NIEUWS- EN AANKONDIGINGSBLAD VAN DE STAD EN 'T ARRONDISSEMENT AALST. HERZIENING Donderdag 13 April 1893. 10 centiemen per nummer. 4?7ste Jaar, N0 2766. Politiek overzicht. MIJNHEER JUDAS Behoedmiddelen legen de cholera DE DENDERBODE. ABONNEMENT PHI «IS Dit blad verschijnt den Woensdag en Zaterdag van iedere week, onder dagteekening van den volgenden dag. De prijs ervan is 6 frank 's jaars fr. 3.25 voor zes maanden fr. 1,75 voor drij maanden, voorop te betaien De inschrijving eindigt met 31 December. De onkosten der kwitantiën door de Post ontvangen, zijn ten laste van den schuldenaar Men schrijft in bij C. VAN DE PUTTE-GOOSSENS, Korte-Zoutstraat, N. 31, en in alle Postkantoren des lands. ADVERTENTIENPHIJS Per drukregel, Gewone 15 centiemen Reklamen fr. 1,00 Vonnissen op 3e bladzijde 50 centiemen. Dikwijls te herhalen bekendmakingen bij accoord. Niet opgenomen handschriften worden met teruggestuurd. Heeren notarissen moeten hunne inzendingen doen, uiterlijk tegen den dijnsdag en vrijdag avond. Voor de advertentiën uit vreemde landen zich uitsluitend te wenden tot de Agencie Havas, te Brussel,32, Magdalena Straat en te Parijs, 8 Beursplaals. (Puris, 8 Place de la Bourse. Cuique suum. Aalst, 1» April 1893. Frankrijk. Men vraagt een red derMen vraagt een redder, voorzien van goede getuigschriften, hebbende lang de republiek gediend.... Dergelijke aankondiging zouden de Fransche dagbladen wei op de eersie pagina durven zetten. Zou Frankrijk eindelijk die man ge vonden hebben Een man met vasten wil onwrikbare beginselen en gespierde vuis ten Men zou het waarhaast gaan den ken, als men radicale en opportunistische republiekeinen eenparig en luidkeels om Constans, den eenigen Constans, hoort roepen, die geheel onmisbaar is om de verkiezingen te leiden neen, om ze te maken pour faire les élections, zegt de radicaal-opportunische pers, zonder er doekjes om te winden). Helaas, dio sterke man - wordt dus niet begeerd om zijne deugd en rechtscha penheid, om zijn standvastigheid in be ginselen van eer en trouw, maar enkel om zijne sterke vuisten en zijn.... ruim geweten Geheel de bende der eerlijke lieden in de Kamer, dat is der niet-ont- maskerde Panama-opportunisten heeft den man bepaald noodig, om bij de kiezingen boven water te blijven door der regee- ringspressie van een man, die met alle middelen, per fas et nefaszijn doel weet te bereiken. De Monde stelt dan ook de vraag, of de ware reden van de bespotting en bit terheid, waaraan het nieuwe kabinet van de zijde der radicaal-opportunistische pers blootstaat, niet misschien gezocht moet worden in hare vrees voor Düpuy, dio wellicht niet brutaal genoeg is om door onbeschaamde drukking de vrienden weer uit de stembus te lalen komen. Duitschland.— Men meldt uit Berlijn aan de Daily News dat de Hamburger Senaat 8 geneesheeren naar Cuxhaven heeft gezonden, om maatregelen te nemen tegen het invoeren van den cholera door vreemde schepen. Ierland. De proclamatie van den onderkoning van Ierland, waarbij de in voer van wapens in Ierland aan beperkin gen onderworpen wordt, is uitgeveerdigd doordien onlangs vele wapens van passa giers, komende uit Amerika, in beslag genomen zijn. Queenstown behoort tot de havens, waar de invoer voor wapens ver boden is. De officieren der douane en politie zijn gemachtigd verdachte j akken, kisten, enz., te onderzoeken. 