Een en ander. CONFERENGIE Allerhande nieuws. Vreeselijke Zeogescliiedenis. genomen te worden om aan het gevaar te ontsnappen. Zooals het voormelde omzendbrief zegt, drukte de raad zieh uit als volgt, in zijn antwoord - Het onderzoek dat vervolgd wordt, sedert de eerste bestatiging der trichinose of varkensworm, bij den mensch, heeft bewezen dat. deze parasitische ziekte on bekend is in de landen waar, gelijk in België, men de gewoonte heeft het var- kensvleesch aan eene volkomene koking te onderwerpen Van den anderen kant, hebben menigvuldige proefnemingen bewezen dat de trichinen zelfs niet weèr- staan aan een warmtegraad van 56° C. en dat zij onmisbaar gedood worden in het vleesch dat men op 75° tot 100° (1. kookt. - Het is dus van belang kenbaar te maken dat het alzoo gekookt varkens- vleesch, hoe talrijk er de varkenswormen in zitten, volkomen zonder gevaar is en dat diensvolgens niemand den wie het gewild heeft de trichinose krijgt dat het voldoende is, om zich ervan te vrij waren, getrouw te blijven aan de keuken gewoonten van het land, of ze op nieuw aan te nemen, indien men ervan afge weken ware. en dienaangaande nauwge zetter dan ooit te zijn I)e raad gaf daarna de volgende aanbe velingen, die gemakkeiijk kunnen nage leefd worden 1° Voormelde koking van het varkens- vleesch moet duren tegen éene uur per kilogram, rekening houdende dat de bij voeging vau eene kleine hoeveelheid azijn bij liet water, de koking sneller kracht dadig maakt 2° Het gebraden of geroosterd vleesch zal op het vuur staan tot dat geen roos achtig sap meer uit het dikste deel van het gesneden vleesch loopt 3° Men zal geen rauw vleesch gebrui ken in de bereidingen die voormelden kookgraad niet onderstaan. Eene besmetting van trichinose is on langs vastgesteld geweest te Herstal en in het omliggende; vijf en dertig personen vielen ziek en elf onder hen zijn overle den Het onderzoek, door den veeartsenij- dienst gedaan, heeft vastgesteld dat het besmot varken zeer waarschijnlijk her komstig was van eene Limburgsche ge meente. Van haren kant, bestatigt de provin ciale geneeskundige kommissie dat al de ziek geworden personen het vleesch geëten hadden onder den vorm van wor sten, waarvan het vleesch, op het oogen- blik der inbrenging, eene roosachtige kleur had. Andere die het, na behoorlijke koking, geëten hadden zijn zelfs met ont- gesteld geweest. Deze feiten doen zien hoeveel voormel de aanbevelingen wijs zijn en van aard de uitbersting van deze bijzondere zoo moorddadige besmettelijke ziekte te belet ten. Zij bewijzen op nieuw, zooals het de raad zegde, dat deze alleen die het wel willen de trichineziekte krijgen. Gelief, mijnheer de Gouverneur, de ge meentebesturen te verzoeken gezegde aanbevelingen tusschen het pubhek te willen verspreiden, met eraan, zooals zij liet best oordeelen, de grootste ruchtbaar heid te geven. Gelief ook te willen aandringen bij dezelfde besturen op het overgroot nut, onder het opzicht der openbare gezond heid en veiligheid, overal waar het mo gelijk is, het microscopisch onderzoek voor to schrijven van het verkensvleesch, dat tot de voeding bestemd is. Zooals men weet, heeft M. de Burlet, minister van binnenlandsche zaken en openbaar onderwijs, in de Kamer een wetsontwerp neergelegd, strekkende om de betaling te regelen dér tijdelijke on derwijzers, die een en zieken ambtgenoot vervangen. Volgens dat ontwerp zal de te betalen vergoeding niet min dan 1,000 fr 's jaars mogen bedragen voor de ondermeesters en 1,200 fr. voor