Zondag 3 Maart 4893. 10 centiemen per nummer. 47s* Jaar N. 2733. NIEUWS- EN AANKONDIGINGSBLAD VAN DE STAD EN 'T ARRONDISSEMENT AALST. Eene vraag Politiek overzicht. MIJNHEER JUDAS Snipperingskens "Vleeschkeuring. Vlaamsche belangen. Een en ander. DE DENDERBODE. ABONNEMENTPRIJS Dit blad verschijnt den Woensdag en Zaterdag van iedere week, onder dagteekening van den volgenden dag. De prijs ervan is 6 frank 's jaars fr. 3,25 voor zes maanden fr. 1,75 voor drij maanden, voorop te betaien De inschrijving eindigt met 31 December. De onkosten der kwitantiën door de Post ontvangen, zijn ten laste van den schuldenaar. Men schrijft in bij C- VAN DE PUTTE-GOOSSENS, Korte-Zoutstraat, N. 31, en in alle Postkantoren des lands. ADVERTENTIEPRIJS Per drukregel, Gewone 15 centiemen Reklamen fr. 1,00 Vonnissen op 3e bladzijde 50 centiemen. Dikwijls te herhalen bekendmakingen bij accoord. Niet opgenomen handschriften worden niet teruggestuurd. Heeren notarissen moeten hunne inzendingen doen, uiterlijk tegen den dijnsdag en vrijdag avond. Voor de advertentiën uit vreemde landen zich uitsluitend te wenden tot de Agencie Ilavas, te Brussel,32, Magdalena Straat en te Parijs, 8 Beursplaats. (Puns, 8 Place de la Bourse. Cuique suum. Anlst, 4. Maart 1893. Duitsculanu. Toespraak van keizer Wilhelm. Aan het feestmaal op 1 Maart bij Achen bacli ter eere van den provincialen Brandenburger landdag gehouden, bracht de keizer een troost uit, waarin hij zegde Altoos met liefde op het verleden terug te zien en er het heden aan te toetsen, ziedaar het noodzakelijke dit doende, komt men tot eene vergelijking ten na- deele van het heden. Wie kan terugzien op een zóó heerlijk verleden als het onze doet goed er meè, daaruit te leeren. Men moet niet nutteloos klagen, maar zich wijden aan een levenslustigen, in zich- zelven voldoening vindenden arbeid. Voortgaan moet men op de wijze der voorvaderen. Wat danken wij niet geweldige gevol gen aan de hooge figuur van keizer Wilhelm I en aan zijn onveranderlijk geloof in de hem door God gegeven roe ping, aan zijne onvermoeide plichtsbe trachting. In deze traditie vervolgde de keizer ben ik opgegroeid en opgevoed. Ik verberg he: dat het mij nooit zal gelukken,'allen even tevreden en gelukkig ton 'ik hoop toch eenen toe stand ii .'-vu te roepen, waarmeè allen tevr den kirden zijn, die het willen wezen. Mijne hoop is samen te vatten in toe nemende vastheid in de binnenlandsche toestanden en achting van buiten dan mogen wij het gerust zeggen wij Duitschers vreezen God en verder nie mand ter wereld. Engiland. De Morning Post deelt den inhoud meê van het amendement der conservatieven op Gladstone's Home- Rule ontwerp. Dit amendement zegt, dat het Lager huis bereid is gunstig het ontwerp te onderzoeken waardoor bestuurlijke zelf standigheid aan Ierland wordt verleend maar het verwerpt het stichten aan een Iersch parlement als noodlottig voor de toekomst van het rnk en van Ierland zelf. Rome, 2 meert. Koningin Victoria. Men verzekert dat de hertog van Aosta, gedurende zijn verblijf ie Londen, gelast is koningin "Vic toria te gaan verzoeken, een bezoek te a aan de Italiaansche vorsten. 16* Vervolg. Eenige dagen na het bezoek van Fanks bij M. Judas, rond einde november, zalen Judith en Florry beide in het salon van de adeijjke woning en dronken haren namiddagthee. Het was een groot, schoon vertrek, gcmeubeleerd met waren kunstenaarszin, geheel naar het plan van Miss Varlins.die een wonderbaar oog bad voor kleuren en eiïekten. Eene prachtig uitgekapte eiken zoldering, de muren gedrapeerd met donker rood fluweel dat ncérviel in zware plooien op het rijke tapijt in dezelfde kleur,eene menigte kleurige schilderijen in kunstvolle omlijstingen, eenige kleine tafeltjes bedekt met aller hande