is aldaar overleden in den ouderdom van 81 jaren. Hij was sedert 39 jaren pastoor van Wichelen. Werk der Chrislene Vrouwen gegeven door Mgr. Carluyvels ten voordeele der armen van de St Mar- tinusparochie te Aalst, op HflaaiKlftg; T Maart 1 HIK*, om 5 1/2 ure ter groote Zaal van 't Sint-Jozefs-Collegie. Familie kaarten 5,00 fr.persoonlijke 2,00 en 1,00 fr. Botermarkt. - Heden zaterdag werden 827 klonten boter ter markt ge bracht, wegende te samen ongeveer 6619 kilogr. /aken van lijtlsomstnn- «li^lieilen. Welke is de beste remedie tegen den. hoest 't Is de Pastille van Dr Walthery. Waarom 1 Omdat het de éenigste redemie is die den hoest in twee dagen tijds geneest, die van uitmuntenden goeden smaak is en slechts één frank de groote doos kost. Te verkrijgen in alle goede apotheken. BITTER ORIENTAL is de beste. Welle. Dieven zijn in de kerk gedrongen en hebben in de sakristij eene brandkas ohengebroken, waaruit zij eene ciborie stolen, na er de HI1. Hostiën, welke deze bevatte, te hebben uitgegoten. Het is de eerw. heer onderpastoor die des morgends bij het binnenkomen den dief stal vastelde. Te Geeraardsbergen bij de kiezing voor den Werk- en Nijverheidsraad zijn de socialisten gekozen zonder strijd. Een jammerlijk ongeluk is zondag avond te Geerardsbergen gebeurd. Zekere Hendrik X...., die getrouwd is, kwam omtrent 10 ure bij zijnen vader, en be dreigde hem met den dood, indien hij hem zijn paart niet gaf. De vader ver schrikt, vluchtte naar eene naburige her berg. De ontaarde zoon volgde hem zeg gend Gij hebt nog tien minuten te leven. De herbergierster werd door die bedrei gingen zoo zeer ontsteld, dat zij^ eenen aanval van beroerte kreeg, en ondanks de spoedige zorgen, eenige oogenblikken la ter een lijk was. Brutaliteiten der socialisten. De brutaliteiten der socialisten en werke loozen te Brussel worden te overdreven, om die nog langer met geduldige oogen aan te zien. Hoog tijd wordt het er met kracht een eind aan te stellen. Dijnsdag avond had eene groep weèr eenen uittocht gedaan. Zij waren omtrent 150 in getal en hadden reeds verschillige keeren de St-Huibrechtsgaanderij door wandeld, toen zij, langs den Warmoes- berg, uitkomende, een rijtuig van den onttriggelbaren tram ontmoetten. De koetsier hield de peerden stil en de drie kwart van de groep kon passeeren. Juist toen het einde nabij het rijtuig was, begonnen de peerden te steigeren en de socialisten sprongen toe, grepen de teugels en dwongen het rijtuig tot wijken. Het publiek keurde die handelwijze af en hierdoor opgehitst, vielen de manifes- teerders de voorbijgangers te lijf. Een politieagent kwam toegesneld en greep eenen der woelgeesten vast. Gezellen riep deze, hier Ik ben in handen Al de manifesteerders keerden terug, omringden den agent, sloegen hem en poogden den aangehouden te bevrijden. Gelukkig naderden op dit oogenblik twee brigadiers der gidsen. Deze trokken den sabel en snelden den policieman ter hulp. Zoo gelukten de drie mannen er in, den aangehoudene weg te brengen, of schoon de menigte oproermakers en onop houdelijk volgde, altijd pogende den ge vangene te bevrijden. De agent is ernstig gekwetst. Moord te Brussel. Zondag avond kwam een man, die met zijne nicht in eene herberg der Zes-Penningenstraat eenigen tijd had doorgebracht, om den shal dezer dame terug te halen, welke zij vergeten had. De herbergier zegde, zich daar niets van aan te trekken, daar hij niet verantwoor delijk kon blijven voor de voorwerpen, die bij hem vergeten worden. Er ontstond een twist, die een uur duurde,tot dat eindelijk de herbergier den ruziemaker aan de deur zette. Deze trok echter een mes en bracht zijnen tegen strever oen doodelijken steek in de borst toe, waarna hij de vlucht nam. 