Eene onbewuste bekentenis. LANDBOUW. Behoedmiddelen tegen dccholera Socialistische woelingen. Boekbeoordeeling. heeft de herziening een grooten stap voor- uitgedaan. De heeren Janson en Feron, radikalen, verklaarden uitdrukkelijk in naam van hunne fractie, dat zij het voor- stel-Nyssens gegrond op de meervoudige stemming aannemen. Volgens hen zal dit stelsel bij de libera len een veertigtal stemmen vereenigen. De rechterzij zal in groote meerderheid de regeering ondersteunen, t welk zich naar 't schijnt ook bij het voorstel-Nyssens aansluit. I»e meervoudige stemming zou dus de vereischte 2,3 der stemmen vereenigen. Kostelijk zijn de volgende reken, die w ij zondereen spelleken te veranderen uit het nummer van Dendergalm van zondag 9 april 1893, trekken. Zij geven ons immers een net bepaald gedacht der levensaanschouwing van dit blad en hel middel in de hand om daaruit de gevolgtrekkingen af te leiden, die in dit grondbeginsel zijn opgesloten Wanneer 'n stuk zink met 'n stuk bruine kool in 'n bijtend vocht worden geplaatst, dan ontstaat daardoor 'n stroo- ming die 'n raderwerk in beweging bren gen kan, overschrijven wat in eene verre afgelegene statie wordt gedicteerd, klan ken nagalmen die elders werden gehoord, enz. - Evenzoo ontstaat door den scheikun digen samenhang van bloed, vleesch en gebeente die andere strooming, die men het leven noemt. In 't electrische toestel duurt de werking tot een der elementen genoeg zaam ontbonden is, In 't menschelijk lichaam gaat het niet anders. De dood treedt in zoodra een der hoofdbestanddeelen voldoende versleten of verteerd is. Die reken zijn kostelijk omdat zij dus den zin geven hoe Dendergalm het leven uitlegtzij behelzen zijne materialistische opvatting der natuur. Het leven, volgens Dendergalm, is eene strooming, dat even als in eene elec trische zuil (pile électrique) eene schei kundige oorzaak heeft In die scheikun dige werking ligt gansch den uitleg van ons leven, van onze handelingen en daden; van de ziele gew aagt Dendergalm niet, zij beslaat niet, 't leven van den mensch is niets dan eene reeks van scheikundige werkingen. Dendcrgalm trekke zich niet achteruit zeggen, beweren dat het leven niet dan scheikunde is, is juist zooveel als de mensch is een rein stoffelijk wezen de ziel,waarvan ons de catechismus spreekt, is en moet eene uitvinding zijn, zonder eenigo wezenlijkheid De godgeleerdheid is het met de goede wijsbegeerte 't accoord om te bevestigen dat liet leven zonder een onstoffelijk we zen, dat wy zielo.hceten, onuitlegbaar is. Neen, zegt Dendergalm,A at is valsch het leven is niet dan eene stoffelijke scheikundige strooming Die bewering is kostelijk. Dikwijls heb ben wij Dendergalm van godloochening heschuldigd.Altijd wist die kameleoen van kleur te veranderen en onze bewijsvoering uls illogiek te loochenen. Dat hij dit weder zoo zal aanvangen daaraan is weinig te twijfelen. Doch ditmaal heeft hij zich de vinger in het oog geduwd en zijne vosse- streken vergoten te verbergen. Uit de grondbeginsels van Dendergalm willen wij cenige der bijzonderste gevolg trekkingen afleiden daardoor zullen de lezers van Denderbode dien vogel van naderbij leeren keunen. De mensch is een stoffelijk wezen, dus gecne ziel. Al de werkingen, die in ons gebeuren zijn scheikundige stroomingen. Het gevoel scheikunde.de wil schpikunde, het gedacht scheikunde. Wij denken, oor- doelen zoo, omdat dit de samenloop is der chcmieke oorzaken in ons electrisch toe stel. Als de mensch reine stof is. dan is de vrijheid onmogelijkzonder vrijheid geene verantwoordelijk, dus geene tribunalen meer, ook geene wetten, geene samenle ving want alles steunt op de vrijheid. Geen recht meer, maar brutale lichame lijke macht Zulke stelsels verdedigt gij, Dende»'- galm prollciat jongen, aan uw gezond vestand is er een vij/.e los.De samcnleviug wordi onmogelijk in dit geval. Op