Een en ander. Boerengilde. Wacken. Brandverzekering. Kunst- Letternieuws. Kaatsspel-Esplanadeplein Allerhande nieuws. deel dat dient voor parochiekerk, waren opgepropt van volk zijne Hoogweerdig- heid de Bisschop, van zijn kappitel omge ven, kwam zich bij de menigte voegen en zong het lof. De plechtigheid wierd geslo ten door eenen akte van opdracht der gansche stad aan de beschermster van Doornijk. Het voorbeeld dezer aloude kerk wierd weldra door gansch België nagevolgd. Henegouwen toonde zich weerdig van zijnen standvastigen eerbied tot de konin- ginne des Hemels. Reeds van 't jaar 1839 had men te Binche met groolen luister de Meimaand gevierd een schoon beeld der H. Maagd wierd op een prachtig versierd altaar verheven in 't ingaan van den koor r alle dagen las men er de H. Mis binst dewelke lofzangen gezongen werden tot dc Moeders Gods alle dagen wierd ook op den predikstoel de lof uitgesproken van Deze wier lof eenc onuitputtelijke bron is - Laus Marice, /óns indeficicns. Bergen, Charleroi, Thuin, Tongeren, bleven niet ten achte ren bij Doornijk on Binche. Men begon de viering der Meimaand te Gent in drie kerken tegelijk, ten jare 1839. Later van lijd, schikte men het zoo dat ieder jaar de Meimaand opvolgenllijk ge vierd werd in eene enkele parxihiekerk om alzoo met mcodere plechtigheid eene godsvrucht te vieren, die eene gansche maand duren moest. Door bijdrage van H. den Bisschop, altijd zoo ie ver ige die naar van Maria, was de godvruchtige toeloop bijzonderlijk groot in de hoofdkerk. Gedurende gansch de Meimaand, stond het beeld op eenen troon, opgericht bij het ingaan van de koor en over denwelken een hemel hong wier damasten plooien hetzelve prachtiglijk omgaven. Brussel gaf aan dien nieuwen eeredienst eenen bijzonderen vorm. De Meimaand wordt de bloemcnmaand genoemd men had dus het schoon gedacht met bloemen den altaar en de troon te versieren van deze die - Verborgen Roos en - Lelie zonder vlek - genoemd wordt tevens was het schoon en treffend het kind van den arme te zien nevens het kind van den rijke een geurig bloemptje in zijn handjes komen opdragen aan O. L. Vrouw der Kapel, 'i Was dikwijls een gekocht met liet klein spaargeld van iedere week niets is mildadiger dan het hert van een volkskind. Antwerpen had zich door Genten Brus sel in dien godsdiensligen drift niet laten overtreffen. Te Luik wierd de plechtig heid der Meimaand ingebracht, *t jaar 1840 doordceerw. Paters lledcmtoristeu, en 'i is van daar dat zij. "t jaar 1844, ook naar Holland overging. Tcgenwoordigd is de Meimaand door gansch België gevierd daar is geen dorp waar gedurende deze maand, de H. Maagd niet vereerd zij, door eenen algemeenen en aan het volk zoo aangenamen eere dienst. H'icuwe kieswet. In de minislericele kringen is men van gevoelen dat het zal onmogelijk wezen de nieuwë kieswet in den loop van dezen zittijd te stemmen. De Kamer zal binnen veertien dagen de beraadslaging over de herziening herne men en zal onmiddelijk hel vraagstuk der verplichtende stemming bespreken. koiiUHliaiilen. Zooals men weet heeft de heer Picard, bijgenaamd de d roomer, den 15 april, toen de stemming van liet meervoudig stelsel reeds verze kerd was, eenen hevigen uitval gedaan tegen de Kamer, - die het volk voor den aap hield, enz. Welnu, in de voorrede van een vlug- SChrilt over de meervoudige stemming, door den heer L. Frank heruitgegeven, leest men In November 1890 werd dit werk aan M. Edmond Picard voorgelegd. Met eenen vluggen en doordringenden oogslag had de beroemde advokaat het hand schrift doorloopen. Terstond riep hij uit Daar zijn de grondslagen in voor eene overeenkomst. - M Picard was dus, van in 1890, over tuigd dat het meervoudig stelsel den grondslag bevatte van eene overeenkomst, aannemelijk voorde werkl (alen.En op den oogenhlik dat de stemming van dat stel sel verzekerd was. ging hij het volk tegen de Kamer en legen de overheid ophitsen. 