Handel en Nijverheid. LANDBOUW. Een en ander. Vlaamsche belangen. De eerste Mei. Allerhande nieuws. Oproep aan belgische nijveraars. Het Zwitsersche blad Le Genevois kon digt een artikel af, waarin de toestand besproken wordt, veroorzaakt door het afbreken der handelsbetrekkingen tus- schen Frankrijk en Zwitserland. Het blad doet eenen oproep tot de nijveraars van alle landen, maar vooral tot die van België, om hen aan te zetten j de plaats der Fransche artikelen op de Zwitsersche markten in te nemen. Het vee op de grenzen. Men meldt uit Eecloo Sedert de invoer voor het Nedorlandsch vee in België weer toege laten is, bestaat hier een handel zooals in de jaren niet gezien geweest is. Op den tram Eecloo Watervliet-Yzendijke, enz., zijn bijzonder treinen voor liet veevervoer uit Holland moeten ingericht worden. Het is op de maandagen en de woens dagen van iedere week, van 8 tot 11 ure voormiddag, dat het tolkantoor Water vliet voor dien invoer open is en dan is het merkwaardig om de treinen van den tram te zien voorbijstoomen, de lange reeksen wagens met Hollandsch vee vol geladen. Dat vee komt hier meestendeels uit Groningen over Vlissingen. Het zijn vette -puikdieren voor de markt van Gent en Brussel bestemd. De doorvoer is des te grooter doordien op geene andere lijn het tarief zoo laag is als de lijn Breskens-Schoondijke-IJzen- dijke-Watervliet-Eecloo, Generaal Pont us treedt af als Minister van oorlog, zoo meldde de verle- dene week, LeCourrier van Brussel. Dit gerucht werd door andere bladen gelogen straft. Het ontslag van generaal Pontus is thans een stellig feit. Do achtbare gene raal treedt af om gezondheidsredenen en, naar men verzekert, zal hij tot algemeene Opzichter der Burgerwacht aangesteld worden. De jaarwedde van 14 duizend fr. aan dit ambt tot hiertoe gehecht, zou op 8 duizend fr. verminderd worden niet inbegrepen de bureel kosten. Als opvolger van generaal Pontus wordt generaal Brassine aangewezen. Van 't ontslag des heeren Lejeune, Mi nister van Rechtswezen, is er stellig geene spraak. I>e droogte die zoo veel kwaad aan de veldvruchten veroorzaakt, blijft voortduren alhoewel het er dagelijks re genachtig genoeg uitziet. Te Antwerpen viel er maandag wat regen. In het zuiden van Frankrijk heelt men reeds voldoende regen gehad. Laat ons hopen dat het er toch eens van komen zal, want de vruchten der aarde en de huismoeders die wasschen moeien, sna ken er na gelijk visschen. Het nieuw kiezerskorps Ziehier hoeveel kiezers het nieuw kies stelsel aan de verschillige arrondissemen ten geeft Brussel 130,000 Oudenaarde, 20,000 Antwerpen, 80,000 Hasselt, 19,000 Luik, 80,000 Ath, 18,000 Gent, 70,000 Oostende, 12,500 Charleroi, (50,000 Roeselaere, 19,000 Bergen, 45,000 Hoei, 19,000 Leuven, 44,000 Dinant, 18,000 Verviers, 35,000 Tongeren, 10,000 Namen, 37,000 Philippeville 12,000 Doornik, 30,000 Borgworm, 13,000 Nijvel, 32 000 Thielt, 14.000 Mechelen, 32,000 Eeckloo, 12,500 Kortrijk, 34,000 Dixmuide, 10,000 St. Nikolaas, 29,000 Veurne, 6,800 Aalst, 32,000 Neufchateau.10,500 Brugge, 27,000 Virton, 8,500 Zoningen, 26,000 Aarlen, 6,500 Tbuin, 22,000 Maeseyck, 8,800 IJper, 22,000 Marche, 8,800 Denderraonde,23,000 Bastenaken, 7,500 Turnhout, 24,000 Onwnnrdigen. Nu dat alle man kiezer is, buiten degenen welke de wet uitsluit, vraagt men zich af of het niet behoort de onverbeterlijke dronkaard van het stemrecht uit te sluiten. Er zijn landen die daarvan het voor beeld geven. In Zweden wordt iemand, die de 3° of 4e maal in staat van drankenschap in betrapt beroofd van het recht kiezer te zyn of gekozen te worden In Frankrijk land van algemeen .stemrecht wordt iemand die tweemaal 'door de boetstraffelijke reeh thank wegens dronkenschap is veroordeeld, ook