NIEUWS- EN AANKONDIGINGSBLAD VAN DE STAD EN 'T ARRONDISSEMENT AALST. De Herziening. Donderdag 50 Maart 1895. 10 centiemen per nummer. 17ste Jaar, IV0 -2762. Politiek overzicht. MIJNHEER JUDAS Vlaamsch in het leger. Een en ander. DE DENDERBODE. ABONNEMENTPRUS Dit blad verschijnt den Woensdag en Zaterdag van iedere week, onder dagleekening van den volgenden dag. De prijs ervan is 6 frank 's jaars fr. 3,25 voor zes maanden fr. 1,75 voor drij maanden, voorop te betaien De inschrijving eindigt met 31 December. De onkosten der kwilantiën door de Post ontvangen, zijn ten laste van den schuldenaar. Men schrijft in bij C- VAN DE PUTTE-GOOSSENS, Korte-Zoutstraat, N. 31, en in alle Postkantoren des lands. ADVERTENTIENPRIJS Per drukregel. Gewone 15 centiemen Reklamen fr. 1,00 Vonnissen op 3e bladzijde 50 centiemen. Dikwijls te herhalen bekendmakingen bij accoord. Niet opgenomen handschriften worden met teruggestuurd. Heeren notarissen moeten hunne inzendingen doen, uiterlijk tegen den dijnsdag en vrijdag avond. Voor de advertentiën uit vreemde landen zich uitsluitend te wenden tot de Agencie Havas, te Brussel,32, Magdalena Straat en te Parijs, 8 Beursplaats. (Paris, 8 Place de la Bourse. Cuique suum. Aalst, «9 Maart 1893. Frankrijk. Voorzitterschap van den Senaat. De Senaat heelt M. Chal- lemel-Lacour tot zijnen voorzitter geko zen met 172 stemmen. M. Constans ver kreeg 15, M. Magnin, 3 stemmen. Doze neerlaag van M. Constans heeft een groot politiek gewicht. M. Challemel-Lacour werd verleden dijnsdag lid der Academie gekozen, zoodat hij alle geluk in eens heeft. In den tijd der Commune was M. Chal lemel-Lacour zoo radikaal als hij nu zachtzinnig is. t Was hij die aan een generaal der Commune een telegram zond, op antwoord op eene vraag van dien generaal, wat hij moest doen met zijne krijgsgevangenen. En het Academielid van gisteren en Senaatsvoorzitter van heden seinde Faitcs moi fusilier ces geus ld, (Doet me die menschen doodschieien). Die menschen het waren Fran- sche soldaten. M. Challemel-Lacour,lid der Academie, voorzitter van den Senaat, men kan u geen geluk daarmee wenschen. Parys, 23 meert. Manifest scan den graaf van Parijs De graaf van Parijs heeft aan de voor zitters der monarchistische comiteiten eenen brief gericht, waarin hij, na van het Panama-proces gewaagd te hebben, dat het land heeft ingelicht over de weer de der mannen die het regeeren, de ge dragslijn teekent die de comiteiten te volgen hebben. Hij verklaart dat de Kamer geen gezag meer heeft, de regeering alle kracht ont beert, zoowel in het binnen- als in het buitenland, en de onafhankelijkheid der rechterlijke macht in twijfel wordt ge trokken. Om verbetering in den toestand te bren gen, moeten de monarchisten alle bond genootschappen aannemen voor de sociale verdediging en godsdienstige vrijheid maar zij moeten tevens doen uitkomen, hoe juist de monarchie geschikt is om aan de zedelijke verwarring een einde te maken om de stoffelijke verwarringen te vermijden. Bijgestaan door mijnen zoon ver klaart de pretendent zal ik voor geene enkele inspanning terugdeinzen en zal ik eiken bijstand aanveerden. Ik heb de vaste hoop te slagen. De Figaro meldt dat maandag bij baron Hely d'Oissel eene vergadering heeft plaats 24' Vervolg. Dat ia onmogelijk riep Axton wanhopig uil. Dat woord kennen wij, politiemannen, niet, ant woordde Faoks. Herinnert gij u ook dat ik Jarlchoster niets wist en dat ik nu toch reeds eenigzins ben vooruitgegaan. Ik bewonder u,Octavius. Dat is wal veel. Maar deze zaak hccfl mij vooral getroffen, zegde