27' Vervolg. En gij hebt gelezen riep Judith verontweerdlgd. terwijl zij het pak aanveerdde. Mijnheer Judas glimlachte onschuldig en schudde het hoofd. Ik ben een man van eer, mademoiselle, zegde hij met groote weerdigheid en ik heb die brieven niet ge lezen. Ik dacht dat ze voor mij waren en ik opende het pak. Maar ziende dat het cngelsch was, ontwaarde ik de vergissing en las ze niet. Fanks hield zijne oogen op Judas gericht terwijl hij sprak, om tc zien of hij de waarheid zegde, maar hij kon tot geen besluit komen, zoo kalm was dc slem van den Franschman, zoo onbeweeglijk was de uitdrukking van zijn gelaat. Wel, in alle geval hebben we (hans de brieven, zegde Fanks tot Miss Vailins. En nu... Nu kunt ge ze meê ten uwent nemen om ze te lezen, antwoordde Miss Varlins stil, hem het pak toe reikende. Maar gij moet ze toch eerst inzien Chicago, 10 april. Uit Chicago komen berichten van eene ernstige krisis op de wereldtentoonstel ling zeven duizend arbeiders slaakten het werk op bevel van het bestuur van den bond der werklieden van bel bouw vak, en zulks in weerwil dat het bestuur der tentoonstelling hunne eischen tot ver hooging van loon had ingewilligd het bestuur had echter geweigerd eenen twee den eisch in te willigen, om enkel leden van den bond in dienst te nemen. Men vreest dat er geweld zal worden gepleegd indien het bestuur moest trachten de werkstakers door anderen te vervangen. Zitting «Ier Volkskamer Vuil 1 1 April. De heer minister de Burlet sprak eeue merkweerdige redevoering uit in de welke hij op den toestand wijst en tevens de handelwijze der regeering herinnert. De achtbare redenaar dankte de heer Feron over de gevoelens die hem bezielden wanneer hij zijne redevoering uitspraak; de heer Feron, zegde de lieer minister, bracht hulde aan onze katholieke werken, aan ons onderwijs, aan onze Geestelijk heid, aan onze kloosterlingen. De heer Feron bevestigde door zyne gebaren de woorden des heeren minislers en dat deed de godsdiensthaters en papen vreters in woede ontsteken. De heer de Burlet verklaarde dat de regeering het bewoning- en bekwaam heidstelsel behoudt. De meervoudige stem ming door M. Feron voorgesteld, zou de regeering aannemen op voorwaarde dat eene bijzondere stem aan den eigendom en de bekwaamheid gegund worde. Het subsidiair voorstel de Kerchove wordt door de regeering en de rechterzij verstooten. tiet subsidiair voorstel de Smot-de Naeyer zal de regeering bytreden na de verwerping van zijn eigen voorstel. Men bemerkt meer en meer dat de ge matigde liberalen ofte doctrinairs stokken in de* wielen steken om te beletten dat de wagen der herziening voortrolle. De heer Hanssens van Luik legde een nieuwe voorstel nèer, bepalende het stem recht toe te kennen 1° aan de gehuwde burgers of weduwenaars met kinderen meer dan 35 jaren oud 2° aan de be kwaamheid; 3° aan de bewoners van een huis eener te bepalen waarde; 4° aan de bezitters van een kapitaal van 2000 fr. De hedendaagsche gemeentekiezers zouden kiezers voor het leven wezen. De heer Sainctelette die in de afdeeling zich gunstig aan het bewoningstelsel ver klaarde, eischte het recht van, in open bare zitting, zijne vorige stemming te mogen verloochenen. Dat beb ik gedaan. Zijn al de brieven daar Monsieur riep Judas, denkt ge soms... Ik spreek tot Miss Varlins, zegde de detective koel. Zijn al de brieven daar, miss Ja, ik geloor het, antwoordde zij aarzelend. Gij zül er niet eeker van Zoo zeker als ik kan zijn, sprak de jonge vrouw Ik geloof dat zij er allen zijn. Wilt ge zoo goed zyn die brieven te lezen en ze my dan terugzenden. Zekerlijk. Dank u. Goeden