fantasieën (gekozen door de lichtzinnige Florry), een aantal gemakkelijke zetels, die u tot neérvlijen lokten en eene rijke piano, bedekt met Hitcenverspreid muziek (ook van Florry) bet was een oprecht over-, heerlijk vertrek. Verder waren er verzamelingen raar porselein grootc potten beschilderd met zonderlinge figuren in zonderlinge (kleuren en bloemen, bloemen, bloemen overal. Beide meisjes hadden eene voorliefde voor bloemen eu zelfs in deze koude maand november out- I Alhoewel er nog geen antwoord gege ven is, voorziet men dat de koningin, op raad van Gladstone naar Rome zal gaan zij zal het tegenbezoek van het konings- I paar te Florencië ontvangen. Van een anderen kant wordt in diplo- matische kringen verzekerd, dat, zoo de koningin de uitnoodiging aanveerdt, zij incognito naar Rome zal gaan, onder den j naam van gravin Balmoral, en zij ook een bezoek zal brengen aan den Paus. In vorige nummers hebben wij de ka zak kcerderijen uiteengedaan van degroote menners der geuzenpartij der heeren Frère, Bara en Graux nu is het de beurt van 1'homme-boulet - die de groote leider is der radikalen en vooruitstrevers. M. Janson wordt verscheiden beoor deeld zelfs onder de leden der katholieke party.Voor de eenen is hij een groote,ver standige politieker, met veel staatkundig vernuft begaafd, een talentvolle redenaar. Men heeft de kromme sprong van M. Nothomb niet vergeten,die nog voorzitter der Bewarende Vereeniging van Brussel, verklaarde tegen M. Janson niet te kun nen stemmen, omdat die groolsche figuur zijne plaats afgetcokend had in de grond wetgevende Kamers. M. Nothomb zoowel als M. Janson is aanhanger van het alge meen stemrecht, dat in Frankrijk, Italië en elders toch zulke wankelbare uitsla gen heeft opgeleverd I Volgens anderen is M. Janson een kazakkeerdür. Onder andere daglichten, weinig 'gun stig voorzeker, is de leider der radi kalen door den koenen brusselschen Palriole afgeschetst Men heeft niet vergeten dat deze dit Kamerlid beschul digt 25,000 fr. uit de staatskist in zijne zakken te hebben gestoken met zich eene woonplaats aan te geven buiten Brussel, terwijl hij met ter daad in de hoofdstad Op de uitdagingen van den Palriole heeft M. Janson met de stilzwijgendheid geantwoord. Als politiek man willen wij M. Janson's leven wat onderzoeken. Zijne eerste op trede in de staatkundige wereld was een theaterslag. Op het einde der jaren zestig begon hij met zich republikein te verkla ren en hevige aanhanger van het alge meen stemrecht. Na het overlijden van M. Funck, in 1876, stelde M. Janson zich op rang. De strijd was hevig tusschen de oude pruiken en de zoogezegde vooruitstrevers naar 't kwaad en al wat niet deugt. Vreezende niet te zullen zegepralen, wijzigde, volgens de uitdrukking van een zijner innige politieke vrienden, M. Picard, die voorvechter der party van 't waarde het oog door het gcbecle het vertrek de prach tigste serrebloenien, die men kon verdenken en die de lucht met huDne aangename geuren vervulden. Vier vensters aan de eene zijde van het vertrek gaven uit op den hof. doch waren nu gesloten, d:ior het een koude namiddag nas en de regen zweepte daarbuiten tegen de vensters en tegen de bladcrlooze boomen. Een helder vuur flikkorde in den ouderwctschcn heerd, waarboven van die smaakvolle hollandsche telloorcn waren geplaatst. Op een leeg tafeltje stond het theeservies, en terwjjl Miss Varlins rustig bij het vuur zat te werken, fladderde Florry door het vertrek zooals een rustelooze vlinder vliegende van bloem to| bloem. Judith Varlins mocht inderdaad, zooal niet op schoonheid, dan toch op een onmiddellijk innemend voorkomen roemen wel is waar was soms de uitdruk king van het gelaal een weinig te ernstig en te droef geestig, maar deze maakte plaats voor