NIEUWS- EN AANKQNDIGINGSBLAD VAN DE STAG EN 'T ARRONDISSEMENT AALST. De Poll. Donderdag 11 Mei 1895. 10 centiemen per nummer. 47ste Jaar, N° 2771. Politiek overzicht. MIJNHEER JUDAS Boeren en Drukpers. Gemeentekiezingen. DE DENDERBODE. ABONNEMENTPRIJS Dit blad verschijnt den Woensdag en Zaterdag van iedere week, onder dagleekening van den volgenden dag. De prijs ervan is 6 frank 's jaars fr. 3,25 voor zes maanden fr. 1,75 voor drij maanden, voorop te betalen De inschrijving eindigt met 31 December. De onkosten der kwitantiën door de Post ontvangen, zijn ten laste van den schuldenaar Men schrijft in bij C VAN DE PUTTE-GOOSSENS, Korle-Zoutstraat, N. 31, en in alle Postkantoren des lands. ADVERTEVTIEIVPK1JS Per drukregel, Gewone 15 centiemen Reklamen fr. 1,00 Vonnissen op 3* bladzijde 50 centiemen. Dikwijls te herhalen bekendmakingen bij accoord. Niet opgenomen handschriften worden met teruggestuurd. Heeren notarissen moeten hunne inzendingen doen, uiterlijk tegen den dijnsdag en vrijdag avond. Voor de advertentiën uit vreemde landen zich uitsluitend te wenden tot de Agencie Havas, te Brussel,32, Magdalena Straat en te Parijs, 8 Beursplaats. (Paris, 8 Place de la Bourse. Cuique suum. Anlat, ÏO Mei 1893. rankrijk. Nieuwe Encycliek. De Oaulois deelt hel volgende telegram uit Rome meè, dat het blad zegl uit de beste bron te zijn voortgekomen Rome, 7 mei. De Paus maakt eene Encycliek gereed, gericht aan de regee ringen van Europa, en waarin Z. II. be wijst dat de immer zwaarder drukkende militaire lasten eene ramp zullen verwek ken. Leo XIII roept de aandacht dor re geerders op de noodzakelijkheid eener vredelievende politiek, om een einde te stellen aan de ellende onder de werkende klas. De Gaulois zegt dat de Leo XIII kei zer Wilhelm heeft gepolst over dees ge dacht. Italië, Oostenrijk en België zouden hunne bijtreding hebben toegezegd. Rusland alleen moet eenig voorbehoud hebben gemaakt; ingeval ditland bijtrad, zou het gelast zijn drukking op Frankrijk uit te oefenen. De Figaro geeft een fantasie-ver slag over de reis van Mgr. d'Hulst naar Rome, waar de rector der parijzer IIoo- geschool van den H. Vader het stellige bevel kreeg, de politiek des Pauzen te volgen, op welke voorwaarden Leo XIII de aanvallen der jesuieten tegen Mgr d'Hulst zou doen staken DuiTSCHLAND. De Duitsche Rijksdag is bij Keizerlijk Besluit ontbonden gewor den ten gevolge der verwerping der mili taire wetsvoorstellen. De regeering vroeg eene versterking des legers van 83 duizend man en eene ver meerdering van uitgaven van 64 millioen mark, of 80 millioen franks Graaf Huene, wilde 70 duizend man en 55 millioen mark toestaan en de regeering sloot zich bij dit voorstel aan. Het voor stel Huene werd verworpen met 210stem- men tegen 162 en 1 onthouding. Onmiddelijk beklom de rijkskanselier von Caprivi het spreekgestoelte en gaf lezing van het Keizerlij k Besluit van ont binding des Rijksdags. De nieuwe kiezingen zullen op 15 Juni plaatsgrijpen. Nieuwe partij. M. Richter en zijne aanhangers versmelten zich met de democratische afgeveerdigden van Zuid- Duitscbland. 34* Vervolg. Wel, sprak Axton overwegende, gij hebt toch reeds uitgemaakt dat ik de moordenaar niet ben Gij schreeuwde de doktor vol verbazing. Ja, ik, doktor! antwoordde Axton onbewimpeld Wat toeval, niet waargij zit neven cenen verdachten moordenaar. Voorheen verdacht, doch nu niet meer. sprak Fanks indien ik u een oogenblik heb verdacht, gij hebt spoedig uwe onschuld doen uitstralen. Maar gij zult mij bekennen, dat de zaken er slecht uitzagen voor u. Zoo slecht, haastte Axton zich te antwoorden, dat, ware de detective iemand anders geweest dan gij, ik nu reeds