Fanks. Zij is de meest ingewikkelde die ik ooit in handen kreeg. Verdenkt gij iemand Ik kan niet antwoorden vWtr ik alles meer in orde heb gebracht. Het eerste wat ik nu weten moet is de inhoud dezer brieven. Dat kan u niet zeggen. Ik had geen reeht ze te lezenik heb ze dus ingepakt en onmiddelijk naar Miss Varlins verzonden. Die ze ontvangen heeft Neen, zij heelt niets gekregen, Fanks. die zich aan dit antwoord niet verwachtte, aanschouwde zijnen vriend met vragenden blik. Waar zijn zij dan T gehad, waarin besloten werd eenconser- vatief-republikeinseh middencomiteit te stichten. Voorname conservatieven woonden de zitting bij, die voorgezeten werd door prins van Arenberg. Italië. De belooging van Sint- Truiden. In de Italiaansche Kamer hebben MM. Cavalotti en Rossi eene in terpellatie tot admiraal Brin, minister van buitenlandsche zaken, gericht over de manifestatie, die te St-Truiden,in Bel gië, ten gunste van den Paus-koning heeft plaats gehad, eene manifestatie die eene soort van officieel karakter had. De minister heelt geantwoord, dat er den 12 meert in alle Belgische plaatsen een Tc Deum gezongen is ter viering van pausen jubileum. In het plaatsje St- Truiden hebben de seminaristen bij de ge legenheid eene betooging gehouden en ge roepen Leve de paus-koning 1 Niemand heeft aan dal voorval groote beteekenis gehecht. Een blad had gemeld dat de burgemeester er by tegenwoordig was. en de Belgische regeering heeft daar op aan de Italiaanschen gezant te Brussel doen welen, dat zij onderzoek ter dier zake heeft bevolen en maatregelen zou nemen, indien de burgoineester schul dig bevonden werd. De redevoering van M. Frère-Orban welke algemeen beschouwd werd als de kwestie der herziening een machtigen stap ie zullen doen vooruitgaan, heeft ze integendeel geen duim breed gevorderd. Wel heeft do doctrinaire leider eene meesterlijke redevoering uitgesproken in de welke hij niet allen het algemeen stemrecht ongenadiglijk heeft afgebroken, maar ook generaal Brialmont onberm- herliglyk aftakkelde, doch hij bleef zijne medewerking aan de regeering weigeren. Men weet dat generaal Brialmont het alleman kiezer voorstaat, omdat, volgens hem, het alleman soldaat er moet uit voortvloeien. M. Frère verwerpt de stelsels Janson, Nothomb en Grauxde bekwaamheid van lezen en schrijven acht hij onvoldoende. Men moet verstaan wat men leest en schrijft. Het stelsel der regeering bevredigt hem evenmin M Frère wil van de ver anderlijke taks niet hooren, 't welk de buitenlieden op gelyken voet met de ste delingen zou zetten. Voor de doctrinairen blyft het dus De boer ziedaar de vijand M. Frère wil niets dan zijn eigen stelsel, 't welk het kiesrecht zou gunnen aan al wie heden gemeentekiezer is of ten Verloren Verloren Maar hoe is dat mogelijk Ik kan het u niet zeggen, sprak Roger ontmoe digd. Miss Varlins had verzocht ze niet thuis te staren, daar ze dan in de handen van Florry konden komen. Deze, lichtzinnig als zij was, zou ze wel eens terug naar Melstane hebben kunnen zenden, Maar als ze niet naar huis werden gestuurd, op welk adres waren zijn dan Liggende post, in deze stad. Had ik nu nog ge schreven aan Miss Varlins, dan zou de postmeesteres, die haar heel goed kent, zejiebben doen aflevercn.Om dit te vermijden had ik het pak gericht aan Miss Judith postbureel Suburban Ironflelds en daar zou zij bet komen alhalen. Zoo waren zij overeengekomen. Ik veronderstel dat Miss Varlins ging zien naar het postbureel Alle dagen, maar geen pak was voor haar geko men. De detective zag somber voor zich heen. Het