Zondag 26 Maart 1895. 10 centiemen per nummer. 17ste Jaar N. 2761. NIEUWS- EN AANKONDIGINGSBLAD VAN DE STAD EN T ARRONDISSEMENT AALST. Politiek overzicht. MIJNHEER JUDAS Provinciale taks op de honden. Slecht voorbeeld. De verdraagzaamheid der socialisten. DE DENDERBODE. ABONNEMENTPRUS Dit blad verschijnt den Woensdag en Zaterdag van iedere week, onder dagteekening van den volgenden dag. De prijs ervan is 6 trank 's jaars fr. 3,25 voor zes maanden fr. 1,75 voor drij maanden, voorop te betaien De inschrijving eindigt met 31 December. De onkosten der kwitantiën door de Post ontvangen, zijn ten laste van den schuldenaar Men schrijft in bij C- VAN DE PUTTE-GOOSSENS, Korte-Zoutstraat, N. 31, en in alle Postkantoren des lands. ADVERTENTIEPRIJS Per drukregel, Gewone 15 centiemen Reklamen fr. 1,00 Vonnissen op 3e bladzijde 50 centiemen. Dikwijls te herhalen bekendmakingen bij accoord. Niet opgenomen handschriften worden met teruggestuurd. Heeren notarissen moeten hunne inzendingen doen, uiterlijk tegen den dijnsdag en vrijdag avond. Voor de advertentiën uit vreemde landen zich uitsluitend te wenden tot de Agencie Havas, te Brussel,32, Magdalena Straat en te Parijs, 8 Beursplaats. (Pans, 8 Place de la Bourse Guique suum. Aalst, 2ü Maart 1893. Washington, 24 ineert. Al de afgeveerdigden bij de Brusselsche muntconferencie hebben hun ontslag ge geven aan het nieuw kabinet, hetwelk heden zal beraadslagen of er nieuwe af gevaardigden moeten benoemd worden. Men denkt dat Cleveland geene nieuwe afgeveerdigden naar Brussel zal zenden. In dat geval zou de gezant te Brussel aan geduid worden om de Vereenigde Stalen te vertegenwoordigen. Frankrijk.—Volgens de Libre Parole heeft de candidatuur van M. Constans voor het voorzitterschap eenen grooten stap vooruit gedaan. Ferry dood, Constans in den Senaat be graven,Clémenceau onmogelijk geworden: de opportunisten zyn dan totaal meester. Duitsciiland. Prins von Bis- narek.Von Bismarck heeft aan eenige jezookers verklaard, dat hij bij de her kiezingen voor den Rijksdag geen mandaat zal aannemen. De Vorwarts vraagt nuchterweg Welke redenen mag den ijzeren kanselier toch hebben om zulk radikaal besluit te nemen De man heeft ongelijk Duitschland in den steek te laten 1 Zou hij misschien denken dat er iemand geloof hecht aan de beschuldigingen welke Ahlwardt tegen hem uitbrengt, dan bedriegt hij zich deerlyk Manchester, 24 meert. Einde der werkstaking in Lancas hire. Na eene werkstaking, die ver scheidene maanden geduurd heeft en groote ellende deed ontstaan onder de werklieden der spinnerijen is dezen mor- gend eene overeenkomst gesloten tusschen patroons en werklieden. De werklieden hebben toegestemd in eene loonsvermindering van 7 pence per pond sterling. Maandag wordt de arbeid hervat. Italië. De zilveren bruiloft van koning Humbert.— Aartshertog Reinier zal keizer Frans-Jozef van Oostenrijk, vertegenwoordigen bij den zilveren brui loft van den koning Humbert. Keizer Wilhelm zal, op 20 April, te Florencië koningin Victoria bezoeken en op 21 April te Rome aankomen, om daar 23' Vervolg. Hoe zoo? Ik ben daar Monsieur Guinaud gaan spreken. Dan hebt ge een goed. een uitzonderlijk goed staaltje van een schurk gezien. Hij was een vriend van Melstane en bride haatten mij geweldig. Ik weet niet waarom Judas dat Is zijn bijnaam hier mij aaatte, doch Melstane had een wrok tegen mij, omdat k een einde stelde aan zijne geheime samenkomsten net Florry Marson, door het aan Judith te ver ellen. Waarom deedt gij het T Omdat Melstane zulk een volmaakte schurk was •at ik medelijden kreeg met dit verblinde meisje. Had k het