NIEUWS- EN AANKONDIGINGSBLAD VAN DE STAD EN 'T ARRONDISSEMENT AALST. Kies nieuws. Donderdag 27 April 1805. 10 centiemen per nummer. 4-7sle Jaar, K" 2770. Politiek overzicht. MIJNHEER JUDAS Werken is de middel. Het Leger. Een en ander. DE DENDERBODE. ABONNEMENTPKUS Dit blad verschijnt den Woensdag en Zaterdag van iedere week, onder dagteekening van den volgenden dag. De prijs ervan is 6 Irank s jaars fr. 3,25 voor zes maanden fr. 1,75 voor drij maanden, voorop te betalen De inschrijving eindigt met 31 December. De onkosten der kwitantiën door de Post ontvangen, zijn ten laste van den schuldenaar Men schrijft in bij C. VAN DE PUTTE-GOOSSENS, Korte-Zoutstraat, N. 31, en in alle Postkantoren des lands. ADVERTENTIËNPRIJS Per drukregel, Gewone 15 centiemen Reklanien fr. 1,00 Vonnissen op 3' bladzijde 50 centiemen. Dikwijls te herhalen bekendmakingen bij accoord. Niet opgenomen handschriften worden met teruggestuurd. Heeren notarissen moeten hunne inzendingen doen, uiterlijk tegen den dijusdag en vrijdag avond. Voor de advertentiën uit vreemde landen zich uitsluitend te wenden tot de Agencie Havas, te Brussel,32, Magdalena Straat en te Parijs, 8 Beursplaats. (Puris, 8 Place de la Bourse. Cuique suum. Anltt, SB .Vpril 1893. Rome, 24 april. Italië. Dc Keizer in het Valicaan. In de Gele zaal, waar de Paus den kei zer en de keizerin ontvangen heeft, had men een baldakijn opgericht, waarop drie eerezetels geplaatst waren van dezelfde hoogte. De vorsten en de Paus namen er plaats op. Z. H. bood de keizerin een prachtig mozaïek aan, komende uil de werkhuizen van het Vaticaan, en de basiliek van Sint Pieter en de Sint-Pietersplaats voorstel lende. De keizer schonk den Paus eene geschil derde photographic, de groep der keizer lijke familie voorstellende. De Paus zegde, dat hij die beeltenis zou plaatsen nevens het portret van keizer Wilhem I, dat keizerin Augusta hem zond, na de dood des keizers. Bij de voorstelling van het gevolg des keizers aan den Paus, had Z. II. een vriendelijk woord voor allen, vooral voor MM. von Bülow,graaf Eulenberg, majoor Moltke, aan wien hij vroeg of "hij bloed verwant was van maarschalk Moltke. De keizer is met den Paus alleen geble ven, gedurende een heel uur. Cardinaal Rampolla was zoo erg onge steld, dat de keizer hem niet heeft kunnen bezoeken. De keizerin heeft de Sixtynsche kapel bezocht, de bibliotheek, het werkhuis der Gobelins, de kaartenzaal, de loggia en de basiliek van St. Pieter. Zij is ten 5 ure 15 in het pruissisch ge zantschap teruggekeerd met den keizer, die daar gebleven is, terwijl zij met een hofrijtuig naar het Quirinaal terugkeerde. De koning van Italië heeft generaal Fischer, buitengewoon gezant van den koning der Belgen, het grootlint geschon ken van de HH. Mauritius en Lazarus. De berichten over hel onderhoud van keizer Wilhelm met den Paus spreken elkander tegen. Men bpweert evenwel dat de Paus ver klaard heeft bij het centrum niet te kun nen tusschenkoinen, tenzij om de militaire koorts, die Europa uitput, te bedaren. De Paus zou ook over de betrekkingen met het Quirinaal gesproken hebben, maar de keizer zegde dat het hem zeer moeilijk was iets in dien zin te verrichten Het onderhoud is veel hartelijke ge weest dan in 1888, maar het laat den toe stand onveranderd. 