Zondag 14 Mei 1893. 10 centiemen per nummer. 47ste Jaar N. 2773. NIEUWS- EN AANKONDIGINGSBLAD VAN DE STAD EN 'T ARRONDISSEMENT AALST. Politiek overzicht. Herziening en Belastingen. MIJNHEER JUDAS LANDBOUW. Een en ander. DE DENDERBODE. ABONNEMENTPRIJS Dil blad verschijnt den Woensdag en Zaterdag van iedere week, onder dagteekening van den volgenden dag. De prijs ervan is 6 frank 's jaars fr. 3,25 voor zes maanden fr. 1,75 voor drij maanden, voorop te betaien De inschrijving eindigt met 31 December. De onkosten der kwitantiën door de Post ontvangen, zijn ten laste van den schuldenaar Men schrijft in bij C- VAN DE PUTTE-GOOSSENS, Korte-Zoutstraat, N. 31, en in alle Postkantoren des lands. ADVERTENTIENPRIJS Per drukregel, Gewone 15 centiemen Reklamen fr. 1,00 Vonnissen op 3e bladzijde 50 centiemen. Dikwijls te herhalen bekendmakingen bij accoord. Niet opgenomen handschriften worden niet teruggestuurd. Heeren notarissen moeten hunne inzendingen doen, uiterlijk tegen den dijnsdag en vrijdag avond. Voor de advertentiën uit vreemde landen zich uitsluitend te wenden tot de Agencie Havas, te Brussel,32, Magdalena Straat en te Parijs, 8 Beursplaals. (Paris, 8 Place de la Bourse, Guique suum. Aalst, 13 Mei 1893. Parijs, 10 mei. Mgr d'Hulst schrijft eenen brief aan den Figaroom te verklaren dat het artikel, over zijne reis naar Rome in dit blad ver schenen, krioelt van onnauwkeurigheden. Men leest in de Autorité Een minis terieel besluit.waarvan men de reden niet kent, schorst tot nader orde de toelatingen van afwezigheid op der officieren en sol daten in de grensgarnizoenen. De correspondent van de Timeste Parijs, deelt de denkwijze meê van een zijner vrienden, die lang in Duitschland gewoond heeft, en zegt dat hij de ver werping van de militaire wet als eene waarborg voor den vrede aanziet. Hij denkt ook niet dat de nieuwe Rijksdag ze zal stemmen. Duitschland. Militaire roet. Redevoering des keizers. Na het voorbijtrekken der bataillons np het Tempelhoferfeld, heeft de keizer tot de generalen en officieren van den staf de volgende aanspraak gericht Ik heb mij ongelukkiglijk bedrogen in mijne verwachting, dat de Rijksdag het militaire wetsontwerp zou aannemen. Eene vaderlandslievende minderheid heeft niets kunnen bekomen van de meerder heid te dezer gelegenheid hebben er hevige woordenwisselingen plaats gehad, die men niet geerne hoort tusschen wel opgevoede lieden. Ik heb mijne toevlucht moeten nemen tot de ontbinding, en ik hoop dat de nieuwe Rijksdag het ontwerp zal bijtre den. Indien ik nogmaals in mijne verwach ting bedrogen werd, bc-n ik vast besloten alles in 't werk te stellen, om de wet te doen aannemen,want ik ben te vast over tuigd van de noodzakelijkheid der militaire wet voor het behoud van den vrede. Ik geloof niet dat het volk zich zal laten opmaken door onbevoegde personen, inte gendeel, ik voel, voor wat de militaire wet betreft, dat ik geheel tot akkoord ben met de gefedereerde prinsen, het volk en het leger. Engeland. Betoogingen voor den 8 uren-werkdagVerleden zondag heelt men in Engeland het Mei-feest ge vierd. Eene dubbele betooging voor den acht uren-dag had, in den namiddag,te Londen in het Hyde-Park plaats. De stoet vormde zich op de Thames kade en bestond uit werkmansvereenigingen met muziek en banieren,onder welke ook een paar roode vlaggen, voorop. In het park schaarde de menigte zich rondom 24 wagens, die als tribune dienst deden. Onder de sprekers waren verscheidene parlementsleden, socialistische volksmenners en werklie den ook Stepniak en Louise Kartsky, eene Oostenrijksche, Dr Aveling en ande ren voerden het woord. Een