NIEUWS- EN A&HKONDIGINGSBL&D VIN OE STAD EN 'T ARRONDISSEMENT AALST. Herziening. Donderdag 23 Maart 1893. 10 centiemen per nummer. 47sle Jaar, N° 2760, Politiek overzicht. MIJNHEER JUDAS LANDBOUW. DE DENDERBODE. ABONNEMENT PK IJS I Dit blad verschijnt den Woensdag en Zaterdag van iedere week, onder dagteekening van den volgenden dag. De prijs ervan is 6 frank 's jaars fr. 3,25 voor zes maanden fr. 1,75 voor drij maanden, voorop te betaien De inschrijving eindigt met 31 December. De onkosten der kwitanliën door de Post ontvangen, zijn ten laste van den schuldenaar Men schrijft in bij C VAN DE PUTTE-GOOSSENS, Korte-Zoutstraat, N. 31, en in alle Postkantoren des lands. t\ DVERTENTIENPKIJS Per drukregel. Gewone 15 centiemen Reklamen fr. 1,00 Vonnissen op 3e bladzijde 50 centiemen. Dikwijls te herhalen bekendmakingen bij accoord. Niet opgenomen handschriften worden niet teruggestuurd. Heeren notarissen moeten hunne inzendingen doen, uiterlijk tegen den dijnsdag en vrijdag avond. Voor de advertentiën uit vreemde landen zich uitsluitend te wenden tol de Agencie Havas, te Brussel,32, Magdalena Straal en te Parijs, 8 Beursplaals. (Paris, 8 Place de la Bourse. Cuique suum. Anlst, Maart 1 &9Zt. Frankrijk. M. Jules Ferry, de ge kende logieman, voorzitter van 't Senaat is overleden en MRibot moet namens de Fransclie regeering, op zijne begrafenis de lofrede over dezen staatsman uitspre ken. Misschien zal M. Ribol in verlegenheid zijn om te weten wat te zeggen.I)e Figaro bewijst hem eenen grooten dienst door hem de redevoering te herinneren, die hij uitsprak in de zitting van 30 meert 1885. t M. RIBOT. Het is de eerste maal dat een ministerie voor een Fransch parle ment zulke houding heeft genomen. Maar zeg eens, M. Jules Ferry, zelfs indien wij al uwe misslagen vergalen en u de gevraagde credietèn verleenden, wat zoudt gij dan nog kunnen doen Welk gezag blijft er u nog over, om u te wenden tot het land? Gevoelt ge dan niet, dat ge de misslagen sedert maanden hebt opeen gestapeld, en dat gij u terug trekken moet, om die door anderen te doen herstellen - Dat is uw plicht, want gij hebt aan de republiek thans hare eei^ste verne dering doen onderga.an. En 't is daarom dat ik de volgende dagorde voorstel De Kamer, besloten alle opofferingen le deen om de nationale eer te redden, keurt de gepleegde fouten af betreurt dit niet vroeger gekend te hebben, en gaat over tot dagorde. Die dagorde werd gestemd met 306 stemmen tegen 149 en Ferry vloog de straat op. M. Ribot, lierrinnert dat eens in uwe lofrede Drumont teekent als volgt do gevoelens af, hem ingegeven door het afsterven van Jules Ferry. Het is moeilijk, zelfs voor eene lijk baar, van een zoo noodlottig personagie te spreken, zonder dat de gramschap in 't hart opkomt, bij het herdenken van al het kwaad dat hij deed aan ons land. Men wil wel den lijkwagen groeten, niet liet lijk dat hij naar 't kerkhof vervoert. Ferry zal als protestant begraven wor den. Hij was katholiek geboren, slootzich van jongs af bij de loge aan en trouwde met eene protestansche, wier eeredienst hy daarna aankleefde. 22® Vervolg. Een schaamteblos verspreidde zich over Roger's wangen en onwillekeurig stak hij de hand uit, die hij echter plots introk alvorens de andere haar grijpen kon. Neen, nu nog niet, zegde hij haastig ik wil uwe hand niet in vriendschap drukken eer ik my in uwe oogen heb opgehelderd. Öy vraagt mij eene uitlegging ik ben gekomen om u die te geven. Ik vermeen ver volgde. Axlon met ecnige aarzelling in de slem, dat, daar gij tlians te Ironficlds zijt, gij wel ecnige dingen zult hebben ontdekt, die ik te Jarlchester verzwegen heb. Ja. Gij zegde mij niet te Jronfields te zijn ge weest en geen bl ieven te hebben gewisseld met Miss Varlins. Reide gezegden waren valsch. Mag ik u vragen, waarop gij u steunt om zoo stellig