31# Vervolg. In alle geval, ik werd gebeld om M. Melstane uit te laten. Terwijl ik hem uitliet vloekte hfj geweldig. En nadat hij vertrokken was Dan kwam ik terug in deze kamer waar ik mijn meester zeer ontroerd vond. Zenuwen, geloof ik. Andermaal een bevestigend hoofdknikken van Spolger. Mijn meester wees mij ccne doos pillen aan, die op den grond lag en beval mij achter M. Melstane loopen, om hem ze te geven Ik gehoorzaamde, doch ik zag M, Melstane niet meer en droog de doos eerst des avonds naar zijn kosthuis, En de doos bleef intusschen In uw bezit Ja, mijnheer/.ij was in wit papier gewikkeld met rooden lak verzegeld. Ik wist niet dat er piilen waren, indien mijn meester het later niet had gezegd. En ik wist het, zegde Spolger vergramd, omdat Vereeniqde-StatÊn. Gemeente- kiezingen. Vrouicenstemrecht. In een aantal Staten zijn gemeenleraads- i verkiezingen gehouden de uitkomsten zijn nog niet volkomen bekend, maar kunnen ons over het geheel slechts weinig belang inboezemen. Gewichtig alleen is de nederlaag, bijna overal, van dc popu listen, de volkspartij. De populistc-n sche nen vóór korten tijd geduchte meèdingers voor de twee groote partijen te zullen worden bij de kiezingen in november behaalden zij op vele plaatsen de over winning, on juist daar zijn zij nu met een groot stemmen tal geslagen. In Kansas was in verschillende oorden een samen gaan der populisten en democraten be proefd, maar deze hebben zich veelal afgescheiden en voor de republikeinen gestemd. Niet onwaarschijnlijk heeft men gevreesd, dat de volkspartij te zeer in socialistische richting zou sturen en men heeft daaraan niet willen meêdoen. In Kansas zijn de vrouwen,die in dezen Staat voor eenige jaren het kiesrecht voor den gemeenteraad verworpen hebben, in grooten getalle naar de stembus gegaan in eenige steden hebben zij aanmerkelijk meer gestemd dan de mannen. Hare stemmen brengen echter niet minder de mannen op de kussens. Eene dame, die te Kansas City naar het mayorsambt stond, kreeg niet min dan 25 stemmen. Kiel onmogelijk dat zij hare kansen bedorven heeft, doch zich vóór de kiezing op straat te vertoonen met eenen nieuwen hoed, die in sierlijkheid de hoeden van al hare mede-kiezeressen overtrof. Dat verdiendo wel eene wraakneming... aan de stembus. Argenlijnsche fondsen. Men ver wacht tegen het einde der week, het indienen van een voorstel door de banken van uitgifte bij de Argentijnsche regeering en dit zonder raadpleging der dragers anders zou het geschil kunnen gebracht worden voor de rechtbanken, die de prioriteit niet zouden erkennen. Naar LePatriote meedeelt,zullen erin October aanst. geene gemeentekiezingen plaats hebben, zij zouden een jaar ver daagd worden, dus tot October 1894. Het nieuwe kiezerskorps zal voor de eerste maal optreden in Juni 1894, voor dc kiezingen der leden van Senaat en Volkskamer. De grondwet schrijft voor dal alsdan Senaat en Volkskamer moeten ontbonden worden. Aangaande de ontbinding der provin ciale en gemeenteraden schijnt er nog niets besloten te wezen. De stemming zal in de gemeenten plaats hebben en de stembus zal gansch den dag openblijven. Men zal dus kunnen stemmen op het uur dat het best past. In 't verslag van M. Coremans over het aangenomenc nieuw artikel 47, is de wensch uitgedrukt dat de stembrieven zullen gelijkvormig zijn de kiezer recht hebbende op meer dan eene stem zal ver scheidene stembrieven ontvangen. Die wensch verbindt de regeering en Kamers niet en er kan dus hieromtrent eene andere beslissingj genomen worden. Van de geëvenredigde vertegenwoor diging is er voor 't oogenblik weinig spraak. Wij houden dit stelsel zeer schoon in theorie,doch onuitvoerbaar in de prak tijk en van aard om,vooral op den buiten, het bestuur onmogelijk te maken.Ook nog zouden alsdan de minst bekwamen geko zen worden. De regeering zal dc verplichtende stemming voorstaan. Na de