staatkundig gebied streeft Dender galm met Vooruit naar'tzelfde doelwit. Op godsdienstig terrein zijn zij nu ook reeds 't accoord. Vooruit is materialist, hij Iteeft het herhaalde malen bekend en Denderbode heeft het ook op doorslaande wijze bewezen. Op huishoudkundig ter rein zal ik later aantoonen dat indien Dendergalm zich geene kaakslagen toe dient on de logiek niet naar de mane zendt, hij noodzakelijkerwijze uit kracht zijner grondbeginsels, het collectivism of het socialism verdedigen moet. te varen in water gekookt zijn geweest, en dit oefent een grooten invloed uit op het eierleggen bij de hennen, j Verder is het goed te weten dat zulk mengsel nog uil muntend is voor jonge j kalkoenen en de netel de zwijnen geneest van de gortigheid (eene soorl van schurft I bij verkens en wilde zwijnen). Eindelijk gebruikt men in Denemarken een weinig gesmetterde netelzaden om bij de haver der paarden to voegen. In sommige landen dienen dc stengels der netels om de melkvaten te zuiveren. Derwijze benuttigt men de potasch, die in eene zekere evenredigheid in de samen stelling dezer plant voorkomt maar bet is alsdan ondoelmatig de bladen der jonge scheuten niel aan de dieren te geven. De netel is eene nuttige plant die men nogthans maar al te dikwijs als zeer nadeelig zijnde behandelt.Zeker heeft men er zeer omzichtig mede om te gaan, uit hoofde van de hevige jeukte, door hare steken veroorzaakt maar het is ook niet teenemaal onmogelijk deze onaangenaam heden to voorkomen en hare verdiensten alzoo ten nutte temaken. Daartoe behoort men ze slechts in de lucht te drogen en vervolgens in water te koken- De gekweekte netel verschaft een goed en overvloedig voeder, en kan twee oogsten in 't jaar geven. Om ze te oogsten snijdt men de bladeren af vooraleer bloem zich gevormd heeft. In Zweden en Denemarken legt men natuurlijke weiden van netels aan, en daartoe gebruikt men ongeveer 10 kilos zaad per hectare, in de Lente gezaaid. Hier valt nogtans op te merken dat de netels, in de noordsche streken wassende, min harde stengels en zachtere bladen hebben dan die van onze gewesten. Wilde men hier toch de netel kweeken op al de onbebouwde akkers, langs de grachten en elders, zeker zou men er een waar voor deel uit trekken, voornamelijk wanneer men haar bij de inoogsting op de hier boven aangehaalde wijze behandelt. Verscheidene redens zijn er waarom Op dit oogenblik kwam een jongeling men die doode lichamen zoo haastig uit zekere Frans Degrez langs de andere zijde liet huis wegvoert. j ter hulp, hij greep den socialist vast en Vooreerst, omdat zij den schrik inboe- gelukte er in hem te ontwapenen en in De Netel. Men weet dat dc gew one netel, die van zelf in de dorre cn onbebouwde gronden wast, kostelijke eigenschappen bezit, w aarvan men uict goed gevolg zou kun nen gebruik maken. Zoo dc netel groen afgesneden wordt is haar blad con sappig en opwekkond voeder voor de melkkoeien, die daardoor eene overvloediger en room rijker melk geven. In Normandië geeft men aan het pluim- gedierte eene mengeling van gruis met gao stukken gehakte netels, welke daags (Vervolg en slot.) Er zijn wel is \vaar nog andere ont- smeltingsmiddelen.zooals sublimé corro- si/, kopersulfaat, aeide phénique, en vooral acide cilrique of citroenzuur dat zelfs goed is om drinkwater te ontsmetten maar al die middels zijn niet beter dan chloorzu irbovendien ze kosten door gaans te veel voor den werkman. Zorgt dan dat gij tijdens de cholera altijd eene flesch chloorzuur in huis hebt, gij zult er wel mee varen. Gij moet het wel weten nochtans chloorzuur is vergif, en bijgevolg mag het niet gebruikt worden als drank daarom plakt een briekje op deze flesch en zet ze bij geen andere flesschen; op die wijze zult gij zoo in gevaar niet zijn u te mispakken. Eene andere bemerking van groote aan gelegenheid Weest zuiver en tiet op uwen persoon, op uwe kleederen, in