in de gevangcuis zou gezeteu hebben, onder betichting van moord. Niet alleen mogelijk, zegde Fanks eene nieuwe sigaar opstekende, doch zelfs waarschijnlijk. Nu, gij hebt uwe snschuld bewezen en Spolger eveneens. Verdacht gij bcm dan ook al vroeg de doktor nog meer verbaasd. Wel, ik dacht vandaag zulke din gen niet te vernemen, Fanks. Spolger heeft die noodlottige doos in zijn bezit gehad, hij gebruikt opium voor zjju Zoetmiddel, De nieuwe partij zal liberaal-democra tisch genoemd worden. Ineen kiesmanifest, geteekend Richter en Payer, bestrijden zij het militarism en zeggen dal de reactionnaire partij voorne mens is het algemeen stemrecht af te schaften. Het manifest bestrijdt de uiter ste rechterzijdeen de uiterste linkerzijde, alsook de socialisten. Na de kiezingen zal de nieuw e partij partij bepaald gevormd worden. Onze buitenlieden onze boeren, zoo als men eenvoudiger en gezelliger zegt hebben tot nu toe niet bestaan voor de liberale kliek. De liberale drukpers, de liberale redenaars, indien zij zich ooit ge- waardigden over den boer te spreken, deden het om hem te beleedigen en te ver nederen, te beschimpen en te lasteren. Het zou een niet onaardig doch ook niet heel - appetijtelijk werk zijn in de geu- zenpapieren al de scheldwoorden bijeen tc zoeken, die zij, sedert jaren, de boeren naar het hoofd geworpen hebben. Die scheldwoorden zijn voor het meesten deel zoo laag, zoo uitnemend laf dat men de tang zou moeten gebruiken om ze te ver zamelen en dat men geen enkel drukker zou vinden, die aan deze vreomdsoortige lijst zijne pers zou willen vuil maken. Nu opeens verandert dat allemaal. De geuzenorgancn, groot en klein, kondigen aan dat zij zich met de boeren gaan bezig houden; zij gaan ze beschaven, verlossen en verlichten. Tot nu toe heeft de boer verdrukt gegaan onder het slavenjuk der pastoors, die hem in de on wetenheid heb ben gedompeld gelaten eindelijk gaat hij een vrij man worden en het hoofd tegen zijne verdrukkers opsteken. De boerheeft tot nu toe honger geleden en niets anders dan gebrek gekend, voortaan gaat hij zwemmen in de aangenaamste weelde in den zaligsten overvloed. En dat alles gaat hem de liberale drukpers schenken, zoo maar op eens uit loutere genegenheid, uit zuivere liefde. Boeren, mijne goede vrienden, watzegt gij van die stoeterij Mij dunkt, terwijl ik zoo gezellig met u zit te kouten dat ik u voordat allesongeloovigde schou ders zie ophalen, ik lees den twijfel in uwen zoo franken oogslag. Gij hebt gelijk duizenmaal gelijk, want de geuzenpapie- ren houden u doodeenvoudig voor don zot. Vroeger bestondt gij niet voor de geu zen, vroeger kenden u die bazen niet dan om u te beschimpen en te lasteren, omdat hij haatte Melstanc dit alles te samen. Was de schoonste beschuldiging tegen hem, besloot Japix met zijnen luidruchtigen lach. O, ik ken uw beroep, Monsieur Lccoq ik heb de fransche romans gelezen. Ik vrees dat dat ik zoo onfaalhaar niet ben als Monsieur Lecoq. En waarom niet Was hij zelf geen naliper van Vidocq, den beroemden spoorzoeker Wees er zeker van, het raadsel dat gg hebt opgelost, zou het geluk zijn van eencn romancier. Mogelijk, maar het werkelijke leven is moei lijker dan verbeelding. Mis, mijn beste, zegde Japix. Verbeelding is slechts de weerschijn van het werkelijke leven, het weerspieglen van het ware der natuur zooals de goddelijke Shakespeare zegt. Laat nu Shakespeare eens daar, merkte Axton glimlachend op en keer tot de zaak terug. Sinds Spolger en ik vrij van verdenking zgn, wie is er dan plichtig Vraag mij iets gemakkelijker, zegde Fanks. Maar weet ge wel, be9te spoorzoeker, bracht Japix nu in het midden, dat het mij verwondert