besluit ten gunste van den acht-uren-dag werd bij toejuiching aangenomen. Het aantal der aanwezigen wordt op 60,000 geraamd. De politie was talrijk, doch alles ging in vol maakte orde toe. Te Glasgow werd het Mei-feest door 20,000 personen bijgewoond. Van 4 tri bunes werden anarchistische en socialis tische toespraken gehouden, terwijl er besluiten werden aangenomen ten gunste van gelijkheid, broederschap en den acht uren-dag. Onder de sprekers waren ook Franschen en Duitschers. Er heerschte volmaakte orde. Een 10.000 personen,onder welken 150 werkstakende metselaars, hielden te Northampton eene betooging. Zy trokken jioor de straten. De orde werd niet ge- stoord. De Engelschen zijn in alle geval prak tisch. Zij manifesteeren 's zondags, als er niet te verletten valt. Uit Weenen wordt aan Daily Chroni cle gemeld, dat eene revolutie in Grieken land niet onmogelijk is en alsdan een Staatsbankroet te vreezen is. Buda-Pesth, 9 mei. Kerk en Slaat in Hongarië. In het huis der magnaten stelde graaf Szapary eene resolutie voor, strekkende om het politiek-kerkelijke programma der regee ring af te keuren. M. Czacky, minister van onderwijs, zegde dat de Staat voor geen enkelen godsdienst mag onderdoen en Kerk en Staat in hunne sfeer van werking moeten vrij zijn. Rome, 11 mei. De Italië zegt dat de policie op het spoor is van eene groote vreemde misda digers vereeniging, die Rome had uitge kozen voor hare werkzaamheden, gedu rende de feesten. Onder de reeds aangehoudenen zijn er twee Belgen, een Engelschman, twee Duitschers, twee Amerikanen, een Pool en twee Italianen. De herziening van art. 47 onzer Grond wet zal, hopen wij, aan den landbouwer niet alleen voordeelig zijn, omdat hij nu stemrecht heeft verkregen en bijgevolg zijn woord te zeggen gaat hebben over de leiding van 's lands zaken,maar omdat het nu zal toegelaten zijn de lasten te vermin deren die op den landbouw zoo zwaar drukken. 't Is over bekend dat de landbouw, sedert jaren, eene crisis te door worstelen heeft, die uitputtend is en eindelijk dood- end worden zal. Deze toestand eischt dat er doeltreffen de maatregels genomen worden. Onzes inziens kunnen de inkomende rechten die met zulke aanhoudendheid ge vraagd worden, den landbouw tot den vroegeren bloei niet terugvoeren. Neen, meer is er noodzakelijk; een herziening van ons gansche belastingstelsel dringt zich op. Ja, de landbouw moet van de grondbelasting ten grooteren deele ont slagen worden. Hot is hoogst tijd dat de mobilaire eigendom, tot hiertoe door den fiscus gespaard, zijn deel drage van den openbaren last! Waarom zou men nu toch de aktien, Hp haursnnera.1 ien niet 35" Vervolg. Beste Japix, zegde Fanks kalm, er was een brieven dat Roger te Jarlchester van Melstane had losgemaakt en door hem naar Miss Varlins was ge zonden, aan haar evenwel gericht onder haren doop- Miss Judith Juist. Welnu, de oude lompe postmeesteres warde dien maan met die van Judas en gaf het pak at aan deze laatste. Te samen met Miss Varlins gingen Roger en ik naar hem toe en gelukten er in de brieven uit zijne handen te krijgen. Ik vroeg aan Miss Varlins die brieven te mogen lezen eerst weigerde zij. doch stemde later toe, op voorwaarde dat zij eerst ze zou inzien. Ik drong niet aan, zij onderzocht eerst de brieven en vond niets. Wel, mompelde Japix, ik vind dat er daar niets zonderlings in is. Ziet ge daar niets in Ik wel. Als er niet, bij zonders tusschen die brieven ware geweest zou Miss Varlins geen verzet er tegen gemaakt hebben.dat ik ze eerst inzag. Mijne meening is dus dat Juda s de stukken heeft geroofd, die Miss Varlins mij wilde verbergen