NIEUWS- EN AANKONDIGINGSBLAD VAN OE STAD EN 'T ARRONDISSEMENT AALST. Nieuw arl. 47. Donderdag 20 April 1895. 10 centiemen per nummer. 47ste Jaar, IV0 2768. Politiek overzicht. MIJNHEER JUDAS Een cijfer dal eene les waard is Een en ander. Algemeene werbslaking te Aalst DE DENDERBODE. AB0NIVEME1YTPIU,TS Dit blad verschijnt den Woensdag en Zaterdag van iedere week, onder dagteekening van den volgenden dag. De prijs ervan is 6 Irank 's jaars fr. 3,25 voor zes maanden t'r. 1,75 voor drij maanden, voorop te betalen De inschrijving eindigt met 31 December. De onkosten der kwitantiên door de Post ontvangen, zijn ten laste van den schuldenaar. Men schrijft in bij C. VAK DE PUTTE-GOOSSENS, Korte-Zoutstraat, N. 31, en in alle Postkantoren des lands. ADVERTENTIËNPRIJS Per drukregel. Gewone 15 centiemen Reklamen fr. 1,00 Vonnissen op 3' bladzijde 50 centiemen. Dikwijls te herhalen bekendmakingen bij accoord. Niet opgenomen bandschriften worden met teruggestuurd. Heeren notarissen moeten hunne inzendingen doen, uiterlijk tegen den dijnsdag en vrijdag avond. Voor de advertentiën uit vreemde landen z,ich uitsluitend te wenden lol de Agencie Havas, te Brussel,32, Magdalena Straat en te Parijs, 8 Beursplaats. (Paris, 8 Place de la Bourse. Cuique suum. Aalst, 19 April 1893. Frankrijk. 1 Mei te Parijs. Eugène Fournière, een socialist van zeke ren naam, geeft in den Figaro den raad aan zijne geestverwanten, den 1" mei thuis te blijven, en zich dus van alle be toog ng te onthouden. Het zou een onzin nig werk zijn, schrijft hij, gewapend hier of daar in liet openbaar, waar de gewa- pendemacht gereed staat,bijeen te komen. Ongewapend op het appel te verschij nen, waar de socialisten de vernederende slagen van de agenten wachten, zou dom koppenwerk zijn. De socialisl en hebben eene Ligae (Tac tion révolalionnaire gevormd, niet om oproer op de straat temaken dat alle thans elkaar onderling bekampende machten tegen hen vereenigen zou, maar om aan de ontevreden massa's kaders en leiding te geven. I)e meervoudige stemming aangenomen. Volkskamer.Zitting van 18 April 18i3 Na eene redevoering van den heer Lefebvre betrekkelijk de begrooting van ijzerenwegen, laakte de heer minister Beernaert in eene krachtdadige bewoor ding de afkeurlijke aanslagen die tegen de heeren Woeste en Buis werden gepleegd. Niet min krachtdadig veroordeelde hij de visscbers in troebel water die, met een berekend doel, overal de werklieden tot wanorde en geweldadlgheden aanhitsen, en bracht tevens eene warme hulde van dankbaarheid aan de zoo moedige enon- verschrokkene verdedigers der orde. De heer Beernaert herinnerde alsdan het besluit der Kamer, namelijk, vgn de beraadslaging der herziening te hernemen, zoohaast de werkzaamheden der Com missie zullen geëindigd wezen. Nu,die werkzaamheden zullen nog eene uur duren, en hij stelde dus voor in af wachting het dagorde voort te zetten. De heer Beernaert verklaarde dat de Kamer in volle vrijheid zal beraadslagen, dat hij voor't behoud der ordo instond. Deze woorden werden geestdriftig toege juicht. M, De Mot stelde dan voor de zitting te schorsen tot dat het verslag der Commis sie zou neêrgelegd wezen. Na eenen lievi- gen redetwist tusschen radikalen en doc trinairs, welke elkander verweten de oor- 29' Vervolg. Dat is beter. Maar zeg eens, doktor, hecht gij vertrouwen in patent medecijnen. Neen, huilde Japix verontweerdigd, om den blik sem niet. "t Is dat men my aangeraden heeft Spolgers Zoct- middel te nemen. rj'een) het dan niet. Wie heeft u dat aangeraden? Bene dame. Hm Die dame heeft u wel een slechten raad gegeven. Weet ge wat Spotgcr doet als hij ziek is Hij komt naar mij, omdat hij zelf niet gelooft