Pauselijke Jubelfeest. Vo le Aflaat CONFERENGIE Allerhande nieuws. zorgd is voor de goede opvoeding in deof- cieelescholen, dan M. Steurs en zijne libe ralen Herziening. De redevoering door M. Beernaert uitgesproken is onbe twistbaar de belangrijkste of merkweer- digste welke in vele jaren ter volkskamer werd uitgesproken. Klaar en duidelijk stelde onze eerste minister liet groote vraagttuk der herzien- ning voor, met kalmte en weerdigheid de tegenwerping zijner tegenstrevers weèr- leggehde. MBeernaert wees stap voor stap do gedaanteveranderingen, do tuimeltoeren en krommesprongen der liberalen en radi- kalen aan die door hunnen eisch van de herziening onzer Grondwet niets anders bedoelden dan de regeering in moeilijkhe den te brengen en ze tot aftreding te dwin gen. De liberalen willen van geenc her ziening en van daar alle die dwarsboome- rijen om alle aceoord onmogelijk temaken ondanks de katholieke regeering en hare meederheid door gedurende toegevingen toonen er te willen toegeraken. De katholieke rechterzijde is,om zoo te zeggen,eens als een man terwijl de linker zijde verdeeld blijft gelijk ze altijd over deze kwestie is geweest. Nog geen enkel lid der linkerzijde heeft tot hiertoe een stelsels vooruitgezet dat door zijne liberale of radikale collegas wierd goedgekeurd. Hulde aan Ed. Coremans. Op tweeden Paaschdag gaat de Ant- werpsche Meeting feest houden. M, Ed. Coremans is aldaan 25 jaar Lid derVolks- kamer. De Meeting wil op dien dag, zegt Het Handelsblad haren trouwen cn moedi gen strijder naar weerde huldigen. Voor heel het Vlaamsche land zal het alsdan een nationale feestdag wezen elke ware Vlaming zal zich bij die hulde aan sluiten want niemand heeft meer recht op onze erkentelijkheid dan M. Coremans,de koene strijder, aan wiens moedige en on verpoosde werking wij de verkregene rechtsberstellingen op taalgebied, enz, te meerderen deele te danken hebben. Duivelscni'. Het zal nog een tijdje duren voordat het te Cotstantinopel van wielrijders zal wemelen de sultan noemt het sierlijke ry wiel duivelskar Landbouwcomice Herzele WEDSTRIJD van treuzelaars (trieurs.) Art. 1. Het cornice Herzele richt een wedstrijd van treuzelaars (trieurs) voor granen in. Art. 2. Deze wedstrijd zal plaats hebben den 11 en 12 Maart. De werktui gen zullen moeten gezonden worden naar het hof van den heer Dooreman, te Burst, den 10 Maart, van 1 tot 4 ure s' namid dags zij zullen moeten weggenomen worden Maandag 13dou van 9 tot 12 ure. Art. 3.Zullen alleenlijk toegelaten worden tot den wedstrijd de trieurs werkende van 2 tot 5 hectoliters per uur. Zij zullen beoordeeld worden naar eenc schaal voorloopig vastgesteld als volgt A. Bouw. Hoedanigheid der deelen, ineenzet ting, enz. j Eenvoudigheid j Gewicht en omvang Gemak van reinigen 5 Gemak om de deelen te vervangen na sleet of braak j Prijs per bewerkte hectoliter f Beleefde mijnheer. Vol gens Vooruit zou de heer Lambiotte, radikale volksvertegenwoordiger van Brussel, op eeno meeting van radikalen en socialisten te Brugge gezegd hebben dat, van de 150 leden der Kamer die van de werklieden alle deugden en be kwaamheden eischen ten minstede helft luiaards zijn, die van renten leven en zoo dom zijn als 't hout van de galg Dat is zeer beleefd van wege dien heer, doch 't ware belangwekkender geweest, indien hij erbij gevoegd had tot welke helft van de Kamer hij zelve behoort, tot die der domme luiaards of tot de andere. Holle woorden. Toen de lieer Janson onlangs te Charleroi een voor dracht hield ten gunste van het algemeen stemrecht snauwde een werkman hem toe Geef mij uwe warmn peljas, dan schenk ik u mijn kiesrecht. Wel een bewijs dat de werklieden op den duur zich met holle woorden niet la ten paaien. Een Bierdrinker*. in eene schouwburgzaal van Parijs bevindt zich thans een bierdrinker,Kabourols