's Anderendaags werd hij aangehouden. Hij had reeds zijn baard en knevels laten afscheren, om de grenzen over te steken. Er gaat schier geen week om, zonder dat er te Brussel meuschen worden ver mist. Een jongeling van 16 jaar is nu reeds sedert eene maand uit zijne woning ver dwenen. Ook meldt men dat een jonge da me kort voor den dag welke voor haar huwelijk was bepaald, een naamloozen brief ontvingt. Zoodra zij dien gelezen had, verliet zij hare woning en werd sindsdien niet meer teruggezien. Schatbewaarder op de vlucht. De schatbewaarder eener spaarmaat- schappij van Dendermonde, is met de gespaarde gelden der maatschappij, i,400 franken op de vlucht gegaan. De leden der maatschappij zijn allen werklieden. De gendarmerie zoekt den ontrouwen schatbewaarder op. Oploop te Baasrode.Vreesclijk gevecht. De straten van Baasrode zijn Maandag het tooneel geweest van bloe dige onlusten. 's Morgens waren twee gendarmen naar Baasrode gegaan om eenige kerels aan te houden, die bij het terugkeeren van de loling van Lebbeke, op den Den- dermonschen steenweg een rijtuig hadden aangehouden. Een andere loteling had eene bloem- verkoopster in plaats van haar te betalen, eene snede in den arm gegeven. Op den oogenblik dat de gendarmen de kerels in kwestie wilden aanhouden, koos het schuim der bevolking voor deze laat- sten partij, derwijze dat de gendarmen zich moesten terugtrekken voor de over macht en naar Dendermonde versterking vragen. Er werden onmiddelijk vier gendarmen te paard afgezonden, doch ook dezen waren niet bij machte om de orde te her stellen. De menigte werd langs oin meer drei gend en den toestand der gendarmen zeer gevaarlijk. Op het ontvangen eener nieuwe tele gram, vloog gansch het overige der brigade van Dendermonde,ten getalle van tien gendarmen, te paard en te voet,onder het bevel van eenen luitenant naar de plaats der onlusten om hunne makkers te helpen. Wanneer zij te Baasrode kwamen, was het gevecht ten uiterste. De gendarmen werden op steenen ont haald met messen bedreigd en met knup pels geslagen. Een gendarm werd zijne karabijn ont rukt. een andere kreeg eenen steen in den rug die hem eene diepe wonde ver oorzaakte. Een andere steen kwam terecht in den nek van den luitenant-bevelhebber. De bevelhebber het leven zijner mannen bedreigd ziende, deed alsdan de gebruike lijke opeisehingen. Daar het volk weigeren bleef uit een te gaan, beval hij de menigte te char geeren. Dat was een vreeselijk oogenblik. De paarden sprongen tusschen de huilende menigte, terwijl de gendarmnn in snelle kringen hunnen sabel zwaaiden en hunne karabijnen afvuurden. Men verzekert dat het getal gekwetsten zeer groot is. Een jongeling die door eenen kogel getroffen werd ligt op zijn uiterste. Andere gekwetsten werden maandag avond naar de ziekenzaal van het gevang van Dendermonde gebracht. De korrespondent van een Brusselsch blad zegt dat het gerucht loopt als zouden twee personen dood gebleven zijn op de plaats der onlusten. Hij durft echter dat gerucht niet bevestigen,daar in dergelijke gevallen de zaken dikwijls zeer overdre ven worden. Het parket dat ook ter plaats is ge weest, werd door de bevolking zeer slecht onthaald. Niemand wilde een rijtuig leenen om de bijzonderste plichtigen mede te ver voeren. Men was genoodzaakt een rijtuig te halen naar Dendermonde. De gendarmerie is geheel den nacht ter plaatse gebleven. Men vreesde dinsdag voor nieuwe onlusten. Doodelijke val. Woensdag voor middag, is zekere Camiel D.., bijgenaamd de Meidemaker, en molenmaker van stiel, werkzaam zijnde aan de as van den Vrouwkensmolen, op de wijk Kouter, te Deinze, opeens beneden gestort. De ongelukkige was op den slag dood. In zijnen val heeft hij zich twee. drie maal aan hel latwerk der naar benedenwijzen- de wiek willen vastklampen, maar telkens brak de lat. Het slachtoffer was een voorbeeldig werkman, rondom de zestig jaar oud en vader van verscheidene kinderen, die allen groot zijn. Zonderling het lijk vertoont nergens breuk hier en daar eene blauwe vlek. Men begrijpt in welke droefheid het gansch gezin van den ongelukkige door deze ramp gedompeld is. Moordpoging te Dadizeele. Over een viertal jaren werd zekere