in zijne uitj Vinding. Doe maar gelijk hij. 1$ het dan geyaariijk Niet erg. Zijne pillen bevatten enkel brood, gom en morpbina. Morphina, zegt ge Ja, maar natuurlijk in kleine hoeveelheid. Niet gelijk die pil, die gij mij over eenige dagen liet ontle den. Doch, groote God riep Japix, plotselings door eene gedachte getroffen, wat bedoelt ge toch allemaal? zaak van den toestand te zijn, werd het voorstel De Mot met toestemming der regeering aangenomen. De zitting werd hernomen en de heer Coremans gaf van op de tribuun lezing van zijn verslag 't welk tot de aanneming van 't meervoudig stemrecht besloot. De heer Beernaert verklaarde dat de re geering dit stelsel bijtreedt en drukte den wensch uit de Kamer het te zien stemmen Dit stelsel, zegde hij, is de uitdrukking van eene eerlijke transactie tusschen alle de partijen. Men moet die transactie bij treden voor de welvaart en de grootheid des Vaderlands. Deze woorden werden luidruchtig toegejuicht. De heer Meeus verklaarde in naam zijner vrienden het voorstel-Van Put in te trekken. De heer Woeste bevestigde dat men het algemeen stemrecht onder de druk king der straat zou stemmen en verklaar de dat hij zich bij de stemming zal ont houden daar hij er hoegenaamd de ver antwoordelijk niet wilde over dragen. De heeren Grosfils en Bara bestreden het meervoudige stemrecht. De heer Bara verklaarde te betreuren dat hij de verdaging niet kon voorstellen, omdat men een ministerie ontbrak dat vastberaden en bewust van zijne zending handelen kan. Verder liet spreker beleedi- gende zinspelingen hooren aangaande de leden der uiterste linkerzijde, doch deze toegeworpene handschoen werd met vuur door M. Féron opgenomen. De }ieer Féron na den heer Bara eens duchiig te hebben den bol gewasschen, verklaarde dat het meervoudige stemrecht van aard was om de radikalen en socialis ten ten volle te bevredigen, in naam dezer partijen plechtig verklarende dat alle beweging in 't land dan zou eindigen. De heer Frère zijne machteloosheid inziende en getroffen in zijnen eindeloozen hoogmoed, riep vol woede uil dat hij pro testeerde tegen de stemming die men aan de Kamer ging ontrukken. Na de verwerping van een amendement des heeren Graux werd er overgegaan tot de stemming over het stelsel Nyssens aan 't welk een geringe wijziging* werd toegebracht. De stemming gaf den volgenden uitslag Tegenwoordig 145 leden, dus waren er 7 afwezig. Voor 119 stemmen. Tegen 14 id. Onthoudingen 12 id. Denderbode is geep onverbiddelijke tegenstrever van het meervoudig stem recht, doch daar het den wil der meer derheid is, treedt hij het dan ook zonder geestdrift by. Dat zal ik u dezen avond vertellen. Als ge ten eten komt Ja mag ik Axlon meebrengen? Zonder twijfel. Goeden dag Goeden dag autwoordde Fanks en stapte terug naar het rijtuig, waarin Hoger nog altijd zat te wach ten. Roger, zegde hjj, terwijl zij reden naar het h^is >an Spolgcr, jongen, daar kan wei iets waarzyn in die veronderstelling, die gij hebt opgeworpen. Dat heb ik gezegd Maar waarom gelooft gij er nu n? Omdat ik daar zoo even heb ontdekt dat Spolgcr voor zijn Zoelmiddel werkt met morpbina. XII. -• SPOLGER'S ZOETMIDDEL. Het verblijf van M. Spolger, gelegen op ongeveer eene mijl guiten de stad, was een groot en bijzonder leclijk huis, gebouwd enkel volgens de regels der ge zondheidsleer. De uitvinder van het Zoetpnddel bad gewoond in een zeer oud hoerenhuis, slecht verlicht co slecht verlucht-, doch toen Jackson, zijn zoon, na zijne dood in bezit kwam der fortuin, liet hy het oude huis afbreken en richtte dat kazcrnachlig gebouw op, waar schoonheid geheel werd vervangen door nut cn ge zondheid, Het was vierkantig, met muren van