en en dat hij nu naar Marson is gegaan, om hem die te toonen En dan Wel, riep Fanks uit, ziet ge nog niets 1 Die brieven, door Judas gestolen, zjjn de sleutel van het geheim van Melstane's dood. Als dit het geval is, waarom komt hij ze dan Marson toonen. Fauks bewoog ziïh ongemakkelijk in zijnen zetel,zag lar den vloer, naar da zoldering, naar den doktor, iar alles, behalve naar Roger. Ik kan, in waarheid, het u niet zeggen, sprak hij ten slotte flauw. Ja. gü kunt het wel, schreeuwde Roger, snel rechtspringende gij verdenkt.... Ik heb geen naam uitgesproken, antwoordde Fanks heel bleek, op zijne beurt rechtstaande. Neen, maar lk wil het. Roger Ik wil het, maar op voorhand verklaar ik u het is een leugen een schandige leugen. Groote God, riep Japix tusschen beide tredende wal betcekentdit Bij aanzag beide mannen als om van hen een ant woord te krijgen en ten slotte was het Roger die sprak Dat beteckenl dat mijn oude schoolkameraad vrouw,die mijne verloofde is, van den moord verdenkt. Judith Varlins Ja, niemand anders Ware dit onrechtveerdig Neen, voorwaar. Het is het verondersteld fortuin dat men belast en dezen die het bezitten moeten hun deel der openbare lasten dra- gen. Hedendaagsch bestaan er fortuinen, in portefolie gelijk men dit heet, van millioe- uen en millioenen waarover geen centiem belasting aan dea Staat te betalen valt. 't Zijn de eigenaars, de landbouwers en de werklieden die alleen de lasten dragen. Langen tijd beeft men de vermindering der grondbelasting als onmogelijk aan schouwd, omdat men hierdoor het getal algemeene kiezers op den buiten, 't welk reeds bijna onbeduidend was, nog zou hebben doen dalen. Door de herziening van art. 47, is die hinderpaal nu uit den weg geruimd. Handel en Nijverheid voor de welke het heden ook jaren van schaarschheid zijn, zouden ook dienen ontlast te worden. De belasting der mobilaire of geldwaar den zou de vermindering der patenten en rechten van allen aard en van 't vervoer langs de ijzeren wegen toelaten. Indien deze hoogere bedoelde belasting redelijker wijze bepaald, ontoereikend moest wezen om de ontlastingen te ver wezenlijken die wij opsommen, dan zou men bel te kort kunnen vinden door de vermindering der militaire uitgaven die van jaar tot jaar zwellen, en dit in een verbazende verhouding, 't is te zeggen, van 20 vroeger jaren tot 50 millioen, nu heden, zonder do 200 millioen te rekenen die door de Antwerpsche en Maasche forten en kasteelen zijn verslon den geworden. Het is dus onbetwistbaar dat een der voornaamste punten van het toekomstig programma der Katholieke Bewarende Party moet wezen Herziening van ons gansche belasting stelsel belasting der mobilaire of geld waarden en ontlasting van landbouw en nijverheid door de vermindering of af schaffing der thans bestaande belastingen en vervoerprijzen langs ijzcrenwegen en vaarten IIollandMclt vee.— Een nieuw ministerieel besluit regelt de voorwaar den, onder welke het Hollandsch vee mag ingevoerd worden. Dit besluit is van kracht, te beginnen van den 12 dezer. De invoer is toegestaan langs de tol- bureelen van Maldegem, Watervliet, Bouchaute, Staak (Assenede), Selzaete (statie), Stekene, Santvliet, Esschen (dorp en statie), Wuestwezel, Strybeek, Baarle- Hertog.Arendonck, Achel (statie), Hamont (statie), Maeseyck, Smeermaes, Mouland, De invoe^'^uT'Wjr worpen aan de noodige certificaten van de overheden der plaatsen van herkomst. De dieren zullen onderzocht worden op kosten der invoerders door de Belgische veeartsen. Tegen de rupsenplnag. De Luxembourgeois geeft het volgende verhaal,in bedenking aan de landbouwers, wier velden door