NIEUWS- EN AANKONDIGINGSBLAD VAN DE STAD EN 'T ARRONDISSEMENT AALST. HERZIENING. Vrijheid. Donderdag 4< Mei 1895. 10 centiemen per nummer. 47sle Jaar, IV0 2772. Politiek overzicht. MIJNHEER JUDAS M. Jules Bara. DE DENDERBODE ARONNEMENTPRIJS Dit blad verschijnt den Woensdag en Zaterdag van iedere week, onder dagteekening van den volgenden dag. De prijs ervan is 6 frank 's jaars fr. 3,25 voor zes maanden fr. 1,75 voor drij maanden, voorop te betalen De inschrijving eindigt met 31 December. De onkosten der kwitantiën door de Post omvangen, zijn ten laste van den schuldenaar. Men schrijft in bij C VAN DE PDTTE-GOOSSENS, Korte-Zoutstraat, N. 31, en in alle Postkantoren des lands. ADVERTENTIËNPRIJS Per drukregel, Gewone 15 centiemen Reklamen fr. 1,00 Vonnissen op 3' bladzijde 50 centiemen. Dikwijls te herhalen bekendmakingen bij accoord. Niet opgenomen handschriften worden met teruggestuurd. Heeren notarissen moeten hunne inzendingen doen, uiterlijk tegen den dijnsdag en vrijdag avond. Voor de advertentiën uit vreemde landen zich uitsluitend te wenden tot de Agencie Havas, te Brussel,32, Magdalena Straat en te Parijs, 8 Beursplaats. (Paris, 8 Place de la Beurse. Cuique suum. AaUt, 3 Mei 1893. Kerkelijke Staten. Na hel bezoek des kiezers. In Je hooge kringen van liet Vaticaan verklaart men al wat de dagbladen verteld hebben, over de gevolgen van het bezoek van keizer Wilhelm aan den Paus, voor totaal onjuist. In de algemeene richting der politiek zal niets veranderd worden integendeel, de beleefdheid en de eerbied waarmeè de Paus en kardinaal Rampolla zijn behan deld, zijn het beste bewijs dat de Heilige Stoel gelijk had met vastheid op te treden bij de aanvallen, tegen zijne staatkunde gericht. Chicago, 1 mei. Opening der tentoonstelling van ChicagoPresident Cleveland, heeft dezen middag,de tentoonstelling geopend. Het had den ganschen nacht geregend en het weèr was nog bedekt maar zulks heeft den geestdrift der honderd duizenden toeschouwers niet belet. De hertog en de hertogin de Veraguas zijn, met militair eskort, naar Lexington hotel gegaan, waar president Cleveland hen' heeft ontvangen. In stoet reden de overheden alsdan naar de tentoonstelling president Cleve land, onder-president Stephenson, de ministers, de hertog en de hertogin de Veraguas bevonden zich in gala-rijtuigen. De toeschouwers wierpen bloemen in het rijtuig der hertogin. President Cleveland, al de overheden en hooge genoodigden en meer dan 300 dagbladschrijvers uit alle landen der wereld, namen plaats op de estrade, opgericht aan den oostelijken ingang van Jacksonpark. Na het nationale volkslied, het opzeg gen van het gebed en het zingen eener ode aan M. Cleveland, nam de president het woord en sprak de openingsredevoering uit. Juist op het middaguur drukte M. Cleveland eenen electrieken knop, die al de rnachienen deed in gang gaan en al de fonteinen werken kanonschoten weer galmden en kooren en orkest hieven Handels Allelujah aan. Het leest liep af met eenen lunch. Don Cliristobal Colomb, hertog van Veraguas en rechtstreekschen afstamme ling van den ontdekker van Amerika, zat aan de eereplaats,rechts nevens president Cleveland. 32* Vervolg. Marson aanzag haar als verwilderd terwijl zij tot hem sprak, en wilde gaan antwoorden toen een klop op de deur weérklonk. Zonder te wachten op de toetating trad een dienaar binnen, met eene kaart op de schotel Hij bood zijnen meester de schotel [aan, doch Judith greep de kaart en las haar. Monsieur Jules Guinaud Laat hem hier binnen, Marks. De dienaar boog en vertrok, terwijl Marson verwon derd Miss Varlins aanstaarde. Blijft gij op hem wachten Niet hier, sprak zj), wijzende op eene deur aat het einde der kamer en verborgen door zware drape- rijen ik ga in de aanpalende kanier. Om hem af te luisteren 1 Neen ik ga eerst naar boven mij kleeden koom dan terug om te hooren wat Guinaud te zeggen heeft. Hij wil hebben dat onze samenkomst vertrouwe lijk weze. En gij Het werk der herziening heeft eenen stap, een grooten stap ongetwijfeld, ge daan, maar zij is verre van geëindigd to zijn. Men is het eens over het nieuw art. 47. 