Zondag 30 April 1895. 10 centiemen per nummer. 47sle Jaar N. 2771 NIEUWS- EN AANKONDIGINGSBLAD VAN DE STAD EN 'T ARRONDISSEMENT AALST. HERZIENING. Politiek overzicht. MIJNHEER JUDAS Bij de socialisten. LANDBOUW. DE DENDERBODE. ARONNEMENTPRIJS I Dit blad verschijnt den Woensdag en Zaterdag van iedere week, onder dagleekening van den volgenden dag. De prijs ervan is 6 frank 's jaars fr. 3,25 voor zes maanden fr. 4,75 voor drij maanden, voorop te betaien De inschrijving eindigt met 31 December. De onkosten der kwitantiën door de Post ontvangen, zijn ten laste van den schuldenaar. Wen schrijft in bij C VAN DE PDTTE-GOOSSENS, Korte-Zoutstraat, N. 31, en in alle Postkantoren des lands. ADVERTENTIENPKIJS Per drukregel, Gewone 15 centiemen Reklamen fr. 1,00 Vonnissen op 3e bladzijde 50 centiemen. Dikwijls te herhalen bekendmakingen bij accoord. Niet opgenomen handschriften worden met teruggestuurd. Heeren notarissen moeten hunne inzendingen doen, uiterlijk tegen den dijnsdag en vrijdag avond. Voor de advertenliën uit vreemde landen zich uitsluitend te wenden tot. de Agencie Havas, te Brussel,32, Magdalena Straat en te Parijs, 8 Beursplaals. (Paris, 8 Place de la Bourse. Cuique suum. VaUt29 April 1893. Frankrijk. Referendum le Bor deaux. Te Bordeaux zal een referen dum worden uitgeschreven over de vol gende vraag Zijt gij een voorstander van den werkdag van acht uren, met bepaling van een minimum-loon Alle mannen en vrouwen citoyens et citoyennes luidt de tekst boven de achttien jaren worden toegelaten te stem men. Men heeft eenvoudig te antwoorden met ja en neen. De stembus zal den 30 april van 's morgens zeven tot 's avonds zeven ure in de zeven kantons van Bordeaux geopend zijn, en voort den volgenden dag. 1 mei, van zeven ure morgens tot 7 uro 's avonds op de Arbeidsbeurs. 't Zal te Bordeaux over die kwestie afloopen, zooals het in België over een ander vraagpunt afliep slechts zij die er vöör zijn zullen er komen voor stem men. Duitschland. De militaire wet. De Reichanzeiger laat verstaan dat eene overeenkomst is gesloten tusschen den kanselier, vrijheer von Huene en zijne vrienden, maar niet op grond van gods dienstige toegevingen. Er blijft nu nog dc vraag of de talrijke katholieke afgeveerdigden, die vrijheer von Buene zullen volgen, er zullen in ge lukken met eenige progressisten eene meerderheid te vormen, ten gunste der militaire wet. Kerkelijke Staten. Duitschland en het Vatihaan. Een beteekenisvol bericht uit Rcme Den dag na het bezoek van den Duit- schen keizer aan Leo XIII heeft de Duitschen minister van buitenlandsche zaken, baron von Marschall, zich naar het Vitikaan begeven en een geheim onderhoud gehad met den Paus, dat een half uur duurde. Blijkbaar werden er gewichtige kerke- lijk-politieke zaken voorbereid. De staatssecretaris kardinaal Rampolla kon wegens ziekte het onderhoud niet bijwonen. De keizer heeft den kardinaal de orde van den Zwarten Adelaar ver leend. wel een bewijs, dat de ver houding tusschen beide hooge personen niet zoo gespannen is, als werd voorge geven. Keizer en Paus. De correspondent van de Times te Rome beweert in staat te zijn inlichtingen te geven over het on- 31* Vervolg. XIII INDE KLAUWEN VAN JUDAS. Er bestond geen twijfdl meer of Florry Marson was gevaarlijk ziek dc ptotsolinge schok die zij had onder staan, bij het vernemen der dood van Melstanc, had hare hersens getroffen. Zwak, kleingeestig cn lichtzin. nig, was ijj dc vrouw niet om moedig hot hoold te bieden aan tegenspoed en de eerste groote pijn haars levens had haar geheel teneer geslagen Dc arme vlin der, die zich zoo verheugd had in den zonneschijn des geluks, lag nu op het ziekbed gekluisterd, wellicht om cr nooit meer van op te staan. Gedurende die lange uren lag zij hulpeloos op haar bed, in onsamenhangende zinnen sprekende