te klappen vroeg Axton koud weg. Sekcr ik steun mij óp doktor Japix. Japix riep Roger verbaasd kent gij Japix Ja ik heb hem over ecnigen lijd te Manchester ontmoet en ik bob hier de kennismaking met hem hernieuwd. Waarom Omdat ik noodig had dc pillen te doen ontleden na Melstane's dood in zijne kamer gevouden. Hij zag scherp naar Roger terwijl hij sprak, maar de jongeling verdroeg zijnen blik onvervaard en zonder óogpinken, iets wat aan banks groote voldoening Bloedige onlusten te Roubaix. Bij de schandige aanranding van katholieken door de socialisten, te Roubaix, werden M. Pattyl en M. Trannoy gevaarlijk ge wond. De socialisten werden aangevoerd door het gemeenteraadslid Solin. Twee katholieke priesters hebben zich onder scheiden door de verdediging van hunne gezellen tegen de socialistische schelmen. Volgens den Figaro zijn er in 't Vatikaan uit Berlijn betere inlichtingen gekomen over het bezoek van keizer Wilhelm. Do voorwaarden, in welke Wilhelm II zijn bezoek brengen zal, schijnen zeer aanneembaar voor den Paus, aangezien de keizer niet uit het Quirinaal zal vertrekken. Het nieuws dat de koning van Saksen en een aartshertog yan Oostenrijktwee katholieken dus naar Rome zullen ko men om den zilveren bruiloft van hel koningspaar bij te wonen, wordt niet be vestigd. De Paus zou hen niet ontvangen als zij te ltomc kwamen. Pesth, 21 meert. Woelig toonecl in de Uongaarsche Kamer. - In de Kamer heeft èr een he vig tooneel plaats gehad. Toen Tisza de zaal binnentrad, riep graaf Gabriël Karo- lyiWelk een spotternij Die verrader durft plaats nemen bij ons Ga u levend begraven te Rome dan zullen wij uwe schande vergeten De zoon van Tisza wilde zich op den graaf werpen, doch werd door zijne vrien den tegengehouden. Dit voorhal verwekte groote opschudding. Naar aanleiding er van, wordt er van daag eene geheime zitting gehouden. Naar den gang der beraadslagingen te oordeelen, mag men van nu af zeggen dat er vóór de paaseiïvacantie geene stem ming zal plaats grijpen. Deze beraadslagingen gelijken eene wagen lange zagerij. De eenen spreken eindeloozen redevoeringen uit om een stelsel aan te prediken dat soms geene tien stemmen zou vereenigen, anderen nemen de gelegenheid waar om tegen liet haarde, want hij wendde met éenen zucht van verlich ting zijne oogen aT. Octavius, xegdc Roger na eene poos, herinnert gij u nog goed onze samenspraak te Jarlchester? M. Fanks haalde onmiddelijk zijn notaboekje voor den dag en sloeg met zijne lange vingers voorzichtig op den omslag. De samenspraak is hierin opgeteekend. Oh, sprak Roger, met eene spottende hoffelijk heid, ik bad niet gedacht dat gij uwe detective manie ren zoo ver dreeft, zelfs nota te nemen van getuige nissen uwer vrienden. Ik doe dat in den regel niet, antwoordde Fanks kalm doch ik had een voorgevoel dat dit onderhoud ecnigzins licht kon werpen in het geheim van Mcl- stan's dood. Ik had gelijk, ziet ge, Roger, riep hij uit' zich niet langer meer kunnende bedwingen, Roger' waarom hebt ge mij niet vertrouwd Axton wendde het aangezicht af, waarop zich an dermaal een schaamteblos vertoonde. O ndat ik bevreesd was, zegde hij op lagen loon. Van te worden beticht van den moord Ja. Maar ge kunt u zeiven verontschuldigen, viel Fanlis hem in de rede. Ik hoop het, antwoordde Roger doch op mijn woord van eer, Fanks, ik beu onschuldig. Hebt gij Edwin Drood gelezen. Ja, antwoordde Fanks, ecnigzins uit hel lood geslagen door hetgeen hem eene vreemdsoortige vraag toescheen herhaalde keeren. Herinnert gy u wat Dickens zegt in deze novelle, spffik Axton traag Omstandigheden kunnen zich zon scherp tegen iemand die onschuldig is opsta- pelen dat, verscherpt en tegen hem gericht, zij hem i neerslagen kunnen. Ja, ja, zegde Fanks, goedkeurend het hoofd schuddende, zulke dingen zijn reeds gebeurd. ministerie uil te vallen