Genootschap Allerhande nieuws. dit moogt gij niet, daar gij als vrije schep sels eens uwen schepper moet rekening geven over het onderhonden zijner wet. Zegt eens, lezers, wat zou de mensch, de samenleving en het vaderland te vreezen hebben, indien Gods geboden onderhouden wierden Welk schelmstuk zou dan nog wel mogelijk zijn I>e gendarmen. Nooit was de liberale partij meer verdeeld dan heden toch is er nog één punt over welk al de geuzen het eens zijn 't is de papenvre- lerij. In ile laatste dagen echter is het ge bleken dat er den liberalen nog iets gemeens is, iets wat zelfs de grootste politieke verdeeldheid niet uitroeien kan de haat tegen de gendarmen. Gedurende eenige dagen hebben al de helhonden der geuzen pers geblaft en venijn gespuwd naar die brave ambtenaars wij hebben hen hooren uitschelden voor moordenaars en onmenschcn kortom, geene belee- diging, geen hoon werd hun gespaard. Tusschen de liberale bladen is er noch- tang één dat een greinje eerlijkheid heeft behouden zooveel zelfs dat zij een lang artikel geeft ten voordeele der gendarmen, hunne getalversterking vraagt en de ver betering huns lots, 't Is de Gazette de Charleroi. Wij halen aan De laatste gebeurtenissen hebben de sedert lang erkende noodzakelijkheid doen uitschijnen het keurkorps, dat gendar merie heel, te versterken. Wij moeten de diensten niet meer slaven, welke de gendarmen in zulke tijden door hunne waakzaamheid, hunne koelbloedigheid en hunne opoffering be wijzen. Ware er te Bergen een voldoend getal gendarmen geweest, dan hadde men waarschijnlijk de vreeselijke slachterij door eenige goede charges vermeden. Het is onbetwistbaar dat de gendarm gewoon is aan die botsingen met de menigte, hij verliest het hoold niet en de minste briga dier kent beter zijne rechten, zijne plich ten en de wet dan vele officiers des legers en nog meer der burgerwacht. En vorder De zending des gendarms is ten allen tijde ondankbaar maar in een tijd van woeling wordt zij oen waar martelaar schap. Gedurende lange uren in den zadel, bedekt niet de zware haren muts, rent hij van de eene gemeente naar de andere om naar do bedreigde punten te snellen.Voor vcrnacht'plaats, de stal eener koolmijn of de bergplaats eener fabriek voor slaap stee, eenen bussel strooi of hooi en het deken zijns paards. Waar kan men meer ondankbaren stiel vinden Vol verachting voor het gevaar, trot- «rari tlr ..pntoi-rn dn blinde woede der - j me menigte, voor do enneie voldoening van den gekweten plicht. Dat eene bende werkstakers op hem eenen regen van steenen doe nedervallen of hem zelfs op revolverschoten onthale, zeldzaam zijn ze die protesteeren. Maar dat hij, oin zijn bedreigd leven te redden, eenige zijner aanvallers kwetste of doode, er zullen duizende personen gevonden worden, gemakkelijk bij een goed vuur gezeten, die, bij het lezen huns dagblads, de arme slachtoffers van de brutaliteit der gendarmen beklagen en de voor het be waren der rust genomen maatregels over dreven vinden zullen. Het voordeel van het nieuw art. 47 voor de jonge dochters. Elf duizend eerbare maagden, wier leeftijd op 28 jaren is blijven stilstaan in afwachting van eenen aanbidder die maar niet wil komen, hebben uit hun midden een zestal afgeveerdigd om M. Nyssens de verzeke ring hunner hulde en dankbaarheid te gaan aanbieden. Dezeafveerdiging werd verleden vrijdag met de grootste hoffelijkheid ontvangen. Mejufvrouw Anna Catharien met het woord gelast, sprak als volgt Hooggeachte, nooit volprezen vader van liet nieuw