genaamd, die, zonder eenen minuut rust te nemen, 80 bocks naar binnen zwelgt. Die kan er weg meê. Drankwet in Engeland. De kanselier van de schatkist, sir William Harcourt, heeft woensdag de eerste lezing voorgesteld van de wet tot regeling van den verkoop van sterken drank. Volgens dit ontwerp zullen de belas tingbetalende burgers het recht hebben den algeheelen verkoop van sterken drank in hun distrikt te verbieden. Als eenige uitzondering wordt toegestaan de verkoop in werkelijke spijshuizen en hotels aan personen die reizigers ter goede trouw zijn. Voor het uilvaardigen van zulk een verbod is eene meerderheid van twee derde der uitgebrachte geldige stemmen noodig. Daarentegen kan bij gewone meerderheid -de drankverkoop op den zondag worden verboden. Dc wet is in tweede lezing aangeno men. Waf i» een vriend - De eerste persoon, die binnenkomt, als iedereen de deur uitgeloopen is. Iemand, die ons in voorspoed onze ge breken en dwaasheden onder 't oog brengt en ons in tegenspoed met hart en hand bijstaat. Iemand, die, als hij op de bovenste sport van de ladder staat, u niet vergeet, als gij onderaan blijft slaan. Iemand,die niet hecht aan het gezegde, dal nr 1 voorgaat. Eene negenticnde-eeuwsche zeldzaam heid. Een juweel, dat in den donker het meest schittert. Een zonneschijn in ramp of tegenspoed. Iemand, die veel van ons houdt, maar van de waarheid ook, en die ons de waar- beid zegt, ondanks ons zeiven. Eene verzekering tegen menschenhaat. Eene tweede rechterhand. Daarentegen is een dwaaze vriend iemand, van wien men dikwijls meer last heeft dan van twee vijanden. B. Werking. Voorafgaandelijke reiniging Tarwe en rogge. Kuissching Verdeeling Verlies Haver en gerst. Kuissching Verdeeling Verlies Gemengde granen. Uitkiezing Verdeeling Wezenlijke bewerking per uur Regeling 35 den, doch hij beweert dat die voortkwa- med van wild, dat hij getroopt bad. Duur zaad. - Een soldaat, in garni zoen te Nijvel, had zich in verscheidene keeren, door eenen zaadhandelaar voor eene gezamenlijke som van 18 frank 22 cent. versehillige soorten van moes zaad doen overhandigen. Bij elke levering was hij voorzien van eenen bon, dragende het valsche handtee- ken van zijnen commandant. Op die wijze pleegde hij zes schriftver- valschingen. Het bedrog werd weldra ontdekt en de soldaat kwam voor den krijgsraad, die hem veroordeelde tot vijf jaren opslui ting. De plechtige Jubelfeest van Paus Leo XIII, waaralle landen der wereld deel in nemen, zal in België gevierd worden op Zondag 12 Meert. Het Comiteit van St Pieterspenning van Aalst verzoekt de inwoners te dier gelegenheid aan hun huis de nationale of pauselijke vlag op te steken. Het Comiteit De Eerevoorzitter A. RAEMDONCK. De Voorzitter, B°" P. BETHUNE. Leden MM. Dr Van der Haehen, J. Van Bogaert, E. Van den Bossche, A. De Bièvre, P. Moens-De Ccminck, P Lei- rens-Orban deXivry, E. de Cocquéau des Mottes. Dr Bauwens, L. Van den Hende, C. Liénart. G. Z. J. C. Amen.—J.M. J. F. C. C. in de kerk der Arme Claren Coletinnen De diensten zullen geschieden als volgt MAANDAG G MAART Feestdag van de H. M. Coleta. Om Gure, de eerste Mis met uitstelling van het Allerheiligste Sacrament tot na het Lof. Om 8 ure.de tweede Mis Om 3 ure, het sermoen.door den Eerw. Heer Mys, daarna het Lof. Werk der Christene Vrouwen gegeven door Mgr. Cartuyvels ten voordeele der armen van de St Mar- tinusparochie te Aalst, op Oinsdug 3 Sïaart 1 WlKfc, om 5 1/2 ure ter groote Zaal van 't Sint Jozefs-Collegie. OnderwerpLeo xiii. Kaarten zullen te verkrijgen zijn aan de poort van 't Collegie den avond der Conferencie, tegen fr. 2,00 en 1,00. Fami- liekaart, Ir. 5.00 Do VolUskamei* heeft de be raadslaging over de herziening voortgezet. Het is ons onmogelijk er zelfs een zeer beknopt verslag over meê te deelen. Men hoopt dat men