beroofd van liet kiezer en kiesbaar te zün. Daarop roept de Onlhoudei'sbond van Brugge de aandacht der wetgevers, aan welke hij een verzoekschrift zendt, vra gende dat de dronkaards, die driemaal veroordeeld zijn, zouden beroofd worden van het stemrecht, alsook de herbergiers welke driemaal veroordeeld zijn wegens het geven van drank aan beschonken personen. Do lieer Van Ilecelnere. Sedert meer dan 30 jaren kommissaris van het arrondissement Brussel, heeft zijn ontslag ingediend. Als zijn opvolger wordt een gewezen onafhankelijke Volks- vertegenwoordiger van Brussel aangeduid. Vorgnuningerecht- Sedert dat het vergunningsrecht is ingevoerd, schrijft Het Fondsenbladis het getal drankhuizen waar men officieel genever verkoopt met 30 duizend verminderd. Yan den anderen kant echter is het getal zoogezegde bierhuizen sedert dien met 22 duizend geklommen. Nu iedereen weet dat in die bierhuizen in 't verdoken genever geschonken wordt, somtijds meer dan in gewone drankhuizen. De echte vermindering is dus maar acht duizend herbergen. Het verbruik is echter niet verminderd, integendeel het is met 7 millioen 300 dui zend liters toegenomen. Zoodat de geneverdorstigen volstrekt niet genezen. Er is eene meer strenge wet noodig om t geoeverdrinken te beteugelen in alle landen, uitgezonderd België en Frankrijk eisebt men van de herbergiers zekere voorwaarden van zedelijkheid. In Zweden zijn er in heel het land, dat tienmaal zoo uitgestrekt is als België, en 3 1/2 miljoen inwoners telt, maar 1927 drankhuizen in Gent alleen zijn er om trent dubbel zooveel. En men verwondert zich dat het slech ten tijd is Wielrijder. De Fransche luitenant Guyol heeft ondernomen de ries te doen van Congtantinopel naar Parijs. Hij is den 22 April aangekomen te Enzeg in Hongarië, komende uit Bulgarië. Hij heeft van daar zijne reis voortgezet en is 's anderendaags te Buda-Pesth aange komen. Van daar hoopte hij in drie dagen te Weenen, de hoofdstad van Oostenrijk, aan te komen. Treurige cijfers. Het Milil. Wochenschrift bevat eene tot dusver nog niet zoo volledig openbaar gemaakte sta tistiek van de slachtoffers uit den oorlog van 1870-71. Aan de duitsche zijde sneuvelden of overleden aan hunne wonde 1881 officiers en 26,597 minderen gewond, werden 4239 officiers en 84,304 minderen ver mits 127 officiers en 12,275 man in het geheel 6247 officiers en 123, 453 man. Aan de Fransche zijde stierven 2900 officiers en 136,000 minderen daarvan 17,633 in Duitsche hospistalen.) In 1884 waren er nog 69,895 invaliede onder-officiers en manschappen uit don oorlog in Duitschland over. De infanterie verloor 4 V2 per cent, de cavalerie 1.4 per cent, de artillerie 1. 3 per cent, de pionniers 0.4 per cent* V Is het waar dat een heer onzer Stad aan den heer Bestierder onzer Mid delbare Jongensschool van den Staat een brief in Vlaamsche taal heeft geschreven over eene zaak die 't bestuur dezer school betreft,en dat deze brief aan den schrijver werd teruggezonden met de opmerking dat de heer Bestierder de Vlaamsche taal niet machtig is, of liever, niet verslaat Wij bevestigen niet, wij vragen slechts inlichtingen over de geruchten die in onze Stad diesaangaande rondloopen. Wij willen er geen geloof aan hechten, want ware het eene waarheid, men zal rnet ons bekennen dat het een zoo onge hoord als schreeuwend misbruik wezen zou, in het hartje van Vlaanderen, een man aan 't hoofd eener Middel bare School van den Staat aan te treffen die moet be kennen de Vlaamsche taal niet te begrij pen, de taal gesproken door al zijne leer lingen en hunne ouders. Wij roepen er de aandacht op in van onzen zoo Vlaamschgczinden heer Bur gemeester Van Wambeke, Voorzitter van de Bestierende Commissie dezer School. Wij