ontbinding van 1894, zal de heer Beernacrt indien hij aan 's landsbestuur blijft, een groot debat verwekken over de schoolkwestie. Het Engclsch stelsel zou voorgesteld worden, 't is te zeggen, toela gen toegestaan aan alle scholen, zonder onderscheid, naar weerde en belang. Invloedrijke leden der uiterste linker zijde veroordeelen ook de zoogezegde on zijdige school en zijn voorstaanders van het Engclsch stelsel geworden. Aldus zouden de doctrinairs cn hunne werken te samen verdwijnen, want eer er nog twee a drie jaren zullen verloopen wezen, zal men die oude pruiken nog slechts in de museums van oudheden aan treffen. Senaat. De liooge Vergadering heeft gister beraadslaagd over de herzie ning van art. 47. Uit deze beraadslaging blijkt dat de meervoudige stemming eene groote meerderheid zal vereenigen. Wie is er die eene stonde met aandach tigheid rond hem ziet en niet moet uitroe pen Waar gaat de maatschappij naar toe Elk spreekt van zijne rechten en wei nigen van hunne plichten. Op aller tongen ligt een woord, uit aller hert rijst een zucht: Vermaak, genot, voldoening zonder werk of moeite. Men wil van de wereld een aardsch paradijs maken en ongelukkiglijk het wordt een helle waar welhaast niemand meer zal zeker zijn en alles te weer en te wapen zal staan. En al die begeerten en zuchten schie ten dagelijks geweldiger onder den wilden invloed der ongodsdienstigheid die onze kringen doorkankert. Vele rijken geven er het pijnlijkste voorbeeld van. Van 's morgens tot 's avonds droomen zij niet anders als van prachtige feesten, nieuwe vermakelijkhe- hij mij die doos had onder den neus gestoken cn gezegd, dat ik een ellendige pillendraaier was. Nu hoop ik. heeren, dat ge tevreden 2^. Volkomen, antwoordde Fanks beleefd. Maar zeg mij nu eens. hoe lang is het geleden, dat deze flesch morphina werd geopend? Dat is maanden geleden, sprak Spolger de pillen worden gemaakt in het magazijn en ik bekom mer mij daar niet meê. Ik weet niet of gij-het hebt opgemerkt, mijnheer, in uwe haast om toch maar ccne beschuldiging tegen mij te vinden doch deze flesch is voorzien van ccne koord rond den stop endie koord is vastgclakt. Ah daar heb ik het, daar moest ik komen. Het zegel is gebroken. Onmogelijk, riep Spolger, de flesch grijpende om haar te onderzoeken het is maanden geleden dat ik ze zeiven tocgclakt. Gimp, hoe is dat gebeurd Ik ben zeker dat ik cr niets van weel, mijnheer maar gij denkt, heeft er niemand de flesch aangeraakt. Komt hier iemand in dit vertrek Geen enkel van de dienstboden, zegden Spolger na eene poos. Gimp komt hier alleen. En uwe bezoekers O, die komen hier weinig. Van tijd tot tijd, zoo als gij uu. Er lag eenige aarzeling in zijne stem, welke voor den en kostelijke kleederdracht en daarin worden honderderden en duizende fran ken verspeeld zonder de minste deernis, terwijl een frank aan den armen gegeven te vele ware. De gazetten geven de bekoorlijkste ver slagen over de pracht en den duur hun ner danspartijen, den schitter en rijkdom der toiletten, de keurigheid en weelde hunner feestmalen. En daarbuiten niets noch van werk, noch van ziel, noch van godsdienst, alsof die menschen maar voor hun lichaam alleen leven moesten. En de werkman, de arme werkman die dat ziet en hoort en leest, die werkman aan wien de voorbeelden en woorden dier rijken te samen met de gazetten en rede voeringen der volksverleiders het geloof en den godsdienst ontstolen hebben, de werkman voelt zijn hert zwellen van af gunst en nijd en hij mort in zijn eigen Waarom feesten zij den dag door, terwijl ik slaaf van 's morgens