m NIEUWS- EN AANKONDIGINGSBLAD VAN DE STAD EN T ARRONDISSEMENT AALST. Socialismus. Donderdag 6 April 1895. 10 centiemen per nummer. 47sle Jaar, IV0 2764. Politiek overzicht. MIJNHEER JUDAS meervoudige stemming. Een en ander. DE DENDERBODE. ABONNEMENTPRUIS Dit blad verschijnt den Woensdag en Zaterdag van- iedere week, onder dagteekening van den volgenden dag. De prijs ervan is 6 frank 's jaars fr. 3,25 voor zes maanden fr. 1,75 voor drij maanden, voorop te betaien De inschrijving eindigt met 31 December. De onkosten der kwitantiën door de Post ontvangen, zijn ten laste van den schuldenaar Men schrijft in bij C. VAN DE PUTTE-GOOSSENS, Korte-Zoutstraat, N. 31, en in alle Postkantoren des lands. A DVERTENTIËIVPRIJ8 Per drukregel. Gewone 15 centiemen Reklamen fr. 1,00 Vonnissen op 3e bladzijde 50 centiemen. Dikwijls te herhalen bekendmakingen bij accoord. Niet opgenomen handschriften worden met teruggestuurd. Heeren notarissen moeten hunne inzendingen doen, uiterlijk tegen den dijnsdag en vrijdag avond. Voor de advertentiën uit vreemde landen zich uitsluitend te wenden tot de Agencie Havas, te Brussel,32, Magdalena Straat en te Parijs, 8 Beursplaats. (Puns, 8 Place de la Bourse. Cuique suum. Aalst, 55 April 1893. Duitschland. Bismarck's vet jaar dag. Verleden zaterdag, den 1 april het is geen aprilsche walvisch werd prins Bismarck 78 jaar. Wie had gezegd den 1 april 1815, toen Napoleon voor goed van het wereldtooneel ging verdwijnen, na zooveel geweld ge pleegd en zooveel onheil gesticht te hebben, dat het kind,hetwelk dien dag het levens licht zag,in later leeftijd bijna zoo machtig worden zou als Bonaparte en,even als hij, zooveel geweld plegen en zooveel onheil stichten zou Napoleon had, met'zijnen ijzeren hand, de macht der Hohenzollern en der Habs- burg tot gruis verbrijzeld Bismarck, met zijne ijzeren vuist, hersmeedde die macht en vertrapte het eens zoo machtige Frank rijk onder den zool zijner kurassiersleers. Er was een tijd dat men dacht, dat het geluk Bismarck den rug niet kon toe- kecren. Van klein pommeraansch edelman was Herr von Bismarck-Schoenhausen erfelijk I prins geworden met de kasteelen van Varzin en Friedrichsruhe, had hij van zijnen keizerlijken meester groote dotaties en van de erkentelijkheid zijner mede burgers de middelen gekregen om zijne j geboorteplek, het Stummschloss van i Schoennhausen, terug te koopen rijks- kanselier van Duitschland was hij de j onbetwistbare beheerscher der wereld- politiek en de misslagen zelfs, die zijn opvliegend karakter hem deed begaan, werden voor evenveel geniale trekken j aanschouwd. Er was zelfs spraak dat de macht het eigendom was van zijn huis en dat zij, bij recht van eerstgeboorte, zou overgaan op zijnen oudsten zoon Herbert. En toen de jonge, onervaren keizer Wilhelm zijnen ongelukkigen vader op- I volgde, dan scheen het een stellig feit, i dat de keizer voortaan slechts eene scha- duwe zou zijn en de ijzeren kanselier voortaan nog alleen regeeren zou. Helaas, Bismarck had moeten sterven in 1890 hij zou als de machtigste man der wereld ten grave gedaald zijn en het j nageslacht zou zijnen naam hebben uitge sproken met vereering, gemengd met vrees. Want die jonge, onervaren keizer, wilde zelf regeeren en jong bloed doen stroomen in de aderen des rijks. En dezelfde onverwachte slag, die hem van het bewind deed tuimelen, heeft bewezen dat de zoogezegde grootheid, het zooge zegde genie van Bismarck, louter inbeel ding waren. Het was "geen ijzeren reus, i het was er slechts een in potaarde. In zijnen val was hij noch groot, noch edel; hij was klein, hatelijk, kleingeestig hij deed zijnen opvolger eenen oorlog aan van onderduimsche aantijgingen om zijnen haat tegen den keizer, die hem ver wijderd had van 't bewind, bot te vieren, verloochende hij het verleden en zijnen roem zelf. Hij had weerdig en verheven kunnen blijven in zijne ballingschap hij nam zijne toevlucht tot charlatanism en slinksche oppositie. Het is een deernisweerdig schouwspel, van aard om eenen treurdichter of eenen romanschrijver te bezielen, want in drie jaar tijd, van zijn 75e tot zijn 78e jaar, j heeft Bismarck een der schoonste kapi- I talen van grootheid en macht weten te verspillen, die ooit een Staatsman in Europa heeft bezeten. 