of, pclijk generaal Brialmont, het alleman soldaat voor te staan, waarvan de ovorgroote meerder heid des lands niet hooren wil. Die zagerijen w orden vervelend en het land eischt dat er met de herziening kwestie kort spel worde gemaakt om aldus aan de socialisten de gelegenheid le omrukken van oproer te stoken. Er blijven voorzeker heden nog weinige Kamerleden over welke zich aangaande hunne denkwijze in zake van herziening niet hebben verklaard en alle die langdu rige zagerijen zullen geen enkele van ge dacht doen veranderen. De kwestie is reeds lang genoeg be sproken en overwogen geweest 't is bijna twee jaar dat zij op 't tapijt werd gebracht. Stemmen dus want al die zagerijen dienen tot niets,ziedaar wat't land vraagt! Wat zal de einduitslag wezen Deze vraag blijft moeielijk to beantwoorden, 't Is T onbekende. Zal hel eene overeenkomst met de doc trinairs of radikalen wezen Hier omtrent zijn dc gedachten zelfs langs katholieke zijde zeer verdeeld. Het ministerie van zijnen kant behoudt een voorzichtig stilzwijgen zelfs tegen over zijne vrienden. De doctrinairs toonen zich, ten minste in schijn, zeer inschikkelijk, doch altijd blijven zij verklaren dat eene overeen komst met hen zal afhangen van de toe gevingen der Rechterzijde in zake van veranderlijken taks.Op dit punt blijven de doctrinairs onverbiddelijk geene enkele toegeving nog van hunnen twege. De regeering en hare meerderheid van hunnen kant kunnen ook nimmer toege ven, want wij zeggen met Le Bien Public reeds gaven de katholieken te veel toe om de medehulp der doctrinaire te verkrijgen. Men heeft om de doctrinairs te believen reeds de grondbebouwiRg, 't is te zeggen, het kiesrecht gegund aan wie een zeker te bepalen deel grond bebouwt,laten varen en hierdoor wellicht aan 200 duizend landlieden het kiesrecht ontrukt en de liberale, of liever, doctrinaire slokop, zou nu willen dat er nog 2 a 300 duizend aan zijnen haat worden geslachtofferd. Neen, dat kan, dat mag, dat zal niet zijn Neen, de katholieke gekozenen van Kamer en Senaat mogen niet toegeven Neen, zy mogen geen verraad plegen En kunnen nog gebeuren, riep Axton op ver- schriklcn loon. Ik »ccl dat gij mij verdenktik wee' dat getuigenissen tegen mij kunnen aangevoerd wor den, die myn leven in gevaar stellen doch, bjj mijne ziel, Fanks, ik ben onschuldig aan Melslacc's dood. Ik gevoel het, antwoordde Fanks vriendelijk doch zooals gij zegt, alle omstandigheden getuigen scherp tegen u. Verhaal mij alles zonder voorbehoud dan zal ik in slaat zijn u raad te gcvcu zooals wij nu zijn, tast ik geheel in het duistere. Ik geloof dat gij mijn vriend zijt Fanks, sprak Roger crnslig ik geloof dat gij mij te g <ed kent om my aan te zien als plichlig aan zulke verschrikkelijke misdaad Ja, ik zal u zeggen en mij geheel in uwe hanucn leveren. Doch vertel mij eerst hoe gij de zekerheid hebt verworven dat wij hier met mcord met met zelfmoord hebben te doen. Zeker. Het is goed dat wij beiden op eenen gc- mccnscliappclijkcn grond ons bevinden, opdat uwe uitleggingen nog meer helderheid erlangen. En nu verhaalde Fanks hoe hij, na liet onderzoek te Jarlchester, in den beginne geneigd was in des coro ners uitspraak te berusten en aan zelfmoord te gcloo- vcn lioo hij echter door het lezen van den naam op de doos met pillen naar Irunficlds kwam en bij Wosk en E° ontdekte dal cr oorspronkelijk slechts twaalf pillen in die doos warenhoe hij door zijne redeneering er toe geleid werd het bestaan te vinden van twee uitzonderlijke pillen. En deze, verklaarde hy, werden door een onbe kende in dc doos gelegd en die onbekende verdenk ik den moordenaar te zijn. Waarom Ouidat ik de pillen bij doktor Japix heb gedragen en deze hen alle acht heeft ontleed, zeven barer waren onschuldige versterkende pillen, de achtste bevatte dotidclijkc morphina. Wat I riep