de hoofdonderwijzers. Zij zal betaald worden, de drie vierden tl oor do gemeentekas, en hel andere vierde door den vervangen schoolmeester. SoWlaten-veloeipeclïsten. De minister van oorlog laat toe per oin- zembricf aan de korpsoversten gericht, dat de militairen van allen graad per ve locipede rijden, tot 12 ure voormiddag binnen de steden en voorsteden,en doorden buiten den gehcelen dag. Zij, die zich naar de forten begeven, mogen dit op alle uren van den dag doen. De cicurlair bevat nog eene reeks voor schriften, als dat do rijders in kleinen tenue en ongewapend moeten zijn, dat het ben zonder bijzondere toelating verboden is aan de wedstrijden deel te nemen, enz. 's* Pauzen jubelfeest..Ter gelegenheid van zijn Bisschopsjubelfeest zalZ.ll.de Raus het kruis der orde van Rins IX schenken aan de twee geatta- clieerden, die generaal van Loë, buitenge woon gezant van Duischland vergezellen. Volgens de Monde zou prins de Ligne, buitengewoon gezant van België, het groot-kruis der orde van Pius IX ontvan gen. Dit nieuws wordt bevestigd en men voegt er bij dat baron Leo Betliune, com mandeur zal benoemd worden derzelfde orde, en graaf de Merode, commandeur der orde van den H.Gregoriusden Groote. Gulogenslraft. De geuzen- bladen vallen uit als bezetenen tegen het Belgisch collegie van Rome, alwaar op den dag van het Pauselijk jubelfeest een verlichte transparent zou geplaatst ge weest zijn mei het opschrift Leve de Paus-koning: Dit zou aanleiding gegeven hebben tot eene tegenbetooging, door gemeld op schrift uitgelokt. Welnu, dit bericbl.door de geusche telegraaf-agenciën overgeseind, is volkomen valsch. Het opschrift bevatte niets anders dan de woorden Leve de Paus. 1843- 1893. Eendracht maakt Macht. In die woorden lag geen het minste voor wendsel tot eene tegenbetooging en de verontwaardiging der geuzenbladen heeft, eens te meer, geene reden van bestaan. Congo.Goed nieuws van Jacques. Paier Bresson schrijft uit Zanzibar eencn brief aan den Courrier de Bmccelles in dagteekening van 31 januari. Deze eerw. geestelijke, procureur der missionnarissen van Algiers, te Zanzibar, protesteert tegen de beweering van M. Jerome Becker als zou hij, P. Bresson, het werk der Belgische Anti Slavernij- maatschappij afkeuren; integendeel, hij is dit werk zeer genegen. Schrijver melde het overlijden van den Z. E. P. Marques, pro-vicaris apostolicus van Boven-Congo. Een brief van 28 october brengt voldoende lijdingen van Jacquets en Jouberl. Hun teestand was wel hachelijk, maar niet wanhopig en niets voor het oogenblik doet de moorderij voorzien, waarvan liet gerucht in de laatste tijden liep. Hopen wij dat Long thans het meer hebbe be reikt en de noodige hulp aangebracht. Het Darwinism on tie wclenschap. De vermaarde professor Virchow, van Berlijn, alhoewel geen katholiek,heeft op het voorhistorisch kongres te Moskow eenen harden slag toegebracht aan de leering van Darwin, volgens welke de mensch van den aap zou afstammen. Alle opzoekingen zegde de geleerde professor om eene aaneenschakeling te vinden in de progressieve ontwikkeling van het menschdom zijn vruchteloos ge bleven. De pro-anthroposde aapmensch, de ontbrekende schakel - is een uitvindsel gebleven. En het Darwinism moest de katholieke leering over de schepping omverwerpen 1 Een vooi*l»eeld. In Oosten rijk zijn de ministers en de kamerleden bezig met liet strafwetboek te hermaken, en hebben daar eenartikel ingebracht, dat onze geuzen aardig in dc ooren moet klin ken. Dat artikel luidt - alwie God in hot openbaar lastert, wordt gestraft met eene gevanzilting, welke tot drie jaren gaan kan. Zoo moest het overal zijn. Waar de oversten willen dat hun eigen gezag ge ëerbiedigd worde, moeten zij beginnen met den naam en het gezag van God ie doen eerbiedigen. Ook hier moest die straf bepaling bestaan. Hoe d kwijls in eene herberg of op de straat hoort men gemee- ne kerels vloeken, dat de grond zou open scheuren De deugnieten lachen, de bra ve lieden gaan hunnen weg of stoppen hunnen liooren, en niemand heeft het recht om aan die schandalen een einde te stellen. Niet zelden in de groote steden vinden de kwajongens en vooral de leer lingen der officiceele scholen er een helsch plezier in een priester achterna te loopen vloekend en lasterend als waren zij van den duivel bezeten. Den geestelijke recht- streeks beschimpen, durven zij niet uit vrees voer de policie maar den Schepper i der wereld in 't openbaar beschimpen,den Koning der Koningen vervloeken, mag volgens de wet ongestraft geschieden. Verkeerde wet 1 Verkeerde wereld 1 I>c gesproken t alen. Hoe veel talen er op de wereld gesproken wor den, heeft men 't algemeen nooit juist geweten Thans heeft een Engelschman zich geruimen tijd met die vraag bezig gehouden, en hij is tot de ontdekking gekomen, dat dit getal niet minder dan 3000 bedraagt. De bijbel is in 200 talen overgezet er blijven dus 2800 talen, waarin het boek niet bestaat. Die 200 talen worden ge sproken door twee derden van liet menschdom. Toch blijft er nog een derde over, te samen 500 millioen stervelingen, dat den bijbel niet kan lezen. Midilcl legen tie dieven. Vele persone.n, die een gemiddeld fortuin bezitten en acties of obligaties aan drager hebben, verkeeren gedurig inde vrees be stolen te worden. Een abonnent van de Temps duidt een eenvoudig middel aan, om die menschen volledige gerustheid te verschaffen. Dit middel bestaat hierin men snijdt van ieder titel aan drager een koepon af, die zoo laat mogelijk vervalt Van dien koepon beroofd, is de titel niet meer ver- i handelbaar. Indien hij hij bij eene trek- king uitkomt of indien men hem wil I verkoopen, plakt men er eenvoudig den koepon weer aan en den titel bezit zijne vorige waarde, Wat de afgesneden koepons betreft, deze kan men in een zorgvuldig toege- lakle flescli sluiten en ze ergens begraven, 't zij in den hof. In geval van diefstal der titels vormen de koepons een kostbaar document. Zij geven de juiste nummers der titels en men kan onmiddellijk de be taling der andere koepons verbieden. Heclitei-lijke kronijk. Het geruchtmakend proces van woeker dat sedert eenige weken de rechtbank van Oudenaarde bezighield, is met eene vrijspraak geëindigd. Vergif tigers gestraft. De correc- tionneele rechtbank van Kortrijk heeft uitspraak gedaan in de zaak der vergifti ging te Moorseele. In de maand augusti verkochten de ge broeders Desideer en Karei Staelens, twee landbouwers te Moorseele, aan eenen beenhouwer der gemeente liet vleesch van een kalt', dat ongeschikt was voor het verbruik. Verscheidene personen van dit vleesch geëten hebbende, stierven in verschrikke lijke pijnen. De gebroeders Staelens zijn verwezen ieder tot G maanden gevangenis en 50 lr. boete en Julien Buysse, de beenhouwer, die het vleesch verkocht heeft, is verwe zen tot 4 maanden en 50 fr. boete. Alle drie zijn tot de kosten verwezen Zij zijn daarenboven veroordeeld jegens de burgerlijke partij tot betaling van 3000 fr. aan wed. Dupont, en 1000 fr. aan hare kinderen; 3000 