hopen dat hij een enkwest openen en dat dit enk west bewijzen zal dat de hoogere bedoelde geruchten valsch of ten minste overdreven zijn. Wordt het feit in tegendeel echt bevonden, dan hopen wij dat M. Van Wambeke zal handelen gelijk hetaanden eersten Magistraat eener Vlaamsche Stad en aan den Vertegenwoor diger van een Vlaamsch Gewest betaamt. In Vlaanderen, Vlaamsch. Wij wenschen onzen achtbaren heer Burgemeester en Ondervoorzitter der Kamer, M. Van Wambeke, geluk en betuigen hem onzen dank over zijne moe dige houding in de Volkskamer tegenover M. Van den Peereboom, Minister van spoorwegen, wanneer deze laatste aan M. Coremaus toeriep dat hij hem op zijne klachten aangaande de miskenning onzer Vlaamsche taalrechten en de misbruiken nimmer antwoorden zou. Wij vernemen dat de Vlaamsche Volks bond van Brussel, in algemeene vergade ring besloten heeft, adressen van dankbe tuiging te zenden aan MM. Coremans en Van Wambeke. De houding van M. Van Wambeke werd in de Kamerzitting van gister dijns- dag door M. Woeste goedgekeurd. De Volkskamer heeft de begrooting van spoorwegen enz. met 96 stemmen tegen 2 aangenomen. den schrijver met zijne vier oogen en azijntronie uit, ons een nummer te konnen aanwijzen. Aan 't zoeken dus, groote taalgeleerde wij wachten onder geleidde van Anseelo eene wande ling in de stad gedaan, 's Avonds waren er meetings in Valentino eti Skating. Te Antwerpen. Het getal werkstakers is onbeduidend. Aan de dokken is alleman aan den arbeid. Alles is rustig, In «Ier» Ilorinage Ondanks liet zoogezegde feest van 1 mei waren maandag voor het minst de helft der Borains aan den arbeid de tijden zijn te slecht, en men is het manifesteeren moede. Men werkte niet volle ploegen te Cues mes en te Dour, te Frameries waren er daarentegen nogal veel afwezigen. TeHor- nu, waar er verleden week werkstaking was, was de arbeid gedeeltelijk hernomen. Te Quaregnon, te Patugares en te Was mes lag het werk stil. Alles was echter rustig. Mendenktdat vandaag alleman terug aan den arbeid zal gaan. De mijnwerkei's zijn in stoeten van 300 tot 1000 man uitgegaan, doch nievers werd de rust gestoord. Te Luik. In gansch het bekken van Luik waren de betoogingen van den 1 mei verboden. Maandag morgend had de stad Luik haar gewoon rustig uitzicht. Op meest alle plaatsen werd er ge werkt. Slechts in eenige smelterijen lag het werk stil, doch dit is zoo alle maan dagen, ten gevolge der nijverheidskrisis. In eenige koolmijnen, waren er achter blijvers, ten hoogste 4 a 500 honderd. De socialisten hebben eene meeting ge- over dat steenenwerpen Is de moord houden in hun lokaal en daarmede was op dezen die met de handhaving der orde het al. gelast zijn, wellicht volgens de leerstelsels In den bassin van Seraing was alleman uwer socialistische bondgenooten ge- aan het werk. wettigd? -pe La Louvière liep eene bende van Antwoord daar eens op, schoolpedan- ongeveer 100 man rond, met fanfaren ten en andere roode kraioalten die Den- aan het hoofd dat waren al de werk- Hoc wonder loei» Ja, hoe wonder toch dat Dendergalmnog geen woordje heeft gerept over dat steenenwerpen aan de intrede der Lange Zoutstraat en waar, zonder wonderbaar geluk, verscheidene dooden konden zijn. Er zijn nogthans liberalen onder de Wachten welke zich daar bevonden. Men trof daar liberale en katholieke familievaders aan welken geroepen waren de plichten te vervullen hen door de wet opgelegd en die gevaar hebben geloopen van met steenen morsdood te zijn ge worpen. De heer Pieter Van Mossevelde is nog niet hersteld van de wonde die hij aan 't voorhoofd bekwam. Volgens Derdergalm moest de Burger wacht er niet tusschenkomen en is het de schuld der Overheid die haar deed optre den dat er naar haar steenen werden