tcederlieid, wanneer zij hare blikken liet rusten op de tengere Florry. Deze was mager en tenger, meer een sierlijk stuk in saksisch porselijn dan wat anders, met hare kleine gestalte, haar pikant gezicht, haar glinsterend gouden hair. In wit gekleed Miss Marson had steeds eene voorliefde voor witte kleêren in eene lichte slof zacht en dun als eene spinncweb, vormde zy een scherp contrast met Judith, in hare volledige zwart zijden kleeding. En de kleine figuur bleef rondfladderen hier en daar nu aan het venster starende naar de kiüge halve duis- licht zijne zionswijze in verschillige pun ten Dus om te beginnen kazakkeerderijen en dat is die nochtans behendige leider tot hiertoe gebleven. - II y entrera comme un boulet de canon, zegde men, en inderdaad, M. Janson had den zegepraal gekocht. Dit kiezerskorps was veel te bekrom pen, beweerde die held en al zijne krach ten ging liij voortaan wijden aan eene overgroote uitbreiding van 't stemrecht. Men had het genoegen de man weldra aan 't werk te zien. In 1878, stelde het geuzenkabinet wet ten voor, kieswetten door M. Picard als partijwetten geschandvlekt, waardoor het getal kiezers tamelijk wierd inge krompen, ten nadeele der boeren en geestelijken. Men herinnert zich de wet over de trek en rijpaarden enz. Iemand die innig over tuigd is dat er te weinig kiezers zijn zou voorzeker die wetten hebben verworpen. M. Janson niet hij stemde ze met volle handen. Partybelang had die edele ziel besmeurd In 1881,treed hij weder alseen toreador het strijdperk binnen om eene kieswet te verdedigen, dit recht uitbreidend voor do provincie en gemeente. Hij was partij ganger van de formuul van lezen en schrijven geworden en dit stelsel was het waaraan bij zijne herculeskrachten ging wijden. En wat gevolg Voor de fiere houding van M. Frère deinsde hij achteruit. - Hij kwam in de Kamers zegde zijn vriend vast besloten te wijken, en zijne partijgangers verlegen en ingeschuchterd waren het.met hem eens om de wapens neèr te leggen. Kloeke houding, de geuzen waren aan 't roer Ondertusschen was M. Janson van gedacht veranderd geen lezen of schrij ven meer maar 't algemeen stemrecht met 15 uitzonderingen. Daarover is hij door Vooruit den bol gewasschen geworden lijk nooit een het is geweest door zijne eigene partijgenoten. Wij hebben reeds Dendergalm tegen de loting zien bulderen. Zondag verleden heeft hij hetzelfde gevoelig toontje nog maals aangeroerd. In zijn eerstgenoemde schrijven vond hij het redmiddel tegen de tranon, die op die dagen gestort worden in het algemeen stemrecht die de plaatsvervanging ging afschaften. Want als eene arme moeder weent bij 't heengaan naar 't leger of bij het in 't lot vallen dan is het omdat de zoon van hare welstellende gebuurin zich vrij koopen kan. ternis, dan zich buigende over eenen grooter bloem tuil om de geuren in te ademen, zich bewegende rond de theetafel, eenige accoorden aanslaande op het klavier, dan in den gloed van het vuur verschijnende om eene seconde later in de schaduw te verdwijnen, meer als een spook, als eene rustelooze schaduw dan een aardsch wezen. Florry, lieve, zegde Judith ten slotte, haar naai werk neerleggende, ge zult u vermoeien met zoo rond te loupen. Waarop het meisje naar het vuur kwam gesneld, zich neerzettende op een voetschabel en hare armen rondom hare knieën sloeg, met eene uitdrukking van gramschap op het wezen. Wat denken zij zegde zij ten slotte ongetwijfeld luid op den loop harcr gedachten voortzeltende. Spol- ger worden genoemd Mevr. Jacksoi Spolger't Is verschrikkelijk, 't is monsterachtig Florry, Florryspreek nu toch zoo niet over uwen toekomeuden echtgenoot, onderbrak haar Judith dat is niet schoon, kind. Hü is het evenmin, wedervoer Miss Marson, met hare kin op hare kniceen rustende