't Is, overigens, de heer Picard alleen niet die alzoo heeft gehandeld. De zooge zegde gematigde liberalen, met den heer Frère-Orban aan 't hoofd, hebben het bowoningsstclsel vooruitgezet en aange prezen, zoolang liet door dc regeering niet was voorgesteld doch zoodra de rechterzij op dat stelsel overeengekomen was en terecht hoopte dat de gematigde linkerzij liet met haar zou aannemen, vielen dc liberalen er op uit alsof het de grootste bedriegerij ware die ooit kon uitgedacht worden. Wij mogen dus zeggen dat de radikale droomers geiijk Picard, zoowel als de doktrinaire sleepdragers van Frëre en Bara, komedianten zijn, welke voor geene tooneelspelers van beroep moeten onder doen. Doch, wij moeten erbü voegen dat, van do twee soorten van komediespelers, deze die hun bedrijf op de schouwburg- planken uitoefenen, de minst gevaarlijke zijn. Onlvoogding «lei* vrouw. Een jonge vrouwelijke doktor in de rechten, mej. Chauvin, heeft twee voor stellen gereed gemaakt, tot verbetering van den burgen-echtelijken toestand der vrouw in Frankrijk. Het eerste heeft betrekking op de vat baarheid der gehuwde vrouwen, om te beschikken over de vruchten van haren arbeid en van hare persoonlijke vljjt. - Zooals inej. Chauvin in hare toelichting opmerkt, leven slechts vrouwen die zon der huwelijksvoorwaarde getrouwd zijn in gemeenschap van goederen met hare echtgenooten, maar dit komt het meest voor onder het volk, juist daar waar de vrouwen het ineest tegen den man be schermd moeten worden. Om nu niet altijd tot eene scheiding der goederen (tot nog toe het eenige middel) te moeten overgaan, stelt mej. Chauvin voor eene bepaling in het burgerlijk wet boek te maken, waarbij de gehuwde vrouw alleen en zonder toestemming van den echtgenoot of het gerecht, het recht zal hebben naar verkiezing over de vruch ten van haren arbeid te beschikken. Een stap in die richting werd reeds ge daan, toen in 1881 de wet aan vrouwen toestond, zonder toestemming van haren man, geld op de postspaarbank te plaat sen en af daarvan te nemen, doch dit werkte niets uit, daar de man naar wille keur over het geld, dat zijne vrouw ver diende, kan beschikken. Het tweede voorstel eischt, dat zoowel mannen als vrouwen getuigen kunnen zijn bij den burgerlijken stand. Thans moet men om een bewijs van identiteit of van verblijf te kunnen krij gen, twee gepantenteerde getuigen heb ben Dikwijls wordt dan een rondleurder geroepen, wiens getuigenis, hoewel ze geloofwaardig is, toch niet staat boven die van den eenen of anderen letterkun dige, kunstenaar of rentenier, die geen patent heeft. Fondsenblad. Nlnroillo. een der socialistische kopstukken uit Henegouw, is naar Parijs vertrokken, juist op den oogenblik dat de gendarmen hem gingen bij den kraag vatten. De SuffrageUninersel zegt dat de man te Parijs voorname geneesheeren is gaan raadplegen, wegens eene ziekte welke de Belgische geneesheeren niet hebben kun nen genezen. Maar waar heeft Maroille het geld ge haald om zóo maar de vermaardste dok- tois der wereld te gaan raadplegen vraagt Le llainaut. Hij won tocli maar 24 fr. in de week in de samenwerkende maat schappij van Frameries Werkstaking. Tc Wanne- perveen in Holland wordt eene school gebouwd. De gemeenteraad had in het lastkohier bepaald dat er geen genever op het werk mocht geschonken worden. Eene uitmunde bepaling, zult ge zeg gen! Ge zijt mis.de werklieden zijn in werk staking gegaan, juist omdat zij geenen druppel mochten pakken. Maak dan al wetten, reglementen en bepalingen om het drankmisbruik te keer le gaan Wedsteenen voor s© heer- roeewen. De St.