NIEUWS- EN AANKONDIGINGSBLAD VAN DE STAD EN 'T ARRONDISSEMENT AALST. Herziening. De Apen. Donderdag 9 Maart 1893. 10 centiemen per nummer. 47sle Jaar, N8 2730. Politiek overzicht. MIJNHEER JUDAS Een en ander. DE DENDERBODE. ADVERTENTIËNRftiUS Per drukregel. Gewone 15 centiemen Reklamen fr. 1,00 Vonnissen op 3* bladzijde 50 centiemen. Dikwijls te herhalen bekendmakingen bij accoord. Niet opgenomen handschriften worden met teruggestuurd. Heeren notarissen moeten hunne inzendingen doen, uiterlijk tegen den dijnsdag en vrijdag avond. Voor de advertentiën uit vreemde landen zich uitsluitend te wenden tot de Agencie Havas, te Brussel,32, Magdalena Straat en te Parijs, 8 Beursplaats. (Paris, 8 Place de la Bourse. ABONNEÏUENTPRIJS I Dit blad verschijnt den Woensdag en Zaterdag van iedere week, onder dagteekening van den volgénden dag. De prijs ervan is 6 frank 's jaars fr. 3,25 voor zes maanden fr. 1,75 voor drij maanden, voorop te betaien De inschrijving eindigt met 31 December. De onkosten der kwitantiën door de Post ontvangen, zijn ten laste van den schuldenaar Men schrijft in bij C. VAN DE PUTTE-GOOSSENS, Korte-Zoutstraat, N. 31, en in alle Postkantoren des lands. Guique suum. Aalst, 8 Mnnrt 1893. Frankrijk. Fransche Kamer. Interpellatie Millevoye. Eene door den boulangist Millevoye aangekondigde interpellatie tot den minister van justicie over de gerechtelijke en parlementaire gevolgen, die ontstaan kunnen uit de tusschenkomst van verscheidene parle mentsleden in de Panama-zaak, voorna melijk die van C.lémenceau, de Freycinet, Floquet en Ranc, is op verlangen der regeering uitgesteld tot na afloop van het proces wegens de omkooping van parle mentsleden. M. FLOQUET onderbrak M. Millevoye met de woorden .- Vraagt dan onze inbe schuldigingstelling. M. MILLEVOYE. Hebt geen nood, we zullen het doen. De Kamer stemde daarna met 266 stemmen tegen 222 het wetsontwerp op de drukpers. Zij verwierp de vraag tot vervolging van M.Arène ingediend door M.Andrieux. Panamaschandaal. De papieren van Arton. De Gaidois spreekt, met het oog op het proces van omkooperij, van een geheimzinnig wit hemd Het schijnt dat de openbaarmaking der papie ren. die het bevatte, van aard is om eene groote ontroering te verwekken. Volgens de Figaro kunnen de papieren van Arton, te Bucharest ontdekt, het proces van omkooprij.dat morgen begint, niet verdagen, maar het is waarschijnlijk dat zij aanleiding zullen geven tot een nieuw proces van omkooperij. De XIX' Siècle meldt dat M. Goron te Londen belangrijke papieren betreffende Panama heeft aangeslagen. Spanje. Kiezingen. Ofschoon de uitslagen der kiezingen tot hiertoe nog onvolledig bekend zijn, mag men de sa menstelling der toekomstige Kamer als volgt aanschouwen 300 liberalen der partij-Sagasta, er in be grepen 20 gematigde republikeinen van de groep Castelar 60 conservatieven der partij Canovas 20 vrije-conservatieven van de groep Martos 12 Carlisten en ultramontanen 20 zuivere republikeinen 10 autonomisten der Antillen 10 independen ten. 18* Vervolg. Florry lette een mond als of zij in tranen ging uit barsten, maar, plots van gedacht veranderd, sloeg zij beide armen om haars vaders hals en vleidde haar zacht gelaat tegen zijn grijzend hoofd. Spreek nu van geen zaken, vader, zegde zg vleiend ik haat ze bet is zoo onaangenaam. Onaangenaam voor jonge meisje zooals gjj, lief ste, sprak M. klarson vriendelijk maar toch is het groot noodig. Wat zou er komen van uwe duizend en één benoodigheden, zonder die zaken die gij zoo haat Oh, ik wenschte een tooverbeurs te bezitten, zegde Klorry in de handen kletsend, om daarin een een goudstuk te vinden, telkenmale dat ik haar opende. Wat zou dit al géén last sparen.. Een toovcrwcrcld zegde Marion, zijne