't Was, 't is waar, de grootste op te lossen moelijkheid. Men zou nochtans ongelijk hebben te gelooven, dat de nog hangende kwesties zoo maar in een om mezien zullen opgelost zijn. De kwestie der samenstelling van den Senaat om maar van die alleen te spre ken werd door de politieke mannen van verschillende denkwijze als eene der erstigste en ingewikkelste aanzien, die ooit in ons land besproken werden. Te dien opzichte ontwaart men in de parlementaire kringen twee strekkingen de eenen zullen zooveel mogelijk trachten te behouden wat nu bestaat; de anderen, aangemoedigd door den bijval van het voorstel Nyssens, treden stoutmoedig het veld der nieuwigheden binnen. En daar België voortaan een kiesstelsel zal bezitten, dat op den grond van het oude Europa nog niet is uitgeoefend, zoo zijn sommige personen van gevoelen, dat wij ook wel eenen Senaat mogen hebben, die in de ons omringende landen zijns ge lijken niet heeft. Van daar eene menigte ontwerpen, die eiken dag ontluiken en welke hunne uit vinders aanstonds naar den Senaat sturen daar deze hooge vergadering het initiatief zal nemen van de hervormingen, die haar betreffen. Het grootste getal dier ontwerpen heb ben voor gemeenzamen grondslag de ver tegenwoordiging der belangen. 't Is een zeer verleidelijk doelmaar wat stoot men op veel moeilijkheden,wan neer men de praktische formuul zoekt om dit ideaal te verwezenlijken Ik zou oprecht de senaatscommissie der XXI, die woensdag bijeenkomt, beklagen, indien zij al de plans, uit den vindings geest der politiekers ontsproten, moest bespreken. Ik ben van gevoelen dat zij, in plaats van zich in dien doolhof te wagen, wys zou handelen de leden der wetgeving in haar midden te roepen, die reeds van over lang aanhangers zijn van de vertegen woordiging der belangen, en er dan ook het voorwerp van bijzondere studiën van gemaakt hebben. Waarom zou men, bij voorbeeld, in den Senaat het voorstel Helleputte meipop- nieuw onderzoeken de andere Kamer heeft het niet gewild om art. 47 der grondwet te vervangen, maar de Senaat zou het wellicht geerne aannemen, om er den grondslag van zijne eigene herin richting van te maken De achtbare afgeveerdigde vanMaeseyck heeft de kwestie langs alle kanten bestu- Marson antwoordde niet, doch streek de band zeuuwachtig over de kin. Gij slaat tegenover een gevaarlijk man, zegde zij op lagen toon, niet wetende hoe diebt Judas misschien wel hij kon zijn alleen eene vrouw is sterk tegen hem. Stil daar is Guinaud. Ik loop naar boven en zal spoedig terug hier zijn. Geen woord over dit alles. Zij snelde naar dc verborgen deur en had enkel den tijd de drapcrij te neervallen, toen de dienaar en bin nentrad en, naast de deur staande, aanmeldde Monsieur Guinaud. Judas trad binnen en terwijl Marks vertrok stond bij daar, in zwarte kleeding, met eene arglistige uit drukking op zijn bloedeloos aangezicht, te staren naar M. Marson. Gelieve neür te zitten, mijnheer, sprak deze laatste, eenen stoel arnwijzende. Met genoegen, mijnheer, antwoordde Judas. Spreekt ge geen fransch, M. Marson Ja, zeker. Voortreffelijk, zegde Judas met voldoening, laat ons dan als't u belied iransch spreken. Ik ben niet goed t 'huisin hetcngclsch. Hij zat neer, met eenen glimlach