eindelijk tot een accoord der partijen zal geraken. Woensdag namiddag, werd aan eene openbare verkooping in de Lange Zout- straat, de geldbeugel inhoudende 60 fr. geknipt van vrouw Albert Van Herre- weghe, wonende in do Korte Zoutstraat, dus in de buurt. Den zelfden woensdag avond, sloop een dief binnen ten huize der echtelingen Snel-Van Malderen, winkeliers en fruit- kramers, wonende St-Josephsstraat, om trent de vrije katholieke Meisjesschool, en stool op de slaapkamer eene borze inhoudende 550 frs. in vijffrankstukken. Dit geld bevond zich ia een koffertje dat door den dief werd opengebrokon. De trap die naar boven leidt,bevindt zich in het portaal en zoo kon de dief bin nen sluipen zonder gezien of gehoord te worden. Al wat de bestolenen weten, 't is dat hun hondje om 7 1/2 ure nog al fel gebast heeft. De dader is tot nu toe onbekend. Onze merkt prijzen. Het gebeurt soms wel eens dat zekeren onzer geëerde inschrijvers van den buiten min of meer misnoegd zijn over onze merkt- pr ijzen. Eenigen beweren dat wij de hoogste en de laagste prijzen zouden moeten opgeven. Wij antwoorden dat ware verkeerde lijk handelen. De hoogste en laagste prij- Botermarkt.— Heden zaterdag werden 855 klonten boter ter markt ge bracht, wegende te samen ongeveer 6843 kilogr. Kerst e Communie. Koste lijke en goedkoope kerkboeken voor Eerste Communiecanten, en andere gebe denboeken, paternosters, enz., te verkrij gen ten bureele van Den Denderbode. Geringe prijzen en goede waar. Aalst. Do Hippodrome of Benbaan, alhier geplaatst op 'i Esplanadeplein gaf gister vrijdag avond eene voorstelling te voordeele der armen, welke een som opbracht van fr. 44 81,on middellijk behandigd aan den heer ont vanger van ons Bureel van Weldadigheid. Nijverlioid- 011 Handels- kring:. Donderdag namiddag II. ver gaderden ten gehoorzale onzer Handels rechtbank de nog overblijvende leden van den Nijverheid- en Handelskring van het ArrondisseinentAalst, ten einde eenc liefda dige bestemming te geven aan de nog overblijvende gelden. Deze kring werd in 1883, gesticht ter verdediging onzer, nij verheid- en handelsbelangen, doch sedert de instelling van den Hoogeren Raad van Werk en Nijverheid en de stichting dezer Raden Ie Aalst en Geeraardsbergen, is zijne werking om zoo te zeggen nutteloos geworden. Sedert jaren overigens had de Kring geen toeken van leven meer gege ven. Een tiental leden hadden den oproep beantwoord. Na beraadslaging werd besloten dat de nog overblijvende gelden, ongeveer 350 fr., zullen geschonken wor den I" aan 't Bureel van Weldadigheid van Aalst; 2° aan den Onderlingen Bijstand van den liberalen Werkmanskring 3° aan den Onderlingen Bijstand van den katholieken Werkmanskring, dus een derde aan iedere instelling. De leden van de jury zijn bemachtigd deze schikkingen desnoods te wijzigen. De werktuigen zullen gedraaid worden door eenen persoon aangeduid door de leden van de jury. Voor het overige staat het de jury vrij al de noodige maatregelen te nemen dié zij noodig acht. Art. 4. Het cornice verbint zich het werktuig te koopen dat den eersten prijs zal bekomen. Indien de leden van het cornice om bijzondere reden een ander verkiezen, zijn zij van die verplichting ontslagen mits den medekamper 15 t. h. te betalen van de waarde des werktuigs' De kosten der verzending per ijzeren weg zijn ten laste der ten toons tel Iers. De tentoongestelde werktuigen zullen franco per ïjzerenweg wedergesiuurd worden. Het vervoer van de statie tot het lokaal der tentoonstelling is ten laste van het cornice. Art. 5. De werkingen van de jury zul len beginnen den 11 Maart om 9 ure voormiddag. Zijn tot leden der jury benoemd MM. Pyro, professor van landbouwwerktuig- kunde, te Gembloers; De Caluwe, land bouwkundige van de Staat.; Leplae', bijge- voegd-landbouwkundige, te Ardoye. Een