niet gedaan, hij zou haar voorzeker het hart erbroken hebben Van het oogenhlik dat Judith alles ist, nam zij Florrij mcè van hier naar Ventnor. Ik srgezelde haar tot Londen, waar zij eenigen tijd erbleven, waarna zij verder reisden naar het eiland Wight. Ik kwam haar daar vervoegen en ik heb u alles verhaald wat er daar voorgevallen is. Bij onzen lot den 26 te vertoeven. Na een uitstapje op 27 April naar Napels, zal hij op 29 April het bezoek aan den Paus brengen en op 30 April over Spezzia, waar de keizer en de keizerin aan den boord van de Savoja zullen ontbijten, naar Duitsch land terugkeeren. Spanje. Senaatskiezingen. Bij de kiezingen voor den Senaat (de Spaan- sche Senaat is voor de helft samengesteld uit verkiesbare leden en voor de andere helft uit leden door de Kroon voor hun leven benoemd verder uit leden die het van rechtswege zijn, zooals kardinalen, grandes, enz.) zijn te Madrid 2 liberalen en 1 conservatief gekozen. De liberalen en conservatieven waren vereenigd legen de republiekeinen. De liberalen zullen in den Senaat eene voldoende meerderheid hebben om te regeeren zij hebben eene groep van 110 gekozenenen de groep Canovas 40. Men rekent dat de Senaat voor de thans gekozen helft zijner leden samenge steld zal zijn uit 36 conservatieven, een Carlist, 9 republiekeinen, een autonomist (voor Cuba), 14 volbloed katholieken,onder welke 9 bisschoppen, en 119 ministerieel- gezinden. De andere helft der Senateurs voor hun leven benoemd of van rechts wege zitting hebbende, zijn meerendeels conservatief. Doch dc regeering zal in het geheel, denkt men,over eene meerderheid van 65 stemmen beschikken kunnen. Daarmee zal M. Sagasia nu weèr over de baan kunnen tot M. Canovas hem ver vangt. In zijnen gewonen zittijd van juli lest, heeft de Raad onzer Provincie onder an deren eene nieuwe taks op de honden ge stemd. Deze nieuwe taks doel hier en daar klachten ontstaan en zelfs onze confrater Het Land van Aalst voegt er zijne stem bij om te zeggen dat - de menschen verdommelijk kwaad worden tegen die belasting op d'honden. dat er op den buiten en in de steden eene groote verbittering tegen de nieuwe belastin gen is dat 'men niet lang wachten mag ze af te schaffen want er valt niet te lachen met de klachten van 't volk.... Maar heeft onze confrater van 't eiland Chipka er zijn vriend Sixties en ook Arabi pacha over geraadpleegd en met hen onderzocht of de mensehen zich wel te recht verdommelijk kwaad maken tegen die belasting op de honden Wij ge'.ooven het niet, want gewoon lijk beraadslaagt men op dat eiland gelijk de blinden over kleuren. terugkeer naar Ironfields rond half octobcr,ondervond ik dat Florry weer in het geheim Melstane had ont moet en ik verweet hem dit Wjj hadden een vreesc- lijken twist en ik reisde at naar Londen. Terwijl ik daar was ontving ik eenen brief van Miss Varlins, mij berichtende dat Florry was verloofd met M. Spolgcr en dat Melstane op het punt was naar Jarlchester te vertrekken. Hoe kon zij dat weten vroeg de detective opziende. I)at is mij onbekend wellicht had Florry het haar meegedeeld, want Me'slane zal het toch wel aan deze gezegd hebben maar wat ging hij toch naar Jarlchester doen f Gij weet niet om welke reden vroeg Franks hem in dc oogen starende Niet in hel minstik kan het mij zelfs niet inbeelden. Zonderling Doch ga voort. Ik vervolgJudith vroeg mij om seffens naar Jarlchester te gaan en daar Mdstanc's aankomst al te wachten, ten einde van hem een pak brieven, door Florry geschreven en die nog in zjjn bezit waren,terug te vragen. De detective begon met belangstelling toe te luis teren. Ik ging