NIEUWS- EN AANKONDIGINGSBLAD VAN DE STAD EN 'T ARRONDISSEMENT AALST. Donderdag Ï8 Mei 1895. 10 cenliernen per nummer. <47s,e Jaar, IV0 2776. Politiek overzicht. MIJNHEER JUDAS Herderlijke brief. Socialisten en Godsdienst De Senaat. Een en ander. DE DENDERBODE. ARONNEMENTPRIJS Dit blad verschijnt den Woensdag en Zaterdag van iedere week, onder dagteekening van den volgenden dag. De prijs ervan is 6 trank 's jaars fr. 3,25 voor zes maanden Ir. 1,15 voor drij maanden, voorop te belaten De inschrijving eindigt met 31 December. De onkosten der kwitantiën door de Post omvangen, zijn ten laste van den schuldenaar Men schrijft in bij C.,VAN DE putte-GOOSSENS, Korte-Zoutstraat, N. 31, en in alle Postkantoren des lands. ADVERTENTIEPRIJS Per drukregel, Gewone 15 centiemen Reklamen fr. 1,00 Vonnissen op 3e bladzijde 50 centiemen. Dikwijls te herhalen bekendmakingen bij accoord. Niet opgenomen handschriften worden niet teruggestuurd. Heeren notarissen moeten hunne inzendingen doen, uiterlijk tegen den dijnsdag en vrijdag avond. Voor de advertentiën uit vreemde landen zich uitsluitend te wenden tol. de Agencie Havas, te Brussel,32, Magdalena Straat en te Parijs, 8 Beursplaals. (Paris, 8 Place de la Baurse. Cuique suum. Aalst, 17 Mei 1893. Frankrijk. Ze hebben nu in Frank rijk een nieuw speelgoed: generaal Dodds! Omdat deze generaal de zwarte Daho- meyers heeft verslagen, denken de chan- vins dat hij onvermogen de Pruisen gaat een klopping geven. Wij willen in het geheel den moed van generaal Dodds niet in twijfel trekken, maar die Amazonen van Behanzin verslagen is nu toch zoo geen heldendaad De nieuwe ziekte der Franschen heet het Doddisme Benevens Vive l'Armée is er overal geroepen Vive Dodds en reeds komt een blad, de Soleil, zijne waarschuwende stem verheffen tegen die al te groote op hemeling. Laten wij niet in overdrijvingen ver vallen, schreef de Soleil. Generaal Dodds keert terug uit Abomey en niet uit Milaan of Cairo. Hij heeft noch Italië veroverd, noch Egypte. En van de heuvels, die de heilige stad Cana omgeven, hebben geen veertig eeuwen op hem neergoschouwd. Wij hopen dat men niet zal beproeven generaal Dodds de rol te geven, welke men aan generaal Boulanger heelt laten spelen. Waar het boulangisme niet is ge slaagd, zou het Doddisme evenmin bijval hebben 1 De Figaro sluit zich aan bij die waar schuwing en denkt eveneens dat het een gewaagd en tevens nutteloos spel zou z|jn, weêr te gaan schreeuwen naar cenen dictator. Duitschland. Bismarck boven water!Zou men het waarlijk meenen, nu cr gevaar aan boord is, den ouden stuurman terug aan 't roer te roepen en Bismarck andermaal het bewind in han den te geven Het officieel orgaan der sociaal-demo cratische partij, de Vonoarts, deelde zaterdag morgend eenen brief meê, welke door den prins-regent Albert van Bruns- wyck gericht zou zijn aan eenen niet genoemden persoon en waarin het denk beeld uiteengezet werd, of bij de aan staande onthulling van een gedenkteeken voor keizer Wilhelm I te Görlitz, prins Bismarck niet, met het oog op eene ver zoening, in de tegenwoordigheid des keizers zou kunnen gebracht worden. Met het oog op de ontbinding van den Rijksdag werd zulk eene verzoening voor gesteld als van buitengewoon gunstigen invloed op de binnenlandsche toestanden. Prins Albert verklaart voorts dat hij de bemiddelaar niet zou kunnen zijn,daar hij geen verwachtingen wilde wekken,welke misschien niet zouden vervuld worden, 36® Vervolg. c Miss Varlins welke redens kan z(j hebben Het is moeilijk de waarheid te ontdekken bij eene vrouw. Liefde Jurlocrschheid Judas Hij ook bemint Florry Marson en met zijn laag karakter maakt men er niet veel bezwaar in iemand uit den weg te ruimen. Hij hondt van de doch- cr van Marson, omdat hij uit is op het geld van de oude Metslanc stond hem inden weg voor beiden in zulk geval is Judas, naar mijne meening, juist de man om eene misdaad te begaan. Geeft zijn beroep van apotheker hem niet alle gemakkelijkheid om zich morphina te verschaffen Zoo wel voor Marson als voor Judith is het moeilijk vergif in zekere hoeveelheid te veikrijgen, doch voor hem Ik ga andermaal Judas uithooren en misschien vind ik, in dat onderhoud, dat wat ik tot hiertoe niet weet. 