breedvoerig verslag zal afgekon digd wordeu over den uitslag van den wedstrijd. Art. G. De tentoonstelling zal open zijn den 11van 2 tot 4 ure 's namiddag. Den 12 van 10 tot 12 ure ure en van 3 tot 5 ure. De leden der provinciale land- bouwvereeniging zullen toegelaten wor den op vertooning hunner kwitancie. Zij die geen lid zijn, zullen een toegangsgeld betalen van 2 franken. Art. 7. De leden zijn uitgenoodigd om van den wedstrijd gebruik te maken om hunne granen te doen schiften Men neemt geene hoeveelheden aan minder dan 2()0 kilogrammen. Die granen zullen moeten gebracht worden den 11, van 7 tot 9 ure en weggehaald worden denzelfden dag van 4 tot 5 ure. Art. 8. De inschrijvingen "zullen geno men voor den Dinsdag 7 Maart, bij M. Achilles Philips, te Burst, die zal gelast zijn met al de maatregelen van uilvoering betrekking hebbende met den tegen woordigen wedstrijd. De Sekretaris, De Voorzitter, 1..VER8N ICK.G.VanBever. Bechlerlijk kronijk. Een monster voor het gerecht. In de zaak Vervisch, die van moord op zijne vrouw beschuldigd werd in omstandighe den die wij vroeger hebben aangehaald, heeft de Jury van West-Vlaanderen hem plichtig verklaard aan vooraf beraamde moord. Het Hof neemt verzachtende omstandig heden in acht en veroordeeld hem tot levenslangen dwangarbeid, Moord te Brugge. Onze lezers zullen zich nog het schrikkelijke drama herinneren, dat in den nacht van 26 op 27 October laatstleden te Brugge plaats had. De herbergierster van De sladMeenen, was gedurende gezegden nacht op wreed aardige wijze vermoord. De verdachte zekere Edward Grossey, die thans op de bank der beschuldigden voor het. Assisen hof van Oost-Maand eren zit, houdt zijn eerste verdedigingstelsel staande. Hij beweert voortdurend dat de moord gepleegd door eenen onbekende, waarvan hij zelfs de beschrijving geeft. Blqedplek- Nuffel, Brusselschen steenweg. Daders in beslag en deed de koopêrs verwittigen ken werden op zijne eigen kleeren gevon- onbekend. dat het vleesch schadelijk was. zen, en dat is onbetwistbaar, maken de merkt niet. 't Is de middenprijs welken moet gege ven worden en die middenprijs deelen wij meê gelijk hij door den Bestierder der- Stadswaag en verdere stadsbedienden wordt opgegeven ten stadhuize om naar 't ministerie van Landbouw gezonden te worden. Voor ons is dit de eenige reehlveerdige handelwijze en deze zullen wij blijven volgen. BITTER ORIENTAL is de beste Alen heeft schoon te zesden- Er blijft altijd maar eene remedie in staat om de hoest in twee dagen te genezen en 't is juist de aange naamste en de goedkoops te,'t is te zeggen, de Pastille Waltherij die maar een frank kost en te verkrijgen is ln alle goede apotheken. Senaat. De Gouverneur brengt ter kennis zijner bestuurden, dat de lijst der kiesbaren tot den Senaat voorloopig vastgesteld door de Bestendige Deputatie des Provincialen Raads, in hare zitting van 18 Februari 11. ter inzage van een ieder is nedergelegd in de bureelen der 2 afdeeling van het Provinciaal Bestuur en ter sekretarij der sleden en gemeenten De reklamen uit hoofde van onbehoor lijke uitlatingen of inschrijvingen kunnen aan gezegd College toegezonden worden lot den 31 Maart, overkomstig art. N: 222 der geordende kieswetten. Zorgeloosheid. Het is slechten tijd en de menschen zouden zich de beenen afloopen om eenige duiten te verdienen. Dat belet niet dat er 72 loten van Brus sel 1886 omgezette leeningen met premièn uitgekomen, nog niet zijn afge haald. Onder de 72 loten zijn er vijf uitgeko men met eene premie van 100 duizend frank elk. Ziedaar een half millioen dat ligt te wachten tot dat dat de eigenaars de moei te w illen doen het te gaan oprapen. Wie weet of er van die gelukkige loten- bezitters geene zijn die al de moeite van de wereld hebben om de twee eindjes van het jaar aan elkaar te