Zondag 23 April 1893. 10 centiemen per nummer. 17sle Jaar N. 2769. NIEUWS- EN AANK0N0IGINGS8LAD VAN DE STAD EN 'T ARRONDISSEMENT AALST. HERZIENING Politiek overzicht. MIJNHEER JUDAS Nieuw artikel 47. war Een en ander. Aalst. - Leergang m taalkunde DE DENDERBODE. ABGNIVEMEIVTPRI«flS Dit blad verschijnt den Woensdag en Zaterdag van iedere week, onder dagteekening van den volgenden dag. De prijs ervan is 6 (rank 's jaars fr. 3.25 voor zes maanden l'r. 1,75 voor drij maanden, voorop te betaien De inschrijving eindigt met 31 December. De onkosten der kwitantiën door de Post ontvangen, zijn ten laste van den schuldenaar Men schrijft in bij C- VAM DE PUTTE-GOOSSEKS, Korte-Zoutstraat, N. 31, en in alle Postkantoren des lands. ADVERTENTIES PRIJS Per drukregel. Gewone 15 centiemen Reklamen fr. 1,00 Vonnissen op 3e bladzijde 50 centiemen. Dikwijls te herhalen bekendmakingen bij accoord. Niet opgenomen handschriften worden niet teruggestuurd. Ileeren notarissen moeten hunne inzendingen doen, uiterlijk tegen den dijnsdag en vrijdag avond. Voor de advertentiën uit vreemde landen zich uitsluitend te wenden tot de Agencie Havas, te Brussel,32, Magdalena Straat en te Parijs, 8 Beursplaals. (Paris, 8 Place (te la Bourse. Guique suum. A.nlat, «2 April 1893. Parijs, 20 april. De hervorming in België. In een interview heeft Jules Guesde gezegd Dat de kiesliervorming, aan de cijnsburgerij ontrukt, het proletariaat van België het socialistisch doel naderbij brengt, de be machtiging van het bewind namelijk door de werklieden. Over de algemeene werkstaking onder vraagd zijnde, verklaarde hij dat zij in de toekomst langzamerhand zal verdwijnen. De werklieden gebruiken enkel dat wapen, omdat zij geen politiek middel hebben, maar eens dat het politiek terrein voor hunne werkzaamheid zal open zijn, zullen zij revolutie maken maargeene algemeene werkstaking meer. De Figaro is benieuwd het nieuwe stelsel in werking te zien, en of het 't al gemeen stemrecht zal verbeteren, zooals de afgeveerdigden die het gestemd hebben natuurlijk hopen. Al de tegenstrevers van het algemeen stemrecht zullen die proefneming met belangstelling volgen. Het hoofdartikel van de Figaro is ge wijd aan M. Beernaertdaarin maakt het den lof van den Belgischen minister-voor zitter als parlementair redenaar. Ten slotte zegt hij dat er geen geheim verdrag tusschen België en Duitschland kan be staan. De Radical wenscht de Belgen geluk met den gedanen vooruitgang en de aan den dag gelegde krachtdadigheid. De Autorité zegt dat, zoo de stemming van het voorstel Nyssens voor 't oogen- blik de rust gered heeft, de omstandighe den waarin zij heeft plaats aan België veel onheilen voorspellen. De Siècle doet opmerken dat de 4° staat het bewustzijn zijner macht gevoelt en er van dat bewustzijn tot het misbruik slechts een stap is. Parijs, 21 april. Uit Berlijn wordt aan Petit Parisian gemeld Voor zijn vertrek naar Italië heeft kei zer Wilhelm een belangrijken stap gedaan bij koning Christiaan van Denemarken. Wetende dat dezen zomer aan het hof te Kopenhagen de keizerlijke familie van 30' Vervolg. Gimp deed wat hem bevolen was en verwijderde zich zonder eenig gerucht te maken, waarna M.Spolger nog eens over al zijne ziekten beson na te denken en in den geest te onderzoeken, of hij gcene enkele had vergeten hij bezag in den spiegel zijne tong, voelde zicbzelven den pols en nadat hij zich dus zoo goed mogelijk had gerust gesteld, keerde hij zijne gedachten tot de toekomende Mevr Spolger. Arme Florry mompelde hij bij zirhzelven, ze moet toch veel van dien Melstane gehouden hebben. Ik ben eens verwonderd