Briefwisseling uil Waeken. Einde der werkstaking. Allerhande nieuws. uiteenzette. Dit publiek was gemengd het bestond niet alleen uit onderwijzers en onderwijzeressen, maar ook uit ge- neesheeren, studenten, letterkundigen, werklieden, ja zelfs landbouwers. Laten wij hopen, dat ook in Aalst de Un. Ext. zich moge uitbreiden, en dat talrijke per sonen aanwezig zullen zijn, om hunne kundigheden te ontwikkelen. Verhaasten wij ons te zeggen, dat die leergang buiten allen partijgeest wordt ingericht en voor iedereen toegankelijk is. Inderdaad, elke toehoorder zal voor de tien lessen de geringe som van fr. 2,50 betalen en in ruiling het handboek in leiding tot dcNedarlandscheLetterkunde» van Pr. Joz. Vercoullie ontvangen. Bovengenoemde leergang zal gegeven worden in de zaal van den Militieraad, welke door het Stedelijk Bestuur bereid willig ten dienste der inrichters is ge steld. Zondag laatst, 1(5 April, heeft er te Vyve St. Baafs, in het Gemeentehuis eene vergadering plaats gehad, voor doel heb bende het inrichten ecner Boerengilde onder dc landbouwers der gemeenten Marckeghem, Ousselghem, Vyve St. Baafs en Wacken. Er was veel volk. Bij het openen der zitting wenscht de heer Cam. Boddin, landbouwieeraar to Wacken, de talrijk opgekomene landbouwers welkom en sprak hun eenige woorden over de nood zakelijkheid van zich to vereenigen, ten einde machtig en sterk te zijn in het verdedigen hunner eenzelvige belangen. Dc samenwerking is zeker wel het cenige middel dat de boeren aan de hand hebben om hunne rechten te doen gelden, zich tegen bedrog te vrijwaren en hunnen toestand te verbeteren. Eene boerengilde, wel te verstaan eene ohristene boerengilde, en is niet anders dan eene vereeniging van christene land bouwers, die zich ieder voor allen en allen voor ieder verbinden om zoowel den gods- dienstigen, verstandelijken en maatschap- pelijken toestand barer leden te bevor deren, alsook hunne stoffelijke belangen waar ie nemen,om aldus een christelijken en machtigen boerenstand te bekomen. Het lijdt diensvolgens niet den minsten twijfel dat zulke gilden insgelijks machtig veel kunnen bijdragen, tot het verzekeren en bevestigen der algemeene orde in de samenleving. Verheven en edel is dus het doel dat instellingen van dien aard beoogen, en, wanneer al de boeren, in dezelfde gezind heid, en door een gelijk gedacht aange dreven, zich hierbij zullen aansluiten, ehwel dan zal een beter tijdperk voor den landbouw aanbreken, dan zal de boeren stand, nu,zoo vervallen en machteloos, zijne hem terecht toekomende eereplaats in 't land beklceden. Na nog eenige woorden gezegd te hebben over de eigenlijke voordeelen, welke de gilde haren leden kan aanbren gen, ging spreker over tot het lezen van 't reglement dat haar tot grondsteen dienen irioct immers, zonder hoofd geen middel van bestaan dus hoeft er in elke vereeniging eene wet te zjjn, waaraan alleman zal gehoorzamen. De verschillige artikels werden met eenige lichte wijzi gingen, door de plaatselijke omstandig heden vereischt. voorloopig goedgekeurd, om vervolgens in de naasikomende zitting voor goed aangenomen te worden. Daarna wierd de inschrijving gedaan onder de tegenwoordige landbouwers en de gilde voor goed ingericht. Ongeveer dertig leden wiorden ingeschreven, ten grooten deele voorname boeren der vier bovengenoemde gemeenten, die het zicli als een plicht zullen aanrekenen, bij lninnc ambtbroeders er op aan te drin gen, om ook van die