Roger, rechtspringende, Melstane tegenover de buitenlieden die sleunpilla- ren van godsdienstzin, vrijheid, vaderland en troon. Liever eene nieuwe ontbinding, liever het stelsel Nothomb dan de rechten der buitenlieden te slachtofferen IJzerelakken. Men geeft den naam van ijzerslakken, ook nog, Thomasslakken, Gilchristslak- ken, basische phosphaten, scories of me taalschuim genaamd, aan zekeren afval dien men bij 't zuiveren van ijzererts be komt. Zij kregen hunnen naam van de heeren Gilchrist en Thomas, die eene nieuwe handelwijze uitvonden, om uit ijzererts het phosphor te trekken. Het ijzer en het staal, volgens de oude doen wijze uit ijzererts getrokken, bevatten nog veel phosphor, soms tot 3 p. honderd 't geen die metalen broos maakt en onge schikt, om in vele gevallen voor do nij verheid gebruikt te worden. Welnu, de heeren Thomas en Gilchrist zijn er toe gekomen, bijna al het phosphor aan het gegoten ijzer en het staal te ont trekken, door de gesmoltene massa met kalk te bewerken. Wanneer nu de vloei stof, in behoorlijke mate, met kalk ver mengd is, perst men er vervolgens eenen stroom door; de zuurstof van den lucht stroom verbindt zich met het phosphor en ormt alzoo watervrij phosphoorzuur, dat zich met kalk verbindt en phosphoorzure kalk vormt. Deze,door verschil aan dicht heid van het gezuiverde metaal geschei den, komt naar boven en maakt aan de oppervlakte eene soort van schuim, dat cr wordt afgenomen, na afkoeling, zeer lijn wordt gemalen cn van 14 tol 21 p. h. gemiddeld 17 p. h. phosphoorzuur bevat. De samenstelling van de scories of ijzer slakken verandert natuurlijk, volgens den inhoud aan phosphor der gesmoltene massa, alsmede van de min of meer groote hoeveelheid kalk, welke men tot de zui vering gebruikt heeft. Volgens vele ontle dingen in verscheidene Belgische cn vreemde laboratoriums gedaan bevatten de slakken gemiddeld de volgende be- standdeelen per honderd 14 tot 21 phos phoorzuur, 10 tol 45 kalk, waarvan 10 in onverbonden staat.4 tot 5 magnesia 9 lot 9 1/2 kiczelzuur 17 ijzer- en mangaanoxijden G tot 6 1/2 alumi- niumoxijdc en 1 kalksulfaat of plaaster. De bassische phosphaten of slakken worden in ons land gefabrikcerd in de omstreken van Luik. Het is een fijn, zwart en zwaar poeder, dat gewoonlijk stierf door morphina Daaraan stierf hij. Verstaal gy mij, nu Dc moordenaar heeft dit twee pillen, genoeg ora iemands dood te veroorzaken, in de doos gelegd Melstane heeft zonder de minste achterdocht de eerste genomen cn is ervan gesionen dc tweede is die, welke thans door doktor Japix is ontdekt. Het is wonderbaar hoe gij dat hebt kunnen vin den, zegde Roger, met hartelijke bewondering maar hoe brengt ge mij nu in betrekking met den moord 1 Ik heb niet gezegd dat ik u in betrekking bracht met den moord, zegde Fanks haastig, ik heb enkel cr op gewezen dat er verdachte omstandigheden tegen u getuigen. Rij voorbeeld, gij hsdt morphina-pillen in uw bezit Hoc 1 Weet gij dat ook 1 vroeg Roger op bcwil- derden loon. Japix heeft het mij gezegd. Ja, cn Japix heeft ze mij voorgesclirc cn, ant woordde Axlon. rechtstaande. Ik stem in dat zulks verdacht voorkomcdoch ik kan uw vermoeden over dit punt onmiddelijk doen weg vallen Wilt gij mij toelaten mij een oogenblik te verwijderen Moet pij dit vragen Of ik liet wil Axton zegde niets doch verliet bel vertrek, Fanks geheel verwonderd over zijn weggaan alleen latende. Eenigc minuten later keerde Roger echter terug en plaatste in de handen van den detective eene doos met pillen. Ziedaar, sprakjhij, terug plaats nemende als gij deze pillen telt zult gij er ell vindeu. Ik bezat er twaal' cn nam crccne. Ondervindende -lat zij mij goed deed, liet ik dc rest in de doos. Ben ik in orde Juist, zegde Fanks, d;e de pillen telde, cr zyn cr elf hier. Als gij nng verderen twylel hebt, kunt gy Wosk en