fr. aan wed. Kalemijn en aan hare kinderen; daarenboven zal eene totale som van 1025 fr. verdeeld worden tusschen de familiën Labaer, Ghesquière, Van Overbeke, Aimé De Smet en De Mey. De rechtbank heeft den lijfsdwang be paald op drie maanden voor Je boeten bo ven de 3Ö0 fr. en op dezelfde gevangzit ting voor de schadevergoedingen van meer dan 300 fr. aan de burgerlijke partij. Een konijnenkweeker. Men zal zich herinneren dat een ingezetene van Amsterdam een proces inspande tegen den procureur des konings eener rechtbank in West-Vlaanderen, omdat deze laatste hem... konijnen had geleverd die de hoe danigheid niet hadden, welke de ver- kooper aan de dieren toeschreef. De advokaat-generaal, die donderdag zijn advies moest uitbrengen, was van oordeel dat het konijnenkweeken geene handelszaak is en het proces dus door de burgerlijke rechtbank moet behandeld worden. Uitspraak binnen acht dagen. Wettelijke besluiten. Bij koninklijk besluit van 21 Februari is het ontslag van den heer S. Verlynde als vrederechter ie Aalst, aangenomen. De heer Verlynde is gemachtigd zijne rechten op pensioen te doen gelden en den eeretitel van zijn ambt to behouden. Priesterlijke Benoeming. De E. H. Gordyn, professor in St-Gro- goriusgesticht te Ledeberg, is onderpas toor benoemd te St-Laureyns. De E. H. J. Smet,priester in het semi narie, is coadjutor benoemd te S. Corne lius Hoorebeke. Zijn professor benoemd in S Lievens- gesticht te Gentde E. H. J. Bracke in S. Gregoriusgestichl te Ledeberg, de E. H. O. Lejour, beide priesters in het seminarie. Werk der Chrislene Vrouwen gegeven door Mgr. Cartuyvels ten voordeele der armen van de St Mar- tinusparochie te Aalst, op Maandag T Aliuirt I M93, om 5 1/2 ure ter groote Zaal van 't Sint-Jozefs-Collcgie. Familie-kaarten 5,00 fr.persoonlijke 2,00 en 1,00 fr. Op Zondag 180u dezer maand, om 8 1/2 ure 's avonds, hield het Vlaamseh Taai- gilde onzer Stad zijne gewone veertien- daagsche vergadering. De Leden woonden tamelijk talrijk de zi ting bij. Na verschei dene punten van ondergeschikt belang, is er overgegaan tot het bespreken van eenige Vlaamsche grieven. Met eenparig heid, werd er beslist een onderzoek in te stellen nopens het onderwijs der Vlaam sche taal in de middelbare meisjes scholen onzer Stad. Vervolgens las de heer Em. V. R. een dichtstuk van eigen vinding getiteld Geen Wraak maar Liefde. - Het is onmogelijk bier al het schoone van dit werk te doen blijken. Genoeg weze het te zeggen, dat de verzen, verheven en toch vloeiend, volkomen waardig waren van de edele en grootsche opvatting des schrijvers. Het stuk beviel zoowel, dat eene tweede lezing bij toe juiching werd gevraagd Binnen kort, zal het Vlaamsche Taai- gilde eene tweede OPENBARE VERGA DERING houden. De dagorde daarvan zal later worden bekend gemaakt. Medegedeeld Bolermarkl.- Heden zaterdag werden 763 klonten boter ter markt ge- bracht, wegende te samen ongeveer 5401 kilogr. Gestolen. Heden Zaterdag werd op onze Botermerkt, een geldbeugel bevattende een vijffrankstuk gestolen ten nadeele van dame w° L. Schuermans alhier. Werkstaking. Maandag 11. is alhier eene gedeeltelijke werkstaking ontstaan ter katoenweverij der heeren De Weze en Brabant, oudfabriek Cumont- Declercq, St-Jobswegel. De werklieden die beweren slechts 8 a 9 fr. ter week te kunnen verdienen, eischen vermeerdering van loon. Naar men ons verzekert zijn socialistische ophitsingen hier niet vreemd aan. liersle Communie. Koste lijke en goedkoope kerkeboeken voor Eerste Communiecan'en, en