en in het vuur starende hij is mager als een geraamte, leelyk.. Maar hy houdt veel vun u. Oh dat valt nog te bezien. Men zegt dat hij een van die mannen is die hunne vrouw met den stoofhaak durven slageu ziet bij er zoo niet uit? Ik wenschte dat h|j Sebastiaan ware.... Liefste meisje, zegde Judith met strengheid, zoo streng als zij dit tegenover Florry kon doen, spreek niet over SebastiaaD, gij weet wet dat uw vader er Ze is schoon de logiek 1 Nu beginthij niet meer legende plaats vervanging, maar tegen de loting zelf te bulderen. Is er genoeg gevloekt tegen de loling, zegt hij, die sedert meer dan zestig jaar de kern van ons volk aan den arbeid ontrukt, de bloem van de natie in de kazerne opsluit t Is niet 60 jaar, maar 't zal weldra eene eeuw wezen dat de Sansculotten van de jaren 1790, die voorvaders onzer libe ralen, hier te lande, de militaire conscrip tie invoerden. Die kwaal was hier onbe kend en veroorzaakte den roemrijken Boerenkrijg in den welken de Vlaamsche jongelingen zich als helden gedroegen. Wat wil echter Dendergalm, in de plaats zetten Zoo ik gis, heeft hij meer dan eens reeds het alleman soldaat ver dedigd. En nochtans de rechtstreeksche gevolgtrekking: uit zijne aangehaalde woorden is Men moet een vrijwilligers leger inrichten Bravo, Dendergalm, voor 't vrijwil ligers leger, dat is gewonnen Sedert wanneer is hij zoo veranderd Hij heeft waarschijnlijk ingezien dat bij het alle man soldaat zeker de beste kern aan den arbeid ontrukt wordt en do bloem der natie in de kazerne opgesloten Inderdaad is hel zoo niet in Frankrijk en in Duitschland, landen met het alge meen stemrecht. In Engeland is er een vrijwilligers leger en nochtans daar en is alleman geen stemmer 't Engelseh stelsel op de huis- bewoning wil men hier invoeren. Dendergalm, brengt in alles 't alge meen stemrecht. Dat wij het niet hebben is oorzaak dat wij met die droeve loting nog gcslegen zitten. Nu, bewijs ne keer, Dendergalmdat met 't algemeen stem recht wij 't vrijwilligers leger gaan beko men en vergeet ook niet eens van uwe geburen te spreken Eenige gemeenten die al te veel gene genheid voor zekeren harer inwoners over hebben, hadden de maatregels door de regeering ingevoerd om het gebruik van ongezond vleesch te keer te gaan, te baat genomen om een waar stelsel van handelsbescherming in te voeren. Hier werd eene soort van tweede keu ring ingericht gansch willekeurig en aan de wet tegenstrijdig, voor het vleesch dat men uit andere gemeenten waar het reeds gekeurd was, invoerde Elders waren de slachters die de ge meente niet bewoonden verplicht het vleesch dat zij aan hunne klanten thuis brachten, eerst op eene aangewezene plaats aan te bieden om het opnieuw te laten keuren enz, in een woord, eene ge- heele reeks plagerijen. nooit zou in toegestemd hebben, dat gij met zulk een kerel zoudt trouwen Hij is niet slechter dan anderen, mompelde Florry koppig. Ik weet niet hoe anderen zijn, antwoordde Judith koel. maar een ding weet ik en dit is, dat Sebasliaan Melstane geen goed echtgenoot had kunnen worden. Doch hij is nu weg, voor altijd, en gü zult hem niet meer terug zien. Denkt ge dat Ja, nooit meer. Melstane is uit uw leven volko- komen verdwenen, sprak Judith scherp Florry bezien de, die er eenigzins verschrikt uitzag. Wat verschrikkelijke diDgen vertelt ge bracht zij ten slotte in. Ik weet niet waarom hij vertrok, ik weet niet waarom hij niets van zich laat liooren. Doch hij zal terug keeren en alles wel uitleggen. Ik ben overtuigd dat hjj dit niet zal doen, viel Judith uit. En wavom dat Omdat ik daar reden voor beb was het koude antwoord. Misschien was het duisternis,misschien was het ook wel de dansende schaduw van het vuur, doch terwijl zij sprak scheen haar gelaat verouderd en krampachtig