Zondag 16 April 1893. 10 centiemen per nummer. 17slc Jaar N. 2767. NIEUWS- EN AANKONDIGINGSBLAD VAN DE STAD EN 7 ARRONDISSEMENT AALST. HERZIENING Politiek overzicht. MIJNHEER JUDAS Nieuwe voorstellen. DE DENDERBODE. ABONNEMENTPRUIS Dit blad verschijnt den Woensdag en Zaterdag van iedere week, onder dagteekening van den volgenden dag. De prijs ervan is 6 Irank 's jaars fr. 3,25 voor zes maanden fr. 1,75 voor drij maanden, voorop te betaien De inschrijving eindigt met 34 December. De onkosten der kwitantiën door de Post ontvangen, zijn ten laste van den schuldenaar Men schrijft in bij C. VAN DE PUTTE-GOOSSEKS, Korte-Zoutstraat, N. 34, en in alle Postkantoren des lands. ADVERTEXTIËNPRIJS Per drukregel, Gewone 15 centiemen Reklamen fr. 4,00 Vonnissen op 3e bladzijde 50 centiemen. Dikwijls te herhalen bekendmakingen bij accoord. Niet opgenomen handschriften worden niet teruggestuurd. Heeren notarissen moeten hunne inzendingen doen, uiterlijk tegen den dijnsdag en vrijdag avond. Voor de advertentiën uit vreemde landen zich uitsluitend te wenden tot de Agencie Havas, te Brussel,32, Magdalena Straat en te Parijs, 8 Beursplaals. (Puris, 8 Place de la Bourse. Cuique suum. Aalgt, 13 April 1892$. Frankrijk. Volgens den Figaro zal de grootvorst troonopvolger van Rus land met zijnen oom, grootvorst Wladi- mir.met het Russisch eskader in den loop van mei naar Frankrijk konien. Hetzelfde blad verneemt uit Rome dat grootvorst Wladimir van Rusland een ge hoor heeft doen vragen aan den Paus. Engeland. Katholiek feest bij den lord-mayor De lord-mayor heeft dins dag in het Mansion-house een feestmaal aan den kardinaal Vaughan, aan de katholieke bisschoppen in Engeland en aan de aanzienlijke Engelsche katholie ken, den hertog van Norfolk er onder be grepen, aangeboden. Er zaten drie hon derd gasten aan. De lord-mayor stelde een toost in op den Paus en de koningin. De toost werd met veel geestdrift begroet. De kardinaal Vaughan dronk op de gezondheid van den lord-mayor en prees zijne rechtscha penheid en eerlijkheid als Engelschman en als katholiek. Staatsgreep in Servië. Semlin, 14 april. Dezen morgend ten half zeven ure,heeft de jonge koning Alexander de regenten doen aanhouden. Hij heeft hen bericht dat hij zichzelven als meerderjarig uitriep. De koning heeft onmiddellijk een nieuw ministerie samengesteld,onder voorzitter schap van Dokitch. De troepen zijn geconsigneerd.Zij zwoe ren getrouwheid aan den koning. De woningen der agenten blijven door de militairen bewaakt en de regenten in verzekerde bewaring gehouden Ziehier de samenstelling van het nieu we ministerio Voorzitterschap en onder wijs, Dokitch oorlog, Franassovitch openbare werken, kolonel Stankovitch financiën, Nichitch handel. Consevitch binnenlandsche zaken, Miloslavlievitch. Eeno proclamatie is verschenen. Alles heeft een rustigen afloop. Koning Alexander is nog geen 17 jaar oud. Belgrado, 14 april. Het krachtdadig optreden van den jongen koning Alexander,wordt algemeen met voldoening onthaald. Vervolg. Hoe verstaat ge dat Y Ik bedoel deze zaak. Ik «eet heel goed dat gij verliefd zijl, ik ken ook de dame die ge bemint, ik keur ook die liefde volkomen goed. Een huwelijk, even wel, mag niet beginnen met geheimen tusschen man cn vrouw. Hier, in dit geval, heeft de vrou* een gc heim, dat zij voor den man verborgen houdt. Vodden allemaal. l)at kan lijn, maar het zijn vodden welke deze