uw huishonden. Een Engelsche geneesheer heeft immers met veel waarheid gezegd de cholera is eene vuile ziekte, overgedragen door vuil volk, naar vuile plaatsen. Dat is zoo ook is het belachelijk van te bew eren, gelijk de socialis:en doen - moesten de arme menschen in rijke huizen wonen, zij zouden de cholera niel krijgen. - Arm en ryk, niemand is er vrij van. Ik zou u schatrijke heeren kunnen noemen, die prachtige huizen bewoonden en nochtans, tjjdens de cholera van 1866, in Brugge gestorven zijn aan die ziekte. Toen wist men nog niet hoe de cholera te bestrijden; doch nu heeft de w etenschap in deze zaak groote vorderingen gedaan, en die goed zijne voorzorgen neemt, die net en proper is, zal gemakkelijker aan de ziekte ontsnappen dat is waar, voor de armen zoowel als voor de rijken. Jammer is het dat vele armen toch zoo zorgeloos zijn voor wat de netheid betreft. Zooverre gaat het bij sommigen dat zij allerhande vuiligheid in hun huis laten opeenstapelen door het houden van hon den en van zwijnen in kleine en donkere plaaisen, alsook van konijnen die zij zelfs op den zolder of onder de bedden kwee ken, gelijk ik meer dan eens met eigene oogen bestatigd heb. Ik zou nog moeten spreken van het ontsmetten der huizen waarin de cho lera geheerscht heeft. Dat is een punt van de allergrootste aangelegenheid, om het voortzetten van de ziekte tegen te houden. Doch ik meen daarover in geene byzon- derheden te moeten komen, aangezien deze dienst door de gemeentebesturen zoo wijselijk is ingericht, en dat wij op de dienstwilligheid mogen rekenen van de daartoe aangestelde mannen. zemen aan de huisgenootcn, des te meer dat de cholera het lichaam leelijk doet uitslaan, het zwart en blauw doet wor- don, en het in den tijd van twee uren, zoodanig uitmergelt dat het geheel onken nelijk is. Ten anderen het is noodig die lijken zonderlangen uitstel te begraven, omdat zij zoo gauw ontbinden en in bederfenis vallen. Nu de derde vraag wal staat er te doen als men het ongeluk heeft door de ziekte aangerand te zijn Hoe men de cholera bestrijdt. Het beste middel is van u goed warm te houden, daarom zoodra gij de ontstel tenis in uwen buik gevoelt, kramp of afgang krijgt, wikkelt u warm in uw bed. Doet niet gelijk velen die in zulk geval achter niets kijken. die voortloopen en de ziekte laten broeien en toenemen. Die onvoorzichtigheid moeten zij doorgaans duur bekoopen want dikwijls gebeurt het dat zij, te huis komondc, schier plot seling bezwijken. Ik herhaal het, legt u seffens te bed en doet omnidddijk den geneesheer halen. Intusschen tracht u te verwarmen, gelijk hoe met warmen drank tc nemen, met het lichaam te wrijven met warme doeken, tegels, strijkijzers, enz enz., op of rond u te leggen. Tijdens de cholera in 1860 warmden de bakkers, in hunnen oven, zand en meel zakken om op de zieken te leggen. Daar mee hebben zij aan menigeen het leven gered, 't Is immers eene groote zaak van de noodige warmte te behouden in het lichaam, dat door de cholera als ijs ver- koud wordt. Ook nog, wanneer men de eerste wer kingen van de ziekte gevoelt, kan het goed zijn naar den eersten den besten apotheker te gaan om eene flesch tegen de buikpijn en den afgang. U verder uitleggen welke andere mid- middels er in 't werk kunnen gesteld worden om de ziekte tegen te werken, ware overbodig. De geneesheer zal beter kunnen oordeelen dan gij wat er past of niet past in den toestand waarin gij u bevindt. Daarom stelt het niet uit hem bij u te roepen, en volgt sliptelyk zijne voor schriften. Gij zult ook wel doen, voor alle zeker heid, den priester te ontbieden want indien de ziekte toeneemt, veel tijd zult gij misschien niet hebben om uwe reis naar de eeuwigheid te bereiden. Ik hoop dat gij nu klaar verstaan hebt, hoe gij de cholera kunt krijgen, welke voorzorgen gij moet nemen öin ze niet te krijgen, en eindelijk wat er u te doen