artikel 17, ontvangt de dankbare hulde van elf duizend jonge dochters, voor welke gij het morgenrood van eenen nieuwen dageraad hebt doen opgaan. Immers, met aan do huisvaders eene tweede stem toe te kennen, hebt gij een legioen verstokte jonkmans tot het huwe lijk geroepen. liet is toch minder verschrikkelijk eene lievo en lieftallige bruid naar het altaar te geleiden, dan zich aan kogels en ba jonnetten bloot te stellen tot het beko men eener stem, die wij nu met een rui ker van oranjebloesem kunnen aanbieden. I-eve M. Nyssens en het nieuw art. 47. Zichtbaar aangedaan over die hertroc- rende lie tooging heeft M. Nyssens nog een bemoedigend antwoord tot de afveerdi- ging gericht met te zeggen dat hij reeds het uitwerksel der nieuwe wet heeft kun nen bestatigen door dc afwezigheid in de Kamers van zijne colleges Bara en Buis, die sedert eene week den ganschen dag op loop zijn om eene vrouw te zoeken. In vénir bij Petrus Lips, dat is het potsierlijk uithangbord dat op eene herberg prijkt te Knesselare, te midden der wjjk Eentveld. Ken lid van dc Vlaamsche Strijds- broeders belooft eenen nieuwen bezem aan dengenen die, mits toelating, dit be lachelijk P'ransch opschrift zal uitvagen en tloor een Vlaamsch vervangen. Van menschen geheugen hebben wij nog nooit zulk langdurig droog seizoen ge- j had, altijd schoon weder en niet een j druppel regen sedert den 2 maart. Ieder- j een klaagt en de vruchten dreigen onder de zonnestralen te vergaan. Radeloos zijn de hoveniers, de landbouwers en de huis moeders. Volgens M. Camiel Flamarion, inoet er een grooten weslerwind over den Oceaan heerschen.eer wij regen mogen verwach ten. Men moet tot den jare 1G90 terugtreden om eene droogte aangeteekend te vinden als deze die ons nu radeloos maakt. Gedu rende dit jaar en ook in 1723,viel er enkel van 18 tot 20 millimeters water in maart en april waarachtig wij hebben kans in 1893, nog erger te varen. Eene grap.Sarko, de gekende Duitsche tooncelspeler.logeerde te Frank fort, in het hotel Weidenhove. Hij had onlangs te Wiesbaden de rol van barbier gespeeld en had in zijnen koffer alle voor werpen en onder andere de grijze pruik dio tot de rol van barbier behooren. De oude grappenmaker trok 's mor gens zijn barbierskostuum aan en ging aan alle deuren zijner medegasten klop pen zeggende Heeft Mijnheer geenen barbier noodig Moet Mijnheer niet ge schoren worden Een dozijn heeren, antwoordden dat zij wenschten geschoren te worden en hij zeepte ze een voor een in, telkens daarna hunne kamer verlatende onder voorwend sel dat hy zijn scheersmes in eene andere kanier vergeten had. Juist was de tw aalfde ingezeept toen de eerste begon ongeduldig Ie worden. Sari a liep haastig naar zijne slaapka mer terug, wierp zijno pruik af, trok zijne gewone kleeren aan en zeepte zich zelve in. Ondertusschcn waren de twaalf andere gasten buiten gekomen en riepen op den barbier. De grappenmaker stak ook het hoofd aan de deur en begon mede te roe pen. De hotelbaas, de bedienden en zelfs de gewone hotelbarbiers kwamen bijge- loopen en maakten allerlei verontschuldi gingen Sarko echter schreeuwde het hardst en verklaarde dat hij aan de recht bank vergoeding zou vragen. De waard was buiten zichzelven, maar al de andere reizigers stonden te lachen bij het aanschouwen van die dertien inge scheepte gezichten. Men zocht en onderzocht, maar de zaak bleef een geheim. I»e kweedoorn of kwee. Het gebeurt wel eens dat men in het voorjaar op den onderkant der kweeblade- rtsn plekken ziet, die