-Louis o Globe De mocrat spreekt van het eigenaardig Iersche meer, waaruit de meeste wetstee- nen voor scheermessen komen, die op de wereld gebruikt worden.Het water van dit meer heeft de kracht iedere zelfstandig heid. die tnen er in plaatst, te versteenen. Het verkregene voortbrengsel is eigenlijk geen, maar de grondstof, waaruit steen bestaat, kotnl in de cellen en maakt die harder,terwyl zij er daarbij als steen uit zien. Een Engelsche messenfabrikant liet het meer, Longh Neagh genaamd, onder zoeken en hij krijgt er nu zijne wedstee- nen uit. Stukken hard hout werden er in geplaatst en er ongeveer twee weken in gelaten. De wedsteenen van de firma zijn beroemd, maar weinigen weten, hoe de steen eigenlijk hout is, dat in twee weken in een Ierscli meer versteende. Verleden zondag heeft er hier eene meeting plaats gehad ter gelegenheid van de instellingder Boerengilde van Wacken, Vyve-St-Baafs, Markeghem en Oussel- ghem. Ondanks eene voordracht over de werkmanswoningen gegeven te Oostroos- beke door den gunstig gekenden spreker Debuck, en andere uitlokkende verma kelijkheden van den omtrek, was de groote zaal der Jongelings-Congregatie proppensvol. Niemand had zoo eene def tige boerenbeweging durven verhopen. De meeste landbouwers hadden den oproep beantwoord dit strekt hun tot eer. De lieer Eugeen Carpentier, landbouw ingenieur te Iseghem, bedankte de talrijke opgekomene boeren en sprak hun over de noodzakelijkheid van het onderwijs in den landbouw. Vele lieden denken dat werken en zwoegen alleen de praktijk is en de geleerdheid in hunnen stiel niet te passé komt. Ze zijn deerlijk tnis immers om advokaat te worden leert men de rech ten. om doctor te worden studeert men de meJccijnen en om landbouwer te wor den zou men geene landbouwkunde moe ten kennen Onverschilligheid, gebrek aan moed of dwaze koppigheid alleen kunnen zulke redens doen uitkramen. De boer ook moet leeren, wil liij niet bedro gen worden en ten ondergaan. Spreker wees insgelijks op de groote, altijd toenemende concurentie der vreem de landen, en drukte den wensch uit de boeren te zien samenspannen ten einde beschermde rechten op de uitlieemsche produkten te bekomen, De lieer Robrecht Buyse, letterkundige te Rumbeke, moest zijne toehoorders nen hutsepot opdienen, zegdo hij men had hem trouwens gevraagd te spreken over Vlaamsch, socialismus en volkswerken. Daar die hutsepot behoorlijk met peper en zout was gemengd, heeft hi; opperbest gesmaakt en is goed door de maag kun nen verteerd worden. Het Vlaamsch is onze moeder tale die tale moeten wij in eer houden,ze geern spreken en onze beste krachten aan haar bestaan opofferen. Hoe zijn die wulpsche zeden, de slechte ge bruiken en onridderlijke manieren tot in 't herte van Vlaanderen doorgedrongen Ze zijn ons uit Frankrijk overgewaaid en zullen ons Vaderland leenemaal bederven zoo geene moedige, vastberadene mannen optreden om die verpestende winden af te keeren. Verders ook is de taal alleen be kwaam de maatschappelijke kwestie op telossen. Daarom boeren, werklieden en burgers kiest vertegenwoordigers die uwe taal spreken, uw leven