26* Vervolg. Neen, het was niet voor haar want het adres was klaar en duidelijk geschreven M Jules Guinaud,f c/o Wosk eu O'. Suburban Ironfietds. Neen, 't is niet voor mij, zegde Miss Varlin* den brief als met tegenzin teruggevende. Maarzijt ge zeker dat ge geen pak hebt, gericht aan Miss Judith Het is niet voor haar, mompolde vrouw Wevel- spote, terwijl ze den brief neerwierp in het kaskc geteekend J. Uwe zoekt eenen brief, miss Ja. Kr zijne geene Varlin's, antwoordde zij, tcrwyl zij eer;* vluchtig in de V zag. Neen, miss, al uwe brieven worden naar huis gezonden. Maar, mensch, ik zeg het u nog eens dit pak was gezonden blijvende post eu gericht aan Miss Godsdienst, eigendom, familie dit zijn de drij grondzuilen op welke de samen leving rust en eens deze grondzuilen on dermijnd, moet zij onvermijdelijk instor ten. Men zou even gemakkelijk eene kerk in de lucht bouwen dan eene samenleving vormen zonder godsdienst. Wie een greintje gezond verstand bezit zal dit niet betwisten. En noglhans talrijk zijn ze die het doen. Wij, katholieken, willen dat de gods dienst in alles en overal geëerd worde, in het bestuur, in het leger, in de gerechts hoven. De liberalen willen ook godsdienst en velen onder hen beoefenen of kwijten hunne godsdienstige plichten, maar zij aanschouwen hem slechts als eene per soonlijke zaak waarvan de openbare machten geene rekening hoeven te houden God.de godsdienst moeten,volgens hen, uit de wetten, staatszaken- en aangele genheden verbannen worden. Hoorden wij M. Janson niet beknibbe- belen dat er in de laatste troonrede spraak was van de Goddelijke Voorzienigheid welke alles bestiert. En waarom moet God, moet de gods dienst uit de wetten, staatszaken- en aan gelegenheden verbannen worden Uit vrees, antwoorden de liberalen en radikalen, van de vrijheid van geweten te krenken. Maar van wie Voorzeker van dezen die God verloochenen en bij gevolg geen geweten hebben. Beslaat er dan vrijheid van geweten alleenlijk voor de godverloochenaars,voor dezen die geen geweten hebben? De vrijheid van geweten, liooren wij antwoorden, bestaat voor allen. Maar als dit zoo is, zeg eens, liberale heeren, als de grondwet u toelaat God te verloochenen, blijven onze wetgevers en wij dan ook niet vrij God te eeren, Hem te erkennen. Hem te dienen en te aan- Judith. Aan Judas zegde de oude, die slechts begrepen had al zijne brieven gaan naar Wosk en G°. Ik dacht het welsprak op dit oogenblik eene rustige stem achter Miss Varlins en toen deze zich omkeerde bevond zij zich tegeaover den spreker en Roger Axton. Wij hebben u afgeluisterd. Miss Varlins, zegde Roger Alton haar haasüg, terwijl zij hem hare hand reikte. Ziende welk verdriet er op haar gelaat lag te lezen, vervolgde hij snel Ik zal u de reden zeggen, maar laat my u eerst M. Rixton voorstellen,een mijner vrienden. Judith boog koel en wachtte op Roger's uitlegging, die haar gegeven werd door den heer die Rixton heette. Laat mij toe, beste Roger, sprak hg lustig. De zaak is, Miss Varlins, dat mijn vriend mg sprak over een pak brieven aan u gezonden als Miss Judith, waarop in eene veronderstelling maakte nopens hunne niet afgeving Axton en ik, wij zgn daarop naar hier gekomen om te zien of ik gelijk had. En uwe veronderstelling is vroeg Judith geheel verbaasd. Dat deze brieven door deze oude vrouw werden afgegeven