geelachtig of oranje kleurig zijn. Die plekken bestaan uit zeer fijn stof dat door den minsten wind opge nomen en meegevoerd wordt. [ll'iifn (iiilflnrin mi titrwtvrrlA.tiaaS besmet, want Jat slof is anders niet dan tiet raad van den kuornbrand, in sommige plaatsen ook grijm-aren geheeten. De halmen door den koornbrand aan getast kunnen de naburige gezonde hal men besmetten en alzoo kan liet eerst aangedane veld eene bron van besmetting worden voor de omliggende akkers. Gedurende zijne ontwikkeling op de tarwe doorleef! de koornbrand twee tijd perken 't oranjekleurige en het zwarte Het tweede tijdperk volgt onmiddellijk op het eerste en neemt dezes plaats in. Na den winter, ontkiemt het zaad van het tweede tijdperk, welke in het veld, in het strooi, op de wegen, enz. verspreid liggen en geven het ontstaan aan een derde geslacht zeer verschillig van do twee eersten. Het zaad van dit derde Ge slacht kan zich alleen omwikkelen op de bladeren van den kweeboom, van den welken het weder overgaat op de tarwe. Besluit de kwee is gevaarlijk in de nabijheid der akkers. Wij hebben Dendergatm uitgedaagd ons een enkel nummer van Denderbode aan te wijze in 't welk wij tegen de werk lieden zouden gebast hebben. Wij bestatigen dat Dendergatm in gebreke blijft. Docli om zich uit den slag te trekken, beweert hij dat onzegansche verzameling van de dry laatste jaren al gebas is teen den werkman. En waarom bassen wij tegen den werk man Omdat wij do socialistische leerstelsels hebben bestreden en er de dwaasheid heb ben van doen uitschenen Omdat wij liet pure en simpele alge meen stemrecht versiooten, gelijk de socialisten het willen, om tot de verdee ling der goederen, of liever, tot den alge- meenen roof der goederen te geraken Omdat wij liet minimum van dagloon als een droombeeld hebben gehouden. Omdat wij het doel der roode hoofd mannen hebben blootgelegd en doen uit schijnen dat die volksbedriegers niets anders bcoogen dan langs de schouders der werklieden naar hooger te klauteren Omdat, maar al genoeg.... Ja, om dat alles zouden wij tegen de deftige werklieden gebast hebben Wij hebben het socialismus en zijne leerstelsels bestreden, zijne hoofdmannen ontmaskerd en wij volbrachten dan slechts onze plicht; wij hieven ons verleden ge trouw. Denderbode is immers de bondgenoot der socialisten niet, hij verdedigt hunne leerstelsels niet gelijk gij, Dendergatm. Wij bassen tegen de werklieden I Maar wanneer gij, Dendergatm, de socialistische leerstelsels verdedigt, dan bast gij tegen de overgroote meerderheid onzer dettige ambachtersen werklieden die liet socialismus versiooten, omdat zij eer lijke kristen zijn, welke de tien geboden Gods eerbiedigen en onderhouden en vooral de zevende en negende geboden. Dendergatm belooft ons, en dit doel hij gemeenlijk als hij in 't nauw wordt gebracht, dat hij ons later op tijd en stond, eenige onzer bijzondere nummers met eene wel gepeperde saus zal opdienen! Waarom heden niet?... Zou uwe gepe perde saus soms door lang uitstellen ia geene paraplue-saus veranderen Dendergatm vraagt dat wij die lieden zouden noemen die hier, gedurende drij dagen, de werklieden logens hebben wijs gemaakt, zekere beloften deden en tot buitensporigheden aanhitsten. Dendergatm zoekt hier den bekenden weg. O gigroote leeperik Ge kent die lieden immers beter dan wij ge kent ze van 't hoofd tot dc voeten, van binnen en van buiten Ah ge kent ze niet En nogtlians ze zijn dagelijks met de jannen die wekelijks, in uwe kolommen, aan hunne socialisti sche