meeleven, uwe behoeften kennen,met u lijden en strijden. Voor wat het socialismus belreft.dat is de vijand, dien wij allen moeten bekampen dat is de hate van al wat goed is, de vriend van wanorde en zedeloosheid, de aanrander van godsdienst, huisgezin en eigendom, de afbreker der maatschappij. Een van de bekwaamste kopstukken liet socialistische leger,zekere Roudhan,zegde in eene vergadering Wat zijn wij God verschuldigd Den oorlijg. Dat woord alleen is genoeg om iedereen met het eind doel van 't socialismus bekend te maken, en de ordelievende, christene menschen afschrik en verachting voor zijne walge lijke leerstelsels in te boezemen. De liberalen, deze zijn voor goed om zeep ze zijn in de kuil gevallen, dien zij voor de katholieke partij groeven, en ver smachten thans onder de algemeene ver achting van 't volk, wiens rechten zij te lang miskenden. Twee legers blijven tegenover elkander dit der katholieken van den eenen kant en dit der socialisten van den anderen. Welnu, alle welden kende burgers, werklieden en boeren moeten met het eerste leger aanspannen om zich te verzetten tegen de bedorvene sekte dis de grondvesten der samenleving dreigt omver te werpen en do wereld in eenen poel van goddeloosheid en verdier- lijking wil hervormen. Voor wat de volks werken aangaat, er dienen er overal ge sticht te worden en niet één christene Vlaming mag een oogenblik aarzelen zich daarbij aan te sluiten. Het is 't eenige middel om 't lot van boer en werkman te verbeteren en de grooten te dwingen de belangen der kleinen voor te staan. De heer Du Catillon, hoofdopsteller van ons Vlaanderen, te Wareghem, handelde over de samenwerking. Hij hekelde in geestige bewoordingen de zonderlinge handelwijze van sommige belanghebbende personen, die de mannen van den Zuid- Vlaamschen Sprekersbond aanvallen, be spotten en lasteren, enkel omdat zij hun nen plicht van christen mensch, dat is van volksvriend vervullen, door overal volkswerken in te richten en den kleinen liunqp plichten en rechien te leeren ken nen. Maar geene bedreigingen zijn be kwaam, zegde hij, om ons van ons doel af te houden hoe meer men ons lastert, hoe sterker men ons vervolgt.des te meer zullen wij werken voor de verdrukte boe ren en werklieden. Wilt gij machtig zijn, landbouwers, ging spreker voort, vereenigt u dan, want in de vereeniging is do macht hebt trouw in onze schoone nationale leuze zij duidt liet doel aan, dat we steeds moe ten betrachten. Door de samenwerking zult gij crediet krijgen, het landbouw onderwijs zal uitgebreid, het bedrog on derdrukt en de lasten verminderd worden; uwe nijverheid, verreweg de bijzonderste bron van 's lands welvaart, zal groeien en bloeien en uwen welstand verzekerd zijn. Gij zult tevens een krachtig bolwerk vormen om te weerstaan, tegen de wan hopige pogingen van 't socialismus dal al de goede punten van zijn programma aan de leerstelsels der Kerk heeft ontstolen en in zijne blinde verwaandheid nog durft beweren dat het de godsdienst der toe komst is, de redder der menschheid, lij dende onder onoverwinnelijke kwalen. Onnoodig te zeggen dat de talrijke toe hoorders met gespannen aandacht, die zoo nuttige en tevens aangenomene reden hebben toegeluisterd, en door herhaalde welgemeende toejuichingen hunne tevre denheid over de heeren sprekers hebben lucht gegeven. Hierna werden de heeren Adolf Veroug- strate, van Vijve-St Baafs en Paul Peêrs, van Wacken, onder het luidruchtigste handgeklap, de eerste tot eerevoorzitter en de tweede tot voorzitter benoemd. Beide heeren