de rupsen te lijden heb ben Destyds,zegt M. E.C., drongen dichte drommen en legers, milliarden rupsen, met eene zekere regelmatigheid voort, en vraten alle groen weg. Rogge, spelt en haver zijn de hoofdge wassen dier streke. De rupsen hadden het vooreerst druk op de roggevelden en ver richtten daar, hoe vreemd het klinke, een zeer nuttig werk. Het was in de maand juli, zij lieten de reeds harde roggehalmen natuurlijk on gedeerd maar knaagden het loof van al de onkruiden, die men gewoonlijk onder deze graansoort aantreft, tot op de blad- ribben afer werd nooit zuiverder rogge- strooi van het veld gehaald. De vraatzuchtige larven waren daarmee echter spoedig klaar en nu ging het op de andere veldgewassen los, onder ander op de aardappelen. Op zekeren dag landde de voorhoede eener afdeeling bij den hoek van een groot aardappelstuk aan, hetwelk M. C..., toe behoorde. Zij gingen dan aan den arbeid en knaagden de planten zoo kaal als Japix aanschouwde Fanks, als om bem uit te dagen dc beschuldiging te herhalen, doch de detective sprak geen woord. Beste Axlon, gij droomtsprak Japix op stillen- den toon; ik zou nog eer mij zeiven verdenken Roger greep de breetle hand des doktors cn schudde haar hartelijk. Dank God, dat er iemand in hare onschuld ge looft zegde hij met tranen in de oogen. TutTutantwoordde de doktor kalm. zit nu terug neêr, beste jongen, zit neer. Er moeten hier volledige ophelderingen komen. Als Roger zoo opvliegend niet was, zegde Fanks, die reeds terug plaats genomen bad, zou ik hem wel iets willen zeggen hebben. Roger aanzag zijnen vriend met een straal van hoop in het oog en bleef hem stilzwijgend aanstaren. Gij zelf zegt dat ik Miss Varlins verdenk, sprak Fanks met zekere aarzeling in de stem, alleen omdat Judas eenige documenten naar Marson had gebracht. Hoe eet ge dat is misschien niemand anders ver denk 1 Wie dan Mis Varlins, merkte Fanks op, kan wellicht dc edelste rol in dil drama spelen en trachten eenen anderen persoon tc verbergen.... bij voorbeeld, M. Francis Marson. Watriepen Japix en Axton in céucn adem uit. Ik ben niet zeker, in het geheel niet zeker, maar ik heb mijne vermoedens. Aangaande Marson zegde Japix ernstig. Gek- sprinkhanen het konden doen. Evenmin als zijne geburen, wist M. C..., er raad meê, minder nog dan tegenwoordig, want de bordeleesche pap en de besproeiers en waren niet uitgevonden. Misschien maakte men toen meer dan thans gebruik van gips op de klaver en op andere vlinderbloemige voedergewas sen. Daarvan had M. E. C... eenige baalt jes overgehouden en kwam nu op het denkbeeld eenig gips te strooien over den aangetasten hoek van zijn aardappelveld. Hij was daarvan niets verwachtende, en was in hooge mate verrast toen hij op merkte dat de daarop aanwezige rupsen allen stierven en dat geheele benden, die ook daarheen kropen, op het gegipste loof niet vielen. Hij had het gipsmeel in de vroegte op de bedauwde bladeren uitgestrooid, opdat het er beter aan zoude hechten. Zijn stuk bleef echter ongedeerd en het aarappel- gewas gelukte er opperbest. Ware het niet te wenschen dat eenige landbouwers eens de proef namen Gips is niet duur en daarenboven goed mest. De aanhoudende droogte dreigt zeer nadeelig te worden voor den vlasoogst. In de zware poldergronden ziet er het nieu we gewas treurig uitveel wordt er omgereden. In do Vlaamsche zaclïte gron- u«-a er alles nog goed terecht komen 3ig' rhoeteir vanenr itr ~nei 'vv awnmmr >wo, nog niet kunnen gezaaid worden uit hoofde der droogte. Katholiek onderwijs. Het is zeker, zooals de heer Woeste het heeft gezegd, dat de onder wijs werken meer dan ooit al de