brieven treffen. Zeg eens, zoudt gc soms Judith van den moord beschuldigen schreeuwde Roger, rood van opgewon denheid. Op een slecnen muur zou men meer uitdrukking ge vonden hvbben.dan op dit oogenblik op het marmer- koude aangezicht van den detective. Waarom wtlde zij niet dat ik die brieven las vroeg hij bedaard. Hier zijn de brieven, lees ze Dank u, antwoordde Fanks onverschillig ik be- De jonge koning heeft bijna onmidde- lijk na het gebeurde het paleis verlaten, vergezeld van een talrijken staf. Zijn be zoek in de kazernen werd met onbe- schrijflijken geestdrift begroet en overal juichte het volk hem toe. Dr Detritch, de ex-onderwijzer des konings, is voorzitter van den Raad ge worden. Al de ministers zijn radicalen, uitgenomen de minister van oorlog. De proclamatie des konings zegt dat de grondwet onlangs bedreigd is geweest de rechten der Serviërs waren in gevaar. De koning was van gevoelen dat hij zulks niet langer mocht gedoogen en hij een eindo moest stellen aan dien betreu- rensweerdigen staat zaken. De grondwet zal van heden af in volle kracht zijn. ZITTING VAN 12 APRIL. Verwerping van al de voorstellen. Ziehier de volledige opgave der stem mingen in de zitting van 12 april Voorslel - IVotlioml). (Alge meen stemrecht op 25 jaar en bewijs van driejaar verblijf in dezelfde gemeenlc.) Het eerste alinea wordt verworpen met 1 154 stemmen tegen 37 en 1 onthou ding en het gcheele voorslel met 1 29 stemmen tegen 27 en onthoudingen. 26 Leden der uiterste linkerzij en M. Nothomb alleen stemden voor; MM. Los- lever, Saincteletle en Feron onthielden zich. Voorstel-Sabnlier. (Alge meen stemrecht, doch bepaling van kies- voorwaarden in de kieswet). Verworpen met 112 stemmen tegen 40. Voorslcl-Anapncli. (Alge meen stemrecht, maar verplichting voor de kiezers zelf hun stembriefje op te ma ken en invoering der evenredige verte genwoordiging.) Verworpen met 120 stemmen legen 29 en 2 onthoudingen. Voorstel-IIenricot. —(Kies recht voor tegenwoordige gemeentekie zers, voor de bekwamen en voor hoofden van een huisgezin.) Verworpen met 1 12» stemmen tegen 36. Voorstel-llellcpu tl c-Jaim> sens. (Vertegenwoordiging der be langen.) Verworpen met 93 stemmen tegen 30 en 3 onthoudingen. Stemden vóór 27 leden der linker- en 23 der rechterzij, waartusschen MM. Co- remans, Heuvelmans, Van den Bemden, En hy las langzaam cn zorgvuldig, nola van de da tums nemende cn de brieven daar volgens rangschik king. Toen hij geëindigd had. boud hy ze opnieuw bijeen en reikte het pak den verbaasden Roger over. Gelieve hen af te geven aan Miss Varlins. Oh oh zegde Roger terwijl liy het pak in den zak schoof, dc brieven zijn u van geer.cn dienst Neen de brieven die daarin zjjn, niet Wat, zoudt ge denken dat er brieven uil weg ge nomen zijn Denken ik ben er zeker van. Maar wie is dan de dief t Hij die het pak in handen hield Judas Oh Hoger liet zich achterover vallen iu zijnen zetel, met ccnen zucht van verlichting, alsof hij had gevreesd eenen anderen naam te hooren, een naam die veel ge^ leek op dien van Judas. In dit pak, zegde Fanks ernstig, zijn slechts brieven, die te Iroodfields werden geschreven doch het zjjn enkel lichtzinnige meisjesbrievcn. Zooals Judith u op voorhand heeft verzekerd, Fanks. Juist zooals Judith zegde, herhaalde Fanks doch ik zou andere brieven moeten zien, geschreven te Londen en te Vcntnor. Misschien heeft zij nooit geschreven uit erne dezer steden Hm ik geloof wel van ja. Gy zytbeel geheimzinnig, zegde Roger spottend, Meeus, Koek, De Winter, Helleputte,Los- lever, enz. Voorstel - Graux - Huls. (Inschrijving in de kieswet der vereischte van lezen en schrijver.) Verworpen met 1542 stemmen tegen 17 en 13 onthoudingen. Voorstel der regeering. (Huisbewoning en kiesbekwaamheid. 