van zelfvoldoening, deed zijne handschoenen van zijne lange, bcenderige handelt, cn, na zijne overjas te hebben opengeworpen bracht hij zijne handen tc samen en opende zijne oogen, tot hunne meest onschuldige uitdrukking. In waarheid, zegde hij, terwijl hij met de hand over het rosse hair streek, wat is het koud in uw En. deerd, en hij zou zijne formuul niet veel hoeven te wijzigen, om ze op de samen stelling van den Senaat toe te passen. Aangezien men onder de kiezers geene categories kan maken, belet niets de ver deeling der kiesbaren in verschillende groepen, ten einde aan de groote sociale belangen, aan het kapitaal, het werk,den godsdienst, de wetenschap hunne plaats in dc hooge Kamer te verzekeren. Aldus hervormd zou de Senaat een machtige dijk zijn tegen de overheersching van het getal, de eigenlijke klip van het democratisch stelsel. Bijzbriefw. Handelsblad Frankrijk en Duitschland zijn de landen waar oprecht de vrijheid heerscht. be weerde Dendergalm in zijne lofliederen over het algemeen stemrecht, pas eenige maanden geleden. Wat door vrijheid moet verstaan worden, heeft de grootste staats man van dat winkelpapier eens ter loops gezegd door onze artikelen in 't nauw gestoken. De vrijheid bestaat, zegt hij, in dat volksken (pastoors en jesuïten) aandejdeur te zetten. Dat de geuzen het zoo waarlijk opne men, daaraan en is te twijfelen dat zij het in praktijk brengen dat hebben wij al dikwijls ondervonden. Wanneer tegen woordig eene katholieke benoeming ge beurt, dan tieren en schreeuwen zij bij hoog en bij laag. Gaat men echter de geheime doeksken van dit boeltje wat lichten, dan ondervindt men ras dat bijna geheel do kaasbol door geuzenratten is verslonden. Dat is eene alledaagsche gebeurtenis in ons land. Ons doelwit is, bewijzen dat de bepa ling door Dendetyalm gegeven deze is, die waarlijk in de landen, welke voor hem een toonbeeld zijn, wordt toepepast. Wij lezen in het Petit Journal. Een nieuw twistgeschil is tusschen den burgemeester en de geestelijkheid van St. Denys, losgeborsten. Volgens een on langs genomen besluit en is het aan den priester dan maar toegelaten het lijk naar het kerkhof te vergezellen ten zij hij een rijtuig neemt. - Vrij zijn dat is zich in een rijtuig moeten verbergen I Gisteren om 10 ure wierd de moeder van den hoofdgeneesheer van 't hospitaal van St. Denys begraven. De familie be- geerende dat een priester bij de ter aarde bestelling tegenwoordig was, had een rijtuig besteld. Op het oogenblik van het vertrek weigerde de begrafenisschikker op het rijtuig met den priester plaats te nemen. Hij voerde daarin de bevelen van den meier uit. geland. Ik ben een kind van het Zuiden eu vind die grauwe nolken hier in het geheel niet zoo aangenaam als de schooBe lucht van mijn Provence. Om welke reden wenschtet gjj mij te zien vroeg Marson scherp, als bij ingeving eenen afkeer ge voelend voorde kruiperige, lage manieren van Judas. Ik heb niet veel tijd, gelieve dus haastig te zijn. Judas hief de schouders op, glimlachte vriendelijk cn kwam met trage schreden tot de kwestie. Ik ben een vriend van wijlen Sebastian Mdstane, mijnheer. Dal heb ik gehoord. Helaas I hij is dood. Dat heb ik ook vernomen. Eh, gij weet, mijnheer, Weet gij ook dat bij ver moord is 1 Groote God Neen Monsieur Guinaud wendde zijne droevige blikken naar de zoldering. Ongelukkiglijk ja, mijnheer. Hij stierf ten gevolge cener morphinapil, gelegd in eene (doos versterkende pillen, die bij gekocht had in de apotheek van Mijnheer Wosk. Wie legde dc pil in de doos Eh, Monsieur, weet ge dat niet Zekerlijk weet ik dat niet. Judas kneep zijne oogen dicht tot hunne gevaarlijk ste beteekenis, schokschouderde