u niet eens de blikken tc zien wenden op M. Judas. Dat heb ik wel, sprak Fanks bedaard, maar ik kan niets tegen hem aanbrengen. Hij is zeer behendig. De deugdzaamheid van een schurk. Ja, cn daarbij ook de veiligheid van ceu schurk. Hebt gij mij over ecuige dagen niet gezegd te geloovcn, dat Judas al de draden van deze gchcim- zij toch niets van u te verhopen hadden, gij kondet aan hunnen winkel noch voor noch nadeel doen. Doch nu eindelijk is de kaart gekeerd de boer is iets geworden, hij krijgt stemrecht vele buitenlieden gaan beschikken over een, twee zelfs over drie stemmen. En nu ook gaan zij waarde krijgen in de oogen der geuzen maar brave menschcn, bedriegt u niet't zijt gij niet, die gaat tellen voor hen, 't is uwe stem. Uw persoon, uw belangen, uw familie, uw welzijn, dat alles zal even gelijk eertijds nietigheid voor hen zijn, uwe stem alleen zullen zij beloeren en om haar te bekomen zullen zij alles inspannen. Van nu af, eer dat de nieuwe kieswet op gesteld is, kondigen zij reeds hunne komst aan en nog eenige weken dan werpen zij zich op u gelijk de wolven op hunne prooi. Zij zullen schapenvachten om heb ben, maar gij zult ze gemakkelijk erken nen.... O ja, de geuzepers gaat tot de boeren komen, maar de boeren zullen haren on- zuiveren omgang van de hand wijzen, hun ne huizen sluiten voor hare komst en, als ze ooit binnensluipt, eenen lak meer op den haard werpen om haar met grootere zekerheid den weg der schouw te wijzen. Als een liberaal blad een huis inkomt, loopt al wat boeren burgerhot duurbaar ste is gevaargerustheid en vrede van den huiselijken kring, getrouwheid aan aan Kerk en Godsdienst zedigheid en eerbaar heid der jongelieden. En de boeren weten dat en, indien zij het niet wisten, behoeven zij slechts rond hen te zien. Het Walenland is het land van belofte, volgens de geuzen- papieren, omdat zij daar gewerkt hebben en aanboord geworden zijn. Nu, in 't Walenland is het volk bedorven daar is geen Godsdienst meer, daar bestaat geen huiselijke haard en familieleven meer, daar wordt de eigendom niet meer geëer biedigd, daar zijn de zeden verloren, daar zijn de bordeelhouders de meesters, daar zijn de werklieden de speelballen van de razende socialisten, die ze voor hunne hersenschimmen langs de straten doen doodschieten Dat alles is het werk der liberale druk pers. Boeren, houdt u voor hare verpesting gijzyt verwittigd. Wij stemmen met het bovenstaande schrijven van Kerel uit den Onafhanke lijke volkomen in en voegen er slechts de Vlaamsche Spreuk bij die onze buitenlie den zich zullen herinneren Als de vos de passie preekt Boeren xoacht uw ganzen Het is onbetwistbaar dat in de toekomst het werk bij de kiezingen volkomen zal moeten heringericht worden. Er zal te werken en veel te werken vallen. Zekere politieke hoofdmannen denkon het nogthans niet,doch zij bedriegen zich. Een reglement zal er moeten gemaakt worden, 't welk de tucht moet regelen waaraan allen zich moeten onderwerpen, en zonder de welke de eenheid der partij zal bedreigd zijn. Zekere personen denken dat het zal noodzakelijk zijn, dat dc kandidaten bij voorafgaande verkiezingen worden aan geduid, in andere woorden, dat er polls worden ingericht. Laat ons het voorstel eeu oogenblik aannemen, doch wij vragen Zal het bij provinciale en kamerkiezingen uitvoer baar wezen Men zal zijne partijgenoten in elke Stad of gemeente moeten bijeen roepen, 't gene, om zoo te zeggen, aan eene ware kiezing zal gelijken.En daarbij al die uitnoodigingen en verdere werk zaamheden zullen niet zonder moeite ge beuren. Ook zijn er gevaren van twist en tweedracht aan verbonden. Wij houden het stelsel der afgeveerdig den in