aan Mijnheer Judas in plaats van aan u. Maar Judas is een spotnaam, zegde zy snel. Al zijne brieven worden gericht aan Monsieur Guinaud. Volkomen juist, sprak Octavius bedaard, doch roepen en dit uit kracht der zelfde vrijheid van geweten die wij ook bezitten. Wij kunnen dus onmogelijk het gewe ten krenken van onze liberale tegenstre vers. Wie van zijn recht gebruik maakt, schaadt niemand. Doch komen wij tot ons onderwerp terug Geen eigendom dus geene werkzaamheid, geen voorspoed geen vooruitgang, geen voortbestaan mogelijk. En inderdaad, wie zal er bereid wezen te zwoegen, T zij met geest, 't zij met armen, als men ziet dat men voor anderen voor de luiaards werkt Allen moeten werken, allen moeten tot den algemeenen rijdkom bijdragen, maar luiaards, karottentrekkers van natuur doen werken is zoo onmogelijk als de maan met de handen vatten. Wie niet werkt, zal niet etenschreef Vooruitdus moeten de luiaards maar verhongeren. Is 't dom en barbaarsch genoeg Zonder eigendom zouden allen even arm, even ongelukkig zijn. Zonder eigendom zou er barbaarschheid en de ongehoordste dwinglandij der sterksten of der slimsten heerschen. Zonder godsdienst en eigendom is er geene familie mogelijk. Het kind zou den Staat toebehooren die voor zijne opvoe ding zorgen zou. Dus worden vader en moeder, in een woord, het huisgezin weg gecijferd. Geen huwelijk meer noodig ook en weldra zou de beschaafde wereld aan de grootste wildernis gelijken. Zietdaar in breede trekken de socialis tische staat gedeeltelijk voorgesteld 1 De zienswijzen zijn zeer verdeeld op de «meervoudigestemming,» welke M.Feron in naam van een deel der linkerzij heeft voorgesteld, als een middel tot overeen komst. Het ware belachelijk, dat denkbeeld te verwerpen zonder onderzoek, enkel en alleen omdat het voorgesteld is door radikale afgeveerdigden. 't Zijn zij overi gens niet, die het uitgevonden hebben. Over eenige maanden heeft een knap Fransch rechtsgeleerde, M. Tarde, een merkweerdig werk uitgegeven, waarin liy eene gelijkaardige schikking verde digde,om de misbruiken van het algemeen stemrecht te verhelpen. Deze schrijver, die het materialism en het socialism bestrijdt in de wetenschap pelijke congressen en in do tijdschriften, kan voorzeker niet verdacht worden van welwillendheid voor de revolutionnaire leerstelsels. Hij stelde voor ééne stem te geven aan den ongetrouwden burger, twee aan den getrouwden, en indien deze kinderen heeft, eene stem meer voor elk kind. Met dat stelsel dus zou een burger, die eene met zulke onverstandige postmeesteres zijn alle ver. gissingen mogelijk. Ik ben er bijna zeker van dat zij die brieven heeft besteld aan onzen rossen vriend en ik zal het wel ontdekken. Gü hebt het pak brieven den 15 november uit Jarlcbester verzonden, niet waar Roger Ja, het was den 13 's morgens. Dan is het 's middags naar Londen vertrokken en van daar naar Irondtields voortgestuurd. Hier kan het den 13 rond den middag zijn toegekomen. Zijt gij den 13 hier geweest, Miss Varlins? Neen, zoo spoedig verwachtte ik het pak niet en ik kwam dus maar eerst den volgenden dag. Te laat ongelukkiglijk, vrees ik, sprak Octavius, op den toog leunende. Er is hier den 15, rond den middag, eenen brief ter aflevering gevraagd geweest, moedor, sprak hg lot de postmeesteres. Was die ge richt aan Miss Judith Judas verstond vrouw Wolverspoke voor de tweede maal. Maar, waar wilt gc op af, man Men spreekt niet meer dan van Judas. Hij is in den winke] van Wosk als gij hem hebben moet. Hebt gij hem deze maand brieven gezonden vroeg Fanks luidop. Brieven Al zijne brieven gaan naar Wosk, her haalde de oude koppig. Waren er deze maand Zoek eens in uw geheu gen Geheugen schreeuwde de postmeesteres terwgl vrouw en 8 kinderen heeft 't is waar dat de talryke families in Frankrijk