over het verleden; ofwel vocht zij woedend tegen Judith om dc kamer te verlaten en op den buiten gaan rond te dwa len. Geen oogcnblik verliet hare nicht, overmoed en tot alle opoffering bereid, hare sponde. Zij beminde Florry, zooais eene moeder een ver dwaald kind lief heeft «n ofschoon zij diop in haar hart derhoud van den Paus met den deizer van Duitschland. Leo XIII sprak over de verbetering van het lot der werkende klassen. Z. II. ver klaarde dat die kwestie hem zeer veel bezig hield en hij vurig verlangde tot die verbetering bij te dragen. Wilhelm II verzekerde aan een Paus, dat hij in zelfden zin gewerkt liad. Hy drukte zijne genegenheid uit voor de wer kende klassen. Daarna sprak Z. H. over de algemeene politiek. Hij zegde dat de zijne conserva tief was en hij monarchistische gevoelens had evenwel wanneer een land bepaald de een of andere vorm van gouvernement had aangenomen, werd het door den Paus erkend en hij tracht er mede in goede be trekkingen te komen. Er zijn geene brandende kwesties als de tijdelijke macht des Pauzen, de militaire wet, de terugroeping der jezuieten aange- aangeraakt. Hongarië. Bij de Ilongaarsche Kamer zijn woensdag, respectievelijk door de ministers Hieronymi, binnnenl, zaken en Czakv, eeredienst, de sinds lang aan gekondigde wetsontwerpen betreffende de registers van den burgerlijken stand en vrije uitoefening van aen israëli- tischengodsdienst ingediend. De kultuurkampers juichen, omdat half ei altijd beter is dan eene leège schelp. Een wet tot invoering van het verplichte burgerlijk huwelijk kunnen zij toch nog niet verkrijgen Als de katholieken in alle landen zoo pal stonden als in Hongarië, ze zouden zoo veel niet te klagen hebben. Washington, 28 april. De groote zeerevue. De zeerevue, die wegens het slechte weer uitgesteld was tot l uur namiddag, is ten beste ge lukt. Eene onafzienbare massa volks ver drong zich op de beide oevers. Al de vreemde schepen waren prachtig bevlagd. Zij lagen op twee lijnen. De Spaansche karveel lag op de eereplaats. President Cleveland, de ministers en hunne dames namen kort na 1 uur plaats op den Dauphin.dat oogenblik hoorde men al de sirenen en klokken der schepen Op den doortocht van den Dauphin weerklonken klaroenen op al de schepen. De officieren presenteerden 't geweer, de muziekkorpsen speelden het nationaal lied en een salvo van 21 kanonschoten werd gelost. Eens aan het hoofd der reien schepen gekomen, gingen de bevelhebbers der ver schillende eskaders aan boord van den Dauphin om president Cleveland te be groeten. was gegriefd door de onvergeeflijke lichtzinnigheid van Florry opzichtcns Melstane, toch kon zij geen haat dra. gen jegens dit arme, zwakke wezen, nu gebroken door de gevaarlijke ziekte. liet was inderdaad een droefgeestig huis geworden, want terwijl Judith nabij de ziekte zat te waken, wandelde Francis Marson over en weêr in zijne studeerkamer, zich afvragende wat het einde zou zijn van al dezen tegenspoed. Een ding zag hij enkel goed voor oogen en dit was Indien hij niet spoedig eene aanzienlijke som gelds kon krijgen, dan was hij een geruïneerd man. Steunende op de belofte van Jackson Spolger had hij gehoopt dc handelscrisis over te komen, welke hare verwoestingen te Irondliclds aanrichttc;doch nu Florry ziek was, moest het huwelijk gedwongen worden uit gesteld en zijn toekomende schoonzoon weigerde stel lig iets te docr. om hem ter liulp te komen. Zoolang zijne dochter niet hersteld was en het hu welijk van Jackson Spolger niet had plaats gehad, moest Marson van dien kant op gccnen bijstand reke nen, en niet wetende waar ondersteuning te vinden zag bij niets voor zich dan de volkomenc ineenstorting van al zijne plannen. Op en neer ging hij met gebogen hoofd, in zijn onrustig brein duizend ontwerpen makende, die hjj echter als