schoone onnuttige inrichting deel te maken. Vervolgens gaf de heer Adolf Veroug- straete, Sehepene te Vyve-St. Baafs en lid des bestuurraads van 't landbouw- comice van Ingehnunster, mededeeling van een verzoekschrift aan den lieer Minister van Landbouw en van een tweede aan de hoeren Leden der beide Kamers, alle twee betrekkelijk de niet verant woordelijkheid des verkoopers van vee bestemd om geslacht en verbruikt te worden. Er is inderdaad niets nadeeliger dan de verantwoordelijkheid des landbouwers, wegens onzichtbare en gedokene gebre ken van het vee, verantwoordelijkheid, die door het Burgerlijk Wetboek, tot den eersten verkooper opklimt, zelfs als de tusscliengekomenc personen belang heb ben bet dier niet te laten verbruiken of, met kwade inzichten bezield, eene gelde lijke vergoeding najagen. Dc landbouwer is alzoo steeds het onge lukkig slachtoffer van dit misbruik, zoo veel te gemakkelijker en zooveel te meer, dat noch keuring noch prijzy in zijne aan wezigheid gedaan worden. Hij wordt, wel is waar geroepen, om de keuring na te zien, maar ter plaats gekomen, na lange reizen soms en vele onkosten, is het lo laat om het feit, waarvoren hij veroor deeld wierd te bestatigen. Het ware dus rechten rechtveerdig den landbouwer na den verkoop van alle drage te ontslaan, tenware hij plichtig zou bevonden geweest zijn van bedrog of arglistigheid. Ten slotte beslisten de aanwezige leden dat de aanstaande maandclijksche bijeen kom ?i zal plaats hebben te Marckeghem op den derden zondag van Mei. Zeker is het dat de ernstige beweging welke thans onder de landbouwers stille- kens aan opkomt zal eindigen met grootsch cn machtig te worden. Veel te lang reeds werd de boerenstand verwaarloost! en aan de belangen der steden opgeofferd. Men tracht den land bouwer slaaf te maken, hij wil vrij zijn zijn stiel wordt verracht, hij poogt hem te doen eerbiedigen men heeft hém met zware lasten overladen, hij vraagt om rechtveerdig behandeld te -.vezen. Én die macht, die ontvoogding zoekt hij, en terecht, in de samenleving,'t en is immers maar op die wijze dat hij met goed gevolg kan streven tot hervorming van de wet geving ten voordeele van den boerenstand, tot afwering eener overtollige grondbe lasting, tot liet bestrijden van den woeker en het onnatuurlijk verpanden van den grondeigendom en tot afbreking van nadeelige gewoonten, misbruiken en ver kwistingen. (Een lid der Boerengilde.) Elk zijne beurt zegt onze Confrater Hel Land van Aalst.» Aangenomen. Zondag lest was de beurt aan onzen Confrater, en nu is ze wel aan Dender- bode. Denderbode zal overigens kort zijn en heden slechts een puntje behandelen - Wie, roept onze Contrater, heeft, om al de djanters, ooit gedacht dat die 200 a 300 duizend fr. zuivere winst waren.» Dus, beste Confrater, gij beweert dat ge nooit hebt geschreven dat de brand verzekering, door het Stadsbestuur inge richt, 200 K 250 duizend franks winst zou opleveren. Zijt ge daar wel zeker van, Confrater Bedenk u eens wel... Denderbode herinnert zich dat, sedert gij door uwe mare der brandverzekering bereden zijt, gij meermaals hebt beweerd dat dit stelsel eene winst voor de stadskas van 250 en 200 duizend franks zou afwerpen. Gij hebt dat vergeten, nu wij zullen dus uw geheugen wat ververschen, beste Confrater Nemen wij Het Land van 4 Sept 1892, en wat lezen wij, 3° bladz. 