morgend, zegde bij heengaande, M. Avion.... Hoger boog en geleidde haar naar het rijtuig, terwyi Fanks, met den bundel brieven in dc hand, aan den toog haar besluiteloos bleef achterna staren. Plotseling voelde hij iets kouds zijne hand aanraken zich omkccrcnde zag hy Judas, mei cenen zonder, lingen glimlach op zyn hatelijk gezicht. Gy zyt bang, zegde by in 't Fransch. Vau wat zou ik bang zjjn 1 antwoordde Fanks bedaard. Van deze brieven, van haar (wijzende op Joditb) van hem (wijzende op Roger), van alles Gij zijt bang n wat gij zult ontdekken. Fanks bezag hem scherp, gaf geen antwoorJ en er- ;t snel de apotheek. De heeren Nyssens en Coremons zagen er voor 't oogenblik van af hunne voor stellen neèr te leggen. M. Janson liet hooren dat hy de meer voudige stemming zou bijtreden en ver klaarde zich tegen de stelsels de Kerchove en de Smet de Naeyer. Na eene gedachtenwisseling tusschen verschilligo leden aangaande den voorrang van het voorstel de Kerchove werd er tot de stemmingen overgaan. liet algemeen stemrecht verworpen. Hel voorslel-J'anson werd verworpen met 115 stemmen tegen 26 en 3 onthou dingen. Hel voorstel-Feron werd verworpen me! 113 stemmen tegen 31. Hel voorstel-Hanssens werd verwor pen met 110 stemmen tegen 33. De socialisten hebben gepoogd wanor de rond de Kamer te verwekken, doch zij zijn er, dank zij de politiemaatregelen genomen door M. Buis, niet in gelukt. De algemecne raad der werklieden par tij gister avond te Brussel, in het Volks huis vergaderd, heeft de onmiddelijke al- gemeene werkstaking uitgeroepen. En ditmaal, zegt Vooruit doen de Gentenaars meê Als 't waar is (Vervolg.) Nu, dat ik u gezegd heb hoe men de cholera kan krijgen, met cholerazaad in te nemen, zal ik u aanwijzen II. Hoe men de cholera vermijdt. Aangezien deze ziekte meest altijd door het water wordt overgezet, zoo moet men de grootste voorzorgen nemen om geen besmet water te gebruiken. Het water kan ontsmet worden op verschillende wijzen doch de beste en gemakkelijkste is van het water te koken. Onthoudt allen dezen raad in tijd van cholera drinkt volstrekt niets anders dan gekookt drinken niet omdat rauw water door zijn eigen de cholera geeft, maar omdat er misschien cholerazaad in vermengd is, waarvan de kiem onver mijdelijk door het kooken gedood wordt. Het kan ook gevaarlijk zijn, in tijd van cholera, rauwe groens eten, zooals salade, radijzen,enz. te eten nog eens niet omdat die groenselen worden op het land gemest er gebeird de drek, die men daartoe gebruikt, kan cholerastof bevatten de groensels kunnen er mede besmet zijn en gevaar bijbrengen, als zij niet eerst door het koken ontsmet worden. XI. GEEN ROOK ZONDER VUUR. Op de straat ontmoette hij Roger. Miss Varlins was alleen naar huis gereden. Roger toonde zich vergramd op zijnen vriend, om dat hij zoo ruw was geweest tegenover Judith en hij zegde het hem ook openlijk. Fanks antwoordde in den beginne niet, omdat hij te veel in zijn geest de houding naging, door Miss Var lins tegen hem aangenomen. Doch Axton was zoo vrij zyne beschuldigingen, dat Fanks eindelijk zyn ge duld verloor en hevig tegen hem uitviel. Ik heb deze zaak ondernomen, Roger en ik wil tot ecu einde brengen, al was het alleen voor uwe eigene veiligheid. Doch gij moet mij in alles laten handelen zooals ik het goed vind, anders. Anders V herhaalde Axton, beangst, toen Octa- vius een oogenblik zweeg. Anders geef ik de zaak totaal op. Neen, dat moet ge niet doen, sprak Roger snel. In mijn eigen belang is liet noodig dat wij het einde dezer zaak kennen gij hebt gelijk. Neem mij dus dc eenige vinnige woorden nietkwalykdicik u toerichtie. Maar gij zult met mij bekennen, oude jongen, dat gjj heel scherp waart tegenover Judith. De wijsgcerige Fanks herwon zyne kalmte en zegde op doctoraten toon. Vrouwen Dat is breekspel. Waarom Wel, als z(j in eene zaak verward geraken, sla- Wacht u ook van slechten visch en bedorven vleeschvan sterke dranken cn alle ander eten of drinken dat de maag ontslelt. 