nog eens, doch sprak geen woord. En wat heb ik nu te stellen met Melstaue 's dood vervolgde Marson koel. Dat zal Dendergalm toejuichen, want dit is eene welsprekende toepassing zijner bepaling de katholieken buitensluiten dat heeten onze geuzen vrij, en zoolang een priester leve, brullen zij, is het menschdom in slaafsche ketenen ver bonden. Het is gemakkelijk om begrijpen dat er verscheidene meeningen en zienswijzen zijn de eene beoordeelt die daadzaak onder zulk opzicht, de andere onder een ander, maar kerkvervolging als vrijheid aanzien dat is eene dwaasheid, die de palen van het gezond verstand te buiten gaat. De lezers van Dendergalm die zul len ongerijmden praat binnenslikken en als klinkende munt aannemen, zullen wel doen over de volgende verzen van Bilder- dijk eens na te deuken: Gewoonlijk meent een mensch, wanneer [hij woorden vindt. Daar schuilen vast gedachten onder. Doch dikwijls is het echter wind, Lof, zoo 't iets meer mocht zijn, 't is oude [bed'laars pionder. Gij, daarom, wat gij leest of hoort, Hou ieder woord slechts voor een woord. Verlichting Vrijheid Menschen- [waarde Ja, heerlijk klinkt het in 't geluid, Maar 't is toch jammer voor onze aarde, Dat heel die poespas niets beduidt. Denderbode zal het zich als eene plicht rekenen in 't vervolg heel nauwkeurig al de feiten aan te stippen, die klaar aan- toonen wat onzo geuzen in hun schild voeren, want afkeuren zal Dendergalm niet wat zijne Fransche broeders uit rechten. Zonderling is de rol die dit onbetwist baar opperhoofd van 't geuzenboeltje in de vraag der herzisning heeft gespeeld. Denderbode heeft ze herhaalde malen in volle daglicht getoond. Geene stokken genoeg heeft hij kunnen vinden om ze te doen mislukken wat hij in den beginne trachte te verduiken, heeft hij op het laatste klaar bewezen. Onaangenaam zal het onze lezers wel licht niet wezen met dit lid der linkerzij wat nadere kennis te maken. M. Bara is te Doornijk geboren den 31 Oogst 1835. Hij deed er zijne studiën en genoot de voordeelen eener beurs. Hij was met M. V. Jacobs en Woeste een der schitterendste studenten der Universiteit van Brussel. In 1858, wierd hij advokaat, vervolgens professor aan de vrije Hooge- school die hem zijn doctoor-diploma had uitgereikt. Onder den titel over de betrekkingen tusschen den Staat en de godsdiensten,gaf hij een vlugschrift uit, Wel. mijnheer, by beminde uwe dochter. Dat heb ik, jammer genoeg, vernomen. Een helsch en onbeschaamd komplot, ziedaar. Zoodat ge tevreden zjjt over zijne dood Ik bon noch tevreden, nog bedroefd. Monsieur Guinaud. Ik weet niet waarom gij mij de eer hebt ge daan decs onderhoud te vragen. Het zal mij veel ge noegen doen de reden er van tc kennen. De Fransch mar. leunde achterover op zijnen stoel bracht de toppen der linker- tegen die der rechterband en glimlachte stil. M. Marson, mijn vriend, die uwe schoone doch ter beminde, is dood. Ik ben vol droefheid voor hem doch heel vergenoegd voor mij zelvcn. En waarom Kunt gij het geheim mijns harten niet raden 1 M. Marson ik vraag de hand uwer dochter. G(j 1 Marson was rechtgesprongen en bezag vol verbazing den'Franschman, die, zonder van ligging te verande ren, hem toelachte. Ja, ik, Jules Guinaud. Dc andere aanzag hem met trotscheo blik daarna zonder een woord te spreken, ging hij naar de schouw en slak de hand uit om op den ivoreu knop der elec- tricsche bel te duwen. Een oogenblik, mijnheer, zegde Judas, recht komende zitten eu de slem cenigzins verbelfcudc, wat gaat gij doen 1 U huiten de deur doen zetten. Hij raakte den knop aan en bleef in verachtend stil- dat nog al tamelijk gerucht maakte. Men was in den tijd inderdaad dat de gema tigde