1° kolom, onder den titel Later nieuws Van huizen sprekende, er staan veel huizen leeg in Aalst.... Bouwen ze niet te veel huizen Moet d'aandacht niet gevestigd worden, om oude huizen af te breken i» de Stad en nieuwe in de plaats te bouwen De Stad zal moeten onteigenen, zal men zeggen, 'tzou geld kosten en men moet scharren om passé- maatje toe te komenJa, zoo is 't Maar dat de Stad haar inrichte als As- surancie tegen den brand en na eenige jaren de Stad zal hebben in overvloed Geld om de lasten te verminderen geld om 't verblijf in Aalst alleraan- genaainst ie maken geld om de kleine bedienden deftig te laten leven {geld vooralle mogelijke werken Dc 250,000 fr. die alle jaren uit de Stad gaan, naai- vreemde Sociëteiten ze hunnen zonder veel moeite in de Stadskas te rechte komen. In het nummer van 18 Sept. 1892, spreekt onze beste Confrater nog uitdruk kelijker, op 1° bladzijde, 2° kolom Is het de gepaste tijd niet voor Aalst om eene Assurancie tegen den brand in te richten Voor d'eigene gebouwen en voor de burgers, later ook met afdee- lingen voor den huiteu. Aan 't werk dus aan 't werk Binnen een jaar kan 't in- gericht zijn in 1895 kan men reeds groote winsten doen; en voor dat 1900 slaat, zal Aalst met zijne assuran- tie eene jasivli jltsclie winst doen van 200,000 Ir. Nog meer zulke bewijzen zijn er in Het Land te vinden, wanneer men de patiëntie heeft om er naar te zoeken gelijk naar eene naald in een hooibussel. Is dat klaar en duidelijk genoeg, beste Confrater Ah g'hebt om den djanter nooit be weerd dat er eene winst van 200 k 250 duizend fr. jaarlijks zou wezen Is dat nu uwe eerlijkheid en vrijheid waarmee gij wekelijks zoo hoog oploopt En dan schoot men in vlam en vuur omdat Denderbode dorst schrijven dat men op 't Eiland Chip ka over vele zaken beraadslaagt gelijk blinden over kleuren. 't Is nog slechter, men weet er zelfs niet meer wanneer en waarover men be raadslaagde en wat men besloot Wij willen hiermeè nu eindigen en onze beste Confrater eerst laten uitklappen over zijne brandverzekering.debemerking nogthans makende dat Denderbode nooit heeft erkend dat het voor een Stads bestuur mogelijk is ze in te richten. Wij blijven het als eene onmogelijk heid aanschouwen tot dat onze Confra ter ons met een uitvoerbaar, wel bepaald stelsel zal hebben bekend gemaakt. Indien het uitvoerbaar ware, men weze gerust, de groote steden die reeds het onmogelijke hebben belast, om geld te slaan,zouden hot tot heden niet onbeproefd hebben gelaten. En nu Arabi. Lippens, Sixlus, enz. enz., De Denderbode groet u,uit ganscher herle Itec-literlijk kronijk. Jonge diamantdieven. Onze lezers zullen zich herinneren dat twee jonge diamantslijpersleerlingen, die door liunnen baas gelast waren met het weg brengen van drie kistjes diamant, ter weerde van 5.000 fr., zich deze hadden toegeëigend en er meè gevlucht waren. Zij werden te Doornik gesnapt en naar Antwerpen gebracht, waar zij gisteren veroordeeld werden de eene tot 1 jaar en de andere tot G maanden gevangenis en elk 26 fr. boete. De eerste was reeds vroeger gestraft geweest. Sterfgevallen. Alwéér een slachtoffer in den Congo. De tijding van het overlijden van kapitein Van Kerckhoven, wordt officieel beves tigd. De moedige ontdekkingsreiziger is toevallig gedood door eenen zijner knech ten, die zijn geweer droeg. De drager stapte voor Van Kerckhoven door de bosschen gaande, haperde hij met het geweer aan eenen boomtak, de haan sloeg over en het schot ging af. De kogel kwam terecht in het hoofd van den ongelukkigen Van