onuitvoerbaar moest verwerpen, zoodra hy ze gevomrd had.Met die zonderlinge opmerking van de minst beduidende dingen, welke overspannen geesten eigen is, volgde lig regelmatig de teekening van het Het aanveerden van hel grondbeginsel van 't algemeen stemrecht gaat, zonder eenigen l wij lel, het gebied verplaatsen waaróp onze staatkundige partijen strijd leveren. De polilico-godsdienstige zage rijen, wier ster, men moet het bekennen, reeds lang aan 't verbleeken was, gaan volkomen of daaromtrent uitsterven en de stoflëlijke kant voor 't leven des volks, zijne verstandelijke en zedelijke opbeu ring zal het eerste doelwit worden der nieuwe Volkskamer, (l) Sedert het optreden van het ministerie Beernaert heeft men een langzamen over gang kunnen bestatigen. De vragen die het meest de driften der partijen doen ontvlammen zijn, na aan de rechtmatige eischen der katholieken in zake van on derwijs eenigszins was voldaan, zorgvul dig vermeden en men mag zeggen dat onze Volkskamer, voor wat de maat schappelijke hervormingen betreft, op geen land in Europa is ten achteren ge bleven. Zooveel echter kan men niet zeggen van de persoonlijke handeling fan het grootste gedeelte onzer burgerij. Nu dat de belangen en het gelukken van den strijd er van afhangen, dat zij moedig het strijdperk invliege en de verloren tijd her- trappe. Het nieuw kiezerskorps, dat wel haast, bepalen kan men de juiste tijd nog niet, in voege zal komen, zal zonder twij fel eenige der socialistische hoofden naar de Kamers zenden, bijv. Anseele in Gent, Volders in Brussel enz. Persoonlijk aan zie ik dit niet als een groot kwaad het land zal alzoo op e«ne onloochenbare wijze het uitzetten te wete komen van den droombeeldigen staat der toekomst. Men zal zich gedwongen vinden nadere kennis aan te knoopen met stelsels en personen. Onze lezers zal het aaugenaam wezen, hopen wij, den levensloop te kennen, in 't kort natuurlijk, der bijzonderste men ners der socialistische partij, niet alleen van ons land maar zelfs uit den vreemde, Frankrijk, Duitschland en Engeland, 't Is daar inderdaad dat het socialism het meest ingekankerd is. Wij beginnen met Bebel. Ferdinand - August Bebel, Duitsche staatsman, hoofd der socialistische partij, is te Keulen geboren den 22 februari 1840. Zijn eerste onderwijs gencot hij in eene gemeenteschool en wat later ook in de stad Wetzlar, eene kleine Pruisische slad van ruim 6000 zielen te dien tijde. Daar hij van alle vermogen ontbloot was,leerde hij den stiel van ivoordraaier cn vestigde zich te Leipzig. Sedert 1862, dus op 22jarigen ouderdom, was hij reeds een der werkdadigste hoofden der wer kersbeweging in Duitschland, beweging die voorgoed een socialistisch karakter begon te krijgen onder den invloed en de leiding van volksopruier La Salle die in een tweegevecht met den heer von Doen- tapijt cn plantte eiken voetstap juist te midden van elke bloem, optellende hoeveel van die bloemen er nel van links tot rechts liepen, zonder daarom het smeden van plannen te onderbreken. M. Spolger wil niets doen. Vijf.... Zes.... Neen, hij is veel te zelfzuchtig en zoolang hy niet getrouwd i«, is er van hem niet los te maken. Dertien.... Veer tien. Veertien bloemen op een rg En al die wissels zijn op drie maanden en als ik niet betaal, staat er niets voorde deur dan bankroet.Opnieuw geteld langs deze zijde. Een... twee... drie... Zoo zal heihuis Mar sen et Son dan toch ten onder gaan, en daarbg Florry, zoo ziek, dal ik geen herstel meerlhoop Negen... tien Tien Tien Had ik enkel ticnduiiend pond, ik was gered Twintig... een-en-twintig... Eh, wie daar? Kom binnen, Judith l Het was inderdaad Judith die de deur der kamer had geopend, bleek en er uitziende als een spookge" stalte in hare lang witkamerklced, dc lange zwarte hairen golvende over de schouders. Zg hield