Een en ander. Kiesexamen. CONFERENCIE Volle Aflaat Allerhande nieuws. De kwestie, die het debat beheerscht, is ontegensprekelijk het kiesrecht. MJanson zou het aan iedereen willen geven. De geheele rechterzij en een ge deelte der linkerzij denkt dat zulks te veel zou zijn. Men moet ten minste van den kiezer een minimum van onafhankelijkheid eischen en een maximum van geleerdheid. Het stemrecht is een sociaal recht, zegt M. Janson en hij weigert ze aan vreem delingen, aan vrouwen en aan eene reeks van onbekwamen. Dit is erkennen dat er toevallige voor waarden zijn, afhankelijk van het mid den, waarin zij zich voordoen en van personen. Het stemrecht is eene ambt, eenen plicht meer dan een recht. Wij zijn meer eischend voor de geval len van onweerdigheid Ziedaar wat ons alleenlijk scheidt van de uiterste linkerzij. Er is verschil in de toepassing. Het algemeen stemrecht verworpen Te Luik moest de Association libérale eene stemming uitbrengen in zake van algemeen stemrecht. Er waren 1465 stemmers. 548 namen het algemeen stemrecht aan; 898 waren er tegen. 19 witte brief kens. De uitslag zoo telegrafeert men aan de Chronique werd uitgejouwd Men spreekt van eene scheuring. 't, Accoord S Zondag hield de Bewaren V Vereening van Brussel bare jaarlijksche algemeene vergadering. Na eene langdurige beraadslaging waarin de heeren Woeste en de partijgangers van den - Avenir national wederzijds uitleggingen hebben gegeven over hunne gedragslijn in zake der herziening en waarin verklaringen werden gedaan aan gaande de zaken die aanleiding gaven lot het ontslag van drie bestuurleden, wer den de twee volgende dagorden getemd Dagorde van den Bestuurraad. Overwegende dat het thans van natio naal belang is tot de herziening over te gaan Overwegende dat het noodzakelijk is dat eene nieuwe formuul de gelijkheid vaststelle tusschen de steden en de lande lijke bevolking Overwegende dat de meerderheid der twee derden, noodzakelijk voor de her ziening een accoord der partijen opdringt, dat denkbeelden van overeenkomst dienen aangenomen te worden en dat de regee- ring en de rechterzij zich wijselijk door die denkbeelden laten geleiden Verklaart de vereeniging volle ver trouwen tc- hebben in de regeering en in rechterzij, en gaat tot het dagorde over Dagorde van den heer Woeste. Overwegende dat, t' accoord met de regeeriag, de parlementaire rechterzij en de Bond der Behoudsgezinde Vereenigin- gen, de Vereeniging zich tegen het alge meen stemrecht heeft verklaard. Overwegende dat de tegenwoordige omstandigheden haar als dringenden plicht opleggen in die gedragslijn te vol harden Beslist de Vereeniging dat zij verstaat vereenigd te blijven met de regeering,met de rechterzij en met de Behoudsgezinde Vereenigingen des lands en dat zij liet' algemeen stemrecht verwerpt. Na de stemming dezer beide dagorden hebben de heeren Van Yperseele de Stri hou, ondervoorzitter, Brifaut en graaf de Grunne, leden, hun ontslag ingetrokken. Oongo. Neerlaag der Araben. Goede tijdingen. Een telegram zondag morgend ingekomen bij het Bestuur van den Congo-Staat, brengt goede tijdin gen aan. Kornmandant Dhanis, bevelhebber der troepen van den Staat tusschen de San- kuru en de Lhomani heeft eene bloedige neerlaag doen ondergaan aan het gros der der araabsche troepen, welke stonden onder het bevel van Sefu,zoon van Tippo- Tip. De Araben werden op de vlucht gedre ven en commandant Dhanis nam er 500 krijgsgevangen, waartusschen 5 opper hoofden ook nam M. Dhanis 600 gewee- ren in beslag. De expeditie Delcommnne is weibehou den aangekomen te Leopoldville. Men weet dat de expeditie Delcommune in