Kerckhoven. Uit den Congo wordt een nieuw over lijden gemeld, namelijk dat van dokter A. Montangie van Oostende, die als ge neesheer gehecht was aan de expeditie Van Kerckoven. V Waar bevonden zij zich dijnsdag avond, toen de hotsing hier le Aalst, ter Groote Merkt, tusschen de ma- festanten en de Burgerwacht,Gendarmerie en Politie plaats greep, ja, waar bevon den zich dan de lieden die door woorden werken en manifesten, de rustverstoorin- gen, de wanorde hadden verwekt Bevonden zij zich aan 't hoofd der werk lieden om met hen de gevaren te deelen Wel neen die groote jannen hadden zich uit de voeten gemaaktze waren al te laf gevallen om hun radikaal of socia listische vel aan verwondingen bloot te stellen. Wie heeft die jannen op de eerste ran gen gezien?.... Niemand.... Waar waren zij Zij hadden zich uit de voeten ge maakt en zaten op hun duizend gemakken hun pintje te pakkèn en hun pijpje te roo- ken. Zij schenen zich niet meer te bekomme ren met 't vuur dat zij hadden ontstoken en lieten het maar voortbranden. Wat verachteiijke lieden §tcenen\verpen. Er wordt nog altijd, zelfs zeer aardig gesproken over het steenwerpen aan de intrede der Lange Zoutstraat. Naar 't schijnt zijn er getuigen, die stel lige verklaringen doen. Die zaak moet klaar gesponnen worden; neen, neen, men mag ze niet in de doof pot versmachten en dat is 't verlangen van alle eerlijke Aalstenaren zoo katho lieken als liberalen. Denderbode beschuldigt niemand,maar hij vraagt, als tolk der openbare denk wijze, een streng onderzoek. Uit alle deelen des lands wordt gemeld dat de werkstaking, en tevens ook de wanordelijkheden geëindigd zijn. Thans is het woord aan de rechtbanken en aan de... doodgravers. De rechtbank van Charleroi heeft reeds eenige lichte vonnissen uitgesproken die van Leuven veroordeelde zekeren Verraest, van Meehelen, tot 7 maanden gevangenis, voor aanslag op de vrijheid van het werk. Zijne onmiddelijke aanhouding werd bevolen. Zeven anderen werden naar Brussel gebracht, 't Zijn er, die in beroep gaan tegen de beslissing der raadskamer.welke hunne aanhoudingsmandaten bekrach tigde. De leden van 't parket van Leuven heb ben naamlooze dreigbrieven ontvangen. Te Gent verklaart Vooruit zich voor loopig bevredigd en maakt zich gereed om de martelaars der iverkmans- zaakdie hun bloed vergoten hebben, te wreken. In den Borinage is alles weer rustig. Voortdurend worden er nog belhamels aangehouden, doch het werk is nog niet overal hervat. Onder de aangehoudenen is de gekende en reeds dikwijls veroordeelde woelma- ker Fauviau, en zijne vrienden Roger en Bastien. Isidoor Godfried, secretaris van het syndicaat der mijnwerkers is gestorven, tengevolge der wonden, die hij bij do fusillade heeft bekomen. Ook meldt eene depeche, dat de dood van Ed. Dieu, een burgerwacht, die bij de worsteling van Avenue de Jemappes gekwetst werd, onvermijdelijk is. De gekwetsten hebben in het gasthuis verklaard dat de manifesteerders voor doel hadden Bergen aan te vallen en <le stad te plunderen. Het is de fusillade der Burgerwacht, die dif belet heeft. Te La Louvière is donderdag het werk hernomen. De werkstakers vragen am nestie voor de aangehoudenen. De tijdingen uit Charleroi zyn minder gunstig. Callewaert verzet zich tegen de hervatting van het werk. Een dynamietaanslag te Piéton is ge pleegd tegen de woning van eenen veld wachter. Ér werd veel schade aangericht. Menschen, die naar hun werk wilden gaan, werden door gemaskerde personen aangerand en mishandeld. De Burgerwacht wordt overal onder de wapens gehouden. Te Luik is men over de stemming der Kamer niet voldaan. De socialisten zetten hunnen veldtocht tegen de voorrechten der rijken voort. De handel doorleeft eene zware crisis. De meetings in het lokaal Populaire preeken niettemin de hervatting van het werk. De ontploffing, waarvan gesproken werd, had niets te beleekenen. 