't Is wel waar dat de cholera in die spijzen of drank niet zitmaar de maag ontsteld zijnde met zoo iels te nemen, brengt gij u in grooter gevaar de ziekte te krijgen, als 't dan gebeurt dat gij cholerastof inneemt. Daarover moet ik u een woord uitleg geven. Iedereen die de cholerastof inneemt, zal daarom niet altijd de ziekte krijgen. Waarom niet Omdat het sap van eene gezonde maag doorgaans de cholerastof ontsmet en dood doet. Er is dus veel aangelegen de maag in zoo goeden staat te houden als het moge lijk is, om ze zooveel te min vatbaar te maken voor de ziekte. Wat aangaat het vooroordeel van vele mcnschen die zeggen dat zij er oenen goeden druppel moeten opzetten om x-an de cholera bevrijd te zijn, dat is valsch. Die druppel, die sterke drank, in zekere hoeveelheid genomen, doet meer kwaad dan goed hij verhindert de spijsvertering en maakt de maag ziek en wee aan dc genevermannen als zij per ongeluk een zaadje van de cholera binnenkrijgen dat zaad zal op vruchtbaren grond vallen en schier onvermijdelijk ontkiemen, aan groeien en vermenigvuldigen. Hoe meer genever gij drinkthoe gevaarlijker voor u van de cholera te krijgen en ervan te sterven. In het jaar 1866, hebben de Engelsche geneesheeren te Glascow dit punt bijzonderlijk opge merkt. Zij maakten eene nauwkeurige statistiek, volgens welke het klaarlijk bleek dat er 91 op honderd van de cholera stierven onder de menschen die gewoon lijk sterke dranken namen en maar 19 op honderd onder deze die deel maakten van de matigheidsgenootschappen, en bij gevolg geene sterke dranken proefden. Een geval is er nochtans in hetwelk cox druppel kan dexigd doendat is wanneer men reeds de cholera heeft dan kan het voordeelig zijn een weinig bran dewijn, cognac of rhum met warm water te mengen en in te nemen, om warmte in het lichaam te brengen nochtans ware het beter in zulk geval den geneesheer te raadplegen en zijn oordeel te volgen. Matig zijn in eten en drinken is een goed middel om de maag gezond te houden en sterk te staan tegen de aanvallen van de cholera. Wat nu het rooken aangaat, daar zyn er die zeggen dat het voordeelig is in alle geval 't kan geen kwaad, als het niet overdreven is wat er ook van zij, een hartelijk pijpken gerookt kan soms deugd gen zij haar geheel overhoop. Gisteren was onze zaak moeilijk vandaag is zij moeilijker, daar er thans rouwclijke invloed in 't spel is. Met wie dan t Met mij, met u. met Judas, met ons allen. Mag k u eens iets zeggen, zondér dat gij mij verdenkt ruw e zijn Als het is over Judith Ilet is over haar. Zeg het dan liever niet, antwoordde hij met een zucht. Heel goed, sprak Fanks zich onderwerpend maar als gij mijne leidende sterren wegneemt, zal ik nooil mijnen weg kunnen vinden in dezen Oceaan van geheimzinnigheid. Roger gaf geen antwoord, doch slapte snel voort, ontevreden en besluiteloos. Plots stond hij echter stil, zoo onvoorziens, dat Fanks hem reeds eenige stappen voorbij was, eer hij lot stilstand kwam. Ruw sprak Roger Zeg wat ge