geheim werd meer en meer ondoorgrondbaar. Hij mompelde iets in zich zclven van Onbegrijpelijk De brieven gaan toch niet verloren van zeiven En gij zegt dat het pak was gericht aan Miss Judith? Ja Fanks zat met de kin tusschen vingers en duim peinzende voor zich uit te zien en vroeg dan plotse- Iing: Is dc postmeesteres hier eene verstandige vrouw? Neen, het tegendeel. Ze wordt oud en is niet gevolge der wet die de werkmanswonin gen van de personneele belasting ontslaat hot kiesrecht heeft verloren of door een exaam bewezen heeft een zekere te bepa len bekwaamheid te bezitten in den aard der wet van 1883. De ouderdom zou, volgens M.Frère.voor de nieuwe kiezers, op 25 jaren bepaald worden, doch alsdan zouden de G/10 der werklieden boven de 35 jaar volkomen uitgesloten zijn. Dit stelsel staat MFrère alleen voor. De bewoning met veranderlijke taks voor den buiten, wil de doctrinaire leider niet aannemen en indien de Regeering en hare meerderheid dit alles behouden wil len is alle verdere bespreking overbodig want wij zullen, zegt M. Frère, niet t' accoord geraken. Dus riep M. Frère de katholieken toe Toegeven of niet herzien In zijne redevoering stelde de heer Beernaert vast dat na drie weken beraad slaging men om zoo te zeggen niet verder gevorderd is dan den eersten dag en drukte de vrees uit dat men op weg is naar eene mislukking. De achtbare eerste minister wees op de onverzoenlijke houding van M. Frère. Reerls, zegde hij, gaven wij zoo veel toe aan de doctrinairs en zij, van hunnen kant, blijven halstarig weigeren iets toe te geven. Verder toegeven kunnen wij niet, zegde M. Beernaert, den buiten kunnen wij on mogelijk slachtofferen. De heer Frère heeft aangetoond hoe wenschelijk hel is dat men tot eenen uit slag gerake. Dat is ook het verlangen der regeering;gy,liberalen,weet wat wij willen zegtons watgij wilt.Deregeeringis in deze zaak vrij van alle eigenliefde. De schoon ste dag mijns levens zal diegene zijn waarop ik zal zien dat de Kamer, zelfs ten koste van hetgene men als eene per soonlijke vernedering zou kunnen be schouwen,in dit debat tot eenparig gevoe len, lot eenparige stemming is gekomen. Indien wij zoo als men vreest, tot geenen uitslag geraken kan, in andere woorden, dat het, zoo als men heeft ge zegd, eene mislukking zou wezen, dan zal men de Kamers opnieuw moeten ontbin den om 't land te raadplegen en dit ware, volgens mij, diep te betreuren. Deze zoo vaderlandsminnende verkla ringen werden door de Rechterzijde toe gejuicht. Dc heer Beernaert wanhoopt nogthans niet, tot de oplossing der herzieningkwes tie te geraken, zelfs wanneer M. Frère al zijnen invloed zou gebruiken om de voor stellen der regeering te doen mislukken. zeer geleerd. Oh. zegde Fanks, in zich zclven lachende, dan zou het mjj niet verwonderen dat dit pak aan eenen verkeerden persoon is afgegeven. Maar er is hier niemand anders die JuJith heet. M. Fanks gaf geen an'woord, doch opstaande haalde hij uit eene schuif papier, pen cn inkt en legde het op tafel voor Roger. Ge schrijft ongctwijteld eene slechte hand vroeg hij aan zijnen vriend. Wel al niet slechter dan alle letterkundigen doen. Ja, vraagt dat maar aan de letterzetters, die weten dat het hest. De brief, dien gij mij gezonden hebt om uwe aankomst te melden, was bijna onlees baar. Roger zag niet waar de detective heen wilde rn werd ongeduldig. Maar wat heelt dit alles nu met de zaak te stel len vroeg hij. Wel, ik geloof dat dit alles er heel veel met te stellen heeft. Gij zult het spoedig zien neem om te beginnen maar die pen