of ik mij zeiven ook zoo be mind zal kunnen maken Hare bezwijming was een wel onverwachte schok voor mijne zenuwen. Ik dacht wel duizend spcldeprikkcn te gevoelen in mijn linker been. Dat is het voorteeken van verlamming, ik hoop toch niet dat ik lam ga worden Dit gedacht joeg hem zoodanig den schrik op het lijf dat hij reehl sprong om te zien of hij nog wel op zijne beenen kon staan doch hij viel verschrikt terug in zijnen stoel, (oen de schrille toon eener elcctrische Rusland, dc koninklijke familie van Grie kenland en de prinses van Wallis met hare dochters zullen bijeenkomen, heeft keizer Wilhelm koning Christiaan ver zocht, hem ook bij de bijeenkomst toe te laten. Terzelfdertijde heeft hij den koning van Denemark hel eigenlijk doel van zijn be zoek uitgelegd en hem verzocht hem in zijne pogingen te helpen .Ziehier zijn doel: Wilhelm II zou bereid zijn den czaar alle mogelijke waarborgen te geven van zijne goede inzichten tegenover Frankrijk en den keizer van Rusland verzoeken als tusschenhandelaar te dienen, om tot eene verbetering van betrekkingen tusschen Frankrijk en Duitschland te geraken. Hij zou ook volle voldoening geven aan Rusland in de Balkankwestie Koning Christiaan zou geantwoord hebben, dat hij gelukkig zou zijn keizer Wilhelm te Kopenhagen te zien, en be loofd hebben zijn best te doen, om zijne zoo vredelievende ontwerpen te helpen verwezenlijken. Hamburg, 20 april. Kwade geruchten hebben geloopen over den gezondheidstoestand van prins Bis marck. De Hamb. Corr., zegt dat de prins wel ongesteld is, maar dal hij niet eens te bed ligt- Wij laten hieronder den volledigen tekst volgen van het voorstel door de Kamer gestemd, met de uitleggende verklaringen verval in het verslag van den beer Core- mans Art. 47. De afgevaardigden bij de Kamer der Volksvertegenwoordigers wor den rechtstreeks gekozen in de volgende voorwaarden Eene stem is toegekend aan den burger, ten volle 25 jaren oud, sedert ten minsten een jaar in dezelfde gemeen te gehuisvest en welke zich niet bevinden in een der gevallen van uitsluiting door de wet voorzien. De Commissie heeft het woord - on waardigheid - vervangen door uitslui ting hetwelk meer algemeen en te ge lijk toepasselijk is op de onwaardigen, de personen onder voogdij, de soldaten onder de wapens en op andere dergelijke rang schikkingen. Het is wel verstaan dat geene wet, bij voorbeeld, de ongeleerden zal kunnen uit sluiten. De woorden sedert een jaar in dezelf de gemeente gehuisvest beteekenen dat bel door bet vertrek klonk. De voordeurbel zegde hij toornig. Oh, mijne zenuwen! waarom maak ik dien klank nicl zachter Maar wie weet moet er mij nu wcêr zien Ik ontvang niemand. Wie is het Deze vraag was gericht tot M. Gimp, die op zijne gewone onhoorbare wijze was binnen gekomenen zijnen meester twen kaartjes overhandigde. M. Roger Axton en M. Octavius Fanks, las Spolger langzaam. Maar ik kan niemand ontvangen, Gimp. Het aanwenden dezer druppels vraagt volledige rust. De twee gentlemen zijn in rijtuig van de stad gekomen, mijnheer. Wel dan kunnen zc terug rijden, Gimp, zegde zijn meester. Mijn complimenten cn zeg dat ik te ziek ben om te ontvangen. Gimp boog gehoorzamend het hoofd doch keerde bijna onmiddellijk weër. M, Aston zegt dat hij u moet spreken. Och arme Och arme kermde Spolger, die ge zonde mcnschen hebben niet het minste medelijden met oenen zieke Wel, a!s het moet zijn, Gimp, dan moet het zijn.Maar ik ontvang ben enkel onder protest. I.aat hen dat goed verslaan... onder protest. Gimp verdn een andermaal en bracht een oogenblik later Aston en Fanks binnen, die door M. Spolger