't Was enkel bangmakerij van eenen grappen maker, die wilde doen gelooven dat men het op de brug van Ougrée gemunt had. Te Verviers liggen nog eenige werk plaatsen stil, en te Seraing neemt men zich voor, eerst den strijd aan te vangen tegen de meervoudige stemming, vervol gens voor het achturenwerk en liet mini mum van dagloon en ten slotte voor 't stemrecht der vrouwen. Geen bijzonder nieuws uit de overige des lands. Naklank over <Ie laatste gebeurtenissen. Ofschoon de toestand plotseling gekeerd is, en onmiddellijk na liet onweer, de zon weer glansde, hebben de gebeurtenissen hier en daar eenen naklank. De vooruitstrevende liberalen, hebben hebben dien ommekeer en spoedige oplos sing te baat genomen om als ophitsers op te treden. Hunne taktiek is alles behalve voorzich tig. Die heeren zouden uit de wanorde en oneenigheid der laatste dagen, voordeel willen trekken, en ziende dat de werk lieden slechts half tevreden zijn met de nieuwe formuul van art 47, zich als ver dedigers van de rechten der werkende klas willen doen doorgaan. Zoo doende zouden ze zich door die werkende klas, al het ongelijk doen vergeven,dat ze haar toegebracht hebben. De socialisten leiders, langs hunnen kant, hebben eene proclamatie tot hunne socialistische broeders en zusters ge richt, waarin zij in groote woorden ver klaren dat geheel het land met bewonde ring op hen gestaard heeft, gedurende die algemeene werkstaking welke haren in druk gemaakt heeft. Gelukkig nog dat de Vooruitmannen niet zeggen welhsoortigen indruk die algemeene werkstaking te weeg bracht, want, die indruk is te Gent alles behalve gunstig voor de werkerspartij, en 'k ge loof dat het zoo ook is in 't geheele land. Het is zoozeer niet omdat zij schijn baar tevreden zijn met het stelsel-Nys- sens.datde werklieden-ophitsers beslisten de werkstaking te eindigen Neen, ze waren bang dat die werkstaking tegen henzelve zou gekeerd zijn; zij zagen een pyramidaal fiasco te gemoet, en vreesden dat honger en ellende meer zouden vermo gen op de werkers, dan al hunne schoone beloften en gezegden. Niet ten onrechte, want het grootste gedeelte der werklieden, ik zeg meer, allen, indien men de leegloopers en derge- lijken uitzondert, allen waren bereid maandag reeds het werk te hervatten. - Voor het oogenblik, zegt nog de pro clamatie, zijn wij in wapenstilstand,doch, wij moeten met moed werken, opdat bin nen kort de meervoudige stemming, die eene onrcchtveerdigheid is, bekampt en afgeschaft worde. - Dit doet voorzien dat wellicht nog eens alles in de war zal geraken. Voor 't oogenblik werken al de fabrie ken. Alles is stil en rustig en 't ware te wenschen dat de goede werklieden, zou den zien hoe rampzalig de toestand is voor henzelven, dien zij in het leven hebben geroepen. In don Borino^e. Het schijnt dat het vuur nog onder de assche smeult, als is de werkstaking ge ëindigd. Ook is dit laatste nog niet overal het geval. Do gemoederen schijnen rond Bergen nog opgewonden, zooals blijkt uit een misdadig feit aan den put nummer 10 