tc zeggen hebt en dat het daarinêc uit zij. M Fanks staarde zijnen vriend aan met cenen kal- nien glimlach en nam hem dan vriendelijk hij den arm. Kom met mij naar den Foundryman, zegde hij Neen. Men heeft er een goede kok en een smakelijke keuken. Ik kom niet meê. doen. in dien zin dat het den geest ver lustigt en de zinnen scherpt. Aangezien de ziekte dikwijls wordt voortgezet door de besmetting, die men met de handen ontleent aan voorwerpen welke de choleralijder bevuild heeft, zoo is het uitermate belangrijk van te weten hoe men de handen en de besmeurde voorwerpen kan ontsmetten. Het eenvoudigste en goedkoopste middel ter ontsmetting is het Ciiloorzuur, acide chlorhydrique. De loodgieters en blikslagers heeten dat Esprit dc set of zinkwaler. Men kan er goedkoop aan geraken,voor eenige centiemen den liter, bij apothekers en drogisten. Hel eersie dal men dus, in geval van cholera, in ieder huishouden zou dienen te doen, ware eene flesch te koopen waarin de drogist 100 grammen zuiver ciiloorzuur vermengeld heeft met 900 grammen water. Daarmee kunt gij alles ontsmetten wat gij te ontsmetten hebt. Wilt gij uwe handen zuiveren Gij schenkt een likeur- of druppelglazeken uit dc flesch gij giet dat uit in eene pint water en gij wrijft het over uwe handen, zij zullen volkomen ontsmet zijn. Zulk een mengeling is rijkelijk vol doende om gelijk welke voorwerpen te zuiveren van alle cholerastof die er aan plakt of er in zit. Om het cholerazaad to dooden onmid- delijk nadat het uit het lichaam komt, is het genoeg te voren eene pint water, met een halvetje uit de llesch, te gieten in den pot waarin de zieke moet afgaan of overgeven. Het mest, of hetgeen men overgegeven heeft, zal de cholera niet meer voortzetten. Alle kleedergoed, lakens, beddingen, enz. kan men dadelijk ontsmetten met ze een of twee uren in eenen emmer water te laton weeken,waar 10 halvekens uit de flesch bij gemengeld zijn. Daarmede kan men ook den bril van het vertrek afwassehen, den vloer schu ren of andere voorwerpen reinigen welke de zieke mogelijk bevuild heeft. Om beirputten te ontsmetten die cholerastof bevatten, is er niets beter dan ciiloorzuur voor eenen kubiuken meter drek of beir zijn twee liters ongemengd ciiloorzuur voldoende. (Vervolg en slot bij naaste.) En ik heb nog een llesch wijn, waar ge me nieuws zult van;vertellen. Woedend viel Axton uit. Maar, Fanks, waarom behandelt gij mij toch als een kind Omdat ge er opjdit oogenblik een zijt. Zekerlijk, antwoordde Roger spottend, op uw eigen oogpunt. Neen, op het oogpunt van den gezonden zin. wedevoer Fanks goed geluimd. Kom, wees niet moed willig, beste vriend. Gij lijt bedroefd omdat ik niet bewieiook wat gij aanbidt. Wees gerust, als die vcr- wcnschte zaak uit de voeten, zal ik haar zooveel be- wierooken als het maar kan.... Doch als... Toe, kom met mij ontbijten, zegde Fanks en hem bij den arm grijpende trok hy hem zonder verder plichtplegingen meê. Helontbyt was lekker, zoowel onder oogpunt van de spijzen als van den wijn, terwijl Fanks, in zijne hoedanigheid van gastheer, zich gedroeg op eene «ton- dei baar aantrekkelijke wijze toen zij dan ook, na liet ontbijt, gezellig by hel vuur zaten te rooken, was Ro ger weer geheel zich zclven meester cu tooude zich beschaamd over zijne vlaag van kwaade luim. Maar ge weet, sprak hij. verzachtende omstan digheden pleitende, ik ben verlierd. Zaken eerst, vermaak later, antwoordde de filo soof. (Wordt voortgezet).

De Denderbode | 1893 | | pagina 1