vertrokken, zelfs voor Miss Marson's nooit opmerkende oogen. Florry werd er zoodanig door getroffen, dat zij met tianende oogen op de kuir.eu voor hare nicht neérvicl, haar hoofd in rfen schoot van Judith verborg en in een hevig snikken losbrak. Kom, kern, zegde Miss Varlins, als eene moeder baar streelende over de blonde lokken ik wilde in Onnoodig bijna te zeggen dat er hiero ver zoo talrijke als gegronde klachten waren opgerezen. Met genoegen zal dan ook vernomen worden dat de heer Minister van Land bouw eu Nijverheid aan deze misbruiken een einde komt te stellen met die tweede keuringen op afgelegene plaatsen te ver bieden en de gemeenlebesluren de plicht voor te schrijven de keuringen te doen 't zij ter markt, 't zij ten huize der ver- koopers. Zooals wij het reeds aankondigden, wordt de keuring van 't varkensvleesch niet meer vereischl als de varkens voor eigen gebruik bestemd zijn. Wil de land bouwer een deel van het varkensvleesch openbaarlijk verkoopen, dan moet dit vleesch gekeurd en gestempeld worden op de zelfde wijze als het vleesch dat uit vreemde landen wordt ingevoerd. De maatregelen zullen de belangheb bende vleeschverkoopers en ook de min dere landbouwers voldoening geven,want te recht werd geklaagd over de al testrenge verordeningen over den handel in vleesch. Uel Nationaal Vlaamsch Verbond heeft een vertoogschrift toegestuurd aan de heeren Vlaamsche Leden der Wetge vende Kamers ten einde hen te verzoeken een wetsvoorstel in ie dienen en ts willen aandringen opdat de behandeling van dat voorstel gevoegd worde bij die der te her zien artikels. Wet lor verkluring van art. 23 der Grondwet. Art. 1.Het Nederlandsch en het Fransch zijn de nationale talen van Bel gië. Zij genieten dezelfde rechten en wor den op volstrekt gelijken voet gesteld, be paaldelijk wat de wetgeving, het bestuur en de bediening van het recht aangaat. Art. 2. Het recht van de bijzon deren om zich naar verkiezen van eene der twee landstalen te bedienen, is onbe perkt. - Hetzelfde recht kan noch door magis traten, noch door ambtenaars bij de uit oefening van hun ambt of van hunne be diening, ingeroepen worden. Zij moeten de taal bezigen, die hun door de wet wordt voorgeschreven. By gebrek aan eene wetsbepaling, zullen magistraten en ambtenaars, onder voorbehouding dal het recht der burgers die mei hen in betrekking staan, hierdoor niet in het minst zal worden gekrenki, de taal gebruiken van de plaats waar zij hunne bediening of hun ambt uitoefenen. Hel Nationaal Vlaamsch Verbond houdt zich overtuigd dat die bepalingen, wetskracht bekomende, zouden voldoende het geheel niet streng zijn. Doch wees verstandig, Florry het «leed mij pijn u zoo te hooren spreken van dien... van M. Melstane. Is het mijne schuld dat hjj mij de gevoelens vau zijn hart kenbaar rnaakte zegde Florry, voortsnik kende. Is het mijne schuld dat die M. Spolger tny wil trouwen Is het mijne schuld dat die leelijke, rood- hairige Frnnschman, elke maal dat ik uitga, de oogen niet van mij afwendt Wat, die leerling was Wosk riep Judith met verontweerdiging uit. Durff die onbeschaamde.... Ik «eet met wat hy durft en wat hij denkt, ant woordde Florry rechtzitteude en zich de oogen afdroo- gende doch wat heeft hy mij zoo te bezien Hij was een vriend van M. Melstane, geloof ik, zegde Judith, beangst cn ongetwijfeld hebt gij hem gezien gedurende uwe onbedachte ontmoetingen met dien man Neen, dat niet, antwoordde Florry, terwijl zij terug ging zitten op haar voelstocltje. Ik hem nooit gezien en mjjne.ontrooetingcn met Melstane waren niet onbedacht; ik houd veel, zeer veel van Melstane en indien papa mij niet dwong te trouwen met dien halclijkcn Spolger.... Hoeveel malen hebt gij M. Mclslaue ontmoet. Vijf o! /.es maal hier en eens te