geworpen. Wij begrijpen het goed dat socialisten en vooruitstrevers die drij dagen langde werklieden logens hadden wijs gemaakt, hen zekere beloften deden en tot buiten sporigheden aanhitsten, met eene kwade oog de tusschenkomst der Burgerwacht, Gendarmen en Politie zagen daar zij het vuurtje kwamen blusschen dat zij hadden aangestoken en zooveel beloofde. Ja, Dendergalmwaarom zwijgt gij dergalm aaneentuiferen Dendergalm zegt dat by - eens nieuwsgierig is om te zien welke tuimeling De Dendcrbode maken zal, hij, die als een woedende bleekershond immer op de werklieden wist te bassen. - Zou die propere bondgenoot der socialisten van Vooruit ons de niunmers van Dender'bode niet eens willen aanwij- j zen in de welke wij als honden op f 't werkvolk gebast hebben Wij dagen Dendergalm beschuldigt uitdrukkelijk den heer Majoor-Bevelhebber onzer Bur gerwacht van met een berekend doel, den Tuchtraad der Burgerwacht naar zijne verlangens te hebben samengesteld. Het art. 96 der wet op de Burgerwacht vereischt dat de leden van den Tuchtraad, door 't lot worden aangewezen, in tegen woordigheid eener commissie. Die lot- trekking moet stellig niet gebeurd zijn, zegt Dendergalm. De schrijver van dees artikel weet zeker hoe hor ten tijde der liberalen ge beurde en denkt dat do katholieken nu 't voorgedaan is nageleerd toepassen. Die beschuldiging van wetsverkrachting is uitdrukkelijk en Dendergalm vraagt hier voorzeker zegels met leeuwkens als decoratie In ons land is het eerste mei feest, waar in de socialisten eens hunne macht moes ten toonen, nogmaals deerlijk mislukt, 't Is een volledige fiasco, die de oogen zal moeten openen aan al degenen die nog denken dat de roode inderdaad eene macht uitmaken. Te Brussel. Geen volk. De werkmanspartij van Brussel had zaterdag op verschillige punten der stad meetings in de open lucht aangekondigd, om propagande te maken voor het eerste-meifeest. Aan de Anderleclitsche poort, zegt de Gazelle, stonden een 50tal menschen, doch er kwamen geene redenaars en het publiek trok er van door. Aan de Ninoofsche poort waren drie tot vier honderd menschen; een spreker be klom een vensterdorpel, zegde eenige woorden, werd een oogenblik toegejuicht en't was alweer gedaan. Aan de Vlaanderschc poort waren om trent 200 menschen. De policie verzocht hen naar Molenbeek op te trekken. De ciloyen Eibers sprak 5 minuten en 't was alweer gedaan. Aan de Hallepoort werden eenige woor den gezegd ten voordeele van het acht- uronwerk, en aan de Antwerpschepoort had de meeting niet plaats, bij gebrek aan sprekers en aan volk. Men schat het getal werkstakers, voor geheel Brussel en de voorsleden, op onge veer 1500, terwijl op vorige jaren het ge tal aanzienlijker was. In eenige huizen had men de roode vlag uitgehangen. 's Avonds is er een stoet uitgegaan en werd eene meeting in de opene lucht ge houden. Alles is rustig gebleven. T© Gent. De 1 mei is te Gent met veel minder geestdrilt gevierd geweest dan de vorige jaren. Talrijke socialisten, die deel geno men hebben aim de laatste werkstaking, werkten maandag. Buiten de bedienden van de socialisti sche coöperatieve maatschappijen, waren er weinig socialisten die don arbeid ge staakt hebben, j Groote roode plakkaarten waren in de stad uitgehangen, de feestelijkheden ver- meldènde die de socialisten ter gelegen heid van den 1 mei inrichten. Aan al de socialitische lokalen wapperde de roode vlag. Om 6 1/2 ure hebben de socialisten in stoet, die bestaande uit een 1200 tal man stakers In den bassin van Charleroi werd de 1 mei nogal redelijk gevierd29,000 mijn werkers en 3,000 ijzerbewerkers hadden den arbeid gestaakt. In verschillende ge meenten werden er betoogingen gehou den, doch de orde werd nergens