evenredigheid der bevolking eener gemeente verre uit het beste. Dit wil nogthans niet zeggen dat wij het stelsel van den Poll a priori verwer pen, neen, dat niet; indien men dit stelsel kan regelen dat het goede vruchten voort brengt, dan treden wij het bij. Wij hopen dan ook dat dezen die hier te Aalst en in 't Arrondissement het stel sel van den Poll altijd voorgestaan en het als het eenige rechtveerdige hebben uitge roepen. nu zullen optreden om hunne voorstellen in hun orgaan vooruit te zet ten door het opstellen van een ontwerp van reglement. Aan 't werk dus, heeren 1 Het ministerie van Oorlog. De Moniteur van zondag deelt aan het hoofd van zijne offlcieele berichten de vol gende koninkiijke besluiten meê, gedag- teekend uit Laeken, 4 mei 1° Het ontslag, den 30 april door luite nant-generaal Pontus (Karei) van zijn ambt van minister van oorlog gegeven, is aangenomen. 2° De luitenant-generaal Brassine, (Ja cob-Joseph) bevelhebber der 4e militaire omschrijving, is tot onzen minister van oorlog benoemd. Luitenant-generaal Brassine, schrijft de Indépendance, heeft snel zijne militaire zinnige zaak in handen had zegde Roger tot Fanks wendende. Ik geloof dat ik u zoo iets gezegd heb.antwoord de Fanks iangzaam maar, als ik mij niet bedrieg, had gij zelfs vermoedens op Judas. Had Ik heb ze nog, riep Roger uit. Ik heb zeker vermoedens op Judas en ik ben heel zeker Dat bij den moord pleegde voleindigde de doktor. Neen, ik hen niet bereid zoover te gaan, merkte Fanks hier op doch wat aangaat Monsieur Guinaud, ik zal u maar eén ding vertellen. Het is de gewoonte in apotheken, zegde men mij, dat dc apotheker steeds een toezicht houdt over den leerling, in wal betreft hel aantal pillen. Ik vernam van Judas dat met de versterkende pillen van Mclstune, dit gebruik werd gevolgd. Daar ik echter vermoedens bad tegen Judas ging ik persoonlijk Wosk eens uithooren. En hij zegde 1 Dat hij de pillen telde en daarna de doos aan Judas overhandigde open. Oh, sprak Axton plotseling, gij denkt dan ook dat hij die twee cxtraplllen er bijvoegde Hij kan zulks gedaan hebben. Maar welk was zijne dryvecr om zich van Mel stanc te ontmaken Ah, dat is niet moeilijk om te beantwoorden, zegde Fanks onmiddelijk. Naar het schijnt bemint Judas dc dochter van Marson Mclstane stond hem in den weg en voor hem was het heet gemakkelijk zijnen schijnbaren vriend uit den weg te ruimen. Toegestaan, zegde Japix maar zelfs Indien hij Mclstane met morphina doodde, dan was hjj daarom nog niets dichter bij het voorwerp zijner liefde. Een apothekersleerling is nu juist de geschikte partij niet voor de erfgename van Francis Marson. Heel waarHeel waar En dan nog, voerde Axton aan ter verdediging waarom zou Judas, indien hij Melstane dooden wilde, gewacht hebben tot hij te Jarlchester was, als bij dit beel gemakkelijk te Irondticlds kou doen Oh, dat is slechts een kwestie van veiligheid, antwoordde Fanks in gedachten. Ware Melstane hier gestorven, men zou aan Judas vragen hebben gesteld, die hij niet gaarne beantwoordde. l)och als de man stierf tc Jarlchester. stierf hg als onbekende en nie mand zou er aan peinzen Judas of iemand anders van den moord te| verdenken. Die pil is duivelsch goed ge vonden en men moet Judas zijn omjop het gedacht tc komen. Ja, weerdig van een Franschman Bah De Engclschen mogen hun gemakkelijk een handje geven onder dit oogpuntvoor elke buitenge- woone zaak te Parijs, kan ik u eene gelijkluidende te Londen aanwijzen. Maar, van wat anders gesproken, zegde nu Japix, die plots aan het gesprek eene andere richting gaf, ik hel» vandaag een bezoek gebracht aan Miss Marson gq weet dat zij heel ziek is, niet waar Door mijne