liberale partij eene vooruitstrevende richting voor goed begon te nemen. In de maand November 1862, wierd hij volks vertegenwoordiger gekozen in vervanging van M. Dupré die zich terugtrok. Hij was een groote bewonderaar van het redenaarstalent van M. Frère. Hij zelf is eene goede spreker, die door de hevigheid en stoutheid zijner beweeringen de aandacht der Volkskamer boeit. Wan neer hij spreekt, zelfs als hij onderbreekt is hij rood als de kam van een haan, houdt gewoonlijk de rechte hand in zijne giletzak, keert zich naar de linkerzij, ter wijl hij zijne bewegingen met de linker hand en arm de rechterzij toestuurt. In papenvreterij speelt hij de eerste viool. Toen M. Tesch als minister van rechts wezen zijn ontslag had ingediend, sloeg M. Frère de oogen op dien pas 30jarigen jongeling en de linkerzij juichte toe, als zijne benoeming wierd aangekondigd,den 12 November 1865. Te dien tijde was M. Bara een vooruitstrever maar wierd weldra een verstokte doktrinair toen hij zich door andere voorbij zag gestreefd. Na zich in 't Senaat tegenstrever der doodstraf te hebben verklaard, stelde hij eene wet voor die voor strekking had ze te doen verdwijnen. Zij wierd in Juni 1868 verworpen. De doodstraf bestaat in België nog maar wordt niet toegepast. Een zonderling voorval deed, in Fe bruari 1868, de gevoelens van tegenstand van 't Senaat kennen. Een aantal liberale senators waren afwezig, en de begrooting van rechtwezen van M. Bara wierd door de oogenblikkelijke meerderheid verwor pen. M. Bara moest zijn ontslag indienen maar zijn hoofdman redde hem uit den slag met een ander budjet voor te dragen. In 1869, wilde M. Bara zijn onslag geven maar de geuzen dwongen hem,toch in schijn, het terug te trekken in de om standigheden waarin men zich bevond, was de macht van zijnen arm aan de geuzerij onmisbaar. In Juni 1870, viel het liberaal ministe rie. Het was M. Bara die 't katholiek kabinet d'Anethan deed vallen door zijne ondervraging over de zaken van Lan grand-Dumonceau. Hij begon zijne rede voering met de woorden ik bekommer mij weinig met de gevolgen van mijne redevoering 'T was eene bedekte ophit sing tot oproer die eenige kleppers in de straten van Brussel wilden teweeg bren gen. Hij bereikte maar half zijn doel d'Anethan viel maar M. Malou nam zijne plaats. In 1878,werd M. Bara weer minis ter van rechtwezen tot 1884 wanneer de geuzerij om hare d wangknoeierijen in misachting viel. M. Bara is staatsminis ter geworden. bij het vuur staan doch Judas, stil lachen de, liet zich terug achter over vallen. De dienaar verscheen. AU ge eens wilt inzien, mijnheer, sprak Judas, wat ik u te toonen heb. Marks, geleid dezen heer naar buiteu. Judas deed alsof hij het bevel niet hoorde doch, rcchstaaude,.sloop hij met al de valscheid van eenen tijger door het vertrek en fluisterde iets in Marson 'a ooren. Dc oude man verschrikte, werd doodeljjk bleek en met moeite kon hij zeggeu tot den dienaar Ga maar heen, Marks, ik zal wel bellen als ik u noodig heb. Marks ging heen, Guinaud nam terug zjjne' plaats in, doch Marson bleef nog immer bij hel vuur staan. Hij zag er ellendig en terneer geslagen uit, op den schoorsteen leunende om niet te vallen. Ten slotte deed hij een bovenmenschelijke poging op zich zelvet eu meer zwijmelend Jdan gaande bereikte hjj zijnen zetel. Waar zijn uwe bewijzen vroeg bij aan Guinaud met heesche stem. Mijnheer Judas met den voortdurende glimlach om de lippen, trok zijne papieren uit den binnenzak en ze vasthoudende, spreidde hy die voor Marson uit. Een enkele blik was voldoende. Mijn God, riep Marson, wanhopig vernietigd, Ik ik.... God 1 I (Wordt voortgeeel).

De Denderbode | 1893 | | pagina 1