't Zijn de grootste schurken die zich hel best ver raden ...'lis dus te wagen. Morgen avond naar Judas al voelde hij overigens voor do zaak zelve sympathie. Op grond van vroegere ervaringen hecht men over het algemeen niet heel weerde aan de documenten die de Vor- warts nu en dan meêdeelt. Ook deze brief schijnt niet echt te zijn en eenvoudig een bedeksel te wezen ten bate der kiezingen. Nochtans is het merkweerdig dat reeds zaterdag avond zelfs de Norddeidsche Algemeine Zeitung het stuk overneemt, wel is waar met eenig voorbehoud ten opzichte van de echtheid. Andere bladen spotten met het feit, dat men nu slem- busschrik wil wekken met het denkbeeld van eene terugroeping van Bismarck. Bismarck zelf zou waarschijnlijk geen lust hebben met eene eventueele verzoe ning, als voorbijgaand kiezingsmiddel de regeering te helpen. En daarbij dc keizer zou zichzelven eenen slag in 'l aangezicht geven door den kanselier terug te roepen, die hij zoo beleefd mogelijk aan de deur gezet heeft. Le Courrier de Bruxelles deelt meè dat HH. Hoogw. de Bisschoppen van België, bewogen door de gevaren van den lniidigen toestand, voortspruitende uit ze kere betreurenswaardige oncenigheden welke tusschen de katholieken opgerezen zijn, bezield met de beste inzichten, en vooral bekommerd om de,.onvoorzichtige en dikwerf onreclitveerdige aanrandingen tegen de werkgevers en de hoogere klas sen, alsmede ongerust over de nieuwe leeringen die tot niets anders strekken dan tot de omverwerping der aloude kerke lijke leering, besloten hebben eenen geza- menlijken herderlijken brief af te kondi gen tot onderrichting der geloovigen over die zoo ernstigo vraagstukken. Deze herderlijke brief, zoo schrijft Le Courrier zou reeds zijn verschenen in dien Z. H de Bisschop van Luik zich op 't oogenblik niet bevond op het H. Sacra- ments-congres te Jeruzalem. Deze onderrichting zal andermaal aan allen bewijzen dat HH. Hoogw. onze Bis schoppen de bewaarders zijn bij uitmun tendheid van den maatschappelijken vrede de aanmoedigers van den waren vooruit gang en de tegenstrevers der ijdele nieu wigheden al te dikwijls overgenomen van de vijanden dor godsdienstige en burger lijke samenleving. Wij zullen dus met belangstelling dien aangekondigden herderlijken brief af wachten, met de vaste overtuiging dat hij gelijk a Le Courrier zegt, eene trouwe weerspiegeling van de Pauselijke leering wezen zal,naar de welke alle ware katho lieken gohouden zijn zich te gedragen. XV. JUDAS BEREIKT ZIJN DOEL. 't Is misschien verwonderlijk, maar in den grond zijns harten was Mijnheer Judas niet tevreden over den af loop van zijne samenkomst met Francis Marson. Wel had hij van dezen, bij middel van de [stukken, die hij uit bet pak brieven van Judith Varlins had ge stolen, dc toestemming gekregen voor zijn huwelijk met Florry maai waaiv«9 ook, dat hij in den persoon van Judith Varmis S onverwachte hinderpaal aan de volvoering lijncr plannen had ontmoet. Judas was te onbeschaamd om veel eerbied te heb ben voor ccnc vrouw: hij aanzag haar als ondergeschikt aan den man. Maar dat belette niet. dat die ijzervaste wil van Miss Variins hem overhoop wierp en zijne voornemens totaal dwarsboomde Florry was eigenlijk voor hem een nulf voor het cij fer, die hij ecnigzins voor hare schoonheid, doch voor namelijk voor haar geld betrachtte doch Judith was eene gehecle andere soort van