spierwitten steen cn stond te midden van eene groote oppervlakte gronds, geheel van boomen ontdaan, daar M. Spolger In'l buitenland. De Fran- schen die ter oorzake hunner veete legen Duitschland, altijd met Duitsche muize nissen in 't hoofd zitten, stellen zich ons land weêr eens voor als met lijf en ziel aan Peetje Pruis verkocht. Volgens zekere Fransche dagbladen is Belgiü ten gevolge der thans heerschende werkstaking instaat van belegd verklaard en staat het Duitsche leger gereed om op den eersten oogwenk van Z. M. Leopold II onze grenzen over te steken om hier de orde te komen herstellen. La Justice, een Parijzerorgaan is er zoodanig van overtuigd dat zij het noodig acht de volgende verklaring te doen In geen geval zullen wij, Franschen, gedoogen dat eene vreemde mogendheid n in dc Belgische zaken iusschenkome en desnoods zullen wij die tusschenkomst weten te beletten. - La librc Parolevan den anti semiet Drumond, houdt ook een wakend oog op ons land en schrijft onder liand- teekening van Civis,een zijner opstellers Koning Leopold heeft, in vertrouwen, aan Keizer Willem laten vragen ol Duitschland niet genegen zou wezen tusschen te komen ouder voorwendsel de uitbreiding der oproerige socialis- - tische beweging te bestrijden. Wij denkon dat er in alle geval geene vreemde hulp zal behoeven, dat wij bij machte zijn om te beletten dat het radico-soeialistisch haspeltje totaal kunne afgewonden worden. De Hollanders zijn niet beter ingelicht over de gebeurtenissen alhier dan onze zuiderburen. Een telegram uit Gent 14 April, door Het Algemeen Handelsblad van Amsterdam meegedeeld, luidt als volgt Eene talrijke bende werkstakers liep door de straten der stad, met roode vlaggen en banieren. Te Linière en Gantoise wilden de werkstakers de werkplaatsen van twee spinnerijen binnendringen om het voort zetten van den arbeid te belettenzij werden eohter door de politie en brand weermannen teruggedreven. Dc spinne rijen van Phenix en Horemans staan heel stil. In het groote fabriek van Lousbergs werd nog gewerkt. Alvvie de stad Gent eenigzins kent, zal niet weinig lachen als hy zal zien dat de Hollanders Finière en Gantoise als de namen van twee w(jken of gemeenten aanschouwen en dat de Phenixde groote smedery, als eene vlas- of katoen spinnerij wordt gehouden Ze zijn goed ingelicht die vreemde dag bladen boomen vreesde als killig cn ongezond de naakte omgeving van het huis was dan ook bedekt door asphalt en keikens, juist a's de binnenplaats ecner kazerne. Menigvuldige nyde vensters in spiegelglas lieten liet licht stroomen in het binnenhuis, dat was samenge steld uit hooge vierkante kamers, hoogc langwerpige gangen, dc muren alien wit gekalkt. I'e vloer van gepolijst hout, waar nooit tapijten op werden gelegd, leverde een voortdurend gevaar op voor de onvoorzichtigen en dc meubels, allen in sterk eikenhout, waren meer voor dc sterkte dan voor de aanvalligheid gemaakt. Weinig schilderijen hingen aan den muur, want M. Spolger vreesde de oogzenu wen te vermoeien door naar kunststukken te zien en er yvaren geen draperyen aan de vensters, opdat geen ziekte zich in hare plooien zou kunnen verbergen Van hel naakte binnenhuis zag men naar den naak ten buitengrond cn zoo was liet geheel wel proper en gezond, fuaai afschuwelijk leclijk. In ccne van die naakte vertrekken zat de eigenaar, hij eene stoof van warme lucht, gehuld in eenen dik wollen kamerjapon en bezig zijnde in eenen lepel een zeker aantal druppels van een mcdecijnfleschke over te gieten. Een stijve kamerdienaar, mager als eene lat cn geheel in het zxart gekleed, stond nevens M. Spol- :n las. op een gedrukt papier, voor zijnen meester de inlichtingen over het nemen der druppels cn de gevolgen er van. Deze dienaar,Gimp was zijn naam, had natte oogen, Het driejaarlijksch verslag over den toestand van het lager onderwijs, gedu rende het tijdvak 1888-1890, bestatigt, dat ?'Z»0 schoollokalen beschikbaar zijn geworden, tengevolge der afschaffing van gemeentescholen. 