Oc tober laatstleden Albertville verliet en de richting van het Zuiden insloeg om langs de Sankuru Leopoldville te bereiken. De noodlottige tijdingen over de expedi ties Jacques, Delcommune en Dhanis, 'alsook over de Katanga-expeditie, worden door dees telegram tegengesproken. Op het oogenblik dat Delcommune Albertville verliet, waren Jacques en zijne gezellen in goede gezondheid. De overwinning van commandant Dha nis is de eerste wraakneming voor den moord op Hodister en zijne gezellen, In zijn g< vecht tegen Sefu, werd com mandant Dhanis, terzij gestaan door het ons bevriende opperhoold Gongo Lutilla en zyne krijgslieden. Van onzen kant zijn gedurende het ge vecht gedood M. Lippens, oud-resident te Kassango en zijn adjunkt, M. De Bruyn. 'tls den 5 februari dat M. Alexandre Delcommune is aangekomen te Leopold ville, vergezeld van MM. Franqui, Diede- rich, Hamerlinck, Cornet, Derschein en Briart. De leeftijd dei* Pausen. De huidige Paus, Leo XIII, zal den 2 Maart 11. zijn 83** jaar intreden. Het is niet zonder belang zijnen ouderdom te ver gelijken met dien van eenige zijner voor- Sedert 1377 jaar der terugkomst der Pausen van Avignon naar Rome zijn er 16 Pausen geweest, die over de 80 jaar zijn oud geworden. De jongste dezer is ge weest Gregorius XVI, die in 1846 over- teed in den ouderdom van 80 jaar, 8 maanden en 12 dagen. Na dezen komen Gregorius XII, Callixtus II en Benedictus XIII, die den ouderdom bereikten van 83 jaar. De pausen Alexander VII en Pius VI overleden in den ouderdom van 82 jaar. Vier Pauzen stierven oud zijnde boven de 83jaar; G-egorius XIII, Innocentius X, Benedictus XIV en Pius VII, Paulus, III bereikte 84 jaar, Clementius X, Olementius XII en Pius IX, 85 jaar. Paulus IV was 89 jaaroud toen hij Paus werd en bekleedde den stoel van Petrus tot in zijn 93e jaar. Voor 1378 vinden wij Gregorius IX, die op honderdjarigen leeftijd stierf. Elektriciteit en planten groei. Ongetwijfeld zal de elektri citeit een der grootere faktoren worden bij het kweeken van vruchten, groenten en bloemen en dat die tyd niet ver meer af is, kan men opmaken uit het feit dat een kweeker in Engeland elektrisch licht heeft aangebracht in eene groote broeikas bestemd tot het aankweeken van winter en voorjaarssalade. Hij gebruikte drie booglampen elk van 2000 kaarsen, gedu rende den geheelen winter. Deze lampen branden des nachts alleen met het doel het groeien der salade te bespoedigen. Hij heeft bevonden, dat de groei 10 p. c. sneller ging en dat de winst van den oogst de onkosten der lampen geheel goed maakt. Wanneer de oogst vijf dagen vroe ger rijp is, verzekert hem dit eene winst, gelijkstaande met 15 dagen gedurende den winter. Door de Horticultural Times is het bovendien vastgesteld geworden, dat de groei flinker en de hoedanigheid in elk opzicht beter is. Ootid. Gedurende het jaar 1891 zijn uit den schoot der aarde meer dan 206,000 kilos goud en iets meer dan 4,477,591 kilos zilver getrokken. Deze hoeveelheid metaal vertegenwoordigt eene waarde van 934 miljoen in geld. De landen welke het rijkst zijn in goud zijn De Vereenigde Staten, die op de eerste lijn komen met 172 miljoen ver volgens Australië met 127 miljoen Rus land met 117 miljoen dan nog de Zuid- Afrikaansche republiek, China en Nieuw- Zeeland. Voor het zilver zijn hetde Vereenigde Staten, Mexico, Bolivie, enz. Deelt ter lijk e kronljk. Een monster voor het gerecht. Maandag verscheen voor het Assisenhof van West-Vlaanderen de genaamden Cyrille Vervisch, die men een echt mon ster van wreedheid noemen mag en wiens vrouw, ten gevolge der mishandelingen die hij haar deed