Del- fortrie tot drie maanden gevang veroor deeld voor geweidaden gepleegd op een lid der familie Gheldof. Sedert bestond eene hevige veete tusschen de twee fami liën. Dijnsdag avond ontmoette Oscar Ghel dof aan het gehucht Kleppelhoek, Jan Delfortrie 55 jaar oud. Deze sprong onver wacht op Gheldof en bracht hem verschei dene steken toe. Gelukkiglijk kwam daar zekere Van Dorpe aan hetgeen Delfortrie de vlucht deed nemen. Het slachtoffer verloor veel bloed en werd naar zijne woning overgebracht, waar doktor De Raedt hem heeft ver zorgd. De toestand van Gheldof is zeer beden kelijk men hoopt nochtans hem te red den. Hij heeft eeneverschrikkelijke wonde aan het rechterbeen. De dader is denzelfden avond in eene kroeg te Meenen aangehouden. In de laatste zitting van den ge meenteraad van Oostende, werd het ont slag aangenomen van M. Montangie, die door koninklijk besluit als burgemeester werd afgesteld, doch nog raadsheer was gebleven, ofschoon hij de zittingen niet meer bijwoonde. Er zal geene kiezing plaats hebben om hem en een ander lid te vervangen. Er moesten eens katholieken gekozen worden. Een ridder. Een echte carnaval ridder, Monsieur te Chevalier Raoul de Rombeaux, onderluitenant der marine, logeerde sedert eenige dagen in een hotel der De Keyserlei, te Antwerpen. Hij verteerde veel, at en dronk goed en wachtte slechts naar geld, dat van Brussel moest komenom te betalen. Er kwam inderdaad eene depeche, meldende dat hij tot donderdag 9 dezer moest wachten om eene afkorting van 1000 fr. te ontvangen. Die depeche was geteekend met den naam van eenen notaris. Den bepaalden dag kwam eene andere depeche, meldende dat het geld niet zou komen voor zondag daaropvolgende. De hotelhouder, die slechte vermoedens kreeg, maakte de zaak aan de politie be kend en deze kwam een onderzoek doen. Zij bevond dat M. te chevalier niemand anders was dan een weggejaagde onder officier van de ruiterij, zekere Adolf J. 23 jaren oud, die reeds sedert lang opgezocht werd voor eene diefstal van horlogies te St. Truyen en eene poging tot diefstal te Vellem. Men heeft hem logist gegeven in een ander hotel,waar men hem niet met reke ningen zal lastig vallen. De walvisch. - Wij deelen eenige inlichtingen meê over den walvisch, die weldra met de binnenschuit Espérance, langs alle waters, rivieren en kanalen, Europa zal rondreizen. De groote visch werd gevangen op de kusten van Noorwegen, ten noorden van Kristiania. Het was op 30 December 1892, dat de bemanning der walvischsloep Emma,het groote dier zag en het bij middel van eenen harpoen, wegende 18 kilos,endoor middel van een kanon op het dier afge schoten werd, het kaapten De Emma bracht het zeemonster naar Tcevick, waar werkhuizen zijn om de walvisschen te ontdoen der baleinen en olie. Het is daar dat de heer Mandel, welke de walvisch met de Noorweogsche stoom boot Chevy-Chassy, bier aangebracht heeft, de walvisch gekocht heeft voor 10,000 franken. De heer Mandel heeft zich een walvischvanger, kapitein Buil, van Toensberg, aangeschaft, welke met hem overal medevaart. Het overbrengen van het dier kost hem reeds 5,000 fr.. en de lading hier gedaan 2,200 frank. Nu zal de visch naar Boom varen, waar de ingewanden zullen uitgenomen wor den, en verders zal het naar Brussel varen, waar het eerst zal tentoongesteld worden. De heer Mandel zal het dier overal tentoonstellen, waar hij toelating zal bekomen. Terugkomst van het bal. Een titel voor eene romance, zou men denken. Wel neen, ditmaal is 't een schrikkelijk drama. M. X. van Waver kwam met zijne vrouw terug van een bal.Bij hunne thuis komst ontstond er twist tusschen de twee echtgenootenen X.eensklaps ovérheerscht door eenen aanval van heete koorts,greep zijn jachtgeweer, dat hem onder de hand stond en loste een schot op zijne vrouw. Mad. X. viel doodelijk gekwetst en gaf na eenige oogenblikken den geest. De moordenaar heeft ziclizelven in han den der gendarmerie gegeven. Overstrooming te Wasmes. De