gestoord. In 't centrum. Te La Louvière en in den omtrek werkte men in veel mijnen. In het Maison du Peuple had 's mor- gends een dansfeest plaats. Eene meeting onder de open lucht werd ten 1 uur gehouden. De orde werd niet gestoord. In clcn Vreemde. De Hollanders zijn slim geweest. Zij hebben bijna overal den 1 mei gevierd op zondag 30 april, ten einde geenen werk dag te verletten. Zij hielden meelingen en betoogingen. Alles is rustig afgeloopen te Zutphen alleen hebben eenige botsingen plaats gehad tusschen de socialisten en de policie, doch er was geen erg bij. Maandag waren er bijna geen werksta kers. Parijs. Tot 's middags was te Parijs alles kalm. Er waren bijzonde maatrege len genomen om alle wanordelijkheden te beteugelen. De troepen waren onder de wapens. Op staat was weinig volk te zien de koffiehuizen en drankslijterijen waren le dig. Rond 2 ure werd nabij de Kamer een kerel aangehouden die met een roode vlag zwaaide, als om tcekens te geven. Hij bood geenen tegenstand. Ook de voorsleden waren rustig er werd bijna overal gewerkt. In den namiddag heeft te Parijs eene kleine botsing plaats gehad. Twee socialis tische aanleidcrs, Baudin, afgeveerdigde, en Vaillant, gemeenteraadsheer, kwamen naar de Arbeidsbeurs, doch vonden ze ge sloten. Vaillant hield eene aanspraak tot de 200 socialisten die hem vergezelden, en zette hen aan op straat le manifesteeren, daar men hun lokaal sloot. Eenige '.voelmakers riepen Vive la Commune! Aanstonds snelden politie agenten toe eene botsing ontstond. Ver scheidene aanhoudingen werden gedaan. Baudin omgorde zijne sjerp van afgeveer digde, doch hij werd mei nog een anderen kerel door de politie aangehouden en op geleid. De socialisten poogden hen uit de handen der agenten te halen, doch te vergeefs. Rond 2 ure ontstonden er samenscho lingen tegenover de Arbeidsbeurs, waar van dc omtrek door de politie afgezet was. Baudin en zijn gezel werden ten 7 ure 's avonds losgelaten. 's Avonds heeft de politie nog eenige chargen gedaan. Talrijke personen zijn aangehouden. Roubaix.De werkstaking was bijna algemeen een werkman die naar de weverij Lepoutre ging, werd door de werkstakers togen gehouden. Eene bot sing ontstond tusschen werklieden en meestergastenDe gendarmerie is er moe ten tusschenkomen. Te Armentiers lagen bijna al de fabrie ken stil. Te Tourcoing werd er in zestig fabrieken gewerktin achttien was de arbeid gestaakt. In Engeland. Nergens w orden er betoogingen gemeld, doch in de provicie zijn er gedeeltelijke werkstakingen ont staan te Brighton en te Northampton de timmerlieden te Dundee de fabriekwer kers. Te Londen zijn ook een zeker getal dokwerkers niet aan den arbeid gegaan. In Duitschlcmd. In verscheidene lokalen te Berlijn, hadden in den loop van den voormiddag bijeenkomsten plaats, in welke door sociaal-domocra- tische sprekers gehandeld werd over den aeht-urendag. Ongeveer 600,tot de fractie der zoogenaaamde onafhankelijke socia listen behoorende personen, die in een bierlokaal, in het oosten der stad verga derden, ontvingen versterking uit eene ontbonden anarchistische vergadering. Na een stormachtig debat vormden ongeveer 400 hunner cenen optocht bij wijze van betooging. Tot hiertoe is het tot geene rustversto ring gekomen. De stad heeft haar gewoon uitzicht. Ook uit het overige des rijks werden tot dusver geene buitengewone voorvallen gemeld. In Oostenrijk. Op het Prater te Weenen heeft eene socialistische betoo ging plaats gehad. Bijna nergens wordt gewerkt. Verders niets belangrijks. Te Reiclienberg hebben dreigende samenscholingen plaats gehad van werk lieden vóór de fabrieken, maar do gewa pende macht heelt hen uiteengejaagd. In Zwitserland. Een stoet van 1200 personen met 25 vlaggen, waaron