lot 's avonds Waarom ben ik arm en lijd ik honger, ter wijl zy rijk zijn en zwemmen in weelde Zoo peist hij en zoo luistert hij verders gemakkelijk naar de ophitsingen der soci alisten. Vandaar die spaning tusschen grooten en kleinen, vandaar die toekomst voldreigende oproeren en bloedstortingen waarvan wij in zekere groote steden ko men getuigen te zijn. De vaders hebben maar late beginnen dolen, de kinders zijn schier goddeloos op gekweekt en vele kunnen geene andere gebeden dan litaniën vloekwoorden die zij van hunne tecdere jaren in dc straten uit braken. Dat is de toekomst. Kan die toekomst verbeterd worden t Ja, zeker. Doch niet met klagen en zuchten, maar met werken, met wederom godsdienstig te worden en 't volk gods dienstig te maken. Beziet Duitschland, waar het socialis- mus sedert jaren en jaren woedt. Standaard van Vlaanderen.) De Belgique militairewier artikels altijd zoo gretig door zekere liberale pers worden overgenomen, zal ditmaal die eer niet genieten zoo klinkend is het arti kel, dat hel blad zijnen vrienden in volle borst zendt. Het blad legt uit hoe de beweging te Brussel gewoonlijk ontstaateenige mal contenten vereenigen zich, drinken, win den zich op en weldra komen dc commis voyageurs van den oproer, die overal hunne stokende redevoeringen weten te plaatsen. Men marcheert, en zoodra de openbare macht zicht vertoont...verdioij- nen die leiders. Dewijl de menigte altijd het onhandel baarste is, hebben er betreurensweerdige botsingen plaats. Zeker dagbladen kiezen nu partij Fank niet verloren ging cn die hem de volgende vraag deed stellen Is M. Marson reeds hier geweest Dikwijls. En Miss Varlins Oh, zeker. Dc beide dames hebben mij hier be zocht, dothgeen harcr zou mijne flesschcn willen aanraken. Zij weten hoe zonderling ik ben. Fanks /egde niets, doch bleef een tijd in stilzwij gen verzwonden, wat door Spolger onderbroken werd met de vraag of hij geene vcrfrissching lustte. Neen, dank u, antwoordde Far.ks snel. Ik hen u wel verplicht, M. Spolger voor uwe vriendelijkheid. Zijt ge gereed, Roger Ja, zeker, ik kom, zegde Axlon, rcchtstaan.de Hebt gij reeds nieuws vernomen van Miss Marson van daag, Spolger Er is geen verandering, geloof ik. Arm meisje Ja. 't is spijtig, antwoordde Spolger grinnikkend nu zal dit hu#clijk weór moeten uitgesteld worden, dat gaat ge zien. Oh wal al last rond iemands ooren cn dan nog voor een moordenaar te worden aanzien 1 Zoo erg is het nu niet, bracht Fanks daar tegen in ik dacht enkel dat gij ecnig licht in deze zaak zoudt kunnen werpen. -- Maar ik weet niets, letterlijk niets. voor de menigte, vergiftigen de zaak en jonge advokaten gaan visschen in troe bel water, beschuldigen de openbare macht, de policie en gendarmen, maken zich volksredenaars en als de menigte meester wordt, krijgen zij openbare plaat sen en ambten. De menigte bestaat uit groote kinderen die verschrikkelijk worden als men hen laat begaan. Vandaag heeft men hen niet laten begaan, en dat veronticeerdigt zekere dagbladen. Het is altijd hetzelde deunije dat zij vooruitzetten de gendar merie heefl met eene ongehoorde bruta liteit gechargeerd. De Béfonne vertelt zelfs dat een gendarm een jong werkmeis je heeft vervolgd, en haar zoodanig op 'liet voorhoofd geslagen dat de geweerkolf brak. Het meisje raapte de brokken op en toonde ze aan haren patroon Dat werkmeisje moet al een kolossaal sterken kop hebben gehad.... Als men zelf geene oproerige is, zegt liet militaire blad, verdedigt men die icelkede orde handhaven. Op dien toon gaat de Belgique mililai- rc voort men randt de policie