verzuchtingen luchtgeven dagelijks nestelen zij in uw bureel. Overbodig ze te noemen, ze zijn gekend en 't publiek wysl ze met den vinger aan en dat is ons meer dan voldoende Nog niet leep genoeg, Dendergatm Ga nog wat bij Reinaart ter school Zouden de Dendergalmschc geleerde bollen ons de Stad of Gemeente van België niet willen aanwijzen waar er een tribu naal der Spaansche inkwisitie heefl be staan en een enkel persoon noemen die hier te lande door haren straffenden arm werd getroffen Kerkelijk nieuws. Z. H. Mgr Anthonis, Bisschop van Con stantie, door ouderdom en ziekelijkheid in de onmogelijkheid gesteld zijnde verder het ambt uit te oefenen van hulpbisschop van Z. E. den Cardinaal-Aartsbisschop van Mechelen, zoo heeft Z. H. de Paus goedgevonden in zijne plaats aan te stel len Z. E. H. kanonik Van der Stappen, professor van liturgie, in het groot seminarie. Sterfgevallen Men meldt het godvruchtig overlijden van DenE. H.J.-I Roegiers, eere kanun- nik jtm Sl-BasË. 65 eofw. werd geboren te Eecloo den 11 Maart 1825. De plechtige Begrafenis zal plaats heb ben maandag aanstaande, om 10 ure 's voormiddags. Den E. H. K.-L.Van Driessche, Pastoor van Defiingen, sedert juni 1866, geboren te Hansbeke den 28 october 1820. De eerzame overledene was een talentvolle Vlaamsche dichter, wiens nederigheid belet heeft dat hy het Vlaamsche land door werd gekend. Den E. H. K.-L. De Rycke, Pastoor van Maeter sedert juni 1873, geboren te Bellem den 2 januari 1826. Den E. H. De Ryck, geboren te Meire den 7 April 1831, sedert Maart 1876, Pastoor te Grembergen. 11. Franciscus-Xaverius, te Aalst. Verleden donderdag, hebben nogmaals de leden van het Genootschap van den H. Franciscus Xaverius, onder de leiding van hunnen ieverigen en onvermoeibaren Be stuurder, den Eerwaarden Pater Lemoine, hunne jaarlijksche bedevaart tot Onze LieveVrouw van Zeven Weëen, te Lede, gedaan. Dat Genootschap, sedert 32 jaren, hier ter Stede, op eenvoudige wyze, zoo als alle godsdienslige instellingen, totsiand gekomen, heeft sindsdien, niet tegen staande de bespottingen, ja, zelfs de ver volgingen der dwazen en goddeloozen, geenszins van zijnen luisteren getal ver loren en voorzeker ontelbare vruchten van zaligheid voortgebracht. Voor eerste doel hebbende de bekeering der zondaars, valt het niet te betwijfelen of vele ver doolden, lid van dat Genootschap gewor den, zijn op het spoor van zalig geluk teruggekeerd en hebben aldus den waren vrede, door God zelf beloofd aan de men schen van goeden wil, terug gevonden. Zooals vorige jaren stonden reeds van vóór 4 1/2 ure 's morgens, omtrent de 400 leden op den bijgang van 't kollegie der EE. PP. Jesuïten, geschaard en kwaart vóór vijf ure trokken zij in de beste orde vooruit, heurtelings het roozenhoedje bid dende en lofzangen zingende. Begunstigd door aangenaam weder, kwamen zij welgemoed in Maria's heilig dom te Lede aan, omtrent zeven ure, al waar zij onder de Mis gecelebreerd door hunnen Eerwaarden Pater Bestuurder, allen met de grootste godsvrucht ter Hei lige Tafel naderden. Na nog eenigen tijd in zalige overdenkingen en afsmeeken van Gods Moeders gunsten, zoo voor zich zei ven als voor anderen, te hebben doorge" bracht, gingen allen in de hun aangeduide herbergen liet smakelijk ontbijt nemen. Al wie nog met een vonkje geloof en godsdienstig gevoel bezield is, ooggetuige van ilat zoo verheven schouwspel, moet hij zich niet afvragen wat is toch dc ware Godsdienst overheerlijk Hoe zeer verschillen toch de openbare betoogingen