der óéne roode, verder met eene plak kaart waarop het woord dynamiet te lezen stond, ging door de straten van Berne. De socialistische volksvertegen woordiger Silbermann hield eene rede ten gunste der acht uren. Dc orde is niet gestoord. In Italië. Te Florencië zijn 5 per sonen wegens het verspreiden van oproe rige geschriften aangehouden. Te Bologna zijn alle winkels gesloten. Dinsdag morgend hebben werkliedenver gaderingen plaats gehad met gesloten deuren. .Te Turijn, Milaan, Napels, Venetië en Livorno is het volkomen rustig. In Spanje. Te Madrid zijn vele bijeenkomsten aangekondigd. Eene mee ting heeft plaats gehad op het Buen Re- tiro. Geen enkel incident. Te Malaga hebben twee honderd werk lieden de dokarbeiders belet liet werk voort le zetten. Zij deden ook den dienst der tramways ophouden. Geene ernstige wanorders. In Portugal. Volgens een telegram uit Lissabon zijn de werklieden-beloogin gen in Portugal allen stil en rustig geweestde stilstand van de werkplaatsen is niet algemeen. Aalst. Heden woensdag namid dag is Ferdinand Liebaut schaliedekker en witter, wonende Houtmarkt, van het hooge dak van 't gesticht der Daines van Maria, in de Achterstraat, gevallen. Liebaut bekwam ernstige ver wondingen zijn toestand schijnt hope loos. Dadelijk werd hem door den E. H. Raemdonck, onzen Pastoor-Deken, het II.Oliesel toegediend. Geneeskundige hulp werd hem ook dadelijk bezorgd. Later. Wij vernemen dat hij reeds overleden is. Goede vangst. De Brusselsche policie zocht sedert lang reeds drie gevaar lijke dieven óp, Clays, Vanderlinden en Bockstael, die zich vooral overleverden aan nachtelijke diefstallen met braak, en ook aan baanslrooperij.Een aanhoudings bevel was tegen de drie kerels uitgevaar digd. Dikwijls reeds had de policie hunne schuilplaats ontdekt, doch telkens wist het drietal langs de daken te ontsnappen. Zaterdag nacht vernam een policieoffl- cier dat de kleine bende zich bevond in een huis van den Vanderkelengang, Pie- renstraat. Ilij begaf er zich heen met eene sterke wacht agenten. Het huis werd om singeld, en een agent ging post vatten op het dak, om alle ontvluchting langs daar te beletten. De drie kwaadoeners,die juist bezig wa ren met de opbrengst van eenen diefstal te deelen, zich overmand ziende, boden gee nen weerstand. Zij zijn thans in de gevan genis van St-Gillis opgesloten. Een schrikkelijk tooneel had zater dag te St-Gillcs plaats. Een zinnelooze had in zijne woning meubelen en ruilen verbrijzeld en wilde toen uit het drie ver diepingen hooge venster springen. Drie agenten, die haastig ter hulp waren ge roepen, konden den ongelukkige grijpen on hem hfiletlen dit voornemen uit te voeren. Zij hadden een schrikkelijken strijd tegen hem te voeren, zelfs nog in het rijtuig waarmee zij hem wegbrachten, en waarvan hij zelfs het houtwerk ver brijzelde. Men weet dat het in den gemeente raad van Laeken nog al eens stormen kan en dat op zekeren schoonen keer al de leden te gelijk hun ontslag gaven.- Bij de kiezing van 23 april kwamen eenige leden der oppositie in balloteering. welke nu verleden zondag moest plaats hebben. Zij werden met klank gekozen. Er waren 200 kiezers meer thuis gebleven dan op den eersten dag. Kiekendief betrapt en gewond. Zondag nacht, ten 12 ure half, hoorde de meid van Ferd. Smet, welstellend land bouwer in de Bokslraat, grondgebied Bel- cele, nabij St.Nikolaas, gerucht in hetkie- kenkot. Zij ging den zoon Desiré Smet, die reeds te bed was, verwittigen. Deze kleedde zich aan, nam eenen sabel mee en ging zien. Nauwelijks aan hel kiekenkot gekomen zag hij eenen kerel wegspringen, doch vatte eenen anderen bij den kraag, die zich hardnekkig verdedigde. Smet begon te

De Denderbode | 1893 | | pagina 2