't Is een cijfer, dat dikwijls moet aan gehaald en herhaald worden. Het bewijst verstaanbaar, met welke ontbewustheid de dweepachtige regeerders van 1879- 1881 de openbare gelden verspilden. Spijts alle redenen wilden zij officiële scholen. Dat zij zonder leerlingen waren, dat was voor hen van weinig belang. Zij verbeel den zich dom, dat zoohaast een schoollo kaal in eene katholieke gemeente zou op gericht zijn, de huisvaders zich zouden spoeden om hunne kinderen toe te ver trouwen aan de vetbetaalden onderwijzer dien M. Van Humbeek er zou instellen. Nu kan men zien hoeveel hunne ketter- sche begoochelingen gekost hebben aan de ongelukkige gemeenten, welke zij den hals toeknoopten. Meer dan lJIOOscho- len zijn ledig, ol bijna, gebleven, gedurende het beheer der ongelukswet, en heden, nu de schoolbevrediging gemaakt is, blijven er nog T25Q onnoodige lokalen, die een kapitaal van 8 tot 10 millioen vertegen woordigen. En do gemeenten zijn ten on dergegaan Welke les voor de belangstingschuldi- gen scholen afgeschaftDe onderwij zers verbannenHet lager onderwijs ver woest Zoo jammeren de geuzenbladen, maar dat liéken is afgezongen iedereen weet. dat er in de scholen die onder het schoolopzicht van don Staat staan, heden duizenden kinderen meer zijn dan tijdens de ongelukswet, Wat de aanspraak der geuzen betreft als zouden hunne onderwijzers alleen alle bekwaamheid en verstand in pacht heb ben, de prijskampen hebben klaar bewe zen, dat dit maar eene gekheid was, zoo als de geuzen er al meer aan de lichtge- loovigen willen wys maken. nutteloozen schoollokalen, die S tot IO millioen frank hebben gekost Verarmde, uitgeputte gemeenten Dat zijn vruchten van de ongelukswet Lastbetalers, onthoudt dat cijfer, ont houdt die les Muls en leeuw. In eene dier- gaarde in Amerika, dus wordt uit Londen gemeld, heeft men dezer dagen proeven genomen, of en in hoeverre de spreek woordelijke vrees van leeuw, olifant en andere groote dieren voor dc muis op waarheid berust. Eerst wierp men eene muis in een door 2 leeuwen bewoond kot vo! ontzetting wat deed vermoeden dat hij, wat drinken betreft, wat anders innam dan rijn meesteren hij las op het papier op eenen onderdrukten toon. zooals de eeuwig zieke lijke het gaarne had. Het uitwerksel dezer druppels, las Gimp meteen vermomd gegeeuw, want de lezing was ver van aange naam, het uitwerksel dezer druppels is het gemoed op te beuren. Vrouw Mopps, van Whitccbapel, welke leed aan rhumatism, voortkomende van hare bezigheid als wasehvrouw, besloot deze druppels te nemen, op aan raden eener vriendin, welke er door van eene lever ziekte was genezen. Yrouw Mopps nam alle dagen vier druppels, gemengd in een wijnglas vol jenever. Zij is nu genezen Ah, onderbrak Spolgcr met groole voldoening, zij is nu genezen.... on lijdt nog slechts drie dagen per week, voleindigde Gimp op ontmoedigden toon. Oh, maar dan is ze niet genezen, sprak zijn mcesli-r treurigdat moet dc jenever hebben veroor zaakt. Jenever is zoo slecht. Slechtzuchtte Gimp met dc oogen naar dc zoi dering. Men krijgt er natte oogen van. Gimp zag spoedig naar den vloer uit vrees dat zijne oogen hem zouden verraden maar Spolger was te veel bezig met zijn eigen werk, om te zien naar de oogen van zjjnen knecht cn hij zette dus zorgvuldig zijn werk voort. Acht druppels telde hij en gaf de Oesch terug deinsden de leeuwen achteruit