dochter liefdevol aanschouwendJa, dat is uw droom. En gij zoudt de prinses zg'n, die door den schoonen prins wordt gewekt, zooals in het vertelsel. Wel, Florry heeft een prins, bracht Judith in het midden, de prins der Goudmijnen Het karakteristieke feit der kiezingen is de zegepraal der republikeinen te Ma drid. De Gorreo meldt dat er te Quintanila, bij Burgos, onlusten hebben plaats gehad. De kreet Leve de republiek werd aan geheven. De onlusten zijn veroorzaakt door de verkiezingsagitatie. Ook de omstreken van Moterill waren liet tooneel van onlusten ten gevolge der verkiezingen. Er zijn verscheidene dooden en gewonden gevallen. De gendarmerie heeft de orde hersteld. Al de voorname mannen van de ver- schillige partijen zijn herkozen. Uit de beraadslagingen die tot hiertoe over de herziening plaatsgrepen, blijkt klaar en duidelijk dat er veel kans bestaat om tot eene bevredigende overeenkomst te geraken. Van welken aard of in welker voege de overeenkomst zal gesloten worden, is tot hiertoe onbekend en 't ware zelfs zeer gewaagd hieromtrent eenige voorzegging te doen of zelfs veronderstellingen te maken. In de ministeriele kringen en zelfs in hoogere sferen ook, heerscht er een grenzeloos vertrouwen Zonder eenige vrees wacht men geduldig de gebeurte nissen af. Men verkeert er onder den geruststel lenden indruk van het Wij hebben onze plicht volbracht wij, hebben gedaan wat wij doen moesten en wij hebben de over tuiging dat alles wat er uit voortspruiten zal voor 't Vaderland heilzaam wezen moet. Dit is onbetwistbaar de heerschende thema in gansch de zoo meesterlijke rede voering waarmeè MBeernaert de beraad slaging over de herziening opende. Die redevoering bracht ons den Staats man voor oogen die de grootheid, de gewichtigheid zijner taak heeft afgemeten en overtuigd is dat hij de noodige krach ten bezit om ze tot een goed einde te voeren. Nu, dit bijna onbeperkt vertrouwen put de heer Beernaert in de eensgezind heid welke er tusschen het ministerie en de katholieke meerderheid heerscht. Het ware eene dwaasheid te beweren dal de herziening zonderde medehulp van een deel der linkerzijde gebeuren kan, maar het blijft toch eene onomstootelijke waarheid dat de katholieke rechterzijde eenen overheerschenden invloed zal uit zij had tot hiertoe maar weinig aandacht geleend aan de samenspraak tusschen vader en dochter, daar zij zichtbaar in diepe gepcizen verzonken, en te oor- deelcn naar de uitdrukking van haar gelaat, waren die gepeizen ver van vrolijk. De laatste woorden van M- Marson trokken hare aandacht evenwel en zij deed de opmerking enkel om te zien of de oude man wist, hoe weinig dit huwelijk met Spolger aan zijne dochter he" viel. En prins sprak Florry haar na, met hel hoold schuddende. Welk een prins Hij gelijkt meer aan een menscheneter. Daa is hij in alle geval u zeer toegenegen voor een mennchcnsler, zegde Judith verwijtend. Spolger is een braaf man, zegde Marson ernstig Wel een weinig ruw. misschien, maar zijn hart klopt op de rechte plaats. De schoonheid ligt soms dieper dan de huid Ik vermoed dat gij wilt spreken vanbegon Florry, doch haar vader onderbrak haar onmiddellijk" Florry, zegde hij bevend, ik verbied u den naam van dien man uit te spreken. Ik zag u liever in uw graf dan getrouwd met Melstane. Daar is nu geen vrees meer voor, spr.ik Judith met sombere ernst. Dejschoone Florry aanz.ag èn haar vader én hare nicht met beangste wezenstrekken en ziende hoe streng zij zich beide betoonden, bedekte zg het aangezicht met beide banden en hegon overvloedig te weenen. Hoe hardvochtig zijt gij voor hem, zegde zij. O, oefenen. Indien de herziening mogelijk is, dan zal zij door de katholieken gedaan worden. Overigens de liberalen bekennen