van godsdienstige en vrede lievende mannen, alhoewel ook uit allo standen der samenleving, in bedevaart gaande, met die betoogingen welke wij nog onlangs, hier ter stede de straten hebben zien doorkruissen, met de roode vlag aan 't hoofd, dit zinnebeeld van op roer, plundering en moorderij, gedragen door een man in bloedrood kostuum Zulke betoogingen of liever zulkesamen- schollingen door de socialisten ingericht eindigen bijna nooit zonder rustverstorin gen en onlusten en moeten dan door dc gewapende macht worden uiteengedreven, dewijl Xaverianen-betoogingen geene de minste politiemaatregelen vergen. De Xavcrianen vergaderen zicli weke lijks in de kerk van het Collegië om te samen het roozenhoedje te bidden en eene heilzame aanspraak, die eenen balsem voor de zielen is, te aanhooren; zij hebben hunne vastgestelde dagen op welke zij verplicht zijn gezamenlijk ter II. Tafel te naderen en aldus den zegen Gods over de maatschappij te helpen afsmeeken, dewijl de socialisten en soortgelijk volkje, zich ook wekelijks vergaderen in hunne zalen of beter gezegd duivelsholcn, om er eikanderen tot wanorde en ongodsdienstig heid op te wekken, onder het aanhooren van gruwelijke aanspraken hun toege stuurd door verachtelijke volksbedriegers of huurlingen des duivels, en aldus' den vloek des Hunels over de samenleving doen nederdalen. Het moet ons dus niet verwonderen dat Pater Lemoine,in zijne treffende aanspraak ter kerke van Lede, uitleggende wat de hedendaagsche samenleving is, wat al geweld en pogingen de goddeloozen aan wenden om de leden der samenleving te misleiden en te verderven, bijzonderlijk die barer lidmaten, die het minste met de gevaren bekend zijn, dat lietjbijgevolg.ook geenszins te verwonderen is dat zoo vele ellenden de samenleving teisteren, want men bekennen moet de wraaknemende hand Gods reeds gevoeliglijk op de samen leving drukt, en er nog grootere onheilen te vreezen zijn, niet alleen tot straf der kwaden maar ook der goeden, om dat dezen in de maat huns vermogen, het kwaad niet genoegzaam hebben tegen gewerkt. Eenen voorstaander van het goede. Bewarende Vereeniging des Arrondiscments Aalst. houden worden te Geerardsbergen ten lokale van den Katholieken Kring, op Zondag 28 Mei. Aan 't dagorde staat 1. Herziening der Grondwet; 2. Politieke toestand verwekt door het nieuw artikel 47Inrichting dei katholieke en bewarende strijdkrach ten 3. Nieuice kieswet. Stemming in de gemeente en vei'plichtende stem ming 4. Vlaamsche taalrechten en belan gen 5. Voorstellen en mededeelingen. Het banket zal om 2 l/a ure aanvangen nolermarkt.- Heden zaterdag werden 963 klonten boter ter markt ge bracht, wegende te samen ongeveer 7606 kilogr. Programma van 't Concert 't welk zal gegeven worden ter Groote Merkt, op Zondag 14 Mei 1893, om 11 1/2 ure voormiddag door het fanfaarkorps dei- Pupillenschool des legers,onder de leiding van M. Vanderlinden. 1. Souvenir de Maassluis, Marche, Torelli. 2. Mignonnette, Ouverture, Baumann. 3. Emilie. Mazurka, Prekler. 4. En avant. Marche triomphale, Vanderlinden. 