Lodnen. Florry Wel, antwoordde Miss Marson, gy vraagt het mij. Ik zag hem op den dag toen ik tante Spencer ging bezoeken, als wij to Londen stilhielden op weg naar Ventuur Waarom heeft tante Spencer mij daar niets van zijn om allen onwil te breken; doch het acht ze ook onontbeerlijk om een einde te stellen aan alle bestuurlijke willekeur, welke al te vaak den zin der Grondwet openlijk miskent en, om taalwetten en verordeningen te ontduiken, haren leid draad zoekt in den geest door de eerste Regeerders van den jeugdigen Belgischen Staat neergeschreven in de wel van 19 September 1831 o den Franschen tekst der wetten alléén oftlciëel verklarende. De intrekking dezer laatste wet, welke ontegensprekelijk de Grondwet in eene harer hoofd bepalingen (art. 0) verkracht, is volstrekt noodzakelijk, zoo men niet wil langer de meerderheid der Natie in hare innigste en edelste gevoelens kren ken welnu, die noogige afschaffing zou feitelijk voortvloeien uit de aanneming van bovenstaanden verklarenden tekst. In do school. De liberale par tij is dus de partij der libertijnen In den Senaat heeft M. Sleurs partij ge nomen voor eenen schoolmeester van St- Joost-ten-Noode, die nogtans die onder steuning niet verdiende. In 't laatst van verleden jaar werd die onderwijzer der jeugd voor het Hof van assisen van Brabant gedaagd, voor het uitgeven vaneen boek tegen de goede ze den. De akte van beschuldiging en deaanha- lingen waren formeel. Nietteminsprak de juri van Brabant dien mijnheer vrij, welk feit wij niet willen bc- oordeelen doch wordt daarom een boek aanbcvelcnsweerdig, dat de advokaat-gc- neraal zedenkwetsend verklaarde door het onderwerp, door het gedacht, door den stijl Wij denken het niet, zoomin als M. do gouverneur van Brabant en na hem M. de minister van binnenlandsche zaken. Die laatsten denken dat een dergelijk boek niet uit de pen zou mogen vloeien van iemand die geroepen is onze kinderen op te voeden. Niettemin is die schoolmeester door de gemeente weer in functie genomen, alsof er niets ten zijnen laste was geweest. M. Steurs heeft gedacht tegen de over heid te moeten donderen en gevraagd aan M. de Burlet, of hij inderdaad gezegd had dat hy liever zijne kinderen voor de ploeg zond, dan ze aan zoo eenen schoolmeester toe te vertrouwen. Wel zeker, antwoordde M. de Burlet, - en ik ben gereed om hier, in den Senaat, die verklaring ie hernieuwen, Ileel het land zal, met den Senaat, die verklaringen toejuichen. Dat antwoord doet zien dat M.de minis ter van binnenlandsche zaken meer be- gezegd Zij wist er zelve niets van, antwoordde Florry berouwvol. Ik heb Sebastiaan onder weg ohtmoet cn wanneer ik later bij tante kwam heb ik haar niets gezegd. En evenmin iets aan mij,zegde Judith streng. Op mijn woord, Florry, ik wist niet dat gy zoo achterhou dend waart. Dat Is nu liet eerste woord dat gij mij van dit alles zegt. Gy zyt ook zoo streng, Judith, sprak de andore pruilend, en Sebastiaan zegde mij van dit alles niets te vertellen. Het is een slecht mensch, ziedaar alles wat ik te zeggen heb. Judith, ten zeerste vergramd over het onvoorzich tige, lichtzinnige gedrag van Florry zou haarzeker nog eene welverdiende vermaning hehhen gegeven, toen de deur werd geopend en M. Marson de kamer binnen trad. Hij zag er ernstig uit, Francis Marson en zorgen en verdriet hadden sporen nagelaten op zyn aangezicht. Iftj loosde een diepen zucht toen hij zich nevens het vuur neérzettc. Uh, wat een zucht wat een diepen zucht! riep Florry, tcrwyl ze de hand van den ouden man vastgreep wat is er dan vader Niets, kind, niets, antwoordde Marson haastig, terwijl hy de hand zyncr geliefde dochter streelde' Moeilijkheden in de zaken, kind, zooals ik u reeds vroeger zegde. (Wordt voortgezet.)

De Denderbode | 1893 | | pagina 1