bedankten de leden in wel gekozen woorden en beloofden, voor zoo veel hel in hunne macht was, overal en altijd de belangen der Gilde le behartigen. Ten slolte stuurde de heer Voorzitter nog een woordje van dank aan de heeren sprekers, die zich zoo veel moeite getroos ten om het volk te onderrichten, zijne rechten en plichten te leeren kennen, en derwijze zijnen stoffelijken en zedelijken toestand te verbeteren. Een toehoorder. Onze Confrater van 't eiland Chipka wil zoo wat met ons den draak steken, omdat wij aan een confrater de berekening hebben ontleend welke bewijst dat de republiek aan de Franschen schroomelijk veel meer kost dan het tweede keizerrijk. Wat komt dat, beste Confrater, bij de brandverzekering te pas Is dat soms eene afleiding, iets waartoe gij gemeenlijk uwe toevlucht neemt wan neer gij in 't eng zijt gedrongen Wij zullen u niet volgen, Confrater 1 Gij noemt ons, goede Confrater, een vreeselijke rekenaar. GoedMaar zeg eens is hij geen doeberaar, hij die, jaren lang, op alle tonen zingt dat de brandverzekering eene winst van 250 duizend fr. zal ople veren aan onze stadskas, dat er alsdan zal geld zijn voor dit, geld zijn voor dat, in een woord, geld in overvloed, bij zoo verre dat Aalst een luie lekkerland zou worden, en die dan eerst dorst beweren dat hij nooit van zulke eene groote winst sprak, oin dan eindelijk te bekennen dat hij zich leelijk bedrogen heeft Volgens de nieuwe berekening van onzen besten Confrater zou de winst slechts jaarlijks tot 25 duizend franks beloopen 25 duizend 'tis verre van 250 duizend, 't is maar 't tiende deel Geen klein verschil Onze goede Confrater vraagt ons of dat sommeken van 25 duizend franks te ver achten of te verwerpen is in onzen nijpen den toestand, als de volksarmoede zoo verschrikkelijk aangroeit En als wij op die vraag zullen geant woord hebben, zegt onze beste Confrater, dan zal hij aan onzen wensch voldoen en ons toonen dat de Stad de brandverzeke ring zeer gemakkelijk kan inrichten. Wij antwoorden Eene winst van 25 duizend franks jaarlijks is zekerlijk niet te verstooten, maar de kwestie is en blijft hoe en op welke wijze zal men ze jaarlijks verwezenlijken Wij hebben dus geantwoord en onze beste Confrater zal ons nu de kwestie met ap-en dependentiën uitleggen. Wanneer het stelsel van onzen goeden Contrater uitvoerbaar is, hij weze gerust, wij zullen hem ter zijde staan uit alle onze krachten. Aan "'t werk dus, beste Confrater, de tijd vankakkelen op Chipka is uit,er moe ten nu eiers gelegd worden Nog iets te slotte. Op derde bladzijde vraagt onze zoete Confrater zich af: Waarom toch worden sommige lieden in Aalst zoo misnoegd als 't Land van Aalstde kwestie der brandverzeke ring opwerpt en studie en onderzoek vraagt Wij gelooven dat al die misnoegdheid slechts inbeelding is bij onzen Confrater; in alle geval Denderbode is niet mis noegd, want hij noodigde zijnen besten Confrater,in zijn nummer van 2 oct.1892, uit tot studie en onderzoek en die uit- noodiging bleef onbeantwoord. Overigens mocht onze goede Confrater veronderstellen dat zekere personen aan hunne misnoegheid in Denderbode luciit- geven, dan zeggen wij hem ge slaagt den bal leelijk misDenderbode heeft nie- mands hulp noodig, ja, is alleen mans genoeg om aan 't cenaculuin van Chipka te woord te staan en de blazen te doen bersten die gij, beste Confrater, aan onze medeburgers voor lanteernen wil ver- koopen Aalst. Itcchtbank van eersten aanleg. In zitting van woensdag kwam ter gelegenheid der beraadslaging over de begrooting van rechtswezen