met koele beleefdheid werden ontvangen. Ik vrees dat ik u heb doen wachten, hccrcn, sprak hij met de band wuivende maar gij weet, mijn de kie/er die zijne woonplaats van de eene gemeente naar de andere overbrengt, ge durende één jaar zijn stemrecht behoudt in de gemeente welke hij verlaten heeft. c Eene bijgevoegde stem is toegekend uit hoofde van iedere der volgende voorwaarden 1° Ten volle 35 jaren oud zijn, ge huwd of weduwnaar met wettige kinde ren en aan den Staat ten minste 5 frank belasting betalen, uit hoofde van het personeel op de woningen of bewoonde gebouwen, ten ware men daarvan ont slagen ware uit hoofde van zijn bedrijf. De woorden personeele belasting op de woningen of bewoonde gebouwen zijn onllccnd aan art. 6 der wet van 28 Juni 1822, betreffende de personeele be- las.ting. Door personeele belasting verstaal de kommissie niet alleen de belasting op de huurwaarde, en op de deuren enjven- slers, maar ook die op do meubelen. De woorden in hoofdsom en opcen tiemen welke in den oorspronkelijken tekst van het voorstel voorkwamen, zijn uitgeschrapt, als nutteloos, daar de op centen aan den Staat betaald van rechts wege bij de hoofdsom gerekend worden. 2° Ten. volle 25 jaren oud zijn en eigenaar zijn Hetzij van onroerende goederen ter waarde van ten minste 2000 fr. vast te stellen op den grondslag van het kada straal inkomen, of hebbende een kada straal inkomen in verhouding met deze waarde. Hetzij van eene inschrijving op het Grootboek der openbare schuld of van een spaarboekje van Belgische rent op de Spaarkas, ten minste 100 fr. rente ge vende. De inschrijvingen en spaarboekjes moeten aan den bezitter sedert ten minste twee jaren toebehooren. De eigendom der vrouw wordt den man en die der minderjarige kinderen den vader aangerekend Het woord eigenaar vereischt den vollen eigendom de bloote eigendom of het vruchtgebruik, afzonderlijk, zijn on voldoende. Twee bijgevoegde stem men worden toegekend aan de burgers dien ten volle 25 jaren oud zijn en zich in een der volgende gevallen bevinden A. Drager zijn van een diploom van hooger onderwijs of van een bekrachtigd getuigschrift van bijwoning aan eenen vol ledigen leergang van middelbaar onderwijs van den hoogeren graad, zonder onder scheid tusschen de openbare en bijzondere gestichten B. Een openbaar ambt vervullen of vervuld heben, eenen stand beklceden of bekleed hebben, een bijzonder bedrijf uit oefenen of uitgeoefend hebben, welke het vermoeden wettigen dal de titularis ten minste de kennissen bezit van het middel- gezondheid. Ik val tolaal in puincn en ik heb dus geen nuttclooze bezoeken noodig- l'och neemt plaats, als ik u verzoeken mag, M Aston, gc ziet er goed uit M.... M.... Fanks, sprak deze.zelvcn voorstellende. Octavius Fanks, detective, Londen. Oh, zoo antwoordde Spolger met verbazing een dcdcctivc Ik geloof dal ik uw naam nog onlangs in dc dagbladen heb aangetroffen Ja. zegde Fanks met dc deur in buis vallende, in betrekking met de zaak van Jarlchcster. Oh, zoo herhaalde hun gastheer nog eens. Een zelfmoord, naar ik meen, ofschoon M. Melstane er uitterend uitzag. Ik hel over naar eene plotselinge dood. Wat is uw gedacht. M. Fanks Noch zelfmoord, noch uittering. Eenvoudig moord Moord Spolger sprong uit zijnen zetel recht, als had hij ccn schot in volle borst gekregen cn z.ijn aangezicht werd witter dan dc gekalkte muren. i Onmogelijk, zegde bij ten slotte, die vcrondcrstcl- ling is dom. monsterachlig. De jury zegde zeltmoord Ja, dat weet ik wel. zegde Fanks bedaard, maar ik ben het niet eens met de jury. Sebasliaar. Melstane werd vermoord. Duor wie, ziedaar