toen zij het kleine knaagdier ontwaarden en trachtten brullend uit hun kot te ontko men. Eerst na geruimen tijd kwamen zy tot kalmte, besnuffelden de muis en deden toen verder, alsof het dierke heelemaal niet bestond. Dezelfde ontzetting liet aanvankelyk een koningstijger blijken later beet de muis hem ongestraft in zijnen neus. Op de olifanten had het zicht der muizen ver schillende uitwerking. De ongetemde olifanten rukten aan hunne kettingen en brulden van vrees een afgerichte olifant drukte de twee muizen, die men voor hem neerzette, heel kalm en wijsgeerig onder zijnen poot te pletter. Heel anders han delden de hyenas en wolven zij namen de zaak van de voor hen nuttige zijde op en verslonden onmiddellijk de rattenen muizen, die men hun toewierp. De werkstaking is hier ie Aalst ook maandag middag ontstaan, doch wij moe ten er bijvoegen dat zij verre is van alge meen te wezen. Maandag werd het werk gestaakt in liet fabriek van wollen en katoenen sar- giën der firma Leclercq C'B, in de ka toenspinnerij en twijnderij der Vereenigde Spinnerij en Garentwijnderijen op den Tragel, in de weverij en garentwijnderij der Union Textile, in de fabrieken der heeren A. Ringoir en Smits en in de weverij De Brandt. Dc werklieden der vellenfabriek Levêfjue.te Hofstade,hebben ook het werk verlaten nu, dit is toch geen groot wonder, want 't is er bijna de helft van 't jaar werkstaking verledene jaar duurde de gedwongene werkstaking 10 volle maanden. Het getal werkstakers van maandag mag ongeveer op 800 geschat worden, doch meer dan de helft waren er om zoo te zeggen toe gedwongen en zouden veel liever hebben blijven werken. Eene meeting heeft des voormiddags in de groote zaal der Hoogstraat plaats geiiad waar de werkstaking aangepredikt werd. Zaterdag avond en zondag namiddag had den er reeds meetingen met dit doel plaats gehad. Des namiddags vormden de werksta kers zich in stoet en doorwandelden onze straten het lied van 't algemeen stem recht en meer andere deuntjes zingend. Wij moeten het bekennen.de betooging was vreedzaam, de manifestanten bepaal den zich bij zingen. Buiten het voorval in de Brusselschestraat waarover wy verder zbllcn spreken, werd er, by onzen wete, geene buitensporigheid bestatigd. Het. vrijwillig gewapend Pompierskorps werd om 1 ure ten Stadhuize geconsig neerd. aan Gimp ik geloof dat dit om te beginnen genoeg zal zijn. Hoeveel ziekten geneest het weer Zeven, antwoordde Gimp akelig leverziekte, rhumatisnie, hoofdpijn, slapeloosheid, zenuwen, uit tering cn heete koorts. Spolger begon nu in zijnen geest de opsomming van al de aandoeningen aan welke hy zich vast inbeeldde te lijden, en kwam tol het besluit dat hij aan zes van de zeven onderhevig was en hij nog maar alleen de heete koorts moest krygen, om een voorbeeldige zieke te zijn voor het innemen dezer druppels. Hij naiu ze dan ook in, gemengd met water, en slurpte het mengsel binnen, langzaam, met het uiter lijke van eenen kenner die wijn proeft. Daarna gafhy het ledige glas terug aan Gimp, die stond uit te reke nen voor hoeveel gin er wel in dit glas zou gaan. Geen erge nasmaak. Cimp, rprak zijn meester. Zet nu de flesch maar weg. Zijt ge reeds gaan hooren hoe Miss Marson het stelt Hetzelfde, mijnheer. Nog altijd in ijlkoorts. Hoe verschrikkelijk Ik wou wel eens weten of die druppels haar geen goed zouden doen. Dat geloof ik niet, mijnheer, zegde Gimp, naar de deur gaande drinken, dit zou immers hare dood zyn in decs geval J». ja, gij hebt gelyk, Gimp. Ik zal moeten uit gaan en eens tot bij Marson gaan en 't is zoo killig buiten. Aie Aie doe toch de deur toe, het trekt zoo hard. (Wordt voortgezel).

De Denderbode | 1893 | | pagina 1