de kwestie ter spraak van de ipricliting eener Recht bank van eersten aanleg te Aalst. De heer Thienpont, vertegenwoordiger van Audenaarde, bestreedt natuurlijk de vraag van Aalst en zegde Wat betreft het inrichten eener Rechtbank van eersten aanleg te Aalst, ik zal wachten tot dat de heer Van Wam- beke al zijne middelen tot verdediging liebbe doen gelden ten voordeele van dat ontwerp, welks uitvoering Oudenaarde grootelijks zou benadeelen. Wat zou men zeggen van dengenen die zijnen evennaaste de helft van zijn kapi taal zou ontvreemden Welnu, dat wil men doen ten opzichte van Oudenaarde's rechtbank, 't Zal een harde slag voor die stad en terzelfdertijd nadeel berokkenen aan de daar gevestigde advocaten. Onder breking De heer Van Wambeke. Vol strekt niet I De heer Thienpont. Gij hebt zelf de v.oordeelen doen gelden die Aalst zou vinden bij het inrichten eener Recht bank. Doch,ik herhaal het,ik zal wachten totdat de achtbare lieer Van Wambeke gesproken hebbe om hem een meer om standig antwoord te geven. Onze achtbare vertegenwoordiger M. Woeste, nam onmiddelijk daarna het woord om het ontwerp voor te slaan De heer Woeste. Eerst een kort antwoord op hetgeen daar zoo even door den heer Thienpont werd gezegd. De heer Van Wambeke heeft, in den loop van den laatslen zittijd, al de rede nen uiteengezet die pleiten voor het inrichten eener rechtbank van eersten aanleg le Aalst. Sedert werden door 60 gemeenteraden van het arrondisse ment, een bevolking van 140,000 zielen vertegenwoordigende,verzoekschriften in gezonden tot het bekomen van de Recht bank. De Kamer ontving daarenboven een vluchtschrift uitgaande van den lieer baron Leo Bethune. In zitting van donderdag gaf de heer minister Lejeune zijn antwoord, luidende: De heer Lejeune, minister van Justitie. Eenige gedachten werden gewisseld naar aanleiding van het oprich ten eener Rechtbank te Aalst in het ministerie van Justitie wordt een ont werp van rechterlijke herinrichting bestudeerd en ik denk dat men hel vraag stuk dient voor te behouden tot dat het door mij bedoeld ontwerp worde overlegd, wat weldra gebeuren zal. Het ontwerp Aalst-Rechtbank van eer sten aanleg blijft dus nog hangende, en laat ons hopen dat de heer minister Lejeune rekening houden zal van de aller- rechtveerdigste vraag ondersteund docr de gansche bevolking onzes Arrondisse- ments. Wij hebben overigens de overtuiging dat onze achtbare gekozenen van al hunnen invloed zullen gebruik maken om een oplossing voordeelig aan Aalst te verkrijgen, - Wat moeten het toch kleppers zijn, zij die Dendergalm aaneenflamen Meer dan eens gebeurt het, dat die fa meuze slimmerikken zich in 't zelfde nummer maar op verschillige bladzijden tegenspreken, maar nu gaat het verder, want 't is op zelfde bladzijde en in zelfde kolom. Luistert Dat is maar juist, zegt Dendergalm en dat zij straf verdienen, zoo zij geene wet tige of gegronde reden tot afwezigheid hebben, dat valt buiten kijf. Het mag niet toegelaten zijn dat deze Wachten stille- kens en gerust zouden thuis blijven, ter wijl gene lastigen en soms gevaarlijken dienst moeten verrichten. Dus, volgens Dendergalm, is het maar rechtveerdig dat de burgerwachten die op 17 en 18 April jl. afwezig waren, gestraft worden .omdat zij zich zonder eenige wet tige reden aan eenen lastigen en gevaar lijken dienst onttrokken hebben. Nu, men leze verder, zelfde koloin en wat ziet men Dendergalm spot met den lastigen en gevaarlijken dienst welke onze Wachten op die dagen te volbren gen hadden en beweert dat zij er volko