zeldzaam zyn over tien stemmen be schikken, Men zal misschien vinden dat men te veel invloed toekent aan het vaderschap maar wat niet te miskennen valt, is dat eene dubbele of drievoudige stem v erder gaan, ware overdrijven toegekend aan de familievaders, de conservatieve belan gen zou dienen, In België vooral is het zeldzaam, dat de familie niet eenig verband met den gods dienst behouden heeft. Wij hebben er het bewijs van gehad over eenige jaren, toen een vrijmetselaarsministerie den strijd op het schoolterrein durfde brengen. Men hoorde in geheel het land den fleren kreet weerklinken - Zij zullen de ziel onzer kinderen niet hebben - 't Is de weerstand der familievaders en moeders, die de scholen zonder God deed leeg staan en de grafdelvers van het Catholicism zelf in den kuil wierp. Laat ons dat niet vergeten en indien het mogelijk is door het kiesrecht den heilzamen invloed der familie te ver groeien, laat het ons aannemen, van wel ken kant men het ons ook voorstelle. Een zeker feit is het, dat de meervou dige stemming aanstonds aanhangers heeft gevonden op de bank der ministers, en ook in de rangen der rechterzij. MNyssens, de geleerde professor van Leuven, heeft niet geaarzeld het voorstel, mits zeker voorbehoud, by te treden. Die goedkeuring verdient opmerking, want men weet dat de achtbare afgeveerdigde van Leuv(»n in die kwestie de zienswyze deelt van 't kabinetshoofd. Handelsblad Congo. Op 6 April vertrekken wederom uit Antwerpen 4 missionnaris- sen naar de missiën van Scheut in Congo. Het zyn de eerw. hh. Eug. Galon uit het bisdom van Breda, enNathalis De Cleen van Nieukerken, Waas. met de broeders Frederik Buyle van St-Nikolaas, en Al- bin Piessens van Buggenhout. Zij zullen vergezeld zijn van twee Zusters van Lief de Zuster Hildebrande, van Sottegem en Zuster Ursinarine, van Meire. Zuster Hildebrande is de zuster van den sympatieken advocaat Lebon, van Ant werpen. Vurig wordt de aankomst der eerw. paters in Neder-Congo, te Moanda en te Nemlao betracht. Dagelijks immers groeit de bevolking van de kinderen, die daar opgenomen worden,aan en weldra zouden de krachten van de Zuster en Missionna- rissen, die er hunne zorgen aan besteden, er bij te kort te schieten. De twee broe ders, die hen vergezellen, zijn de eerste lingen van het noviciaat onlangs te Scheut gesticht. Nog vijf andere broeders zullen hen weldra volgen. zij haren hoed verschoof. Of ik het rog herinner Ik herinner mg dingen van vóór uwe geboorte, jonge heer. Ik zend allo brieven voor M. Judas naar den den winkel. Twee reeds deze maand en een ligt nog hier. Laat mij zien zegde Fanks, Roger aanziende het kan ons misschien iets aanwijzen. Stelen verstond vrouw Wevelspoke en ijj viel hevig- uit. Er wordt hier niets gestolen ik ben eene eerlijke vrouw, ja, dat ben ik. En een heel domme ook, mompelde Roger, toor nig omdat hjj niet de minste inlichting had kunnen losmaken. Op dit oogenblik kwam Abraham het bureel binnen geslenterd en Fanks aanzag hem op slaanden voet als den reddenden engel, die hem wel xou weten te zeggen wat hij verlangde. Ah, hier is de brievendrager, riep hij vergenoegd uitzeg eens, jongen, hebt gij rond het midden dezer maand geen pak brieven besteld aan Monsieur Jules Guinaud, ten huize van Wosk. Ik mag geen Staatsgeheimen meMeelen, ant woordde Abraham zoo traag mogelijk dat is verraad. Men zal er nu niet voor in den Tower opsluiten, zegde Fanks goed geluimd. Ik weet niets over uwen Tower bromde de luie jangen maar ge moet niet denken dat ik iets zal ver tellen neen, ik doet het niet. Moeder en ik zijn ge zworen postbedienden. Hunne handigheid in het timmeren en hunne ervarenheid in den landbouw, zul len van overgroot nut zyn zoowel voor de Zusters en missionnarissen als voor de kinderen, wien zijn hel handwerk zullen aanleeren