knoopen. Jeudige dronkaards. Dinsdag avond men vond tegen de hoogte van den spoorweg, achter 't Oefeningsplein 5 jon gens van 10 a 12 jaar oud, smoordronken liggen, met twee ledige likeurflesschen aan hunne voeten. I-Iet was onmogelijk hen wakker te krijgen, en zij werden in eene naburige schuur gedragen, waar zij den nacht doorbrachten. Woensdag morgend hebben zij bekend dat zij de flesschen gestolen hadden in eene herberg der Kruistraat, te Elsene, waar zij eene almoes waren gaan vragen, 't Zijn deugnieten van de ergste soort, die de ouderlijke woning ontvluchtten en niets goeds uitrichten. Een jongeling der Vondelstraat, te Schaarbeek, is ten gevolge van het over dreven studeeren eensklaps zinneloos ge worden. Gedurende den nacht was hij opgestaan, en geheel ontkleed in den hof van zijne ouders gegaan vervolgens over de afsluitingsmuur in den hof van eenen gebuur gekomen was hij, in eene steeds toenemende vlaag van ijlhoofdig heid, begonnen met de ruiten der woning in stukken te slaan om binnen te dringen. Het gerucht dat hij maakte wekte de buren. In erbarmelijken toestand, gewond en bebloed heeft men den armen jongen moeten opsluiten. Aalter. Verleden week was L. V. bij den apotheker gegaan om rattenver- gift. Hij had het zelve in pap vermengd en in de koestal gelegd. Gedurende den nacht was eene koe los geraakt en had den pap opgeëeten 's an derendaags was de koe ziek. Een veeaarts werd ontboden en de koe moest afgemaakt worden. De keurder werd Dinsdag namindag kwamen een honder tal personen naar het policiebureel met het vleesch het eene nog ruw, het andere gekookt of gebraden, zij leverde bet zelve af er eischten hun geld terug. Het vleesch ongeveerd 160 kilos, werd 's avonds gedolven, onder toezicht der po litie. 'erwittigd, kwam, maar weigerde het vleesch te stempelen omdat hij aan hetzelfde verdachte teeke nen bespeurde. De veeaarts werd opnieuw verwittigd, kwam ter plaats en bestadigde dat de koe Aalst. Dievenkronijk. In den nacht van zaterdag tot zondag 11. werden gestolen te nadeele van Casi- mier Abbeloos, hovenier, Binnenstraat te Mijlbeek, ongeveer 1600 struiken porei. bijna geheel uitverkocht was. Hij onder- De daders waren reeds den maandag zocht het vleesch en bevond dat hetzelve morgend gekend en zullen voor hunne vergif bevatte. Seffens werden bevelen ge- oneerlijkheid te verantwoorden hebben, j geven. Maandag nacht werden 5 hennen i De policiekommissaris kwam spoedig gestolen te nadeele van Emmanuel Van i ook ter plaats, nam het overige vleesch Maandag avond was zekere S. De W.., die van het vleesch geëeten had, onpasse lijk geworden eene andere vrouw, die van de nieren had geëeten, heeft hevig moeten braken en was aangetast van buik loop. Het ware te wenschen dat- er geene ernstige slachtoffers gevonden werden. Uit dit voorval blijkt nog eens te meer het nut voor de wet op de vleeschkeuring, zonder die wet zouden te Aalter misschien talrijke personen ziek geworden of zelfs gestorven zijn. Geeft zij aanleiding tot eenigen last en ongemak zij bewijst ook groote diensten. Fondsenblad Een kogel uit eene ooge. Dat binst 'nen oorlog een kogel' in een oog vliegt, dat is geen wonder de kogels moeten ergens vliegen. Maar dat zulk een moorddadige knikker daar logement in houdt en er zijne meerderjarigheid in af wacht dat is een ander spel. En nogthans dat is gebeurd. Kervende en snijdende in de oogholte van eenen man hebben twee geneesheeren van Kortrijk er eenen kogel uitgehaald wegende 32 grammen. Do lij dende man had tijdens den oorlog van 1870 zijn oog verloren maar wist niet dat hij vervangen was door eenen kogel, en hij heeft meer als 21 jaar geloopen met dat inwendig ornament Schipbreuk op de Schelde. Vrouw verdronken Een erg ongeluk is op de Schelde, vlak tegenover den Austruweelschen hoek, te