vrouw zij bad een mannelijk karakter, een wil vast'als staal, eene onver vaarde natuur en Cuinaud zag wel in dat hij haar wel kon breken, maar doen buigen, niet Toch was die man verstandig verstandig in mis- dadigen zin, met wonderbare begaafdheden om eon plan te schikken en alles terzijde te schuiven wat hem in den weg stond in de uitvoering zijner voorncme Judith was in dees geval dc hinderpaal, het kwam dus op aan dc middelen te vinden om haar te doen zwijgen en haar machteloos te maken. Spoedig had hij Eenige weken geleden werd de gekende socialist Van der Velde, advocaat, te St- Gilles-bij-Brussel, door eenen vreemden briefwisselaar ondervraagd aangaande zijne meening over de toekomst der socialistische partij. Advocaat Van der Velde antwoordde met uiterste vrijpostigheid op de hem ge stelde vragen en deed klaar en duidelijk uitschijnen, wat de grootste hinderpaal is tot verspreiding der socialistische leerstelsels. Die hinderpaal, zegde hij,is eene macht welke het socialismus zonder eenige ver- poozing bevecht en die macht is de R. K. Kerk, is de Godsdienst. De socialisten kennen dus hunne vijan din en ziedaar waarom zij de Kerk zoo hardnekkig bestrijden en vooral de gods dienstige gevoelens uit de harten der volkeren rukken willen. Dat onze liberalen deze verklaringen van advocaat Van der Velde eens ernstig overwegen en zich de vraag stellen of zij, door hunnen onverbiddelijken oorlog tegen de Kerk, tegen onze Geestelijke Overheden, de socialisten niet in de hand werken.... De gematigde liberalen, zij, vooral die hunne kristene plichten nog kwijten ver zoeken wij die verklaringen van een der hoofdmannen van de roode partij te willen overwegen, want indien zij met geene vooroordeelen tegen de Kerk behebt zyn, hebben wij de overtuiging dat zij de oogen zullen openen en met ons zeggen dat er buiten de katholieke partij, deze welke zich schikt naar de leerlingen der R. K. Kerk, er geene redding der be staande maatschappelijke orde mogelijk Blijven zij in hunnen oorlog tegen den Godsdienst vol herden, wy voorzeggen het hun,weldra zullen zij zich door den drang der omstandigheden en in 't belang hun ner eigene behoudenis, eindelijk toch ge dwongen zien, zich in den schoot der Kerk te werpen en Haar te aanschouwen als de eenige en ware behoudster van alle rechten, van allen vrede, van alle zedelijk en tijdelijk welzijn. Ziehier dus hoe advokaat Van der Velde zich uitdrukte Te midden van den rook der geweer vuren, op het oogenblik, dat de werklie den met de voeten in het bloed hunner neergevelde gezellen trapten, hebben de werklieden de gansche maatschappij der kapitalisten voor zich zien opreizen; hoo- ger dan de muren der fabriek, het groote en stevige gebouw der kazerne, en boven dezer daken, den stovigen torenspits der kerk. Achter den patroon, den officier en achter den officier, den priester. Volstrekt eens zijn toij het met de katholieken om te bekennen, dat de Kerk de grondslag is van de huidige maatschappelijke orde. die middelen gevonden. Kost wat kost wilde hij Florrv trouwen hg wilde de voordeelcn en de inkomsten genieten, die zonden voortspruiten uit zjjncn toestand als schoonzoon van Marson en hij was vast besloten niets ongeroerd te laten in den weg, die hem leidde tot volvoering zijner wenschen. Judas was geen moedig man, doch hij was zeer be hendig en, zooals het spreekwoord zegt, dikwijls wint de vos waar de leeuw wordt verslagen. De Franschman nam dan ook spoedig het besluit terug naar Marson te gaan, aldaar Judith op te zoeken en haar meteen meê le deelen wat haar te wachten stond indien zjj zich tegen hem verzette. Men ziet, dat was alles heel schoon geschikt, indien Mijnheer Judas niets in den weg ware gekou. dan had hij volkomen zijne misdadige plannetje zieu gelukken maar het toeval wilde