schuld, bracht Roger in op treurigen toon, door haar zoo dom weg Melstane 's dood te ver kondigen. Ga voort, sprak Fanks zich ongeduldig tot .Japix keerende, wat giugt gij zeggen. Dat ik vandaag een lisiet heb gebracht aan Mis loopbaan gemaakt. Hoewel nauwelijks 63 jaar oud, is hij reeds 3 jaren luitenant- generaal. Zoon en broeder van militairen (één broeder is majoor by de grenadiers), was hij reeds op 20 jaar 2' luitenant en zoo snel doorliep hij de verschillende graden, dat hij reeds op 48jarigen leeftyd met 't bevel over een regiment ('t 6® linie) belast werd. Vijfjaren later tot generaal-majoor be vorderd, voerde hij het kommando over de 3" brigade te Antwerpen, en als luite nant-generaal had hij de 2* divisie te Antwerpen, later de 4e divisie te Brussel onder zijne bevelen. Ten gevolge van het ontslag van gene raal Pontus blijven nog slechts twee mi nisters in ambt van 't ministerie 't welk in 1881 optrad, namelijk, de heeren Beer- naert en Vandenpeereboom. Sedert 1884 werden 7 nieuwe ministers benoemd. Men heeft in de vervanging moeten voorzien van MM. Thonissen, binnenlandsche zaken; De Volder, juisticie en binnenland sche zaken de Moreau, buitenlandsche zaken; Melot, landbouw en nijverheid de Chimay, buitenlandsche zaken Pontus, krijgswezen. De tegenwoordige ministers in ambt welke op voorstel van M. Beernaert wer den benoemd, zijn MM. Lejeune, De Bruyn, de Burlet, graaf de Merode en Brassine. Men beweert dat M. Beernaert zijne collegas die heengaan, in zijne oogenblik- ken van vermoeidheid, benijdt. Dit valt licht te begrijpen bij een persoon die sedert acht jaren, zulkenzwaren last draagt,lijk onzen eersten minister. Nu M. Beernaert weet dat zijne taak nog niet is voltrok ken, en wat dan ook de moeilijkheden mochten wezen,zal hij op zijnen post blij ven. Zijne spreuk is immers gekend zij luidtllust elders Brussel, 8 mei. Zooals ik u reeds herhaaldelijk zegde zullen de gemeentekiezingen van October verdaagd worden tot in October 1894 met het nieuwe kiesstelsel. M. de minister de Burlet zal heden woensdag op het Bureel der Kamer het voorstel tot neerleggen. Het zou inderdaad belachelijk geweest zijn van, met de cijnskiezers nog gemeen tekiezingen te houden, wanneer heel ons kiesstelsel overhoop geworpen is,en wan neer men de gemeenteraden een jaar later toch allen zou moeten ontbinden. Marson ik heb ook haar vader ontmoet en deze ver telde mij een allerzonderlingst geval. Wacht, een beetje, riep d* detective, in groot» opgewondenheid. Durft ge wedden met my, doktor, voor vijf schellingen, dat ik teggen kan,w at M Marson u heeft verteld Y De duivel als ge dit kunt, antwoordde Japix vol verbazing. Wel, ik neem de weddingschap aan. Marson zegde dat... Dat Judas hem geschreven had en een onderhond gevraagd Alle dui..., maar neen, ik wil niet zweeren. Maar hoe, bij al wat heilig is, hoe hebt ge dat gevonden T En Judas, ging de detective voort zonder te ant woorden, Judas voegde er bij dat het was om te spre ken over zekere documenten Heel nauwkeurig. Maar, Fanks, Ik geloof dat gij een toovenaar zijt In het geheel niet ik redeneer. Ik wilde dat ge met die raadsels er uitscheidde onderbrak Roger hem toornig, en dat ge ons eens zeg- det, wat ge eigenlijk meent. Het zal niet aangenaam klinken.... in uwe ooreu. Doe maar op. Ik weet wat ge zeggen moet, sprak Roger levendig, maar ziet niet naar mij. Ik wil de waarheid weten over uwe zakeu. Japix zag zijne twee gasten verwonderd aan. Op zijn goed gezicht lag thans angst tc lezen, maar hij achtte het geraadiaam geen woord te spreken, al vorens Fanks zelf ophelderingen had gegeven. (Wordt voortgezet).

De Denderbode | 1893 | | pagina 1