bezorgdheid, al de n edelmoedigheid,al de werkzaamheid der katholieken inroepen. Niet alleen is de maatschappelijke verdediging in het spel, maar ook het behoud van het Geloof in ons land. Indien wij op dat veld ver- slagen werden, de gevolgen zouden ver- schrikkelijk zijn en misschien onher- stelbaar. Bien Public van 9 Mei 1893. In het bovertstaande is geen woordje misplaatst. Schoone woorden zijn het, inaar 'tzijn, helaas! toch maar woorden. Sinds 1879 werden die woorden zoo dikwijls gezegd en herhaald en zelfs na 1881 klonk het meermaals in voorname katholieke vergaderingen Wij moeten onze katholieke scholen behouden. Maar de werkelijkheid In 1884 werden vele, vele katholieke scholen in offlciëelo versmolten, en sedert verdwijnt de eene vrije of aangenomene school na de andere. De onderwijzers im mers vragen niet beter dan officieel te heid er is in Irondfleids geen man die zoo geacht ais hij. Het lijn over het algemeen uwe geachte perso- ■n, die zich inbeelden dat zij straffeloos kunnen zon digen en gelooven dat zij, gezien hunne achtbaarheid nooit kunnen gevonden ivorden. Mag ik u eens een paar vragen stellen, Japix Met alle plezier. Waarom doet Marson zijne schoone dochter trou wen met dien halfdooden Spolger T Japix aarzelde een antwoord te geven. Stellig weet ik niets, sprak hij ten slotte met tegenzin maar een openbaar gerucht.... Eu een fel verspreid gerucht nog al. Er is geen rook zonder vuur. Een afschuwelijk spreekwoord vervolgde Japix, het voorhoofd fronsend. Wel, het gerucht wil dat Marson vallen zal, indien ergccn geld in de /aak wordt gestoken en dat Florry de prijs is, waarop Spolger dat geld in Marson cl Son wil steken. Ik geloof dat we daar nu eindelijk de ware dry- veer voor de misdaad gevonden hebben. Geen zijner toehoorders sprak een woord, daar zij instinctievelyk voslden, dat het noodlottige net zich nauwer cn nauwer om Marson siont door de onver biddelijke logiek van den detective. In het geval Axton, vatte Fanks zijne ondervin dingen te samen, scheen liefde de drijvcer der misdaad te zijn in het gcval-Spolger hetzelfde in het geval- Judas eveneens. Alles zeer goed, maar alleen in ro mans is de liefde sterk genoeg om iemand zoover te worden, om hunne positie te verbeteren en vaster te maken. Als 't zoo voortgaat, zullen de katho lieke scholen binnen een tiental jaren overal verdwenen zijn en als men dan eens, na eene opwelling van wolsprend- heid zal gaan zien wat de katholieke scholen behoeven, dan zal men met ver bazing zien dat er geene meer zijn. Wat minder in de wolken zweven en wat meer de koude werkelijkheid nagaan dat zou de katholieke scholen waarschijn lijk meer vooruithelpen. Deze bemerkingen van het Fondsen blad treden wij volkomen bij. Eenvoudig. Dezer dagen vroeg een liberaal in onze Wetgevende Kamers Zijn MM. Janson en consoorten wel bekwaam om den stroom der volksbe weging tegen te houden Welk juist het antwoord was weten wij nietmisschien wel geen 't is hoogst waarschijnlijk, en om reden. Die vraag herinnerde ons een woord onzer gewyde boeken Zoo de Heer hel huis niet bouwtte vergeefs dan werken andere lieden. Daar wij altoos vol eerbied staan voor het zeggen van't H. Schrift, voor Gods woord, durven wy onzen liboraal vlak af antwoorden Neen, dat kan Janson niet dat kunt gij ook niet. Ziehier God is de schepper van den mensch God is dus ook de Heer, de Meester der menschel ijke samenleving dat is onbe twistbaar stelt voor Heer en Meester iemand of wat anders aan, cc het boeltje valt in duigen zoo zong de profeet David. Wat staat er thans in de plaats van God tegenover de groote rooversbende dio