het zeil. Ook al dezen welke aan de beraad slaging deelnamen, bekennen de machte loosheid hunner partij en verklaren ronduit, dat zij, zelfs in geval van ont binding, gezien de heerschende oneenig- lteden onder hen, met eene nog geringere minderheid zouden terugkeeren. De heer Anspach heeft ondanks de dwaasheden die hij uitkraamde nogthans eene volkomene waarheid gezegd. - Indien, zegde hij, uit de onmogelijk- heid van tot de herziening te geraken eene ontbinding voortspruit, zal het kiezerskorps zich wel wachten de vertegenwoordigers te herkiezen eener partij welker verdeeldheid een onover- komelijke hinderpaal is tot hare ver- wezenlijking. - Die beoordeeling is gegrond, want liet is onbetwistbaar dat hunne verdeeldheden en de beschuldiging van door hunne kop pigheid de herziening belet te hebben hen allernoodlottigst wezen zou. Uit dit alles mag men besluiten Jat er veel kans bestaat, gelijk wij in 't begin van ons schrijven zeggen, van tot eene overeenkomst te geraken. Overigens de "liberalen in 't algemeen hebben schrik van de ontbinding. Doch die overeenkomst zal slechts in 't laatste bedrijf gesloten worden worden. Men is immers over de kwestie nog niet uitgeklapt, gelijk 't volk zegt wij zullen nog eenen vloed van groote redevoeringen te hooren krijgen waarvan elke volzin gewikt en gewogen is geweest in de stilte van 't werkkabinet. Slechts wanneer men zal uitgeklapt wezen, wanneer elke partij haar stelsel zal verdedigd hebben, en wanneer het dan op 't nijpen voor de stemming zal gaan, dan zullen de verzuchtingen tot overeen komst zich veropenbaren. Ja, dan zal de liberale kat op do koordje beginnen te dansen. Tot dan toe mogen alle geruchten over eene overeenkomst in dezen of genen zin als ontijdig of weinig vertrouwbaar aan schouwd worden. Een woord nog ten slotte Wij hopen dat de rechterzijde onder geen voorwend sel toegeven zal, voor wat de differen- tiëele taks betreft, welken zij kost wat kost behouden moet. Het bewoningstelsel zonder den differen- tiëelen taks ware eene ongehoorde fopperij voor den buiten.Geene onrechtveerdigheid dus ten opzichte der buitenlieden;immers, ze zijn zoo wel Belgen dan de stedelingen en onder opzicht van vaderlandliefde, eerlijkheid en zedelijkheid spannen zij de kroon ik wenschte dat dit alles een einde nam en ik op het kerkhof lage Judith bezag M. Marson en hij bezag Judith. Alle twee bevonden zich machteloos tegenover deze licht zinnigheid, tegenover de zwakheid die Florry 's sterke maakte. Waarom hadden zg haar ook steeds ingevolgd en haar bedorven Ten slotte boog M. Marson zich over haar heen en sprak haar aan opzaebten toon Liefste kind. gy weet dat ik niets verlang dan uw geluk en geloof mij, uw leven lang zult gij mij bedanken voor hetgeen ik thans voor u doe. Sebastian Melstane is een deugeniet en een geldverkwister. Hij heeft misbiuik gemaakt van uwe lichtgeloovigheid. Ik verzeker u, moest gij trouwen met hem, hy zou u on gelukkig maken. Jacksou Spolger zal een goed echtge noot voor u zijn en een tengere bloem als gij bescher men legen de ruwe wmden van den tegenspoed. Maar indien ik u nu zeg vader, dat ik hem niet lief hebben kan, bracht het jong meisje in. Als gy dan toch zulk een afkeer gevoelt om met hem te trouwen, Florry, wel doe hel dan niet, sprak Judith. Ik ben overtuigd dat uw vader u niet zal dwin gen In 't geheel niet zegde Marson haastig. Ik heb li de zaak de laatste maal voorgelegd, Florry, en ik doe het andermaal. Zooals gij weet, heb ik in de laatste tijden groote verliezen geleden en indien ik niet eene groote som liggende geld kan bekomen, ben ik onver mijdelijk gcriuneerd. Jackson Spolger heeft mij beloofd De apen gelijken voor het uitwendig het meest aan den mensch. Zij hebben