1 2554 leden nemen deel aan de stem ming; 91 leden stemden vóór, 61 tegen. Het voorstel behaald dus de vereischte twee derden der stemming niet en wordt verworpen. Heel de rechterzij stemt vóór. behalve MM. Coomans en Nothomb, die tegen stemmen met de gehcole linkerzij. Voorst el-Frère-Orhan. (Kennis van het lager onderwijs.) Verworpen met 127 stemmen tegen 18 en 1' onthoudingen. De rechterzij en de uiterste linkerzij stemmen tegen. Voorst el-de Ucrchovc. (Steller van het voorstel verklaart het in te trekken.) Hieuw voorst el-de Smet- do Haeyer. - (Huisbewoning, kies bekwaamheid en cijns van 5 fr.) 1 252 Leden nemen deel aan de stem ming^, leden stemmen vuur, 60 stemmen legen en onthoudingen. Bijgevolg vcreenigt het voorstel de ver eischte twee derden der stemmen niet en wordt verworpen. Voorstel IHyssens. Al de voorstellen verworpen zijnde,staat M. Nyssens, recht en dient in eigen naam en in dien van MM. Cartuyvels, Noël, Snoy, de Theux en L. Visartde Bocarmé, liet volgende voorstel in Art. 47. De afgeveerdigden der Kamer van volksverwoordigers worden recht streeks gekozen door de burgers in de hierna aangeduide voorwaarden. - Eene stem wordt toegekend aan iede- ren Belg die ten volle 25 jaar oud is, se dert ten minste een jaar zijn wettig woon verblijf in dezelfde gemeente heelï en zich niet bevindt in een der door de wet voor ziene gevallen van onweerdigheid. Eene bijkomende stein verleend uit hoofde van iedere der volgende voorwaar den 1° Ten volle 35 jaar oud zijn, gehuwd of wel weduwnaar met wettelyken af stammeling. en aan den Staat minstens 5 frank lasten betalen, uithoofde der per-» soneele belasting, in hoofdsom en opcen tiemen, ten ware men uithoofde van zijn beroep daarvan ontslagen ware maar de kwestie is gemakkelijk op te helderen. Vraagt het aan Mis Marson zelve Ik dacht van Miss Varlins te hebben vernomen dat Florry ziek was Zij is ook ziek, bet arme meisje zegde Roger bedroefd. Ik heb onvoorziens dc dood van Mclstanc aan 't licht gebracht en bij het hooren der tijding is zij in bezwijming gevallen. Nu is zij ernstig ziek. Hersenkoorts, mbschicn Ik vrees het. In dit geval moet ik aan haar niets gaan vragen, zegde Fanks liet is spijtig. Maar onder ons ge.zegd, weet gc wie ik denk, aat hij veel weet in heel deze zaak .Mijnheer Judas Jongen, go zoudt een goede detective zjjn, ant woordde Fanks goedkeurend .'ge vat alles seffens. Ja ik meen Judas. Die Franschmun ziel er een gevaarlijke kerel uil, die meer weet dan hij zegl, Cher Melstaiie cn Miss Marson Waarschijnlijk En over Melstane 's dood Y Wel mogelijk Maar verdenkt gij hem dan vroeg Rogér bijna ademloos. Ik verdenk niemand voor het oogenblik. zoo als ik ii reeds zegde, anlwoordd-- Fanks niet zonder opgewondenheid 't Is alsof de duivel er meê speelt, maar hoe meer ik in dc zaak dring, hoe ingewikkelder zij wordt. Hel schijnt mij toe, dat alles van deze pil len afhangt. Uit den winkel van Wosk kwam de doos t 2° Ten volle 25 jaar oud en eigenaar zijn Heizij van onroerende goederen ter weerde van minstens 2,000 fr., Ie