onderstaan, eene ware marteldood stierf. Onder voorwendsel dat de ongelukkige hare huwelijksplichten vergat, en zich aan den drank overgaf, heeft Vervisch haar meer dan eens, geholpen door zijne meid, met wien hij zelf schuldige betrek kingen onderhield, ontkleed, haar met de hairen aan eenen haak aan den balk gehan gen, dan den stoel, waarop zij stond weg genomen en haar alsdan met stokken en roeden geslagen, totdat zij bekende plich tig te zijn. Het arme slachtoffer stierf, na ver scheidene dagen die marteling onderstaan te hebben. De lijkschouwing heeft niet het minste spoor van alcool in de maag der vrouw doen vinden en geloofweerdige getuigen verklaren dat haar gedrag onberispelijk was. De meid in kwestie, Louisa Soenen, de meeplichlige van Vervisch,was reeds van van vóór zijn huwelijk met hem in be trekking, ofschoon zij toen reeds eene getrouwde vrouw was. De zaak zal twee dagen duren. Bij de aanvraag moet de geboorteakt gevoegd zijn. De kandidaat moet ten minste 18 jaar oud zijn op het oogenblik dat hij het exaam doen wilt. Burgencacht. De Moniteur van dinsdag bevat de regeling voor het vormen van de kaders der burgerwacht gedurende het vjjfjarig tijdvak 1893 98. De kiezingen hebben plaats op 16 april per compagnie of deel van compagnie, per batterij of halve battery, per escadron of halfescadron, voorde effectieve graden, die deze verschillige korpsen bevatten. De andere kiezingen hebben plaats op 27 april, 0, 18 en 30 mei. ^Wettelijke besluiten. Uit een koninklijk besluit van 23 Fe bruari blijkt dat de kiesexamen zullen plaats hebben op Zaterdag 25, Zondag 26 en Maandag 27 Maart, ten 9 ure 's mor gens. Er zal ook die dagen eene avondzit ting kunnen gehouden worden, die ten 5 ure beginnen zal. De inschrijvingen voor het kiesexaam zullen gelot worden op 15 Maart. Do aan vragen moeten schriftelijk gedaan worden aan het gemeentebestuur. Die aanvragen moeten vermelden; 1" De taal in dewelke de kandidaat voor nemens is het exaam af te leggen. 2' of hij 's morgens of's avonds van de door hem aan te duiden dagteekoning het examen wenscht te ondergaan. Werk der Chrislene Vrouwen gegeven door Mgr. Cartuyvele ten voordeele der armen van de St Mar- tinusparochie te Aalst, op Dinetlag T Maart 1893, om 5 1/2 ure ter groote Zaal van 't Sint-Jozefs-Collegie. OnderwerpLeo x.111. Kaarten zullen te verkrijgen zijn aan de poort van 't Collegie den avond der Conferencie, tegen fr. 2,00 en 1,00. Fami- liekaart fr. 5.00 G. Z. J. C. Amen.—J.M. J. F. C. C. in de kerk der Arme Claren Coletinnen De diensten zullen geschieden als volgt MAANDAG 6 MAART Feestdag van de H. M. Coleta. Om 6 ure, de eerste Mis met uitstelling van het Allerheiligste Sacrament tot na het Lof. Om 8 ure, de tweede Mis, Om 3 ure, het sermoen,door den Eerw. Heer Mys, daarna het Lof. SWF" Wij berichten onze inschrijvers builen de Stad, welke nog niet hebben betaald dat de postbode hen in den loop dezer week eene kwittantie zal aanbieden. Wij verzoeken hen op eerste aanzoek te willen betalen ten einde verdere ontvangstkosten en werk te sparen. Eerste Communie. Koste lijke en goedkoope kerkboeken voor Eerste Communiecanten, en andere gebe denboeken, paternosters, enz., te verkrij gen ten bureele van Den Denderbode. Geringe prijzen en goede waar. Men zie IVotarieele an no 11 een op de vierdebladz. Iddergem.