een kan delaar in de band en het geele licht bestraalde haar gelaat, wit als ivoor onder de zwarte schaduwc harcr lokken. Francis Marson stond bg zgnc schrgftafel in den kring van het licht, dat uitscheen onder den groenen scherm der lamp doch hij deed een stap voorwaarts toen Judith langzaam binnentrad cn zorgvuldig dc deur achter zich toesloot. Is Florry slechter Vroeg Marson met eenen blik van wanhoop in de sombere oogen. niges den 31 oogst stervend neerviel. Bebel trok de werkers vereeniging van Leipzig, waar hij voorzitter van was langs dien kant. In februari 1867 begint het politiek leven van Bebel als afgeveer- digde van het gebied van Ghauchau- Meerane in Saxen, aan de grondwette lijke Kamer van Duitschland van 't noor den, en wierd dan lid der tolkornmissie. In 1871,maakte hij bijna gansch alleen der socialisten deel van den eersten Duit schen Rijksdag. Gedurende den verloftijd, om in zijne levensbehoeften de voorzien, was hij werkzaam by de ivoordraaiers in Berlijn. Op het spreekgestoelte lijk in de drukpers toonde hij zich de bekwaamste leider zijner partij die den naain ontving van Eisenacher Arbeiterparly - om ze te doen onderscheiden der volgelingen van Ferdinand Lassalle. Beide partijen noch thans hadden innige betrekkingen met de Londensche werk liedenpartij die onder het bestuur stond van een andere Duitscher, de beroemde Karl Marx. Van hoogverraad beschuldigd met zijn gezel Liebknecht, hoofdopsteller van het dagblad - Vorwarts om de inpal ming van den Elzas en Lorreinen te heb ben afgekeurd, wierden zij te Leipzig plichtig verklaard den 26 maart 1872 en veroordeeld tot twee jaar gevang. Eene hevige redevoering te Godlib uitgespro ken haalde Bebel nog 9 maanden gevang op den nek voor beleediging aan den keizer; hij verloor daardoor zijn mandaat van afgeveerdigde. In 1874, wierd hij erkozen maar mis lukte in 1876 bij de kiezingen voor de Kamers in Saxen. Zoo men Vooruit ge- looven mag, zou Bebel in den Rijksdag tegen de meiwetten gestemd hebben, waarmeê prins von Bismarck het Catho licism in Duitschland verpletleren wil de. Na twee aanslagen op den keizer Willem den Ien van Hödel en Nobeling, meende de ijzeren kanzelierde opwellende stroom van 't socialism door uitzonde ringswetten te verbrijzelen. Bebel nam de strijd met prins von Bismarck manmoedig aan. De nationaal liberalen hadden alsdan de meerderheid in den Rijksdag en de wet ging door voor een tijdstip van 12 jaar van 1878 tot le October 1890. In de kiezingen van 1881 viel er Bebel door, maar wierd twee jaar later in eene gedeeltelijke kiezing door, eene omschrij ving van Hamburg weêr naar de Kamers gezonden. In 1887 cn 1890 wierd hij met grootcn triomf herkozen. De herhaalde gevangzettingen die hij onderging zonder ophouden, deden hem in de oogen van het volk als oen marte laar doorgaan. Bebel ook is eene der socialistische schrijvers die het meest gezag genieten en als de tolk der partij mag doorgaan. Zijne bijzonderste werken zijn Ons Doelwit en De Vrouw waarin hij in breede trekken den droomachtigen staat der toe- Neen er is geen verandering, antwoordde Judith den kandelaar op tafel zettende, en zich latende neer vallen op eenen stoel. Doktor Japix zegt datzg eenigen tijd zal blijven zooals zij no is. tot de crisis zich voordoet. En dan Judith liet het hoofd op dc borst zinken. Ik weet het niet, sprak zij op droeven toon of wel gezondheid.... ofwel krankzinnigheid. O, dan ware zy gelukkig te sterven. Ja dat denkt ik ook, antwoordde Judith, met eene schrikwekkende bedaardheid. Arme Florry, over eenige dagen nog zoo vroolijk cn gelukkig en nu in zulk gevaar zy zal nooit meer dezelfde worden. En dat alles door dc sohuld van dien ellcndigen Melstane -Ja Er heerschtc een tijdlang stilte in het vertrek cn Marson liet zich traag in zgnen «etel