De bediening der broeders is nederiger en misschien wel min gevaar lijk dan die der missionnarissen, maar zy is van eenen anderen kant ook moeilyk en lastig en vergt veel zelfopoffering Bij de broeders zal de afgematte missi- onnaris, na moeilijke tochten eenen heerd vinden, waar hij zal kunnen uitrusten in hen zullen de vry gekochte kinders va ders ontmoeten die hen het welzijn naar ziel en lichaam zullen bezorgen. Welhaast ook zal de streek, die zij als standplaats zullen verkozen hebben, van uitzicht ver anderen. Woeste en verlaten gronden zullen in vruchtbare wélbevolkte land- bouwerijen herschapen worden, want het welgelukken der broeders zal noodzake lijk de naburige volkstammen aanzetten om zich in de nabijheid van het klooster te komen vestigen en in hun werk tedee- len. Zoo zal na weinigen tyd, de luiheid, de groote oorzaak van de dierlijke zeden der arme negers, plaats maken voor de liefde tot het handwerk en voor zachter en christen zeden. Kolen /onder rook. Een vernuftig Duitscher heeft een middel uit gevonden waardoor hij den rook by de verbranding van steenkolen verwijdert en de proefnemingen waren zoo bevredi gend, dat de gepatenteerden overeen komsten gesloten hebben met eenige der grootste bedrijven in het land, met inbe grip der voornaamste stoomvaartlijnen. De steenkool die by dit gepatenteerde stelsel gebruikt wordt, moet eerst door een byzonder toestel tot poeder gebracht worden. Deze ontvlambare stof wordt door een automatisch geregelden lucht stroom in het fornuis gedreven, en zoodra zij binnen is geeft zy eene felle vlam. Dooi* den aanvoer van zuurstof (oxygène) door eene geheele nieuwe inrichting valt de stof niet op den bodem, doch drijft in de ruimte en wordt tot het laatste deeltje verteerd. Nooit is eenige rook merkbaar, of behoeft eenig overschot weggenomen te worden. Het vuur kan in een oogenblik aangemaakt en gebluscht worden en de drukking kan op de vereischte eenvor- mige hoogte gehouden worden, zoodat er in praktijk geen verspilling van brand stof behoeft plaats te hebben, terwyi de sleet van fornuizen en ketels grootelyks verminderd wordt. De uitvinding is voor fabrieken, hoogovens, stoombooten en dergelyke zij is niet bestemd voor parti culiere woningen. Doch welk ontzaglijke hoeveelheid rook zouden wy kwijt raken, wanneer het duitsche stelsel op alle groo te nijverheden in dit land werd toegepast. Het leven in het algemeen zou genotvoller worden wanneer onze nijverheden te drijven waren zonder medewerking van hooge schoorsteenen, die met zwavel beladen rookkolommen uitbraken, ter verspreiding in de lucht waaruit wy de Fanks gaf den weerlicht aan hetgeen Abraham en xijne moeder waren, doch hij zag w el in dat h(J niets uit den jongen krijgen xou, zoolang bjj niet met den ruwen borstel er aan ginghg besloot dus ioo te handelen. Luister eens goed, zegde hij. Abraham ter zijde trekkende en scherp sprekende. Ik ben een detectite en op eene goede vraag zult ge mij een goed antwoord geven. Maar ik heb niets kwaads gedaan riep Abra ham, terwgl hjj den arm van den vertegenwoordiger der wet trachtte te ontduikenik zal u alles zeggen als het maar geen Staatsgeheimen z^n. Lomperik, wie vraagt er u naar Staatsgeheimen I xcgde Fanks, die toch lachen moest en een halve kroon in de handen stopte van den brievendrager. Vertel me maar eens even ol gg. den 15 dezer maaud, een dik pak hebt afgeleverd aan Monsieur Guinaud. De getrouwe Staatsdienaar was zeker niet bestand tegên omkooperg, want hij antwoordde nu onmiddel lijk Ja, mijnheer,doch bet pak was gericht aan Myn heer Judas. Was het niet aan Miss Judith t Ziet ge, dat weet ik niet, Moeder zegde dat bet was voor Mijnheer Judas en daar er maar tén Judas hier is droeg ik het naar hem. (Wordt voortgtMi),

De Denderbode | 1893 | | pagina 1