der Frisoeuil te P&turages gepleegd. Kwaaddoeners waren gedurende den nacht in het machienengebouw gekomen en hadden, terwijl de machinist rustte, den modéraleur geopend. Aanstonds steeg een ophaalbak op, met eene verbazende snelheid, kwam met eenen schok tegen de hinderpalen terecht, die hem moeten tegenhouden,brak en viel in duizend stukken op den bodem van den put. Geheel het tuig is bedorven. De schade bedraagt meer dan 30,000 fr. De burgerwacht van Bergen zet haren dienst voort. Heden zaterdag is zij volle dig onder de wapens geroepen, wijl de aangehoudenen voor de rechtbank moeten verschijnen. Uit Charleroi zyn do tijdingen beter. Iedereen werkt. Priesterlijke Benoemingen Zijn onderpastoor benoemd te Aeltre, de E. H. F. Van Beverente Lootenhulle, de E. H. P. De Neve, onderpastoor te Lembeke te Lembeke, de E. H. L. De Roo, surveillant te Gijsegem te Berlaere. de E. H. T. Van Wasscnhove, onderpas toor te Oyckete Oycke, de E. H. A. Van Aelbroeck, professor te Gijsegem. Komt te vcrs«?l»ijnen Alexia Vi'itlioft, compagnon des capitaines Jacques Jouberl au lac Tanganika (Afrique centrale). Sajeu- nesse, son journal dc voyage, sa mort glorieuse par Alexis-M.-G. Prijs gebrocheerd fr. 0,90. Te verkrij gen ten bureele van Den Denderbode. Botermarkt. Heden zaterdag werden 869 klonten boter ter markt ge bracht, wegende te samen ongeveer 6953 kilogr. De gouverneur onzer provincie heeft besloten de kiezing van den werk- en nijverheidsraad te Gent, die zondag aanst. moest plaats hebben, uit te stellen tot later te bepalen datum. In de lente, is het noodig zich het lichaam te zuiveren om het tegen ziek ten te vrijwaren, t Is daarom dat wij aan onze lezers de Walthery-Pillen aan bevelen die beroemd zijn voor het zuive ren des lichaams van alle humeuren en ook voor de genezing van verstoptheid, hoofddraaiing, schelehoofdpijn, maagon gesteldheden en voor het zuiveren des bloeds. BITTER ORIENTAL is de beste. Ilerdergcm. Donderdag rond 7'sAvonds zijn alhier vijl huizen, wijk Kapel de prooi der vlammen geworden. Eenige beesten zijn in den brand geble ven. De Pompiers van Aalst werden ter hulp geroepen. Iïerkxken. In 't lokaal der zondagschool is een tombola ingericht tot voltrekking der parochiale kerk. Loten 10 centiemen. Akppelterre. Moordpoging Eene moordpoging heeft hier plaats gehad. De genaamde Placide D. S. heeft een revolverschot gelost op den genaam- den Van den Bossche. Het slachtoffer heeft de lading in de zijde ontvangen. Zijn toestand is wanhopig, want tot hiertoe, heeft men nog den kogel uit de wonde niet kunnen halen. Het parket van Oude naarde is ter plaats geweest. De dader, een kerel van slecht gedrag, is aange houden. Hel slachtoffer is algemeen geacht, want bij 't vervoeren van den moordenaar stonden meer dan 500 boeren aan de statie van Santbergen,die hem een slecht oogen blik zouden doen beleven hebben, hadden de gendarmen hem niet beschermd. I>en<lerl»ellc. Brand is hier dijnsdag avond, rond 11 ure, ontstaan ter hofstede van J. Vermeiren. Een paard, eene melkkoei en eene veers zijn in den brand gebleven. Alles is verzekerd. De oorzaak is tot hiertoe onbekend. Groote brand te Brussel. Donderdag avond, rond half 8, is in de groote magazijnen van kleergoed La Ten- lation, gelegen tusschen de Cypressen-, de Beggijnhof- en de Laekenstraten, eensklaps brand ontstaan, ten gevolge der ontploffing van eene gaslamp in de win kelraam. De uitgestalde stoffen vatten eensklaps vuur