5. Rosée du matin. Valse, Kcssels. In de lente, is het noodig zich het lichaam te zuiveren om het tegen ziek ten te vrijwaren, 't Is daarom dat wij aan onze lezers de Waltery-VlWen aan bevelen die beroemd zijn voor het zuive ren des üchaams van alle humeuren en ook voor de genezing van verstoptheid, hoofddraaiing, sclielehoofdpijn, maagon gesteldheden en voor het zuiveren des bloeds. BITTER ORIENTAL is de beste. Nieiiwerkerken. Vrijdag avond om 6 1/2 ure is aldaar wijk Pypen- beek eene tweewoonst de prooi der vlam men geworden. Deze woonstede was bewoond door de eigenaars Celestinus Muylaert en zijne nicht. Beesten, meubels en alern zijn gered geworden doch door gebrek aan water zijn van de gebouwen slechts de 3 muren gedeeltelijk overge bleven. Alles is verzekerd. Denderleeuw. Dinsdag toen de trein van 12 ure over de brug van den Dender reed, knalde een geweerschot en een kogel verbrijzelde eene ruit van een rijtuig van 2" klas, waarin verscheidene personen zaten. Een der reizigers, de heer Monens, ingenieur bij het gasgeslicht van Meenen, werd bijna getroffen door den kogel, die op een stuk yzer te recht kwam en plat neerviel. Gelyk men kan denken is de ontroering der reizigers groot geweest. Daar de trein niet meer stil hield, tenzij te Brussel,lieb- I ben de reizigers slechts daar, bij hunne I aankomst, eene klacht kunnen neerleg- I gen. De statieoverste heelt onmiddellijk i een dringend telegram naar Denderleeuw gezonden om kennis van den aanslag te geven Een onderzoek is geopend. Een ernstig gevaar heeft maandag nacht het stadhuis van Brussel op het punt gesteld in de lucht te vliegen. De machi nist en de stoker van het stoomtuig dat den warmteleider doet werken, hadden het vuur opgestookt, doch verwaarloosd den ketel te vullen. Eensklaps, rond 2 ure, liet zich de alarmfluit hooren en de portier snelde half gekleed naar den ad junct van dienst, met wiens hulp hij den den ketel vulde, terwijl anderen den ma chinist riepen. Een uur nadien was alle gevaar verdwenen. De ontdekkingsreiziger Stanley is woensdag met zijne echtgenoote te Brus sel aangekomen. Hun verblijf te Brussel zal niet lang zijn, doch zij zullen niet ver trekken, zonder den Koning bezocht te hebben. De herstemming van Laeken,waarin de tegenstrevers van den heer Bockstael hadden gezegepraald,is door de bestendige Deputatie van Brabant verbroken. Eene heldhaftige moeder. Eene katin met vijf kleintjes had buiten wete van iedereen, hare woning gekozen in den kelder van liet gemeentehuis te Sint- Gilles, afhankelijkheid van liet politie- bureel. Woensdag morgend kwam men daar den calorifère aansteken. Het was juist in de opening van den caforifère dat de kattenfamilie huis hield. Weldra ontstond een ijselijk gemiauw. Verschrikt kwam de katin dwars door de vlammen gesprongen, doch ze keerde weldra terug, doodelijk verbrand, en dragende in haren muil een barer jongs- kens, dat reeds half verkoold was. In woede ontstoken, sprong zij vervol gens op den werkman die het vuur had aangestoken en doorploegde hem het ge laat met hare klauwen. Men had de grootste moeite om haar heure prooi te doen loslaten. In eene vergadering, te Gent, belegd door de Gentsche liberalen, om middelen te bespreken, ter bestrijding van - het socialism en het clericalism, was een groot getal socialisten binnen gekomen. Nauwelijks had de eerste spreker het woord genomen of er ontstond een oor- verdoovend lawijd bij de indringers, die later zelfs poogden de tribunen te over weldigen. De politie werd verwittigd en twee socialisten werden naar het politie- bureel gebracht. heeft met de laatste gebeurtenissen veel van hare populariteit verloren. Ook zullen de liberalen in de aanstaande kiezing voor den provincieraad afzonderlijk tegen haar optreden, evenals de katholieken. De libe ralen werken met hand en tand, om bij de bevolking eene anti-socialistische be weging uit te lokken. Stoute diefstal op de Coupure te Gent. Er moet in deze stad eene bende