dus, schijnbaar voor eene plezierreis, naar Jarlchester, vervolgde Roger, en daar gekomen kreeg ik eemn tweeden briel van Judith, mij berich tende dat Melstane van Ironliields was vertrokken en Onderzoeken wij het en wellicht zal die verdommelijke gramschap zich wel wat bedaren. Men weet dat er voortijds een gemeen- zaamfonds bestond besterad om zekere categoriën van behoeftigen, zooals blin den, doofstommen, verlatene vrouwen en kinderen, enz. te ondersteunen. Tot dit londs moesten al de Steden ea Gemeenten in evenredigheid harer bevol king bydragen. Steden en Gemeenten betaalden nu lest fr. 1,30 per inwoner, zoo dat men voor 1000 zielen 1300 frs. moest bijdragen. De Steden hadden profijt bij dit stelsel en de Gemeenten in 't algemeen verloren er bij. Wij zouden gemeenten in 't Kanton Aalst kunnen noemen die jaarlijks meer dan 1000 frs. in 't gemeenzaam fonds bij droegen en er geen 200 frs. van terug trokken. De wet van 27 november 1891, op den openbaren onderstand, heeft door de bijna geheele afschaffing der onderstand w oonst een einde aan deze onrechtveerdigheid gebracht. Het gemeenzaam fonds blijft behouden maar de Steden en Gemeenten moeten er maar voor de liolft en in evenredigheid harer bevolking lusschenkomen. De overige helft is ten laste van Staat en Provincie. Waar de Steden en Gemeenten vroeger 1,30 fr. per hoofd moesten betalen, zullen zij voortaan maar 30 centiemen af te dui men hebben, bij zoo verre, dat eene ge meente van 1000 zielen die vroeger 1300 franks te betalen had, er nu met 300 fr. zal van af wezen, 't zij eene jaarlijksche winst van 1000 fr. Maar nogthans de last waarvan Steden en Gemeenten zijn ontheven, moet door iemand gedragen w orden, want de onge lukkige, zotten, doofstommen en blinden zullen even als vroeger moeten onder wezen en ondersteund worden. Een deel van dezen last wordt aan de Provinciale Besturen opgelegd en om er te kunnen in te voorzien moesten zij zich nieuwe geldmiddelen verschaffen. Nu, om-zich deze nieuwe geldmiddelen te verschaffen, heeft de Raad onzer Pro vincie Oost-Vlaanderen onder anderen eene taks op de honden gestemd. De Raad besloot op voorstel der heeren De Cooman, Maenhout. Thuysbaert, O. Vander Haegen, zoon, enz. dal al de hon den die noodzakelijk zijn van die taks zul len vrij blijven. Alleen de jachthonden en dc huishonden die men voor 't vermaak houdt, moeten de taks betalen. Dus wie een Azorken, een Castorkcn, een Fideeltje.een Molleken enz, enz, voor zijn plezier houdt moet hetalen. op weg was. Den volgenden dag zou hjj dus zeker aankomen ik ging wandelen met het inzicht vroeg terug te keeren. Ongelukkiglijk liep ik verloren en kwam eerst laat te Jarlchester. In den Hongerigcn Man gekomen, bevond ik dat Melstane reeds naar bed was, Vroegt gij aan iemand or M Molstrne reeds aan gekomen was Neen, maar sprekende van vreemdelingen, berichtte men mij dal een reiziger van Londen in de herberg was afgestapt en aan de beschrijving hoorde ik seiïens dat het Melstane moest zijn. Maar waarom al die geheimzinnigheid Judith had mij gesmeekt toch voorzichtig Ie zijn. Florry's goeden naam was immers op het spel en ik moest dit pak brieven terug krijgen, zonder aan de zaak eenige ruchtbaarheid te geven. Heel goed, maar te geheimzinnig zijn is ook slecht. Welnu, wal deed ge toen ge vernaamtdat Melstane reeds te bed was. Ik ging ook slapen, met het vaste gedacht hem den volgenden morgend die brieven te vragen. Op die brieven altijd denkende en wetende dat hij op de aanpalende kamrr was, kon ik niet in slaap vallen ik was te ongeduldig en, toen hel zoo wal twaalf ure was, kon ik het niet meer uithouden en besloot hem te gaan wekken. Een zonderling uur om iemand te gaan spreken Dat beken ik, sprak Roger, maar ik herbaal het ik was haastig om die brieven te bezitteD, ik kende Blijven vrij van de taks A. De jonge honden gedurende den zuigtijd; B De honden van blinden C. Dc werkhonden. Door werkhonden verstaat degenen die aan voertuigen gespannen worden, de wachthonden ge meenlijk aan de keten gelegd. 