andere gebe denboeken, paternosters, enz., te verkrij gen ten bureele van Dkn Denderbode. Geringe prijzen en goede waar. Men heeft schoon te zeggen. Er blijft altijd maar eene remedie in staat om de hoest in twee dagen te genezen en 't is juist de aange naamste en de goedkoopste,'t is te /.eggen, de Pastille Waltherij die maar een frank kost en te verkrijgen is In alle goede apotheken. BITTER ORIENTAL is de beste. Erenibodegem» Terjoden. Woensdag namiddag is alhier een smartelijk ongeluk voorgevallen. Henricus Redant, oud 17 jaar, was in den namid dag met hunne merrie bij den hengst gereden. Het peerd 't welk in geene 5 a6 weken, om zoo te zeggen, van stal was geweest, was tamelijk wild en, bij de terugkomst wilde het met moeite opnieuw den stal binnen. Henricus had dus moeite om 't peerd te binden en wilde het door harde geroepen bodaren, 't gene gemeen lijk gedaan wordt. Zijn vader, Jan-Bapt. Redant, dit hoorende trekt den stal binnen met een stok gewapend en slaagt er het peerd ineè, 't welk zijne achterste pooten uitwerpt, juist op liet oogenblik dat de zoon Henricus er achter- ging. Henricus werd in volle borst ge troffen en stervend opgenomen. Ondanks de beste zorgen overleed hij des anderdags 's morgens. De ongelukkige was eenige zoon. Zijne ouders en zuster zijn ontroostbaar. X Juweelendiefstal. Over eenige dagen ontving de graaf van Vlaanderen een ongefrankeerden brief, uit Antwer pen. bevattende een visietkaartje op den naain van een bouwmeester van Brussel, en waarop langs den eenen kant geschre ven stond Ik ken te Antwerpen twee personen, die u zullen kunnen zeggen waar uwe juweelen zijn. Indien gij mij eene som van 20,000 fr. wilt laten bestel len, zal ik hunne namen opgeven, Ant woord in de Etoile Beige. - Op de ande re zijde stond gevonden in oude pa pieren. Het kaartje werd aan het parket gestuurd, dat den bouwmeester onder vroeg. Deze was zeer verwonderd over die zaak, doch herinnerde zich dat hij op zondag 12 Februari een visietkaartje ver loren had in eene restauratie te Antwer pen, waar hij gedineerd had met zijne vrouw. De restauratiehouder werd onder vraagd, doch kon geene inlichtingen geven. Het geschrift der bedienden werd vergeleken ;r,et dat van het visietkaarfje, doch dit onderzoek leverde geenen uit slag op. Men heeft dus eenvoudig te doen met eenen grappenmaker, die het visiet kaartje zal gevonden hebben. De correspondent van La Meuse doet opmerken dal, terwijl veel werke- loozen te Brussel het dagloon van fr. 2,50 hen door de stad aangeboden, te gering vinden, en anderen, die vroeger tot de goede burgerklassen behoorden, er vol komen meè tevreden zijn. Zoo heeft de mestpacht tegenwoordig een man in dienst die vroeger koopman was en 400,000 fr. fortuin bezat, alsook een apotheker, die voor allen rijkdom niets meer bezit dan zijn diploom. Een tnan en eene vrouw werden dinsdag aangehouden op het oogenblik dat zij een kind in de vijver van St. Gil lis wilden verdrinken. In een groot magazijn te Brussel, had men over eenige maanden bij middel van diamanten, vijf groote vitrienspiegels bedorven, die elk 5 tot G00 fr. weerd wa ren. Thans heeft inen dezelfde baldadig heid aan de nieuwe spiegels gepleegd. Majoor Waelputde gekende wéér voor speller bevindt zich thans in ziekelijken toestand en heeft zich met de bijzonder heden van liet weèr van 1893 nog niet kunnen bezig houdden. Ilij heeft echter reeds vroeger gezegd dat het jaar 1893 goed voor den landbouw zal zijn, indien den winter van 