bewoners van den omtrek der kleine beek Ribeaupont werden den 13 dezer verrast door eene overstrooming. Ten einde de beek te zuiveren had men aan de brug van den spoorweg, die de koolmijnen van Wasmes en Paturages met elkaar verbindt, eene afdamming ge maakt, en de burgemeester had deze doen bewaken door eenen werkman. Eensklaps bezweken de dam en de brug en 't water overstroomde alles. De burge meester liep langs den oever der beek om de bewoners te waarschuwen. Deze kon den eenige meubelen redden, doch het waler stroomde met zooveel geweld over veld en wei dat zelf de muren der hoven werden omverre geworpen. De huizen stonden een meter diep on der water en stoelen, vaten, beddegoed en winkelgerief werden meegesleept. Niet lang konden de reddingswerken duren want de menschen liepen weldra tot aan de borst door het water.I-Iet hulp geroep van vrouwen en kinderen was hartverscheurend. In een groot getal huizen is veel schade aangericht. DynamietaanslagMaandag avond heeft eene dynamietontplofling een gedeelte der woning vernield van M. Detry bestuurder der spiegelfabriek van Auvelais. De ontploffing gebeurde op den venster dorpel. De vensters vlogen met raam werk in stukken. De plafonds en meube len werden verbrijzeld en de dame des huizes even als hare zuster werden ge wond. De huishond is van schrik weg geloo- pen en niet meer teruggekomen. Werkstakingen. Werkstaking is uitgeborsten tusschen de arbeiders van de pliosphaatfabriek, te Luik,tengevolge van eenen twist met het bestuur. De werkstakers hebben het materieel ver brijzeld. De bestuurder moest voor hunne ge welddadigheid de vlucht nemen. De werk stakers en hunne vrouwen vervolgden hem, tot hij in de kanongieterij eene schuilplaats had gevonden. Eenige groepen wapenmakers hebben ook het werk gestaakt, ter oorzake van loonsvermindering. Er zijn onderhandelngen begonnen tus schen de patroons en de werkliè. Te Virion werd den 12 dezer een rijtuig door eenen trein in stukken gere den. Er werden een man en twee paarden gedood. FRANKRIJK Opgevouwen. In de rue d'Arras te Parijs, hangt aan de deur van een gebouw eene plakkaart met de woorden: Groote zaal te huren. Dat gebouw is de zoogenaamde Galli- caansche tempel, waarin de afvallige monnik, die zich tegenwoordig monsieur Loyson noemt, zijn handjevol sektarische aanhangers zocht bijeen te houden. De onderneming is mislukt, en de ex-pater Hyacinthe ruimt den boel op, ten einde na likwidatie zich naar Amerika te begeven, waar zijne vrouw zich reeds bevindt, om voor hem den weg gereed te maken. 't Is voor den apostaat te vreezen, dat de practische Yankees zich niet zullen laten beet nemen door zijn charlatanism. Razernij. Te Port-Vendres zijn acht Arabieren, welke door een razenden hond gebeten waren en op reis zijn naar het gesticht Pasteur, aangekomen! Een van hen, die reeds 22 dagen gele den, gebeten werd, heeft gedurende den overtocht plotseling een hevigen aanval van razernij gekregen, en men heeft hem in eene afzonderlijke cabien moeten op sluiten. Te Port-Vendres aangekomen, nam hij eensklaps de vlucht en slechts na een dollen loop in het gebergte gelukte men er in hem te vatten. Ilij is in het hospitaal van Perpignan opgenomen,waar men hem op een bed moest vastbinden. DUIISCHLAM). Oude carnavalhistorie. 't Was in den carnaval tijd van 1755. Frederik de Groote wilde het gemaskerd bal bijwonen, dat hij aan zijne officieren verboden had. 