bepalen volgens den grondslag van het kadastraal inkomen Hetzij van eene inschrijving op het grootboek der openbare schuld of van een boekje van belgische rente op de spaarkas van ten minste 100 fr. rente. De inschrijvingen en spaarboekjes moeten sedert ten minste twee jaar aan den titularis toebehooren. Het eigendom der vrouw wordt den man aangerekend dit der minderjarige kinderen, den vader 3" Ten volle 25 jaar oud zijn en zich in een der volgende gevallen bevinden A) Houder zijn van een dipl jma van hooger onderwijs of van een bekrachtigd getuigschrift vaslstellende dat men eenen volledigen leergang van middelbaar on derwijs van den hoogeren graad heeft bijgewoond, zonderonderscheid tusschen openbare of bijzondere onderwijsgestich ten li. Een openbaar ambt vervullen of vervuld hebben, eene betrekking be- kleeden of bekleed hebben, een bijzonder beroep uitoelenen of uilgeoefend hebben, waaraan liet blijkbaar verbonden is, dat de timlaris ten minste de kennis der I vakken van het middelbaar onderwijs van den hoogeren graad bezit. De wet bepaalt die ambten, betrekkin gen en beroepen. Niemand kan meer dan driemaal stemgerechtigd zijn. De stemming is verplichtend. j en gemeenten, alsook die van gestichten welke er van afhangen, om uit kracht dezer bepaling kiezer te zijn, eene vaste jaarwedde genieten van ten minste 2500 franks. Bovendien mag er geen onderscheid worden gemaakt tusschen openbare en bijzondere inrichtingen, en moeten de leerlingen der vrije scholen toegelaten worden om evenals de leerlingen der gemeentescholen deel te nemen aan de wedstrijden die in n. 14 van het hooger gemeld artikel worden bedoeld. M. Coomans dient het volgende voorslel in Zijn kiezer al de oudste Belgen in de verhouding van 10 t. h. der bevolking. [Gelach.). - De wet zal de toepassing van dat be ginsel regelen en het cijfer van 10 t. h. mogen verhoogen of verlagen. t Her haald gelach.) Voorstel Woeste. M. Woeste dient insgelijks een voor stel in, dal een overgangsontwerp mag genoemd worden tusschen de voorstellen de Smet en de Kerchove en dat 't kies recht verleent aan de burgers van 25 jaar, die 1° Eigenaars zijn van onroerende goederen van een kadastraal inkomen van minstens 100 fr. 2° Aan den Staat minstens 8 fr. belasting betalen, wegens personeele belasting, in hoofdsom en opcentiemen. 3° Een exaam na hunne meerder jarigheid met goed gevolg ondergaan over de hoofdvakken van het lager onder wijs (lezen, schrijven, eerste begrippen van rekenen, enz.) Worden van dat exaam ontslagen, de burgers die in art. 1 der wet van 25 augusti 1883 zijn opgesomd, uitgezonderd de meestergasten ol porions in de kolen mijnen, de bewakers en markeerders, de meestergasten en magazijniers in de fa brieken of werkplaatsen. Niettemin moe ten de ambtenaars van Staat, provincies handen van Melstans is zeker...,. Ja. maar van dc handen van Melstane ging zij over in die van Spolgcr, vervolgde Axton zich plots deze bijzonderheid herinnerde. Wat zegl gc daar riep Fanks opspringende. Roger, in eenen staat van onbeschrijfelijke ontroe ring, verhaalde nu aan zynrn vriend het bezoek dour Melstane bij Spolger gebrachthoe de doos pillrn ten buize van Spolger bleef eu boe deze ze later liet .lenig brengen naar MelsUinc. En ziet gc niets, Fanks besloot Roger ten zeer stc opgewonden Spolger is zoo wat een apotheker: hij kan dus heel gemakkelijk twee extra pillen in de doos hebben