- Zondag jl. keerde M. Staels onzer gemeente van het nabu rige Denderhautem huiswaarts, vergezeld van een zyner vrienden. Te Iddergem in den avond aangekomen, werden beide vrienden scheldwoorden achterna geroe pen door een hun onbekenden persoon. De heer Staels zegde tot zijn vriend Bekom meren wij er ons niet meê en stappen wij spoedig door dat wij thuis geraken, want het zou wel een gevaarlijken schelm kun nen wezen. Zij stapten dus snel door. hem weg, doch reeds daags nadien kwam hij terug naar de fabriek. Hij drukte eenige kameraden de hand en De Wilde vroeg hem naar zijne gezondheid. In plaats van te antwoorden haalde Glins eenen revolver uit den zak, en doodde zynen vriend met een enkel schot. Dan loste hij twee schoten opzichzelven en men moest hem stervend naar het gasthuis dragen. Toen de onderzoeksmagistraten ter plaatse kwamen, bad de moordenaar reeds opgehouden te leven. Men weet dat Milio of liever Stau- temas, de redacteur van Vooruit in de gevangenis zit voor deelname aan de wan orders van 12 december. Een andere op steller van het blad, Hardyns, die voor laster tot eene geldboete of eene maand gevangenis veroordeeld werd is maandag naar de gevangenis gegaan, om zijne straf uit te doen. Het socialistenblad wordt nu 1 ief hebbers-redacteu rs opgesteld Kind verbrand. Zaterdag is op den Zwijnaardschen steenweg te Gent, een klein kind dat zich te dicht bij de stoof bevond, erg verbrand geworden door den kokenden damp die uit de toot van den moor ontsnapte, terwijl de moe der in eene aanpalende plaats aan het werk was. Het parket heeft zich te Herseaux, een dorp op de Fransche grens begeven, om een onderzoek in te spannen over eenen moord, gepleegd door zekeren De Deurwaarder op zijne vrouw. Hij had voor eene kleinigheid twist met haar ge zocht en haar zoo mishandeld dat het bloed uit eene zware wonde over haar aangezicht stroomde. Bij eene buurvrouw gevlucht, werd de vrouw daar door den man achtervolgd Hij vond haar in be zwijming en wilde haar opnieuw mishan delen. De geburen beletten hem dit. Kort nadien bezweek de ongelukkige vrouw. De moordenaar is aangehouden. Hij loo chent alles. Men meldt uit Gages Tusschen wildstroopers en bosch wachters.— De genaamde Victor Dauby, boschwachter des heeren Lichtervelde, was donderdag nacht, rond 10 ure op ronde, op de landen, aan zijne bewaking toevertrouwd, wanneer hij twee wild stroopers verraste die op loer lagen. Hen achternazettende, was hij op liet punt hen in te halen, wanneer een hun ner schielijk bleef staan, zijn geweer schouderde en op den boschwachter mikte. Do bosch wachter, niets raadplegende dan zijnen moed, liep evenwel voort en gelukte er in den wildstrooper te herken nen, daar deze zijne bedreiging niet dorst ten uitvoer brengen. Hij heeft zijnen medeplichtigen doen kennen. Beiden zijn van Brugelette. Ongeluk m de koolmijn. Onder het werken boven eene diepte in de mijn van Farciennes, bij Charleeoi, brak eene stelling, waarop drie arbeiders stonden. Allen verongelukten.Een derzelve werd onthoofd tusschen de leibaïken van den ophaalbak een andere viel op het dak van den bak, zoodat byna al zijne leden gebroken werdenDe derde in den afgrond. Het lijk van dezen laatste werd nog niet terng gevonden. Allen zyn huisvaders. De eene was meester metser, de tweede meester tim merman en de derde meester smid. Ten nadeele van eenen persoon, te Charleroi, die eenen verfwinkel had over genomen is eene erge bedriegerij ontdekt. Nadat de overeengekomen som betaald was vond de kooper in de seruisvaten slechts krijt en steenen, door eene dunne laag seruis omgeven. Dedame-jeannes. die toegezegeld waren en terpentijn moes- bDeereiekernSdno1S """J te len hleWen s^hfs vJater Tnpn hH Zl een I fra?je gaan' Eene klacht is ^gen den verkooper inge- j r am wei>d door een r diend. Deze beweert dat de fabrikant hem hnAfn ^"gegrepen en zoo geweldig op 't i ,je waren zoo geleverd