neervallen, met de eene magere hand de oogen bedekkende, terwijl d< andere onwillekeurig roet een paar pennen speelde. Judith met de saamgewrongen handen op den schoot staarde strak voor zich uit. iu gepcizcn verzonken, alsof zij bezig was met dc oplossing van een duister vraagpunt ln het vertrek weerklonk alleen het regelmatige lik ken der klok. hel stille knetteren van het stervende vuur cn zag men schaduwen ten allen kanten. In de hoeken der kamer, boven aan de zoldering waar het licht der lamp toch eenen brecden glans had moeten komst uiteenzet. Het huwelijk aanziet Bebel als onzedelijk, als tegenstrijdig aan dc natuurwetten. De mensch moet zijne driften volgen, samenkomen en uiteen gaan volgens de grillen eens oogenblikke- lijken wispelturigen en onbestendigen hertstochts. Onder wijsgeerig opzicht materialist, is Bebel, door de kracht der logiek die de rede naar de uiterste besluitsclen drijft der aangekleefde grondbeginsels,socialist- collektivist geworden. Dus moeten noodzakelijkerwijze al dege nen die,lijk Dendergabn,eor\ ander leven loochenen,het bestaan der ziel ontkennen, hare onsterfelijkheid als eene uitvinding aanzien. Dit zullen wij in een volgend schrijven beproeven, schrijven tegenDen- dergalm gericht, die het menschelijk leven als eene scheikundige werking aan leert. PlIILATIlÈRE. Wij zijn het met Philathère niet eens wanneer hij beweert dat de strijd op godsdienstig terrein zal verdwijnen om plaats in te ruimen voor de uiisluitelijke stoffelijke belangen. De strijd voor de vrijheid van Gods dienst en Kerk zal immer de hooldzaak en de groote reden van bestaan der katho lieke partij wezen. Wie zullen onze tegenstrevers zijn De socialisten vereenigd met de radikalen bij de welke alle liberale godsdiensthaters zich zullen aansluiten. De socialisten zijn godverloochenaars, godsdiensthaters, ketters, enz., dat is onbetwistbaar en wat, onder dit opzicht, de radikalen betreft, hoeft men slechts hun politiek programma te lezen om zich le overtuigen dat zij den oorlog aan onze godsdienstige vrijheden hebben verklaard, dat zij om zoo le zeggen geen ander doel hebben dan het R. K. Geloof in België uit te'roeien. Overigens indien men er aan twijfelen mocht, men neme acht op de verklaring door gezel advokaat Van de Velde aan een opsteller van Le Matin van Parys, dezer dagen gedaan. De Belgische socialistische partij is vooi'ul t»nli-kalIiolieli, zegt Van de Velde Wat mij betreft, ik span alle pogingen in om den invloed der Kerk te vernietigen, want ik meen dat. achter den ofllcier de priester staat, en achter de kazerne de Kerk. Die verklaring laat ons niet toe te twijfelen. Onbetwistbaar zullen de stoffelijke be langen, de maatschappelijke hervormin gen meer en meer op 't voorplan komen, maar de godsdienstige strijd zal ook heviger om heviger worden. Wij, katholieken, zullen dus een nog hevigeren strijd te voeren hebben dan in 't verledeue. Aan ons dus voor eene sterke inrichting verspreiden, op de aangezichten vau Marson en Judith overal schaduwen. En, de meest duistere van allen, de ontzichltare ontastbare schaduwe van schrik, en afgrijzen, en mis daad, die hing over dat groote prachtige gebouw. Komt hij van den avond nu hier heen Het was Judith die hem die fluisterende vraag toe- richtlc en Marson hefte verschrikt liet hoofd .op toen hij zegde. Guinaud Ja. Ik moet hem ontvangen. Hg schreef mij dat hy mij te spreken had over eene zaak van belang en ik heb hem eene samenkomst toegestaan. Tusschen zeven en acht ure heeft hy geantwoord hier te zullen zijn. Door een zelfde gedachte gedreven zagen heiden naar de horlogie. Het was half zeven, Hij zal spoedig hier zijn, merkte zij op. Ik geloof het ook. Welnu, ontvangt hem niet. Marson verhief het hoofd en richtte vertoonde (dik ken naar haar ernstig aangezicht Ik vraag wel verschooning, Judith. Ik herhaal u onivaug hem niet. Ik moet Judit trommelde met hare vingers op de tafel, een glans vcronlwcerdiging straalde in hare oogen, rimpels zich op haar helder voorhoofd. Mar.