en met ongehoorde snelheid liep de vlam voort, zoodat het geheele gebouw in eenen omzien aan een reusachtigen oven geleek, waarboven eene torenhooge vlam opflakkerde, die een vuurwerk van vonken in de lucht joeg. Onmiddelijk daagde er hulp op. Het brandpiket der carabiniers en de pompiers vielen het vuur aan, terwijl een cordon het toegesneld volk op afstand hield. Maar het water ontbrak in 't begin zoo dat het meer dan half uur duurde eer men doelmaig werken kon. De boeken zijn gered. De schade be draagt verscheidene honderd duizende. M. Siegerist, eigenaar der magazijnen La Tentation was naar zijn buitengoed te Boitsfort vertrokken Het was juist bij bem dat de comman dant der pompiers, M. Allo een gedeelte van den dag had doorgbracht, en deze zag bij zijne terugkomst vandaar de vlam boven de huizen uitslaan, die het magazijn van zijn vriend vernielde. Een politie officier is gekwetst. De gebouwen waren eigendom van M. Allard, gemeenteraadsheer van Brussel. De talrijke winkeldochters van het ma gazijn hebben alles veloren. In 't water. Woensdag namid dag, rond 4 1/2 ure, geleidden de heeren Waterloos en hun knecht, op de Noord- kaai te Gent, een rijtuig, waarin een jong paard gespannen was. Eensklaps deed het paard eenen zijsprong en viel in 't water, zijne geleiders medeslepende. Deze kwamen er gelukkiglijk met een koud bad van af. Het paard, dat intus- schen losgeraakt was, kon zich al zwem mende redden. Gevallen. In de groote statie te Gent, is donderdag namiddag een ladder uitgegleden waarop twee schilders ston den, Beiden vielen de eene is den sche del gekloven en verkceri in bedenkelijken toestand de andere is min erg gekneusd. Beiden zijn naar het hospitaal overge bracht. Schrikkelijk ongeluk. Donder dag namiddag kwam zekere Martens, een 14-jarige jongen, werkende in den Phcenix te Gent, bij het verlaten van zijn werk, haastig op straat geloopen. Juist kwam een aardappelkoopman aan gereden en Martens, zich niet kunnende inhouden, liep onder het rijtuig. Het wiel liep hem over de borst en de jongeling werd erg gekwetst. Hij wérd naar het hospitaal overgebracht waarbij 'savonds te 6 1/2 ure is gestorven. Tot hiertoe heeft de gekende socia listische leider Van Beveren, nog niets vernomen van zijnen 15-jarigen zoon Ernest, die sedert zaterdag 25 meert dc ouderlijke woning, te Gent,heeft verlaten. Gehypnotiseerd. Tijdens de woelige dagen werd er rond de dokken te Antwerpen, nog al veel gezwanst, en menige grap wordt er verteld, die aan toont dat de dokjongens, zelfs in tegen spoed, geen oogenblik hunne goede luim verliezen. Een loods had in eene herberg eenige socialisten gedreigd, als zij zich niet stil hielden, hen te hypnotiseeren.eene kunst, waarin hij zegde heel sterk te zijn. Zij wilden hem niet gelooven doch onze loods gaf den moed niet op. Hij beloofde in 't geheim 'nen dikkop aan eenen der socialisten,indien hij den gehypnotiseerde wilde spelen en de comedie begon. Ge gelooft me niet riep de loods, wie wil de proef eens nemen Ik 1 riep de omgekochte, ik ben gereed. En de man ging op eenen stoel zitten en deed alsof liij onder den invloed der handen en den blik van den loods, in diepen slaap viel. Toen hield de hypnotiseerder zijne hand naast de kaak van den slapende cn zegde tot de ongeloovigen Wilt ge u nu overtuigen dat hij slaapt, geeft dan een harden slag tegen mijne hand. En een der socialisten trad vooruit en sloeg, maar de loods had zijne hand zoo spoedig weg getrokken dat die van den slager op de kaak van den slaper te recht kwam, terwijl de loods zich uit de voeten maakteTableau. Drama. Het parket van Brus sel werd dijnsdag morgend verwittigd, dat eene schrikkelijke misdaad te O.