op. Roger, geheel uit het lood geslagen door do houding van zijnen vriend, deed wat hem bevolen werd. Schrijf nu daar sens het adres op dat ge ge schreven hebt op het brievenpak. Axton deed zoo en met een echt kattengekribbel zette bij op het papier Verschillige oplossingen zijn mogelijk en de heer Beernaert verklaarde plechtig dat hij er zoo zeer niet aanhoudt zijne denkbeelden te zien zegepralen, dan tot eenen uitslag te geraken aan den welken alle de partijen zouden meèwerken. Die verklaring is hoogst belangrijk. Wat zal het antwoord der doctrinairs wezen Zullen zij den oproep van den lieer Beernaert beantwoorden en nieuwe voor stellen aanbieden die men tot hiertoe vruchteloos heeft verwacht Ronduit gesproken wij gelooven het niet de stijfhoofdigheid van M. Frère is spreekwoordelijk geworden. En daarbij de doctrinairs zijn onder elkander te zeer verdeeld om iets voor te stellen dat allen bevredigen zou. Indien de dodrinairs eindelijk eene oplossing bijtreden door de regeering aan genomen,dan zal het slechts gebeuren uit vrees eener ontbinding die voor velen van hen de politieke dood zou kunnen na zich slepen. En de uiterste linkerzijde, de radicalen, wat zullen zij doen Zij welen dat de regeering het alge meen stemrecht onder welken vorm ook verstoot en er hoegenaamd geen kans be staat om het te zien zegepralen. Wat bij de radikalen onbegrijpelijk is, 't is dat zij ook de veranderlijke taks voor den buiten verstooten. Met het algemeen stemrecht zou het overwicht van den buiten onbetwistbaar wezen. Hunne hou ding is dus weinig logisch. Bij eene ontbinding hebben de radikalen evenmin als de doctrinairs te winnen meer dan een zou gevaar loopen zijn poli tiek bestaan er bij in te schieten. En aangenomen dat de doctrinairs, in de kiezingen, de meerderheid moesten be halen, iets wat niet te voorzien is, zouden de radikalen dan verder gevorderd zijn dan heden Wij antwoorden neen want moest Frere-Bara en Cc terug aan 't bewind komen,de herziening zou weldra begraven zijn. De houding van M. Frère en zijne redevoeringen bewijzen het ten duidelijk ste. Het stelsel der regeering zou van eerst af 800 duizend kiezers geven, 't is het stelsel dat het algemeen stemrecht 'l meest nabij komt en men denkt dus dat de uiterste linkerzijde na de verwerping van het algemeen stemrecht het mits, eenige voorwaarden, bijtreden zal 1 Men kan zoo weinig goeds op dat ge bied zeggen, dat het dubbel genoegen doet, als er iets goeds te zeggen is. Bij het aftreden uit zijne militaire loop baan heeft luitenant kolonel Baesens, Suburban Ironflelds. nra deed Fanks, terwijl hij naar dit specimen van dichtersgeschrilt zag. Men moet geen domme postmeesteres zijn om dat verkeerd te lezen Maar waar halen de letterkundigen zoo een gesehrftGe schrijft nog een s gelijk in den ouden tijd ge zet fs zonder punt en ge brengt ze bovendien naar de andere letters over als ware het cone a. Schrijf nu eens Mons. Judas Roger deed zoo, zonder te begrijpen wat Panks in den zin had. .Wons. Judas. Ziedaar riep Fanks uit, toen hij het geschrift zag. Zeg nu eens eerlijk uil of gij veel verschil ziet in uw geschreven \\oorA]'Judilh en uw geschreven woont Judas Neêo, zegde Roger, terwijl hij teil verwonderd toezag, ik beken het. Maar wat bedoelt ge Ik bi-doel dat dc postmeesteres, oud cn weinig ge leerd als gij ze afschildert, zich vergist heefl en dc brieven beeft afgegeven aan Mijnheer Judas. Onmogelijk I Zeer wel mogelijk. Judith Varlins is hier niet gekend dan onder den naam van Miss Varlins en die bevelhebber van het regiment van den