niet alleenlijk twee handen aan dej voorste maar ook twee handen aan de achterste pooten; bijge volgzij hebben vier handen; deze handen, die der achterste pooten zoowel als dieder voorste, zijn volkomenlijk van eenen duim en vier vingeren voorzién. Met hunne achterste handen werken zij zoo goed als met hunne voorste. Het meeste deel der apen hebben eenen langen steert, waarmede zij de dunne tak ken der boomen omvatlen, en alle kleine voorwerpen kunnen opnemen, al rasser en behendiger dan sommige menschen zulks mei hunne handen kunnen doen. De grootste apen hebben geenen steert, na melijk de zoogenaamde Schimpanese en de Orangoutang. Deze beide woorden be teek enen boschmensch, want de wilden houden den Orangoutang voor eenen mensch, en zeggen dat hij niet wil spro ken om tot het werk niet aangehouden te worden. Die wilden in hunne onwetend heid zijn al niet dwazer dan sommige wijsneuzen die vergeten dat een aap, hoe vernuftig hij ook zij of niet, toch nooit de rede en eene onsterfelijke ziel bezeten heeft of bezitten zal. De grootste apen gaan altijd met eenen stok in de hand, en als men ze vangen wil, dan slaan ze geweldig met den klup pel rond hen en verjagen zelfs eenen oli fant. Zij beminnen grootelijks hunne jongskens en drukken ze somtijds uit liefde zoo hard tegen het lijf, dat ze versmach ten. Dat is eene apenliefde. Er zijn gewesten waar onderwezene Schimpanesen als knechten worden ge bruikt. Te Parijs heeft er eenen Orangou tang te zien geweest die altijd recht ging, zelfs wanneer hij zwaren zakken droeg. Hij had een treurig gelaat, maar was zacht van inborst. Hij deed alles waartoe zijn meester hem teeken gaf. Hij bood aan degenen die binnen kwamen de hand, in eene houding alsof hij om vriendschap smeekte. Hij zette zich mede aan tafel, lei de servet op zijne knieen en bediende hem van lepel en forket om te eten hij schonk wijn in zijn glas, tikte met de tafelgenoten en dronk; doch altijd zeer matiglijk. Nooit maakte hij het minste misbruik van den drank. Dit zoude alle dronkaa)'ds moeten beschaamd maken. Op het eiland Java heeft men in eene wildernis eenen Orangoutang gevonden die vuur maakte en het met den mond aanblies; daarop braadde hij visch. Nie mand had hem dit geleerd, maar hij had het van de menschen zien doen. Hoe icorden de apen dan levendig gevangen als ze zoo slim zijn Op verscheidene wijzen. Het moeste deel der apen zijn zeer diefachtig, en ten uiterste genegen om iets na te doen. op den dag van zgn huwelijk met u, een gedeelte zij ner fortuin in mijne zaken te plaatsen. Ik heb u dit alles ge/egd, gij hebt toegestemd en is kiuderachtig van u te werk te gaan zooals gij nu doet. Indien gij evenwel M. Spolger zoo haat, zal ik u niet dwingen lot een huwelijk maar gij weet nu dat uwe weigering ons aller ondergang beteekend. Geen het minste antwoord kwam over hare lippen. Ik herhaal het u, ik dwing u niet te trouwen met M. Spolger maar toestemmen in een huwelijk met dien Melstane, neen, Florry in naam van uw geluk, dat nooit. In andere woorden ik moet met Spolger trou wen, sprak Florry hare tranen inhoudende. Het is zooals gij het wilt verstaan, antwoordde Marson rechtstaande en stil op en neer wandelend. Ik heb niet noodig mijne dochter voor geld te verkoopen vervolgde hy ik leg u enkel het geval voor en gij zijt volkomen vrjj aan te nemen of te weigeren. Ja bctec- kcnl weelde, neen bcteekenl oudergang de keus is in uwe handen. Florry zegde weer niets en bleef stilzwijgend naar het vuur staren. Ik zou slechts ecu woord willen zeggen, Florry, zegde Judith zich tot haar wendende. Indien ge waar lijk niet voornemens waart met M. Spolger te trouwen zoo had ge dit van eerst af kunnen zeggen maar nu de bruiloft voor toekomende week is