Antwerpen, voorgevallen. De schuit Marie is een ijzeren vaar tuig. Hethad neven eene stoomboot gelost en verliet thans bij tamelijk sterke zuide lijke bries, de plaats, om stroomopwaarts te varen. De schipper en zijn zoon stonden voor op het vaartuig, om aan de zeilen te wer ken, terwijl de loods aan het roer stond. De vrouw was in de kooi. Kwam het nu door eene verkeerde beweging of greep een onverwachte ruk wind het vaartuig aan, men weet het niet. Altijd is het zeker dat de Marie, die, zooals men weet, geene lading in had en daardoor gemakkelijker den invloed van den wind onderging, omsloeg. Ongelukkiglijk lagen de luiken los, deze werden overbrood geslagen en het ruim stroomde in eenen omzien vol water. De vrouw, merkende wat er gebeurde, snelde daar boven en liet een bangen hulpkreet hooren, De loods greep haar vast, doch het was hem niet mogelijk haar te houden. Hij moest de ongelgkkige aan de golven prijs geven en sleohts zijn eigen leven trachten te redden. Schipper Van der Meersch en zyn zoon konden tot de redding der arme vrouw niets bijdragen. De schuit, die aanstonds vol water liep, zonk rechtstaande in de diepte, terwijl de loods met den schipper en zijn zoon gered werden door de pontonniers der krijgs- genie, die daar in de nabijheid manoeu vreerden. De verdronken vrouw was slechts 36 jaar oud. Het ongeluk heeft aan den waterkant veel ontroering verwekt. Men is reeds met de voorbereidende werkzaamheden voor het lichten van het vaartuig begonnen. Het arauwvuur in den Borinage. Drie slachtoffers. In den nacht van 1 Gewapende roovers: Jan Oli vier, beenhouwer te Luik, keerde zater dag avond, rond 9 ure, terug van Vottem. Daar er veel kalanten in zijnen winkel waren, liet hij kar en peerd voor zijne woning staan, om die eerst te helpen bedienen. Twee oud-veroordeelden, L. G... en P. L..., sprongen op de kar en reden er meê weg. Olivier, die zulks ge/iens had,kwam toegesneld, haalde het rijtuig in en greep den dief L. G. vast. Deze trok eenen revolver uit den zak en loste rakelings een schot op den been houwer. Daar Olivier hem het wapen had willen ontrukken, werd de richting van den kogel afgeweerd, doch de beenhouwer kreeg dien in het rechterbeen. De schurk nam alsdan met zijnen meêplichtige de vlucht. Eenige bewoners der straat zetten de dieven achterna ;P. L., gewaar wordende dat hij ging ingehaald worden, keerde zich om in de rue de la Chapelle en begon op zijne beurt revolverschoten te lossen op degenen, die hem achtervolg den. Een knaap van 15 jaar, werd lichtge kwetst. Door den oploop hierdoor teweeg gebracht, konden de twee baanstroopers zich uit de voeten maken. Ten 2 ure 's morgens werd een hunner in de woning zijner moeder aangehouden de andere een half uur later, op het oogenblik dat hij -hij zijne woning wifde binnengaan. Beiden werden nog in bezit van hunne revolvers gevonden. frankrijk. Eene reuzin. Mej. Jelisawetta Lysska, eene jonge Russische van 14 jaar, heelt de kolossale lengte van 2 meters 50 bereikt. Zij is zeer wel gevormd, maar heeft buitengewoon groote handen en voeten, Mej. Lysska trad reeds voor het publiek op in de wereldtentoonstelling van Parijs, maar dan was zij slechts 1 m. 95 lang. De reuzin is thans op reis naar Nizza, om hare gezondheid te herstellen. DUITSCHLA.ND. Groote brand. Maandag heeft te Saarlouis een groote brand gewoed. 