men socialisten noemt God hebben de libe ralen uit do samenleving trachten weg te cijferen bij een groot deel der werkendo klas hebben zij gelukt. In Gods plaats staan nu voor velen slechts soldaten en gendarmen. Maar, indien nu eens soldaten en gendarmen naar de rooversbende overhelden, wat dan gedaan Neen, dit is geen steun, geen vaste steun. Zoo de Heer het huis niet bouwt, te vergeefs sukkelen andere lieden. Men weet hoe groot de schrik der wijzen is, van 't leger te zien socialist worden. Zij vragen zich met reden zal er geen dag komen, waarop onze thans zoo moedige mannen zullen weigeren van te strijden en te schieten tegen broeders Dit mag wel eens meermaals gevraagd worden en daar onze liberalen niets anders tegen de verdelgers weten te stel len, vragen wij op onze beurt Ware het niet tijd voor allen van aan 't volk, aan allen te leeren of te herinneren Gy zijt redelijke schepselen Gods vrij zijt gij geschapen, vrij kunt gij handelen, maar brengen, dat hij zich de koord om den hals slaagt Doch wat vinden wjj daarelegcn in het geval-Marson 1 Bankroet, verlies van aanzien, van naam en van geld kortom, verlies van alles waaraan een man het meest is gehecht. Een sterke drijfveer, ziet ge. Ik kan dit niet uitstaan, riep Roger snel recht staande Fanks, gij zoudt iemand schuldig pralen, al vorens hij den mond openen kon om tc loochenen. Gij verklaart nu wel de drijvcer der misdaad hje werd zij gepleegd? Hoe beeft Marson de bewuste doos in zijn bezit gehad Waar heelt hij morphii huid. Dat weet Judas alleen. Vrienden, ja ik geloof dut Judas een medeplichtige is van Marson en dat zij gezamentlijk Melstane hebben gedood, op dc oprecht goed uitgedachte manier die gij kent. lk kan het niet gelooven, zegde Japix terwijl zijne Iwee bezoekers aanstalten maakten om tc vertrekken. Fanks bleef altijd CTen bedaard. Gij moet het ook niet doen, zegde hjj, maar ik zal u binnen kort genoegzaam bewijzen aanbrengen voor het oogeublik wezc het voldoende als ik u zeg, dat ik Mijuhoer Judas ga uithooren. Geen gemakkelijk werk, antwoordde de doktor terwijl hij zjjne gasten uitleidde. Dan zal ik naar Matsou gaan. Twee stoelen, monpelde de doktor, is dikwijls I slechtmen valt tusschen beide op den grond. lk moet de kans wagen, zegde Fauks opgeruimd terwjjl hjj met Roger de straat instapte Goeden nacht Japix, toekomende week breng ik u den sleutel van het Jarlchester geheim. Alvorens tc bed te gaan schreef de detective hrced- voering zijne indrukken op Zoo even teruggekeerd van Japix Wij, de doktor, Roger cn ik, hadden een lang onderboudovcr dc zaak. Dit onderhoud heeft mij letterlijk in dc war gebracht, ik beloofde aan Japix hem toekomende weck den slue- tel van het geheim te brengen, maar dat is stouter ge sproken dan ik wel reden heb. liet is waar dat ik den kring nauwer toehaal, bin nen welke de misdadigers zich moeien bevinden. Ik verdenk nu twee personen, mogelijk onk drie Mar son, Judith Varlins en JudasHoe vernederend voor mij dat ik liekennen moet niet eens vast gedacht te hebben. En toch, detectives zjjn immers niet onfal- haar Ik ben waarlijk niet wijs genoeg. Eerst Axton ten onrechte verdacht, daarna Spolger ten onrechte be schuldigd, cn nuLaat ons eens zien welke dry- veer dc drie personen zouden kunnen hebben, die ik nu verdenk Marson I Hij staat op het punt bankroet te gaan. Slechts een man kan hem redden, tc weten Jakson Spolger. Deze wil echter met Florry niet trouwen zoo lang Me'stane daar isen bijgevolg geen duit te verwach ten. Inderdaad, Marson had wel redens om Melstane te doen verdwijnen. (Wordt voortgezet).

De Denderbode | 1893 | | pagina 1