C* ondervragen, waar deze pillen werden gemaakt. Dat is niet neodig. ik geloot u. oniler twee voorwaarden verkocht wordt: 1° aan 50 p. h., 2° aan 75 p. h. fijnheid. Wat zou die fijnheid wel mogen beteeke- nen Ziehier. Wanneer men 100 kilo grammen ijzerslakken door eene zeef schudt waarvan de openingen slechts 17 honderdsten van een millimeters (0,17®/m) lang en breed zijn, en 50 kilogrammen van die 100 kilogrammen er door vallen, heeft men ijzerelakken van 50 p. li. fijn heid. Vallen er 75 kilogrammen door, dan heeft men eene fijnte van 75 p. h. Deze fijnheid hangt vooral af van de hoeveelheid kalk in de zuivering van het metaal gebruikt, en ook misschien van den min of meer grooten warmtegraad waarop do bewerking geschiedt. Er zyn slakken, die in de opene lucht,zou gemak kelijk uiteenvallen, dat zij rechtstreeks kunnen gezift en aangewend worden andere moet men voorafgaandelijk met werktuigen verbrijzelen en hierdoor wordt hun prys aanzienlijk verhoogd. Deze laatste nogthans zijn doorgaan de rijkste; zij houden 14 tot 21 p. h. phos phoorzuur in, terwijl de gemakkelijk vergruizende er slecht^svan 7 tot 10 p. h. behelzende. Deze soort wordt in den land bouw maar weinig gebruikt Noorweegsche haver van hel eiland Vesingo. Deze is geene uitstekende soort maar geelt eene betrekkelijk goede opbrengst in magere, arme gronden. Het stroo is van middelmatige lengte, het graan kort en dik, van zeer goede hoedanigheid. Zij valt niet omver. Proefnemingen alleen kunnen de land bouwers leeren ofdienieuwe soorten voor- deelig zyn in hunne gronden. Daarom, men beproeve op kleine schaal, op eenige roeden, dan zal men nooit bedrogen zijn en men zal leeren door de ondervinding. Opbrengst bij den heer Lacroix te Westmalle 3750 kilos graan en 5600 kilos stroo per hektare. Bij den heer Van Kerckvoorde, te Loven- degem, 3460 kilos graan en 5680 kilos stroo per hektare. Aardappelen. Als er aardappelen zijn is er eten voor iedereen, zoo wordt er gewoonlijk gezegd. En wat is er smakelijker en gezonder dan een goede palat Verleden jaar zijn de aardappels, ten gevolge van den drogen zomer, zeer goed geweest en elkeen roemt erop dat er nog nooit betere aardappels zyn gegroeid. - Toch zou ik verlangen dat gij het di I, drong Roger a: Zouals het u belieft, antwoordde Fanks, rustig de doos in den zak stekende ik zal het morgen eens inzien. Doch nu gij mijnen geest over dit punt hebt gerust gesteld, en ik u mijne geschiedenis heb ver haald, verhaal mij nu eens de uwe. Roger verbleekte eenigzins b|j die vraag en bleel een tijd lang zwijgend zitten. Fanks, zegde hij ten slotte, met zekere plechtig heid, gij hebt thans vermoedens omtrent mij en mis schim zullen die vermoedens, na mijn verhaal, u bevestigd toeschijnen. Wat dan T Wat dan zegde Fanks hem achterna. Welnu, eenvoudig dees. Ik ken uw karakter te goed, ik kan niet gelooven dat gij met koelen bloede zulk eene misdaad zoudt bedreven hebben wanneer gij my u*r verhaal zult hebben gedaan, steken wy de hoofden te samen en /uilen heide trachten den waren moordenaar te vinden. Ik zon al te gelukkig zijn dit te kunnen doen, antwoordde Roger crken'elijk, al was het enkel om uw vertrouwen terug le winnen Ent rwyl hij vol gepeinzen naar het vuur staarde beg»n Roger Axton zijn verhaal Ik vertelde u reeds een groot deel te Jarlchester, zegde bij, doch ik zal u thans meldeden wat ik u toen verborgen hield. Het was in Ironficlds dat ik voor de eerste maal Judith Varlios ontmoette. Ik kwam hier met brieven van aanbeveling van eenen Londener vriend voor M. Marson, zoedal ik vryen ingang had ia zijn huis hij had my zelfs veizocbt bij hem mijnen intrek te nemen. Doch ofschoon ik niet rijk ben. heb ik mijne trotschbciü en nam ik mijnen intrek in Bintcrs kosthuis. Ja, dat huis ken ik. (Wordt voortgezet).

De Denderbode | 1893 | | pagina 1