en de gen darmerie aan, en inen ontzegt aan deze hel recht zich te verdedigen deze zou zich straffeloos moeten laten neèrslaan T Dat alles past vooral op Brussel maar wat gebeurde te Antwerpen vraagt de Belgique militaire. Een deensch kapi tein moest zich verdedigen met zijnen re volver. Die schuldige toegevingen je gens de oproermakers zouden ons interna tionale moeilijkheden op de hals kunnen halen. Hevig geeselt de Belgique militaire degenen welke gedurig gek reeuwen over uitdagende agenten zij weten wel :dat zij dc waarheid den hals omdraaien. Deze besiaan niet maar zij worden uitgevon den om hunne aanvallen schijnbaar te rechtveerdigen. Ons leger, zegt het blad, deed zijnen plicht en zij, die uit de oproerige raugen hel leger toejuichen, bedriegen zich als zy denken dat het gemeenzame zaak met hen maken zal I Wij deelen dit uittreksel meê, om te doen zien hoe het leger over al de troe bels en troebelmakers oordeelt, en van dat oogpunt gezien is het artikel merk- weerdig en inlichtend voor iedereen. Handelsblad, Met bloed besmeurd. De kiesherziening is een voltrokken feit. Artikel 47,die zoogenaamde vermolmde steen, is uit de Grondwet gerukt, maar het heeft afgrijselijk veel moeite gekost. En thans is in de Grondwet een spik splinternieuwe steen gestoken, doch he laas 1 die steen is met bloed van burgers besmeurd en wat opmerkelijk is, met bloed zoowel van Vlaamsche als Waal- sche landgenoolen. Aan de kiesherziening hebben de twee Nu zie ik het. Zonder haat, niet waar Goeden morgend. Goeden morgend, heeren, sprak hun gastheer buigend, en mijn beste wenschen in uwe opzoekingen naar den waren moordenaar. Fanks antwoordde niet, daar hij zijn eigen gedacht had over die beste wenschen van Spolgerhij vertrok dus, gevolgd door Roger cn heengaande, hoorden zij nog de jammerklachten van den ziekelijke. Toen zij in hun rijtuig zaten cn opnieuw den weg naar Irondfields hadden ingeslagen, brak Fanks het eerst het stilzwijgen. Roger, het was louter veronderstelling zoaals gij ziet. Ja hij weet niets Daar ben ik zoo heel zeker niet van. Denkt gij dan dat hij iets verborgen houdt Ik weet niet wat zeggen, antwoordde Fanks aar zelend maar ik geloof dat iemands anders iets ver borgen houdt. Wie bedoelt ge 1 Zult ge me niet kwalijk nemen wat ik zeg? Voorzeker niet. Wie is bet Judith Varlins I De detective,thuis gekomen,schreef in zijn notaboek: Het is zoo als ik heb gedacht. Het pak brieven werd aan Judas afgegeven. Roger cn ik ontmoetten Miss Varlins hij toeval cn hadden een oprecht zonder ling onderhoud met haarZij hield er niet aan dat ik die brieven zou lezen, maar ik haalde toch mü- slag thuis, toeu wij ze uit de hauden van Judas hadden gekregen. Zij zag eerst de brieven na en ik ontwaardde tent uitdrukking op haar gelaat, alsof zij blij was dat iels, wat zij vreesde, er zich niet bij bevond. Zou zij soms naar Jarlchesler aan Melstane hebben geschreven waren cr brieven, die haar in de misdaad konden mengen i Zoo ja, dan moeten die brieven gestoleu zijn en door niemand anders dan door Judas. En toch ben ik er niet zeker van.... Ik bcb^al de brieven ingezien en er niets tusschen gevonden Dat is vreemd Wat moet toch die zonderlinge houding van Judith betcekcnen Roger vertelde eene aardige geschiedenis betrek keiijk Spolgar. Wij zijn Spolger gaan bezoeken, maar maar het liep alles uit op niets. t Spoiger en Axton hebben tot hiertoe volkomeu hunne onplicbtigheid bewezen. Ik zoek ennie mand anders rijst voor mijnen geest op dan Judith Varlins. Wat nu gedaau (Wórdt voortgezet).

De Denderbode | 1893 | | pagina 1