1° Een wachthond per woning 2° De herdershonden, 2 per boerderij; 3° De honden die gewoonlijk aange spannen worden, drij per huisgezin. Alle de honden die dienst bewijzen en dus nuttig zijn aan den inensch blijven vrij van de taks. Volgens ons is die taks maar zeer rechtveerdig. Wie een hond wil houden voor zijn ver maak mager wel voor betalen. Lest hoorden wij hierop bemerken Maar de arme lieden die geerne een hondje houden, moeten zich dus die vol doening ontzeggen. Wel in 't geheel niet: immers wie niets heeft kan niets geven en waar niets is zullen de ontvangers de handen op eenen ijdolen nest leggen. In zake van hondenbelasting is er nog thans iets wat redelijker wijze ma^ ge vraagd worden en dit is dat Steden en Gemeenten hare taks zouden afschaffen. En inderdaad, sedert de stichting van het fonds zes millioen of één frank per inwoner, en de winst van één frank per hoofd door de wijziging van liet gemeen zaam fonds is de financieele toestand van vele Steden en Gemeenten merkelijk ver beterd. Wat onze Stad Aalst betrefl.de belasting op de honden werd in de begrooting van 1892, beraamd op 2,436,00 fr. en, wij zeg gen het rond uit, in tegenwoordigheid van 't voordeel, door de wijziging van het gemeenzaam fonds,aan onze financiën bij gebracht, want Aalst verloor er bij, mag die belasting wel afgeschaft worden. Vele Gemeenten hebben het reeds ge daan en Aalst mag volgen. In de Fransche Republiek spelen de moucharderie en de daaraan verbonden slinksche wegen eene groote rol. Nooit is het regiment mouchards grooter geweest dan in den tegenwoor- digen tijd, dewijl men ons weieens doet gelooven dat eene republiek geene mas kers, geene verklikkers, geene bravi's noodig heeft otn te bestaan Alles wordt integendeel intrigue in Frankrijk de mouchard zit overal in alle klassen, in allo rangen, in de zolder kamer gelijk in het salon al zoo erg als in Rusland, dat zy zoo dikwijls voor het karakter van Melstane, ik wist dat ik ze beter op het onvoorziene van hem zou krijgen, dan wanneer ik 's anderendaags 's morgends zou met hem moeten onderhandelen. Ik herhaal heteen zonderling gedacht Ja, doch het was niet zonder verdienste. Ik nam dus mjjn kandelaar, kleedde mij aan en trad zijne kamer binnen. Hoho Dan waart gij het die de deur op eene spleet liet staan Dat was ik. Ik kwam heel slil in de kamer cn vond Melstane in zwaren slaap. Op dc tafel lag een bundel brieven, die hij ongetwijfeld gelezen bad. Ik zag dat dit het vercischte pak was. want aan den brief die hoven op lag, herkende ik het geschrift van Miss Marson. En ziende dat dit het voorwerp uwer komst was hebt gij Heb ik van de nood eene deugd gemaakt en...ze meegenomen. Gestolen Op mijn woord, Roger, ge zijt een lieve jongen Wanneer men vecht met menschcn als Melstane, dan gebruikt men hunne eigene wapens, antwoordde Roger gebeten. Het schijnt u oneerlijk toe dat een man als ik in iemands kamer binnensluipt cn er iets steleu gaal. Maar vergeet met dal ik met een schurk had t" doen. dat die kerel meester was over een on voorzichtig jong meisje, door die brieven alleen. Ware j hij ontwaakt, bij zou misschieu Ia wijd hebben gemaakt die plaag, door de Fransclien zeiven, als