gelegd, vooraleer hij ze terug sluurde. Melstane kon niets vermoeden en zoo aldus aan zijne dood konien. Oh, ik ben er zeker van, Spolger is dc Jie Melstane heeft gedood. Wacht een beetje, zegde Fanks, die. voortdurend nota's nam Wanneer eene misdaad is gepleegd, is het eerste wat men doen moetuilzien met eeno drijf veer. Nu, welke reden had Spolger om Melstane te dooden Reden herhaalde Roger vol verwondering £wcl, dc grootste reden van allen. Stond Melstane niet daar tusschen hem cn de vrouw met dewelke hij trouwen moest Y Hij heeft dien man bij middel van vergif uit den weg geruimd. Dat is klaar als zonnelicht. Ik vind dat zoo heel natuurlijk niet, antwoordde Fanks terwijl hij 'zyu nota-hoekskc in den zak stak. Zelfs licfJe zou een man gcljjk Spolgcr moeilijk tol de misdaad leiden. Voorstel Corenians. pc Kamer van volksvcrtegenwoordi- rers bestaat uit de afgeveerdigden. recht streeks verkozen door de burgers die den vollen ouderdom van 25 jaar hebben be reikt en ten minste een jaar in dezelfde gemeentellebben verbleven. Eene dubbele stem wordt verleend aan de kiezers die 40 jaar of meer dan 40 jaar ond zijn. Die formuul, men ziet het, is uiterst eenvoudig.' 't Getal burgers van meer dan 40 jaar beloopt ongeveer 800,000. Hun eene dubbele stem verleenende, bekomt men 1 .OOO.OOOslemmen toevertrouwd aan wezenlijk conservatieve elementen. Er zouden 600,000 kiezers overblijven met enkele stem. Volgens de inlichtingen die ik heb in gewonnen, zegt M. Coremans, zou dat uitgebreid kiezerskorps allewaarborgen opleveren, zoowel in een democratisch als in een behoudend opzicht. De Commissie der XXI zal de nieuwe voorstellen onderzoeken en zoodra haar verslag gereed is, zal de Kamer de bespre king der spoorwegbegrooting staken en die over de herziening onmiJdellijk her vatten. Vergadering der Rechterzijde. De Rechterzijde vergaderde donderdag voormiddag, om 10 1/2 ure. M. Tack nam het voorzitterschap waar.De vergadering duurde bijna eene uur. M. Beernaert. minister van geldwezen, tradt in breedvoerige uitleggingen over de Spolgcr is een slecht mcnsch. Eh ch, hij lijdt wat aan zenuwen, meer toch niet, En hij houdt veel van Florry. Ja maar nog meer van zijn eigen vél. Ik xeg u dal ik overtuigd hen dat hjj die misdaad p'eegde. Trek zoo haastig geen besluitselen, vrieud. Maar ik ben niet overhaastig, viel Roger vinnig uil. Maar doet zelf uwe oogen open, blindeman Spol ger aanbidt Florry, bij zal met haar trouwen en vindt uit, dat iemand met het hart der, bruid reeds gevlucht is. Het toeval wil dal hij, bij middel van die vergelen pillen, het leven van zijnen vjjand in handen krijgt. Wat is natuurlijker, gij maakt gebruikt van het toeval. Dat is alles louter veronderstelling. Maar, zoo ver als ik kan zien, is heel de zaak op veronderstellingen gesteund lot nu toe, In 't gebeel r.ict. Wij hebben de oorzaak der dood uitgemaakt, de wijze waarop liet vergif werd ge nomen; wij bebbcn ook laliyke omstandigheden uit Melstanc's leven aan het licht gebracht. Is dat alles veronderstelling Y Ik geloof dat de omstandigheid uit Melstane's verleden, die ons het moest vermoeden moet doen op vatten, wel zijne betrekking is met M. Jules Guinaud, beter gekend als M. Judas. -■ Omdat bij ros hair en deugniet-oogon heeft, vroeg Fanks spottend. Neen, omdat bjj Florry bemint, ziedaar Hoe weet gij dat Y onderhandelingen welke van den eenen kant met de gematigde