staat in geval dat gij of een uwer huisge- nooten door de cholera wordt aangetast. Het ware te wenschen dat iedereen daarover goed ingelicht zij, men zou dan zoo benauwd en bevreesd niet moeten /ijn voor de ziekte, die toch zoodanig besmet telijk niet is, en, mits goede voorzorgen, kan vermeden worden. Verdrijft dien nut- teloo-en schrik, 't Is wel waar dat de be nauwdheid u de cholera niet kan geven maar toch indien gij, tengevolge van den angst die u pakt, uwe maag ontstelt, den eetlust verliest en uwe lichaam verflauwt, gij zult daardoor grooter gevaar loopen de choleraziekte te krijgen zoo gij chole- rastof inneemt. Het is immers bewezen dat hoe gezonder, hoe kloek er en sterker men is, hoe gemakkelijker ook mende ziekte ontgaat. Zelfs onder deze die er reeds van aange daan zijn, zullen de kloeksle meer kans vinden er van door te komen,dan anderen die flauw en ziekelijk zijn, of die hunne gezondheid door overdaad ondermijnd 'lebben. Weest dus op uwe hoede; vermijdt alle ontsteltenis, leeft matig, weest zuiver en net, stelt verder in liet werk do behoed middelen die ik u kom aan te wijzen, en, met Gods hulp.moogt gij verhopen bevrijd te zijn van de cholera. ontwapenen bedwang te houden tot dat twee politie agenten den schelm aanhielden. In 't bureel van policie verklaarde de booswicht Levèque te zyn, gewezen onderwij er te Sint Gilles, een der bijzonderste belhamels van de Brusselsche socialisten. De revolver die hem werd ontnomen, is van kaliber 9, gelijkvormig aan de ordonancie revolvers hij was geladen met zes schotten. Gelukkiglijk was de veer des trekkers zeer stram en 't is aan die omstandigheid te danken dat de twee jongelingen niet zijn verwond geworden. Zoohaast de aanranding verspreid was, ontving onze geachte Volksvertegenwoor diger talrijke bezoeken van vrienden welke naar zijnen staat kwamen ver nemen, doch zij vonden liem aan 't werk juist als of er niets gebeurd ware. De socialist Levèque zal voor de recht bank te verantwoorden hebben wegens 3 misdrijven 1° aanslag op een lid der wetgeving 2° aanranding en slagen 3" dragen van verbodene wapen. Naar alle waarschynelykheid dus. zal er wel een jaar kunnen verloopen eer hij zijne socialistische leerstelsels in 't openbaar zal kunnen verspreiden. Hier wil ik nog een punt verhandelen. Waarom worden de lijken van hen die van de cholera geslot ven zijn, zoo haastig begraven Brengen die lijhen eenig gevaar bij? De tegenwoordigheid van die lijken, op zijn eigen, kan de ziekte niet mededeelen. Al sliep men er nevens, men zal daarom de cholera niet betrapen doch er kan gevaar zijn in het aanraken van die Onverwachte aanranding tegen den heer Woeste. Donderdag rond 6 ure 's avunds, schrijft Le Pa- triote - keerde de heer Woeste van de Kamer terug. Fas had hij eenige coilegas veriaten en was hij de Hertogelijke straat ingetreden toen hij onverwacht door een socialist van St. Gilles werd aangerand. De schelm greep den heer Woeste ver raderlijk aan en bracht hein twee hevige vuistslagen toe den eene in den hals, den andere onder de kin. Woensdag avond le Brussel, heeft eene bende manifesteerders ten half 8 het huis aangevallen van M, Woeste, Staatsmini ster. Steenen werden geworpen en ver scheidene ruiten gebroken. In de Onder wijsstraat en in de Druk persstraat te Brussel, hadden rond 4 ure woeste tooneelen plaats. Nadat er met steenen werd geworpen naar de gendarmen, moesten deze het volk chargeeren. Tusschen 4 en 5 ure werd er in de Oranjerijstraat onophoudelijk met steenen naar de policie en de gendarmen gewor pen. Verschillige gendarmen cn agenten zijn getroffen twee manifesteerders zijn gewond. (Patriote.) Rond 10 3/4 ure heeft eene bende zich opnieuw naar de woning van M. Woeste gericht, maar zij werd door de policie terug gedreven. Er ontstond eenige woeling, doch de policie trok den sabel en dreef de bende op de vlucht. Onder het