1892-93, gedurende de groote kou het land met sneeuw bedekt wordt. Ook dit werd verwezenlijkt, daar wij nogal veel sneeuw hebben gehad. Een voorbeeldig officier. De genaamde L., kapitein bij het 8C linieregi ment, was in burgerkleedij naar Mechelen gekomen, doch heeft er zich alles behalve deftig gedragen. Rond 5 ure, maandag namiddag, zagen twee politieagenten eenen heer met hoo- gen hoed neergehurkt in een zijstraatje van den Bruul, Zij kwamen bij en besta- digden dat die deftige heer zijne behoefte voldeed op eene plaats daartoe on be schikt. Hem vermanende, stond hij recht en begon de politie tegenstand ie bieden zoodanig dat men zich verplicht zag den heer, die in dronken toestand was, naar het politiebureel te brengen. Daar vernam men dat hij een kapitein was, te Antwerpen in garnizoen. De plaatsbevelhebber heeft hem maan dag avond uit. den amigo verlost om hem te Antwerpen aan de bevoegde overheid over te leveren. Wat aardige vaderlander De kleine Macamidon, dezeven- jarige Congoleeze, die thans thuis is in liet klooster der Ursulinnen te Maaseyck, begint reeds in liet franscli zich verstaan baar uit te drukken. Zij vindt het hier veel beter dan in Congo. Zij is uiterst vriendelijk, en zoekt zich nuttig te maken, Zij is wel zoo groot als een kind van 10 jaren, en vindt dat de blanke meisjes veel schooner zijn dan de zwarte. Geen wonder ook zij is op lieel haar lichaam en ook in haar gelaat, gela- toueerd, In elk harer oogen heeft men haar vijf oorgaten en nog al erg zicht baar, geboord, Tot over eene week had zij niet kunnen doen verstaan, waartoe deze dienen moesten, toen eene partij pluimen ziende, zij er eensklaps eenige nam,en er eene stak in elke der oorgaten. De zaak was nu klaar. Laffe aanslag. In het bosch van Soleiltnont, (Gilly) dat onlangs zoo eene droeve vermaardheid kreeg dooi den moord op de twee kinderen Degreef, is er andermaal een laffe aanslag tegen twee vrouwen gepleegd. Vrouw Melanie Lemal, van Fleurus, had, rond 4 ure na middag, hare woning verlaten, door hare dochter vergezeld, om zich naar Ilansart te begeven. De twee vrouwen gingen op eenen weg, welke dwars door het bosch loopt, wanneer zekere kerel, die hen volgde, hen plotseling aansprak. Zonder haar antwoord af te wachten, greep hij de vrouwen bij den schouder vast en eischte al het geld dat zij op zich hadden, onder de schrikkelijkste bedrei gingen. Mad. Lemal en bare dochter waren bijna dood van schrik. De schelm bracht het meisje een geweldigen vuist slag toe en sleepte haar voort langs den grond. Bij dit zicht werd de moeder wan hopig en de wanhoop gaf haar dubbel krachten. Zij liet een vervaarlijken schreeuw en viel den booswicht moedig aan met haren regenscherm. Zoo groot was de woede der vrouw, dat haar aanrander het geraadzaam vond zijn slachtoffer los te laten en de vlncht te nemen. De baas uit eene herberg der Virginettes - gelooft den kerel te ken nen en heeft zijn signalement aan de gen darmerie opgegeven. De aanrandingen op den openbaron weg te Charleroi zijn tegenwoordig aan de orde van den dag. Over eenige dagen ontmoetten eenige halfdronken kerels eene jonge vrouw, die in 't kort moet moeder worden. Drij vielen haar te lijf,mishandel den de ongelukkige op deergelijkste wij ze en verdwenen toen, zonder dal zij de aanranders kon herkennen. Een jongen uit de buurt heeft evenwel het tooneel ge zien en zal wellicht de plichtigen kunnen aanwijzen. De toestand der vrouw is zeer erg. FRANKRIJK. Slorm. Een hevige storm heeft over verscheidene