liberalen en van den anderen kant met de radikalen heb ben plaats gehad. De achtbare minister liet bittere klach ten hooren over de stijfhoofdigheid en intransigentie der doctrinairs, en beknib belde heviglijk de houding van M. Frére, welke niets heeft willen toegeven ondanks alle pogingen tot bemiddeling der regee- ring. Het grootste deel der zitting werd in genomen door de redevoeringen der heeren Woeste, Coomans. Coremans en Nyssens welke beurtelings het stelsel door hun wederzijds aangeboden verdedigden. Het voorstel-Coomans zal van de hand gewezen worden. De beer Coremans deed de voordeden van zijn voorstel uitschijnen derwijze, verklaarde hij, dat het door de radikalen zal bijgetreden worden. Talrijke afgeveerdigden schijnen liet voorstel-Coremans niet genegen omdat het, volgens hun, het algemeen stemrecht te zeer nabij komt. De heer Woeste drong aan op het over gankelijke karakter van liet stelsel door 't welk hij voorstelt van het art. 47 te vervangen. Men deed den lieer Woeste bemerken dat zijn stelsel ongelukkiglijk de intrede der werklieden in het kiezerskorps weinig bevoordeeligde. Do heer Nyssens verdedigde eindelijk met ongemeene welsprekendheid zijn voorstel van meervoudige stemming. De regeering zonder uitspraak te doen, schijnt de meervoudige stemming genegen te zijn. De heer de Montpellicr bood een voor stel aan 't welk betrek heeft met het be- woningstelsel. De heer de Smet de Naeyer stelde, mits eenige geringe wijzigingen, een stelsel voor in den aard van zijn subsidiair voorstel door de Kamer verworpen. Zaterdag opnieuw zitting. Naar wij vernemen zou de meervoudige stemming op 't oogenblik de meeste kans hebben van aangenomen te worden. Dit stelsel telt overal onder 't volk veel tegenstrevers en meer dan een spot er openlijk meê. Wat ons betreft, wij ook hebben er geene vrede meè, omdat het op zekere wijze, de standen of klassen zal lierinrichlen, die men dan kiezers van eersten, tweeden en derden rang of knopgat zal heeten eu waaruit vele moeilijkheden en oneenig- heden zullen voortspruiten. In de vergadering der commissie van de XXI, vrijdag voormiddag gehouden Ik ben er van overtuigd. De detective bleef peizend zitten, schudde met het hoofd en antwoordde niet. Eindelijk stond b(j recht en maakte zich gereed om te vertrekken. Waarheen vroeg Roger Ax ton. Naar M. Jackson Spolger, We zullen zicnofunc veronderstelling eenigen grond heeft. Ilij zal u niets zeggen, sprak Roger, terwijl hij zijnen overjas aantrok. Dat is wel mogelijk, maar zijne wezenstrekken zullen misschien spreken.Hy is een zenuwachtig man. Japix hei fl me dat verteld; als hij dus iets weet over dien moord, kan hij zich misschien verraden zonder dat hij bet weet. Kom meê. Zy verlrokken en in de straal gekomen riep Fanks ecu rijtuig bij; juist wilden zij erin slappen, toen dc detective eene andere voitUbr outwaardde, die op kor ten afstand stilstand en die bij seffens herkende. Het was een groot rytuig bevattende ecu groot man, die zyn hoofd buiten stek zoodrbjj Fanks had gezien cn uill iep. als met eene stem van liet laatste cordeel Hé, Monsicr Fouchc Hang me nu zoo in het publiek niet aan bet klokzeel. Japix. Bah wie heefter hier ooit hooren spreken van Fouché Men denkt dat het chinecsch is. In alle geval, ik heb liever dat niemand vermoed dat ik van de poiicie ben. Heel goed, M. Itixlon. (Wordt voortgezet).

De Denderbode | 1893 | | pagina 1