wegloopen verbrijzelden de onruststokers eenige ruiten bij particu lieren. Een stoet socialisten had zich donderdag avond gevormd aan het Maison du Peu- ple te Brussel en richtte zich langs de Spoormakersstraat naar do Magdalena- straat. Daar voorzagen zij zich van eenen voorraad steenen, aan de bouwwerken der riolen, en die werptuigen werden te pas gebracht in de Parochianenstraat, waar de vitrienen van den boekhandel Muquardt werden in stukken gesmeten. Ook in de woning van M. de Kerchove werden ruiten gebroken. In de Lignestraat wierpen de oproerma kers steenen naar de agenten en door de vensters van het policieburccl. Een agent, die Volders oenen steen zag werpen, hield hem aan. Maes en Van de Velde, die hem poogden te ontzetten werden insgelijks aangehou den, en in de permanencie opgesloten. Vervolgens werd de bende tot op de St. Gudulaplaats terug gedreven. Eene andere bende poogden over den Treurenberg te gaan, doch zij werd insge lijks terug gedreven. (Courrier.) Vóór de bu roeien van den Patriote heeft een agent eenen slag gekregen bij middel van eenen met lood beslagen stok Zijn leven is in gevaar. Ten 10 ure werd een polieie-oflieier ge kwetst in de bureelen der 4e afdeeling ge bracht. De Chronique verwijt de policie-agenten dat zij dronken waren.en met ongehoorde brutaliteit te werk gingen. In verschillende andere wyken der stad werden winkelvitrienen verbrijzeld. Het getal beloopt tot 60 winkelvitrienen, waaronder ter waarde van 500 fr. Er zijn weldra meer dan 50 gewonden. De luitenant der gendarmen Muldermans en verscheidene gendarmen zijn gewond. De sabel van luitenant Raimbaux werd met een slag door eenen stoel verbrijzeld. Onder de socialisten zijn talrijke gewon den dieinoene naburige apotheek verzorgd werden. De Burgerwacht dreef verder de mani festanten uiteen. Verscheidene revolverschoten werden gelost, doch niemand werd er door ver wond. De intrede in 't Volkshuis is verboden. In de Spoormakersstraat hebben de so cialisten de afsluitingen van een in op bouw zijnde buis afgebroken om er eene barrikade met op te richten, doch de poli cie kwam het beletten. Firmament de gekende belhamel hield eene meeling,In den Schaapspoot,Berg- sclie steenweg en spoorde zijne toehoor ders aan in de werkstaking te blijven volberden. Hy betreurde dat allen niet gewapend waren met revolvers. Om 11 ure was alles rustig. Xe Gent liggen verschillige fabrie ken stil en men vreest dat de werkstaking zich maandag aanst. nog zal uitbreiden. Men vreest onlusten. Het garnizoen is geconsigneerd. De anti-socialisten hebben drie plakbrie ven aangeplakt, waarin zij zeggen nooit de algemeene werkstaking te aanveer- den. Zij wijzen er op dat de eers en van allen de werklieden van Vooruit het voorbeeld zouden dienen te geven, en de leiders hunne winkels en herbergen slui ten. Er blijft veel volk voor de plak brieven staan. Er was ontzaggelijk veel volk in de twee meetings in de Valentino sprak onder andere Hardyns Men besliste vrij dag morgend naar het arsenaal te gaan om de werklieden te beletten te werken Inde Skating sprak Anseele. Emelie Claeys, uitgever van Vooruit, in blauwen voorschoot, voert het woord en zegt. dat de vrouwen hunne mannen evenals in de familiekringen moeten ter zijde staan, en meèkampen in den strijd. Van keveren zet het volk aan om morgen vroeg ten 6 ure (eenige stemmen 5 1/2 ure aan de Lys te zijn. Daar ook wil men de werk staking bekomen. Na de meetingen trekken de socialisten en nieuwsgierigen door de straten immer hun oproerig lied zingende Als men ons 't stemrecht niet geefl Dan zullen wij den boel doen springen, En zidlen wij Leopold zijn hoofd afwringen. Leve de algemeene werkstakingen. Men verstaat niet hoe hel mogelijk is dal zulk lied niet sinds lang verboden werd. Het gerucht loopt dat eene doos met dynamiet en ontstoken lont zou geplaatst zijn aan de deur van M. Uarels. Een