nu dat er een detec tive op de wereld was, die zijn neus in alles steken wilde en die detective, welke heel het gebouw, door den Franschman opgericht, als een kaartenhuis deed ineenstorten, was niemand anders dan Octavius Fanks. De mensch wikt. God beschikt, cn indien Judas ar glistigheid aan den dag legde, dc detective betoonde zijne slimheid en, gelukkiglgk hij overwon. Het was omtrent 8 ure, 's avonds na den dag waar op het noodlottige onderhoud bij Marson had plaats gehad al de gevangenen van Mevr. Biuter hadden het prison vei laten, behalve Judas, die in de salon-rel - De burgers luisteren nog weinig naar den priester als hij spreekt van liefdadig heid of wanneer hij hun oplegt van te leven als rechtveerdigen, op straf van eeuwige verdoemenis;rnaar die zelfde bur gers keuren zijne handelwijze goed, min of meer openlijk, wanneer hij den onge- lukkigen en veriatenen de onderwerping aanprijst, met do belofte eener belooning in het andere leven. De godsdienst van den arme is de bescherming, de betoaring van den rijke. Schaft de Kerk, 't zij katholiek of protestant af, cn 't rijk van 't kapitaal duurt geene acht dagen. c Eene maatschappij van vrijdenkers zou niet kunnen bestaan, dan door het beoefenen der rechtveerdigheid, en dit zonder bepalingen. Zij is aan de recht veerdigheid verbonden, op straf van haar bestaan te verliezen. Het vrij gedacht geleidt tot het so cialismus en "decs heeft bijgevolg den grootsten intrest bij het bevoordeeligen van den vooruitgang van het vrij gedacht. Maar van den anderen kant, mag dit laatste zich niet bepalen bij eene ontken nende beoordeeling. Het moet tegen het kristen ideaal een ander ideaal plaatsen stellig en zeker den godsdienst van het menschdom. Is dat klaar genoeg? De Senaat zal gedurende eenige dagen de eerste plaats bekleeden op 't politiek tooneel. Hij zal namelijk moeten uitspraak doen over zijne herinrichting volgens een nieuw plan. Zal men het ontwerp aannemen dat uit de beraadslagingen van de commissie der XXI is voorgekomen Velen denken dat- dit ontwerp de meerderheid der twee derden niet zal bekomon. De stemming met twee graden lokt ernstige tegenwerpingen uit. Men ziet niet goed in hoe een kiezer, met kennis van zaken, eene gansche groep zaak gelastigden zou kunnen aanduiden,om tot de kiezing van eenen senateur over tc gaan. Men kan eenen mensch kennen, som wijlen zelfs twee of drie maar hoede twee of drie honderd personen kennen, aan welke men zal geroepen zijn een man daat van vertrouwen te schenken En dan, welke zullen de personen zijn die het mandaat zullen aanveerden, om bij lastgeving een of meer senateurs te kiezen Meesttijds zullen de vreedzame burgers, de ernstigste elementen der burgerij dit mandaat weigeren, 't zij om hunne poli tieke kleur niet te doen kennen, of om elke andere reden. in zijn stuw brein zat te overwegen, hue hij het best Miss Varlins zou kunnen overwinnen. Vrouw Hintcr had herhaaldelijk zijne gepeinzen gestoord door bin nen tc komen en hem (c zeggen dat hij beter zou doen de buitenlucht te gaan scheppen doch Judas, ant woordende dat hg later moest uitgaan, schoof zijne stoel dichter bij het flauwe vuur, lot groot ongenoegen der huismeesleres. Vervelende kerelgromde zij tot een der onder- gevangenisbewaarders of dienstmeiden wat denkt hij wel hier vuur en licht te komen verlcercn Waar om gaat hij niet uit na het eten, zooals de anderen Neen, die vermoeit zich niet. Denkt hij dat er nog te veel winst iï aan zijn dertig schellingen per week De dienstmeid bracht onderdanig in dat Mijnheer Judas misschien een vriend verwachtte, zooals dat reeds gebeurd. Maar de liellalligc dame vond spoedig een antwoord. Vriend Vriend Wal kunnen m>j zijn vrienden schelen Die laatste was een vreemdeling. Zij zaten fransch te klappen cn een deftige mensch