j trein, aan zijne manschappen eene dag- orde gericht om afscheid te nemen van het regiment. Daarin ligt niets bijzonders, maar wat uitzonderlijk mag genoemd worden, is dat kolonel Baesens ten behoeve der Vlaamsche soldaten van zijn regiment, zijne dagorde in het fransch en in het Vlaamsch heefl uitgeveerdigd. Naar ons verzekerd wordt, is het de eerste maal dat zulks gebeurt er zijn wel reeds ofllcieele stukken betreffende het leger in de twee talen verschenen maar eene dagorde behoort tot het huis houdelijke leven van het regiment en tot hiertoe gebeurde dat altijd uitsluitend in hel fransch. De verdienste van kolonel Baesens is er des te grooter om. De officiers van den trein hebben hun nen kolonel, bij zijn aftreden, een banket aangeboden, waarop hem de geschenken van liet regiment werden overhandigd. Van wege de officiers een ruiterbeeld van den kolonel, door den beeldhouwer Mignon en dat in brons wordt gegoten van wege de onderofïiciers, een prachtig kunstalbum met de portrettenen de hand- tcckeningen van al de inschrijvers. Het vertrek* van kolonel Baesens zal in het trein-regiment diep worden betreurd. (Handelsblad). Patroonschap. De heer minister van J ustitie is voornemens den 8, 9 en 10 April, te Brussel, de verschei dene instellingen te vereenigen door bijzonderen gesticht onder zijnen wei- willenden aandrang, en onder het bestuur van zijn departement, ten einde de straf fende uitwerksels van het gerecht door eene kristelijke liefdadigheid te verzach ten. Het zijn namelijk de instellingen van patroonschappen der veroordeelden, be scherming der kinderen en het patroon schap der landloopers dit laatste werk is nauwelyks gekend, daar het nog maar onlangs ingericht is, doch de uitslagen die men er reeds van verkregen heeft, mogen wezenlijk schitterend worden. Referendum ofte Znan- zerendum. De radico-socialisten hebben ook te Antwerpen een zwanzeren- dum ingericht. Er waren 53,580 stemmers ingeschre ven, te weten, 33,799 niet-kiezers, 8,274 gemeentekiezers en 11,507 algemeene kiezers. Deze cijfers moeten verminderd worden wegens 5117 personen die niet konden opgeroepen worden en 1526 die gestorven of verdwenen zijn. oude vrouw weet in het geheel niet dal zij Judith heet. Daarentegen weet zij heel goed wie Judas is, iedereen kent dien zonderlingen Pranschman zij heeft Judas gelezen en liet pak aan heni afgeleverd. Maar die man zou dat geweigerd hebben. Hij Dat weet ik al nieL Eerstens kan hij ge dacht hebben dat het voor hem was, tweedens kan zijne natuurlijke nieuwsgierigheid hem er toe geleid hebben het mei naar huis te ncmcu en het te onder zoeken. Ziende wat er in was heelt hij het gehouden. Maai waarom zou bij bel houden 1 Hoe kortzichtig zijl ge toch, Roger, viel Fanks vinnig Uit. Hij was een vriend van Melstane en ziende dat het brieven waren, aun Melstane gericht, kan hjj die heel goed bewaard hebben om ze terug te geven aan zijnen gezel in schurkenstreken. Gij denkt dus dat Judas hel pak in zijn bezit heeft Denken Ik ben er zeker van. We zullen mor gen ecus naar hem gaan en zien wat er te doen valt. Maar waarom hebt ge zooveel haast om die brieven te bezitten Om verschilligc redens. Ik geloof dat dit pak brieven aan Melstane bezat, niet alleen van Miss Marson doch ook van haar vader cu verder geloof ik, zegde Fanks de stem latende dalen lot bet nog slechts een gefluister was, dat in die brieveo bet gehemi van Melsiane's dood is gelegeu. Maar gij kunt loch M. Marson niet van verden ken riep Roger verschrikt. (Wordt voortgezet).

De Denderbode | 1893 | | pagina 1