post beambte zou ze uitgedoofd en naar het policiebureel gebracht hebben. Op de Plaisantevest hebben de grevisten de landteerns stuk geslagen. Morgen zal waarschijnlijk de werksta king algemeen zijn. Onze achtbare Volksvertegenweordiger wankelde een oogenblik en moest zich op zijn regenscherm steunen om niet ten gronde le vallen. Voorbijgangers kwamen hem ter hulp, waarbij den heer Emiel Bogaerls, zoon van den lieer Apotheker onzer Weldadig heidsgestichten welke den booswicht die het hazenpad had gekozen, moediglijk vervolgde. Door M. Bogaerls ingehaald en op het punt van gegrepen te worden haalde de schclin een revolver le voorschijn en riep h- .1-- ----- ....Vi. «i- j i-.VI.VI 'V'Vl OV.UIJU Cll i iep lijken, indien zy met cholerastof bevuild i hem toe Indien gij mij durft naderen, zyn. schiet ik op u De werkstakers pogen in benden de stad te doorloopen ondanks 't verbod des Bur gemeesters. Hier en daar werden de spie gelglazen der winkels ingeworpen en an dere schade aangericht. De politieagent Rodrigues die donder dag avond op de Muntplaats zoo wreede- lijk mishandeld werd, verkeert in beden- kelyken toestand. Een revolverschot werd door een der manifestanten gelost en een jagerverken ner der Burgerwacht werd er lichtelijk doorgewond. Twee Zusters van Liefde werden door de socialisten, in de Lcuvenschestraat aangerand en beleedigd.Voorzeker zouden de Eerw. Zusters er niet goed zijn van af gekomen zonder de tusschenkomst der politie. Donderdag avond werden van uit de vensters van het Volkshuis, flesschen, glazen, stekjespotten, enz naar de politie geworpen. Twee socialisten werden aan gehouden. Op de St-Jansplaats werden vrijdag avond de gendarmen op eenen sleenhagel onthaald, die op hen uit de herberg Abs werd geworpen. De gendarmen trekken met de bajonnet op 't geweer de herberg innen en een verwoed gevecht ontstaat. b was hij in het Klapdorp reeds aanzienlijk geminderd. In de Koepoortstraat werden de rangen nog dunner en op deGroote Markt vóór het stadhuis gekomen, had hij waarlijk alle belang verloren. De nieuwsgierigen, die hier het defilee- ren van den stoet hadden afgewacht, j waren eraan voor hunne moeite, i De burgemeester zetelde bestendig in zijn cabinet, en had genoegen, zijne vrienden tehooren zingen A bas la guerre. Sabre et canon, Vive la rèpublique, A bas le roi d' carton In do Hoogstraat floten zij vóór het lokaal van Vrede en vervolgens trokken zij door de straten der 4* en 3' wijken naar de Gemeenteplaats, waar zij op het terras van het Atheneum nog eene mee ting hielden, onder het spelen en zingen der revolutionnaire liederen. Men kan denken hoezeer dit de muziek liefhebbers zal bevallen hebben, die zich binnen het gebouw, in de feestzaal, op een concert der Kwartetkapel vergastten. Wat wij kunnen opmerken is, dat ons werkvolk over het algemeen totaal on verschillig blijft aan die ophitserijen en hieraan mocht de gegoede burgerij wel eens een leske nemen. Wij zien er hee ren, met dames aan den arm, die met de parade meeloopen, en haar alzoo een be lang geven dat ons geheel ongepast toe schijnt. Bergen, 14 april. De toestand blijft ontrustwekkend in de Borinage, maar men hoopt dat de tusschen komst der troepen de kalmte zal herstel len De werkstakers zijn nogaltijd hevig op gewonden.Hun ordewoord is, onrust in elke gemeente te brengen. Gisteren was Jiei Quaregnon, vandaag zal het Wasmuel zijn. Men mag zich dus dezen namiddag in de laatste gemeente aan wanoders ver wachten. De ophitser zijn voornemens maandag naar Bergen te komen. Het getal werkstakers bedraagt 16000. In de Kom van Bergen zijn er 15,7000 werkstakers. De toestand is gespannen men vreest oploopen die dadelijk zullen onderdrukt worden door de gewapende macht. In de Kom van Charleroi blijft de toe stand betrekkelijk kalm ondanks de aan hitsingen der belhamels. Te La Louvière is de werkstaking verre van