men onnoodig waren. Zekere radikale en socialistische men ners vinden dat er ook geene gendarmen en polilie-agenten noodig waren;men deed immers beloften van met de vijf, ge weet wel, te mogen grabbellen.. Dus begrijpt gij, geachte lezersde Wachten die afwezig waren, moeten ge straft worden, omdat zij zich aan eenen lastigen on gevaarlijken dienst hebben onttrokken en eenige regels verder be weert men dat er geen lastigen of gevaar lijken dienst heeft bestaan. Dat noemen die groote slimmerik ken in de gazet schrijven En zeggen dat die jannen allo man die hunne denkwijze niet deelt als ezel en dommerik durven uit schelden Spijtig dat Belleken De Laber met haar kraam verdwenen is, anders koch ten wij die slimmerikken om 'nen cent suikerspekken 1 Rechterlijk kronijli. Vleeschhandel. De zesde Kamer der boetstraffelijke rechtbank van Brussel heeft voor de tweede maal het reglement van den gemeenteraad van Brussel, dat vleesch buiten de stad geslacht en gekeurd aan een tweede toezicht onderwerpt, on wettig verklaard. Spoorwegongeluk te Vilvoorde. Op 30 meert 1891 had te Vilvoorde een groot ongeluk plaats. Een reiziger, die over de baan liep, werd door eene nade rende lokomotief verrast en omgeworpen. Twee anderen, die hem ter hulp snel den, ondergingen het zelfde lot en alle moesten hunne onvoorzichligheid met den dood boeten. De families der slachtoffers spanden een proces tegen den Staat in, doch de recht bank verklaarde den Staat onverantwoor delijkheid, daar het ongeluk enkel te wij ten was aan de onvoorzichligheid der slachtoffers. De eischcrs gingen in beroep, doch wer den daar eveneens afgewezen. Priesterlijke Benoemingen Zijn professor benoemd in Sint Grego- riusgesticht te Ledeberg, deE. H.Bracke; professor in S. Lievcnsgeslicht in S. Lievensgesticht, de E. H. D.Hooghe te Gysegem, de E. H De Wilde, beide priesters in het seminarie in S. Jozefsge sticht je St. Nicolaas, de E. H. De Proost, diaken in het seminarie. Zijn surveillant benoemd te Gyzegem de E. H. Lievens in S. Jozefsgesticht te S. Nicolaas, De E. H. Tack, ingelijks priester in het seminarie. De Kunstnijverheid of de Kunst beschouwd in hare betrekking met de Nijverheid, met de Stielen, door Jos. Bi.ockiiuis en Aug. Servais, bekroond in den prijskamp uitgeschreven door den Provincieraad van Antwerpen. Voor 1891 schreef de Provincieraad van Antwerpen eenen wedstrijd uit over de samenstelling eener verhandeling over de kunst, beschouwd in betrekking met de nijverheid en de stielen. De inhoud van het boek was bepaald als volgtI. De kunstnijverheid korte verhandeling van haren toestand in de vroegere eeuwen en nu.II. Opafdoende wijze de volstrekte noodzakelijkheid be wijzen van het teekenen voor alwie in zijn ambacht wil uitinunteh III Grond beginsels der bouwkunst'. IV. Grond beginsels der versiering. V. Beknopte en toch volledige uitweiding als mogelijk over de algemeene toepassing der reeds aangewezene stof op de verschillige stie len schrijnwerkerij, meubelmakerij, smederij, potbakkerij, steenhouwerij, goud- en zilversmederij, enz. Het boek in-8° formaat zal ten minste 350 bladz. tellen en ongeveer 200 teeke- ningen behelzen. Het zal in eenvoudige Vlaamsche taal opgesteld zijn en voor doel hebben de Vlaamsche kunst te doen her bloeien, door haren geest voor de werk lieden opmerkelijk en vatbaar te maken, 't Moet een leerboek zijn, waaraan de werkman kan putten, voor de ontwikke ling van zijnen kunstsmaak. Dit boek, zegt verder het program, zal voorzeker zijne plaats vinden in de open bare