's Avonds trad de vorst gemaskerd het opera binnen, en ontdekte een zijner officieren onder den mantel van een edelen Venetiaan. Ik herken u masker Ik niet, zegde de jongeling sidderend, daar hij de stem des konings had herkend. Gij "zijt kapitein von Steiner. Ja, maar ik ben hier zonder permis sie, en hij die mij zou verraden, is een ellendeling. De koning beet zich op de lippen dat had hij niet verwachtHij voegde er bij Op mijn woord, het zal geheim blij ven. De oflicier verliet onmiddelijk het bal, en verwachtte zich aan eene strenge straf; 's anderendaags 's morgens verscheen hij juist ten 8 ure op de parade van Liist- garten. Fredérik verscheen weldra en bezag starlings den kapitein, toen hij hem voor bijging dan in 't midden stilhoudend Kapitein von Steiner, riep hij met bevelende stein. De officier naderde bevend op reglemen- tairen afstand. Nader, zegde de koning. Dan zegde hij met halve stem Masker, gij zijt majoor, maar 't ware een ellendeling, die zulks zou ver raden. Op mijne eer, majesteit, dat zal ook geheim blijven, zegde de majoor, wien een zwaren steen van het hart viel. Een jaar later las men op de dagorde der parade van Lüstgarden De ruiterijkapitein von Steiner is tot den rang van majoor verheven. Zijn graad dagteekent van verleden jaar. Ik schenk hem vier dagen Jverlof voor den carnaval van Berlijn. Soldatenmis handelingDe krijgsraad van Durlach, groothertogdom Baden, heeft een sergeant-majoor tot acht en een sergeant tot vier jaren vestingstraf veroordeeld. Die woestaard hadden hunne ondergeschikten sinds jaren mishandeld. De 'eerste had de kroon op zijn werk gezet, door eenen soldaat te dwingen kokende soep te eten, tengevolge waarvan de arme man onder vreeselijke pijnen stierf. De straf is voor zulke onmenschen veelte licht. En zeggen, dat sommige militaristen de onder-officieren na afloop van hunnen dienstijd tot onderwijzers der jeugd willen aanstellen KERKELIJRE-STATEN. 's Pauzen jubelfeest.Z. H. de Paus zal achtereenvolgens, van vrijdag of maandag af, de diplomaten ontvangen, die in last hebben hem geluk te wenschen bij gelegenheid van zijn jubeleum. De dag der ontvangst zal worden vastgesteld na aankomst van de vertegenwoordigers der koninklijke familiën van België en Saksen. De officieuse zaakgelastigde van Rusland, Iswolski, verwacht eenen brief en ge schenken van den czaar voor den Paus. De Paus ontving dijnsdag den latijnschen Aartsbisschop van Anthene, die hem eene schriftelijke gelukwensching van den koning van Griekenland overhandigde. De prins de Ligne zal den H. Vader niet, zooals men gezegd heeft, het portret van Leopold II aanbieden, maar wel de portretten van Leopold I en koningin Louise, welke de Paus gekend heeft, toen hij nuncius te Brussel was. Generaal von Loë, welke gelast is den Paus de gelukwenschen van den keizer van Duilschland over te brengen,is maan dag te Rome aangekomen. Hij werd aan de statie ontvangen door den gezant van Pruisen bij het Vaticaan en den gezant van Duitschland bij den koning van Italië In het Vaticaan. Donderdag morgend heeft Z. H. de Paus in de Sint- Pieterskerk de mis opgedragen voor de Italiaansche pelgrims, waarna deze in groepen voorbij Leo XIII zijn getrokken en door lmnne^bisschoppen werden voor gesteld. De plechtigheid duurde zeer lang en Z. H. was zichtbaar vermoeid. Men denkt dat zondag omtrent 50,000 personen de jubileums mis zullen bijwo nen. Het gouvernement heeft maatregels ge nomen om de orde te handhaven. De St. Pietersplaats zal op militaire wijze bezet worden. De H Vader is gevoelig getroffen ge weest bij het vernemen der tijding dat zij nen bijzonderen geneesheer, Dr Ceccarelli erg ziek gevallen is. M Ceccarelli genoot niet alleen het volle vertrouwen des Pau zen als geneesheer, maar hij had een we zenlijken invloed op Loo XIII, die hem dankbaar was voor zijne verstandelijke zorgen, aan welke hij zijne voortdurende gezondheid te danken heeft. ITALIË. Vreeselijk treurspel. In eene der villas van de via della Piazzoli te Flo- rencië, woonde Madame Malvina Gori, weduwe Bellini, met hare drie kinderen. De oudste harer zonen, Victor, had sedert eenigen tijd teekens van zinneloosheid ge geven en bij werd door zijne familie zorg vuldig hewaakt. Hij was echter zacht en hinderloos van karakter en men zou nooit hebben vermoeid, dat hij iemand kwaad kon doen. Zondag avond zat Victor in de keuken en was onrustig en droefgeestig. Zijne moeder, die hem sedert eenigen tijd gade-

De Denderbode | 1893 | | pagina 2