nachtridders bestaan die wel ingericht is, wier leden goed bekend zyn met de lig ging van de voornaamste wijken der stad en die zeer stoutmoedig zijn op den hoop toe. Het moet daarbij aan geene verheelers ontbreken, want de dieven die in de stad Gentwerken hebben het bijzonderlijk gemunt op gouden en zilveren voor werpen. Na de diefstallen bij mad. de gravin de Bare, bij St-Annakerk, en mej. de Caters, in Onderbergen, hadden wij dezen winter meer dan eens aan te stippen dat nachte- dieven de woningen hadden bezocht van de Dierentu indreef, de Hofstraat en de Muinkkaai. Al die diefstallen werden op dezelfde wijze bedreven de schurken drongen op de ach terkoeren en vandaar in de keukens of kelders, die gewuonlijk niet al te dicht gesloten zijn, en zoo geraakten ze verder in de woningen. In den nacht van woensdag tot donder dag hebben dieven, dezelfde wellicht, of van dezelfde bende op de Coupure, rechteroever, vier huizen bezocht, die alle vier bewoond waren. Het zijn de num mers 6, 8 10 en 12, bewoond door de heeren Bauwens, advokaat L. Hye, wijnkoopman A. De Meulemeester, on der-luitenant en Harold Drory, advokaat. Bij dezen laatste hebben de dieven eene ladder laten staan welke hun gediend heeft om over de muren te klimmen. Tot hier too is dc ladder niet herkend. Het is te veronderstellen dat de dieven op den koer van den heer Drory gedron gen zijn langs den kant der Nijver heidsschool. Zij hebben verscheidene plaatsen door zocht en een aantal meubels openge broken, zij hebben er slechts een gouden uurwerk en eenige andere gouden voor werpen van kleine waarde buitgemaakt. Bij den heer De Meulemeester hebben de dieven eene som van rond de 70 frank bemachtigd welke zij in de keuken hebben gevonden in den kelder, langswaar zij binnengedrongen zijn, hebben zy de tele foondraden afgesneden. Bij den heer Heye hebben de schurken voor zes tot zeven honderd fr. en bij den heer Bauwens voor 1500 tot 1700 fr. zil verwerk meegenomen. De kerels hebben bewezen dat zij het op het zilver gemunt hadden, want zij hebben verschillige voorwerpen doorgebroken om te zien of het zilver of verzilverd was, in het laatste geval hebben zij de stukken laten liggen. Ook kleedingstukken schenen hun te bevallen bij den heer Bauwens hebben zij eenen overjas medegenomen, en ver scheidene witte hemden bij den heer Drory. Bij den heer Heye hebben zij zich te goed gedaan aan boterhammen met kaas, eene flesch wijn en sigaren. Het parket is donderdag morgend, rond 9 ure, ter plaats geweest om het rechter lijk onderzoek te beginnen. Er is niemand van de bewoners, die de dieven gehoord heeft. De dieven zijn tot hiertoe onbekend. Fondsenblad Stremming. Een schip, met kolen geladen, moest des nachts door de brug, te Lokcren, varen. Daar liet vaar tuig te lang en de vloed, te leeg was, bleef het steken tusschen de twee brug- gaten, zoodat de bruggen niet meer kon den toegedraaid worden. De treinen die er over moesten, reden tot aan de bruggen, hier werden de reizi gers met eenige booten over de Durme gezet, en stegen aan den overkant op een anderen trein. Men kan begrijpen dat daardoor heel wat verwarring en tijdverlies ontsond. Gelukkiglijk heeft men het schip na eenige uren opnieuw vlot gekregen, en kon het aldus zijne reis voortzetten. Woestaard. Maandag, rond mid dernacht, was eene bende van een dertig tal dronken kerels te Fransch-Wervik, waar het kermis was, bezig met schan daal te verwekken. Eenige gendarmen der brigade van Halewyn, op ronde langs dien kant, joegen