-L.- Vrou w-ten-Boschbij Overyssche,gepleegd was. Een landbouwer zou in eenen aanval van gramschap, zijnen 30-jarigen zoon bij middijl eener bijl vermoord hebben. Pachter Neven moest maandag palen planten aan 't uiteinde van zijnen hof om eene afsluiting te zetten. Zijn zoon hielp hem hij hield de palen vast, terwijl de vader ze bij middel van eenen hamer in den grond sloeg. Eensklaps onstond er een twist en Neven sloeg zijnen zoon den kop in. Het slachtoffer bleef op den slag dood de hersens waren hem uit het hoofd gespat. De moordenaar ging naar zijn huis en stak zich een schoenmakersmes in de borst. Hij is erg gekwetst. Men denkt dat hij gehandeld heeft in eenen aanval van krankzinnigheid. Opsloot. De gekwetsten die in het hospitaal liggen hebben verklaard aan het parket dat de betooging van Bergen, zich moest onderscheiden door de volledige plundering der stad de leiders hadden de betoogers die hoop ingeblazen. Het is onder beschuldiging tot zulke ophitsing dat Roger, Bastien en Fauviau zijn aangehouden. Dat is klaar, dunkt ons En niettegenstaande dat alles schrijft het Laatste Nieuws, dat minister Beez-- naert de schuld is dat er bloed werd vergoten, Te Froidraont is de treinwachter van den buurtspoorweg, die op de loop- bank stond, met het hoofd in botsing ge komen met eenen lanteernpaal en korts nadien aan zijne wonden overleden. Te Matagne-la-Grande heeft een persoon de heide, rond de dynamietfabriek des nachts in brand gezet. De fabriek be vatte 20,000 kilos ontplofbare stof. De nachtwaker gaf het alarm en gelukkiglijk konden toegesnelde houthakkers het vuur blusscben. De dader dezer misdaad, die de vreeselijkste gevolgen had kunnenhebben, is in hechtenis genomen. Het is een per soonlijke vijand van den bestuurder der fabriek en hij had reeds gedreigd den boel te doen springen met eene dyna- mietkardoes. Spoorwegramp. De genaamde Smitz, dagbladleurder. 73 jaar oud, stapte donderdag morgend in de statie van Seraing van den trein. Zeer doof zijnde, hoorde de ongelukige den trein niet die aanstoomde hij deed eenen misstap over de riggels en werd door de lokomotief omvergeworpen en medegerukt. Hij werd de twee beenen afgesneden, bekwam eene diepe wonde aan het hoofd en bovendien nog verschillige andere won den over ganscli het lichaam. Zijn toestand is hopeloos. Twee oude menschen, die in de maand Mei te Tongeren hunne gouden bruiloft moesten vieren, zyn verledene week op denzelfden dag gestorven. HOLLAND. Groote diefstal. Bij eenen goudsmid te Apeldoorn is woensdag nacht een groote diefstal gepleegd. Achter den win kel, die geenen toegang tot de woning geeft maar toch slechts door een raam van het slaapvertrek van een daar naast wonende winkelier in juweelen is ge scheiden, hebben de dieven eene ruit uitgesneden. Niettegenstaande in het slaapvertrek licht brandde, hebben zij blijkbaar zeer op hun gemak, de uitgesne den ruit tegen den muur gezet en daarna den winkel geplunderd. Een honderdtal gouden en zilveren horlogen, ringen en armbanden zijn verdwenen, terwijl een nikkelen horlogieketting, verachtelijk in eenen hoek was geslingerd. De dader of daders moeten met de plaats goed bekend geweest zijn.

De Denderbode | 1893 | | pagina 2