algemeen te wezen. Het getal werk stakers beloopt lot 4400. Luik, 14 april. De Luiksche koolmijnen werken allen. Overal is het personeel volledig. In de mijnen van Seraing is geen enkel werkstaker. Bij Cockerill geen enkele afwezige. Evenzoo te Herstal en te Jemeppe, In de mijn Piron te St-Nicolas hebben 400 man het werk gestaakt. De mijnwerkers van Flemalle, Hans, Herslal en Longleur zijn allen aan den arbeid. Kieskronijk. Donderdag is te Verviers M. Lejeune Vincent tot Senateur gekozen, in ver vanging van M. Peltzer. Er was geen strijd. Slechts 646 kiezers waren opgekomen. Priesterlijke BenoemiDgcn Zijn pastoor benoemd; Te Denderleeuw, de E. H. C. E. Daugimont, onderpastoor te Aeltre te Ronsele, de E. H. J. C. Maes, onderpastoor te Berlaere. Xe Antwerpen. Met veel tamtam, met plakkaarten en duizende omzendbrieven, was de bevolking tegen donderdag avond op de St-Jansplaats bijeen geroepen, om eene monstermani festatie te houden. Als wij ter plaatse komen vinden wy een drijhonderdtal mannen rond den kiosk geschaard, luisterend naar de redenaars, die van af deze plaats, waar bij zomer avond de opwekkende tonen der muziek weergalmen, nu de gewone woorden van stemrecht met geweld.... rechten en plichten.... uitmiilers.... kapitaal en arbeid... doet hooren. De kiosk is door een dubbel cordon politie-agenten beschermd. Een paar stappen van daar staat een andere redenaar op eene bank tusschen twee fakkels te roepen dat men de minis ters moet ophangen. Op eene andere bank herhaalt men wat reeds op den kiosk gezegd is, en het publiek, wandelt van den eenen redenaar naar den andere, om nu en dan een bravo te laten hooren. Anderen, werklieden die zich niet zoo gemakkelijk laten ontklappen, laten nu en dan het woord blageurs hooren. Voor het overige bestaat het publiek uit kinderen, jongens en meisjes, die zich straks Als de stoet gevormd is op de tonen der muziek want hel is nog al j koud zullen warm dansen. Ten 9 ure hoort men het gerofTel der I trom en het geschetter van hel fanfaren- J korps der socialisten, de Vredekring. De fakkeldragers werden in gelid ge plaatst, twee of drie vlaggen worden in de hoogte gestoken, breede banderollen met opschriften, die het stemrecht eischen, worden op afstand gerangschikt en aan het hoofd van den stoet prijkt een breed doek met in vuurroode letters Plaats voor het gespuis Triomf der barballen En onder het spelen der Marseillaise en 't gezang Osarme cilroenjen Formee vo battaljon, Kee sangenpeu, Abrave nossiaan. trekt men op. Op de Peerdenmarkt had de stoet wer- len. kelijk eenig aanzien. Doch eens de Roode-, r XII. Van het wachtgeld. XIII. Van de Uitlegging der wetten en der konink lijke besluiten over hel Lager onderwys en over de Pensioenen der gemeente onderwijzers door ridder A. de Cors- warem. M.Ceysens,Hasselt, Uitgever. Prijs 4 fr. In 1884 en 1885 zijn er verscheidene verdienstelijke werken verschenen over de schoolwet van 20 september 1884. Deze werken zijn bijna gansch uitgeput ove rigens redert acht jaar is dezin der school wet uitgelegd geworden door talrijke om zendbrieven en beslissingen, wier kennis volstrekt onontbeerlijk is. De schrijver van het werk, dat wij aankondigen, heeft gedacht dat het oogenblik gekomen is om eene nieuwe en grondige uitlegging der wetten en der koninklijke besluiten over het lager onderwijs in het licht te geven. Deze Uitlegging is verdeeld in dertien hoofdstukken, te weten I. Algemeene grondregels. II. Van de gemeentcscho- len. III. Van de aangenomene scholen. IV. Van het programma van het on derwijs. V. Van het kosteloos onder wijs der arme kinderen. VI. Van de bewaarscholen en de scholen voor volwassenen. VII. Van de inspectie. VIII. Van de confei-enlies. IX. Van de wedstrijden. X. Van de normaalscho- XI. Van den geldelijken dienst. Veke-, Venus- en andere straten voorby, j pensioenen.

De Denderbode | 1893 | | pagina 2