plaatsen in Frankrijk ge woed. Uit Havre wordt gemeld in dato 21 feb. dat de zee zeer hol stond, zoodat eene vloot van 6 torpedobooten, die op weg was naar Duinkerke,te Fecamp is moeten binnenloopen. Te Angoulême heeft de storm vier uren lang met ongemeene hevigheid gewoed. Uit Bordeaux wordt geseind dat de storm op zeker oogenblik schrikwekkend was. Men kon onmogelijk door de straten gaan, daar een ware regen van steenen en pannen het verkeer allergevaarlijkst maakte. In de Gironde was de wind zoo hevig dal een stoomketel van 3000 kilos, die op het dak van een schip vast lag, in 't wa ter geworpen werd. Te Médoc is aan de statie een nieuw gebouwd afdak omvergeworpen, gelukkig waren de werklieden aan het ontbijt. In de statie van Orléans zijn 4 rijtuigen omgeworpen. Op de baan van Candéran zijn twee in opbouw zijnde huizen inge stort. Op die plaats werd ook een wagen met peerd en al door den wind opgeno men en tegen een voertuig geslagen. De voerman werd gedood. DUITSCHLAND. Een tooneel van menscheneterij. Volledige bijzonderheden. In de gevangenis van Ritzebuttel zijn thans de drie matrozen opgesloten die, na 13 dagen op het wrak der Thekla te heb ben rondgezwalkt in hulpeloozen toestand een hunner makkers doodden en gedeelte lijk opaten. De drie mannen zijn nog jong. Olaf Andersen, van Tjönsberg en Christian Hjalmar Jakobsen, van Christi- ansund, twee Noren, zijn 22 jaar en Alexander Johansson .van Fiskerbekskilde, een Zweed, is 25 jaar oud. De vermoord de man, die door alle drie nooit wordt ge noemd als de Hollander was 27 jaar oud. De Hamburger Nachichlen beschrijft hunne verschijning voor don rechter. De eerste die kwam was Olaf Andersen, een jongen van gemiddelde lengte, sterk gebouwd, met een zwaren kop, bedekt met krulhair en een breed voorhoofd. Hij heeft in 't geheel het voorkomen niet een slechte kerel te zijn, maar de herinnering aan het feit, waarvoor hij voor den rech ter verschijnt, doet hom de oogen neêrge- slagen houden en soms aarzelend spreken. Aangezet door den rechter verhaalde hij I het volgende Wij verlieten Philadelphia den 1 december en hadden lot den 20" goede reis. Dan begon het slechte wêer, groote zeeën braken over het schip, dat geheel ontred- L derd werd en moest verlaten worden; alle booten kapsijsden en met de enkele die goed bleef', waren de kapitein en 7 man in zee gestoken.Toen wij in liet want waren geklauterd, bevonden wij, verhaalt Olaf Andersen, dat wij met ons vieren waren Jakobsen, Johansen, de Hollander en ik. 't Was den 22 december. Wij hadden niets te eten, geen sneè brood, geen pruim tabak. Het was alles zoo haastig gegaan. Plaats hadden we ook al niet en de golven die ons in 't gezicht sloegen deden ons veel pijn. Wij zagen soms sche pen in de verte, maar zij zagen ons niet; de honger gat ons scherpe oogen, maar op die schepen had men geen honger en men zag zoo scherp niet. - Den dertienden dag werd het weêr kalm; er was dauw gevallen en we likten hem af van de topmasten en de touwen zoo ver we konden. Dat gaf ons wat moed, maar de Hollander bleef wanhopen. Kondet gij met den Hollander spre ken Verstond gij hem of kon hij u ver staan vroeg de rechter. Wij spraken niet veel, antwoordde hij Olaf, wij hadden er den lust noch de kracht toe. Om niet dood te bevriezen klauterden wij tijd tot tijd op en af. Op een gegeven oogenblik was er een die het eerst er van sprak - Een onzer zegde dat, als er een stierf, de anderen konden leven. De Hollander zegde - dat hij niets met zijn leven inzat - Hij wilde sterven, maar wij antwoorden, dat het eerlijk moest gaan en zooals dit de gewoonte was in zulke gevallen. - Wij wachtten van 's morgens tot 's middags, in de hoop dat er nog een ander schip zou komen. Doch de Hollan der bracht dan opnieuw in dat er een eind aan komen moest en hij 't niet lan ger kon uitstaan. Wij gingen nu omlaag op het voordek dat boven water uitkwam. Daar sneed een onzer vier reepels lijnwaad, van oneffen lengte; wie 't kortste trok zou sterven.... 