's Morgens vroeg werden de inwoners door een hevigen knal uit hunnen slaap gewekt. In een huis der Franzosentrasse was eene ontploffing ontstaan, men weet nog niet door welke oorzaak. Spoedig stond geheel het benedenhuis in brand en de bewoners konden slechts met de grootste moeite gered worden. In korten tijd waren twee nevenstaande woningen en een achterhuis door de vlammen aangetast, en daar er weinig water voor handen was, hadden de pom piers het moeilijk te verantwoorden. Zij gelukten er toch in den brand bij de vier huizen te beperken. M. Beaumont, de eigenaar van het huis waar de brand ontstond, wilde nog zijne boeken redden, toen bijna het.geheele huis reeds in brand stond. Hij drong door rook en vlammen binnen, maar keerde niet meer terug. Men heeft later zijn verkoold lijk gevonden. KERKELIJKE-STATEN. Kroningsfeest. Gister vrijdag was het vijftien jaar geleden dat Leo XIII als Paus gekroond werd. Te dier gelegenheid zal Z. H. eene plechtige Mis opdragen in de Sixtynsche kapel. Dc aanvragen om toegangkaarten zijn zeer talrijk,maar aan verreweg de meesten kan niet voldaan worden, daar de kapel slechts een dui zendtal plaatsen bevat. Er is daarom sprake van geweest, de plechtigheid in St-Pieler te vieren, maar Dr Lapponi in ic siacruof/ers in den nacht van beeft den Paus die vermoeienis stellig dinsdag tot woensdag heeft in de koolmijn verboden. g Grand-Buisson, te Dour een schrikkelijk i ongeluk plaats gehad. f ,1)e geneesheer had liever gezien, dat de Hel grauwvuur ontsnapte uit eene rols en verspreidde zich bliksemsnel door de hoorén en verzekerde, dat hij zich weer J I volkomen hersteld gevoelt. Drie mijnwerkers werden verstikt, niettegenstaande hunne gezellen hun spoedig ter hulp snelden. Hunne lijken werden naar boven ge bracht in de bureelen der koolmijn en verders naar de ouderlijke woning ge voerd. De drie ongelukkigen die zoo jammer lijk aan hunnen dood kwamen, zijn Jules Garnet van Elouges, Alfred Dehon en Alfons Gazelle van Dour. In de naburige dorpen was spoedig het gerucht verspreid dat eene nieuwe mijn ramp was uitgebroken, gelijkend aan deze die een paar jaren geleden had plaats gehad. Eene overgroote menigte kwam naar Dour geloopen en omringde spoedig de koolmijn. De stoffelijke schade zal spoedig hersteld zijn. Ware de ramp in het volle van den dag gebeurd, het ongeluk zou voorzeker veel grooter geweest zijn, want alsdan zouden zich veel meer werklieden in de mijn heb ben bevonden. Het komiteit van hulp aan de slachtof fers van den arbeid zal de familie der drie ongelukkigen die bij deze ramp het leven inschoten, ter hulp komen. Een werkman van Seneffe, Victor Colling, had onlangs van eene tante te Parys 75. 000 fr. geërfd in titels aan dra- ITALIË. Tegenbetooging. De afgeveerdigden van al de liberale vereenigingen van Rome, zijn uitgenoodigd op eene vergade ring, 0111 overeen te komen over de in richting van eene groote anti-katholieke betooging, in antwoord op de bede vaarten. Het gouvernement aanziet die toebe reidselen met zeer slecht oog en neemt strenge maatregelen om alle wanorders te beteugelen. De betooging zou zondag moeten plaats hebben. De tegenwoordige beevaartên zijn reeds vertrokken de winkeliers en kleine handelaars zijn tegen de betooging, daar zij van aard is de latere beèvaarten te beletten, welke hen zooveel voordeel aanbrengen. De betooging ter eere van den Paus moet wel schitterend zijn geweest, om aldus den haat der Italianissimi op te wekken. Burgerlijke Stand der Stad Aalst. Geboorten. Mannelijk geslacht 10 Vrouwelijk 12 HUWELIJKEN. J. Cornand, kaaiw., met C. Verhulst. ger. Sedert leefde hij stillekens op zijne dienstm. J. DeKnyf, landb., met E," rente. Colling had eerst zijnen schat ver- Vau Mo1' landbouwster. 22 borgen onder zijne matras, doch sedert drie weken had hij de weerden gesloten in de lade van een meubel, staande in een vertrek nevens zijne slaapkamer. Maandag morgend vond hy het venster aan de straat open,het meubel opengebro ken en voor 65,000 fr. werden verdwenen. OVERL1JDENS. R. Vermoesen, wed. Van Neck, landb. 86 j., Breedestraat. F. Gysens. soldaat 24 j., Langestraat. J. Luycx, wedr De Cock, 77 j.( Leopoldstraat. j. Key- meulen, z. b., 67j., Leopoldstraat. 7 kinderen onder de 7 jaren.

De Denderbode | 1893 | | pagina 2