hel geliciin Spolger zegde niets, doch bewoog zich ongemakke lijk in zijnen zetel, onder den ietswat vragenden blik zijner bezoekersten slotte viel. hij uil legen hen beiden. baar onderwijs van den hoogeren graad. I)e wet bepaalt deze ambten, standen en bedryven, alsook in het voorkomend ge val den tyd gedurende welken zij zullen moeten bekleed of uitgeoefend geweest zijn. C. Niemand mag te zamen meer dan drie stemmen hebben Al de stembriefkens zullen den zelfden vorm en dezelfde kleur hebben. De herziening-Commissie des Senaats heeft voorstel-Nyssons aangenomen met 11 stemmen legen 1 en 6 onthoudingen. De buitenlieden hebben nu eens te meer loeren kennen wie hunne vrienden en wie hunne vijanden zijn. Gansch de beraadslaging heeft ons ge toond dat de katholieke Kamerleden vooral hebben getracht dat het kies recht der buitenlieden niet zou miskend worden. Dank zij hunne houding en stand vastigheid hebben zij al de kuiperijen en listen der liberalen van allen deesem weten te verijdelen. Ja, doctrinairs en radikale» hebben be wezen Jat zij de buitenlieden halen en ze als overwonr.elingen aan de almacht der stedelingen zouden willen onderwerpen. De buitenlieden maken dc meerderheid uit in ons land, en dank zij het aangeno men stelsel-Nyssens zullen zij dus eenen doorslaanden invloed uitoefenen op de politieke zaken. Het zal dus van hen af hangen de wetten te doen verdwijnen waarover zij te klagen hebben en de her vormingen die zij, sedert jaren, eischen tot stand te brengen. Aan ons katholieken van Steden en Dorpen onzes Arrondissements Aalst is het nu ons, van heden af, in te richten en te bereiden tot den eersten kiesstrijd onder het nieuw stelsel die ongetwijfeld in juni 1894 zal plaats grijpen. Een goed jaar scheidt ons nog van dit tijdstip, en volgens ons is er al dien tijd noodig om alles met goeden overleg in te richten. Wij spreken van ondervinding. Zonder uitstel dus aan 't werk 1 De jongeren moeten arbeiden en de ouderen raad geven en dan zal alles, wan neer er verstandhouding heerscht, goed gaan Vei*nnt\voor<I<»lijklieid. De landelijke raad der werkerspartij heeft besloten de werkstaking te eindigen om dat er van de huidige Kamer niets meer le verwachten was. Waarom koml ge mij over ilil alles spreken'Wat weet ik over moorden Ge doet me 't op dc zenuwen krijgen. ongelooflijk.met al wat mij in de laatste, tijden is overkomen de ziekte van Miss Marson, de dood van Melstane en andere dingen meer, gij zult me nog zinneloos krijgen. Waarom dat Y vroeg Fanks scherp. Om al hetgene ik u gezegd heb, antwoordde Spolger bitsig. Ik wilde dat ge heen gingt. Dat zulicn we doen als gij eerst onze vragen hebt beantwoord. Ik wil op geen vragen antwoorden. Ja wel, gij zult zeker willen. Het zal in alle geval het verstandigste zijn voor u. Ikikbegrijp u niet, stamelde Spolger mei zwakke sten). Nu, dan zal ik bet u wel uitleggen, sprak Fanks bedaard. Melstane is gestorven door het innemen van cenc morphina pil, door eene onbekende baud gelegd in eene doos onschuldige versterkende pillen. En wat heb ik daar in te zien Heel veel, kwam Aston plotseling er tusschen. Herinner u dc geschiedenis, die gij bij M. Mason hebt verteld. Gij hadt de doos versterkende pillen een tijd lang in uw bezit, cn... Oh, viel Spolger hem verontweerdigd in de rede. En nu will gij besluiten dat ik die morphina pil in dc doos legde, met het doel Melstane (c doodeu Ziedaar ons besluitspraks Fanks koudweg, Dat zie ik niet in. Gij waart do vyand van Mei- Dat wist de landelijke raad reeds vóór dat de algemeene werkstaking werd uit geroepen het puur en eenvoudig alge meen