met den vinger wordt aangewezen. Ja, een gouvernement moet een oog in 'l zeil houden, om de aanslagen tegen Staat en eigendom te voorkomen maar die werking mag niet ontaarden in oneer lijke middelen, zooals er nu gepleegd werden. Soortgelijke feiten hebben plaats als een gouvernement zich zwak gevoelt, en naar gelang zijne machteloosheid grooter wordt, worden ook de werktuigen en de middelen oneerlijker. Toen men in de verleden eeuw aan markies d'Argenson verweet, dat zijne politie oneerlijke middelen aanwendde, antwoordde hij - Wat wilt ge I Zoekt eens eerlijke rnenschen die dat stieltje willen uitoefenen Wel ja, die zouden er zijn, maar aan hoogerhand vraagt men oneerlijkheid, en van dat oogenblik blijft, natuurlyk, het veld aan de schurken. Moucharderie en omkooperij. zijn, zeggen wij, bewijzen van zwakheid in een gouvernement, en deze worden vandaag in Frankrijk openlijk gegeven. Ziedaar wat openlijk blijkt niet alleen uit de dieverijen van het Panama, waarin alléén steunpilaren der republiek betrok ken zijn maar uit alles wat uit dit schandelijk proces is voortgekomen. Men is in Frankrijk vandaag zóó diep in de spionneering verzonken, dat men aan het gouvernement verwijt Arton niet te durven aanhouden, omdat Arton zelf een geheim agent is en als hij spreken zou,heel het kraam in duigen zou storten. Zonderling, op het laatst der verleden eeuw maakte Frankrijk eene revolutie, omdat het gouvernement van destijds den naam had niet open een loyaal voor den dag te komen. Do lettres de cachetde bastille, de moucharderie speelden eene groote rol in de volksbewegingen. Vandaag bloeit dat laatste regiem volop en gaat gepaard met dieverijen, ongehoord in de geschiedenis, en het volk duldt dat regiem, ondergaat zijne onzede lijkheid cn leeft er op voort, alsof het totaal onverschillig eraan was. Is het Fransche volk dan zoo diep ge vallen in tegenoverstelling van dat der verleden eeuw? Keurt het nu goed wat het destijds afkeurde, enkel omdat de af- keurders van toen nu zelf aan het bewind zijn De oppositie schreeuwt hard genoeg op tribune en in dagbladen, en nochtans danst de Fransche natie ongestoord voort maar toch hebben wij het ver trouwen dat er een oogenblik komen zal, wanneer heel dat onzedelijk kraam van dieven en mouchards zal worden weg- In alle geval zeggen wij tot de Belgen, altijd gereed om de Franschen na te apen: Hebt ge nog geen afkeer van uw model en zijt ge nog niet wijs genoeg geworden het buis hebben overhoop gezet en mij in eene moei lijken toestand hebben gebracht. Ik deed dus liet eeni ge ding wat er in deze omstandigheden te doen viel 'k vluchtte met die brieven Hebt gij de beruchte doos met pillen gezien, toen gij in de kamer waart Neen, ik was zoo haastig om te vertrekken, wan neer ik eens dit pak in mijn bezit bad, dat ik zonder nog naar iets te zien, terug uaar mijne kamer ging. De deur van kamer 37 openlatende, zegde Fanks hoe onvoorzichtig! Ah, ge ziet dat ik niet op do hoogte was van nachtelijke diefstallen. Toen ik terug in mjjnc eig.-ne kamer was gekomen,gingik onmiddellijk slapen.'s Mor gends vroeg verzond ik de brieven naar Judith cn trok daarna welgemoed op de wandeling. Wie schetst mijne verbazing toen ik, 's avon.ls naar huis keerende, ver nam dat Melstane dood was en rest weet ge. Toen gij mij te Jarlchester hebt gesproken dacht gij dan inderdaad dal Melstane zelfmoord had gepleegd? Ja, antwoordde Roger openhartig. Ik dacht dat hij den diestal der brieven bad ontdekt en dat hij, ge waar wordende dat zjjn gezag over Florry Marson hem uit de handen was gerukt, in waanhoop de hand aan zichzelven