de woelmakers op de vlucht. De bende trok toen naar Belgisch-Wer- vik. Aan de plaats, gezegd de Brug, ge komen. vielen de woestaards de voorbij gangers aan. Twee veldwachters, August Maertens en Emiel Ghesquière werden geroepen, en kwamen weldra ter plaats. De ruststoorders zetten niettemin hunne baldadigheden voort. De veldwachters hielden dan een der woestaards aan. Een hevig gevecht ont stond. De woelmakers begonnen met stee nen te werpen verscheidenen haalden zelfs hunne messen te voorschijn en sta ken naar de veldwachters. Deze, in gevaar verkeerend, trokken hunne revolvers en schoten eerst met los poeier om hunne aanvallers af te schrikken, doch te ver geefs. Zij vermaanden dan herhaalde malen de bende dat zij met kogels ging schieten, en herlaadden inderdaad hunne revolvers. Daar al hunne vermaningen niet hielpen, gaven zij vuur. Vier der woelmakers werden getroffen. Oscar Behagliel, van Wervik-zuid, kreeg eenen Kogel in de linkerzijde, zijne wonde is doodelijk. Julien Billet werd aan de borst gekwetst; Castelein-Van Hóe aan de bil en Jules Mahieux aan den schou der. De vier gekwetsten zijn naar het gast huis gebracht. Wat de veldwachters be treft, een hunner,Maerte»s,is erg gewond aan den neus en aan de rechterwang de andere heeft kwetsuren aan de handen. Het parket van IJper is dinsdag naar Wervik gekomen om een onderzoek in te stellen. De gemeenteraad van Oostende had in grondbegin de electrische verlichting der stad aangenomen, doch de onderhan delingen over de bijzaken duurden nog voort, toen M. Van Rysselberghe stierf. Deze onderhandelingen werden voortge zet door M. Moris, die zooals de Indépen- dance zegt de voorstellen min of meer wijzigde. Ten gevolge daarvan heeft de raad eene stemming uitgebracht, waar door de onderhandelingen werden afge broken en een oproep tot meèdinging zal worden gedaan aan al de maatschappijen, die zich met electriciteit bezig houden. De opbrengst der vischmijn, van Oostende, gedurende de maand april, was fr. 238,163,15, of bijna 55,000 fr. meer dan dezelfde maand van 't verleden jaar. De opbrengst van de vier eerste maanden was fr. 229,586 meer dan gedurende het zelfde tijdverloop van 1892. Socialistische soldaten. Volgens eene briefwisseling aan de Etoile Beige zou 't krijgsparket een onderzoek geopend hebben, in zake van eene groep soldaten, milicianen van de binnengeroepen klas sen, die zich ten getalle van rond de 500, naar het depot van St-Bernard begaven! Zij zouden zich in stoet gevormd heb ben en by wijze van manifestatie, met do roode vlag voorop, te Schelie en te Niel erge baldadigheden hebben gepleegd. Volgens gezegden correspondent zouden zij in eene herberg, waar de baas hen niet wilde schenken, den boel in stukken geslagen en verder in een honderdtal huizen voor ongeveer 2000 fr. schade aangericht hebben. Zij zouden ook schade hebben aange richt aan de omliggende steenbakkerijen. Volgens den correspondent zou gene raal Bouyet, bevelhebber der krijgsom- schrijving voornemens zijn, aan den minister van oorlog toelating te vragen de aangerichte schade te doen betalen door al de milicianen, welke in den nacht van 18 op 19 te St-Bernard zijn binnen gekomen, in geval de plichtigen niet ontdekt worden. Nadat wij zelf hierover eenige inlich tingen hebben genomen, kunnen wij bevestigen dat hel verhaal van den cor respondent fel overdreven is. Wel zijn er eenige ruiten gebroken, maar eene mise a sac van eene herberg' en metselwerk van steenbakkeryen dat

De Denderbode | 1893 | | pagina 2