heeft. Daar kan geslagen dat hy ten gronde neder- een aardig proces uii voortspruiten Gevecht tusschen boschwachters en wildstroopers. In het bosch van Mezières, (Bergen) eigendom van den heer graaf Vilain XIIII, had in den nacht van Zaterdag tot zondag eene ontmoeting plaats tusschen twee bosch wachters, zekere Bary en Louis Dutilleul en een tiental wildstroopers. Bij de aankomst der boschwachters waren deze laatsten bezig met hunne net ten te spannen. Er ontstonds aanstond een gevecht, daar de wachter zich van de netten wil den moester maken. In de worsteling bekwamen de twee wachters talrijke kneuzingen, - doch de wildstroopers kwamen er ook niet gemak kelijk van af. Verscheidene hunner bekwamen tal van kolfslagen. Allen hebben de vlucht genomen, en niettegenstaande aanstonds een onderzoek werd ingesteld, heeft men niets {gevonden om het gerecht op een spoor te brengen. In de statie van Assesse beeft eene botsing plaats gehad tusschen eenen trein die van Aarlen kwam en eenen die Namen verlaten had. Er zijn twee gekwetsten de stoffelijke schade is zeer groot. Eene erge botsing heeft tijdens eene anti-socialistische meeting zondag te Luik plaats gehad. De socialisten, die de aan wezigen willen bespotten, werden in toom gehouden door de gendarmen. Toen wer den deze uitgejouwd,zoodat er eene charge volgde, in welke een der socialisten eenen bajonnetsteek in den hals bekwam. Ver scheidene anderen bekwamen nog won den. Zondag hebben 500 leden van ver- L schillende katholieke kringen zich te Luik I vereenigd en eene petitie gestemd om aan j stortte daarna stampte hij hem nog ver schillige malen op de borst. De heer Staels is gevaarlijk gewond en verkeert in bedenkelijken toestand. Het Gerecht zoekt den schurk op, die laat het ons hopen, weldra zal geklampt wezen. Behendige gauwdief. Vrijdag, rond 4 ure 's namiddags, werd de ge naamde, C. D., 14 jaar oud, wonendein de Vischverkooperstraat, 24, te Brussel, door hare ouders gelast een pak kleede ren naar den berg van barmhartigheid te brengen. Onderwege ontmoette zij eenen persoon die haar vroeg, of zij de kleederen naar den berg dragen mocht. Hij kende zeer goed de bedienden, be weerde hij. Zonder achterdocht leverde het meisje hem het pak over. De kerel begaf zich naar den berg,maar het meisje zag hem niet meer terug. Naar het schijnt heeft het gerecht eindelijk de hand gelegd op twee der personen, die over eene maand of twee in een huis te Elsene belden, de meid bon den en poogden de brandkast open te breken. Een derde meêplichtige wordt nog opgezocht* Men denkt hem te Leuven te vinden. Drama in een hoedenfabriek. De 400 werklieden der hoedenfabriek Vivenet, te Cureghem werden zaterdag in opschudding gebracht door een drama tisch voorval. Een der werklieden, die zich dikwijls in den drank vergeet, zekere Glins, was goed bevriend met een anderen werkman, J.De Wilde,wiens gedrag altijd onberispe lijk was. Glins had vrijdag avond dronken zijnde, gepoogd zich te zelfmoorden. Men bracht de Kamers de stemming van de wet op het tweegevecht te vragen. Ook is er een adres aan M. Woeste gestemd, om hem te wreken over de aanvallen, waarvan hij ter gelegenheid van het tweegevecht Gillain-Van den Berghe het voorwerp is geweest. FRANKRIJK. Een match van 1000 kilometers. In de machinengalerij van het Champs de Mars te Parijs, heeft eene eigenaardige e 1 1 in zijne soort eenige wedstrijd plaats ge had tusschen twee wielrijders, Terront e Corre. Zij moesten 2500 maal denzelfdeo weg in de galerij afleggen, dus een wee van 2500 X 400 meters. Vrijdag avon d begon de wedstrijd. Beiden aten zij op hun wiel; zy