-on ant- al de voorleekens van eenen naderenden wachtte hem af. Hij moest niet lang wachten onzer strijdmachten te zorgen, welke alleen te vinden is in eenen bond der anti-socialistische groepen en oen alge meen programma, waaraan allen zich onderwerpen. Verdeeld zullen wij ver slagen worden en dan zullen wij, kat holieken, ongelukkige cn beroerde tijden beleven. (Denderbode). Senaat. De hooge Vergadering heeft dc meer voudige stemming gelijk zij door de Volkskamer werd bepaald, aangenomen met 52 stemmen tegen 1 en li onthou dingen. tïeinccntc kieziiiKen.-Naar wij uit goede bron vernemen, is 't nieuws door Le Patriate, door de wereld gezonden, namelijk, dat do gemeentekie- zingen van octoher aanstaande een jaar zouden verdaagd worden, van allen grond ontbloot Er werd door de Regeering diesaangaande geene beslissing genomen; alles doet voorzien dat er geen zal genomen worden en er als gewoonlijk tot de gedeeltelijke vernieuwing der gemeen- raden zal overgaan worden op 't tijdstip door de wet bepaald. L.»ii<ll)Ouwtoeatan<I. De ontijdige duur der droogte begint de landbouwers van langs om meer te be kommeren, en met reden vraagt men zich af wat er zou gebeuren, zoo die staat van zaken nog lang aanhouden rnocst. Het weder is toch uitermate sterk en nog niemand heeft 'nen uitkomen geweten, zooals deze, dien wij thans beleven. De hoeveeiheid regen, ons binst de tegenwoordige lente aangebracht, is mer kelijk minder dan in gewone jaren, en zoo de maartemaand nog omstreeks een vierde der normale hoeveelheid water heeft gegeven, de maand april en heeft cr ons toch geen aangevoerd. Daaruit volgt natuurlijk dat al de gronden tot hun lioog- sten graad van droogte zijn gekomen en dc gunstige voorwaarden eens regelmati- gen wasdoms teenemaal ontbreken. Het is wel zeker binst de loopende maand dat de granen bijzonderlijk een weeldcrigen groei moeten verkrijgen en dat kunnen zij telkens de winter hen niet beschadigt, liet voorjaar tamelijk droog is en dc april maand zijne gewone hoeveelheid regen aanbrengt. Wie immer kent het spreek woord nietEen drooge maart en een natte april, is alle boerenschuren vul. Een ander nog luidt als volgtGeen april is ooit zoo goed of hij trommelt op den hoed. Deze gezegden, de vrucht van jaren lange waarnemingen en onder- Die man is een schurk, riep Judith in woedcuil de kerel zul weer een boel leugens komen wijsmaken. Hoe weet gij dat Omdat ik er zeker van hen. Hij was een bgzon deren vriend van Sebastian Melstane, doch een lafhar- tigen vriend, die enkel eenen verradersrol speelde. Wat wilt dat zeggen. Dat wilt zeggen dat hij Florry bcminl. Onmogelgk. Het is waar. ik zeg hel u, vervolgde Juditb ge jaagd hij wist dat Melstane niet haar verkeerde en toch hield hem dat niet tegen plannen nopens haar te vormen. Door duizend teekens heeft bij getoond Florry lief te hebben en toch kenda hij haar niet dan door zijnen overleden vriend. Oh hg wordt niet zonder reden Judas gchcelcn Maar ik zie niet wat dit alles met onze samen komst te stellen heeft Judith sprong recht cn naar de andere zgde der tafel komende leg Ie zy hare hand even op zijne schou ders Hij trok zich terug onder die lichte aanraking doch gaf verder geen blgken van ontroering. Weet ge niet wat hg dezen avond hier komt doen fluisterde zg in het oor. Weet gij niet wat hy voornemens is u te vragen 1 Neen, ik zie dat gc het niet weet. Hij komt u iets zeggen... iets dat gevaarlijk is voor u... iels dat geheim moet gehnupen worden. Hij komt zgnen prijs vragen aan u en die prijs... |l(t is de hand uwer dochter. (Wordt voortgezet),

De Denderbode | 1893 | | pagina 1