verstaat be ter een papegaai dan dit franscb gewouwel Waarom leeren die vreemde ralten geen cngelsch Hoor daar gaat de bel. Goo weet «s het die Franschman weer nietIk zal zelf eens gaan zien. Alles behalve vriendelijk opende vrouw Kinter de deurhet was inderdaad M. Fanks die gebeld had. Dc huismeesleres dacht niet beier dan dat Judas op zijnen vriend zatte wachten en zij geleidde den detective dan ook zonder meer omslag naar de cel, waar Judas Wat zal er dan nog overblijven om het ambt van Senaatskiezer te vervullen Jongelingen, vol geestdrift, maar zonder ondervinding of wat nog erger is politiekers van beroep, mannen,die geene persoonlijke zaken hebben en zich in den politieken strijd werpen om er van te leven. Die bezwaren zijn ernstig. Ook bemerk ik dat vele conservatieven de stemming op twee graden mistrouwen. In plaats van het puik der burgers boven te brengen, zou die kieswijze ons ten slotte eenen Senaat kunnen geven, die minder goed is samengesteld dan do Kamer. Indien men niets beters vindt ware het wysste nog ts behouden wat er bestaat, en bij de kiesbaren van heden zekere reeksen to, voegen, welke door de wet zouden aangeduid worden. Indien men evenwel in de samenstelling van het kiezerskorps eene waarborg vilde vinden, zou het dunkt mij, moeilijk zyn er eene betere te vinden dan de ouderdom, Slechts als kiezers aannemen de bur gers van 35 jaar oud en meer, zooals M. Van Put het voorstelt, is een zeer eenvoudig, zeer practisch en gemakkelijk te verdedigen gedacht. Het zou ray niet verwonderen dat het eindelijk zegepraalde. Handelsblad) De goiulon Iloos. Een tele gram uit Rome meldt dat Zijne Heiligheid Leo XIII op Sinxen aan Hare Majesteit de Koningin der Belgen, de gouden roos zal zenden. De Pauzelijke Nuncius te Brussel, Mgr Nava, heeft donderdag het nieuws offi cieel medegedeeld aan den heer minister Beernaert. Vorstelijk, huwelijk. De briefwisselaar van de Standard te Rome meent te weten dat de verloving van den hertog van Aoste met eene der dochters van den graaf van Vlaanderen, eerlang zal plaats hebben. Prins Emmanuël, hertog van Aoste, werd den 13 januari 1869 te Genua gebo ren. Hij is de zoon van wijlen prins Amedeus, die later koning van Spanje geworden is. De graaf van Vlaanderen heeft twee dochters de prinsessen Hen- drika en Josefina, de eerste 22 en de tweede 20 jaar oud. Een l>l»d doet te recht opmerken dat het bestuur der posten verkeerd han delt, door de briefporten te verdubbelen wanneer men soms zoude vergeten het verzondenc van de noodige geeischte postzegels te voorzien. het oogenblik was opgesloten. Ken lieer voor u. zegde zij, de deur openende terwijl Judas vol verbazing den binnnentredende aan zag en gelieve niet veel kolen te verstoken, vervolg de zij. Kolen zgn kolen, mijnbeer, ofschoon ge mis schien denkt dat het,maar vuiligheid is* Toen Mevr. Ilinter aldus aan haar gevoelen had lucht gegeven, sloeg zij de drur toe en trok nair den kelder waar zij M. Uinter, voor zijn avondmaal. eenige,schoe- nen naar den kop wierp. De twee mannen bleven dus alleen. Mijnheer wenscht mij (c spreken vioeg Judas in het fransch. cn trok zijne oogen dicht, tot hunne meest katachtige uitdrukking. Fanks antwoordde en ging neerzitten. Ik zou u eenige vragen willeu stellen, sprak de policicagent. Ik heb niet veol tijd over. Monsieur Fanks, ant woordde de Franschman, ik moet dezen avond ergens heen gaan. Inderdaad Naar M. aMarsoii, misschien, ofwel naar Miss Varlins Fanks bracht aldus zonder de minslc voorbereiding den strijd in hel kamp van zijnen vgand eu een «ogen blik was deze zoo uit het veld gesbgen, dat hij niet wist wat le antwoordden. Monsieur houdt van la:hrn, antwoordde hy ten slotte-Het schijut dat mijne zaken ook wel de zyne zijn. (Wordt voortgezet).

De Denderbode | 1893 | | pagina 1