boekverzamelingen, in die der nij verheids- en teekenscholen en wel ge schikt zijn om als prijs in voormelde ge stichten en in adultenscholen te worden uitgereikt. Daar het werk van alle poli tieke strekking vrij blijft en alleenlijk een studieboek is, zijn alle huizen en alle kringen voor hetzelve toegankelijk. Daar bij staat de uitgaaf onder de bescherming der provincie, dus een waarborg van on dersteuning van wege deze laatste, den Staat, de andere Vlaamsche provinciën en dezer gemeenten. Zoo luidt hel program des wedstrijds. Het antwoord der heeren Jos. Block- huys, letterkundige, en Aug. Gervais, bouwmeester, op die belangrijke vraag, werd door de bevoegde Commissie met algemeene stemmen bekroond. Het beantwoordt dan ook ten volle aan die zwaar te vervullen voorwaarden,daar de Commissie, in haar program voor de tweede prijsvraag verklaart dat- Aan gemoedigd door den gunstigen uitslag van den eersten prijskamp, de Provincieraad van Antwerpen, besloten heeft voor de reeks der volgende prijskampen, de pre mie te verdubbelen. - Behoefde het bekroonde werk nog ver dere aanbeveling, dan zouden wij er bij voegen, dat het zeer welkom zijn zal, zoowel bij kunstminnaars als bij stiel- en ambachtslieden, bij allen, die, ter verede ling van geest en van gemoed, van ver stand en liart, zoo aan eigene zelfvervol- making als aan die van anderen, willen arbeiden zedeljjke behoefte, die ten allen tijde, maar vooral in onze dagen, eene dringende noodzakelijkheid is geworden. Want, stellig is 't, datzoo men den werkman wil redden, men hem boven de stoommachienen moet verheffen, of hij zal er door vernietigd worden, 't Staat ook vast, dat het verstandelijk en zedelijk ge halte des volks, in 't algemeen, en onzer arbeiders in 't bijzonder, voor verbetering, voor verhooging en voor meer vrucht baarheid vatbaar is. En zij, die aan dezen edelen arbeid medehelpen zij die het meeste bijdragen om dat verheven doel te treffen, verrichten stellig een verdienste lijk werk. In dien zin, met die overtuiging, en om alle menschen van goeden wil aantespo- ren dit edel doel te helpen bereiken, is de bekroonde prijsvraag opgevat en beant woord ook durven de opvatters, de schrijvers en de uitgever hopen, dat zij niet te vergeefs op de ondersteuning der belanghebbenden gerekend hebben. Het boek kost fr. SS. Men kan inschrijven ten Bureele van Den Denderbode. Komt t© vci*s©lii|nen Alexin "Vritliofï, compagnon des capitaines Jacques Joubert au lac Tanganika (Afrique centrale). Sajeu- nesse, son journal de voyage, sa mort glorieuse par Alexis-M.-G. Prijs gebrocheerd fr. 0,90. Te verkrg- gen ten bureele van Den Denderbode. BOND DER Katholieke Bekwaamheidskiezer. TWEEDE SEKTIE, Prljsschieting op Maandag 8 Mei, om 8 1/2 ure 's avonds, ter herberg ln den Grooten St-Tvo, bij den heer Verleysen, Nieuwstraat. CLUB DEIt XAA. Zondag 7 Mei 1893. Om 2 1/2 ure. August De Haeck, tegen Albert Van Duerm. Om 3 1/2 ure. Edm. De Moor, tegen Fr. Pyck. Om 4 1/2 ure. De twee winnende partijen. Botermarkt. Heden zaterdag werden 911 klonten boter ter markt ge- bjacht, wegende te samen ongeveer 7284 kilogr. Concert. Programma van 't Concert 't welk zal gegeven worden op Zondag 7 Mei 1893, om 11 1/2 ure, ter Groote Merkt, door onze Koninklijke Harmonie, onder de leiding van heer F.-L. Van den Bogaerde. I' Défilé des Hussards, Polki Heyman. •J. Guillaume Teil, Ouverture Rossini. 3. Jupitter, Polka pour Piston t- Fantaisie sur TOpéra, Lc Puits d'Amour Dalfe. 5. La Ciarinue, Mazurka Russc Panne,

De Denderbode | 1893 | | pagina 2