stemrecht was verworpen, het was dood en begraven en er kon geen spraak meer wezen van het nog te doen her leven. Wat de landelijke raad ook nog wist, denken wij, 't is dal het meervoudige stemrecht de meeste kansen had van aan genomen te worden. Er bestonden dus geene reden om de algemeene werkstaking uit te roepen aangezien het stelsel dat alle kansen had van aangenomen te worden.de socialisten voor 't oogenblik zou bevredigen Geenereden.. en wij besluiten hieruit dat de landelijke raad en alwie hier te Aalst en elders do werklieden tot werk staking hebben aangezet, de verantwoor delijkheid dragen voor God en de men- sclien van het bloed dat werd vergoten en van al de rustverstoringen en gewel- dadigheden die zijn gepleegd geworden. De advocaat Edmond Picard is donder dag middag ten 1 uur in vrijheid gesteld. lioven «Ie T tloodcu zegt Vooruitdie gevallen zijn te Bergen, werden een lOtal mijnwerkers maandag doodelijk gekwetst door de schurkachtige burgerwacht. Maar uit wie was die schurkachtige burgerwacht samengesteld In overgroote meerderheid uitsocialisten, want daags te voren, bij de vijfjaarlijksche kiezingen,hadden zij socialisten tot hunne officieren gekozen. Die socialistische wachten waren dus van oordeel dat men zijn leven verdedigen mag, zelfs door de laatste middelen tegen socialistische broeders. Een verschil. De socialisten laten gcene gelegenheid voorbij gaan om te wijzen op de burgelijke lijsten van koningen en keizers. Al wat dezen trekken, zeggen zo, zou kunnen gespaard worden. Laat ons zien of zulks waar is en Frank rijk, waar hot algemeen stemrecht in voege is, tot voorbeeld nemen. Onder keizer Napoleon III, dien de republikeinen hebben verjaagd kostte het bestuur in Frankrijk 249,0001'r. per uur, de derde republiek kostte van 1870 tot 1880, 309,800 franks, van 1880 tot 1882, 405,000 fr. van 1882 tot 1890, 403,000 fr. per uur. Dus kostte de republiek alle uren 214 duizend franks per uur meer dau Let keizerrijk. Dat is 5 millioen 136 duizend fr. daags of jaarlijks ruim 1850 millioen dat de re publiek meer kost dan het keizerrijk. Gelijk men ziet de Franschen moesten hunnen keizerniet wegjagen voor 't profijt. slane omdat hij u in den weg stond. Gij gebruikt mor phina voor uw preparaat wat belet u te bandelen zooals wjj veronderstellen Zwijg zwijg riep Spolger, zijne magere handen voor zich uilslrekkendc, mei eene beweging van af grijzen. Gij zult mij dc koord rond den hals binden, vbör ik mij verdedigd hebt. Ja, ik baatte Melstane, dat beken ik, maar ik heb nooit in mijn leven een seconde er aan gedacht hem te dooden, dat zweer ik u. Fanks sprong plotseling recht en liep door bet ver trek naar een schab, waarop een aantal poeiers in llesschen waren uitgestald. Ook de ziekelijke slond recht en hield de oogen niet van de dedeclive af, ter wijl Aston, als aan den grond genageld door dc han delwijze van Fanks, dezen met wijdgeopende oogen nazag. De band van den detective ging langzaam nevens de rij dc llesschen cu eensklaps, neerschietende als een havik op zijne prooi, greep bij er cenc vast en keerde er mee naar de tafel terug. Het was eene groote, glazen bokaal, half gevuld met wit poeier en waarop tiiii builen stond te lezen Mor phina. Hierzegde Fanks cn plaatste de lleseh op tafel ncér voor Spolger. Ik ken die flesch. Docli wat heeft die roei den moord te zien Y Melstane stierf door morphina. Ik heb u reeds gezegd dat dit niets bewijst. Ik kan overigens volkomen mijne onschuld bewijzen. Het puntgierkleed Dowe. De Gazelle van Magdenburg heeft van eenen expert de volgende inlichtingen over het pantserkleed Dowe