vastgesteld, nu uwe kleeren gereed zyn, nu de uitnoodigingen zijn ge daan, zou het voor den armen man heel bitter en tc- Door deze geaardheid vallen zij dikwijls in de macht der menschen. Ik heb nog gehoord dat men de apen vangt op deze wijze Een der apenjagers gaat vooruit met eenen zak leerzen min of meer ge maakt volgens de grootte der achterhan den van de apen die zij vangen willen. Welnu, de jager opent zijnen zak met leerzen, zet zich op den grond neder en begint zijne eigene leerzen verscheidene malen af en aan te trekken. Daarna gaat hij weg, maar hij laat zijnen zak met leerzen staan. Zoohaast de jager vertrok ken is komen do apen van de boomen af plunderen geheel den zak met leerzen: zij zetten hen ook op den grond en trekken de leerzen aan, juist gelijk zij van den jager hadden zien doen. Als zij nu allen wel geleersd zijn, dan komen eensklaps al de jagers met sterke netten af, en van gen er altijd een groot deel; want de apen door de leerzen verhinderd, die zij niet haastig genoeg weten uit te trekken, kunnen niet gemakkelijk meer op de boo men vluchten. Alzoo worden zij in hunne netten gestropt en weggevoerd. En wat gezeid van dezen die zeggen dal de mensch van de apen voortkomt Dat zij met hunne broertjes mogen gaan wandelen. Atlres aan M. Woeste. De katholieke Kring en de Bewarende Vereeniging van Geeraadsbergen hebben aanM. Woeste, onze uitmuntende verte genwoordiger en minister van staat, een adres toegestuurd door het welk hom de bewondering en de dankbaarheid der ka tholieken wordt uitgedrukt over zijne moedige tusschenkomst in den redetwist ter gelegenheid der interpellatie van M. Doucci over het beteurlijk tweegevecht dal onlangs te Brussel plaatsgreep, I>e strijd, doet opmerken, zegt Hel Fondsenblad - dat Grauxde buiten lieden barbaren heeft genoemd, dat Frère gezegd heeft dat hy nooit het stem recht zou verleenen aan boerenknechten dat Vanderkindere degenen, die te arm zijn om genoegzame kennissen op te doen voor het kiesexaam, gespuis heet. De strijd haalt geenen enkelen katho lieken volksvertegenwoordiger aan die het volk zulke scheldnamen naar het hoofd heeft geworpen. Ziedaar dus een maatstaf van liberale beleefdheid. Invoerrecht en. Er wordt, in 't belang onzer lmven, voorgesteld de baakrechten af te schaffen. Ten einde het te kort te dekken dat uit die aischafllng zou voortspruiten, hebben de heeren Car- tuyvels, Mélot, Ancion, baron Snoy, Pastur en Thienpont het volgende voor stel neèrgelegd vens belachelijk zijn, indien er niets van dit huweljjk voortkwame, Om het even, sprak Marton, terwijl hij bleef stil staan, hoe laat het ook zy, indien gy denkt, Florry, geen goede vrouw te zijn voor Jackson Spolger, zal ik onmiddellykdc belofte verbreken. Maar dat is de ondergang riep zy nu zelf. Ja, antwoordde Marson koudweg, ja, dat is de ondergang. Wat ging er nu om in dat kleine hoofd terwijl zij daar zat te denken T Zag zy nu in dat, indien zij wei gerde met Spolger te trouwen, haar vader even min in een huwelijk met Melstane zou toestemmen T Zag zij nu in dal de weigering aller ondergang beteckeude, zonder dat zij daarom iets nader kwam bij het door haar gewensehte doel Y Ja. zij zag dit in. zij had het reeds lang ingezien, maar haar lichtzinuig, troseh karakter had het niet willen laten blijken. Laugz am wendde zy zich naar haren vader, die daar stond te zien als het beeld van stilzwijgen naar de sombere natuur daar buiten ca hem o nhelzendo zegde zy stilVader ik zal met M Spolger trouwen. Uit uwen vrijen wil Y vroeg hij nogmaals. l it mijn eigen vrijen wil gat zij ten antwoord. Het spijt mij voor Sebastian, want ik had hem lief. Maar ik mag u niet ongelukkig maken, vader. (Wordt voortgazet.)

De Denderbode | 1893 | | pagina 1