ge bruikten de spijzen, zonder hunne vaart te minderen. Corre gebruikte briefstuk en harde eieren, Terront nu en dan een st. kieken en eene groote hoeveelheid dr ven. Ook werd hun van tijd tot tijd e. n spons toegestoken om hun gelaat al vagen. Ten 4 u. 40 m. vrijdag namiddag was Corre begonnen, Terront was eenige j oogenblikken later gereed,zoodat zyn me dedinger 25 meters op hem voorhad. De I snelheid waarmede zij reden was verba zend. Ten 8 ure had Terront zijne schade ingehaald. Zondag middag ten 3 ure had Terront, alles bij elkaar gerekend, eenen afstand afgelegd van 978 kilometers en Corre van 969. Zy werden stormachtig door de me nigte toegejuicht. Ten 4 ure was de wed strijd beslist. Terront was 10 kilometers vöor In 24 uren hadden zij dus 1000 kilo meters weg afgelegd —Levend verbrand. Zondag mor gend gedurende de hoogmis, is er te Ro- dez in de woning der weduwe Massé, 72 jaar oud, die alleen thuis was, door eene onbekende oorzaak brand ontstaan de arme vrouw is in de vlammen omgeko men. Een meisje van 10 jaar oud, dat bij haar moest blijven, was bij de geburen gegaan. HeiligschennisDe eerw. heer pastoor van Vesoul heeft bij het parket eene klacht neêrgelead, wegens eene vreeselijke heiligschennis, gepleegd door zekeren Dofé. De booswicht is over eenige dagen ter H. Tafel genaderd en heeft de H. Hostie uitgespuwd en er daarna de straten van Vesoul meê doorloopen. In eene herberg gekomen heeft hij de Hostie op eene tafel gelegd en ze vloekend met zijn mes in stukken gesneden. De schandelijke heiligschennis heeft groote ontroering verwekt onder de ka tholieke bevolking. Er zyn openbare ge beden voorgeschreven en er zal een plechtig eerherstel plaats hebben. Doré is sedert twee dagen verdwenen. Men beweert dat de verworpeling zich gezelfmoord heeft gelijk Judas. DUITSCHLAND. Soldatenmishandeling. Volgens een blad van Maagdenburg heeft een jongeling die op 18 jarigen ouderdom dienst had ge nomen in het leger, zich in die stad ge- zelmoord, na aan zijne moeder verklaard te hebben, dat het hem onmogelijk was langer de slechte behandelingen te verdra gen, die een onderofficier hem deed onder gaan. Die onderofficier diende zyn slachtoffer zulke hevige zweepslagen toe, dat hij dik wijls geheel bebloed was. Hij is thans aangehouden. K ER KELIJKE-* STATEN* 's Pauzen jubelfeest. De tijdingen over de gezondheid van Z. H. zijn goed zijne verkoudheid is byna geweken en zijne stem is geheel teruggekomen. Hy heeft zelfs een gehoor kunnen verleenen aan den hertog van Norfolk. De ontvangst der buitengewone gezan ten zal spoedig plaats hebben. De ont vangsten der pelgrims zullen verkort worden. Naar het schijnt heeft de sultan, toen hij Mgr Azarian naar Rome zond, gezegd: Ik gelast u mijne gelukwenschen en ge schenken te brengen aan Paus Leo XIII, aan die groote zedelijke macht, die alleen in staat is Europa te redden van den brand van het socialism. Iet» om te lachen. Mejufvrouw X. is naar het liefdadig heidsbal geweest en wordt 's morgens bij 't naar huis keeren aangesproken door eenen bedelaar die haar eene almoes Weihoe, roept jufvrouw X. ik die de gansche nacht voor u gedanst heb. Ik zou u nog aalmoezen moeten geven Die menschen zijn nooit tevreden Landbouwer. Mijnheer, gij die lid zijt van de commissie, kunt gij mij niet zeggen of mijne koei een prijs krijgt Lid van den Jury. Daar weet ik niets van, ik behoor tot de groote varkens Burgemeester.Er moet eene nieuwe dievenkoets gemaakt worden de oude is versleten. Schepen. Wij zullen er eene van ijzer maken, dan kan ze dienen voor ons en voor onze kinderen.

De Denderbode | 1893 | | pagina 2