't is de Hollander. Toen hij zoover was gekomen met zijn verhaal vaagde Olaf zich het koud zweet van het voorhoofd en ging toen met holle stem voort De Hollander werd zeer stil en wij insgelijks. Op eens wendde hij zijn gezicht naar de zee en zijnen rug naar ons en dat was het signaal. In 't gezicht zouden wij hem niet gedood hebben. Ik sloeg mijn arm rond zijn borst, Jakoksen deed het zelfde rond zijn beenen en Johansen stak hem met zijn mes dood dood. En dan hebt ge er van geëten Ja. we aten er van, dien dag en de volgende dagen, tot we door den Deen werden gered. En gij dacht op niets terwijl gij dit deedt—niet op God, niet op uwe ouders Gij dacht niet dat gij u zeiven het recht ontnaamt nog langer tusschen beschaafde wezens te leven Neen,mijnheer, we dachten op niets; we hadden 13 dagen niet geëten, niet ge- dronkon, niet geslapen..... En Olaf Andersen drukt het hoofd tus schen beide handen, als wilde hij de dui vels verjagen, die daar binnen aan het spooken zijn. Christian Hjalmar Jakobsen, de tweede zeeman, die van het vreeselijk maal at, is iets kleiner, doch sneller bij de tong dan zijn kameraad; het hair hangt hem in de oogen, de zwarte oogen zien rusteloos rond. Even als Andersen is hij baardeloos. Terwijl hij den moord uitlegt, is hij on ophoudelijk in beweging en hij toont ook de vreesachtigheid niet, welke Andersen beving, wanneer deze het tooneel der menscheneterij uitlegde. De derde, Johansen, heeft het minst innemend uiterlijk; hij is ros van hair,het aangezicht vol sproeten en draagt eenen rossen baard. Zijn groote oogen, overdekt door kleine oogleden, zijn grijs, kleurloos en uitpuilend en gelijken op schelvisch- oogen.Van hem zou men het meest schrik hebben en het komt uit, dat hij het juist is die den doodsteek gaf. De drie mannen zijn overtuigd dat, wat zij deden, natuurlijk was en in de om standigheden verontschuldiging verdient. De rechter zegde hen Kunt gij nog gerust leven, als gij denkt wat er ge beurd is Zult gij nog werk vinden en kameraden, die inet u zullen willen wer ken. O ja, antwoordden zijwe zuilen nog werk en kameraden vinden, omdat zeelieden weten wat honger, dorst en sla peloosheid is. Hadden de Denen uns maar drie dagen vroeger gered Onafhankelijke Congo-Staat Leening van lïiö millioen f i-ank. 18MH. 5° jaar. 6" trekhing. 20 febr. 1893 11 seriën, hetzij 275 obligatiën uitbe- taalbaar den 15 april 1893 S. 53745 n" 9, uitbet. met fr. 150,000 S. 43546 n° 8, 2,500 S. 29910 n° 17 S. 49796 n° 20 S. 53745 n° 3, uitbet. met fr. 500 De nummers der volgende seriën zijn uitbetaalbaar met 200 frank Serie 17925 n° 3 Serie 49796 n° 1 19308 - 14 - 49796 - 18 19308 - 16 - 53303 11 - 24568 - 23 - 53303 14 29910 - 6 - 53303 - 15 - 30073 10 53303 25 - 30073 - 15 - 53745 20 - 43546 2 - 53745 22 43546 - 5 - 57490 - 11 - 43546 »11 57490 - 19 Buiten de nummers hierboven aange duid, de volgende seriën zijn uitbetaal baar met 125 frank 17925 19429 29910 43546 53303 57490 19308 24568 30073 49796 53745

De Denderbode | 1893 | | pagina 2