Deze stof heeft eene dikte van ongeveer drie centimeters en bestaat uit twee te genover elkander staande stelsels van stalen veren van middelbare kracht. De tusschenruimle is gevuld met eene weorstandbeidende massa samengesteld uit gemalen stopsels en lijm. De heer Reindel, ingenieur te Mann heim, heeft thans eene stof uitgevonden, die nog meer weerstand biedt aan de kogels. Schietproeven met revolvers en gewe ren, van dichtbij op de stof gedaan, lever den verbazende uitslagen. De stof des heeren Reindel is twee maal lichter dan deze des heeren Dowe en kan gebruikt worden als voering voor het uniform. Zondag 23" april, zal heer Joz. Vercoul- lie, leeraar aan de Gentsche Hoogeschool, bier ter slede,eenen leergang openen over taalkunde hij zal gedurende tien achter eenvolgende zondagen die lessen voort zetten, telkens om 10 ure voormiddag. Aldus wordt de University Extension ook in onze stad ingevoerd, d. i. eene be weging waarbij de hoogleeraars en stu denten de aan de Universiteiten onder- wezene vakken onder het volk versprei den, en hen, wien het onmogelijk is aan dc Hoogescholen te studeeren, aan haar onderwijs te doen deelnemen. Die bewe ging is oorspronkelijk uit Engeland, waar een leeraar aan de Universiteit van Cam bridge, lord Arthur Ilervey, bemerkende, dat de invloed dier hoogere onderwijsge stichten zoude te niet gaan, indien zij van het volk afgezonderd bleven, met eenige collegas en studenten leergangen begon in Cambridge en het omliggende. In 1872, volgden vele duizenden personen de tal rijke lessen, en zelfs werd het stelsel zoo goed gevonden, dat het ook door de Uni versiteiten van Oxford en van Londen werd in voege gebracht. Verleden jaar, richtte zich de student Tack van Gent, die de Un. Ext. onderzocht had, tot Pr. Paul Fredericq, om hem te vragen eene dergelijke beweging in Vlaanderen op touw te zetten, en op haar den wettigen stempel van het hooger onderwijs te druk ken. De geachte hoogleeraar stemde toe Pr. Joz. Vercoullie sloot zich bij hen aan, en openbare lessen werden gehouden ge durende den winter, in het groot audito rium van wijsbegeerte, door de Pr. Fre dericq en Vercoullie, en de studenten Tack, Péeen M. Sabbe, over Ncderland- scbe, Duilsche en Engelsche letterkunde. Meer dan 200 personen waren aanwezig bij de openingsles, in dewelke Pr. Frede ricq de Un. Éxt. beschreef, en haar doel Gelieve op dien belknop te duwen, M. Aston. Roper Axton deed zulks en een schelle toon weer klonk andermaal door heel het huis. M. Spolger lie1 zicb terug in zijnen zetel vallen, met eene uitdrukking van de hevigste ziekte op het gelaat. Doch Gimp ver scheen zoo spoedig, dat het al den schijn bad alsof hij had staan luisteren aan dc deur bij kwam evrnwej traag en statig binnen cn bleef staan wachten, tot dal hem iets gevraagd werd, Gimp, zegde zijn meester scherp, herinnert gij u den dag dat M Melstane is hier geweest en herinnert gij u wat er alsdan hier is voorgetallen Y Ja zeker, mijnbeer. Welnu, gelieve het dan aan deze heeren te ver tellen, Gimp richtte zich onmiddellijk tot Fanks, welke bij dc lafel slond, met eene hand op den bokaal mor phina, met dc andere in den zak, onophoudelijk den kneeht in dc oogen beziende, om le ontdekken of hij leugens sprak of niet. l)e ccrbiedwocrdige Gimp voerde het woord op zeer vasten toon ea zonder aarzelen. M. Melstane kwam over eenige weken bier, mijnheer, met het doel mijnen meester te spreken. Ik bracht den bezoeker b(j M. Spolger cn ik geloof, dal er rnzie ontstond. Spolger knikte met 't hoofd, ten teeken van beves tiging. (Wordt voortgezet).

De Denderbode | 1893 | | pagina 1