sloeg. Wat dacht gij over de morphina Om de waarheid te zeggen, ik dacht er niel aan, Ik dacht alleen dat ik de brieven had, dat Melstane dood en Florry Marson nu geheel eu al gered was. Dat is alles Ik wenschte dat ge mij dit alles te u niet langer in den parijzer spiegel te spiegelen Hebben de bloedigo lessen, die Frankrijk u sedert een paar eeuwen gegeven heeft, u nog niet genoeg ge leerd (Handelsblad.) Zondag verleden acht dagen was te Roubaix door de socialisten eene meeting met tegenspraak belegd, in hetMaison du Peuple. Om 7 3/4 ure werd de zitting geopend. Culine wordt eerevoorzitter uitgeroepen Nadat de voorzitter en verscheidene andere socialisten het woord gevoerd had den, kwamen de priesters Bataille en Trouillet met een twintigtal vrienden de vergaderzaal binnen. Ik vraag het woord, zei priester Bataille. Straks zult ge 't hebben, werd hem door den spreker geantwoord, wij zijn niet bang van de openbare bespreking. (Geroep Hou, houaan de deurWij, socialisten, wij zijn voor de discussie!) Een geharrewar ontstond. De aanwe zigen worden dreigend. Priester Bataille tracht door de woedende menigto zich eenen weg te banen tot aan het verhoog. De voorzitter springt recht, zwaait met de bel en vraagt de stilte. Eindelijk, de rust is hersteld. Priester Bataille bekomt het woord. Op het oogenblik dat hij het woord citoyensuitspreekt, herbegint het geroep a bas la calotte Stilte! Geen priesters eenieder heeft recht van spre ken Aan dc deur De voorzitter gelukt er nog eens in de kalmte te doen heerschen. Priester Bataille begint zijne rede met eene bedanking voor do eer hem aange daan. Ik bestatig met u, vrienden, dat er eene sociale kwestie bestaat, maar buiten de ware rechtveerdigheid zult ge nooit eene ernstige werkmanspartij stichten. Het geroep herbegint Hou, houWeg met de priesters Het woord is aan Jules Guesde De priester laat kalmtjes het onweer overgaan en herneemt Ik weet niet, mijne vrienden, wat citoyen Guesde als socialism zal voorstel len, maar hij zal het socialism zijner boeken niet durven voorstaan. Hij zal niet durven (Weg van 't verhoog 1 Aan de deur Hei lawyd herneemt. De voorzitter ge- gelukte er niet ra de stilte te doen heer schen. Ha, ge meent dat ik bang ben, we dervoer priester Bataille. En met gevou- Jarlchester baddet verhaald. Ik zeg u dat ik bevreesd was zulks te doen. Ziet ge niet hoe alles tegen mij geliugt Ik heb te Irond- tields twist met een manik volg hem op naar Jarl chester ik heb morphina pillen in mijn bezitik sluip 's nachts in zjjne kamer en 's morgends vindt men hein dood van morphina. Maar had ik dit alles be kend, men had mij op slaande voet aangehouden Florry 's naam zou in de zaak zijn gemengd geworden Die duivelsche Mijnheer Judas zou er tucschen geko men zijn cn met al die getuigenissen ware ik zonder twijfel ter dood veroordeeld. Het verwondert mjj niet meer dat gij schrik had, sprak Fanks medelijdend maar ziende dat ik uwe vriend was, had gij mij toch welkunnen vertrouwen Zijl gij niet een detective Ben ik ni«t uw oude schoolmakker Dan gelooft gij in myne onschuld Ik geloof liet. Als gij niet onschuldig waart, zoudt gy zulke geschiedenis, die zoo verpletterend is voor u, niet hebhen verhaald. Roger was met gloeiende wangen, stralende blik ken, uitgestokken band opgestaan. Wilt gij mij nu de hand drukken vroeg hij. De detective greep de hand van zjjnen vriend vast en schudde haar hartelijk. En nu, zegde Fanks, nadat hjj Roger aldus een blijk van achting had gegeven, nu is bet de kwestie den man te vinden, die Melsiaue heeft gedood. (Wordt voortgezet).

De Denderbode | 1893 | | pagina 1